Wereld zonder oorlog vierde vredig Kerstfeest Sympathieke uitvoering van Romberg's „Gloeke' Acht en twintig doden bij Britse vliegramp N.T.S. NEEMT NIEUWE STUDIO IN GEBRUIK Kerstboodschap van Koningin ]uliana Koninklijk gezin heeft Kerstfeest thuis gevierd R'dams Kamerkoor en -orkest met Piet v. d. Kerkhoff Russen vierden Kerstfeest Koninklijke familie is vertrokken naar Sankt Anton Felle brand in Deens vrachtschip bij Singapore Twee koren gaven Kerstconcert Stratocruiser vliegt bij landing in brand en ontploft Kinderen bedachten soldaten te Nunspeet Drie uit vele programma 's Bij overstroming op Borneo verdronken zes mensen Drumband" wordt nu „tamboerkorps" Actie tegen Diels in Antwerpen had succes Gasmask erproductie vergt nog tijd zuiniahaiö PHILIPS lampen Maandag 27 December 1954 "pR is in de vergeten romantische koorliteratuur stellig nog wel een en ander te uitiden, dat de moeite van het uitvoeren waard is. En dit is ongetwijfeld: ook het ge- val met Rombergs Das Lied von der Gloeke". Het is in het geheel niet zo'n belangrijke „herontdek king", maar deze Duitse componist, een jongere tijdgenoot van Beetho ven, schreef by Schiller's gedicht zoal geen sterk persoonlijk geaccen tueerde, dan toch zeker wel een, door haar frisse muzikale geest, en direct aansprekende, vloeiende me- lodiek, muziek, die het aanhoren waard is. Deze innemende partituur dan, werd Zondagmiddag door het koor van het Katendrechts Volkshuis on der leiding van Leo Smit op een eveneens innemende wijze uitge voerd, Dat de koorklank zo nu en dan onvolmaaktheden toonde, zoals een wat onbeheerste forte in het hoge register der sopranen en een zo nu en dan schrale toonvormïng b ijde mannenstemmen, die intussen ook nog wel om een flinke verster king vragen, kon toch nauwelijks afbreuk doen aan de vele sympa thieke indrukken die dit zingen na liet. Wat hier de positieve waarde bepaalde, was de bezielde overgave, de natuurlijke, onopgesmukte wijze waarmede gezongen werd. Opval lend ook was de goed getroffen dy namiek en de soms warme klank, die gezien de toch nog beperkte vo cale middelen van dit K.S.V.-koor nu reeds dikwijls mocht gehoord worden. De belangrijkste solo-partij werd door de bas Henk Kromhout met muzikale smaak en vocale zekerheid vertolkt. Zeer aantrekkelijk ook zong Tarmy Bokhoven, die over een warme en goed dragende sopraan bleek te beschikken, haar partij en hoewel de stem van tenor HuibVer- weij nog aan kracht en technische zekerheid veel kan winnen, deed zijn pretentieloze voordracht en het in het middenregister dikwijls goed klinkend geluid, over het geheel genomen toch reeds sympathiek aan. De alt Nel Maas-Batenburg was in de ensembles voor haar taak be rekend; en bij Herman van Roon was de pianobeïeïding in uitsteken de handen. H. VAN BORN BAARN. De gehele Koninklijke familie was ter gelegenheid van het Kerstfeest ten paleize Soestdijk ver enigd: prinses Wilhelmina was daar reeds Donderdag aangekomen. In de avond van 24 December werd te Baam een groot kerstvuur ont stoken. Ook de Koningin en prin ses Wilhelmina sloegen dit schouw spel gade. Op Eerste Kerstmorgen woonden de Koningin en prins Bernhard, ver gezeld van de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet, de dienst in de Bergkerk te Amersfoort bij. waarin ds A. Braakman voorging. Hij sprak over Johannes 3 16. Met een indrukwekkende plech tigheid hebben de Russisch-ortho- doxe gelovigen m Rotterdam Zater dagmorgen in het Muzieklyceum aan de Heemraadsingel het kerst feest volgens de ritus van hun kerk gevierd. In de met ikonen versier de saai leidde vader Dionissios de dienst, die door de gelovigen meest vrouwen en kinderen staande werd bijgewoond. Na af loop bleven de kinderen om de verlichte kerstboom bijeen. De Russisch-orthodoxe ere-dienst laat niet na op de buitenstaander diepe indruk te maken Een gedeel te van de dienst voltrekt zich ach- tei een met ikonen behangen wand. Vandaar klmkt de monotone zang van de geestelijke, die door een koor van gelovigen ieder van hen met een kaars in de hand •wordt beantwoord. Een enkele maal wordt het gordijn in de afscheiding terzijde geschoven en de gelovigen kunnen aan een blik slaan op de plaats van de gewijde handelingen. De gelovigen, die op de eerste Kerstdag bijeen waren zijn voor het grootste deel van Russsrsche af komst. Zü maken deel uit van de gemeente van de Heilige Maria Magdalena, die valt onder het Pa triarchaat van Moskou. In het Mu zieklyceum worden voor hen ge regeld diensten gehouden. Schippersgesinnen vierden Kerstfeest De Hervormde Schippersraad, dis trict Rotterdam, houdt elk jaar een Schipperskerstfeest* dit keer was dat op le Kerstdag in de Wilhelmina- kerk. Feijenoord. Het feest werd door 2200 mensen bijgewoond. De schipperspredikant. ds A. v. d Most, was voorganger en ds W. J. Anker sprak een slotwoord. De Christelijke muziekvereniging „Cres cendo" onder leiding van v. d Waal verleende medewerking en het orgel werd bespeeld door Frits Wil- lebrands; Jaap Hes vertelde een Kerstverhaal. De bijeenkomst had het karaktei van een groot familiefeest, oek al omdat er tractaties waren en bij de uitgang ieder gezin en elk kind en kele geschenken kreeg. De Hervormde Schippersraad zal wel voor het volgend jaar een nóg grotere kerk moeten gaan zoeken W7 ARE het niet, dat het Rotter- w dams Korenensemble te inlei ding enkele kerstliederen speelde en de organist Piet v. d. Kerkhoff open de met een tweetal toepasselijke Bach-koraalbewerkingen. het con cert in de Nieuwe Zuiderkerk zou nauwelijks enig ander verband met Kerstmis hebben gehouden dan dat het op de 25ste December gegeven werd. Zonder nu bepaald aan de vele kcrstklanken van deze dagen nog enkele te willen toevoegen, beeft de keuze van Brahm* klaag zang Nanie, uitgevoerd door het Rotterdams Kamerkoor cn -orkest o.l.v. Piet Ketting ons toch enigszins bevreemd. Bij de herdenking van het Kerstgebeuren pleegt men zich liever niet met de uiteindelijke con sequenties daarvan bezig te hou den Trouwens, de z: k lag veel eenvoudiger. Het Kamerkoor had dit stuk in petto en voor het ju bileumconcert een maand geleden leende het zich óók niet best. hoe prachtig het werk op zichzelf ook is. De zeer goede uitvoering van Zaterdagavond heeft Brahms' groot heid in het laten versmelten van vocale en instrumentale elementen ten duidelijkste getoond. Wiliy Burkhard heeft in zijn 93ste psalm gebruik gemaakt gemaakt van de al sedert het Gregoriaans onmisken baar suggestieve kracht van het unisono gezang .De volstrekt zelf standige polyphone orgelpartij, die zich bij deze éénstemmige zang aan sluit, verleent aan het geheel iets zeer eigens, dat zich ook in de ver dere behandeling van de tekst openbaart. Uitmuntend waren de zang' van het koor en het spel van de organist, die zelfs in deze acous- tisch moeilijke ruimte tot volmaak te eenheid wisten te komen In samenwerking met het orkest hoorde men Piet v. d. Kerkhoff's voortreffelijk orgelspel met door zichtige registratie in Handels orgel concert in g, alsmede in twee sona- SOESTDIJK. Uitgeleide gedaan door prins Bernhard en prinses Ma rijke zijn de Koningin en de oudste drie prinsessen hedenochtend per trein uit Baarn vertrokken naar Sankt Anton in Oostenrijk. Prins Bernhard zal over enkele dagen vertrekken en wordt met Oudejaar in Sankt Anton verwacht. Prinses Marijke zal haar zusjes ditmaal niet vergezellen, maar gaat twee weken logeren in het zeer zon nige Zwitserse dorpje Villars. Zij zal verblijven- in een „home d'enfants" met een twintigtal jongens en meis jes van verschillende nationaliteiten en aldaar met kinderen van haar eigen leeftijd de sledesport en het schaatsenrijden kunnen beoefenen, waartoe in St Anton weinig gelegen heid bestaat. In het gezelschap, dat de winter sportreis van de Koningin mee maakt, bevinden zich gen. majoor Pahud de Mortanges. mevrouw Pa- hud de Mortanges en hun oudste dochter, kapt. It ter zee Stegeman en mevrouw Stegeman, eveneens verge zeld van hun oudste dochter. Gene- raal-majoor Pahud de Mortanges is chef van het militaire huis van de Koningin, kapt. It ter zee Stegeman is adjudant van Hare Majesteit. tes voor orkest en orgel iet an dersom!) van Mozart, terwijl het orkest alleen zich deed horen in Mozarts 38ste symphonie. In aan merking genomen de werkelijk niets ontziende acoustiek, die van elk vlekje een opvallende fout dreigt te maken, was het orkestspel be houdens een enkele cellopassage in Handel zeer bevredigend. Het ap- plausprobleem kwam niet tot een oplossing, maar aandacht en zeer zeker ook erkentelijkheid van het talrijke publiek waren groot. ELLY SALOMé Kerstspel bij TOG Het was een goede gedachte van de Toneel Vereniging T.O.G. om voer de uitvoering ter gelegenheid van Kerstmis het stuk „Marjatta's Kerst" van Arie v. d. Lugt te kie zen. Dit in Noorwegen spelende to neelstuk herinnert ons op zeer ori ginele wijze aan de Kerstboodschap. Onder regie van Ben Spijkers heb ben de T.O.G.-leden het stuk met geestdrift opgevoerd en hun succes was dan ook welverdiend. Het talrijke publiek, dat Donder dagavond naar gebouw „Zuid" aan de Doklaan gekomen is, heeft kun nen genieten van amateurtoneel van zeer goed gehalte. Schoolhoofd Brouwer nam afscheid Het hoofd van de Da Costaschool. de heer Brouwer, heeft afscheid ge nomen. De heer Brouwer was aan deze school sinds de oprichting in 1932 verbonden. Hij is thans 66 jaar. De kinderen van de school hebben voor hem een feestmiddag verzorgd: er was een avond bij eenkomst voor ouders en oudleerlingen. De heer Brouwer is van diverse zijden ge huldigd; hij sprak zelf een dank woord. De Rotterdamse kunstschilder Adr. van de Plas 'schilderde dit portret van tnylen mr dr J. Wytema, die van 1023 tot 1028 burgemeester was van RotterdamDit portret, dat in opdracht van het college van B. en W. werd vervaardigd, is Vrijdagmiddag j.l. ten stad huize in bijzijn van de familie onthuld en heeft daarna de bestemde plaats gekregen in de wandel gangen. SINGAPORE. Op het 5720 ton metende Deense vrachtschip Lexa Maersk is Zaterdagmorgen een zware brand uitgebroken. Het schrp was geladen met rubber en carbid en onderweg naar de Verenigde Staten. De vlammen bereikten een hoogte van tientallen meters. De havenbrandweer slaagde er nog steeds niet in de brand te blussen. Er zijn geen .slachtoffers van de brand. Met ingang van 29 December 1954 te 13.00 uur zal wederom enige uitbreiding gegeven worden aan de mogelijkheid tot automatisch inter- locaal verkeer. Dan zullen nl. de aangeslotenen van de geautomati seerde telefoonnetten van het. dis trict Rotterdam de verbindingen met de aangeslotenen van het net Oude Tonge langs automatische weg tot stand kunnen brengen ;het net nummer is 01874. Ouderkerk aan de IJssel Burgerlijke Stand GeborenHermanns z. van J. Krijgsman en A. Slingerland. Getrouwd: Retnier de Mik. 34 jr en Adriana Maria Rook, 24 jr. Overleden: Arie de Lely, 70 jr. echt- gen. van J. Noorlander. Oliebollen. Evenals vorig jaar gaan de padvinders van de greep Christiaan de Wet weer oliebollen bakken ten bate van de greepskas. Ze kunnen reeds besteld worden. Verleden jaar bakten de jongens meer dan ïO.OOQ. LJ ET tweede kestconcert door Rot- te's Mannekoor, Zaterdagmiddag in de Statensingelkerk, heeft wat minder belangstelling getrokken, dan men had kunnen verwachten. Misschien had het gedeeltelijk zelf de programma als Woensdagavond hieraan schuld. Mogelijk ook kent men hier Schiedams Vrouwenkoor met genoeg om dit ensemble als at tractief element te kunnen beschou wen. Hoe dan ook. het concert door deze beide koren en de organist van de kerk. J. J. de Vos, "was in vele opzichten goed en stemmingsvol. Jos Vraknen heeft Hotte's Mannen koor mooi. maar wat al te eenzijdig pianissimo laten zingen. De monoto nie van het ononderbroken mezza voce werkt op de duur vermoeiend, zelfs al is de koorklank zeer zuiver en homogeen. Een regel als „Heden is de verlosser geboren" had b.v. evenveel reden, jubelend te klinken als de daaropvolgende tekst (ove rigens het enige forte tijdens dit concert). Schiedams Vrouwenkoor o.l.v. Ria Borgmeyer was. getuige de wat aar zelende inzetten en een overmatig vibrato, minder op dreef dan an ders. De oorzaak hiervan zal ver moedelijk geweest zijn de wens, om een expressieve toon te produ ceren, waarbij echter over het hoofd werd'gezien, dat eenvoud zowel de oude liederen van Byrd en Monte verdi ais de kerstverzen moet sie ren. Henk Badings heeft daar bij zijn bewerkingen van kerstliederen trouwens evenmin aan gedacht. Het zijn ongetwijfeld ingenieuze vond sten .maar deze simpele liedjes ver dragen ze niet. Aan klanktotaliteit en zuiverheidontbrak het ook dit vrouwenkoor met zijn opvallend goede al tg roep niet. De acoustiek zowel als het orgel van deze kerk hebben verrast. J. J- de Vos heeft het orgel goed be speeld met een juiste kiankdiffe- rentiatie. Flor Peeters' orgelklanken bleken echter tamelijk onnatuur lijke Bachimitaties met een nogal geforceerde harmoniek ELLY SALOMé PRESTWICK. Achtentwintig personen zijn op Kerstochtend omge komen In de vlammen van een stratocruiser van de British Overseas Air ways Corporation, die enige seconden na de landing op Prestwlek ver ongelukte. Acht personen hebben de ramp overleefd, onder wie zeven leden van de bemanning. Zü bevonden zich in de neus van het toestel. De neus werd door de explosie weggeslingerd, maar vloog niet in brand. De achtste overlevende was de enige, die zich door een gat uit-het brandende wrak wist te wringen. Vele van de slachtoffers behoorden, tot het perso neel van de BOAC, die naar Schotland wilden gaan om daar Kerstmis te vieren. Een aanwijzing omtrent de oorzaak van de ramp is er nog niet. Onder de weinigen, die de dood ontsprongen op Prestwick is ook de gezagvoerder van de strato cruiser CathaijW. Laing Stuart, één van de beste piloten van de BOAC. NUNSFEET. Ook dit jaar heb ben schoolkinderen van Nunspeet. Elspeet en Vierhouten de militairen in de legerplaats Nunspeet. die de Kerstdagen aldaar moesten doorbren gen, een aardige verrassing bereid. Vrijdagavond boden honderd kin deren even zovele taarten aan. Met in dozen verpakte taarten in de han den paradeerden de schoolkinderen door de grote eetzaal, waar ruim duizend manschappen, onderofficie ren en officieren van een diner ge noten. Het toestel, welks bestemming New-York was, had door slecht weer een startvertraging in Londen van vier uur. Toen het Prestwick nader de, hingen de wolken laag en regen de het. Een oogwenk, nadat het de grond had geraakt, wankelde het en vatte vlam. Het g3eed als een vuur- streep door en halverwege het veld gekomen, volgde een explosie waar door de neus van de rest werd ge scheiden. Zij. die het leven lieten zaten in het brandende wrak gevan gen. De brand was in twee uur geblust en de brandweerlieden hakten zich toen een weg door het wrak om de verkoolde lijken weg te dragen. De meeste slachtoffers zaten nog op hun stoelen. De bemanning van het toestel zou in Prestwick van boord gaan en door een andere worden vervangen. Onder de slachtoffers bevonden zich vrouwen van de leden van de be manning. Piloot was de 45-jarige W. Laing Stewart, een van de meest er varen vliegers van de BOAC. Hü is 300 maal de oceaan overgevlogen cn was houder van het snelheidsrecord MontrealPrestwick. Hii liep lichte verwondingen op. evenals zijn mede- bemanningsleden die zich ia de neus bevonden. Een stewardess die zich achterin bevond stierf enkele ogen blikken nadat de reddingsploegen haar bereikt hadden. Het ongeluk gebeurde om 3.30 uur v.m. plaatselijke tijd. Toen het dag licht werd, zag men de overblijfselen, van de bezittingen der slachtoffers, welke door de brandweer in hopen op het verschroeide gras waren ge legd. Er waren vele kerstgeschenken by. o.a. vier poppen en een teddy beer. De grond lag bezaaid met uit de postzakken afkomstige kerstkaar- JLT£ Met de voorbereiding van „Dynas tie der zandlopers", het programma dat Nederland vanavond (6.58—7.45) bijdraagt in de intereuropese uit- risseling, is regisseur Peter Koen twee maanden bezig geweest. Het belangrijkste onderdeel van dit pro gramma, het ballet „Time and Tide", komt uit de nieuwe TV-studio: het Bussumse Vitusgebouw. De verbou wing van dit pand tot een n Europese maatstaven middelgrote TV-studio heeft anderhalf millioen gulden gekost. Door het samentrekken van HILVERSUM. Op eerste Kerst- „Vrede is geen asyl voor gemakzuch- dag heeft de Koningin over de beide tigen, noch een rusthuis voor hen, zenders 'n Kerstboodschap uitgespro ken, waarin zü zeide, dat het ons vreemd te moede wordt, als wjj be denken, dat er met Kerstmis van dit jaar, hoe 't ook in de natuur ge stormd heeft, nergens ter wereld oorlog is. A.Wjj kunnen ons de aarde zonder strijd niet denken," zeide de Konin gin. „Strijd tegen de natuur en he laas strijd van mensen onderling, omdat wij nooit anders gezien heb ben, daar deze steeds weer ging om eigenbelang en kortzichtig maehtsbe- geren. Het hele leven is een strijd, en die in onszelf is de allerzwaarste." „Vrede is géén toevluchtsoord voor welke onvruchtbare instelling dan ook." vervolgde Koningin Juliana. die hun. twist later willen gaan her vatten. Vrede is geen vlucht in het onbekende ideaal. Vrede betekent de positieve gerechtigheid voor mens en mensheid." En hierop liet zij volgen: „De vrede te naderen is: eigen strijd ge streden te hebben, in overwinning op onszelf, terwille van onze naas- te". „Vrede op aarde," zo besloot de Koningin, „betekent de aanwezig heid van de Vredevorst zonder enig compromis, of bevestiging, of ont kenning, maar onoverwinnelijk als overwinnaar van de dood, zodat alle strijdtonelen 't zij klein, of af- zichtelijk groot moeten doodlopen op Zijn overwinning." I Radio (Van onze radioredacteur) f EERT Elfferichs gesprekjes in de rubriek „Leert uw landge noten kennen" (Zaterdagavond) vonden tue lang niet gek. Vooral het verhaal van de oude brand weerman was in al z'n eenvoud boeiend en amusant. Het kan dus toch! In „Blok kade" zorgde Toon Hermans gisteravond voor een prettige verrassing. Wim lbo is er nu in geslaagd om alle be langrijke Nederlandse cabaretiers voor de VARA-microfoon te halen. Niet helemaal het peil van z'n rou lette haalde Jules de Corte in z'n muzikale overpeinzingen op de avond van Tweede Kerstdag. Het tras dan ook een gelegenheidspro gramma. Maar een gelegenheids- programma van Jules de Corte en dus tóch best te genieten. Liefhebbers van hoorspelen kun nen vanavond aan hun trekken ko men: van 8.40—9.40 brengt de NCRV (H. I.) het eerste deel van de mi crofoonbewerking van Cronlns ro man „De citadel"; van 9.45 tot 11 uur kunt u over de andere zender naar ..Apollo aan de Seine", een blijspel door Gisela Prugel, luiste ren. toneelzaal en de koffiekamer van dit vroegere verenigingsgebouw is een speelruimte van 240 m2 ge creëerd. Gedurende de eerste helft van 1955 zal de staf zich in de nieu we studio nog moeten behelpen met de apparatuur uit de reportagewa gen. Begin Maart wordt de nieuwe apparatuur o.a. vier camera's uit Duitsland verwacht, zij zal waar schijnlijk eerst begin Juni volledig in gebruik genomen kunnen wor den. Aangenomen mag worden, dat de nieuwe studio, die is ontworpen door archit. Evert de Visser uit Den Haag. en waarvan de technische in stallatie onder leiding van het hoofd van de 'technische dienst der NTS, ir G. J. Mols, wordt aangebracht, aan de eisen zal voldoen. Studio „Irene" blijft voorlopig ook nog in gebruik. In het voorjaar van 1955 zal ook de lang verbeide twee- ue reportage wagen gereed komen. Deze wagen is uitgerust met zeer lichtgevoelige camera's, die reporta ges bij slechte weersomstandigheden mogelijk maken. De NTS zal medio 1955 over in totaal vyftien camera's' beschikken. i Dit is wat overbleef van de trotse Britse vogelt die op Prestwick haar graf vond. Vrijspraak in „Tom Poes"-affaire AMSTERDAM De rechtbank heeft de 46-jarige Hilversum se jour. nalist M. G. H. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde opzette, lijke inbreuk op de auteursrechten van Maarten Toonder door het ver- kopen van bijna 9000 overdrukjes van een Tom Poes-verhaal. De eis luidde een boete van 1000. DJAKARTA Bij overstromingen op Borneo, tengevolge van een on gewoon zware regenval, zijn zes per sonen om het leven gekomen. In Martapoera, het centrum van dia. mantmijnen, stond anderhalve me. ter water. DEN HAAG. Bij ministeriële be schikking is bekend gemaakt, dat de naam „drumband" vervangen is door „tamboerkorps". De naam „Cadettendrumband Prins Bernhard" wordt gewijzigd in „Ca- dettentamboerkorps Prins Bernhard". (Van onze correspondent). BRUSSEL. Acties van Belgische verzetsorganisaties tegen het optre den van Joris Diels als gastregisseur in de Kon. Nederlandse Schouwburg te Antwerpen voor de opvoering van Henri Ghéon's „Zwervers rond de kribbe" hebben juist voor de Kerstda gen, waarop de eerste voorstellin gen zouden worden gegeven succes gehad. Vrijdagavond besliste het schepen college van Antwerpen eigenlijk nog onverwacht, dat de opvoeringen niet zouden doorgaan. De Koninklijke Nederlandsche Schouwburg is toen tilings voor de dag gekomen met ver toningen van „Eens in de honderd jaar" van de Amerikaan Herbert. Het ziet er intussen naar uit. dat deze kwestie nog wel een politiek staartje zal krijgen. Vanavond komt de kwestie in de gemeenteraad van Antwerpen ter sprake: perscommentaren van heden morgen voorspellen reeds, dat het er heet zal toe gaan. DEN HAAG. Met betrekking tot de vraag, hoe lang het nog zal du ren, voordat voldoende gasmaskers voor de bevolking aanwezig zullen zijn, deelt de minister van Binnen landse Zaken aan de Tweede Kamer mede, dat een termijn nog niet kan worden genoemd. Daartoe zullen eerst de bestaande plannen verder moeten worden ontwikkeld. Deze voorzien in het plaatsen van een „aanlooporder" (waarvoor f 1.000.000 op de begroting bestemd is) om de Nederlandse industrie de gelegenheid te bieden ervaringen op te doen en zich zodanig voor te be reiden, dat. wanneer nodig, onmid dellijk op grote schaal gasmaskers voor de bevolking kuanen worden geproduceerd. Al iveer die Zondagswet Kerst-koorzang voor zieken mocht niet ALMELO. Het zangkoor van de vrije Ev. Gemeente te Nyverdal is op de bon gegaan omdat men in de nacht van Eerste op Tweede Kerst dag voor de huizen van enkele zie ken Kerstliederen heeft gezongen. Andere jaren stond de burgemees ter dat altijd toe. Dit jaar wilde hij i.v.m. met de Zondagswet die toestemming niet geven. Een groep koorleden wilde de kwestie wel eens uitgemaakt zien en zong toch. De rechtbank zal de affaire nu be handelen. (Advertentie LM.) WONDEN GENEZEN 5NELCER MET (Advertentie 1M.) Hei gezin, dat U hier in hel halfduister om de tafel ziet geschaard, koestert een schone wens. Deze mensen willen de vol gende zomer een vacan- ti erei sje naar 2 wit ser land gaan maken. Daar sparen zij nu voor op allerlei man ierenMaar h elaas op één post sparen zij averecht». Zij menen na melijk zuinig te zsji» door onvoldoende licht te branden. Het tegendeel is waar. want slecht Ücht is duur) Aan ecu reisje naar ZwSt serlana moei U maarniet meer denken, als het van deze averechtse „bespa ring" moet komen ten minste. Alleen goede lampen zijn zuinige lampen! Met goede lampen bent U altijd beter en voorde liger uit. Dat bewijzen de Philips lampen over duidelijk. Ten eerste ge ven ze méér licht, ten tweede zijn ze laag in prijs en ten derde uiterst zuinig in 't gebruik. In alle lichtpunten horen daarom Philips lampen. De lampen die U wér kelijk geld besparen 1 Veel lichi, zuinig en laag in prijs l De sfeer In Uw zit- en wo on kamer wordt nog gezelliger door Ret zachte licht van de Philips „Argenta" lampen. In de hele wereld is eergisteren en gisteren het Kerstfeest gevierd. Overal werden plechtigheden gehouden. In bijna alle toespraken werd er op gewezen, dat dit sinds vele jaren weer eens een Kerstmis was, tijdens welke in de hele wereld officieel vrede heerste. Opmerkelijk in de stroom van berichten, die wij van alle plekken der aarde ontvingen, is, dat ook uit Moskou en Peking godsdienstige plechtigheden werden gemeld via speciale reportages van radio-Moskou en radio-Peking. In haar Kersttoespraak wendde zijn kerstgroet richtte de paus een rnnrnpin Va-fo-rrT',,', 1 _i 11 koningin Elizabeth zich Zaterdag tot de „onbekende noillioenen van het Britse rijk: de gewone man en vrouw, wier namen nooit bekend zullen worden.*' „Van de gezondheid van hart van de gewone man en vrouw hangt op de lange duur de opwaartse ontwikkeling van de ge schiedenis van de natie af. zelfs al lijkt hun leven oninteressant en monotoon door dagelijks hetzelfde werk," aldus de koningin. Het was voor de Britten de eerste Kerst sinds de oorlog dat de levensmiddelen niet meer op de bon zijn. Paus Pius XII heeft Vrijdag de 400 millioen Rooms-Katholieken in de wereld zyn pontificale zegen gege_ ven, die door de radio werd uitge. zonden. De rustige stem van de paus kon duidelijk worden verstaan, zon der dat iets bleek van zwakte. In speciale boodschap aan de katholie ken, die voor hun geloof lijden in communistische landen. Zaterdag gaf hü aan het raam van zijn studeer vertrek zijn zegen aan de pelgrims voor de basiliek van St. Pieter. In Amerika is nog nooit zoveel geld uitgegeven voor de Kerstinko pen als dit jaar. Niet minder dan 283 mensen zijn tijdens de Kerstdagen in de V.S. om het leven gekomen. Ver keersongelukken eisten 221 slacht offers. branden 37 en andere oorza ken 25. Bondskanselier Adenauer vroeg de Westduitsers vooral te denken aan degenen, die in slavernij en onder drukking leven, in het bijzonder „onze Duitse broeders en zusters, die reeds negen jaar lang onder de Sowjet.bezetting lijden." De Franse premier Mendes-Franee zei, dat het geluk en de vrede „hele maal van ons afhangt". „Onze vast beradenheid om te handelen moet even groot zijn als onze hoop" al dus PMF. y Keizer Haile Selassie heeft vanaf zijn balkon Zaterdag honderden Amerikanen, die voor zijn paleis kerstliederen zongen „een goed Kerstfeest" toegewenst. In het over wegend Hindoese India is het Kerst feest gevierd met een officiële vrije dag. In Australië liet men zich niet door een temperatuur van 90 graden weerhouden van het eten van plum, pudding. Vooral op de Tweede Kerst dag was het zeer druk aan de Australische stranden. Het woord „Kerstmis," dat in com munistische landen vele jaren in onbruik is geweest, werd dit jaar vrijelijk gebruikt in Oost-Europa en communistisch China. Studenten in Peking organiseerden, aldus radlo- Peking, grote kerstspelen en trok ken kerstliederen zingend langs de muzen. Ook werd er een nachtmis gehouden en luidden de kerkklok, ken. aldus radio-Peking. Radio-Moskou zcr.d een verzame ling kerstboodschappen van de pa triarch van geheel Rusland ulL Vrij dag en Zaterdag waren in de Sow_ jet-Unie normale werkdagen. Het Russische kerstfeest valt volgens een oude tijdrekening op 7 Januari. In de Europese communistische landen heeft op de dagen voor Kerstmis een ware koop woede geheerst.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2