Schiedammers hebben zitting in veiligheidsformn Veiligheidscontrole bij Wilton-Fijenoord geeft gunstige resultaten Vrouwenbonden van PvdA en NW hielden feesten 't Stedelijk Museum vatte zijn taak breed op J. Plooi (14 jaar) van TSK is de sterkste tafeltennisspeler Een traditionele wedstrijd: Sparta-SW Mijlpaal-stoomschip Rodos met gejuich begroet Wilton gunstig Oliebollen-avond HBSS De inspecteur AGENDA Drie weken Voor kinderen en volwassenen Plaatselijke historie zal meer de aandacht krijgen Bij Wilton-Fijenoord vïaggesehip voor de E-55 Henk Lagendaal speelt voor museumvrienden Burgerlijke Stand IN DE BEURS „De Schiedammer-beker door TSK op NOAD veroverd De jeugd speelt een grote rol Oudejaarsbal van Gymnasium Duitse uitlatingen over dc Rijnvaart Arbeiders verdacht van zedenmisdrijf vleugelTarkhote l Kapitein en bemanning vroegen zich af: waarom toch al die belangstelling? 2 Donderdag 30 December 1954 De eerste van de Vakvereniging uitgaande „Veiligheids- avond" in Nederland is in Vlaardingen vastgesteld; op 12 Ja nuari 1955 in het Luxor-theater wordt zg gehouden, aanvang 8.00 uur. Tot deze door de afdeling Vlaardingen van de Alge mene Nederlandse Metaalbewerkersbond georganiseerde veï- ligheidsavond heeft een ieder toegang; Juist de leiding van de bedrijven is hiervoor ook uitgenodigd. De heer F. Sparreboom, veiligheidsinspecteur hij Wilton-Fijenoord houdt een toe spraak van een kwartiertje, daarna wordt een veiligheidsfilm vertoond en tenslotte kan men voor de paitze een veiligheids formn beluisteren; in het forum hebben zitting de heren C. Arends, arbeids-inspecteur uit Rotterdam, J. Oosterwgk, vei ligheidsinspecteur van het G.E.B. te Rotterdam, J. Olden- monnikhof, veiligheidsinspecteur van werf Gusto te Schiedam, F. Sparreboom, veiligheidsinspecteur van Wilton-Fijenoord te Schiedam, A. de Vries, bestuurslid afdeling Vlaardingen van de ANMB en mej. J. Klapwijk, veiligheids-administratrice by Wilton-Fijenoord. Na de pauze wordt een culturele film vertoond. Vlak na Wereldoorlog II is de bedrijfsveilighcidscontrole aanzien lijk intensiever geworden dan daarvoor. Gedurende de oorlog waren de industrieën in Engeland en de Verenigde Staten gedwongen vele ongeschoolden aan te trekken cn zelfs vrouwen. Het aantal ongeval len toonde toenderttjd in genoemde landen een aanzienlijke stijging. Zij werd zo verontrustenddat bijzondere maatregelen moesten worden genomen. Aldus deed de veiligheidsingenieur zijn intrede. Ongeveer naar dat voorbeeld werd tn Nederland na beëindiging van de krijgs verrichtingen de functie veiligheidsinspecteurgecreëerdBe opzet in Nederland was iets anders dan in Engeland en Amerika. Hier kreeg men n.l. naast hem tegelijkertijd veiligkeidscommissies. Dat dit geen overbodige luxe voor een bedrijf is, bewijzen de resulta ten bij Wilton-Fijenoord N.V., waar reedg direct na da bevrijding aan dacht aan dit probleem werd be steed en werd overgegaan tot het stichten van de veiiigheidscommis- sies. Naast de werk-veiligheidscom- missies kreeg men daar de bedrijfs- veiligheidscomroissie, waarin ook de directie is vertegenwoordigd, die ten minste maandelijks vergadert, waar bij dan de plaats gehad hebbende ongevallen worden besproken, sug gesties en mogelijkheden over on veilige situaties waar ook in het bedrijf onder het oog worden ge zien en zo mogelijk verbeteringen worden aangebracht. Over de resultaten van het werk van de commissies, die In bezetting jaarlijks wisselen om aldus te- dereen In het bedryf te doordren ken van het out van de veiligheids maatregelen kan en mag men zeer tevreden rijn. De ongevallen statistiek toont een duidelijk dalen de tendenz. In 1953 werden by Wilton in de verschillende verbandkamers in to taal 20.001 grote en kleine (en heel kleine) ongevallen gemeld, waarvan tenslotte er 921 tot arbeidsonderbre- king hebben geleid. In zeer veel ge vallen betrof dit oog-ongevallen, n.l 5887 (waarbij uiteraard ook b.v. „een vuiltje in het oog" zijn be grepen); in 974 gevallen moest de hulp van een oogarts worden inge roepen. Vergelijking met andere bedrijven heeft ook plaats gevonden; daarbij moeten wij wel opmerken, dat zij enigszins mank gaat, zoals vrijwel iedere vergelijking, omdat vrijwel ieder bedrijf anders is. In Neder land heeft men thans een werk groep veiligheidsinspecteurs, die poogt een genormaliseerde statis tiek te ontwerpen. Uit statistieken, die men thans bij Wilton bezit, bleek, dat het aantal ongevallen, bij o.a. Verschure en ADM te Am sterdam, vrij hoog mag worden ge noemd doch juist de2e bedrijven zyn moeilijk met Wilton te verge lijken, omdat de aard der werk zaamheden nogal verschilt. Nemen we meer vergelijkbare bedrijven, dan is de conclusie, dat ook bij de NDSM te Amsterdam het aantal ongevallen hoger is dan bij RDM te Rotterdam, dat juist nog iets boven Wilton uitkomt, Evenals bij Wilton toonde ook het aantal ongevallen by RDM en NDSM duidelijk een daling. Indien het aantal ongevallen op een afdeling plotseling nog al toeneemt, wordt terstond een serieus onderzoek ingesteld. Men gaat dan van het standpunt uit; er moet daar iets fout zijn, het zij aan de outillage, hetzij aan het verwerkt materiaal of mo gelijk' wel aan de leiding. Vrij- Voor de derde maal hebben de leden van de Voetbalvereniging H.B.S.S. met hun dames, ditmaal in de gröte zaai van Irene, hun oliebollenavond gehouden. De groei van de vereniging en de belangstelling voor deze avond had de Contactcommissie genood zaakt, naar een grotere zaal uit te ziet) dan beide vorige jaren. Dit deelde de voorzitter van de Contactcommissie, de heer J. L. Troost in 2ijn welkomstwoord mede en pij sprak de hoop uit. dat deze avond van propagandistische waarde voor de vereniging zou mo- zijn. De HJ3.S.S.'ers hebben getoond niet alleen belang te stellen in de voetbalsport, maar ook wel tot an dere dingen in staat te zijn. Het gehele feestprogramma werd verzorgd door eigen lede», die sketch es ocovrdèn. De prima spelende eigen band zorgde voor v.v'bJïr» muziek Voor tie r'uzp vond de uitreik ine van rV ''ourlw oiJ«. hoHrn rlnr.t-. volke ook al wrer doiv »Tnmc« vft'i leden waren ge- bakkoj*. f.n verpakt Deze prima geslaagde svond heeft wei k'ct bewijs gdc'Cd van een gezond dubleven vsr, H.B.S.S.. wel altijd gelukt het dan de fout op te sporen. De stemming op een bedrijf, be ter gezegd In een afdeling, is ook van Invloed op het aantal onge vallen. Bestaat er een goede team geest, dan worden daardoor roeds ongevallen voorkomen Psycholo gische ongevallen komen ook nog Schiedammer benoemd in Amersfoort al eens voor; zij kunnen het gevolg zijn van gezinsmoeilijkheden, of an dere. waardoor de aandacht van de werknemer onvoldoende is gecon centreerd op zijn taak. De veiligheidsinspecteur heeft vrijwel overal om zo te zeggen een vinger in de pap, boewei hij geen bevelen kan geven. In overleg met bedrijfsleiding en/of bazen is even wel reeds veel te bereiken en dan zijn er de reeds genoemde perio dieke bijeenkomsten van de onder scheidene veiligheidscommissies, waarin inspecteur F. Sparreboom, die in het bedrijf is gegroeid en dit van haver tot gort kent, zijn tong kan roeren. Al met al kan worden vastgesteld, dat zijn werk als veillgheidsinspec- tear voor een bedrijf als Wilton reeds van zeer grote betekenis is geweest. Daartoe heeft hjj steeds de welwillende medewerking van de directie gehad, die hem de nood zakelijk geachte besehermingsartl- kelen ter beschikking stelde. WAT MEN MOET WETEN Apothekers-nachtdienst: Apotheek Fa. Gouka, Hoogstraat 29. Bellen bjj ongeval: G.G. en GX>„ TuinJaan 80. tel. 69290. Gein. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven; geopend iedere werkdag (behalve Maan dag van 9.30 tot 4,30 uur en iedere avond (behalve Woens dags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. R.E. Leeszaal en Bibliotheek, Dam, geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur, iedere avond (behalve Donderdags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Sted. Museum; 2—5 uur „Precieuze tafereeltjes" door Alexander Hu- go Bakker Korft. Bioscopen: passage: 3 uur; .Knock on Wood' passage: 8 uur A.B-C. Cabaret voor Schiedamse Kunstkring Monopole: 2, 7 en 9 uür: „De duivel van Diablo"» De Blauwe Brug zal voor herstel werkzaamheden niet 3 maanden zo als we gisteren schreven, gesloten zijn, doch slechts drie weken. De Vrouwenbonden van de Party van de Arbeid en van het N.V.V. hebben de laatste dagen van het jaar, tussen Kerstmis en Nieuwjaar ge bruikt om nog voor het laatst in 1954 eens gezellig feest te vieren. Appart maar ook tn vereniging van beide bonden. We vernemen dat de beer H. Vis ser, thans verbonden aan Het bureau van de Schiedamse Gemeenschap, benoemd is tot directeur van de Amersfoortse Gemeenschap. Gebruik makende van de Kerst- vacantie hebben de dames van de P.v.d.A. en van het N.V.V. gister morgen de kinderen opgeroepen naar het Passage-theater waar zij een zeer plezierige ochtend hebben gehad met Cia van Boort en haar poppenkast. De belangstelling was groot, zodat zelfs de ruimste zaal van Schiedam de jeugdige toeschouwers maar net kon bevatten. En de kinderen hebben genoten van het poppen-spel! Het was dan ook een aardige voorstelling. Te oor delen naar de luide toejuichingen en dc kreten van aanmoediging heeft de jeugd wel intens meegeleefd met de oude verhalen van Repelsteeltje en van Hans én Grietje. Het contact met de zaal werd vlot verkregen en tol het laatste toe ook behouden. Het is een succes-opvoering ge worden. die naar meer smaakt Daar zullen de kinderen het wel over eens zijn. Na afloop kregen zij bovendien nog wat snoepgoed en een appel toe gestopt. Toen was het helemaal goed. VOOR VOLWASSENEN Gisteravond is Cia van Boort we derom met haar poppenspel in actie geweest maar ditmaal %'oor een vol wassen publiek. Want de leden van de Vrouwenbond-N. V.V„ afd. Schie dam, zijn toen in het Volksgebouw bijeen gekomen om tezamen een Kerstavond te vieren. Daarbij heeft Cia van Boort wederonï een oud ver haal, zij het dan geen sprookje, laten herleven: „Het vrouwtje van Stavo ren." Daarin is zij. bijgestaan door haar assistenten wonderwel geslaagd. Vooral de passende muzikale omlijs ting viel bijzonder op, maar ook de speel-techniek kon aller goedkeuring ■wegdragen. Verder werd de avond, die inge leid werd door de waarnemend-voor zitster. mevrouw E. Meijer-v. d. Vel den, gevuld met een toespraak van mevrouw F. Veenendaal. lid van het hoofdbestuur van de N.V.V.-Vrou- Het Stedelijk Museum heeft In het thans bijna ten einde zijnde jaar en meer dan de daaraan voorafgaande jaren zich kunnen ontwikkeien tot het belangrijkste culturele centrum van Schiedam. Niet alleen dat het eigenlijke museum-bezit belangrijk werd uitgebreid, ook aan de bre dere taak van het museum, die volgens de moderne opvatting de opvoe ding van het publiek moet omvatten, werd in ruimere mate uitvoering gegeven De activiteiten van de Vereniging van Vrienden van het Stede lijk Museum, dit jaar opgericht, hebben In belangrijke mate bijgedragen tot een goed volvoeren van deze taak. "Wat de veelzijdige uitbreiding van de museum-colectie betreft moet in de eerste plaats genoemd worden de kunstvoorwerpen uit de 17e, 18e en 19e eeuw die in langdurig bruikleen werden ontvangen van de Dienst voor 's Rijks verspreide kunstvoor werpen. De verzameling omvat o.ra. schilderijen van Salomons van Ruys- dael, David Teniers, Isaac van Os- tade. Jan van Goyen, Van Os, Wou ter "Verschuren en Ch. Roelofs. Hier naast verwierf het Museum in eigen bezit o.ta. een schilderij van Jan van Heel en van Eugène Brands. De verzameling beeldhouwwerken werd door aankoop uitgebreid met werken van Lambertus Zijl, Hildo Krop, Piet van Stuy ven berg en Marie Andriessen. Ook de kunstnijverheid vond uit breiding met keramiek van Kamer- jingh Onnes, Wildehaïn, Josje Smit, Van Deventer Colenbrander en Lanooy. Een „vrij doek" door Hans Polak en verder een wandkleed door Ria van Oerle-Gorp werd door schenking verkregen. Maar wat in het bijzonder de aan dacht van de bezoekers am het mu seum zal trekken is het fraaie glas- in-lood raora door Joep Nicolaas dat in het trappenhuis is geplaatst. Naast deze meer statisch geëxpo seerde kunstwerken werden, er in het afgelopen jaar ook negen ten toonstellingen in het Museum gehou den, nl. die van de groep „Verve" (Haagse schilders, beeldhouwers, enz-> „Kinderen uiten zich", de tentoon stelling van kindertekeningen uit ve le landen, die zeet de aandacht trok, de jubileum-expositie van de ama teur-schilders „De Studie-vrienden", de ..Wereld van Vincent van Gogh" in foto's, in „Het Schone Ambacht" war dc nijverheid aan het woord. ..Rubber" was sen werk-tetvtoonstei- ïing van de Stichting v. Onderwijs tentoonstellingen. terwijl de gemeen telijke plantsoenendienst voor de dag kwam met „Het Groen in de Stad". De Unesco leverde het materiaal voor de tentoonstelling van Japanse prenten, terwijl het jaar werd afge sloten met de Kersttentoonstelling van precieuse taferelen van Alexan der Hugo Bakker Korff. De 7 concerten, 6 lezingen, 2 film voorstellingen en de ene Indonesi sche dans- en muziek-avond die bo vendien in het Museum werden ge houden gaven blijk dat het Museum en zijn vrienden ook belangstelling hebben voor de andere terreinen van de cultuur. TOEKOMSTPLANNEN Dit wat betreft het door het Mu seum gebodene in het afgelopen jaar. Maar ook het gebouw waarin het Museum is ondergebracht, een his torisch stuk op zich zelf, werd in het afgelopen jaar verbeterd. Het fraaie front van de aula werd ge restaureerd en in de oude luister hersteld. Dit restauratie-werk zal in het nader komende jaar worden voortgezet op de Lnkervleugel. Bet museum zal zo de beschikking krij gen over wat meer ruimte en het plan is om hier de algemeen cultu rele afdeling in onder te brengen- Getracht zal dan daarbij worden om deze tentoonstellingsruimte op mu seum-technische verantwoorde wijze in te richten. In de thans reeds in gebruik zijn de zalen, zal dan meer ruimte ver kregen worden, waardoor het moge lijk is om de plaatselijk historische afdeling overzichtelijker op te stellen Door middel van te vervaardigen maquettes, de topografische atlas en de nog aanwezige historische voor werpen zal een duidelijk en instruc tief beeld verkregen kunnen worden van de ontwikkeling van Schiedam door de eeuwen heen. Bij de toekomstige uitbreiding van het museumbezit zal een bepaalde richtlijn gevolgd worden, waardoor de verzameling een meer homogeen karakter krijgt. Volgens deze richt lijn nu zal de nadruk gelegd worden op het verzamelen van eigentijdse Nederlandse kunst en kunst-nijver heid. wenbond, terwijl er ook piano-mu- ziek ten beste werd gegeven. De stemming was prima, daar zul len de dames wel voor zorgen. De grote zaal van het Volksge bouw aart de Tuinlaan was gister middag tot de laatste plaats toe bezet met ouden van dagen, die hier onder auspiciën van de N.V.V- Vrouwen bond afdeling Schiedam een Kerst bijeenkomst hielden. De waarne mend-voorzitster mevr. E. Meijer- v. d. Velden heette de aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder Cia van Boort met haar poppenspel en de heer E. Kupers. die een korte toe spraak hield op deze kerstmiddag. Het programma begon met een pia nospel „Diabellie" door de dames Meijer cn Wielhouwer. Daarna ver toonde Cia van Boort het poppenspel „Het vrouwtje van Stavoren" en "De wonderbaarlijke genezing" Het vrouwtje van Stavoren werd vlot op gevoerd en oogstte veel succes. De muzikale omlijsting bij dit spel was bijzonder goed gekozen. Tot slot werd nog een menuet van Mozart gespeeld. In de pauze werd er een kopje thee gedronken. Voor de dames waren er versnaperingen en voor de heren een rokertje. Bij Wilton Fyenoord in Schiedam zal het vïaggesehip van de veer dienst Enkhuizen-Stavoren. de W. F van der Wijk. grondig ivorden verbouwd Het schip, dat ruimte biedt aan 1200 passagiers, zal daarna worden toegevoegd aan de Spido-vlooi Het zat speciaal tij dens de tentoonstelling E55 m Rotterdam goede diensten be wij zen, Het wordt het grootste schip can de Spido-vloot. Voor de leden van de vereniging vrienden van het Stedelijk Museum wordt Zondagmiddag in de aula van het museum een pianovoor dracht gehouden door Henk Lagen daal. Uitgevoerd worden de Franse suite no. 6 in e van J. S. Bach, de sonate in bes van Frans Schubert, de prelude c hor aal et fuge van Cesar Franck, de Danseuses de Del- phues van Cl. Debussy en de Albo- rada del Gracioso van M. Ravel. Aanvang drie uur. Geboren Maria C., d.v. W. Maas N'. Klein; Hendrik, z.v. J. C. v. d. ..1 en Th. J. van Veelen; Bernar- uma M., d.v. J. W. M. Heijster en j. A. Boerdam; Nicolaas J.. z.v. W. J. Speksnijder cn L. Molendijk: Mar garet Z. d.v. W. J. Speksnijder en Gisteravond, de laatste avond van het vijfde Schiedamse Tafeltennis- tournooi in de Koopmansbeurs, is er hard gestreden om de Schiedamse tafeltennis-titels. De veertien-jarige J. Plooi ontpopte zich tot dc sterkste speler van Schiedam. Daar ook zijn tegenstander in dc finaie van de eer ste groep, \V. Bruning, nog maar achttien jaar is, blijkt wel dat in deze mooie sport de jeugd een hartig woordje gaat meespreken trouwens een groot deel van. de deelnemers was onder de twintig. NOAD, de hou der van de „De Schiedammer"-wtsselbeker» is echter deze trophee kwijt geraakt aan T.SJS„ maar aangekondigd Is dat Noad et aUes op alles zal zetten om de beker volgend jaar terug te balen. De belangstelling voor het tour- diens ziekte verving, ging hierna nooi was gisteravond wederom zeer groot Driehonderd toeschouwers hadden zich in de Beurs verzameld om de laatste strijd op de groene tafels gade te. slaan. Hieronder be vonden zich ook de heer J. C. Br or, nero an van de Gemeentelijke Sportcommissie en de heer Van Dilst namens de Rotterdamse afdeHngvan de Nederlandse Tafeltennis Bond. De avond werd begonnen met de poules van groep één: de eerste en tweede klassers. Deze brachten al gelijk sensatie, want in twee poules eindigden de spelers gelijk. Hier was dus een barragepoule voor no dig om de winnaar te bepalen. Het is wel opmerkelijk dat juist de win naars van deze beide poules ook de finalisten werden. Als winnaars van deze poules kwamen te voorschijn W. d. Winter, L. Verlinde en J. Plooi, allen TCK, W Bruning (Rea dy; en J. Meuldijk (NOAD). W. Bruning schakelde toen achtereen volgens W. d. Winter en L. Verlinde uit en J. Plooi overmeesterde J. Meuldijk. Aan het slot van de avond kreeg men dus de finale van deze groep tussen. J, Plooi en W. Bruning. Het moet de organisatoren wel tot voldoening hebben gestemd dat juist deze finale een prachtige demonstra tie voor de tafeltennissport was. Beide spelers waren in dit tour nooi naar een zeer goede vorm ge groeid, die zij tentoonspreidden in een prachtige strijd. Men zag be heerst sterk aanvalspel van de 14- jarige Plooi, die zijn aanval goed spreidde op backhand en forehand van zijn tegenstander. Hierbij komt nog dat Plooi met een sponsrubber bat speelde, zodat zijn slagen harder waren. Doch Bruning bood prachtig te genstand en zo zag men een partij tafeltennis zoals men in Schiedam maar zelden te zien krijgt. Een goed verdedigende Bruning die soms ver rassend hard retourneerde, moest echter met 2114 2119 het onder spit delven. Schiedam kan echter trots zijn op zijn tafelten nisspelers, want Bruning behoort nog tot de achttienjarigen en ook in de andere klassen was de jeugd sterk, verte genwoordigd. Tussen deze wedstrijden van groep één moesten echter ook nog andere finales worden verspeeld, o.a. de finale in groep twee; de 3e klas sers. Hier waren het J. Zuidgcest (NOAD) en C- Kuyl (Ready), die om de eer streden. Deze wedstrijd is wat tegengevallen aangezien Kuyl geen vat kon krijgen op het gerou tineerde spel van de 42-jarige J. Zuidgeest. De cijfers 2113 217 in het voordeel van laatstgenoemde spreken voor zichzelf. In de 4e klas waren het Zwam- born en Schilperoord (TCK) die zich in de finale hadden gespeeld. Deze wedstrijd werd. beslist m drie games teil voordele 'van Zwamborn met de cijfers l-L-21 21—16 21—19. De dubbelspelen: In groep 6. de le en 2e klassers, waren het P. Boer en K. van Dijk die de strijd aan moesten binden legen J. Plooi en J. Meuldijk, die door laatstgenoem den met 21—17 21—10 werd gewon nen, terwijl in groep 7, 3e en 4e klassers. Lenoir met Meyer de strijd aanbonden tegen vader en zoon Zuidgeest, Ook hier was niet veel spanning. Vader en zoon dolven met 21—13 21—13 het onderspit. Zo was men dus na al deze par tijen aan het einde gekomen van dit zo goed verlopen tournooi. De heer Bakkes, secretaris van de CBTB, die de heer Feelders, voorzitter van de CBTB. wegens L Molendijk; Marijke, d.v. A. J. Me- lief en M. Seger; Gerda, d.v. P. J. Bijl en G. Tupker; Gertruda A. M, d.v. W. van Drunen en G, F. Gerosa. Overleden: M. Pranger, 85 j„ wed. v. T. Lanser; J. M. M. Coster, 53 j-, vr. v. H. R. Bierhuizen; J. M. Broe- ren. 4 mnd.; C. A. van Schjjndel, 68 jaar. De Spartanen hebben het In deze competitie ook nog niet zo heel ver geschopt en zij zullen er ongetwijfeld op gebrand zijn a.s. Zondag tegen SVV eens behoorlijk van leer te trek ken. temeer daar het een traditie is geworden dat het treffen met de rood-groenen steeds een spannende en in het algemeen fraaie party voet bal oplevert met afwisselend succes. Sparta zal daarbij zeker nog niet de nederlaag van September 1-1. verge ten zijn die de SVV-ers hun hebben toegebracht, zodat het weer warm toe zal gaan in het Kasteel van Spangen. De S W-ers zullen dan ook uit een geheel ander vaatje moeten gaan tap pen dan tot dusverre het geval is ge weest, willen zij tenminste Zondag de arena van het Kasteel met een behoorlijk resultaat verlaten. De overwinning op Sittardfa was maar heel erg dunnetjes en het spel van de rood-groenen is de laatste weken allesbehalve overtuigend. Al leen wanneer de SW-voorwaartsen eindelijk weer eens tot het besef ko men dat zij alleen tot succes kunnen komen wanneer zij het combinatie spel stellen boven hun te groot indi vidualisme van de laatste weken, zul len zij tenminste één puntje kunnen meepikken uit deze traditionele strijd. Met een gloeiende overwin ning op de Spartanen sullen zij even wel het nieuwe jaar een goed begin geven en tevens aantonen dat zij zeker nog een rol mee willen spelen in de top van deze zware competitie. Wellicht zal het nieuwe jaar beide ploegen inspireren hun oude vorm terug te vinden. De reservisten; SW 2 heeft de laatste tijd kost bare punten verspeeld en zal Zon dag a.s. om 10 uur thuis tegen. Xerxes 2 alles zeilen bij moeten zetten om de2e achterstand in te halen. SW 3 heeft een rustdag en SW 4 gaat op bezoek by RFC 3, waarbij ook voor deze SVV-ers de punten kostbaar zijn. In het nog met Kerstgroen ver sierde Musis Sacrum aan de Lange Haven hield de Schiedamse Gymna siasten Bond gisteravond haar Oude jaarsbal. Talrijke gymnasiasten wa ren hier aanwezig om bij muziek van de Dixieland Society Band o.l.v. Pieter van Vollenhoven een dansje te maken- Tevens vond de prijsuitreiking plaats van de vandaag gespeelde tafeltenniswadstrijden tussen teams uit Pen Haag Rotterdam, Vlaardingen en Schiedam. De winnaars by de heren waren: 1. SGB (Schiedam), 2. Thymstra (Den Haag), 3. Universia (Vlaardingen). Bij de dames waren ds winnaars: 2. SGB en RGB (Rot terdam), over tot de uitreiking der prijzen. Hij wilde hier echter eerst nog een woordje aan vooraf laten gaan, wat feitelijk niet by een prijsuit reiking hoorde, doch. hij vond het belangrijk genoeg dit te moeten memoreren. In de eerste plaats, al dus spreker, een woord van dank aan ae heer A. Bruning voor het tijdschema waarin alle wedstrijden waren ge„planned" tot en met de fi nale toe. Al de wedstrijden verlie pen precies op de minuut; dit ver dient zeer zeker een woord van dank, aldus spreker. Een hartelijk applaus steeg toen op. Verder merk te de heer Bakkes op dat het in vo rige tournooieo niet altijd even vlot was gegaan, doch nu werd geen wanklank gehoord. Daarom vond hij speciaal dit tournooi een re clame voor de tafeltcnnissport in Schiedam, die ook tot ontwikkeling is kunnen komen dank zij het feit dat men nu over de Beurs kan be schikken. Dit is voor de tafelten nissport in Schiedam een unieke gelegenheid. Hierna ging de heer Bakkes tot het uitreiken der prijzen over. De stand was voor de „De Schie dammer"-wissel beker en de medail le van B. en W.: TCK 9 punten. Heady 7. NOAD 5 en Lafamo, Wil ton, jPTTS en TSF 0 punten. De heer v. d. Meulen. bestuurs lid van TCK, nam onder dank de medaille en beker in ontvangst. De heer C. Marijnen, voorzitter van NOAD. memoreerde, dat toen bij vorig jaar de beker in ontvangst nam. hij had gezegd dat NOAD de ze beker met hand en tand zou ver dedigen. Dit heeft NOAD inderdaad gedaan, doch wij moesten zwichten in een zeer sportieve strijd. BONN. In tie vergadering van de Duitse vereniging tot beharti ging der belangen der rijnvaart is opnieuw het thema van de buiten landse deelname aan het Duitse verkeer ter sprake gekomen. Daar bij werd geconstateerd,' dat bij handhaving van de wederzijdse rechtsstandpunten in de werkge meenschap der Rijnvaart toch enige voorlopige resultaten zijn bereikt. Dit is naar opvatting van de ver eniging gebleken uit de inmiddels getroffen Zwitserse pool-overeen- komst. Worden de verdere etappes door een regeling van het overige verkeer in eenzelfde geest afgelegd, dan kan men met enig optimisme verwachten, dat in dc loop van 1955 een multilaterale algemene rege ling éoor het rijn verkeer tot stand zal komen, zo werd verklaard. Daar dient naar Duitse opvatting in de geest der Straatburgse confe rentie te worden gestreefd naar eer» gelijkmatige vrachtenverdeling met gelijktijdige vrachtregeling voor het grensoverschrijdende verkeer, De vereniging heeft nog eens op nieuw haar bezwaren te berde ge bracht tegen de pogingen der Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal om tot het in voeren van door gaande tarieven voor internationaal spoorwegvervoer te komen. Verdacht van het plegen van on tuchtige handelingen met minder jarigen, zijn de 64-jarise opzichter J. B. en de eveneens 64-jarige wachisman H. v. d. W., beiden uit Rotterdam, door de politie van SJiedrecht in arrest gestold, en op gesloten in het Kuis van Bewaring te Dordrecht. De beide mannen waren werkzaam op de nieuwbouw van woningen in Siiedrecht. AANBESTEED Architect J. A. Lelie veld t be steedde vanmorgen de uitbreiding van het Parkhotel met een nieuwe vleugel aan, Er wai-en- bij deze onderhandse aanbesteding vijf in schrijvers. Het werk is gegund aan de laagste van hen de C.V. Aann. Mij. „De nieuwe Rotterdamsche". De hoogste inschrijver was de N-V. Hollandse Beton Maatschappij. VLAARDINGEN. Voor kapi- trin G. Aravandinos en de beman ning van het Griekse stoomschip Rodos was het een grote vergassing te even half drie Woensdagmiddag, toen de 5563 bri. metende Rodos bö de Nieuwe Matex N.V. voor de kant kwam, daar een groot gezelschap autoriteiten aan te treffen. Aan boord heeft men zich ongetwijfeld afgevraagd: waarom zulk een grote belangstelling voor dit eenvoudige, oude schip? Het raadsel werd spoe dig opgelost. Het gehele gezelschap begaf zich, zodra de verbinding tussen de vas te wal en het schip tot stand was gebracht, naar de salon op de van Constanza in Roemenië gekomen Rodos, die, met een lading lichte stookolie, voor het eerst sedert 1926 het aantal schepen, dat binnen een jaar tijds zijn neus de Nieuwe Wa terweg in steekt, op 20.000 bracht. De Rijkshavenmeester-Zuid, vice- admiraal b.d. J. van Willinge, de eerste spreker in de salon, heeft de totaal verraste kapitein uiteengezet, waarom de autoriteiten zulk 'n be langstelling voor hem wilden to nen. Voor de eerste maal in de ge schiedenis is het aantal schepen, dat op volkomen normale wijze de Nieuwe Waterweg opkomt in het zelfde kalenderjaar, op 20,000 ge bracht in 1926 werd in de laatste Decemberdagen door abnormale omstandigheden (de Engelse kolen- staking) het aantal kunstmatig op gevoerd. De heer Van Willinge ver heugde zich er over, dat een „doch ter" van een zeevarende natie de gelukkige is geweest, evenals Vlaar dingen de gelukkige is, dat juist daarheen de Griek, die een mijl paal in de geschiedenis van de toe gangspoort van Europa betekent, zieh begaf. Met een variatie op „het is een vriend, die hier binnen gaat, hij is nooit te vroeg, doch steeds te laat", betoogde de heer Van Willinge, dat de zojuist gear riveerde „vriend" wel precies op tijd geweest is om de. uitverkorene te kunnen zijn. met welk feit de spreker kapitein Aravandinos geluk wenste. Mr J. Heusdens, burgemeester van Vlaardingen, stak zijn vreugde over het feit, dat de 20.000ste juist voor zijn gemeente bestemd was, niet onder stoelen of banken. Hij De kapitein van de „Rodos", het tiriutipQuirendste setup dat dit jaar de Nieuwe Waterweg is bin nengekomen, onftftng o.m van de Vlaardivgse burgemeester een attentie. liet duidelijk uitkomen, dat Vlaar dingen, waar 10 van de schepen die de Nieuwe Waterweg binnen komen voor bestemd blijken te zijn, hiei-over verheugd is, waarvoor hij als stoffelijk blijk een fraaie wand- tegel. -waarop o.a. een gedeelte van het front van het stadhuis voor komt, voor de hut Van de kapitein overhandigde. De kapitein persoon lijk ontving een grote doos met een- assortiment sigaren, terwijl via een gesloten enveloppe aan de be manning werd gedacht. Fakhuismeesteren N.V. (de car gadoors) kwamen met een groot bloemstuk aandragen, de heer J. Dirkzwager van Koninkl. Scheeps agentuur Dirkzwager N.V. uit Maas sluis zette uiteen hoe 2ijn staf had vastgesteld, dat de Rodos de 2O.Ö0üste was en overhandigde ds kapitein eert fraaie sigarettenaan steker, terwijl hij eveneens onder couvert de bemanning had bedacht. Vervolgens heeft de heer P. Kuy- per, directeur van de Nieuwe Ma tex N.V., met een sympathieke speech, de kapitein een miniatuur- opslagtank als aandenken overhan digd. Vrijwel alle sprekers lieten de loods, üe heer P. J. de Jong uit Maassluis, m de lof en uitgereikte aandenkens delen. Kapitein G. Aravandinos heeft vervólgens in sobere bewoordingen van zijn erkentelijkheid voor dit bijzondere onthaal aan het einde van een lange reis getuigd. Een half uur na aankomst van da Rodos keerde een ieder weer naar zijn normale dagtaak terug... Tot de aanwezigen, die wij op merkten en hierboven niet noem den, behoorden o.m. Ook mr J. Kroese. lid van de raad van beheer van Phs. van Ommeren N.V., de plaatsvervangend Rijkshavenme^-- ter P. Koeren, de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat A. K. W- Unger, de directeur van het Loods wezen A. Fresco, waterschout K. v, d. Ham en vele anderen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1