3 Oefening Baart Kunst concerteerde in Passage Goed bewijs van het kunnen wsmmMsmr Kethel wil wijkraad Zal SVDPW mars omhoog tegen GLZ voortzetten? Amsterdams DWS te gast biJ SVV dit "weekeinde 5e Tafeltenoistournooi Heeft U iets verloren Burgerlijke Stand School aan Lorentzplein? G.T.B.-nieuws Buitenlandse belangstelling voor Sebiedams compostbedrijf Strijd bij Martinit en Schiedam Framestangri j dei- gevallen Afslaan zonder teken Zal Schiedam deel nemen aan E-55? Nederlaagserie Martinit Reünie van verzetsstrijders „Onder Ons" laat de HBS -ers griezelen hl „Kat en de Kanarie" Competitie vlot, niet hard PPSC-nieuws AGENDA Jaarvergadering Bond Ouden van Dagen SRB-zwemfeest Adi'iaan v. d. Veen sprak over Amerika Vrijdag 26 November 1951 Het was gisteravond ïtiet geheel vol in het Passage Theater, toen het Harmonie Orkest „Oefening Baart Kunst" een concert gat Doch een geheel gevuld theater zon een bijzondere bloei van deze vereniging betekenen, kangezien alleen leden en donateurs toegang hadden. Vandaar dan ook, dat de voorzitter, de heer K. van Pelt, in znn openings- *h welkomstwoord gewaagde van deza open plaatsen, en dit beschouwde «Hs een bewijs, dat er nog voldoende ruimte niet alleen in de zaal, doch ook de vereniging was voor nieuwe leden en begunstigers. Spreker hoopte dat deze avond er- te e zou bijdragen, dat velen zich Bog als zodanig zouden opgeven, te- toeer daar volgend jaar Maart GBJC. haar 55-jarig bestaan hoopt te her denken. Het bestuur had rekening gehou den met de beschikbare plaatsen en het aantal leden en had daarom aan een groot aantal ouden van dagen gelegenheid geboden dit concert bij te wonen. De dirigent, de heer J. C, M. Feit- ter. heeft met het uit 65 man be staande Harmonie orkest niet alleen een volledige instrumentale bezet ting gekregen waardoor in alle muzi kale onderdelen de gewenste nuan cering kon bereikt worden, doch Gehuwd: A, Moerman 33 j. en M. Zonneveld 29 j.; Th. N. Leenders 60 j. en A. Bijman 51 j.; L. F. Piek 25 j. en M. Janse 21 j.; P. Simons 38 j. en A. Kramer 39 j.; H. van Holten 22 j. en A. P. Oosterbaan 19 j.; P. N. de Vries 27 j. en A. Bovenberg 30 3.; F. Verboort 23 j, en A. L. v. d. Hei den 19 3.; A, C. Engels 26 j. en L. C. Esseboom 20 j.; G. v. Stuivcnberg 24 j. cn C. G. van den Eng 23 j.; D, van Dijk 25 j. en C. M. Seifert 24 j.; J. L. Blazer 25 j. en N. Stolk 21 j.; J. H. Beining 28 j. en G. J. Th. Bosch 26 j. Geboren: Johannes z, v. F. J. El- derhorst en A. M. Dinter; Gerardus z. v. G. v. d. Poll en A. I. Kok; Ellen JP. d. v. J. Buijser on A. Posthumus; Alida d. v. C. Kruijskamp en C. van Unen. Overleden: J. H. A. van Dijk, 70 j. Ondertrouwd: G. A. Arends 28 j. en C. A. E. van Grootveld 19 j.: J. Mangelaars 19 j. en W, A. v. d. Hof 21 j.; B. Montïoort 33 j. en M. de Jager 37 j.; J. W. de Nijs 22 j. en M. J. Kuiters 21 j.; Ph. van Renswoude 27 j. en M. van In gen 20 j.; C. Schot 28 j, en G. Plooij 20 j.; A. Stavast 24 3. en A. B.Meijers 23 j.; J. F. Stout 21 j. en D, F, Brugmans 19 j.; J. Ven- derbos 25 j. en N. Brouns 21 j.; M. v. Walsum 23 j. en I. L. Eiffert 23 j.; A. F. Wiegel 29 j. en P. N. van Hou- selt 26 j.; J. v. d. Zee 26 j. en F. C. G. Bogerd 20 j.; A. C. Zijdeveld 26 j. en B. J. Malcorps 26 j. (Advertentie J MJ De meeste huismoeders lo pen niet voor hun plezier met imitatie leren- of plastic boodschaptassen, neen, het is meestal een kwestie van geld. Zij vinden het niet verant woord om twintig gulden (en dat is dan nog goedkoop) uit te geven voor een echt leren tas, als er nog zoveel andere dingen nodig zijn. Vaders, strijk met deze Sint Uw hand nu eens over Uw Hart, gun al die Honderden huismoeders, tantes, verloof den en nichtjes nu eens de luxe van een echt rund lederen Canadian. Een Canadian van ongeloof lijk mooi Argentijns rund leder, met voorzak. geruite voering en ronde handvaten. Zo'n Ieren tas met 1 O jaar schriftelijke garantie is een cadeau, dat ook tien jaar een blijvende herinnering aan deze Sint zal zijn. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze Canadians van Argentijns rwndleder, met 10 jaar ga rantie, en U koopt Hem nü voor nog geen dertien gulden, voor heeft met het gebodene bewezen, dat alle musici hun instrumenten beheersen. De keuze van de uit te voeren stukken, was van dien aard, dat de nodige variatie werd verkregen en het kunnen van. het orkest werd be vestigd. Getuige hiervan waren De Intochtmars der .Bojaren" van J. Halvorsen, de ouverture De Stomme van Forticl van A. Auber, waarna een. suite volgde van de wals uit de ..Masquerade" van A. Khachurian. Ook de selectie uit de operette „La Mascotte" van A Khachurian vond veel bijval van het publiek. Als bijzonderheid moge vermeld worden de uitvoering van „Senzêle Czardas" van Karei Das van Grol, die persoonlijk bij de uitvoering aan wezig was. Tot op heden is deze Czardas alleen nog in. Schiedam om gevoerd geworden. Toen na beëindi ging een daverend applaus door de zaal klonk bracht het gehele orkest, staande hulde aan de componist. Een ballet uit „Faust" en de „Mar- che Gammatique" vormden de laat ste nummers van het concert. Na de pauze werd de film gedraaid „Een warenhuis op stelten". By de enquete die kortgeleden in Kethel is gehouden naar de gevoe lens van de bewoners voor het in het leven roepen van een Wijkraad- Kethei is gebleken dat ongeveer 70*^ voor de oprichting van zo'n Wijk raad is. Deze enquete werd gehouden on der de gezinshoofden, hoewel het aanvankelijk in de bedoeling lag de enquete uit te strekken tot alle kies gerechtigde gemeenteleden. Gister avond is een bijeenkomst gehouden met de vertegenwoordigers van de Anti-Revolutionaire Partij, die ook voorstanders zijn van een Wijkraad Besloten werd een. definitieve com missi e in het leven te roepen, waar in alle stromingen vertegenwoor digd zullen zijn. Deze commissie ?ou dan weer contact opnemen mei B. en W. van Schiedam. Er, bestaat, in het oostelijk gedeel te der stad een nijpend gebrek aan schoolruimte. B. en W. hebben zich -eeds lang bezig gehouden met het zoeken van een oplossing voor dit probleem en menen deze thans gevonden te heb ben door aan het Lorentzplein een negen-klassige openbare school te doen bouwen voor gewoon lager onderwijs. Deze is zeer noodzakelijk, daar nu reeds twee klassen van de openbare school „Comenius B" zijn ondergebracht in een houten hulp gebouw en zelfs een klas van de school „Comenius A" geplaatst moest worden aan de Prins Mauritsstraat Willem de Zwijger school). Daar het zich laat aanzien, dat in de komende jaren steeds parallelklassen aan de 'scholen in het oosten zullen moeten worden gevormd, is het dringend ge wenst over te gaan tot de bouw van nog een openbare school in het oos ten- Volledigheidshalve zij nog me degedeeld, dat de tc verwachten toe loop van leerlingen niet alleen een gevolg is van het hogere geboorte cijfer in de jaren 1946 tot 1950, maar ook van het volbouwen van het oos ten der stad, waardoor het aantal schoolgaande kinderen daar groter is geworden. Morgen gaat GTB I in Vlaardingen bij DVO op bezoek. Geen gemakke lijke opgaaf temeer daar GTB er totaal uit is m tegenstelling met DVO dat de laatste weken zulke uit stekende successen heeft behaald. GTB 2 krijgt aan de Schiedamse- weg één der koplopers Barendrecht 2 op bezoek. Indien de GTB-ers spe len zoals we van hen gewend,zijn dan is een overwinning niet uitge sloten. GTB 3 gaat wederom een uitwed strijd tegemoet en wel tegen DOTO 4 in Pernis, Deze wedstrijden beginnen om 3 uur. (Advertentie IM.) ongekend voordelige J man St Nicolaas- aanbiedingen voor J VADER BROER en VERLOOFDE Apnbiedingen, die stuk voor stuk de moeite [waard zijn om even voor naar ESDERS te gaan HEREN OVERHEMDEN van prachtige kwaliteit uni-poplin. met vast ever-stiff boord en polo- manchetien. In de kleumen wit, beige en grijs Grote collectie in wollen HERENSHAWLS in moderne fantasie-streepdessins JL» HEREN HANDSCHOENEN van uitzonderlijk mooie kwaliteit nappa met q flanel gevoerd PLEINWEG >96 Gisteren heeft een groep rijks- tuin bouw consulenten uit Groningen, Drente en andere provincies in Ne derland, een bezoek gebracht aan het compostbedrüf van de N.V. Vuilafvoer My aan de Jan van Rie- beeckweg in Schiedam. De ex-cur sisten die onder leiding stonden van de directeur-generaal voor de Tuinbouw, zijn met autobussen uit Den Haag naar Schiedam gekomen om dit model-bedrijf van de V.A.M. te bekijken. Door de directeur van de V.A.M., de heer Weststra ten, werd een verklarende causerie ge houden bij uezc gelegenheid. Dit compostbedrijf. dat eerst kort geleden van proefbedrijf is omge zet m een definitief bedrijf, heeft reeds navolging gevonden, want 111 Delft is een suortgelyke inrichting opgericht. Ook in het buitenland blijkt be langstelling te bestaan voor deze instelling waar het Schiedamse vuil wordt verwerkt tot de vruchtbare WAT BRENGT 'T LAGER VOETBAL? Op de Rotterdamsedijk bij de af rit naar de Boerhaavelaan kwam gisteravond om kwart voor zeven de 11-jarige J* L. urt Rotterdam, die by zijn vriendje op de framestang van diens fiets zat, met zijn linker voet tussen het voorwiel. Hij viel over het stuur met zijn hoofd tegen het wegdek en liep een scheur- wondje aan de bovenlip op. In het gebouw van de Geneeskundige Dienst werd hij verbonden, waarna hij naar huis kon gaan. De 69-jarige timmerman J. P. W. uit de Villastraat werd gistermor gen om kwart over tien door een auto aangereden op de Rotterdamse- dijk bij het rode hek. De man reed op zijn fiets op het rijwielpad en stak plotseling naar links over. De chauffeur van de auto, de 'heer P- W. A. S. uit Schiedam probeerde een aanrijding te voorkomen maar dit lukte niet. De auto kwam tegen het achterwiel van de fiets. De wiel rijder viel en kreeg een wond bo ven het linkeroog. Door de Genees kundige Dienst werd hij ter plaatse verbonden. WUKILCEJJTSUK U-'HMEKWEÜ, Tal. 2S1SC Het aantrekkelijke van de nieuwe indeling van de voetbalcompetitie voor de eerste klassers is niet alleen dat men nu de ex-NBVB-clubs in actie zal zien tegen de le klassers, maar ook dat door deze inter-regio nal e indeling men weer diverse voet balploegen te zien zal krijgen welke men de laatste jaren node heeft ge mist in dit rayon. SVV heeft Zondag de primeur in Schiedam met de eerste thuiswed strijd in deze competitie tegen DWS, eveneens een der westelijke sportcol- lega's welke de rood-groenen gerui me tijd niet meer tot hun tegenstan ders hebben kunnen rekenen. De Amsterdammers behoorden in de laatstelijk afgebroken competitie tot één der topclubs van. hun afde ling en beschikken over een jeugdig en enthousiast spelend elftal met een uitstekende en hechte verdediging en waarmede de SW-voorwaartsen hun handen vol zullen hebben. De SW'ers zullen dan ook voor deze, voor hen in feite onbekende tegenstanders, terdege op hun quï- vive moeten zijn. De rood-groenen kunnen Zondag laten zien, dat het inderdaad geen fabeltje was dat er in de vorige afdeling D het beste voetbal werd gespeeld en Jan van Schijndel en zijn mannen zullen ze ker met de gedachten in het veld komen, dat ook in deze nieuwe com petitie de eerste klap de bekende daalder dubbel en dwars waard zal Zijn' DE SW-RËSERVISTEN SW 2 gaat Zondag op bezoek bij Neptunes 2 en zal, indien men zich in de kopgroep wil handhaven, zeker op winst moeten spelen. SVV 3 blijft in Schiedam en speelt om 10 uur aan de Dammelaan tegen Hermes DVS 2. SW 4 speelt thuis tegen IJnitas 2, eveneens om 10 uur. compost. Niet alleen dat de com post ook naar het buitenland wordt geleverd, maar op 10 December komt een aantal afgevaardigden van liet West-Duitse ministerie van Landbouw naar Schiedam om dit compostbedrijf van de V.A.M. te bestuderen In de buurt van Dias- seldorf zal namelijk een dergelij ke instelling opgericht worden en hoewel er in Duitsland ook com- postbedrijven te vinden zijn. komt men toch naar het Nederlandse mo- del-bedrpf kijken. Vermeldenswaard is tenslotte dat kortgeleden ceil rasp-inStallatie van het soort als ook m Schiedam wordt gebruikt, naar Tel Aviv 111 dc staat Israel is verkocht, zodat gezegd kan worden dat Schiedams voorbeeld tot in.. Tel Aviv wordt gevolgd. B. en W. hebben de gemeenteraad j voorgesteld een bedrag van 25.000 t beschikbaar te stellen aor deelne- ming aan de Nationale Tentoonstel- 1 ling E 55, welke volgend jaar in Rot- I terdam wordt gehouden. De geza- i menlijke Electriciteitsbedrijven zul len een afzonderlijke bijdrage ver lenen aan deze tentoonstelling. De bijdrage voor Schiedam is gesteld op 1435,—. De op Zaterdag j.l. vastgestelde voet balwedstrijd tussen EDS en RK/WIK uit Vlaardingen heeft geen doorgang gevonden, aangezien laatstgenoemde niet is opgekomen. Deze laatste wedstrijd in de ne derlaagserie zou gehouden worden, om te beslissen welke vereniging in aanmerking zou komen voor de 10 shirts en een trui. Maandagavond heeft het Martinit- bestuur met de leden van de serie- commissie een bespreking gehouden aangezien EDS door het enige malen niet opkomen van RK/WIK al recht zou hebben op de hierboven genoem de sportprijs. Overeengekomen is, dat nog een maal, uiterlijk Kerstmis, beide vere nigingen zullen worden opgeroepen, om de beslissingswedstrijd te spelen. Mocht onverhoopt een van beide verenigingen verstekt laten gaan, dan komt de prijs definitief in het bezit van de vereniging, welke wel is op gekomen. De Hollandiaan, die in deze serie beslag heeft gelegd op de grote wis selbeker, heeft deze nog steeds niet ontvangen, aangezien in verband met bovenvermelde wedstrijd, de prijs uitreiking steeds was uitgesteld. Op 6 December a s. zal des avonds jin het clubgebouw van Martinit de prijsuitreiking aan Hollandiaan plaats I vinden. Zoals iedere week, rijst ook nu weer de vraag: Wat zullen de Schie damse verenigingen Zondag berei ken op het voetbalveld? Doch gezien de ervaringen van de vorige week: Martinet won nog juist op het nippertje, Schiedam was blij dat het eindsignaal nog juist de over. winning betekende, SFC verloor, doch niet tamelijk veel pech, Ursus speelde gelijk en SVDPW snoepte Hekelingen een punt af, dan zijn wij ervan overtuigd, dat deze ervaringen ertoe zullen bijdragen dat s.s. Zon dag de Schiedamse verenigingen en ook andere verenigingen, hun beste beentje zullen voorzetten. Hekelingen, dat nog steeds aan de kop in 1 A staat, en dat vorige week een veer moest laten tegen Ursus. zal tegen AVO wel oppassen en wij geven hun goed a kans op het volle pond. SVDPW krijgt GLZ op bezoek, dat de tweede plaats bezet. De overwin ning van de Schiedammers de vorige week op Hekelingen, zal een morele steun voor hen betekenen, en zij zullen vechten voor de overwinning. Hier tegenover staat dat GLZ als "een gewaarschuwd man" in het veld k-mt en het dus niet te licht zal op nemen. In ieder geval kan Zondag morgen aan de Parallelweg een span nende strijd tegemoet gezien worden. Bij e.v. volle winst zou SVDPW een grote kans hebben enkele plaatsen omhoog te schuiven, want AVS en RQGA, die twee zware, concurrenten zijn, ontmoeten elkaar en wij geven AVS de beste kans, Ncstoro. dat met 8 uit 9 twee plaatsen boven SVDPW staat, ont vangt "WF thuis. Wij kunnen helaas niet zo veel vertrouwen hebben in de verrichtingen van WF om van hen een overwinning te verwachten. Voor Schiedam is in 1 B de derby Ursus-SFC wel de belangrijkste wedstrijd. SFC heeft het vorige week, zij het met veel pech. tegen de koploper Dilettant niet kunnen redden en moest het volle pond af staan. Ursus is wel een tamelijk 2wakke broeder, doch gepasseerde Zondag moest Bloemhof toch het loodje leggen! Een voorspelling laten wij liever achterwege. Demos heeft redelijke kans op de volle winst tegen Oud-Beijerland. hoewel met deze vereniging op eigen terrein toch wel terdege rekening moet gehouden worden. Voor Demos zou m dit geval kans bestaan voor enkele opschuivingen, vooral waar Progress en Tediro resp. tegen Het Noorden en Dilettant niet veel kans zullen hebben. Schreven wij vorige week over een ..Heksenketel" in 1 C. de sjand in 1 B is thans zó dat ook deze afdeling recht op deze benaming heeft ge kregen. Hierdoor worden de onder linge spanningen dus groter. Nemen wij een kijkje in 1 C, dan krijgt onze stadgenoot Martinit, bo ven. aan de lijst, een met al tc lastige tegenstander aan DJS, zodat onze stadgenoten na Zondag nog wel de ereplaats zullen blijven behouden. De Schiedamse tafeltenniskam pioenschappen, die ieder jaar wor den gehouden zullen dit jaar plaats vinden op 27, 28 en 29 Dec. in de hal van de voormalige Koopmansbeurs aan de Dam. Dit is thans voor de 5e maal. dat dit tournooi wordt georga niseerd. Alle Schiedamse verenigin gen zullen weer acte de présence ge ven om hun leden niet alleen voor de individueel te behalen prestaties te laten strijden, maar ook om een kans te wagen beslag te leggen pp de Schiedammer Wisselbeker, die aan de vereniging wordt uitgereikt, die de beste resultaten boekt. Deze beker is op het ogenblik in bezit van de tafeltennisvereniging NO AD. Er zal worden gespeeld tn 8 groepen. Groep 1 bestaat uit le en 2e klas spelers: groep 2 3e klassers; groep 3 4e klassers: groep 4 junioren t.m. 17 jaar; groep 5 nieuwelingen boven 17 jaar. De dubbelspelen wor den verspeeld in drie groepen nl. le en. 2e klas, 3e en 4e klas en nieuwe- j lingen en als laatste groep junioren, Zoals uit bovenstaande blijkt be staat dus ook dc mogelijkheid dat iedere Schiedammer aan dit tournooi kan deelnemen. Hiervoor zou hij dan ingedeeld worden in groep 5. De eis is wel gesteld dat dit alleen deelne mers moeten zijn. die in Schiedam woonachtig zijn. De speelavond voor junioren en nieuwelingen is bepaald op 28 Dec., terwijl de bondsspelers van de Schiedamse verenigingen op i27 en 29 Dec om de sportieve eer zullen strijden. Diegenen die aan dit I tournooi willen deelnemen in groep 14 o£ 5 kunnen zich opgeven bij een I van onderstaande adressen: H D, Bakkes, Lange Singeistraat 91b; A, Bruning. Rott. Dijk 4 b en 3. Hen- drikx, Boerhavelaan 2c De inschrij vingsdatum sluit 12 Dec. a.s, In iede re klas zijn 2 prijzen beschikbaar. De Schiedamse verenigingen, die aan het tournooi deelnemen zijn: TCK. Wilton. NO AD, Ready, PITS. Lafa- mo, SCF, TSF. „Ik zie hier vanavond heel veel bekende gezichten," aldus de heer J. Donkers, voorzitter van de afde ling Schiedam van het Voormalig Verzet. Doch veel groter is het aantal bekenden, die ik mis, diegenen, die in de bezettingstijd in kampen en door terreur het leven moesten la ten om daarmede onze vrijheid te rug te kopen, Mede door de door hen gebrachte zware offers leven wij nu in een vrij land, waar geen dictatuur heerst, en waar reeds 10 jaar na de bevrijding de hoogconjunctuur bloeit, waardoor wy zelfs in staat zijn an dere landen te helpen Hierna werd door de aanwezigen staande het Wilhelmus gezongen, na dat staande een minuut stilte werd betracht voor de gevallen strijders. Hierna kreeg een lid van het hoofdbestuur, de heer G. Ritmeester, het woord. Spreker herkende in de zaal verschillende lotgenoten uit Buchenwalde. Hij herdacht hierbij degenen die helaas de bevrijding nooit hebben kunnen meemaken. Spreker releveerde het onbeschrijf lijke leed dat in de kampen is door gemaakt geworden en de terreur van de Duitsers. Maar thans moeten wij met dat zelfde Duitse volk als bond genoot optreden, ingeval gevaar van uit het Oosten zou opdagen. Alles tezamen genomen, zullen wij altoos moeten bedenken, dat de vrij heid welke wij thans weer hebben, duur, uiterst duur is gekocht. Na dit serieuze gedeelte heeft het Notenkrakers-Cabaret een revue op gevoerd getiteld „Met een glimlach op je snuit", waaraan medewerkten Jaen en John. accordeonnisten, John Heijst als imitator parodist, en The Footlight Comedians, Tot besluit van deze druk bezoch te avond, welke in Tivoli werd ge houden. was er een gezellig samen zijn. opgeluisterd door het dansorkest „The W. F. Music Boys". Het mysterieuze spel „De kat en de kanarie", een spel in 3 bedrijven van John Willard", dat de laatste tijd reeds diverse keren door toneel vereniging is opgevoerd, kwam gis teravond weer op de planken. De Schiedamse HBS-vereniging „Onder Ons" voerde het op in gebouw .Mu sis Sacrum" aan de Lange Haven. Het spel met allerlei geheimzinnige en griezelige verwikkelingen rond om een erfenis werd vlot en goed naar voren gebracht door de leer lingen van de HBS. De centrale fi guur, waarom het stuk draait is de erfgename Annabelle West, ge speeld door mej. Alida Gerritsma. Zij vervulde deze rol op aardige wijze. De spanning, die in dit spel tot uitdrukking moet komen, werd ook werkelijk gevoeld. Ongetwijfeld heb ben de aanwezigen genoten van het spel van hun medeleerlingen. De regie berustte by de heer P. Vree ken. leraar aan de school. De voorzitster mej. Elly Vink heette de aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder enkele leraren. De spanning van de avond werd wegenomen door het geanimeerde I bal. dat na afloop werd gehouden j met muziek van „The Music Ma- I kers". Schiedam, dat Martinit op de voet blijft volgen, krijgt Germinal op be zoek. Germinal was de vorige week de gast van Martinit, en was_ voor de rust toonaangevende partij met een 1—0 voorsprong. In de tweede helft werkte Martinit niet alleen de ze achterstand weg, doch scoorde vlak voor het einde het winnende punt. Germinal zal deze les dus wel onthouden hebben. Schiedam herin nert zich nog wel de 41 voorsprong bij rust tegen Saturnus en het arme tierig eigen spel in de tweede helft. Vier verenigingen dus, die de vo rige week iets nebben kunnen leren, en as. Zondag de wedstrijden niet alleen energiek zullen «.anpakken, doch ook geheel uitspelen. Het kan dus gaan spannen. Een interessante wedstrijd jkan aan de Boshoek verwacht worden, waar wy geen. voorspelling aan dur ven wagen. Grote kans bestaat er dat ook in 1 C verschillende verschuivingen zullen plaats vinden. KORFBAL: Het wil nog maar niet erg vlot ten met de korfbalcompetities. Schiedam heeft b.v. nog slechts zes wedstrijd gespeeld van de 18 en dan nog alle op eigen terrein, omdat de tot dusver geprojecteerde uitwedstrijden door terreinafkeu- rmg geen doorgang hebben kunnen vinden. De voor Zondag vastge stelde wedstrijd van de roodzwar ten dreigt eenzelfde lot te onder gaan. Men moet op bezoek bij Sperwers, dat een nood terrein be speelt. echter van dermate slechte kwaliteit, dat het vrijwel perma nent overdekt is met plassen. We verwachten dus weer een rustdag voor Schiedam. Succes speelde tot dusver 1 maal thuis en 3 keer uit en is dus nog minder ver gevorderd. Voor deze week is vastgesteld de uitwedstrijd tegen WION, een oud-rivaal, die op eigen terrein moeilijk te ver schalken is "We verwachten dan ook een Rotterdamse zege. O Dl staat er met 1 gespeelde wedstrijden van 16 nog het beste voor wat het aantal afgewerkte ontmoetingen betreft Op de rang lijst kunnen de CKB'ers _met hun 6 punten nog wel wat stijgen. Zij hebben echter de eerstkomende we ken vrijaf. Van de reserve-twaalf tallen gaat Succes 2 in Rotterdam de strijd aanbinden tegen Eureka 2, ontvangt Schiedam 2 het vijfde twaalftal van Sperwers en krijgen ODI 2 en ODX 3 respectievelijk ODO en Maas sluis 2 op bezoek. Schiedam 2 en ODI .2 zullen het wel klaren, maar wc vrezen, dat Succes 2 en ODI 3 de eer aan hun tegenstanders zul len moeten laten. Voor de junioren zijn ditmaal slechts drie wedstrijden vastgesteld, i.w. Maassluis A—ODI A; ODI 33 TOP B en Succes B—Ons Huis B. Na de overwinning op Sunlight (4-6) van j.l. Zaterdag zullen de biauw-viitten Zaterdag a.s. tegen Zwart-wit in Rotterdam uitkomen. De Rotterdammers nemen de twee de plaats in op de ranglijst en op eigen terrein zijn zij moeilijk te klop pen. Bij het eerste treffen in Schie dam werd door P.P.S.C. een smade lijke nederlaag (1-7) geleden. Het tweede elftqj komt na een rustperiode ook weer eens in het veld. Tegen Doto 3. De junioren trekken naar Maas sluis om daar het eerste junior-elftal van Excelsior te bekampen. Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: Apotheek C. J. Jansen, Swammerdamsin- gel 41. Bellen bij ongeval: GG. en G.D., Tuinlaan 80. tel. 69299. Leeszalen: J Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven; geopend iedere werkdag (behalve Maan dag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woens dags en Zaterdags) van 7 tot 8.3(J uur. Zondags gesloten. R.K, Leeszaal en Bibliotheek. Dam geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur. iedere avond (behalve Donderdags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten, Sted. Museum: 2—5 uur: Tentoon stelling van „Japanse Houtsne den". Bioscopen: Passage; 2 en- 8 uur „De man met een miilioen". Monopole: 2, 7 en 9 uur, „Fort Algiers". Voorstellingen: Musis Sacrum: 7,30 KAJ-Singel- feestavond. Irene: 8 uur. Contactavond Ned. Roode Kruis. Uitreiking Land- steinerpenning aan donor. Ver toning film „De Witte Engel". Tivoli: 8 uur. Contactavond Ve teranen Legioen Nederland. Sted, Museum: 6 uur. Opera-con cert t.b.v. Piano-comité St. Ja- eobsgasthuis, Lutherse Kerk: 8 uur. Lutherse Mannen Vereniging „Maarten Luther". Lezing over „Evan- ston" door dr H. J. J. Jaanus. Blauwchuis: 8 uur. Kijkavond V ara-Televisieelub. De Algemene Bond van Ouden van Dagen afdeling Schiedam hield Woensdagmiddag in gebouw „Musis Sacrum" aan de Lange Haven haar 8e jaarvergadering, die zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer J. v. Beek heette de aanwezigen hartelijk welkom. Daarna werd het jaarverslag voorgelezen. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat er een batig saldo was. Men behandelde verder enkele in gekomen stukken. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer De Roo ge kozen, welke zijn benoeming aan nam. Tijdens de pauze werden er sigaren rondgedeeld "oor de heren en chocolade voor de dames, die ook met een flink aantal waren opgeko men. De vergadering werd om 5 uur gesloten. Woensdag is op het tweede club- uur van de Schiedamse Reddings Brigade wederom gelegenheid ge boden tot diplomazwemmen aan de jeugd. Voor diploma 1 slaagden 36 jongelui en voor diploma 2 22 jonge lui. In tegenstelling met de gewoonte worden de diploma's ditmaal vol gende week Woensdag tijdens de viering van het St. Nicolaasfeest dat ook in het Sportfondsenband plaats vindt uitgereikt. Voor die avond is een 2wempro» gramma samengesteld waarbij het de bedoeling is zoveel mogelijk jongelui in het water te krijgen en'de vorde ringen te meten. Inplaats van zwemmen tegen de tijd wordt hier gezwommen om de beste prestatie waardoor de jury cijfers moet geven voor elk onder deel van de geleverde prestaties. Het programma omvat popduiken, stijlzwemmen en zwemmend redden. Leden van de sprlrigclub „Icarua" zullen het schoonspringen demon- strerenv Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Sctiiedam, tussen 9 en. 12.30 uur en 2 en 6 uur: Rood kindertasje, doublé armband, koplamp van rijwiel, ring met Lips- sleutel, huissleutel, bril, vulpen, si garettenaansteker, enige kinderwan ten, jasje en 1 paaf schoenen, lederen muts. Te bevragen bij de vinders: Wollen handschoen, Ouborg, Doe- lehofje 11; wit kinderschoentje, Zap- py, Iepenlaan 30; glacé handschoen. De Kok, Rubensplein 19c; gele sjaal, Krabbendam, Singel 194b; jongens pet, Vermaas, Ampèrestraat 12 b; glacé dameshandschoen. Haverkamp, Swammerdamsingel 24; 1 paar glacé dameshandschoenen, de Gids, Aleida- straat 16; kinderwantje, van Oeve- ren. Rubensplein. 12; badhanddoek en zwembroek, J. van Kersen, Nu- mansdorpsestraat Sb,grijs wollen handschoen, S. Walbeek, Da Costa- straat 31b; kinderwant, Schuurman, Ouddorpsestraat 1b; 2 bonte hand doeken, D. Groeneveld, J. A. A5b. Thymstraat 59; 1 paar glacé hand schoenen, Tuijl, St. Liduinastraat 53; handschoen, J. Roeters, Stephenson- straat 21; rode ceintuur, J. C. Schnet- ler, Fr, Haversehmidtlaan 39; wollen kinderhandschoen, P. v. d. Kamp, Jacob Catslaan 10: I paar nljlonkou- sen, mevr. Sol, Geert Reinderstraat 38a; 1 paar handschoenen, S. Groe- neweg. Den Bommelsestraat 17; speelgoed-stempeldoos, „Leco", Lan ge Kerkstraat 86; ring met 3 sleutels, v. Leeuwen, Eendrachtstraat 5; zak mes, H. de Vries, Broersvest 181a; Lipssleutel, L. v. d. Hoeven, Laurens Costerstraat 12b; autoped. Koning, Paulus Potterstraat 53a; 2 kluwen wol en 1 paar gebreide sokken, v. d. Klooster, Vlaardingerdijk 305b; 10 ledige zakken, Poot Sc Baade, Boter- straat; rekje met 2 lepels, Piooy, Ho- genbanweg 59b; 1 pak poetsdoeken. Vink, Gustoweg 93; bedrag aan geld, V. d. Ploeg, Lange Achterweg 14; bedrag aan geld. Krabbendam, Sin gel 194b; oorhanger, R. van Bellen p/a V. d. Post, Wattstraat 6; rode portemonnaïe, de Bruijn, Frans Hals- plein 3a; bruin lederen portemonnaie met inh., v. d. Vlies, uuddorpsestr. 2a: portemonnaie met inh., Krowin- kel, Antonie Muljsstraat 65; rood kindertasje, M. de Vries, Pieter de Hooghstraat 12a; boodsehappentasje, Vermaas. B.K. laan 248b: rode sehoolétui, Bolkenbaas, P.K.O.-laan 95. In gebouw „Irene" aan de Nieuwe Haven heeft het wijkkoor „Oud Ma- tbenesse" gisteravond een goed ge slaagde feestavond gehouden. Mevr. M. Veeningen opende de avond met een hartelijk welkom. Het koor zong vervolgens „Das ist der Tag des Herrn" van C. Keutzer, „Die Heem- len" uit Die SchÖpfung van Joseph Haydn. „Die Ehcre Gottes" van L. v. Beethoven, de negro spiritual „No- body knows the trouble I see". Deze werken werden verdienste lijk uitgevoerd o.I,v. de heer Kupers. Daarna werd opgevoerd het to neelstuk „Doe het maar kalmpjes aan", een klucht in 3 bedrijven van William Fischer. De heer W. Tref fers, die de regie had van deze klucht heeft eer van zijn werk. Het spel liep vlot en het tpubliek heeft er dan ook byzonder van genoten. Heet van de naald, zonder de af koeling die afstand schept, heeft de schrijver Adriaan van der Veen Donderdagavond voor de Rotterdam se Kunstkring en Boekhandel Voor hoeve en Dietrich over zijn laatste reis naar de Verenigde Staten ge sproken. Amerika is moeilijk onder één ge zichtspunt te beschouwen. Dit ver klaart de veelheid van aspecten, die in deze causerie de revue passeer den. Het was echter ook weer niet moeilijk daarin een bepaalde lijn tc ontdekken. Zo was de opmerking verrassend, dat de Amerikaan zich steeds, bijna kinderlijk, richt naar een ideaal. Hef verklaart de overdrijving in de reclame, maar ook de bedrijvig heid van en rondom een figuur als Mac Carthy en tenslotte bepaalde ten denzen in de literatuur. Zo is de Amerikaanse schrijver Heming way is een duidelijk voorb ,d vaak in de ban van het ideaal v«;i de on schuld en vereert prilheid en zui verheid. Er ontstaat een spannings relatie tussen ideaal en werkelijk heid. Geheel op eigen terrein was de heer Van der Veen, na de pauze, toen hij over het litteraire leven in de VS sprak. De literatuur is daar. aldus spr„ hoofdzakelijk geconcen treerd op de universiteiten. Er wordt college gegeven in de kunst, spe ciaal de techniek, van het schrijven. Dit heeft vanzelfsprekend zijn licht en schaduwzijden. Schrijven is een vak, maar het is ook meer dan een vak. Er doet zich een zekere tam heid in de Amerikaanse literatuur gelden. Er is veel navolging. Gelukkig zijn er ook schrijvers, die zich verzetten tegen de opslui ting in deze gouden kooi. Al met al is een_cursus in scheppend schrijven (craetive writing) minder vreemd dan het de Europeanen voorkomt. Misschien kan Europa hier nog iets leren van Amerika. Er was voor deze causerie veel be langstelling.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1