Viruly stemt m met Peetoom Geslaagd congres van socialistische jeugd Amerikaans prestige in Europa gedaald Moskou laat na jaren twee Amerikanen vrij KYP wil gesprek over RK-eenheid hervatten „Voor uitbundig juichen is het nog geen tijd' Proefscholen geven nu al 4 jaar Fries onderwijs Defect van hoogtemeter en lamp levert redelijke verklaringop Treinramp in Brazilië eist veertig doden Uitslaande brand in hart van Amsterdam VOORZITTER PROT, WERKGEVERS: „Men late zich door welvaart van 1954 niet verblinden Jonge Strijdbezint zich op vertechniseerde wereld Tophitslaat op hol ROMANTISCH avonturenspel op Zondagavond Doopfeest in Chicago verandert in Wild-W est-tafereel Sowjet-diplomaten verlaten Irak Mendès-France tot ere-burger benoemd van Positano RAPPORT AAN SENAAT VAN VS Scherpe critiek op reizen van Dulles over lot van derde Voorlopig rapport Kamercommissie Tankscheepje door ijsbarrière Pyromaan in actie in buurt van Eemnes Eisenhower lacht om eigen caricaturen Britse protestnota aan Sowjet-Unie Gouverneur van Nw.- Guinea vertrokken Dies van Technische Hogeschool te Delft ,Luf twaf f e"-generaal Galland terug in W est-DuitsIand Maandag 10 Januari 1955 DUBLIN. Commodore A. Viruly, de gezagvoerder van de veronge lukte Super-Constellation „Triton" heeft Zaterdag voor de Icrste Baad voor de Luchtvaart gezegd, dat hij nu geloofde, dat een combinatie van factoren, zoals een storing van de hoogtemeter en een defect aan de waar schuwingslamp op het instrumentenbord, die aangeeft, dat het landings gestel geheel is ingetrokken en geblokkeerd, een redelijke verklaring zou kunnen vormen voor het ongeluk, dat het vliegtuig by Shannon is over komen. Hy voegde daaraan toe, dat volgens hem, duidelijker op het in strumentenbord dient te worden aangegeven, dat het landingsgestel is ingetrokken. Viruly zei, dat hij het moeilijk vond, na alles, wat hij sedert het begin van het onderzoek gehoord en gelezen heeft, zich nog precies voor de geest te haien, wat de maximumhoogte van de „Triton" volgens de aanwijzingen van de hoogtemeter op de laatste vlucht was geweest. Het opstijgen van de machine verliep normaal, zo verklaarde hij. Zoals in duizenden andere gevallen. Hij gaf toe, dat hij, net voordat het toestel los kwam, meende een. on gewoon geluid van de motoren te horen. Doch dit geluid verdween weer. Op een vraag van de president, of hij nog verder hierover had ge dacht bij hst opstijgen, antwoordde Viruly: „Nee, het opstijgen verliep onder ideale omstandigheden en er was een aanzienlijke veiligheids marge wat betreft de snelheid van het toestel." Toen de president opperde, dat vertrouwdheid met het vliegtuig wellicht onbewust zou kunnen lei den tot minder waakzaamheid, 2ei Viruly: „Het opstijgen van een vliegtuig met een gewicht als dat van een Super-Constellation" is al tijd een ernstige kwestie, die veel concentratie vergt. De gezagvoerder zei ook, dat hij na het ongeluk had gemeend, dat er een structurele fout in het toe stel was geweest. Aan de hand van de getuigenissen der deskundigen veronderstelde hij echter, dat deze mogelijkheid uitgesloten moet wor den. Vlak voor het ongeluk had Vi ruly in de stuurhut niets verkeerds gezien. Alles was normaal, tot op het ogenblik, dat bet toestel begon te schudden. Hij was er ook zeker van, dat het landingsgestel inge trokken was geweest omdat het vliegtuig zich normaal had gedra gen. Op de vraag, wat hij dacht van de theorie van gezagvoerder Peet oom, dat een niet-verwacht uit blij ven staan van het landingsgestel samen met het intrekken van de vleugelklappen het vliegtuig zou hebben doen zakken, antwoordde de commodore, dat hü dit waar schijnlijk vond in combinatie met een misleidende hoogtemeter. KIO BE JANEIRO. Tenminste veertig mensen zijn gedood en ruim honderd gewond als gevolg van een treinongeluk, dat in Noord-Bra2llië in de dunbevolkte provincie Sergïpe, is geschied. De verbindingen met de plaats, waar de ramp gebeurde, zijn uiterst slecht, waardoor nadere gegevens nog niet m Bio de Janeiro konden worden gegeven. AMSTERDAM Een hevige, door sterke wind aangewakkerde brand heeft Zaterdagavond in het hartje van de hoofdstad duizenden mensen op de been gebracht. Tegen half negen moest de brandweer met groot materieel uitrukken naar een pand in de Warmoesstraat, waar het vuur woedde op de bovenverdieping, waar een koperslagerij gevestigd is. Op de verdieping daaronder bevindt zich een matrassenfabriek. Een bevige vuurgloed zette de om geving in een feeërieke verlichting, vooral toen de uitslaande vlammen oversloegen naar de achterzijde van een gebouw aan het Damrak. Om ongeveer tien uur echter kon het sein „brand meester" worden gege. ven. De schade bleef beperkt tot de derde, vierde en zolderverdieping. 155 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Hoezeer de oudere socialisten meeleven met de jeugd uit de N.V.V.-jongerenorganisatie „Jonge Stryd" bleek Zaterdagmiddag in het N.V. Huls te Utrecht tijdens de eerste congresdag ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van „Jonge Strijd". Niet alleen was het dagelijks be stuur van het N.V.V. bijna voltallig bijeen, maar onder de belangstellenden bevonden zich ook de oude „Ome'1 Jan van Zutphen en Evert Kupers. Onder meer voerde wethouder H. v. d. Vlist tijdens de begroetingstoespra ken het woord. De eerste inleidster, mej. Klomp, betoogde dat een belangrijk deel van de jeugd nog steeds tè vroeg maat schappelijke verantwoordelijkheid te dragen krijgt. Zij doelde hierbij in het bijzonder op de jeugdige werkers in de industrieën. „De moderne jeugd", aldus spreekster, „zijn zij die ondanks dit feit toch de moed opbrengen zich op de maatschappe lijke vraagstukken te bezinnen, „De jongeren hebben geen recht meer op een irreëel, romantisch jeugd- ïdealisme zoals dat in de opkomst periode van de jeugdbeweging als een overigens begrijpelijke reactie op de toenmalige verburger lijkte en vermaterialiseerde maat schappijstructuur moest volgen. Met werkelijkheidszin zal de moderne jeugd zich echter kunnen verheffen boven de omringende vertechniseer de wereld. Technische perfectie is geen garantie voor een menswaardi ger samenleving; het geluk ligt niet besloten in welvaart en. sociale ze- MONTREAL Hoe longr duurt het voor een schlager of „tophit" zoals dat tegenwoordig heet, ver veelt? Niet zo lang, zei Lloyd Ches ter, een disc-jockey uit Canada en om dat te bewijzen liet hij een nieuw succes j gotta get my baby'' achttien maal achter elkaar draaien. Iedere keer kondigde hij een nieuw liedje aan. Het duurde een kwartier voordat de eerste luisteraar het radiostation opbelde, maar daarna barstte de stroom dan ook goed los. Binnen een paar minuten was de telefoon centrale van Montreal volkomen ge desorganiseerd. Sommige mensen belden zelfs de politie op. Maar de platenmarkt vaart er wel bij: bin nen 43 uur na bet verschijnen was de 500.000ste plaat al verkocht... Begin van luchtverkeer in Suriname PARAMARIBO, De binnenland se luchtvaart in Suriname is begon nen met de eerste lijnvluebten op Moengo. De landingsbanen te Coro- nie en Nickerie zijn nog niet ge reed, doch de volgende maand hoopt men ook daar te kunnen landen. ttsch avonturenspel kunnen aan „De verdwenen koning", waarvan de AVRO gisteravond het eerste van zes delen uitzond, hun hongerige harten ophalen, 't Is het heerlijk spo.nnend verhaal van Frankrijks dauphin Louis Charles. U weet wel, die geheimzinnige Lodewijk XVII (of NaundorffRafael Sabatini wond in z'n roman geen doekjes om de wreeden stuwheden van de leiders der revolutie en regisseur Dick van Putten heeft in het hoor spel die sfeer van bloed en Judas penningen alle recht doen wederva ren. V kunt het geloven of niet maar dit drama-in-afleveringen heeft by ons een streepje voor op ,J?aul Vlaanderen", die (Jan van Ees) als baron Jean de Batz hier trouwens dapper mee doet. Wat zwakjes was de „Showboat" Zaterdag- i avond, Cees de Lange kon niet echt op dreef komen en die film- muziek-als-bladvulling hoort toch eigenlijk niet helemaal in dit programma thuis. Heel knap vonden we Cruys Voorbergh in het Betwe terforum vooral daar waar hy (met de woorden van Kees Stip) de vraag over het snurken beantwoordde. Voortreffelijk Pi gcheffers arrange ment van de Zondagsavondse dorps muziek. Kurt Tucholsky heeft eens een vlijmscherp spotstukje geschreven over het gebruik van het woord „persönlich" door de Duitsers. Dit stukje zouden, we graag enkele ra- diolympische goden ter lezing aan bevelen. Zij behoeven toch niet voortdurend als „ik persoonlijk" te spreken. Hun autoriteit is in de loop der jaren groot genoeg geworden om met het naakte „ik" te kunnen volstaan. In de Kadioscoop vanavond van 9.05 tot 9.20 „Accent op 't piere ment", een demonstratie van draai orgels door de heer Perlee. De hoofdfilm draait van 9.40 tot 1Q.50: „Verkeerd verbonden" (hoorspel van Norman Edwards, geregisseerd door Alfred Pleiter). Over de zender Hil versum II van 10 tot 10.45 een con cert door het Hollands Strijkorkest o.l.v. Henk Spruit. In de serie „Cri me is their business" brengt het lichte programma van de BBC (247 en 1300 m) van 9.30 tot 10 het hoor spel ^It all began in Rotterdam". DEN HAAG. De heer A. Borst Pzn., voorzitter van het Verbond van Prot. Chr, Werkgevers in Ne derland heeft vandaag op een ver- bondsraadsvergadering een Nieuw jaarsrede gehouden, waarin hij ver klaarde, dat veler uitbundig optimis me ten opzichte van het jaar 1955, door hem niet wordt gedeeld. Het is nog niet de tyd om uitbundig te juichen, noch over de verkregen re sultaten, noch over biyde toekomst verwachtingen, zo zeide h(j. „Internationaal is er nog steeds de onrust omtrent de bewapening, die deze wereld en vooral West-Europa van het sluiten van de vrede in 1945 af kenmerkte, het is trouwens voor ieder die met beide voeten op de bodem der werkelijkheid staat, dui delijk, dat er zovele invloeden zijn, die zich aan onze waarneming ont trekken, dat het economische, socia le en staatkundige leven zo ingewik keld is, en zo onberekenbaar, dat wel-geformuleerde toekomstverwach tingen, zoals deze soms worden ge geven, altijd zeer betrekkelijk bly- ven,'t' aldus de heer Borst. Hij legde er de nadruk op, dat men niet moet worden verblind door mededelingen, a3sof 1954 uitmuntte in welvaart door grote geldwinsten, welke winsten in nog grotere mate van 1955 worden verwacht. Het valt immers niet te ontkennen, aldus spreker, dat al deze geldwinsten, meestal gemaakt in grotere en klei nere export-industrieën, niet altijd die reële waarde vertegenwoordigen die men er aan pleegt toe te kennen. „De diverse loonronden en daaraan verbonden prijsstijgingen schrijden voort," zo zei de heer Borst voorts. Radio CHICAGO. Op een doopfeest gehouden in de „Yahualica Tavern" Chicago drongen Zondagavond plotseling vyf mannen de bar bin nen. Een van hen riep „handen om hoog". De barman haalde zijn revolver onder de toonbank vandaan en loste drie schoten op de vloer. Onmiddel lijk stortten zich de 30 gasten op de indringers. Er werd gesmeten met barkrukken, ruiten werden gebroken en een der gasten werd door een revolverschot gewond. Drie indrin gers ontkwamen Twee werden door de politie gearresteerd. Ze waren lelijk toegetakeld. Het kind, waarvan de doop ge vierd werd, de drie maanden oude Alfred Casillas, sliep rustig door heel de herrie heen. Advies aan KAB-bestuur: Actie voor geringer melkverbruik ZAANDAM Uit protest tegen de prijsverhoging van melk heeft het bestuur van de afdeling Zaandam van de Katholieke -Arbeiders Bewe ging het hoofdbestuur voorgesteld de leden te adviseren bet gebruik van melk „tot het uiterste te beper ken". In dit schrijven aan het hoofdbe stuur staat onder andere: „Het hoofdbestuur geve aan alle KAB- leden het parool, het gebruik van melk in hun gezinnen, uitgezonderd de kleine kinderen, tot het uiterste te beperken. Door deze ongewone, maar radicale manier van bestrijden zal het evenwicht tussen vraag en aanbod verstoord worden waardoor de prijs zich vanzelf zal aanpassen". Het bestuur van de afdeling Zaan dam acht deze actie van belang als waarschuwing tegen eventuele nieu we plannen tot prijsverhoging van andere consumptieartikelen, LONDEN. De Sowjet-regering heeft besloten haar diplomatieke missie uit Irak terug te roepen. Deze maatregel is het antwoord op het sluiien van de Iraakse ambassade te Moskou, dat Vrijdag door de Russen „het bewijs van een onvriendelijke houding, waardoor de internationale spanning wordt vergroot", werd ge noemd. De Iraakse Ting baseert echter het sluiten van de ambassade te Moskou op overwegingen van bezui niging. „Reeds nu spreekt men over nieuwe loonsverhogingen en dus prijsverho gingen. Extra voordeel valt langzaam maar zeker weg en de exportbedrij ven in Nederland komen in de po sitie, dat uilsluitend de situatie op de wereldmarkt en de productiviteit van ons bedrijfsleven beslissend zul len zijn voor het meedoen, het voort bestaan of ondergaan. Steeds voort schrijdende loonsverhoging met daar aan verbonden noodzakelijke prijs aanpassingen, waardoor het Neder landse prijspeil komt te liggen op of boven het internationaal prijsniveau, zullen van nadelige invloed blijken te zijn voor onze export en dus voor onze toekomstige welvaart." Voor kofliesmokkelaara ia gouden tijd voorbij BONN De grote tijden voor de koffiesmokkelaars aan de grens bij Aken schijnen definitief voorbij te zijn sedert de daling van de be lasting op koffie in Duitsland het bedrijf minder winstgevend heeft gemaakt. In het gebied van Aken heeft de douane in 1954 nog slechts 16 ton gesmokkelde koffie in be slag kunnen nemen. Een jaar tevo ren bedroeg de buit nog 43 ton en in het laatste grote smokkeïjaar, 1952, 74 ton. P.M.F. DRONK WIJN Premier Mendès-Fran- ce en zijn vrouw brachten het weekend door in het Italiaanse badplaatsje Posiiano, in de buurt van Sor rento, voor P.M.F. naar Rome ver trok om met de Italiaanse regering besprekingen te voeren. Als opmer kelijk feit is uit Positano gemeld, dat P.M.F. er in zijn hotel enkele glazen wijn heeft gedronken. Om melk heeft hij niet gevraagd. POSITANO. Premier Mendès- France is Zondag benoemd tot eerste ereburger van Positano, het Italiaan se plaatsje waar hy enige dagen met vac&ntie verblijft. De burgemeester overhandigde hem de sleutel van de stad „in de hoop, dat zij de premier er toe zouden brengen, nog eens terug te komen." Mevr. Mendès-France ontving een tafellaken van kant, en acht kanten servetten. Zes meisjes hadden daar zes maanden aan gewerkt. De premier en zijn echtgenote had den van de bevolking reeds kreef ten, vissen en bloemen ten geschenke gekregen. De sleutel was van brons en. woog twee kilogram. WASHINGTON. Een rapport van de toewij zlrtgscommlssïe uit de Amerikaanse Senaat zegt, dat enkel „een welvarende economie landen als Frankryk en Italië kan redden voor capitulatie voor bet communis me". Het rapport is samengesteld door brigade-generaal Tullus Klein uit Chicago, na een studiereis door Europa op verzoek van de commis sie. Het rapport dat door de Republi keinse Senator Bridges is gepubli- /T t j I deserteerd te zyn. John Noble was f rPpfl sZPnPT'f) PI ft reeds als jongen naar Duitsland ge- komen. Hy werd, samen met zijn familie, in Duitsland door de oorlog JOHN H. NOBLE BERLIJN. Twee Amerikanen, de soldaat Wülïam Marchuk en de burger John H. Noble, zijn Zaterdag in West-Berijm aangekomen na ver scheidene jaren in Russische gevan genschap te hebben doorgebracht. Marchuk werd in 1949 in Dresden door de Russen gevangen genomen, na uit het Amerikaanse leger ge- DEN HAAG In Friesland staan op het ogenblik vier proefscholen. Sinds 1950 worden de kinderen daar in bet Fries onderwezen, ter wijl de onderwijzers nauwlettend nagaan, of het gebruik van deze taal de ontplooiing van het kind niet in de weg staat en of het niet remmend werkt bij het aanleren van het Nederlands in een later stadium. Dit experiment, dat thans reeds tot bevredigende resultaten leidde wordt genoemd in het voorlopig ver slag van de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer, die zich bezig houdt met het wetsonterp tot regeling van het onderwijs in de Friese taal. Het ontwerp beoogt: 1. de invoeging van het Fries als facultatief leervak in de lageron- derwijswet van 1920, 2. het mogelijk te maken, dat in de laagste drie klassen von de lagere school het Fries als voertaal bij het onderwijs wordt gebruikt. Verschillende leden van de com- mïsie meenden bij de indiening van dit voorstel een bepaalde dwang van de zijde der „Friese beweging" te bespeuren. Zij zagen vooral in de overgang van het Fries naar het Nederlands bij de kinderen een moeilijkheid. Anderen echter acht ten het gewenst, de jonge kinderen uit het Friese millieu op school in hun moedertaal op te vangen en hen dan langzamerhand te wennen aan SCHELLINGWOUDE Een tank. scheepje, de „Shell 13", is Zondag met behulp van de voor het ijsbre- ken gebouwde sleepboot „Tina' 'door de ijsvlakte buiten de Oranjesluizen gedrongen. De sleep maakte een vaargeul door het van 10 cm tot 15 cm dikke ijs en kwam om kwart over elf in Huizen aan. Zondagavond om half zes is de sleepboot door deze vaargeul weer in de Oranjesluizen teruggekeerd. het gebruik van Nederlands. Het element der vrijwilligheid vonden se echter noodzakelijk. Tenslotte waren er sommige leden, die het niet eens waren met de wij ze, waarop de regering haar denk beelden had uitgewerkt. Zij vrees den, dat. wanneer het voorstel tot wet verheven wordt, het Fries in vergelijking met de andere streek talen een te grote zelfstandigheid zal krijgen. Door anderen werd daarentegen weer de nadruk ge legd op het belang van het nationale leven m Friesland, ook voor een ver steviging van de Nederlandse ge meenschap. Burgess &MacLean Britse regering op de hoogte van hun verblijfplaats? LONDEN. Guy Burgess en Do nald MaeLean, de twee Britse diplo maten die drie jaar geleden op ge heimzinnige wijze verdwenen zijn, bevinden zich te Moskou, waar zy optreden als adviseurs bij de Russi sche propagandadienst. Dit weet de Britse „Sunday Pictorial" te melden. Volgens het blad zijn het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken en bepaalde ieden van het parlement voiledig van de wijze, waarop de twee mannen via Praag m Moskou zijn gekomen, en van hun tegen woordige bezigheden op de hoogte. De „Sunday Pictorial" deelt verder mee, dat de Britse autoriteiten on langs iemand, die een onderzoek naar de verdwijning van de diplo maten heeft ingesteld, verboden heb ben zijn bevindingen te publiceren. Enkele parlementsleden hebben aangekondigd vragen aan de minis- 1 ter te zullen stellen over de kwestie, i verrast en in 1945 in Dresden door de Russen gearresteerd, tezamen met zyn vader. Zijn moeder en broer mochten naar de Ver. Staten terug keren. Marchuk werd in 1949 tegelijk ge arresteerd met nog een andere Ame rikaan, de 28-jarige William A. Ver- dme. De Russen hebben ontkend iets van zijn huidige verblijfplaats te weten. De twee vrijgelaten Amerikanen worden thans door de Amerikaanse inlichtingendienst ondervraagd, alvo rens naar een ziekenhuis te worden overgebracht voor een onderzoek. De vader van Noble werd in 1952 vrijgelaten na zeven jaar gevangen te zijn gehouden in concentratiekam pen en gevangenissen in Dresden, Muehiberg, Buchenwald en Wald- heim. Hy was ervan beschuldigd een spion te zijn en te hebben gewerkt voor „het imperialistische Westen". Hoewel de Russen ontkennen iets te weten van Verdine, heeft een nu gerepatrieerde Oostenrijker gezegd hem gezien te hebben in een kamp nabij Potna, ongeveer 480 kilometer ten Zuidoosten van Moskou. ceerd, verklaart, dat de Ver. Staten „de Europese landen misschien kun nen overhalen gewapende strijd krachten te vormen, doch zij bieden geen garanties, dat het ook bereid zou zijn te strijden als zulks nodij. mocht blijken en dat, als het vecht, het doeltreffend zal vechten". De rapporteur „had bevonden, dat vele Europeanen Amerika nöch met dankbaarheid nöch met bewonde ring beschouwen." Van diplomatiek standpunt gezien had het prestige der Ver. Staten door verschillende oorzaken geleden. „Wij hebben onze ambassadeurs hun basis ontnomen door de snel heid en frequentie waarmee onze mi nister van Buitenlandse Zaken (Dul les) Europa heeft bezocht om per soonlijk onze buitenlandse betrekkin, gen te leiden," zegt het rapport. Generaal Klein zegt, dat Amerika op het ogenblik „slechts in een land honaerd procent populariteit geniet n.l. in Spanje, en Spanje staat onder een fascistische regering". „De heldhaftige Polen, Tsjechen en anderen, die getoond hebben te gen communistische agressie te wil len strijden, dienen gelegenheid te krijgen een eigen strijdmacht onder eigen vlag te vormen," aldus het rap port. „Ik zou aanbevelen, pogingen te doen om dergelijke strijdkrachten uit te rusten en onder te brengen in Spanje, of in een ander land in Euro pa, dat besloten is, tegen communis tische agressie te strijden." Het rapport zegt niet, hoe derge lijke strijdkrachten gefinancierd zou den moeten worden. WILLIAM T. MARCHUK LAREN Zaterdagavond is in Eemnes vermoedelijk een pyromaan aan het werk geweest. Op de boer derij van de familie Bruinekool had zich een onbekende man vervoegd. Toen deze weer vertrokken was stond plotseling een hooischelf in brand. Terwyl de Eemnesser brand weer nog aan het blussen was kwam er opnieuw een brandalarm, ditmaal van de boerderij der 83-jarige we duwe Van Wegen, die ziek te bed lag. Ook daar was de onbekende man geweest en ook daar stond na zijn vertrek een hooischelf in brand, die geheel uitbrandde. Tweeduizend kilo hooi ging verloren. kerheid. Een menswaardige samen leving wordt opgebouwd door te leven uit liefde. „Het is met noodzakelijk", zo be sloot inleidster", dat de jeugd sterft of zich als slaaf heeft te onderwer pen, als zij in de vorming van haar wezen beseft, dat de geest steeds over de techniek zal kunnen heer sen." A vondondenvijs „Vergeleken met veertig jaar ge leden is de sociale positie van de jeugd aanzienlijk verbeterd", aldus de heer P. de Vries in de middagbij eenkomst. „Maar ondanks deze voor uitgang valt er een verminderde in teresse voor de maatschappelijke ont wikkeling te constateren. Om de kansen voor een volledige persoon lijkheidsontplooiing in het verleng de jeugdtijd perk te verhogen, dient de overgang van school of opleiding naar het bedrijfsleven te worden verbeterd. De practische resultaten van het huidige onderwijs zijn gering. Jongens en meisjes, die in het bedrijf een verdergaande vakop leiding ontvangen moeten ten minste gedurende een volle dag per week aanvullend en op het vak gericht onderwijs kunnen ge nieten in speciaal daarvoor inge richte scholen. De vorm van het avondonderwijs, zoals wij die thans kennen, doodt de studiezin. Zij is afmattend en dwingt tot passieve vrijetijdsbesteding. Spre ker bepleitte voorts een vacantie voor de jongeren van minstens drie weken, waarvan twee aan eengesloten. Zaterdagavond werd in „Tivoli"de herdenkingsbijeenkomst van het eer ste lustrum gehouden. In een fak keloptocht begaven de congressisten, onder wie vele buitenlandse bezoe kers, zich naar „Tivolt" De voorzit ter van Jonge Strijd, de "heer H. Vis ser hield een herdenkingstoespraak. Ook de heer H. Oosterhuis, voorzit ter van het N.V.V. voerde bet woord. De tweede congresdag werd gevuld met zang en muziek en de opvoering van het spel „Kameraadschap". WASHINGTON. President Eisen- hower heeft hartelijk gelachen om de caricaturen die van hem zijn ge maakt en die hem in boekvorm zijn aangeboden door leden van de bond van caricatuurtekenaars. De teke naars waren ijverig bezig tijdens een dejeuner, waaraan de president in Juni van het vorig jaar heeft deel genomen. „Ik wil alle caricaturen hebben," had Eisenhower gezegd. Of hy ze ook allemaal aan de muur prikt....? LONDEN. Engeland heeft Vrij- dag aan de Sowjet-Unie een nota ge zonden waarin wordt verklaard, aat de Vietmiah-communisten de be voegdheden van de Indochinese be standscommissie genegeerd hebben door via de Sowjet-Unie klachten over vermeende bestandsschendingen te zenden naar de Britse regering. HOLLANDLA. - De Gouverneur van Nieuw-Guinea, dr J. van Baal, is Zondag uit Biak naar Nederland, vertrokken. Hij wordt vergezeld door dr T. O. Noorlander, hoofdambtenaar ter be schikking van de directeur van Binnenlandse Zaken. DELFT. In de Westerkerk heeft Zaterdagmiddag een bijeenkomst plaatsgehad ter gelegenheid van de 113e gedenkdag van de Technische Hogeschool. De dies-rede werd uitgesproken door de secretaris van de senaat prof. dr W- G. Burgers. Dene behan delde de invidualiteit en differentia tie in de levenloze natuur. HEERLEN In de Stadsschouw burg te Heerlen heeft de Katholieke Vereniging van Mynbeambten. wel. ke 4700 leden telt. Zaterdag" haar twee lustrum gevierd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De delegatie, welke door de Katholieke Volkspartij was aangewezen voor het voeren van de zg. „eenheidsbesprekingen" met de rooms-katholïeke socialisten en de KNP van oud-minister Weiter, heeft aan haar beide gesprekspartners een uitnodiging verzonden om de door haar indertijd afgebroken besprekin gen te hervatten. In Juli 1954 werd het „eenheids- gesprek" door de KVF-delegatie af gelast aangezien zij meende, dat een voortzetting geen zin had, zolang haar beide partners in beginsel hun houding ten opzichte van het man dement nog niet hadden bepaald. Wat nu de aandacht trekt, is juist het feit, dat hoew.l in deze situatie geen verandering is gekomen, des niettemin de KVP-delegatie het ini tiatief heeft genomen tot hervatting der besprekingen. Zij schijnt zich echter te willen beroepen op verzoe ken. welke haar te dien aanzien door de KNP-delegatie by herhaling zijn gedaan. Inderdaad is in het verleden geble ken, dat vooral onder de KNP-ers critiek bestond op de wijze, waarop de KVP de besprekingen had afge broken. Doch ook in eigen kring on dervond het besluit geen algemene bewondering. Het is dan ook niet uitgesloten, dat de KVP de verzoe ken van de KNP dankbaar heeft aangegrepen om de gemaakte fout te herstellen. In de KVP-pers is er reeds op ge zinspeeld, dat een hervatting van de besprekingen met de R.K. socialisten eigenlijk weinig zin heeft omdat deze reeds hebben aangekondigd, dat zij, wat hun houding ten aanzien van het mandement ook zal zyn, toch niet naar de KVP zullen terugkeren. In deze kringen schijnt men het her stel der RJC.-eenheïd nu eenmaal niet anders te kunnen zien dan als een overgave van de beide andere groepen aan de KVP. iets waartoe deze zich in het verleden niet bereid hebben getoond. Hoe dit zij, deze kringen houden rekening met de mo gelijkheid van een voortzetting van het gesprek alleen tussen de KVP en de KNP. Van dc zijde der Katholieke "Werkgemeenschap in de P.v.d-A. wenste men nog geen commentaar te verschaffen, kennelijk herinnerend dat de drie delegaties inderdtijd hebben afgesproken, dat mededelin gen over het eenheidsgesprefe" slechts gezamenlijk zouden worden verstrekt. PARIJS. De voormalige gene raal van de Duitse luchtmacht Adolf Galland heeft Zondag te Parijs, op doorreis van Argentinië naar West- Duitsland ontkend, dat hjj mogelijk zal worden benoemd tot bevelhebber van de op te richten Westduitae luchtmacht. Galland is technisch adviseur van de Argentijnse luchtmacht- Hy zei naar Duitsland te reizen, voor het eerst in zes jaar, voor besprekingen met leiders van de Westduitse auto industrie. „Ik zal waarschijnlijk over enkele weken naar Argentinië terug gaan, tenzij myn contract daar niet wordt vernieuwd," verklaarde hii Zondag.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2