smunG! Sp&rthijlug® B$? Feijenoord had weinig moeite met zwak Vitesse Sta op STERLING SHAG Doelpunten voor rust; beter voetbal daarna Kleine Moulijn weer de „grote man77 Lage score (2-1) niet de juiste verhouding 't Beste uit de l/iït/inia-ooqst! Te kort spel oorzaak van Sparta's nederlaag In laatste minuut kwam Excelsior op 1-1 XERXES EN DFC DEELDEN (l-lj SVV: Schoot Vier Voltreffers I) WS: Dat Was Slecht stisisgb'wM&behoeft Maandag 29 November 1954 ZEGE ZONDER GLANS IN STADION H-DV S won van Blauw Wit Op de Kaag werd weer gezeild De grote man s DFC: 'l Gaat mij nu ook om de centen... Tafeltennis- congres in Raadszaal ÉinMRNHi V. Russen ook zeer knappe schu tiers HUNTER Ikedyk.', Z weden-F rankrijk tennis 4-1 Nieuw schema voor Wimbledon START (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Zondag. Plichtmatig juichten Feijenoord-fans toen het fluitje van scheidsrechter Vei kerk het einde aankondigde van de wedstrijd Feijenoord—Vitesse; en al even plichtmatig gingen elf of zullen het er tien of zelfs nog minder zyn geweest Rood-witte armen omhoog. De eerste winst in de nieuwe competitie was binnen. Winst behaald op een, in competitieverband gezien, gloednieuwe tegenstander, die. wat zelfs in de voor Arnhemmers vreemde Maasstad bekend was, een zeer zware tol heffing te betalen heeft gekregen in de zojuist beëindigde voetbaloorlog. Dit in aanmerking genomen vervaagt dan ook enigszins het excuus van met vier invallers te moeten spelen Meerman, De Bruin, Bol en v, d. Hoek werden door v. d, Heyde, Van Vcelen Kooien en Schuier vervangen en hierdoor wellicht bij een krappe 2—1 zege te zijn gestrand. Een zege die zelfs vyf minuten voor tijd, toen Huiberts een fout van v. d. Bijl af strafte en hiermee de stand op 21 kwam, nog even in gevaar is geweest. Deze laatste vijf minuten echter, waren inderdaad de enige waarin de zege van Feijenoord in gevaar is ge weest. daarbij dan uitgaande van het standpunt, dat men nooit kan we- (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM Het ziet er niet naar uit dat de supporters van Bl,- Wit in de nieuwe competitie weer aanleiding tot juichen zullen vinden De oorzaak van deze sombere prognose was niet in hoofdzaak de 1-2 nederlaag die vandaag tegen HDVS werd geleden. Het was voor al de wijze waarop BI. Wit vergeefs getracht heeft dit duel op het niveau van het acceptabele te brengen, De aanvalslinie van1 Bi. Wit miste tem po, techniek en spelinzicht. De bij na 5000 toeschouwers, die de tribu nes van het Olympisch Stadion slechts vaag mochten stofleren za gen hoe reeds na 9 min. een fout van de achterhoede van BI. Wit door de Schiedammer Van der Zee werd ge bruikt om 2Ïjn ploeg naar een voor sprong te schieten, (0-1). De Amsterdammers consolideer den weliswaar hun lichte veldmeer derheid maar de uitvallen van HD VS waren aanmerkelijk gevaarlt)- ker. Na 20 min. drong de gevaar lijke linksbinnen Bommels na een soloactie dan toch in het strafschop gebied van de Schiedammers door Hij werd onreglementair van zijn kans beroofd en dus "mocht Stof te len een strafschop nemen. Het harde schot werd door de lat gestuit Na de rust hernam BI. Wit het initia tief en drong ver op. De aanvallen bleven echter vruch teloos, omdat de wapens waarmee men de Her mes-verdediging had kunnen bestrijden, tempo en tech niek, niet aanwezig bleken. Een uit val van HDVS in de 21e min. had het 2e doelpunt tot gevolg Rechts half Gudde richtte van 40 m. een hoog diagonaal schot op het doel. dat Eypc voor een onoplosbaar pro bleem stelde. (0-2). Een verrassende sprint van Bommels braelit 9 min. later het enige doelpunt. De laatste hindernissen waren spil Burger en doelman Van Diest, die beiden door een knappe boogbal werden gesla gen. LEIDEN. Onder heel wat betere weersomstandigheden dan verleden week is Zondag op het Kagermeer de tweede van de twaalf voor-selec tiewedstrijden in de 12 m/2 sharpie- klasse (voor de Olympische Spelen) gehouden. De vier zeilers, die de vo rige keer_ op het appèl ontbraken t,w. B. Kran, Oerlemans, Visser en Van Staveren lieten ook dit keer verstek gaan. Er werden weer twee rages gezeild, die de volgende resul taten opleverden: le race: 1. Verhagen (Rotterdam), 2. J. Kraan (Oude Wetering), 3. Gul- demond (Leiden), 4. Van Wijk «Woubrugge), 5 Hansen (Enkhui- zen), 6. Meel (Rotterdam), 7. Bosch- ma (Leiden). 2e race: 1. J. Kraan, 2. Van Wijk. 3. Verhagen. 4. Guldemond, 5. Bosch- ma, 6. Meel, 7. Hansen. ten „hoe een koe een haas vangt". In de overige 85 minuten stond Feijen oord slechts bij uitzondering toe dat Vitesse tot gevaarlijke acties ver mocht te komen. Dan bleek links binnen Huiberts de meest gevaar lijke man van de Arnhemmers. In het begin, nadat reeds enkele schuch tere aanvallen op de numeriek ster kere verdediging van Vitesse waren doodgelopen, noopte Huiberts doel man v. d. Bijl tot een duikeling om zijn doel schoon te houden. Die nu meriek sterkere verdediging werkte echter als een boemerang, want nu door het teruggetrokken spelen van de middenvoor en de twee buiten spelers één van hen, de oud-Spar taan Van Male bleek nog steeds over een arsenaal verrassende listig- heidjes te beschikken de verdedi ging van Feijenoord een over het algemeen rustige middag tegemoet kon zien, speelde een groot deel van de strijd zich op de Vitesse-helft af. Daan den Bleyker was weer de grote man op de Vitesse-helft en bracht op listige wijze doelnjpe kan sen voor zijn medevnorwaartsen. Zij slaagden er echter niet in een goed gebruik van deze kansen te maken, zodat Den Bleyker na een half uur spelen zelf de handen aan de (doel punten) ploeg sloeg. In de buurt van de middencirkel kreeg hij de bal in zijn bezit en met Los en Hosten op z'n huid. die hem in gezamenlijke actie deze middag vergeefs trachtten het leven zuur te maken, stevende hij op doelman l'Ami af. Het werd beslikt geen „opgelegde" kans, maar desalniettemin werd bet een juweel van een doelpunt, (1—0). In de tweede helft kwam Vitesse er helemaal niet meer aan te pas en alleen wonderen van geluk en en thousiasme bij de Arnhemmers voor. kwamen een directe ineenstorting. Ook doelman '1 Ami bracht z'n deel hiertoe in grote mate bij. Herhaal delijk onderschepte hij voorzetten die evenzovele dodelijke treffers in hielden. Het gevaar kwam. echter, evenals in de eerste helft, uit het midden. Doch ook nu weer van rechtsbuiten Den Bleyker. Een door hem gewonnen duel met spil Beek man in de periode dat Den Bley ker middenvoor speelde stelde v. d- Heyde in de gelegenheid nummer twee achter '1 Ami te deponeren. De eer redden de Arnhemmers door Huiberts, die een door v. d. Bijl wat ongelukkig bewerkte voorzet van de naar rechts afgezwenkte middenvoor Heyn, inschoot, (21). Hierna moest Feijenoord nog van zich afbijten om de toch wel heel scheve verhouding van een gelijk spel van het scorebord verwijderd te houden. Voor het doel van Vitesse speelde zich. een proot deel van de strijd Feijenoord Vitesse af. Hier juichten de bijna 20.000 toeschouwers te vroeg: doelman l'Ami en Hos. ten liggen geslagen op de grond, doch de bal is reeds buiten het bereik van Van Veelen. (Advertentie ÏM.) rJZNJi r/i j:>\ p/r-' (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN. Sparta moge met de beste voornemens bezield aan de nieuwe competitie zijn begonnen, zonder twijfel hadden de Rotterdammers weinig geluk door in de eerste wedstrijd weer het bekende struikelblok Brabantia te moeten treffen. Hel werd een kleine nederlaag die evengoed een overwinning had kunnen zijn, nadat de Brabanders tot diep in de 2e helft met 3—-0 hadden voorgestaan. Het was een tactische zege van de Eindhovenaren die speltechnlsch niet in de schaduw van de Rotterdammers kunnen verblijven. Sparta speelde het spel, dat de Brabanders juist van pas kwam: short passing. De thuisclub had zich speciaal op de verdediging toegelegd, de half- lmïe bleef dus ter assistentie bij bet baekstel vertoeven. De grote ruimte die achter de voorhoede ontstond, werd aan Van Elderen, die als terug getrokken mïdvoor stond opgesteld, overgelaten. Praciïsch speelden de Bubanders veel aanvallend met vier aanvallers. Sparta liet zich tegen over de versterkte verdediging in het short passing drijven. Keer op keer liep de voorhoede zich muur vast. Er was geen doorkomen aan. Men volhardde m dit spel tot ver in de tweede helft. Intussen hadden de Brabanders een 30 voorsprong kunnen bereiken. Even voor rust ontstond het eer ste doelpunt van dt voet van rechts buiten Kruyssen, die bij een door braak met linksbinnen Van Elderen mee was opgelopen. Direct na de hervatting herhaalde Van Elderen zijn spelletje, nu met de rechtsbin nen Bos als secondant. 20. De Rot terdammers trokken hierop feller ton aanval, doch Mollen besloot een rush met een gelukkig schot waarbij (Van onze sportcorrespondent) ÏJMUIDEN, Zondag. Men kan moeilyk beweren dat de 5 mannen, die tezamen Excelsior-voorhoede heten, het beter voetbal van de schoenen laten komen, maar efficient zijn ze wel. Het is toch een kwestie van doel treffende zuinigheid om uit de enige werkelijke kans, die zich voordoet, ook meteen een doelpunt bü elkaar te koppen. Excelsior deed dat In de allerlaatste minuut en wrong zich op die manier naar een 1—1 gelijk spel tegen Stormvogels. opnieuw strak voorzette. Een lichte hoofdbeweging van midvoor Dijk graaf joeg de bal in het Stormvn- gelsdoel en daarna is er zeer veel vuldig op Kralmgse schouders ge klopt. Zo kwam die 11 in IJmui- den tot stand. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, Zondag. Waaruit zouden de aangename verrassingen bestaan, die Xerxes had aangekondigd voor de wedstrijd tegen DFC? Men giste en giste Geruchten sterkten de hoop, dat de zebra's misschien wet met enige bekeerde prof-spelers op de proppen zouden komen. Met bon zend hart spitste men de oren toen de opstelling werd bekend gemaakt en een ietwat gedeprimeerd besefte men daarna dat de geruchten vals en de hoop ijdel waren geweest. De opstelling bevatte dus geen aangename sur prises, wel een onaangename, rechtsachter Visser ontbrak op 't appèl. Xerxes leek er door geschokt en DFC mocht in de eerste helft dan ook lang tegen een zege aanleunen. Dartele Coen Moulijn zorgde echter door zijn treffer voor een morele opkikker, zodat Xerxes na rust de wapens met vastere hand durfde trekken. Toen verloor de strijd ook zijn eentonigheid en beide ploegen bonden elkaar tenslotte de hand schudden met de over tuiging, dat de uitslag (1—1) de verhouding goed weergaf. Eentonig was de strijd voor rust bepaald. 0e zebra's konden zich maar moeizaam uit de vette klei los maken en vooral de combinaties in de voorhoede waren zo onbeholpen, dat succes bij voorbaat uitgesloten leek. Feitelijk drukte de last van de doelpunten-productie alleen op de schouders van de rasvoetballer Mou lijn. Die last bleek vooralsnog te zwaar en zonder veel beslommerin gen kon de DFC-defensie zich staan de houden. De Xerxes-achterhoede kampte met grotere moeilijkheden. Invaller Valk deed Visser moeilijk vergeten en spil Lebbink een technisch knap speler durfde niet altijd zijn hoofd te zetten onder de hoge uittrappen van de DFC-doel- man. Dit werd Xerxes na 18 minuten noodlotig. toen Lehbink weer wei felde met koppen, linksbuiten Ver steeg do or sprintte en doelman Ver meer daarna met een diagonale schuiver kansloos sloeg (01). De Dordtenaren zijn daarna dicht bij de 2ege geweest. Steeds dirigeer den Coïombon en uitblinker Schaap hun voorwaartsen naar de blauw witte veste en telkens leek die ont manteld te zullen worden. Erg on verwachts werd de Xerxes-veste ontzet. Uit een pass kwam de bal na 35 minuten bij Moulijn, die doelman v. d. Bergh beheerst passeerde 11. De eerste helft bracht dus doel punten. de tweede beter voetbal en veel spanning. Xerxes was niet meer te herkennen. Een licht herstel van middenvoor Brand gaf de voorhoede nieuwe bezieling en de snelle com binaties schenen na 10 minuten ge honoreerd te worden toen Brand na een indirecte vrije schop van Mou lijn doelman v. d. Bergh met een vlammend schot deed verstijven van schrik. Reeds juichte Xerxes, maar een trillend houtwerk verstoorde de illusie. Xerxes mocht zich beklagen, niet voor lang, want DFC kreeg met hetzelfde pechduiveltje te kampen toen v. d. Bosch buiten bereik van Vermeer tegen de paal kopte. Feite lijk was dit maar goed. want met de 1—1 uitslag werden de kwaliteiten juist gewaardeerd. Stormvogels had meer verdiend. Niet omdat het zo goed voetbalde, maar het wist toch meer van aan- valscombinaties af dan de Rotter dammers. De IJmuidetiaren hepen vaak vast tegen de voortreffelyki Unie verdedigers, die Lagerwaard om 2ich heen geschaard had, maar ze kregen toch kansen. Midvoor v. d. Meer miste er één toen Nijman ver uit zijn deol vergeefs op zoek naar de bal was. De Stormvogelman schoot wat dom naast. Na een half uur was de Excelsior-verdedigin;. opnieuw in rep en roer. Toen joeg v. d Meer de bal opnieuw langs de uitgelopen Nijman. Drie Rotterdam mers liepen in paniek achter de bal aan, totdat die net naast het doel verdween. Ondertussen toonde Excelsiors aan vallen een groot gebrek aan in zicht en daadkracht. Slechts Slaven burg kreeg na een goede pass van Wie kej enige ruimte. De Rotter damse linksbuiten versmaadde de schietkans en probeerde eerst een tegenstander te passeren. Dat is hem niet gelukt. In de tweede helft zocht een steeds maar aanvallend Stormvogels lange tyd opnieuw vergeefs naar de methode om van de 00 stand at te komen. Steeds weer gingen fel le schoten naast, totdat na een kwartier rechtsbuiten Lindenberg ongehinderd kon voorzetten en Stel ling de bal van dichtbij inkopte. Dat was 1—0 en dat leek ook de beslis sing. omdat Excelsior wel meer te rug ging dringen, maar aan kan sen niet toekwam. Men moet nooit wanhopen. Want in de laatste minuut forceerde de vlak voor tijd ingevallen Braams een hoekschop, die Slavenburg voor treffelijk nam. Doelman Venus sloeg de bal weg, maar dat was geen af doende oplossing, omdat de Hartog UTRECHT. De stad Utrecht heeft een sportief burgemeester en ook het gemeentebestuur begint zich steeds meer voor sportaangelegenhe- den te interesseren. De organisatoren van de wereldkampioenschappen tafeltennis, die dit voorjaar in de Domstad zullen worden egehouden. gaan daar mede van profiteren. Zij zullen voor hun internationaal con gres met vertegenwoordigers uit tientallen landen gebruik mogen maken vande Utrechtse raads zaal. Burgemeester De Ranitz zal op 16 April in de Bernhard-hal een „pa rade" afnemen van de spelers, speel sters en officials. Delegaties zuilen officieel ten stadhuize xvorden ont vangen. De congresledeen krijgen een lunch en alle buitenlandse deel nemers een afscheidsbanket in Kunsten en Wetenschappen" aange boden. alsmede een aandenken aan het tournooi. Men overweegt, voor het congres in de raadszaal, gebruik te maken van. een vertaal-installatie met koptelefoons, waardoor het ge-1 sprokene in vijf verschillende talen te beluisteren zal zijn. BOKSEN Nederlandse profs naar Frankrijk? ROTTERDAM Theo Huizenaar heeft uitnodigingen uit Frankrijk ontvangen voor drie Nederlandse profs, te weten Leen Jansen. Hein van der Zee en Frits van Kempen, die respectievelijk aangezocht wor den voor wedstrijden tegen Humez (midden gewicht) te Rijssel, Hilaire Pratesi (bantam) te Algiers en de oud-Europese kampioen welterge- wicht Gilbert Lavoine in een stad in Noord-Frankrijk, Over al deze beraamde wedstrij den wordt onderhandeld. De partij HumezJansen zou over 10 ronden gaan De Fransman zou zijn Euro pese titel in het middengewicht niet op het spel zetten. En dit zint Hui zenaar eigenlijk niet, want hij zou Jansen uiteraard liever voor een titelgevecht zien aantreden. Met dat al kan een match Iluin ez—Jansen ook zonder titel in sportief opzicht interessant genoeg zijn. LISSABON. Het Argentijnse voetbalelftal is de Europese trip goed begonnen. Te Lissabon wonnen de Argentijnen met 31 van Portugal, na bij de rust met 10 te hebben voor gestaan. Direct na de hervatting doofden de Schiedammers het laatste Am- (Van onze sportredacteur) sterdamse lichtstraaltje op een re- SCHIEDAM, Zondag. De eclatante 40 zege, die een allesover- delijk resultaat. Rechtsbinnen Van heersend SW op een schamel DWS heeft behaald, moet voor een groot Pelt liet van dertig meter afstand deel worden geboekt op het debet van dc Schlcdamse linksbuiten Geel. een harde schuiver los,die /ia Zur- Telkens weer kwam de „rood-groene" Geel met zijn zwarte haardos burgr lichaam in 't doel carambo- er gekleurd op te staan, wanneer hij zijn belagers te vlug af was ge weest en de DWS-ers tot wanhoop bracht. De Amsterdamse achter hoede werd volkomen uit zjjn verband gerukt. Dit en het te korte spel van de hoofdstedelijke voorhoede, was de oorzaak, dat SW er een gemakkelijk middagje van kon nemen. Kippenvel moeten Kil en zijn terwijl zij bovendien geen steun vrienden hebben gekregen, toen kregen van de middenspelers Ser- van meet af de geraffineerde Geel lijn en Stern. Deze bepaalden zich steeds weer uiterst gevaarlijk naar tot een verdedigende taak. hetgeen de Amsterdamse veste oprukte. En tot gevolg had, dat SW het mid- daar stonden de niet minder ge- denveld volledig voor zich opeiste. vaariijke Schiedammers Kóneman en Van Pelt klaar om het voorbe reidende werk van hun actieve clubgenoot doeltreffend af te ron den. En zulks geschiedde reeds na zeven minuten. Voor de zoveelste maal had Geel zich langs Stern en Greysenhout gedrongen. Een fraaie pass naar Van Pelt volgde. Diens keiharde schot werd door doelman Zurburg wel gestuit. De terug springende bal was een gewillige prooi voor midvoor Koneman, 1—0. Drie minuten later was het Geel zelf, die een vrije trap even buiten het strafschopgebied benutte, toen hij op die plaats door spil Kil te stevig tegen de aarde werd ge drukt. Zurburg had op de felle schuiver geen kijk (20). Binnen het kwartier capituleerde DWS voor de derde maal. Een meester lijke v. Pelt-Koneman-combinatie deed eerst Van Pelt spil Kil om spelen en vervolgens liet Koneman doelman Zurburg beteuterd staan (3—0) SVV bleef sterk aanvallen, waar door de technische'en tactische te kortkomingen van de Amsterdam mers zeer duidelijk aan het licht kwamen. De drie-mans voorhoede van DWS had geen schijn van kans tegen de rotsvaste Schiedamse ver dediging. De Amsterdamse binnen- spelers Koot en Pitters waren te week om stevig te kunnen stuwen. Dat Jan van Schijndel zich daar- leerde. SW bepaalde zich daarna tot het consolideren van de voor sprong. De pogingen, die Koot, Pit ters en middenvoor Loermans on dernamen. waren zo subtiel, dat de Schiedammers zich nauwelijks be hoefden in te spannen. Drie spelers zijn nodig om de agressieve linksbuiten Geel het scoren te beletten. Het lukt hier de DWS-defensie schoon schip te maken. doelman Van Dök -de bal over zijn hoofd in eigen doel stompte. 30. Sparta kwam nu pas tot het in zicht dat haar kort spelende voor hoede gewijzigd moest worden. Son- neveld werd naar voren gestuurd en Van Ede nam de rechtsbuitenplaats voor zijn rekening. Het voorhoede- spel bleek nu royaler van opzet te zijn. In de 33e minuut verkleinde Boot met een omhaal uit een hoek schop de achterstand voor de eerste keer. De Brabantia-verdedïging. die uitgespeeld raakte, bemerkte dat de overwinning aan een zijden draadje hing. Met dc moed der wanhoop bleef men tegen het stormaanvallen- de Sparta optornen. In de laatste mi nuut maakte Boot er 32 van en dit was dan het einde van het verhaal. CARACAS. Het 36ste tournooi van de wereldkampioenschappen schieten, dat te Caracas beëindigd is. is over de gehele linie een groot succes geworden voor de Russische deelnemers Zij behaalden in équipe wedstrijden niet minder dan 9 we reldtitels en in de individuele num mers legden zij beslag op acht ti tels. terwijl zij in totaal 49 gouden medailles m de wacht sleepten. Acht wereldrecords werden door de Rus sische équipes verbeterd en zes in individuele onderdelen. Wanneer de Russen de titels niet wonnen dan be zetten zij öf wel de tweede of de derde plaats. De wedstrijden stonden op zeer hoog peil. De Venezolaanse regering en het publiek hadden al het mogelijke gedaan om de delega ties in alles ter wille te zijn. Zoveel waren de trofeeën die de Russen in ontvangst hebben geno men, dat zij een auto hebben moe ten huren om deze te vervoeren. Een van de waardevolste kleinoden was een gouden standbeeld, voorstellende een Indiaanse vrouw. Het standbeeld stond op een stuk marmer van 70 kg. Het totaal vertegenwoordigt een waarde van ongeveer ƒ50.000,—. (Adrertentie I.M.) STOCKHOLM. Zweden heeft de tenniswedstrijd tegen Frankryk voor de eerste ronde van het tournooi om. de koning Gustaaf-beker te Stock holm met 41 gewonnen. Zweden zal in de tweede ronde tegen Dene marken uitkomen. Op de laatste dag won de Zweed Johansson met 62, 63, 6—4 van de Fransman Pilet en Axelsson (Zw.) versloeg de Frans man Perrea Saussinne met 61, 60 8—2. LONDEN. Om Wimbledon in teressanter te maken is besloten het systeem te veranderen. Ter voorko ming dat de sterkste tennissers van eenzelfde land vroegtijdig tegen el kaar moeten uitkomen zal men deze Spelers bij de „plaatsing" niet in de zelfde helft onderbrengen. Op deze wijze wordt vermeden, dat bijvoor beeld Seixas en Trabert (beiden VS) of. Hoad en Hartwig (beiden Austra lië) in één van de eerste ronden te genover elkaar komen te staan. Nicolai Oserow. oud-speler en he den ten dage rad to-reporter, heeft de internationale lawntennis federa tie gepolst of deelneming var, de Russen aan de Wimbledonkampioen schappen en het tournooi om de Pe- vis-Cup mogelijk is. De FILT heeft Oserow geant woord, dat Rusland zijn eventuele aanvraag voor het lid maatschap van de FILT vóór 10 Januari moet indienen, wil de aan vraag behandeld kunnen worden op het congres, dat op 10 Mei 1955 te Rome wordt gefaoiiffej.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 4