FRANSE WINKELIERS. .IN BELASTINGSTAKINC? Russische minister Mikojan afgetreden Eis van 2 jaar tegen corrupte politieman aangevuurd door „chef" Poujade GELEZEN- Nieuwe Britse poging tot conferentie Grote Vier EXPLOSIE IN TURKSE MIJN EIST 40 DODEN Voorts... De ander KALODËRMA GELEE „Nautilus" is weer in ligplaats terug Amerikaanse marine heeft kleurenradar RADIOSCOOP. programma met gezicht en gewogen E. Vermeer candidaat voor voorzitterschap Partij van de Arbeid Churchill acht juiste moment gekomen Broer en zuster van gevangen vlieger gaan naar China Aantal vermiste arbeiders niet te schatten Helicopters fluisteren nu boven Londen „Prawda" veroordeelt te grote productie verbruilesgoederen Meineed gepleegd vooj Amsterdamse kanton rechter Politierechter hekelt advertenties van misleidend karakter Tjipke Visser, bekend beeldhouwer, is overleden GRIEP? 1 Ook Spierpijn Dinsdag 25 Januari 1955 3 «/Y??r.ome ParÜse redactie) PARIJS. Waar velen in Parijs aan getwijfeld hadden Is gebeurd, de leider van de kleine middenstan ders uit geheel Frankrijk, de Si-ja rige Pierre Poujade. heeft gisteren 100.000 van zijn volgelingen uit het hele land bijeen kunnen krijgen, ze (Advertentie I.M.) VOOR UW HANDEN maakt handen zacht als fluweel GROTON". De eerste Amerikaan se atoomduikboot, de „Nautilus", is Maandag na de tweede proefvaart teruggekeerd naar haar liplaats te Groton in de staat Connecticut. Alle proeven, die tot dusver zijn genomen, hebben een bevredigend verloop gehad. De „Nautilus" komt Maandag in een droogdok om te worden nagekeken en geschilderd. De atoomduikboot is reeds talrijke malen gedoken. Tijdens de tweede proefvaart werd 100Ö mijl afgelegd. WASHINGTON. De Amerikaan se marine heeft Maandag voor het eerst een demonstratie gegeven met e-n kleuren-radarapparaat. Hiermee is het mogelijk een nauwkeuriger beeld ophet scherm te verkrijgen, dan ou eenkleurige radar. De objec ten verschijnen echter niet in hun natuurlijke, maar in een willekeu rige kleur. Bij de demonstratie werd er de nadruk op gelegd, dat het ge bruik van verschillende kleuren het mogelijk maakt, vijandelijke van eigen vliegtuigen te onderscheiden. T EMMY Caution, de veel tuhts- Ky-dnnkende Amerikaanse fede. rale agent, door de Engelsman Pe ter Cheney in het lenen geroepen, kwam via een Franse filmversie in een Nederlandse microfoonbewer- king gisteravond in AVRO's Radio- scoop. Voor ons was die'kleine jon gen van ma Caution, zoals Lemmy «cti graag mag noemen gewoon Paul Vlaanderen en commissaris Mets ge woon Sir Graham Forbes, maar daar kunnen Jan van Ees en Nico de Jong, gegeven hun stemmen, ook mets aan doen.. .Pe Radioscoop is overigens een bijzonder aardige Maandagavondvul- 4ing, waar de AVRO. veel luisteraars ple zier mee doet. Een Russisch orkestje, de Beveri ey-Sisters en Willy's Whispering Trombones (vier trombones en de trompet van Willy Schobbe) zorg den voor afwisselend muzikaal amu sement. De heer De Boer van der Ley, die een heel karakteristieke, niet onprettige stem heeft, verzorgde weer zijn rubriekje over de her komst van familienamen en repor ter Tom Nieuwenhuysen was nog eens diep in de historie gedoken en vervolgens met de microfoon naar Baarle-Nassau en Baarle-Hertog ge trokken om iets te kunnen vertellen van de vreemde kronkels die de Belgisch-Nederlandse grens daar maakt. Jan de Winter's Radioscoop is in ieder geval een programma „met een gezicht". In het eerste gedeelte van de AVRO- „Stirprlscs" wordt vanavond „de sport man van het jaar" bekend gemaakt (H. I 8.15). De KRO brengt van 9.15 tot 9.55 het radio-zangspel ..De gelukkige Prins" van de Milanese conservatorium-direc teur Renzo Bossi. De pianist Ludovico Lessooa speelt later op de avond wer ken van twee grootmeesters der roman tiek: Schumann en Chopm <9.15—9.S5 Bet televisie-programma wordt van avond v.erzorgd door de KRO: een re portage, van het programma van Cir cus Strassburger wordt gérelayeerd door TV-stations in Duitsland, Zwitserland, Italië en België. Radio „Jungle" van .i Kampen (Uitg. C. de 4 i^,.r !e Amsterdam bewust wel. dat er bij pet Nederlandse publick be langstelling voor Nieuw-Gumea is blij ven oestaan, maar ook dat de „roman- pubhciteit". in welk genre van Kampen onmiskenbaar talent be- geprikkeld ?mng met ef£ect heeft „Jungle" is een heruitgave in één van drie eerder van deze schrij ver verschenen boeken over Nieuw- Cuinea. nl. Jungle-Pimpernel'* (mis schien wel t bekendste van de drie). Vallei"3 Bivaken „De verloren Het eerste deel is het verhaal van de bestuursambtenaar dr J. Victor de Bruyn die tijdens de oorlog met Japan vrijwillig aan de Wisselmeren in Cen traal Nieuw-Guinea bleef en daar met een groepje veldpolitie ook allen vrijwilligers en met toegewijde hulp van de Bergpapoea's lange tijd een succesrijke guerilla-strijd kon voeren. Een boeiend, adembenemend gegeven, door Van Kampen in meeslepende trant verteld. In het tweede boek heeft de auteur zijn fantasie misschien wat teveel vrij spel gelaten: daar gaat de werkelijk heid soms schuil achter ietwat bom bastische opsiering. Het derde boek voert de lezer naar de merkwaardige Baliemvallei, waar een dichte zeer primitieve, bevolking leeft in nog vrtfweJ volkomen isole ment. De vallei werd befaamd, toen daar in J945 een Amerikaans leger vliegtuig neerstortte. Amerikaanse journalisten versierden toen de vallei niet de naam „Shangrl-Lè", naar de legendarische „Vallei des doods" »n Mióöen-Tibet. Voor deze her-uitgave heeft ..Jungle- Pimpernel" zelf. dr De Bruyn een „ten geleide" geschreven. Het kloeke boek bevat verder vele uitstekende foto's en een paar kaarten. Prils DL50. in een toespraak lot grote opwinding gebracht en daarna weer in vol strekte rust uiteen laten gaan. De enorme politiemacht heeft nergens behoeven in te grijpen. Maar in regeringskringen, waar deze meeting van de jonge kantoor boekhandelaar Poujade was afge wacht om het succes van zijn actie eens te peilen, zit men wat in met dit enorme resultaat. En bovendien met de unanieme beslissing van die honderdduizend mensen om op de vraag: „Gaan wjj dus in belasting- staking?" een donderend „ja" te roe pen. Van vandaag 12 uur af tenzij de ministerraad voordien gunstige be slissingen zal hebben genomen, gaan de kleine middenstanders van Frank rijk in belastingstaking. Met een klein groepje buitenlandse journa listen hebben wij gistermiddag in verbijstering Poujade's bijeenkomst bijgewoond. De menigte .die voor het overgrote deel in delegaties uit alle departementen van het land naar de hoofdstad was gekomen, heeft deze kleine felle man begroet met een en thousiasme, dat aan delirium deed denken. Hij sprak met kennelijke overtuiging, maar niet bijzonder goed. Hij was niet nauwkeurig met 2ijn feiten en bij „bracht" ze boven dien slechts matig: maar hij sloeg in Poujade sprak eerst in de ene zaal en [iet zijn speech in de andere door luidsprekers uitzenden. Voor het tweede deel van zijn rede draaide hij deze procedure om. En in beide zalen steeg het enthousiasme pas ten top toen men de „chef" zag. Het leek veel op heldenverering. LEIDEN. De verkiezing van een nieuwe voorzitter van de Partij van de Arbeid, als opvolger van de heer Koos Vorrink, die in verband met zijn gezondheidstoestand geen nieu we candidatuur kan aanvaard en, vormt een der hoofdpunten van het congres, dat de Partij van de Arbeid op 22, 23 en 24 Februari in de Stads gehoorzaal te Leiden 2al houden. Na dat de afdelingen gelegenheid heb ben gehad tot 12 Januari j.l. candida- ten voor deze vacature aan te wijzen, heeft het partijbestuur overeenkom stig de statuten besloten dat uit de gestelde candidaten het congres zal worden aanbevolen de heer E. Ver meer. lid van de Tweede Kamer, te steunen. „New York Philharmo- iiisch Orkest" in September naar Europa NEW YORK. Het geschil, dat tussen de Bond van Amerikaanse Musici en de directie van het Phil- harmonisch Orkest van New York was gerezen over het aantal repe tities, is geregeld. Dit heeft tot ge volg, dat de tournee van het or kest door Europa, in September, doorgaat. Het orkest zal in Groot-Brlttan- nië, Nederland, België, Duits land, Frankrijk, Zwitserland, Italië en Griekenland in totaal 26 concer ten geven. Maar deze man lijkt weinig op een held, die vereerd dient te worden. In elk geval is men in politieke milieu's van Parus niet gelukkig met de uitkomst van Poujade's actie. Zijn macht is ontstellend gebleken, zelfs voor een beweging met een zo gemakkelijk aansprekende leus als belastingverlaging. Men realiseert zich hier, dat Poujade's volgelingen voor een deel gelijk hebben. Ze héb ben het bijzonder moeilijk. Maar in een land waar het aantal heel kleine zelfstandige middenstanders sinds 1945 met een derde is toegenomen, en daarmee tot een economisch risico van belang is geworden, is dit on vermijdelijk De regering wil inder daad hun aantal verminderen. De Franse individuele geest is nu tegen deze regeringspolitiek in opstand ge komen Men wacht enigszins bezorgd op de verdere ontwikkelingen. Van ochtend kwam Pierre Mendès- France's regering in bijzondere ver gadering bijeen. De spreekbuis van de Franse mid denstand noemt de man op deze foto zich. Het t$ de boekverkoper Pierre Poujade. die gisteren een menigte van duizenden enthou siaste en woelige Fransen toe sprak en hen opwekte het been stijf te houden in de campagne om lagere belastingen te krijgen. Hy ging zelfs zover, dat hij in een opzwepende rede een ultima tum aan de regering stelt. „Voor morgen twaalf uur (tiandaag) moet de regering contact met mïj opnemen en met constructieve denkbeelden aangaande de belas tinghervorming bij mij komen." LONDEN Premier Churchill is van plan om de volgende week tij dens de bijeenkomst van premiers van het Britse gemenebest te vragen of de gemenebestlanden hem willen steunen bjj een nieuwe poging om een conferentie van de Grote Vier te beleggen over de beëindiging van de koude oorlog. AKRON. De oudste broer en de jongste zuster van Steven Kiba, een van de in China veroordeelde elf Amerikaanse vliegers, zullen hun gevangen broer bezoeken. De reis van de twee leden van de te Akron wonende familie Kiba zal worden betaald door een bedrijf te Kansas City. Kiba's 64-jarige vader zelde, dat hij en zijn vronw te oud waren om de reis te maken. SERVICE OP 'T STJTlOAf hebben alweer J. oxsmun eeTi seruice- snujje voor de reizigers: paraplu- tjes d ratsore van 2 francs, die men bij regenachtig weer op de stations kan kopen om droog thuis te ko men. De regenschermpjes zijn niet geschikt voor langdurig gebruik. Ze zijn gemaakt van ijzerdraad, ge olied papier en een houten steel. Maar.... ze zijn een uitkomst by onverwachte stortbuien. ÏSTANBOEL Minstens 40 Turk se mijnwerkers zijn in de nacht van Zondag op Maandag om het ieven gekomen bij een ontploffing in de Zongul dak-steenkolenmijnen aan de Zwarte Zee. Men vreest, dat nog tientallen anderen in de mijn opge sloten zitten. Het ongeluk geschiedde juist on het ogenblik, dat de ploegen wisselden, zodat het aantal vermis ten moeilijk geschat kan worden. Twintig gewonden zonden reeds ge red en naar een ziekenhuis vervoerd zijn. De oorzaak van de ramp j's een explosie van mijn gas. Volgens het kantoor van de mijnen in Ankara zijn de ontploffingen reeds Zondag avond laat begonnen, terwijl ze ook Maandag de gehele dag voortduur den. De reddingsploegen hebben Maandagavond geprobeerd zich door het puin een weg te banen naar de hoofdingang van de myn. De kans, dat men daar binnen nog overleven den vindt, is echter bijzonder klein Volgens een in Istanboel verschij nend blad hebben de mijnwerkers de ventilatoren, die teveel koude lucht aanvoerden, afgesloten, waar door bet gevaarlijke mijngas zich in de gangen kon ophopen. De mijn, waarin de ramp plaats vond. maakt deel uit van bet Zongul- dak-bekken. waar jaarlijks ruim 30O.OÖO ton steenkolen worden ge produceerd De daling van de kolen- productie. die ais gevolg van de explosie verwacht wordt komt op een ogenblik, dat de kolenvoorraad in Istanboel en andere Turkste ste den buitengewoon klein is. Volgens deze zegslieden acht Churchill thans het psychologisch juiste moment aangebroken om met president Eisenhower, premier Ma- lenkow en premier Mendès-France bijeen te komen, teneinde de we reldproblemen te bespreken. De gemenebest-conferentie komt Maan dag in Londen bijeen. De Britse premier hecht vooral grote waarde aan de steun van pre mier Nehroe. de leider van het neu trale Aziatische blok en als het ware een liasion tussen Oost en West. De Indische premier verkeert in een gunstige positie, daar hfj een bezoek aan het Kremlin op zijn programma heeft staan. Dit bezoek zal waar schijnlijk in Mei of Juni plaats vin den. De Sowjet-Unie heeft weliswaar te kennen gegeven dat ratificatie van de Parijse overeenkomsten iedere kans op vruchtdragende besprekin gen in de toekomst zal uitsluiten, doch de Britse regering is van me ning dat de Russen hierop terug zul len komen zodra de Duitsers defini tief in het Westelijk kamp zijn opge nomen. LONDEN. De eerste Britse „fluisterende helicopter" is geboren. Autoriteiten van het ministerie van Luchtvaart spitsten hun oren, maar ze hoorden alleen maar „het lawaai van een ver ver wij derde stofzuiger". Het experiment met de „geluids demper" is het gevolg van klachten door vele Londenaars over het ge dreun van de helicopters. Dit belem mert'het werk op de kantoren en stoort de zieken in de nabijgelegen ziekenhuizen. De British European Airways heb ben meegedeeld, dat zij, wanneer de volgende proeven eveneens slagen, al hun helicopters met eindpunt Londen van een geluidsdemper zul len voorzien MOSKOU. De Sowjet-minister van Binnenlandse Handel, Anastase Mikojan Is gisteren afgetreden. Hij is op eigen verzoek van zijn functie ontheven, zo deelt het Russische persbureau „Tass" mee. In Moskou zeg gen waarnemers, dat hü zijn functie van vice-premier van de Sowjet-Unie bbpt houden en dat hU deel blijft uitmaken van het dagelijks bestuur van de commu nistische partij. De nieuwe minister van Binnenlandse Handel is geworden Pawlow, die tot nu toe geen ministersfunctie heeft bekleed. Het Franse persbureau AFP acht het niet uitgeslo ten, dat Mikojan in z$n kwaliteit van vice-premler zonder portefeuille algemeen toezicht zal houden op de activiteit van de ministeries van binnen- en bui tenlandse handel, Hij is de man, die na een bezoek aan de Ver. Staten in 1935, een be wonderaar werd van de Amerikaan se industriële methoden. In het Wes ten hebben velen Mikojan de eer gegeven, de Russische industrie in verbruiksgoederen tot ontwikkeling gebracht te hebben. Hij staat bij de Westelijke correspondenten in Mos kou bekend als een vriendelijk en een van de toeschietelijkste mannen van het Russische politburo. Het is mogelijk, dat het ontslag van Mikojan een onderdeel vormt van een wijziging in de regerings structuur, waarmee reeds eind 1953 is begonnen. Gedurende het afgelo pen half jaar is echter ook herhaal delijk felle critiek door de Russische pers geleverd op Mikojan's ministe rie. Opmerkelijk i.c. dat op de dag van Mikojans ontslag de „Prawda" een artikel publiceerde, waarin ont wikkeling van de zware industrie de voornaamste taak van de Russi sche economie wordt genoemd en waarin degenen veroordeeld wor den, die na de dood van Stalin het zwaartepunt hebben willen leggen op de ontwikkeling der verbruiks- goederenindustrieen. (Advertentie I.M.) t Öaia rfjin (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De ruim drie maanden geleden gearresteerde 52- jarige politïe-agent J. H. heeft gis teren. voor de Amsterdamse recht bank twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorlopige hechtenis te gen zich horen eisen. Dat was we gens twee zware delicten: meineed, afgelegd in een strafzaak ten gun ste van een geverbaliseerde gara gehouder en omkoping. Hij zou van deze zelfde garagehouder honder den guldens hehben geaccepteerd en als tegenprestatie lange tijd geen proces-verbaal tegen hem hebben opgemaakt voor overtreding van de Vestigingswet. Dit laatste heeft hij altijd ont kend. Wat betreft de meineed, afge legd ten overstaan van de kanton rechter in de hoofdstad, heeft hij vlak na zijn arrestatie een bekente nis afgelegd, die hij echter na en kele maanden tegenover de rech- ter-commissaris heeft herroepen. Twee zittingen heeft de recht bank aan de zaak tegen H. besteed: vorige week Vrijdag een middag en gistermiddag. Toen de Officier van Justitie het woord had gekregen, zei hij o.m.: „Deze man heeft een buitenge wone onbetrouwbaarheid aan de dag gelegd. Hij is corrupt opgetre den. Zijn mentaliteit is beneden iedere critiek". Mr Aberson noemde daarna de verzachtende omstandigheden: ,.Het ging hem in de tijd, waarin de mis drijven zijn gepleegd, financieel ui termate slecht door bijzonder moei lijke familie-omstandigheden Dat kan nooit een excuus, maar wel een dringend motief zijn voor zijn uitglijden". Daarop aansluitend pleitte mr M. A. Verdaasdonk, de advocaat van H-, primair vrijspraak, subsidiair een lichtere straf. „Het leven heeft van deze man het vol le pond genomen, ik hoop dat u, edelachtbaar college, het volle pond niet van hem zult eisen!" De belangrijkste getuige in de zaak was uiteraard de garagehou der. de 45-jarige H. M. van G. uit Amsterdam-Zuid. Het was in 1948, toen deze Van G. bezocht werd door agent H„ die hem een proces verbaal gaf omdat hij geen vesti gingsvergunning bezat Van wat er daarna gebeurde verklaarde Van G.; „Toen ik voorkwam bij het kantongerecht zagen we elkaar te rug. De agent zei toen tegen me: „Ik kan het hier beter verdienen dan zij daar binnen. We kunnen er wel iets van maken, zodat u zo genaamd in dienst van uw schoon vader bent". Van G. verklaarde, dat hij daarop ingegaan was en dat hij dit verhaal aan de kantonrech ter had verteld. De agent kreeg daarop van de kantonrechter de opdracht na te gaan of het juist was, dat Van G. in dienst van zijn schoonvader stond en dus geen ves tigingsvergunning nodig had. „Op straat zei hij tegen mü dat hij geen onderzoek zou instellen", ver klaarde Van G. verder voor de rechtbank. En op de zitting van de kantonrechter zei de agent onder ede; „Mij is gebleken dat Van G. in 'dienst van 2ijn schoonvader stond". Later bekende hij daar nooit een onderzoek naar in te hebben ge steld en best geweten tc hebben, dat Van G. een zelfstandig garage houder was Maar op de zitting van Vrijdag zei hij: „Ik heb de vader van Van G. opgebeld. Hij was toen niet thuis, maar ik kreeg een da me aan de telefoon die me zei, dat Van G, inderdaad in dienst van zijn schoonvader was." De schoonvader en zijn vrouw verklaarden echter van niets te weten en geen tele foongesprek met H. te hebben ge voerd. (Advertentie 1M.) Digestif Bennies - Om snutbrand te blnssen; 6ók om luurbr&nd te voorkomen I U hoeft niet meer tegen Uw maaitijden op te zien uit vrees voor zmirbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat Vraag Rennies bjj Uw apotheker of drogist. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De politierech ter, mr L. de Blécourt, is heftig van leer getrokken tegen de stellers van advertenties, waarin horloges en vul penhouders op afbetaling worden aangeboden. Men mag dan het arti kel enkele dagen op zicht houden, alvorens een bon in te vullen, waar mee men zich tot aankoop verplicht. De politierechter noemde die ad vertenties misleidend, omdat er niet bij staat dat het artikel eigendom van de verkoper blijft, zolang de verkoopprijs nog niet ten volle is voldaan- Bovendien stelt die simpele bon uit de krant het contract voor. Deze handelaren lokken, volgens de rechter, de mensen uit tot misdrijf; zij proberen bovendien de politie en justitie als „incassobureau" te gebrui ken. Maar daar doe ik niet aan mee." Vervolgens sprak hij een Amster damse vrouw, die één van die hor loges verkocht had vóór zij het hele maal had betaald, vrij van verduis tering, daar hij opzet niet bewezen achtte. Voor hulp tijdens ramp Koningin verleent aan leiders Finse volk onderscheidingen HELSINKI. Koningin Juliana heeft de Finse premier dr Urh© Kekkonen en de Finse aartsbisschop Ibnari Salomies onderscheiden met het grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. De onderscheidingen werden ver leend uit erkentelijkheid voor de hulp, welke Finland begin 1953 aan de slachtoffers van de overstromingen in Nederland heeft verleend. Aan kolonel G. Taucher, secretaris generaal van het Finse Rode Kruis, en B, Sundstrom, hoofd van de Finse radio, werd het commandeurschap in de Orde van Oranje Nassau verleend. ALKMAAR In huize „Wester- licht", waar h(j de laatste jaren woonde, is in de leeftjjd van 78 jaar overieden de Bergense beeldhou wer Tjipke Visser. Sedert 1908 woonde de heer Vis ser in Bergen, van waaruit hij stu diereizen maakte naar Italië, Frank rijk, Duitsland en Engeland. In 1920 stichtte hij de Nederlandse Kring van Beeldhouwers, waarvan hij drie jaar voorzitter was. Hij was veie jaren, lid van de regeringscommis sies voor het samenstellen van bui tenlandse tentoonsteliingen. Wegens zijn vele verdiensten werd Tjipke Visser wiens werk in vele musea en particuliere collecties te vinden is, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De crematie is hedenmiddag geschied. FANMORGEN had ik enorme zin om me te bedrinken. Hebt u dat ook wel eens? Kom, kom, geen valse schaamte, we zijn onder el kaar. O, u hebt het nooit. Nou goed. daar hoor ifc dan vare op. Ik voor mij, heb het wel vaker en ik weet niet precies waardoor het komt. Je druilt gewoon je huis vit en je ziet het meteendit is een dag om. op te schieten. Vanmorgen had tk het Er stonden allemaal zeer inte ressante afspraken in mijn succes agenda maar ik weide met myit hele wezen. dat het niets zou wor- d en. „Kom, nu maar eens jltnfc aan hét werk", zei ik tegen mezelf. „Een borreltje zou er wel in oly- ven", sprak de ander, Hebt u dat nu ook? Dat er een ander by u inwoont, een persoon, aan trie u eigenlijk nog nooit behoorlijk is voorgesteld? Maar hij is er altijd. Soms zit hij toeken zwijgend in mijn ziel. Dickens te lezen, maar ineens, op een dag, wordt fcy actief en begint zich oucral htndertyk mee te bemoeien, „Naar kantoor!" riep ik. met de radeloze energie van, een reisleider. Maar de ander stapte in mijn be nen. zodat ik niet rechtdoor, maar linksaf ging. „Goed, zó kan ik ook wel lopen zei ik. het decorum bewarend. „Kijk, hier is dat leuke cafeetje", sprak de ander en stond stil. „Daar ga ik niet in" riep ik. Maar de ander stapte er binu en, dus ik moest wei mee samen uit, samen thuis. Het is trouwens inder daad een leuk cafeetje. Een dikke, dromerige mandie aldoor staat te kijken of hij in eeft vorig leven iets heeft vergeten, maar niet pre cies weet wat, bouwde het met lief devolle handen om zijn eigen drank zucht heen Los van .De blauuie Vaan' steekt daar iets héél moois in. Wij allen zoeken naar de exacte uitdrukking ven ons diepste zelf en slagen daarbij hoogst gedeeltelijk maar sommige kasteleins hebben het bereikt. Zij spijkeren „volledige tapv er gunning" de kern van hun persoonlijkheid trots aan hun eigen gevel. Zij wonen profijtelijk in hun neiging, mooier nog, zij moeten er in wonen, omdat ze er hun brood mee verdienen. Zo slaan zy twee vliegen in één klap. zijn Dichter und Bauer in één, trappen en freewheelen tegelijkertijd en vangen zichzelf en die anderhcttidig op in een heel klein glaasje. „Morgen meneertje.'" Welk een balsem.' Men is hier Jenseits von Gut und Bósein de nep-hemel. voor hen die geloven, maar tóch haasten. ,JNou ga jij geen borrel, maar een- kop koffie bestellen", zei ik streng tegen mezelf, want ik ken dat. Drin ken is gaan flirten met een Marva en wakker worden aan de harde borst van de admiraal. Koffie dus. „Natuurlijk. Waarom zou je gee koffie nemenT' sprak de ander. verkoop hem nog wel eens aan g Jezuïeten. „Wat zal het toezen. menevg. vroeg de kastelein vertrouweling „Een ouwe" zei de' ander. pas Ik werd enorm kwaad op aa^ Want dat is toch geen mameven. doen iemand zijn tekst afne jjefc Ik wou eerlijk koffiezeggen,-^ neen, hij moest weer voor zijn^ praten. Terunjl de kastelein i_ js het buffet terugkeer de, kivam,aj,j. vroutv uit het bovenhuis mefjjL Hond, om boodschappen te doen. Ik ken dat moment *g moment vol stil lijden. Want ,e. is een hele enge vrouro, met g_ hele enge hond. Zy vormen "^1 tol aan het leven. De hond bt, onafgebroken, waardoor de maren' die aan de tapkast stillekens sta- uit te wasemen van gisteravon- zwijgend ineenkrimpen. De vrout heeft geen opschiet, bty/t veel tt lang rond emmeren in het café,' voor ze eindelijk gaat en zegt daar bij uitsluitend nutteloze dingendie haar toch al zo noodlottige aanwe zigheid op aarde, onnodig markeren* „Ja Lies", antwoordt de kastelein, telkens, met de mildheid van een bizon, die de rot van huisdier heeft aanvaard. Het hele café kent de reden. Hö staat bij haar veel erger in het krijt dare het ons ooit by hem gelukken zou. Zij weet het. De man nen weten het. En de hond profi teert er vanwant hij krijgt al jaren niet de schop, die hem. toekomt, „Dag Lies". Ze was eindelijk weg. Daar kwam. hij aan met mijn ouwe „Een borrel om tien uur *s och tends dat wordt niks vandaag zei ik tegen mezelf. „Je kunt toch nog altijd koffie nemen" siste de ander, zeker van zijn zaak. Maar nu overspeelde hy sijn hand. Want toen de kastelein het glaasje voor mij neer zou zet ten, riep ik plotseling met beren kracht: ,Jk had koffie besteld!" „Rustig meneertje" ried de man, „Een vergissing kan voorkomen. Dat lossen u>e héél eenvoudig op". En hij bracht het kelkje naar de lippen en ledigde het in één door wrochte teug. „Nou drinkt hy 'm uit", zei de ander, weemoedig. Maar hij Ram ztjn deeltje Dickens weer op de knie. „Een lekker kopje koffie voor meneer", beloofde de kastelein mon ter. Het was gootwater. KRONKEL, (Advertentie IJM.) Mijnhirdi's Griep poeders. Doos ïO ft' Advertentie l-M.) en rheumatiache pijnen wrijft U weg met In aansluiting op enige regels over de nieuwe voetenwarmma- chine waarnaar ivy kortgeleden verwezen, is hier een plaatje van dat apparaat. Het staat, zoals ge zegd, op de. Hafelekar, een top in de buurt van Innsbruck en werd zoals nog niet gezegd gecon strueerd door de heer Hans Op- pïtz tertuyt de verkoop van cïe nieuuie automaat in hareden is van de Skladal Electric Company te Innsbruck. Het eigenaardige is, dat uuj koude voeten in vijftien secon den warm worden ondanks het feit, dat u helemaal geen hitte uit het rubber platform voelt komen en dc sreeeuiv op uw schoenen zelfs niet smelt. Dat doen de ultra korte golf stralen van het appa raat. Trouwlustige dames mogen wij at tenderen op de nog steeds voortduren de aanwezigheid van de heer Ibransm Ongar» uit Istanboel. Vriend Ongan is IlO jaar e-n al 40 jaar weduwnaar, maar nu wenst hij opnieuw te trou wen. Hij is de rijkste man van bet district Dortynl en heelt een beloning uitgeloofd van een wagonlading sinaas appelen voor degeen. die hem een bruid bezorgt Bruid voor fruit. Het Chinese Nieuwjaar werd giste ren overal ter wereld door de Chine zen gevierd. In San Francisco gaf de politie royaal toestemming om vuur werk af te iteken, maar Knoopte er meteen de waarschuwing aan vast, dat iedereen, die vuurwerk kocht of ver kocht direct gearresteerd zou worden. Uj de Indiase staat Travancore- Cocnin hebben de leden van de socia listische partij op hun congres te Mal- koen ba de God van het Geluk. Gana- pathi, duizend en een cocosnoten be loofd als hu een handje wil helpen tn de politiek. Op 2 Februari komt nml. een motie van wantrouwen tegen de socialisten aan dc orde en a)s Gana- pathi z'n best doet kan htj die motie natuurlijk doen verwerpen. Een groep Zweedse auto- en vrachtauto-eLgenaars heeft een „Partij van de automobilisten" gesticht» die de belangen van. de leden, gebukt gaande onder drukkende regeringsmaatregelen op automobilistisch gebied, wil ver dedigen. Zweaens „Lieftinck" Edvin Skoeld, heeft ntnl. aangekondigd, dat eer nieuwe belasting van 10 pet. on alle auto's, die in Zweden zullen wor den verkocht, zal worden ingesteld. De „P.v.d.A." zal aan de verkiezingen in 193G mee doen. Volgens het persagentschap „Nieuw China" hebben, twee chirurgen in het volksziekenhuis tn Liuchof (provincie Kwangsi) een blmde man ziende ge maakt door op hem het oog van een aap over te brengen. Wanneer de ope ratie plaats vond werd er niet bij ver teld. De manager van de „Stork-Ctub" in West-Berlyn, soldaat le klas Gerald German, heeft een massa last met zijn achternaam. Wordt hy opgebeld dan zegt hij „Stork Club, German speak ing". Staat aan de andere kant van de lijn een Amerikaan dan zegt deze: „Well, can I talk to an American?" en staat er een Duitser dan begint deze kennelijk opgelucht Duits ta spreken. En Gerald verstaat geen snars Duits en spreekt het ook niet. •tn Melbourne heeft het al 37 dazen niet geregend, constateerde men giste ren. Dit is de langste droogteperiode sinds mensenheugenis. Het lijkt er ook niet op. dat het binnenkort zal «aa ■regenen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2