I HORLOGES Probleem van Vijf Sluizenbrug nog steeds niet opgelost bouw van torenflats in Nieuwland Vóór op andere steden! H. Th. v. d. VLERK Zal Schiedam in 1956 om Rijkssteun moeten vragen? Er is vlot gebouwd dit jaar nu tempo houden Heeft U iets vertoren Volle winst voor SVC B. EN W ANTWOORDEN Stadhuis-plannen gaan doorlos van de prijsvraag-kwestie IS Geen flat voor Stalin VJ AGENDA Niet tè innig met Vlaardingen Jeugd-verkeers- brigade Burgerlijke Stand IN ZEER SNEL TEMPO! Schiedam experimenteert met de Wethouder Van Kinderen sloeg gisteren de eerste heipaal ,Van ander Ras' voor wijkgemeente IV Telefooncellen VOLLEY-BAL: Lezing voor de Museum-vx-ienden Gezonde kinderen Uitspraken van de rechtbank 2 Dinsdag 30 November 1954 Gisteravond hebben alle leden van het Schiedamse College van Burgemeester en Wethouders antwoord gegeven, ieder op zijn. terrein, op de vragen, de opmerkingen, de advie2en en de suggesties die de fractie-voorzitters van de partijen in de Ge meenteraad Vrijdag hebben gedaan bij de algemene beschou wingen op de begroting voor 1955 voor de gemeente Schiedam. Geven de vragen van de Raadsleden een aardig inzicht van het geen leeft onder de burgerij, aan de antwoorden van B. en W. heeft men meer vastigheid, omdat deze per slot van rekening het dagelijks beleid voeren in de gemeente en hun woorden rechtskracht hebben. Volgens de traditie kwam de wet houder voor gemeentewerken, de heer Th. J. L, van den Berg het eerst aan het woord. Hij begon met de prettige mededeling dat hoewel het probleem van de bouw van de brug bij de Vijf Sluizen nog niet tot een oplossing is gebracht, er toch wel enige tekening in begint te komen. Hulp en medewerking Is toegezegd1 door Gedeputeerde Staten en door de ge meente Vlaardingen, maar een defi nitieve oplossing kan pas gewonden Worden, wanneer de technische voor bereidingen gereed zijn. Contact is gezocht met de Rijkswaterstaat en met de gemeente Vlaardingen, maar een overleg moet nog plaats hebben. Aangenomen kan worden rlat de breedte van de brug niet, zoals eer- Berg en Van Kinderen hun spee ches kort gehouden, zodat zij op het tijd-schema vooruit raakten, de wet houder van onderwijs, de heer H. Sabel sprak zo uitvoerig dat de tijd winst door zijn collega's gemaakt, weer verloren ging Wethouder Sabel ging uitvoerig in op het subsidie vraagstuk. Hij wees er op dat de gemeente naast de di recte subsidies nog andere subsidies geeft, o.a. aan het onderwijs, de bi bliotheek, enz Vergeleken bij andere steden steekt Schiedam nog gunstig af, zo meende hij. Ook op het bejaarden-vraagstuk en de oplossing daarvan ging hij uit voerig in, maar veel nieuwe gezichts punten werden daarbij niet geopend. En directe oplossingen kon de wel der vastgesteld, 36 meter zal worden,houder niet geven, want daar de havenspoorbaan zal Wel bleek de heer Sabel een groot komen te vervallen kan de breedte i voorvechter te zijn voor de verande- teruggehracht worden tot 30 meter. Een moeilijkheid hij de technische voorbereiding is dat de hoogte van de dfik nog steeds niet vastgesteld is. Werd aanvankelijk aangenomen dat deze 6 meter zou worden, men be gint thans over te hellen tot de me ning dat 5.25 meter genoeg zal zijn. Personeel Be bezetting van het personeel in de gemeentelijke bedrijven is een probleem waar de wethouder kenne lijk hoofdpijn aan heeft. Hij was het volkomen eens met de suggestie van de heer Bosch dat er gestreefd moet worden naar een kleine vakkundige de gemeente. Was hij vorig jaar nog groep \ran leiders, waaromheen dan i „gematigd optimist" hierover, dit het middelbare personeel gegroe- f jaar was hij „zéér gematigd opti- peerd kon worden Het bezwaar is mist". Zal de gemeente het in 1955 echteT dat de moeilijkheden in dei nog kunnen redden, in 1956 zal de personeelsbezetting zich niet alleen 1 stijgende lijn van de uitgaven de niet voordoen bij de hoogste groep maar zo sterk stijgende lijn van inkomsten eveneens bij de middelbare en zelfs snijden en de wethouder achtte het laagste groep, personecj is lastig aan niet uitgesloten dat de gemeente dan te trokken, in alle groenen. OoroeDCn i„ tïmi liane- zal m ring van het gymnasium in een ly ceum, Dat wat de heer Hock had willen bewaren, de gymnasiale sfeer in het onderwijs, wilde de wethouder juist doorbreken. Hij drong aan op een hechtere samenwerking tussen H.B.S. en Gymnasium De bouw van een nieuw gymnasium achtte hij eco nomisch niet verantwoord, temeer daar de tendens tegenwoordig is om gymnasia te vervangen door lycea. Steun nodig? De wethouder van financiën, tnr P. Bochoven was niet zo enthousiast over de staat van de financiën van Wethouder Van Bonhoven heeft gisteravond in de gemeenteraad een suggestie gedaan voor na men voor de twee nog te bou wen Torenflats: Roosevelt en Church f II. Ter ere van de twee grote geallieerde oorlogslelders. Er was ook nog een derde ge allieerde oorlogsleider, er zijn echter maar twee torenflats, Bo vendien. deed Stalin onaardig na afloop. waarde van een openbare behande ling van de begroting moeilijk tc overschatten is. Dit beginsel, een van de zuilen van de democratie, wordt algemeen in den lande geac cepteerd. Maar de inhoud van het beginsel is in de loop der jaren wel vefanderd. De overheidsbemoeiingen hebben zich zo geïntensiveerd, dat controle van de raSd op de détails niet meer mogelijk is. Veel van het werk, zo zeide bur gemeester, moet de Raad overlaten aan het College, en daardoor is de verantwoordelijkheid van het Colle ge groter geworden. Maar het colle ge weet zich gedragen door het vertrouwen van de raad en daar was de burgemeester dankbaar voor. Na deze algemene inleiding ging burgemeester Peek over1 tot de be handeling van enkele punten. Uit voerig besprak burgemeester Peek de kwestie van het ontwerp van de Stadhuisplannen. De Raad heeft in Augustus 1949 besloten om een prijs vraag uit te schrijven voor het ont werp van een nieuw Stadhuis aan het Emma-plein. De eerste fase werd in 1950 afgesloten met de toeken ning door de jury van hoofd-pre- mies. Maar nu rijst de vraag of B. en W. ook verplicht zijn tot de 2e fase over te gaan nl. dat de hoofdprijswin- naars een nadere uiteenzetting' ge ven. B. en W. meent daartoe niet ver. plicht te zijn, maar de hoofdprijs winnaars zijn van andere mening en hebben zich tot de Permanente Prijs vraagcommissie gewend voor een ar bitrale uitspraak. Deze is er nog niet, maar B. en W. houden zich het recht voor zelf een architect te kiezen. Deze strijdvraag staat overigens los van de stadhuis-plannen. Dit stad huis zal er komen en wel aan het Emmaplein, dit is door de Raad goedgekeurd en hiervan zal niet af geweken worden. Dit kan trouwens ook moeilijk, want er is geen ander terrein, dat uit oogpunt van stede- bouw hiervoor geschikt is. Over de •oprichting van een con sultatie-bureau zijn ook moeilijkhe den gerezen, vooral over de kwestie of er *n consultatiebureau opgericht zou worden of een polikliniek. Maar op 6 December zal onder leiding van de burgemeester "n bijeenkomst wor den gehouden van alle medewerken- te trekken, in alle groepen. Oproepen i^Den Haag zal moeten aankloppen heïlevlïimepei van e?n"stichting zun geplaatst.maar de resultaterr-Voof een "hogere subjectieve ultke- ^e zjcJf ®e belangt stiennng WAT MEN MOET WETEN Apothekers-nachtdienst: Apotheek M. M. H. Evers, Lange Haven 81. Bellen bij ongeval; G.G. en G.D-, Tuinlaan 80, tel. 69290. Leeszalen: Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven; geopend iedere werkdag (behalve Maan dag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woens dags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Dam, geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur. iedere avond (behalve Donderdags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Bioscopen; Passage: 2 en 8 uur: „De man met een millioen", Monopole: 7 en 9 uur „Avontuur in de Zuidzee". Voorstellingen: Irene: 7.30 uur filmavond CJMV, Musis Sacrum: 7.45 uur Toneel avond Pers. Ver. „Vegla". Musis Sacrum: 8 uur Jaarverga dering Katholieke Kring. Chr- Soc. Belangen: 8 uur Fa milie-avond Ned. Chr. Grafische Bond. Volksgebouw. 8 uur Vrouwen dag Vrouwengroep PvdA, Blauwehuis: 8 uur Xijkavond Vara-televisieclub. zijn bedroevend. Een verbetering op ring. DU Is overigens niet zo heel korte termijn is niet te verwachten, erg, want reeds 500 gemeenten in. !"~T De suggestie om de kleine kern Nederland ïfjn °P deze weg voor ge- K beter te betalen gaaf. niet op .omdat gaan. Maar tot nog toe heeft Schie- men nu eenmaal dé "salarissen niet,. 5am het financieel kunnen redden, kan verhogen bij een tijdelijk tekortmaar de wethouder betwijfelde het aan arbeidskrachten. Richtlijnen zijn of Schiedam zijn financiële vrijheid richtlijnen en daaraan heeft men zou kunnen handhaven, zich te houden, j pe gemee(1te heeft voor 2ware uit- Poldervaartbrug gaven gestaan of staat er nog voor: i het nieuwe zwembad, de waterke- Wat betreft de aanleg van een ring, het nieuwe stadhuis, nieuwe brug over de Poldervaart, zo deelde scholen, het spoorwegplan dat als wethouder Van der Berg mede. is de een loden last de gemeente om de directeur van Gemeentewerken met hais hangt. enz. Daarom drong de een nieuw idee gekomen, nl. om in wethouder er sterk op aan om de aansluiting op de spoorwegplannen verhoging van dc precario-rechter een brug te bouwen in het verlengde zonder meer aan te nemen. De waar van de Damlaati Door de bouw van de van het geld is gedaald, waarom deze brug kan de brug die de Blauwe zouden de rechten van een nalve Brug vervangt, van kleinere omvang eeuw oud dan niet verhoogd kunnen zijn en daar er voor deze vei-vanging worden' reeds f 600.000 van de prov. water- De heer Van der Toorn, die om een staat is ontvangen, zal men proberen tussentijdse documentatie op de. be twee bruggen te bouwen voor het groting haa gevraagd moest hij te- geld van één. Met de Nederlandse leurstellen, want B en W. voelen Spoorwegen moet dan onderhandeld er niets voor om het begrotingswerk worden over een tunnel bij de over- nog uit te breiden, eerder om een weg. twee-jaarlijkse begroting op te tel- De werkzaamheden bij het recrea- ieru tie-oord bij Kethel zijn helaas door Wethouder Van Bochoven gat de ma-consultatiebureau van een rheu- kan aantrek- Wat de uitbreiding van het St Ja? cobs Gasthuis betreft, hiervoor is een bedrag van 700.000 nodig (waarin het rijk 100.000 bijdraagt. De uit-, breiding zal 51 bedden omvatten. Maar de huurprijs zal na de uitbrei ding niet meer op f 21 per week ge handhaafd kunnen blijven. De regen ten hebben echter nog geen beslis sing hieromtrent genomen. Gisteravond heeft burgemeester Peek verklaard, dat Schiedam in de beste verhouding wil leven met Vlaardingen, maar dat hij toch de indruk heeft dat de liefde teveel van één kant komt. De ervaringen die men met de gemeente Vlaardingen heeft opgedaan zijn niet altijd ple zierig, Reeds jaren heeft men ge tracht het probleem van het ver keer bij de Vijf Sluizen tot een oplossing te brengen, maar Vlaar dingen werkt niet mee. Burgemeester Peek had dan ook zeer ernstige bezwaren tegen het voorstel van de heer Bosch, Vrij dagavond gedaan, om met Vlaar dingen één front te vormen gericht tegen Rotterdam. De samenwerking met Rotterdam, zo zei de burge meester, is altijd prettig geweest, hetgeen hij niet kon zeggen van Vlaardingen. Nu zijn de verstandhoudingen tussen Rotterdam en Vlaardingen niet zo best. In dit geval wenst het Schiedamse gemeentebestuur nauw contact met Rotterdam en Vlaar dingen voorzichtig op een afstand houden. Woensdag a.s. zal de opleiding van de Schiedamse Jeugd verkeer s-bri- gade voltooid zijn en verwacht kan worden dat nog voor Kerstmis deze brigade naar buiten op zal treden. Geboren: Bartcld F z.v, L. F. Isings en A. Romijn; Johanna J. d.v. N. A. M. van Huët en J. J. Wenteler; Emmanuel A. W. z.v,J. H. J. de Konmg en M. Th. Peters; Jacobus J. A. z.v. A. M. Otten en C. M. v. d. Berg; Adrian us M. z.v. A. M. Nijs en A. Korpershoek; Ma ria M. L. d.v. W. Janssen en W. Ruijterkamp; Dirkje S. d.v. S. Tim mermans en J. van Schenkhof, Overleden: M. Martens 88 jr. Uitgedost met een zilverkleurige helm die mooi schitterde in de zon, heeft mr M. J. M. van Kinderen, wethouder voor cultu rele zaken en technische bedrijven, gistermorgen aan een touw gerukt, waardoor de machtige hei-stallatie in werking kwam die een paal sloeg in de modderige grond van de Nieuwlandse polder de eerste paal voor het fundament van de „Toren flats' die aan de (nog aan te leggen) Burg Van Haarenlaan komt in Nieuwland. Bij de behandeling van de begroting hebben de wethouders Van den Berg en Van Kinderen enkele interessante gegevens verstrekt over de bouw van woningen in Schiedam en wat de verwachting in de toekomst is. De hoeveelheid grond in Schie dam. geschikt voor d« nieuwe wo ningbouw is 106 ha __Hierop kun- allerlei omstandigheden wat blijven heer Collé direct gelijk dat de we- nen in totaal 8 a 9000 huizen ko- liggen, maar dit gebied zal deel bij reld-politiek van invloed is op de be- men, waarvan tot nog toe 1774 ge- deel klaargemaakt worden voor het groting van Schiedam, want zonder I realiseerd zijn. In Nieuwland ligt gebruik door de burgerij. Overleg is de defensie-last van Ufcmilliard gul- j 44 ha, waarvan 8.5 ha of 20 pet is gepleegd met de Heide-maatschappij den zou Schiedam zeker 11 mil- bebouwd. Bij Kethel liggen o» ha om de ontbrekende mankracht te ver- il0en meer ontvangen. Maai- of de pp bebouwing te wachten, ntam; vangen door machines, maar dit zal schuld van de last lag bij Eisenhower j hier is pas 4.5 ha gerealiseera^of financiële consequenties met zich Dj bij Malcnkov wilde hij buiten medebrengen die men eerst nogj beschouwing laten Burgemeester spreekt duchtig moet overwegen. 76 WONINGEN Na wethouder van den Berg was het de beurt aas» de wethouder voor culturele zaken en de technische be drijven, tnr M. J. M. Van Kinderen om de leden van antwoord te dienen OP hun vragen. Hij begon met er op te wyzen dat gisteren de eerste paal was geslagen voor de bouw van de Torenflats in Nieuwland, een feit van historische betekenis voor Schie- dam. Daaron kwam mr Van Kinde- ren met de verheugende mededeling gistermiddag bericht ontvangen te hebben van de Gedeputeerde Staten dat een vervangings-contingcnt van 76 huizen was toegewezen die in de plaats zullen komen voor de krotten aan Laan Ons Genoegen en Velle- vest, die opgeruimd zullen worden. Wat betreft de behandeling van klachten door de Woningdienst was de wethouder van mening dat deze, zover mogelijk, binnen een redelijke termijn afgedaan werden. Er waren uitzonderingen op deze regel, dat. gaf de wethouder toe, maar het bleven uitzonderingen Deze mening werd direct bij interumptie bestreden door de heer van Lith. De wethouder, zelf huis-eigenaar, haalde een voorbeeld aan van de laksheid van de huurder. We zijn benieuwd wat de heer van Lith vanavond hierop te zeggen heeft. Krotopruiming Wat de krot-opruiming en de sa nering van de binnenstad betreft, merkte wethouder Van Kinderen op, dat slechts incidenteel hieraan ge werkt wordt en kan worden, omdat de vervangende bouw-contingenten ook maar bij beetjes tegelijk komen. Men spaart nu de contingenten op om ineens een hele reeks krotten te kunnen opruimen. Hij had geen be zwaar tegen het wetenschappelijk vastleggen van de toestand der krot ten in een kartotheek, maar zag er toch ook gpen nü'C-rt heil in. Wat het s!o.-iiü van Breedst* aal betreft, dit hangt samen mei het slopen van huizen aan de Vsaardingerstraat en dit aftreken wacht weer op het af- kornvn van een bou w-contmgent. Hadden de wethouders Vaa den Burgemeester mT J. W. Peek sloot de rij van sprekers. In een monu mentale rede *ees hij er op, dat de In Monopole: ..Avontuur in de Zuidzee" „Avontuur in de Zuidzee" (Re turn to paradise) is een bijna kin derlijke lofzang op de gelukzalig heid van primitief leven in ae ge zegende natuur van een Stille Oceaan-eiland. Als Gary Cooper dit vergeten plekje betreedt, zuchten de inheemsen nog onder 't dictatoriaal- purïteinse bewind van een mislukte blanke handelaar, die als een soort geestelijke optreedt. Gary trekt zich daar natuurlijk niets van aan, gaat rustig zijn eigen gang. stelt enkele opzichters die hem 'lastig vallen, buiten gevecht en wordt door de bevolking at gauw beschouwd als een bevrijder. Voor de eenzelvige held tot het besef komt dat hij de bewoners moet hel pen, moeten echter nogal was hef tige incidenten plaats grijpen. Dan krijgt echter ook de film zelf het normale karakter van zo'n ge wone tropengescbiedenis met een kleurlinge die heel veel houdt van de grote blanke man en de grote blanke man die zich zulke attenties met norse sympathie laat aanleunen. De film is ter plaatse opgenomen en de regisseur Mark Robson heeft zich veel moeite gegeven om de au thentieke sfeer van tropenland en mensen enigszins te benaderen. Een niet, interessante, wel vriendelijke technicolor. (Tot en met Donderdag in Monopole). Esperan to-agendo Merkredon. la lan de dec.: Klub- vespero. Paralkaskdo ce gek: v. Gink. Ploegstr. 19. Venu ne timanta: St. Nikalao^ne ceestos por doni puntaskorj al vi. g pet. Bij de Parallelweg, de Ho- geba1 weg, de Burg. Van Haarenlaan er» de Maasboulevard tenslotte lig gen gezamenlijk nog 3 ha. Is deze grond bebouwd, dan is alle bouwgrond in Schiedam uitge put maar zo ver is het nog niet Bij Kethel alleen al kunnen nog 4500 tot 5000 nieuwe huizen ko men, maar er zijn er pas 400. „Ik ben zeer verheugd dat van avond zovele gemeenteleden zijn opgekomen naar „Irene" om met elkaar een gemeente-avond te heb ben. Dikwijls kunnen vader en. moe der niet van huis, wanneer de kïn- deien op bed liggen, maar toch is het wel eens goed zo als wijkge meente bij elkaar te zijn. Met deze woorden opende ds Hoffman gister avond de contact-avond van de wijkgemeente 4 van de Ned. Herv. Kerk. Hij heette de talrijke aan wezigen hartelijk welkom, in net bijzonder de Lutherse Toneelver eniging „Lutona", die deze avond haar medewerking verleende met de opvoering van het toneelstuk, „Van ander Ras". Dit spel in. drie bedrijven van James Gow en Ax- naud d'Usseau geeft een beeld van de dikwijls schrijnende tegenstellin gen tussen bruin en blank ui Ame rika. Lutona bracht dit spel voor hel voetlicht. De neger-luitenant Brett is de hoofdfiguur in dit stuk. De ~pe- lers hadden hun rol goed ingestu deerd onder goede leiding van de heer A. Zuidgeest Een hartelijk ap plaus, dat zeer zeker verdiend was, beloonde de tonelisten na afloop voor hun medewerking aan deze avond. De voorziening van openbare tele fooncellen zullen wat' uitgebreid worden. B. en W, hebben bericht ont vangen van de P.T.T, dat cellen ge- plaatst zullen worden in de Iepen- laan en aan het Dr Wibautplein in Nieuwland. In Nieuwland wordt vlot gebouxvd en gemiddeld komen daar 10 wo ningen per week gereed, Van de Torenflats wordt verwacht dat in de loop van volgend jaar de helft afgeleverd kan worden. De grote zorg'is nu het tempo vol te houden, terwijl men -ook te kampen heeft met de contingenten die de gemeente toegewezen krijgt. Toch zijn B. en W. niet ontevre den, want m 1954 mocht geantici peerd worden op 1955 en in 1555 zal weer geanticipeerd worden op 1956, enz. Hierbij komen dan nog de contingenten voor de krot-op ruimingen, die nog niet verwezen lijkt zijn en het Stadhuis-contin gent. Werden in 1954 818 woningen ge bouwd. dit aantal zal in 1955 niet zo groot zijn, volgens verantwoorde raming ongeveer 400 woningen. Wat de bouw van huizen door woningbouwverenigingen betreft, dit idee is in behandeling bij B. en W. De meeste verenigingen zijn niet geoutilleerd om tot bouwen over te gaan. B. en W. nu trachten tot een federatie te komen van wo ningbouwverenigingen, waarmee men dan wèl in zee durft te gaan. Maar zelfs dan houdt de gemeente een vinger in de pap. door de vast stelling van de afmetingen, de bouwwijze en het hum-peil. Dit plechtige inslaan van de eer ste paal voor de Toren-flat Is eigen lijk een feit van historische beteke nis voor Schiedam en in zekere zin zelfs voor Nederland, zo verklaarde later wethouder Van Kinderen in zijn toespraak tot de talrijke geno digden, die van de plechtigheid ge tuige waren geweest, maar later in dc beschutting van de directie-keet de toespraken aanhoorden die altijd bij dergelijke gebeurtenissen worden gehouden. Want de bouw van deze Toren-flats in Schiedam is een experiment voor Nederland, waar weinig of geen torenfiats staan. Wethouder Van Kin deren betreurde het dan ook, dat de minister wegens de drukke bezig heden in verband met de behande ling van de begroting in de Tweede Kamer, verhinderd was aanwezig te zijn. maar anders zou Zijne Excellen tie zeker zelf de eerste paal hebben geslagen. Deze Torenflats bieden een nieuw en belangrijk aspect in de woning bouw. Men wordt meer en meer ge dwongen om op een beperkt stuk grond vele woningen te bouwen. De bouw in de hoogte geeft geen noe menswaardige terreinwinst, daar de entourage rond de flats ruimer moet worden. Maar voor Nieuwland. dat volgebouwd wordt met woon-blok- ken van drie en vier woonlagen worden deze toren-flats een prach tige onderbreking, die stedebouw kundig van grote waarde is. Voor de architect, de heer E, F. Groosman en de aannemers, Muys en de Winter's Bouw- cn Aanne mingsbedrijf zijn het de eerste to renflats die zij bouwen, maar ge zien de resultaten van hun werk in Nieuwland tot nog toe. was wethou der Van Kinderen vol goede hoop, dat ook de Torenflats een succes zou den zijn. Met de bouw van Nieuwland is het overigens zeer vlot gegaan. In Augustus 1952 werd de eerste paal voor het eerste blok geslagen en daarna is gemiddeld 1 woning per dag opgeleverd. In 1954 zijn zelfs 530 woningen gereed gekomen of we! 10 woningen per dag. .Door deze bouw ,zal de woningnood wel niet opgelost .zijn,-, m^ajg het geeft ;de burger toch' weêr~WAt moed en bïft- Te bevragen aan hej: Hoofdbureau van Politie te Schiedam, tussen 9— 12.30 uur en 26 uur: badhanddoek en zwembroek, 1 paar wanten; 1 paar schoenen. Te bevragen by de vinders: Plamuur mts. W Walbeek, Abben- biocksestraat 27b; duimstok. J. Koe ling, Kethelstraat 26; rode 'sjaal, H. v. d. Pas, Geert Rein derstraat 30c; rechter rubberlaars, Hogelmg, J. Vermeerstraat 16b; lederen want. N. Brouwer. Herenpad 17a; beige sjaal, A. Droge, Rotterdamsedijk 194 a; 1 paar glacé herenhandschoenen. Gist- en Spiritusfabriek, Noordvest 37a; 1 paar gymschoenen, J. Koe ling, Kethelstraat 26; blauwe hand schoen. v. Knotsen burg, Nieuwe Maasstraat 1; ktndermuts en grijze handschoen, Eikenbroek, Pr. Fr. Hendriksstraat 39b; handschoen, H. v. d. Velde, Jan Steenstraat 7; zwarte regenpijpen, N. van Veen, Albrccht Engelmanstcaat 7 te Rot terdam; kmderwantje. J. Padex-man, Anna van Burenstraat 13; bedrag aan geld, Van Veen, Broersvest 12; bedrag aan geld, J. Ham, Fabri- straat 2; 2 loonzakjes met bedrag aan geld, M. Koppenol, Bellstraat 14; wieldop van auto. M. Huiskes, Rotterdamsedijk 172c; rozenkrans, J. Buijs, Vlaardingerdijk 29c; fiets- sleutel, J Hagens, Lange Achter weg 9c; herenportemonnaie, Leer- makers, Lange Kerkstraat 37; brui ne portemonnaie. G. Eijsberg, le Tuin singel 11. B. en W. hebben meegedeeld dat overwogen wordt om een rolschaats- baan aan te leggen. Dit om de jeugd van de straat te houden. Gedacht is om de baan aan te leggen op het Zandveld in het Sterrebos aan het eind van de Rubenslaan. Een gedeel te van de aanlegkosten zullen gedekt kunnen worden uit de exploitatie. Het was Vrijdag voor SVC een goede dag. Alle 3 de zestallen, die binnen de krijtstrepen traden, be haalden met 4—0 de volle winst. Tegen DRL 1 kwamen de meisjes van SVC 1 aanvankelijk moeilijk op dreef. Er zat weinig verband in het zestal en het samenspel was zwak. Dat de eerste twee games toch ge wonnen werden, kwam door de vele foutieve services en het zwakke spel in de achterhoede van de DRL- speelsters. De SVC-meisjes serveer den bijna steeds goed. Ver in de tweede game echter kwam de eerste goede smash pas los en daarna kwam DRL er niet meer aan te pas. Goede set-ups en rake smashes van SVC waren het resultaat van beter sa menspel en hierdoor werd het toch nog een makkelijke overwinning. Het versterkte tweede berenteam won volgens de verwachting met 40 van ZVC 3, die het echter niet cadeau gaf. De SVC-ers hielden door vele foute services, waardoor de score soms nauwelijks opliep, de spanning er nog wat in, maar gro tere aanvalskracht en het betere technische spel brachten de over winning toch niet in gevaar. Heren l had niet veel moeite alle vier de games tegen Tenaco in haar voordeel te beslissen. De aanval liep gesmeerd en de Tenaeo-spelers za gen de ene bal na de andere tussen zich in knallen. Set-up Hans Teeuw kreeg het uitermate druk en de lan ge Luuk Scholten en Jurgen Löffler maakten van zijn merendeels goede set-ups een dankbaar gebruik. Spe ciaal de bijna 2 m. lange Jurgen was in goede vorm en gaf verscheidene goede smashes uit tweeslag. In de uitwedstrijd legen Nestoro, die Vrijdag a.s. gespeeld wordt, zal SVC het heel wat moeilijker krijgen en zal alles van de smash moeten komen, daar Nestoro een enthousiast en vechtlustig zestal heeft. nen afzienbare tijd zal zeker enige verlichting in de nood te merken zyn. UITZONDERLIJK TEMPO De heer F. de Graaf, het hoofd van de technische afdeling van de provinciale directie van de Weder opbouw in Zuid-Holland, bracht Muys en de Winter en ook het ge meentebestuur van Schiedam hulde voor het uitzonderlijke tempo dat men had weten te verkrijgen, voor de bouw van torenflats. In. de uitbreidingsplannen van de steden zijn door het ministerie van Wederopbouw torenflats geprojec teerd, maar de moeilijkheid is, dat men geen ervaring heeft met deze bouw. Het ministerie was bereid om voor de bouw een extra-premie van 1.000.te voteren, maar dan moesten de plannen voor 1 Januari 1955 gereed zijn. Ook door de ge meente Schiedam werd het verlan gen kenbaar gemaakt om torenflats te bouwen en dit verlangen werd gesteund door hot ministerie. Maar eerst Dinsdag j.l werd de beschik king van de minister verkregen cn nog geen week later ging de eerste paal de grond in. Dit is wel verbluf fend snel werken! De bouw is een experiment, waar uit geleerd moet worden of de hoog bouw inderdaad goedkoper is dan de bouw in vier woonlagen, DE LUCHT IN De architect, de heer E. J. Groos man, wees er op. dat er in tal van grote steden in Europa het streven bestaat om in de hoogte tc bouwen, in Milaan, in Stockholm, in Ham burg, terwijl ook Rotterdam negen hoge woongebouwen neerzet. Schie dam blijft dus niet achter bij we reld-steden. Door deze hoogtebouxv kan men, niet alleen meer mensen op een klei ner stuk grond huisvesten, maar oolc vraagt de uitbreiding der steden om duidelijke ruimte bepalende en ruimte vormende elementen. De directeur van de Gemeentelijke Woningdienst, mr dr M. M. van Praag meende, dat hoogbouw niet de beste maar wel een oplossing was voor de woningnood. Hij was overi gens blij, dat de ervaringen die hij Had opgedaan tijdens zijn studiereis naar Zweden in de bouw-plannen verwerkt waren. Had drs J. de Winter namens de aannemers de bijeenkomst geopend met een welkomstwoord tot de aan wezigen, waaronder de wethouders H. Sabel, mr P. van Bochoven en mr M. J. M. Van Kinderen, enkele leden van de gemeente-raad, de ar chitect E. F. Groosman, de vertegen woordigers van de Aannemingsmaat schappij J. H. Nederhorst te Gouda, die het hei-werk verricht en verder aj die anderen die belang hebben bij de bouw, de rij van sprekers werd gesloten door de heer De Winter se nior. Hij wees er op dat hem, on danks een ervaring van vijftig jaar, de bouw van deze torenflats zwaar drukt. Hij hoopte dan ook op aller medewerking voor het verwezen lijken van het ideaal dat de regering en de gemeente Schiedam zich ge steld hadden bij de bouw. Met een ruk aan het touw deed wethouder mr M. J. Af. van Kin deren gistermorgen het heiblok neerkomen om de -eersie paa! fe staan voor de Torenflats in Nieuwland De vrienden van het Museum, waren gisteravond bijeen om naar de tweede lezing van de heer G M. de Gelder te luisteren. Gezeten rond de galg hebben zij de vertel ling met toelichting gehoord over Dostojewski's werk „De Idioot". Volgens de heer de Gelder is deze roman waarschijnlijk wel het be langrijkste boek uit de Russische literatuur. Volgende keer komt dan in 'n samenvatting met Tsjechow's Zaal no 6 de bespreking over de invloed van de Russische literatuur de Westerse beschaving. De hoofdpersoon komt genezen uit een zenuwinrichting en drijft, weer te rug in Rusland, zijn beminde Na- tasja in de dood. Wreedheid en voor onze begrippen vreemdheid domineren in dit boek. De heer de Gelder zei, dat hij speciaal dit moeilijke werk van Dostojewski had gekozen, omdat hierin zo dui delijk tot uiting kwam het extreme karakter van de Rus. Kussen zijn mensen van uitersten, van extremi teiten. Aan de hand van het ver haal heeft de heer de Gelder dit duidelijk gemaakt. In gebouw „Harmonie" hield de Mathenesserschool A. van het Oude Kerkhof gisteravond een ouder avond, die helaas slecht bezocht was- Het hoofd der school, de heer J. v. d. Kamp heette de ouders welkom, in het bijzonder dr Stevens, die een lezing hield over „Voorwaarden voor een goede gezondheid". De heer Stevens, die schoolarts is. be gon met de praenatale tijd, behan delde daarna de gedragingen van de baby, de kleuter en het schoolgaan de kind. Een eerste vereiste voor een goede gezondheid is goede voe ding met voldoende vitaminen. Naast de voeding is van belang doelmatige kleding en voldoende licht en lucht in de woning. Spreker besloot met het advies.de kinderen vooral te la ten inenten tegen diphterie en kink hoest. Na de pauze werden vragen ge steld. De heer Van de Kamp sloot de ouderavond met een woord van dank aan dr Stevens voor Zijn in- teressante lezing. (Advertentie J.M.) OMEGA TISSOT PONTIAC ZENTRA PRISMA INDUS in goud voor Dames v.a. 94.- v. heren v.a, S 145,- ROTTERDAMSEDIJK 268 Vier maanden wegens mishandeling De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde Dinsdagmorgen de 29-ja rige metaalarbeider H, M. S. uiti Amsterdam conform de eis tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek, waarna ter beschikking stelling van de regering. Tijden» zijn verblijf in de gevangenis in. Rotterdam, voor een ander feit, had verdachte twee van zijn medege vangenen mishandeld. De 55-jarige olieman A. T, B. uit Rotterdam, die een vroegere vriendin met een bierglas in het oog had geslagen, hoorde zich even eens conform de eis veroordelen tot een gevangenisstraf van. ze» maanden met aftrek, Tot een gevangenisstraf van een jaar, door te brengen in 44 jeugdgevangenis te Zutphen, ver oordeelde de rechtbank de 21-jarig« kleermaker C. H. L. uit Rotterdam, die zich aan diefstal had schuldig gemaakt. Eveneens wegens diefstal veroordeelde de rechtbank de reed» 27 maai veroordeelde 49-jarige los- werkman P. V. uit Rotterdam, De man kreeg een gevangenisstraf van zes maanden en zal daarna ter be schikking van de regering worden gesteld.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1