C EUROPESE SCHILDERKUNST 1N"A-1850 y°ortreffelij'ke kunstfiï°s°fie Beurzen voor opera-opleiding trekken velen aan D DeSprookjesprinses komt met Klein Duimpje Nieuw stuk van Anouilh in Plays of the Year een accurate assistentie) Wim Kan en zijn ABC-eabaret bij de Veluwse „Bedriegertjes" Hoofdagent slipte bij hulpverlening AGENDA Machinist verdronk in haven ANNEKE ELRO: Muziek bij de Noorse kerstboom Kerstman op bezoek bij N.V. Junius Burgerlijke Stand Defecte rem: een ongeluk W.J.F.van der Leye gaat met pensioen Toch spel en muziek voor "t stadhuis Plan tot samenwerking met Opera voor practische vorming Maandag uitloting premielening Nieuwjaarsreceptie op het stadhuis Halve vrije dag winkelpersoneel SCHIEDAM Th. J. L. v. d. Berg C.V. KOERIERSTERS 2 Maandag 27 December 1954 Sch iedamse Kunstkring Morgen bestaal de Schiedamse relatie moet staan met het leven rnnpH-rmn Ot\ T",z, J.:i 1 1 r i_ i_ -i_ Kunstkring 20 jaar. Dit jubileum zal Donderdag a.s. op een gezellige en ongetwijfeld ook vrolijke wijze worden gevierd in het Passage- theater. want dan zal Wim Kan en zijn gezelschap voor de leden van de jubilerende Kunstkring optre den. De naam Wint Kan staat er borg voor dat het een geslaagde herdenking wordt. Terecht heeft hu immers de „Davicts-ring", het teken zelf. heb rk gemeend dit jaar „de haard van het bedrog" eens te moeten gaan opzoeken. Het is overigens niet zo dat de Veluwse folklore (die zo „gaaf" bewaard is gebleven) hoogtij viert, neen, de Veknve wordt in hooguit drie uur op z'n Amerikaans „ge daan": een bezoek aan de Zijpen- ber om drie seconden van het ..unieke panorama" te genieten, een van het prins-schap onder de Ne- i gesprek met de dorpsgek derlanase Klein Kunstenaats over- 1 "-1-' genomen van „Heintje" Davids, dre thans nog steeds bezig is afscheid te nemen van haar publiek. Met zijn vrouw Corry Vonk. met Mimi Kok, Marijke Hoving. Maya Bouma Joop Vischer en Jaap Maarleveld brengt Wim Kan de leden vrn de Kunstkring naar de ..Bedriegertjes" in Rozendaa! op de Veluwe. Een groot deel van ons conventionele dagelijkse leven on derhoudt sinds mensenheugenis goede betrekkingen met het werk woord bedriegen, zo schrijft Wim Kan in zijn inleiding, en omdat een modern cabaret altijd in nauwe De 24-jarige Noorse matroos S. E. werd Vrijdagavond om kwart over tien op de B. K. laan door een be stelauto aangereden toon hij onvoor zichtig overstak. Met een zware hei - senschudding werd hu door de G.G. cn G.D. naar het gemeenteziekenhuis Vervoerd. Een hoofdagent van poli tie die met de motor naar het onge val ging slipte op de B.K. laan en raakte met een as ee» verkeerszuii en sloeg over de kop. Hij bezeerde zijn linkerheup. De motor werd be. schadigd. Tafeltennis-tournooi begint vanavond We brengen nogmaals m herinne ring dat vanavond om half acht in Koopmansbeurs Üddel. het bekende bord „Pas op! Overstekend wild" wordt bekeken, enz. enz. Het belooft een gezellige avond te worden. Esperanto-agendo Merkredon, la 29an de decembro Ni radukos frazojn cl „La Progre ss n to" ce fam: v. Gink Ploegstr 19 Venn al Esparantujo kaj efektisu la inlencon. iri regule al la klub- vesperojn. WAT MEN' MOET WETEN Apothekers-nachtdienst; Apotheek Fa. Gonka, Hoogstraat 29, Bellen bij ongeval: G.G. en G.D-, Tuinlaan 80. tet 69290. Gem, Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven; geopend iedere werkdag (behalve Maan dag van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woens dags en Zaterdags) van 7 tot 8,30 uur. Zondags gesloten. R.K. Leeszaal cn Bibliotheek, Dam, geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur. iedere avond (behalve Donderdags en Zaterdagsi van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Sted. Museum: 2—uur Frecieuse tafereeltjes door Alexander Hu go Bakker Korff Bioscopen: Passage: 2, 4 15. 7 en 9 15 uur: ..Knock on Wood". Monopote: 2. 7 en 9 uur: „Geef 'n de sporen!" i Voorstellingen: Volksgebouw: 8 uur Spel regel - wedstrijd Schiedams e Scheids rechters ver. Hotel Beyersbergcn: 8 uur Con- toctavond K.KS.V. „Excelsior" Harmonie: 3 uur* St. Jansviering Kath. Verkenners. De Rotterdamse rivierpolitie heeft het stoffelijk overschot geborgen van de 61-jarige machinist A. P. Euijtenberg uit de Een drachtsstraat te Rotterdam, De man is in de nacht van Zaterdag op Zondag, toen hij m de Robbenoordse haven aan boord wilde gaan van zijn schip, van de loopplank gegleden en ver dronken. Het programma voor de concer ten bij de Noorse kerstboom voor het stadhuis is voor de eerstkomen de avonden vastgesteld als volgt: Maandag 27 December, half acht: Chr muziekvereniging „Crescendo"; Dinsdag 28 December, half acht: Chr. harmonievereniging „Obadja"; Woensdag 29 December, half acht: Chr muziekvereniging „Excelsior". Morgenochtend komt de Neder landse Sprookjesprinses. Anneke Elro met een der andere leden van het cn- semble. De Sprookjesprinses zelf ie de Schiedamse vertolkt nu de rol van de grote I April heeft kennis maakt, toen ze voor het eerstin onze stad optrad opnieuw naar Schiedam. In het Passage-theater geeft ze dan met haar ensemble, het Rotterdams Kindertoneel, een voorstelling van het „klassieke" sprookje Klein Duimpje, die om half elf begmt. Zelf bewerkte ze dit sprookje voor toneel; ze voert ook de regie. Anneke Elro, die ook dit jaar weer op Koninginnedag jij Den Haag en het Westland door hon derdduizenden werd ingehaald als Nederlands Sprookj esp rinses, heeft er in September een waardigheid bij gekregen: toen werd zu in het de Koopmansbeurs aan de Dam het Schiedamse Tafeltennis-tour nooi, net grootste ooit in onze stad gehouden, zal beginnen. Gedurende drie achtereenvolgende avonden zullen in dit oude gebouw de kleine Westland Dr.,:--en£ec. Vier dagen witte balletjes over de groene tafels achtereen zwaaide zij de scepter in vliegen. Het is voor het sport- Druivenland. Zij arriveerde er per n Innende Schiedamse publiek een helicoptère. bewoonde er een eigen mooie kans om eens kennis te ma- paleis met schildwachten voor ken met deze steeds populairder de deur en ze leidde alle festivi- wo^dende in-door sport kennis te maken. Vooral op Woensdag, wan neer van 9.30 tot 11.30 uur de fina- les worden verspeeld, zullen er I spannende partijtjes te bewonderen zijn. Kindervoorstelling Voor kinderen van leden van de vakorganisaties of Partij van de Arbeid, wordt een krndervoorstel- Img gegeven in het Passage-theater op Woensdag 29 December, begin precies om 10 uur. Kinderen bene- den de leeftijd van zes jaar kunnen niet worden toegelaten. I Duimpje. Jong- Schicdam zal kunnen zien. dat doet! ROTTERDAM Spaarzaam Rotterdam Millioenste boeking bij Spaarbank Vrijdag werd aan een der loketten van de Spaarbank te Rotterdam de millioenste boeking van dit jaar ver richt, dat betekent dat een millioen maal een spaarbankboekje in be handeling werd genomen, hetzij voor het bijschrijven van een inleg, het zij voor het afschrijven van een te rugbetaling. Het was in de geschie- e. Jong- (jen is van de Spaarbank te Rotter- hoe ze dam voor het eerst, dat in een jaar tijds 1 000 000 posten door haar wer den behandeld. Uit de cijfers van de laatste vijf jaar is een groeiende spaarzin bij de Rotterdammers af te leiden. In *50 werden 770.000 boekingen verricht, in '51 777.000. in '52 860.000, in '53 949.000 en in '54 (tot heden1.000,000, waarvan 694.698 inleggingeti en 305.302 terubetalingen. ONDERTROUWD: C. Ouwendpk 27 jaar en A. <ie Btuin 23 jaar; J. Sche per 27 jaar en. W M Veenmgen 23 jaar: J. M Wssman 26 jaar er. M. Struvjk 23 jaar; C. K. Ruselei 40 jaar en D. A. A. Jalmk 28 jaar: G- J. A de Bruyn 54 jaar en M. van Urk 49 jaar. E, Da men 25 jaar cn E. M, de Boon 19 jaar: H. van Dijke 55 jaar en Ch. W. Tebbe 60 jaar: J. F. FJipsen 23 3aar en M. M. Herben 25 Jaar: F. W. C. Jumclet 34 jaar en J. C. Groeneveld 2S jaar; P. Th. Kloosterman 26 jaar en B E Lansbergen 27 jaar; C. de Leeuw 27 jaar en J. C. Groene wegen 27 jaar: M. A. Merks 31 jaar en M. E. van Gelder 28 jaar; G. W. Ormel 26 Jaar en Ch. J. Hertst 25 Jaar GEHUWD: S. EJzinga 26 jaar en Bodlngms 23 jaar: J. van Dijk 37 jaar en T. Bitter 30 jaar: J. A. M. van Steenoven 21 jaar en W. Gouweleeuw 19 Jaar: N. Burgers 31 jaar en J van Veelen 29 jr; J. Derksen 24 jaar en H de Wilde 25 jaar: A. Brand 26 jaar en M. Koobman 26 Jaar: J. van Dorp 27 jaar en IC. D. EfjsberBen 26 jaar: A. Ooms 43 jaar cn C. Schooncnberg 38 jaar: P. v. d. Zee 24 jaar en P. C G Bogerd 20 jaar; P. A. Vroon 24 jaar rn M. Simons 21 jaar; W D. van Buuren 23 jaar en t. Terbrugge 22 jaar. i GEBORENChristiaan H zoon vart H. G. Ouboter en Chr M. Meijvogel; Wilhelmus H. 2, v. W. H. Hoïtkamp en M. Th. Meijer. OVERLEDEN; S. J. Sïegman. 74 jaar. wed. van J. Vermunicht. GEBOREN: Catharina A. M. L. d. v. A. J. de Koning en M. L. Pieter- sen. Comelis. z. v. J. de Wit en W. G. But. Hans. z. v. A. Visser en W. Winter Stefan, z v. A. Kieboom en M. H. Collé. Martin, z. v. A. Kie boom en M. H. Collé- Christina, d. v. J. Schone veld en W Knrpel Le ven 1 kind van H. A. de Groot en C Droog. OVERLEDEN: D. Hartman 10 mnd. J. Weyling 79 j. H M. A. v. Wingerden 82 j. wed. van M- Cohen A. Schouten. 66 j. vr. van C. de Bruijn. telle "I van het grote Druiven feest, dat tienduizenden uit alle delen van de wereld naar het Westland heeft getrokken Ze speelde er bovendien het door haar geschreven Druiven - sprookje. Nu treedt ze weer op in de klas- sieke sprookjes. Klem Duimpje i heeft het ensemble in de bijna twaalf jaar van zijn bestaan vele hondeiden malen gespeeld. Dat be- tekent, dat verscheidene honderd- duizenden kinderen m Nederland die creatie van de Sprookjesprinses 1 en haar getrouwen hebben gezien. Voor Schiedam echter is deze voor- J stelling een première. Een pre- j mière. waarbij men, gezien die honderden voorstellingen elders, voor premièrekoortsen niet behoeft te vrezen! Anneke Elro speelt meestal zelf de titelrol rn haar sprookjes, maar in Klein Duimpje is dat met het geval, want daarvoor is deze slanke jonge vrouw wat te lang. Klein Duimpje wordt dus gespeeld door Op de Broersvest werd gistermid dag om vier uur de zesjarige M. O. van de Lange Achterweg door een bromfiets, bestuurd door de 17-jarige Th. J. Z. uit Rotterdam aah gered en. Het knaapje stak onvoorzichtig over met het genoemde gevolg. De brom fiets werd in beslag genomen omdat de rem niet goed werkte- Het ven tje brak het rechteronderbeen en werd door de G.G. en G.D. naar de Dr, Noletstichting vervoerd, waar hij werd opgenomen. Sinds 1947 verzamelt de Engelse toneelcriticus J. C. Trewin ieder jaar vijf nieuwe stukken, die hem in de loop ren het seizoen goed bevallen zijn, in een jaarboek, dat de vaste titel Plays of the Year" draagt. Num mer acht in die serie over het seizoen 1952—'S3 is nu verschenen en het is ditmaal zelfs de tweede in één jaar tijds. In hei voorgaande boek, ■nummer zeven duswaren vooral de ernstige stufeken samengebracht, o.m. „The Young Elisabeth" van Jennette Dowllng en Francis Letton en Third Person" van Andrew Rosenthal, dat nu opvoeringen beleeft bij de Haagsche Comedie onder regie van Jan Rctèl. in nummer acht komt voomamel-yk het blyspel aan de beurt. Dat 7nen in een dezer jaarboeken meestal niet de hoogtepunten van een seizoen pleegt aan te trefferi, ligt voor de hand. De meeste toneelschrijvers van vaam voelen er, zoals zich laat begrijpen, weinig voor hun nieuwe stuk af te staan, want afzonder lijk gepubliceerd brengt dit meer op. Toch weet Trewin vrijwel ieder jaar tot een interessante keuze te komen. Zo treft men in dit nieuwe boek een Engelse vertaling aan van Anouilh's nieuwe stuk „La Valse de Toreadors". Wie Anouilh in de eerste plaats waardeert om zijn 'o subtiel naar het bizarre getrokken dichterlijkheid, zal aan dit blijspel wg, even moeten wennen. Het is zeer direct van toon, schuwt de kluchtige effecten niet en behandelt vooral de erotiek zonder omslag of aanduiding buitengewoon openhartig. Maar daar achter komt de ware Anouilh steeds duidelijker aan het woord, vooral in de hoofdrol van de oude generaal. Het gezochte laatste bedrijf, waarin zoals tegenwoordig weer in de mode schijnt, een natuurlijk»» storm opduikt om de intrige uit dë knoop te "halen, stelt wat teleur, maar men neemt dit graag op de koop toe, want de hanaeling is levendig ett de dialoog 2eer boeiend en knap geschreven. j „Murder Mistaken" van dc Engelse schrijfster Janet Green is een intel ligente thriller, waarin men de moor denaar kent, maar gespannen volgt hoe hij tenslotte \vordt ontmaskerd. De dialoog is vlot, maar af en toe wel wat erg mager. ..Affairs of State" is het eerste in het Engels geschreven blijspel van Franse auteur Louis Verneutl. Het gegeven is niet bijster interessant, maar wordt met zoveel flair behan deld. dat men er plezier aan beleeft vooral door de spitse actueie dialoog. En er zijn wel aardige grapjes over het Witte Huis en de Amerikaanse politiek en de vier hoofdrollen rond een schijnhuwelijk bieden goede kansen. „Deer Charles" van de Engelse schrijver Allan Melville kennen we hier al min of meer, want het is een bewerking van het aardige Franse blijspel „De kinderen van Eduard" van Sauvajon en Jackson. Ruim 400 kinderen en een groot aantal ouders vulden de grote zaal van Lommerrijk toen Kerstman Lu- mière op uitnodiging van de perso neelsvereniging van de N.V. Junius cn Zoon eind vorige week op zijn slee kwam binnen rijden- Een aantal kinderen werd bij de brave man geroepen, die behalve een enkele vermaning, voor ieder van hen een mooi cadeau had. De kinderen in de zaal werden evenmin vergeten: zij gingen allen met eer pak chocolade en fruit naar huis te rug. Voor de pauze hadden zij nog ge noten van een afwisselend cabaret programma en alsof dat alles nog niet genoeg was, kregen zij in dc pauze een ijsje. De voorzitter van de personeels vereniging de heer J. v. d. Eist bracht aan het begin van de middag dank aan mevrouw Junius, de echt genote van de oudste directeur, voor de hulp. die zü bij de organisatie van het feest had geboden. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd zal de heer W. J. F. van der Leye, eerste hoofd' commies ter gemeente-secretarie op 1 Januari a.s. de gemeentedienst vaarwel zeggen. De heer Van der Leye, die onafgebroken meer dan 40 jaren aan de secretarie was verbon den, is in de loop van die jaren van schrijver in tijdelijke dienst opge- klmmen tot chef van het bureau in schrijving van leerlingen en leer plicht van de afdeling onderwijs en volksontwikkeling. Op Donderdagmiddag zullen colle ga's en vrienden afscheid van de heer Van der Leye nemen. Weer nas slechtmaar... De activiteiten bü de Noorse kerst boom, voor het stadhuis zijn. niet be paald begunstigd door mooi weer, maar ze konden toch vrijwel alle- J maal doorgang vinden. De belang- j stelling was, regen, wind en kou in i aanmerking genomen, vrij groot. j Vrijdagavond concerteerde do staf- muziek van het Leger des Heils. De kooruitvoering, die eveneens op het programma stond, moest in verband met de weersomstandigheden ver vallen. De R.K. toneelgroep „Magna Pete" gaf op de middag van de Eerste Kerstdag een opvoering van het wa genspel „Kermisvolk op Kerstmis". De „rondtrekkende zigeuners" met hun paarden wagen een huifkar trok ken ook elders in de stad grote be langstelling. Gistermorgen sprak de Rotterdam se schipperspvedikani ds A. van der Most een korte kerstboodschap uit. Aan deze bijeenkomst werd mede werking verleend door de gemengde zangvereniging „De Stem des Volks- R.M.O." 's Middags voerde een groep leden van de V.C.J.C. Nijhoffs bekende kerstspel „De ster van Bethlehem" op. De trappen van het stadhuis fun- geerden als podium. Het stormde j flink, maar gelukkig bleef het droog. I zodat spelers en publiek heel tevre- I den konden zijn. T WEE TANKSCHEPEN BINNENGESLEEPT Twee tankschepen zijn Zondag de Nieuwe Waterweg binnengesleept, omdat ze met moeilijkheden te kam pen hadden. Het Panamese Liberty- tankschip „Livadia" verspeelde voor Hoek van Holland een anker. Zon dagavond om 7 uur bracht dc sleep boot „Maas" dit schip veilig binnen. 's Middags werd de Liberiaanse supertanker „Melika", eigendom van de „Afran-Transport Cy" te Monro via. ter hoogte van de Maasboei op gepikt door de sleepboten „Maas" en „Poolzee" van L. Smit en Co. Het schip had een defecte stuurinrich ting. Binnen de pieren maakten ook de sleepboten „Pernis" en Kralin gen" vast. De „Melïka" is naar Per- j nis gebracht. TN tegenstelling tot wat weieens wordt aan- 5' genomen, is kunstbegrip niet louter een kwestie van individuele smaak en zeker niet iets, dat de mens van zeil komt aangewaaid. Kunst wil ontdekt, bestudeerd, veroverd wor den; zij vergt enige tijd en inspanning, om, in de woorden van Willem Pijper, ge kend, ver-kend, her-kend, en be kend te worden. Wie dit er voor over heeft wordt echter ruimschoots be loond omdat zij niet slechts intens genot kan schenken, maar tevens een geestelijke realiteit betekent, die eik een in de grond regelrecht aangaat Zij draagt immers bij tot de vorming van de mens/ Aan deze passage uit het voorwoord, dat W, Jos de Gruy» ter schreef voor zijn boek „De Europese schil derkunst na 1850" kan worden toegevoegd: En als u een betrouwbare, deskundige gids nodig heeft op uw verkenningstochten in het gebied der ^beeldende kunst, leest u dan vooral dit boek, dat na een eerste uitgave in 1935, voor de tweede druk die in dit najaar uitkwam, bijna volledig werd herschreven. De Gruyter heeft niet alleen een handboek willen schrijven met een reeks historische feiten en data. Hij heeft de kunst in 't algemeen en de schilderkunstige stromingen van de laat» ste honderd jaar, in 't bijzonder van uit een filosofisch en psychologisch standpunt geanalyseerd. Hij doet dit op zulk een verhelderende wijze, dat zowel kunstenaar als belangstellende leek met evenveel vrucht deze be schouwingen zullen lezen. Bovendien is het boek in zulk een briljante stijl geschreven en met zulk een verwar- -1 mende geestdrift, dat men van begin w. de Gruyter tot eind geboeid blijft. De eerste hoofdstukken bevatten, enige in leidende beschouwingen o.a. over „impression- nïstische", „expressionnistische" en „abstracte" kunst, die reeds onmiddellijk de spijker op de kop slaan. f)E Gruyter geeft daarmee een duidelijke uiteenzetting hoe de methodes naar de aard van de kun stenaar (en van zijn tijd) Kunnen verschillen, doch tot het zelfde doel leiden ni. het in vrijheid ver-beelden van een innerlijke ervaring. Hü Verklaart verder hoe in ver schillende cultuurgebieden het vorm besef anders is, hoe Oosters tegen, over Westers staat en Grieks tegen over Germaans. Hij vêrtelt hoe het Chinese begrip Ch' Yün. dat men zou kunnen vertalen met „geeste lijk rhythme" of „rhythmische vita liteit" een van de meest essentiële elementen is van alle kunst. Na deze belangrijke inleiding gaat de schrijver de historische ontwik keling na van de Europese schilder kunst en analyseert in opeenvolgen de hoofdstukken: Romantiek en Rea lisme, Impressïonnisme en Nec-Im- pressionnisme. Symbolisme en Tradi tionalisme. Expressionnisroe en Sur realisme, Cubisme en Neo-Classieis- me om tenslotte met de Abstracte en Experimentele kunst te eindigen. Aan elk van deze stromingen wijdt het eerst een intelligent samenvat tende beschouwing om vervolgens in het kort de voornaamste vertegen woordigers in de Europese landen te bespreken. Als „kunst-filosofie" heeft dit boek docr zijn weloverwogen en voortreffelijk geformuleerde ana lyses, zijn op grote kennis steunen de vergelijkingen, grote waarde- OORDAT De Gruyter zo uit vol- le overtuiging senreef is zijn oor deel wel eens subjectief en kan men op ondergeschikte punten met hem van mening verschillen. Hoewel bij het „Impressionnisme" uitnemend karakteriseert, ligt hem deze stro ming kennelijk het minst Dat blijkt uit kleine zinnetjes als „de impressionistische cultus van het technisch verfijnde, het genot zuchtige en exclusieve" (blz. 136), „iets dat minder het netvlies ver went" (blz. 160), „parasiteren op het zichtbare" (blz. 123) en ..hij flirt niet gracieus met lichteffecten" (blz. 162). Ook het Post-impressionnisme met figuren als Bonnard. Vuillard en hun jongere geestverwanten in de groep Brianchon, bagatelliseert De Gruyter naar mijn mening te vepl. In het laatste hoofdstuk verdedigt hij dc abstracte kunstenaar, door over de verhouding van de kunste naar tegenover de natuur, het vol gende te zeggen het feit dat een zgn. naturalistisch kunstenaar levenslang gedwee de natuur kan copiëren zonder er in te slagen enig werkelijk contact met haar te be werkstelligen. Zulk een schilder geeft op niet-creatieve wij*2e uiter lijkheden weer, hij reproduceert, hü imiteert". Daar in de eerste hoofdstukken uitdrukkelijk betoogd werd dat kunst nóóit nabootsing betekent, is het duidelijk dat De Gruyter hier het oog heeft op een slecht, een mis lukt schilder, hetgeen overigens veel aan de overtuigingskracht van het argument ontneemt. Het gevaar be staat dat de oppervlakkige lezer in deze ps_3age een denigratie zal zien van de ..oppervlakkige'' en „uiterlij ke" naturalistische kunst t.o.v. de meer „inhoudsrijke" abstracte kunst, JUIST door zijn waarde als filo sofische en psychologische kunst beschouwing is het boek van De Gruyter als naslagwerk voor een historische ontwikkeling, iets minder geslaagd. De schrijver heeft getracht de voornaamste kunstenaars in hun historisch verband te bespreken, maar heeft rich uiteraard in die taak beperkingen moeten opleggen. Men zou hem kunnen verwijten of te Veel óf te weinig namen te hebben, ge noemd. en men vraagt zich af waar om déze schilder wel cn géne niet in het boek voorkomt. Zo ontbreken b.v. de impression isten Bazille en Raffaëlli cn uit de groep der Nabis (deze naam wordt niet genoemd) K, X. Roussel en F. Vallotton. verder de expressionnis- ten M. Pechstein, Ch. Soutine. Goerg cn Gruber, terwijl ook Pascin niet genoemd wordt. Ook de lijst van Nederlandse kunstenaars (die uiter aard iets uitvoeriger werd) lijkt mij tamelijk willekeurig. Waarom ver meldt het register b.v. wèj P. van Wijngaerdt, J. Weyand, H. Kley, A, Colnat. M. de Leeuw. W, Bouthoorn, J. van Ieperen en niet K. Andrea, Coba Ritsema, H. Kamerlingh Onnes, W Oepts, R. Frankot? Maar hiermee zijn dan ook alle bezwaren die ik tegen het boek kan aanvoeren breed uitgemeten en deze wegen bij lange na niet op tegen de bewondering, die dit diep zinnig werk als geheel verdient. Wat de uitgave zelf betreft (Fa, Daamen N.V. en De Sikkel), valt in de typografische verzorging veel te loven. Ik vraag me af waarom niet boven elke bladzijde een illustratie werd geplaatst, nu die ruimte daar voor werd open gelaten. Het afdruk ken van de (soms belangrijke) noten aan het einde van een hoofdstuk is aesthetisch verantwoord, maar voor een prettige leesbaarheid niet bevor derlijk. De schreeuwerige omslag van Dick Elffers past echter niet bij een boek van deze distinctie. R. E. PENNING De uitloting van de eerste 2^% premielening Rotterdam 1952 zal op Maandag 3 Januari om 10 uur *s och tends in het stadhuis (kamer 12) plaats vinden- Uitgeloot zullen worden 500 obli- gatiesnummers, waarvan één aflos baar wordt gesteld met 100.000. één met 25.000.-—; één met 5.000. vijf met 500.— en 492 met S 150.— ieder. De nieuwjaarsreceptie van de bur gemeester ten stadbuize heeft plaats op Zaterdag 1 Januari 's middags van drie tot vijf uur. fVan 07128 muziekredacteur) Het Amsterdamsch Conservatorium is er enige tijd geleden toe overge gaan beurzen beschikbaar te stellen uóor 2yn opera-klasse. Stellig gaat achter deze daad een gedachte schuil: een oproep aan zingend Nederland, teneinde tot een selectie te komen van hen dte een goede stem hebben en noodzakelijke kiealit ei ten van muzikale aanleg, en... cultuur. Alleen zó zal de Nederlandsche Opera in de toekomst over het beste materiaal kun nen beschikken en niet langer gedwongen zijn telkens weer een te hoog percentage buitenlandse krachten te moeten engageren. Enige weken geleden heeft men in dagbladen de jongste oproep om tenoren en licht-dramatische colo ratuur-sopranen kunnen lezen. De ze stemmen komen zelden met het gezochte karakter voor, en nog zeldzamer in de juiste personen. Sprekende over talrijke gegadig' zegt de directeur van het Amster damsch Conservatorium, de heer George Stam: „Een op de vijftig heeft een kansje wat te worden" en Prof. Hendrik Andriessen, directeur van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag zegt minder concreet maar met een veelbetekenend ge baar; „We moeten het natuurlijk goed genoeg vinden wanneer wij de overheid adviseren iemand een. opera-beurs te verstrekken". Voor de jongste beschikbaarstelling door hel Amsterdamsch Conservatorium van een opera-beurs meldden zich meer dan honderd candidate». Na een vóór-selectie bleven er ruim 35 gehuwde en nietgehuwde dames en heren over. Na strengere selectie heeft de be- oordelings-commissie tenslotte aan een sopraan en aan een tenor de beurs toegekend. Eik jaar wordt zulk een beurs-auditie gehouden,, zodat momenteel een opera-klas twee dagen per week onder leiding studeert. De lessen bestaan uit: litteratuurstudie, toneellessen, ge- hoorlessen en die in talen (o.a. Ita liaans), declamatie en ballet. De eisen, aan dc beurs-candidaten ge steld, zijn voorlopig slechts van practische aard: een mooie stem, een good gehoor en een goed rhyth- misch gevoel, bij voorkeur ook een goede algemene ontwikkeling. Dit alles 'komt zelden in een goede verhouding voor: het prachtigste stemmateriaal is om muzikale en andere gebreken vaak onbruikbaar, In bijzondere gevallen gaat men ter dege na of de aanleg aanvulling van het ontbrekende mogelijk maakt, zoals in het geval van een Limburgse mijnwerker die een zeldzaam fraaie stem" van het juiste type bleek te bezitten. De opera- instellingen vechten immers als 't ware om de juiste stemmen! Natuurlijk dient een volwaardig opera-zanger(es) eigenlijk een vol waardige muzikale ontwikkeling ge- k-egen te hebben, m.a. w. het di ploma conservatorium of hot M.O.- staatsdiploma te bezitten. De prac- tijk dwingt echter van de klassieke ödioling af te wijken. Als perspectief ziet men een „meesterklasse" waarin dié leerlin gen zullen plaats nemen die in ie der geval voldoende ontwikkeling licbben om dc moeilijke practijk Een verwrongen maisa bleef over van de bakkerswagen die Vrij dagavond bij het Marconiplein door een personerauto werd aan gereden. De 28-jarige broodbezor ger S. Veldhoven uit Schiedam liep daarbij een Iioo/diconü op en moest in het Coolstngelziekenhuis worden opgenomen. De bestuur der van de personenauto wilde remmen voor een amfere auto, maar zijn wagen slipte door de gladheid en kwam in volle vaart tegen de carrier aan. der opera-zangkunst volledig kunnen beheersen. Vanzelfsprekend zullen zij die zich onderscheiden in de „beurs-klasse" een kans op die plaatsing maken. Die meesterklasse zou als onder afdeling van de Nederlandse Opera practische podium-erva ring kunnen gaan opdoen door in «üe kleinere plaatsen waar het grote ensemble van De Neder landse Opera niet kan komen, opvoeringen te gaan geven. Dit zou dus een. practijk zijn welke de gewezen Utrechtse Opera oor spronkelijk bedoelde, maar dan als zelfstandige onderneming. Hoewel een en ander nog maar een vaag plan vormt, heeft men daarbij de gedachte de opera-leer lingen in hechte samenwerking met de leidende grachten van De Neder landsche Opera te scholen, zoals ai het geval was met de toneellessen welke de regisseur Altmann, aan beide genoemde conservatoria gaf. Want ook het Koninklijk Conser vatorium zoekt naar een dergelijke aansluiting als de Amsterdamse bij onze opera-praetijk. De situatie dézer conservatoria is echter enigszins verschillend, door dat het Amsterdamsche Conservato rium een particuliere instelling is en in de onmiddellijke nabijheid van de Nederlandsche Opera gele gen. Het Koninklijk Conservatorium in. Den. Haag kan echter bij ge bleken geschiktheid de over heid adviseren een beurs beschik baar te stellen. Nu de gemeenteraad in haar laat ste zitting heeft bepaald, dat winkels in textiel goederen, schoenen, sport artikelen cn ijzerwaren op Maandag 3 Januari a.s. wegens uitverkoop des morgens geopend mogen zijn. brengt het hoofd van het 3e district der ar beidsinspectie onder de aandacht, dat winkelpersoneel dat die Maan dagmorgen moet werken, in elk ge. val op één van de andere dagen van de daaropvolgende week een halve vrije dag moet hebben. Fotograaf M. J. Walg werd zeventig De heer M. J. Walg, uit de Soeten- steeg, is Tweede Kerstdag zeventig jaar geworden. Ter gelegenheid van die gebeurtenis gaf hij, op de avond van de Eerste Kerstdag, een diner in Caland-West voor een groot aan- tal gasten. Uit de belangstelling voor dit ver- jaarsdiner en uit het grote aan tal toespraken en geschenken, bleek wel, welk een geziene figuur de nu zeventigjarige fotograaf in Rotter dam geboren en getogen is. Frans Moonen zal met ingang van 1 Januari optreden als dirigent van het Rotterdams Opera Koor. De heer Moonen. die als gast-dirigent reeds verscheidene uitvoeringen van hot koor geleid heeft, is thans als docent werkzaam aan het Muzieklyceum te Amsterdam. Tevens is hij dirigent van het Philipskoor en -orkest en van diverse verenigingen. In 1952 volgde hij de internationale dirigen tencursus te Siena. vraagt voor haar afdeling boekhouding Adm, de Ruyterstraat 27 te Schiedam in het bezit van diploma M.U.L.O. Leeftijd 18—21 jaar. Eigenhandig geschreven sollicitaties uitsluitend aan bovenstaand adres. Te koop aemgeb. Baby-commode 29.50, Kin- derledikantje 17.50. Ton en andere modellen, alles ge lakt. Tussenbroek, Edison- straat 31 a, Schiedam. December-Aanbieding. Wol len en zijden japonnen, cock tailjurkjes ook in grote ma ten. Zeer voordelig. Prima kwaliteit. Verder deux-pïè- ces, jersey blouses, rokken, enz. Damesmodes W. v, d. Burg, Lange Kerkstr. 19, Schiedam, tel. 66135. Spoedt 2 grote koffers te koop gevraagd. Oude Kerk hof 3. Diversen Dames! Permanent Wave v.a. 6.tot 12.50. Nieuw ste modellen. Watergolven 2.50. Modelknippen f X. Jac. v. Kalker, Maison „Mo dern", Hoogstraat 53» tel. 69750. Zijn uw schoenen te klein? Wij vergroten ze met de nieuwste vergrotingsinstai- latie. Schoenrep.bedrijf „Ex celsior". Dam 36, tel. 66S74. Ronde glasplaten, schöif- ruiten. glas in lood, geslepen suite-deuren, toiletspiegels, etalage-glasplaten, autorui ten enz. levert U Loopik's Glasindustrie, Boterstraat 39. Telefoon 68945.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1