Vrede door strijdbaarheid STORM EIST TIENTALLEN DODEN IN W.-EURÖPA Ruimer hulp door ziekenfondsen Hevige strijd om polder op Texel Helpers van Beria krijgen de kogel D Ingenieurs tevreden Voorts Troepen gealarmeerd in Engeland en in België Verademing na angstige uren Mannen van lichtschepen niet thuis met de Kerst Brieven Antenne Radio Scheveningen is gesneuveld Situatie geleek op rampnacht van 1953 Langs Wadden Vier executies voltrokken Zivakste punten buiten gevaar kust gevaar geweken Ongelukken en schade door de stormwind Hoger salaris voor verpleegsters van kracht Dichtslaand portier dood chauffeur Vertraging .Oranje' en .Koningin Emma' Rustige staking bij de Nederlandse Opera Vrijdag 24 December 1954 LONDEN. Noordwest-Europa ïs Donderdagavond opnieuw gestriemd door Jjrige winterstormen, die in diverse landen tientallen doden en een nog veel groter aantal gewonden hebben geëist, overstromingen veroor zaakten en grote schade teweegbrachten aan gebouwen. In de Duitse Bonds republiek zijn elf doden te betreuren, in Schotland vier, in Engeland drie en in België één. Omdat, evenals in 1953, stormen en hoog water samen gingen, heeft men langs de Britse oostkust Donderdagavond dringend alarm geslagen. Vijfduizend soldaten en 750 leden van de luchtmacht wer den opgeroepen voor reddingswerkzaamheden ingeval de dijken het b$ de windsnelheden van meer dan honderd kilometer per .uur zouden be geven. Tweeduizend daarvan werden naar Colchester gedirigeerd, dat het centrum vormde van het bedreigde gebied. lil Ei ui iiii;oitiiii;aiErtn[i:tiiiiiiiii3itii}it>iiiiiii:ii[im!iiinui!i;niiiiii!iiii!iii:imiDiii!iit Vervolg van pag. 1 ken gevuld en de zwakke plekken versterkt in de dijken, die vooralsnog in tact waren gebleven. Bij Ouden hoorn werd op sommige plaatsen de zeedijk aangetast, maar de mannen uit de omliggende dorpen hebben, geholpen door militairen, de geva ren weten te bezweren. Overal bleek duidelijk het grote nut van óe zand- depots, die na de ramp van het vo rige jaar zjjn aangelegd. In het wes telijk deel van IJsselmonde is het rustig geweest, maar onrustig was het in Ridderkerk. Bolnes en Slik kerveer. In steden als Rotterdam, Dordrecht en Schiedam ondervond men veel last van het hoge water. In Schiedam liep de werf Gusto onder, alsmede een aantal straten in het lagere ge deelte van het stadje. Op de>.rijks weg van Rotterdam naar Numans- dorp werd even ten zuiden van Ba- rendrecht een waterkering opgericht, zodat het verkeer over deze weg werd gestremd. Ook langs de Lek heeft het hoge water in diverse dor pen overlast bezorgd. De dijken van Tiengemeten werden zwaar bescha digd, maar de gevreesde doorbraak, die de inwoners had doen evacueren, vond niet plaats. De polder Zuidland moest, wegens invloeiing, worden ontruimd. In Zeeland In Zeeland is de toestand het meest kritiek geweest in Stavenisse, waar de zeedijk gistermiddag op verschei dene plaatsen werd beschadigd, 's Avonds om half tien kregen de inwoners van de lager gelegen delen opdracht zich naar het centrum van de gemeente te begeven. Omstreeks half vier hedenochtend was het ge vaar geweken. Op Schouwen-Dui- veland was men de gehele dag en nacht paraat, maar de vloed bleef een meter lager dan in de rampnacht. Bij Wissekerkö'sloegen *s middags een paar stukken van de zeedijk. In Brouwershaven slaagden burgers en militairen erin de dam aan de ha ven "s middags t£ behouden. De ha- vendijk zelf werd beschadigd. Cad- zand meldde, gistermiddag dat de kans bestond op een doorbraak van de dijk. die is aangelegd voor het bouwen van een nieuwe zeesluis, maar bij het hoge tij van vannacht deden zich geen ongelukken voor. Bij Nieuw Vossemeer werden be woners en vee van drie buitenpol ders, gistermiddag geëvacueerd. Na vannacht vier uur is de situatie ook daar aanzienlijk verbeterd. In Oolt- gensplaat was de situatie 's middags critiek, maar het watex bleef buiten de dijk. Zierikzee tenslotte meldde een beschadigd dijkvak, dat direct met zandzakken en zeilen werd ver stevigd en voldoende weerstand bood. Bi) Borrendamme. even buiten Zierikzee, sloeg een pier weg. In Willemstad klonk vannacht om kwart voor vijf uit een geluidswa gen dat het gevaar geweken was. In de gelagkamer van „Hotel Beilevue" dronken toen vijftig uitgeputte com- man do's uit Roozendaal een ge meentelijke borrel, uit dank aan geboden. Met vijfhonderd man had men de zwaar; beschadigde Wester- dijk. die over een afstand van 70 meter gevaarlijk was smal gesla gen. behouden. Veertigduizend zand zakken hebben de mannen nodig gehad om de vloed van vannacht te keren. Op datzelfde tijdstip was het dorp je Moerdijk nog in immense span ning Hier sloeg de zee een bres in de Buitendijk, die met man en macht gedicht werd. Het water sij pelde door de dijk heen echter toch de polder in, die ontruimd moest worden. Binnen enkele uren waren vijfhonderd van de duizend inwo ners gevlucht naar het veilige Eind- hoven en Breda. Kritiek is de situatie ook in Lage Zwaluwe geweest. Vannacht was het water er hoger dan de dijk. Inderhaast opgeworpen muren van zandzakken en de nuttige vloed planken hebben de polder hier voor overstroming behoed. De angst voor een herhaling van de Februari-ramp leidde hier even. tot een paniekstemming. In België werden eveneens troepen gereed gehouden. In Oostende, waar de zee over een dijk sloeg, stroomde het water de binnenstad in, zodat twintig straten blank kwamen te staan en ver over de honderd kel ders onderliepen. Een 56-jaxige man kwam in een kanaal terecht en ver dronk, toen een houten brug buiten Antwerpen, die hij passeerde, door een windvlaag zeven meter de lucht in werd gezogen. Donderdagavond ontstonden twee bressen in de dijken van de Dijle, een aan het Zennegat en een andere ter hoogte van de electriciteitsfa- briek van Mechelen. Verscheidene hectaren weiland kwamen onder wa ter te staan. Op de Britse eilanden ontsnapte een familie van drie personen te Oldham in Lancashire ternauwer nood aan de dood, toen het dak van haar huis instortte. Een vrouw in Birmingham werd gedood toen een schutting op haar en drie andere personen neerkwam. Te Mexborough in Yorkshire werd een motorrijder door de wind tegen een* muur ge smakt, waardoor hij op slag wera ge dood. In het uiterste Noorden van Schotland zijn de wegen besneeuwd. Het luchtverkeer in Schotland en Noord-Engeland is ontwricht. In West-Duitsland zijn daken van huizen geslagen, bomen ontworteld, electriscbe kabels beschadigd en honderden ruiten vernield. De scha de, die alleen reeds aan Amerikaan se militaire gebouwen is aangericht wordt op 10.000 dollar geschat. In Denemarken hebben, als gevolg van de hoge waterstand, overstro mingen in Zuid-Jutland plaats ge vonden. Honderden boeren kwamen in de weer om een beschadigde dijk te herstellen. Te Kopenhagen en in Aalborg (Jutland) werden huizen aan de waterkant overstroomd. In Frankrijk vielen bomen op hui zen in Toulon. Leden van de brand weer brachten vrouwen en kinderen in veiligheid. In de laagvlakte van Oostenrijk werden op zijn minst 24 personen gewond door omvallende bomen en door de wind losgeslagen zware voorwerpen. CLERMONTFERRAND. Een autobus is vandaag in het centrale hoogland van Frankrijk van een weg afgestort. Zes personen kwamen om het leven en 16 anderen werden ge wond. iHMnmnaiisiiiiniiiiiflKmriiniiiiiia^Rr.iiiii tiEiriij.iiiiiniiii'iüiiiüniiiniifBnnBtnnn'iini DEN HAAG. De zendmast van Scheveningen Radio is Donderdag middag een prooi geworden van de razende storm. Door het sneuvelen van de mast vielen drie zenders In het radiostation uit. Met bekwame spoed werd echter een provisorische antenne opgericht om het bedrijf, dat natuurlijk juist nu geen storing kon velen, op gang te houden. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM. Op het Haring vliet is Donderdag tijdens de vloed een stand gemeten, welke maar vijf' tig centimeter onder de hoogste stand van 1 Februari 1953 was. Deze stand tuas, behoudens het peil, dat in de beruchte stormvloednacht werd bereikt, het hoogste, dat men daar ooit heeft waargenomen Op de Nieuwe Waterweg tegen was het hoogste peil nog een heel stuk beneden dat van 1 Fe bruari 1953. Bij Harlingen werden waterstan den gemeten, die uitgingen^ boven die, welke vorig jaar werden geno teerd. Over het algemeen mag men van geluk spreken, dat het ditmaal géén springtij is geweest. AMSTERDAM. De duur van ziekenhulsverpleging ond'-r de -erplïchle ziekenfondsverzekering zal van maximaal 42 dagen per geval worden ver hoogd tot maximaal 70 dagen. Deze bepaling zal zo mogelijk reeds I Januari a.s. in werking treden. Zij zal dan ock gelden voor hen, die zïeh op die datum reeds in een ziekenhuis bevinden, Het recht van verplicht ver zekerden op klinisch-specialistische hulp na 't verstrijken van de termijn van 70 dagen wordt erkend, voor zover de rechthebbende dan nog in een ziekenhuis verblijft. Hier valt psychiatrische behandeling builen, aange zien dit tot consequenties zou leiden die niet te overzien vallen. Voor sanatorium verpleging blijft de vergoeding 75% van de kosten, waarbij echter het tnaxttaum van 6.per dag ingaande 1 Januari zal vervallen. Verpleegden, die tij dens sanatoriumbehandeling een ope ratie moeten ondergaan, zullen recht hebben op volledige vergoeding van de kosten daarvan. Ten opzichte van longoperaties was dit recht reeds vo. rig jaar erkend. Is hier iets de kat scharrelt'rond in de kooi van de giraffes VOOr mij te Grumpy, Monty en halen 9oofy ,?n de Lon' imiKii" dense dierentuin. Zy waagt het niet het eten van de „grote drie" aan te raken, maar op haar gezicht is duidelijk te' lezen, dat ze toch hoopt, dat er ook iets uoor haar te halen zal zijn. F er slot van rekening is 't 'Kersttijd en „Whisky" meent te weten, dat de mensen dan veel guller voor elkaar zijn, dan an ders. Dat menselijke voorbeeld zou den de giraffes best eens kunnen na volgen. MOSKOU. De voormalige Sow- j jet-minister van Nationale Veilig heid, Victor Semenowitsj Abakoe- mow en drie van zijn medewerkers zyn, volgens een bericht van Radio- Moskou tot de kogel veroordeeld. Volgens de radio waren zij mede plichtigen van de terechtgestelde chef van de geheime staatspolitie, Lawrenti Beria. De drie ter dood veroordeelde medewerkers van Aba- koemow zyn Leonow, Konarow en Lokhatsjew. De vonnissen zijn reeds voltrokken. Een aantal andere beklaagden in hetzelfde proces zijn tot uiteenlopen de gevangenisstraffen veroordeeld. De veroordeelden worden ervan beschuldigd opdrachten van Beria te hebben uitgevoerd, die tegen de staat gericht waren. Abakoemow wordt een provoca teur, een misdadige samenzweerder en een avonturier genoemd. De personen, die valselijk door Abakoemow zijn beschuldigd, zijn in middels gerehabiliteerd, aldus het communiqué van de regering. Victor Abakoemow werd bekend, toen hij in 1946 benoemd werd tot minister van Nationale Veiligheid als opvol ger van Beria. In het voorjaar gingen er geruchten, dat hij terechtgesteld was, omdat men een „zwart schaap" nodig had voor de „valse beschuldi gingen" van de inmiddels op vrije voeten gestelde vijftien medici. Het bericht van deze nieuwe ver oordelingen komt precies een jaar nadat het Kremlin de dood van Be ria bekend maakte. DEN HAAG. Deskundigen op het gebied der waterbouwkunde heb ben Donderdagavond uiting gegeven aan hun voldoening over het feit, dat de meest kwetsbare plek van Hol land, de stormvloedkering ïn de Hollandse IJsel bij Rotterdam, het vrywel zeker zou houden, óók indien de storm nog mocht aanwakkeren. Prof. ir J. T. Thijsse," de bekende waterbouwkundige van de Techni sche Hogeschool te Delft, gaf als zijn oordeel, dat het eerste stadium van het grote project tot bescherming van Nednrland tegen het gewold van de zee thans voldoende is gevorderd om een overstroming van het cen trale redeeltc ties lands te voorko men Het sluiten van de stormvloed- kerin': in de Hollandse IJsel, hetgeen nu al rticwjjjg is. kan een overstro men van Rotterdam en Den Haag uitsluiten. hr «j. Maris, directeur-generaal van de Waterstaat, zeide dat de stu die van het afdammen van de eerste zee-arm, het Haringvliet thans vol tooid is. Het volgend jaar kan het werk. dat in zeven jaren geheel ge reed kan zijn, beginnen. Afsluiting van alle zee-armen, ge lijktijdig is. zo zeide dë heer Maris, om verschillende technische redenen niet uitvoerbaar. (Advertentie LM.) gaan nief slap hangen! jiv.:.5êri ifgisti^vp. ~v;;",:S:'CfuT(M|water gróélcji: mU 'MEttn "ViA s tchoonlrtWI snijbloemen! HARLINGEN. Op Texel is gis teravond een grote strijd gestreden om het behoud van de Eendracht- polder. Om zes uur was de toestand zo critiek, dat men besloot tot eva cuatie van de Eierlandse polder, die na een doorbraak van de Eendracht elijk direct zou worden bedreigd. scheur in de dijk met zandzakken worden gedicht. Een haventje, dat een_ gevaar opleverde voor de stabi liteit van de dijk werd radicaal dichtgeworpen. Iets dergelijks ge beurde bij Franeker, waar men met het oog op de toestand van de zee- wering bij Harlingen de slaperdijken in orde bracht. Een van deze dijken, de Slachterdijk, wordt gesneden door het Van Harinxmakanaal. Een van de doorgangen van de brug over dit kanaal werd in de loop van de vroege avond dichtgeworpen, voor de andere doorgang lag dempingsma teriaal gereed. Overbodig schenen de. ze maatregelen niet want bij Harlin gen steeg omstreeks half acht het water onrustbarend snel. Het kwam Omstreeks negen uur kondende tot 3.72 meter en stond hoger dan mannen even verlicht en verheugd r in de rampnacht 1953. Door het af- ademhalen. De herstelwerkzaamhe- nemen van de wind zakte het water den worden echter onverminderd j na acht uur vrij snel. voortgezet. j Langs de Groningse kust kon de tt j. m dijkbewaking, van Zoutkamp naar 't Het gemeentebestuur van Terschei- ojsten gaande, in de loop «m de l'r;S. nBm. mJ^ J ontrol" nacbt geleidelijk worden opgeheven, ming van de dorpen Midsland. Hoorn 20rgen baarde vanmorgen heel vroeg en Oosterend De meeste vrees be-nog slcciits het gehred langs de Wes. stond voor de Waddendijk .die te terwoldse Aa. waar het water om laag en met sterk genoemd werd. i kwart over twee de dijkkruin tot op Het water bereikte daar een hoogte eakele centimeters was genaderd, van 2.98 meter. Verschillende bewo- ners waren eigener beweging naar het hoger gelegen Westelijk deel van het eiland gegaan. Ongelukken zijn er echter niet gebeurd. Anders was het op Vlieland, waar door duin afslag de Noordelijke vleugel van het Strandhotel gedeelte instortte. Ameland meldde een betrekkelijk normale waterstand. Bij Wierum in Friesland kon een ANWB stelt voor: Opvangcentra voor liftende militairen DEN HAAG. Met bet oog op de vraagstukken, welke zich met be trekking tot het liften van militairen voordoen, heeft de A.N.WJB, thans de Legervoorlichtingsdienst in over. weging gegeven, een lijst samen te sieilen en ie publiceren van plaat selijk te treffen regelingen inzake „opneemcentra", waar militairen zich kunnen verzamelen teneinde te worden afgehaald door automobilis ten, die bereid zijn. hen mede te ne men. De A.N.W.B. heeft zich bereid ver klaard, onder zijn leden bekendheid aan deze „opvangplaatsen" te geven. Vervolg van pa^. I uit Kopenhagen vertrok naar Lu* beck, is hoogstwaarschijnlijk in een storm gezonken. Tot heden heef; men geen enkele sein van de „Frida Marlchen" opgevangen. De Nederlandse ..Westerdok" (398 ton) is bezig met een moeizame sleepreis. Hij pikte het onbemande vissersschip „Rolling Wave" op. af komstig uit Leigh (Lancashire). De reddingboot uit Southend is in de buurt van het transport. Vijf en vijftig mijl West ten Noor den van Den Helder sloeg een man van het Britse schip „Cambray" overboord. Het Portugese schip „Luso" (627 ton) werd bij de stad Swanbridge aan de kust van Zuid-Waies op het strand geworpen. De bemanning was althans volgens de berichten van hedennacht ongedeerd. Precair was omstreeks midder nacht de toestand van het Duitse schip „Annelies Chnstophersen", dat in naod raakte in de Fehmarn Belt, tussen het Oostzee-eiland Fehmar en het Deense eiland Laaland Noodsei nen van het schip brachten de Duit se sleepboot ..Alfc"' en de „Deutsch- land" in 't geweer. Gistermiddag seinde de .Wood cock", dat hij zijn machines deels hersteld had en langzaam kon varen. De Zweedse motortankor „Tankland" is bij de Brit. Hun positie was toen ongeveer 27 mijl N.W. van TexeL De lichtschepen „Noordhinder" en „Terschellingerbank" waren tot van morgen onbereikbaar. Dinsdag moest de bemanning afgelost worden. Het lijkt er nu veel op. dat zij de Kerstdagen niet thuis zullen vie ren. Het lichtschip „Goeree", dat en kele dagen terug al 800 meter door zijn krabbende ankers verschoof, is gisteren opnieuw van positie ver anderd dit keer 1300 meter in Z.O, richting, De „Terschellinger bank"' kwam anderhalve mijl van zijn oorspronkelijke positie terecht. De bemanning van de gestrande Pa- namees „Katingo" zal van boord worden gehaald. Gistermiddag sein den zfj. zich niet langer erg prettig op hun schip te voelen. Men zou met een wippertoestel proberen hen aan land te brengen. DIEREN. Toen Donderdagoch tend vier kinderen voor een spoor wegovergang stonden te wachten, woei vlak by hen een grote boom oe, waardoor een meisje van 14 jaar zwaar werd gewond. Van een bestel auto, die ook stond te wachten, werd de voorzijde in elkaar gedrukt. Te Sittard kreeg een 14-jarige schooljongen een afgewaaide dakpan op het, hoofd; hij moest met een her senschudding in het ziekenhuis wor den opgenomen. In Maastricht blies de storm een houten opslagplaats aan de Berg straat in elkaar. Op de hoek van Parallelweg en St. Antoniuslaan stortte een dak in, terwijl de ge vel er gevaarlijk bij stond. De felle wind, die vonken uit een verbrandingsoven in het rond blies, veroorzaakte brand in een houtzage rij te Heer (L.). De brandweer had het vuur echter spoedig onder de knie. DEN HAAG. In het staatsblad van gisteren zijn. afgekondigd da Wet Bevordering en Ontslag Beroepsof ficieren en de Wet voor het Reserve, personeel der Krijgsmacht Beide wetten treden in werking 1 Jan. as. Vt-rvolg van pag. 1 haaid, dat er geen vrede is zonder vrijheid. En die vrijheid is in grote delen van de wereld nog verre. E vraag, hoe de vrijheid zich verder kan baanbreken» is niet gemakkelijk te beantwoorden. Doch in ieder geval is daartoe lijd zaamheid het slechtste middel, dat zich iaat denken. Een jaar of dertig geleden is veel gesproken en geschre ven over het voorbeeld van Gandbi; üe man, die door gev eldloosheid ver bazingwekkende resultaten bereikte. Het jongste verleden is er echter om te bewijzen, hoezeer deze methode haar grenzen heeft. Gandhi had fat soenlijke tegenstanders, die de wet respecteerden. Men moet zich echter maar eens voorstellen, wat was ge beurd, wanneer hij had te doen gehad met Hitier en zijn benden. Overigens heeft het huidige India al lang af scheid genomen van de geweldloos heid. In het geschil met Pakistan over Kashmir laat Nehroe net zeker niet aankomen op de lieflijkheid des geraoeds. Hij zou daarmee al te zwak staan., Wij herhalen: er is geen vrede zon der vrijheid en er is geen vrijheid zon der strijdbaarheid. Onder strijdbaar heid verstaan wij het van geen wijken willen weten, ook niet voor ande- rer wapenen, en het nimmer ophou den voor anderen, die onder druk en dwang leven, een voorbeeld en een bron van hoop te zijn. Verdragen, die ergens aan een oorlogstoestand een einde maken, zijn belangrijk, maar nooit kunnen vrije mensen instemmen met het begrenzen van het geluid van hap stem en met het afgrendelen van het bereik van hun boodschap. Indien zij tekortschieten, blijft, ondanks de toestand van het ogenblik, voor onbe paalde tijd de vrede op aarde een il lusie. Vergoedingen voor brlilegïazcn zijn afhankelijk van aard en sterkte van het glas. De vergoeding kan ook wor den toegekend indien het recept vóór 1 ïanuari is afgegeven. Bril monturen worden alleen vergoed voor kinderen: maximaal 6.voor kinderen tot en met II jaar en 9. maximaal voor kinderen, van 12 tot 16 jaar. Evenals zal, voor kinderen tot 36 jaar, vergoeding worden gegeven van 75 pet, der kosten van een ge- hoor-apparaat, met een maximum van 250.Voor kinderen tot en met 11 jaar wordt onderzoek geëist in een zg. audiologisch centrum: voor de oudere kinderen is het voor schrift van een specialist voldoende. Een tweede of verdere verstrekking kan eerst geschieden nadat ten min- ste 4 jaren zijn verlopen. Aldus de beschikkingen van de mi-, nister van Sociale Zaken en Volks gezond teid, welker afkondiging spoedig te verwachten is. Vrijivillig verzekerden De voorzitter van de Ziekenfonds raad heeft naar aanleiding hiervan, in een rondschrijven aan de alge mene ziekenfondsen de wenselijk heid uitgesproken, dat de vrijwillige verzekering zich, wat omvang der verstrekkingen betreft, bij die_ van de verplichte zal aansluiten. Hier over zullen de ziekenfondsen zich moel-in beraden. UTRECHT. De nieuwe salaris- regeling voor verplegendcn ïn par ticuliere inrichtingen ïs nu in de Staatscourant verschenen. Per 1 Jan. zat het salaris voor lterlingvérplc- genden in het eerste jaar 77,per maand in een ziekenhuis, 87.—» in een psychiatrische inrichting en S 84.— in een sanatorium bedragen. In het tweede jaar zijn deze be dragen resp. 90.101.— en 90.—. terwijl voor het derde jaar in de ziekenhuizen 108.en in de psychiatrische inrichtingen 119 per maand betaald zal worden. Boven de salarissen genieten illen •vrije kost en inwoning en bcwassmg De waarde van de vrije kost. inwoning en bewassing wordt gesteld op f 600.— per jaar. Reiskosten naar en van de inrichting worden, voor zover zij een bedrag van 2 50 te boven gaan. aan leerltngenverpiegenden vergoed. Voor het gemis van kost bit afwezig heid in verband met vacantle wordt ge- acht een vergoeding begrepen te zun in de nieuwe salarissen. Het salaris voor verplegenden zal bil aanstelling minimum 270.— per maand bedragen, telkens na een jaar te ver hogen met f 15.— per maand tot een maximum van 390.—. Ook voor ver plegenden, die een opleiding volgen voor de aantekening kraamverpleging of kinderverpleging, ligt het minimum-sa laris op f 270 Voor de eerste verolegenden ligt het minimum bh aanstelling op f 310 per maand, eveneens telkens na oen jaar met f 15 te verhogen ner maand tot een maximum van f 430.Voor hoofd verplegenden geldt een minimum van 375eveneens met een jaarlijkse verhoging van 1 15per maand tot maximaal 525.per maand. TILBURG. de 54-jarige chauf feur J. A. K. bracht Donderdag een groep jagers naar de bossen bij Don- gewijk. Daar hij iets had vergeten draaide hij de wagen, toen hij al op de terugrit was. weer om en keerde naar zijn eindpunt terug. Hij bracht daar de wagen tot stilstand, doch liet de motor draaien. Tengevolge van een windstoot zette de auto zich in beweging in de rich ting van een boom. K. rende de auto na. opende het portier en greep de handrem. Toen sloeg de deur van do wagen tegen de boom en veerde terug, "zo dat K. beklemd raakte. Hjj was vrij wel onmiddellijk dood. Kroonprinses Afargarefhe van De nemarken heeft deze week ook meegedaan aan een toneelstukje ter gelegenheid van het Kerstfeest. Net zoals onze Prinses Marijke. De Deense prinses vervulde de ro£ van een sprookjesprinses in het stuk ..Alladin", dat door leerlingen uan haar kostschool voor ouders en vrienden werd opgevoerd. Hier ziet u haar (links) lertoyl zij, als prin ses Gulnare, de hulde can haar grootvizier in ontvangst neemt, Wy weten niet precies wat meneer Mendes France, onder de Kerstboom zal krijsen maar er is m eik geval ook een cadeautje bh van de Amerikaanse Vereniging van ZuivelfabnKanten. Als bedankje voor zijn moeite om het melk- erbruik in Frankrijk te doen toenemen, in wat sturen de wtfnoocren aan P.M.F.? Een tijdbom? Mevrouw Martin uit Wesphalla (Mi chigan) was gisteren bezig vet te smel ten toen de vlam in dc pan sloeg en zij een beste kans maakte op een verkoold keukentje. De kinderen redden de si tuatie. Zij snelden naar buiten, grepen hun pas-gemaakte sneeuwpop en sme ten hem languit de keuken binnen De brand was geblust maar mevrouw Mar tin dweilt nóg, Het ministerie van Sociale Zaken In. Tokio breekt zich het hoold over de 64-jarige Ryokitsji Mlzoetanl, dte zelf moord probeerde te plegen toen men hem zijn hond wlide afnemen De man is steuntrekker en werd voor de keus gesteld zun hond weg te doen n( met minder steun rond te komen Hij raakte toen zo in de war. dat hij geen andere oplossing meer zag dan de aood. Maar nu zal er wel raad voor hem worden gevonden. Woensdagavond loeiden de sirenes van de Nationale Bank te Chicago op eens met zo'n geweld, dat drommen agenten en brandweermannen in vlie gensvlugge auto's op de moordenaars, de dieven, de vlammen of de andere rampen afstoven teneinde de bank van ondergang te redden. Ze vonden na enorme zoekt an yen eindelijk op zolder een verbaasde zwarte kat. die tijdens zijn muizen vangst eens een poot in een electrische draad had geslagen. A LS je één boek neemt op een veiling, kom je altijd met een heel stapeltje thuis, want de veel begeerde titels worden, met een touw, vastgebonden aan dc kneus jes, die je op de koop toe moet ne men. Persoonlijk heb ik geen oe- ziuaar tegen dit systeem, want het brengt je nader tot fascinerende werken, die je anuers nooit cmaer ogen zou krijgen. Deze keer was er bijvoorbeeld ar roman „Tricotrin en zijn pleeg kind" bij, niet van Jansen en Tia- nus, doch van de laat negentiende eeuw se meesteres Quida, „Aan het slot gekomen', belooft de, uitgever op het omslag„gevoelt gij, dat aan de schoonheid hier een reukwerk wordt ge-unjd. haar eeuwige zegen waardDe indrukken die dit boek op u maakt, zijn niet alleen van het edelste gehalte, doch ook- van blijvende kracht. En hoe tvemig middelen voor zo grote uitwerking} Het werk is een weldaad voor net mensenhart." Onnodig te zeggen, dat tfc er my zonder uitstel mee naar vaders leun stoel spoedde. Toen ik het lijvigs boek opensloeg, viel er een ver geeld couvert uit, dat een aantal brieven bleek te bevatten, die onbe kende, reeds lang vergeten en be graven mensen, uit de neaenge stand in een tot mist vergrijsde tya •met elkander liadden gewisseld. De verbleekte hanepoten vormden zón pakkende verboden lectuur, dat wc Tricotrin. inclusief zyn pleegktnd, onaangesheden ter zyde legde „Ik zit bij de kachel en stik van de slaap, ook heb ik vaste verke ring", las ik in de eerste brief. Het 'klinkt een beetje vreemd dat geef tfc toe. Toch is er ïn het barokke proza, dat aaneengesloten wordt door eenvoudige lieden, die niet met de pen kunnen omgaansoms een ontroerende kracht. Ik heb eens toe vallig een brief gelezen, die een arbeidersvrouwvlok na de oorlog, aan haar m Duitsland getrouwd ge raakte dochter schreef en ik ver geet nooit deze aandoenlijk-dwaze passage; „Moeder is altijd by je, hoor, als je maar goed bent en een echte moeder, ook voer je man en z'n kinderen, de schapen, al zijn het ook moffen" Zou één schrijver ter wereld in staat zijn een zin te bedenken, waaruit een mens zó vol ledig oprijst? Ik geloof er niets van- Foor de brieven in dat oude boek van mij, gold mgenbjk hetzelfde. Tante Bet je harf er haarstylbloem- pjes met royal" hand in gezaaid. Wat denkt u bijvoorbeeld van: ..Ik loop op alle dagen, tante, en het zal mij benieutven wat het is, een kind of een meisje." Of déze vol zin; „Hter is alles best, ik heb drie koeien, kippen en een varken dat al vier honderd pond weegt en boe gaat het met jou, moeder?" Nu de Kerstdagen naderen, zal de soepele lezer de gedachtensprong kunnen meevoelen, die leeft int „Wij houden ook wel van kor.ijn, 'maar ik weet niet hoe u de kat gednzeerd heb, maar oppassen ts nu de moeder van de posteleine kast." „Le style, c'est l'homme." Laat mij lezen wat ge schrijft en ik zal u zeggen wie gij zijt. Maar hoe meer ge schrijft hoe minder ik het zeggen kan. Doch ik weet precies, wie de lang vergeten juf- frouw is, die in de laatste bnej tran het "stapeltje, zo. moeizaam, neerschreef: „En Loewie. ik heeft uio portret in het groot laten ma ken. want wij dochten, dat 11 doot KRONKEL. AMSTERDAM De ..Oranje" van dc SM. Nederland, op terugreis uit Indonesië is wegens de storm ter rede van Southampton gebleven. Mogelijk zal het schip Vrijdagmid dag na 4 uur Amsterdam bereiken, maar hieromtrent i* nog niets 2eker. De Koningin Emma" v. d. Maat schappij Zeeland, die van Harwich, underweg was naar Nederland, is naar Harwich teruggekeerd, 't Schip werd nu Vrijdagochtend omstreeks 11 uur in Hoek van Holland ver wacht. waar hel gisteravond 6 uur had moeten aankomen. AMSTERDAM. De proteststa king bij de Nederlandse Opera, die dezer dagen was aangekondigd is Donderdag een uur lang gehouden en heeft zich in alle rust voltrokken. Van directiezijde is verklaard, dat deze bijna symbolische actie voor uitvoering van de in uitzicht gestel de salarisverhogingen de goede ver standhouding geenszins heeft ge schaad. Men heeft begrip voor de moeilijkheden van het personeel maar meent met de verlangde uit voering te moeten wachten, totdat het departcmentele onderzoek defi nitief is afgesloten. Dit zal naar men hoopt niet heel lang meer duren. In Feiping heeft Woensdag de Dalai Lama de geestelijk leider van Tibet zelf gezegd, d.it hy en Tibet helemaal voor de .bevrijding" van Taiwan f For mosa» ?yn Meet dit ook al bevrijd worden' Lama zitten a Godfrey Bo%en, de scheer instruc teur van de Kieuw?e<-l;»ndse Wolraad. heeft sxteron een ve-nrrl revw^r| hij schoor 4'j -cbarcn .n irm uur. a Met een vertro'-wen urarvoor seh'-nb'»'- -heen -en Imn-ikMn, moed tic en-T-». o-b-encen. gaat men i bir ko-rn die i per ballon naar Oo-t-É -rooa wil sturen* Uiteraard vanif WertdWtse bodem Er ric. lofl" öcr tdd op die manier a. 30 000 ballonnen met l«3 000 bijbels over het IJzeren Gordijn gevlogen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2