Schaarse hoofdelijke stemmingen typeren politieke verhoudingen FONDSEN: „Ideële strijd vertroebeld" Merites rechterlijke uitspraak in zaak-Flensen vóór 1851 vaste gewoonte in Tweede Kamer - F 124.000.- schade na onbekwaam beheer €S?AF£EZ I!Smi kond alle hout! BALANS Binnenhof Wilde jacht op gangster in New-York Piloten van Air France staken Op 23 Mei uit op de nieuwe haringvangst Ruim 100 Japanse zeelieden vermist Mevr. Cimpu op weg naar Roemenië Advies van Kamercommissie: een voorlopige uitbetaling Nieuw Testament op langspeelplaten Onjuist bericht over Alderamin wekt opwinding Piraten zouden schip hebben belaagd Prof. De Vooys overleden Brand in ruim van Grootekerk Zaak-Berke! 15 Maart voor Hoge Raad Maandag 21 Februari 19S5 (Van onze parlementaire redacteur) A/f OEGENMIDDAG zal minister Cals wéér voor de Tweede Kamer moe- ten verschonen. Maar het ergste is voorbij. Het lijkt haast symbolisch, dat na zijn begroting o.m. de Gezondheidswet op de agenda prijkt. Vooral zijp. mededeling, dat de ambtelijke top van het departement van OJK. en W. zal worden gereorganiseerd, heeft goede indruk gemaakt. Bij zijn eigen party, de K.VP, omdat zij op een departementaal tekort aan coördina tie mede de schuld werpt voor zijn politieke tegenspoed. En by de Partij van de Arbeid omdat zij bewezen zag, wat zij sinds 1946 vermoedde: dat zijn voorganger Gielen thans vice- voorzitter der KVP met kortzich tige zuinigheid het apparaat, dat wijlen prof. v. d. Leeuw met grote visie had gewrocht, geamputeerd had, door direct na zijn optreden drie directoraten-generaal te willen opheffen, zich te ontdoen van een adviseur als de dichter NIjhoff en ook dr Idenburg, 'via een telefoontje, ontslag aan te laten zeggen! Was dat voor mr Joekes, de huidige socialistische staatsraad, niet aanleiding geweest om amper één maand na het optreden van het kabmet-Beel {1946'48) veelbetekenend uit te spreken, dat „zijn vertrouwen niet onaangetast was gebleven"? Van Rijckevorsel, die een heftig-cm- streden motie betreffende het ont slagrecht zélf hielp torpederen door dat hij had vergeten zijn handteke ning op de presentie-lijst te plaatsen zodat hij niet mee mocht stemmen. Tot overmaat van ramp stemde de kleine, wat schuwe SGP-er Van Dis toen bij vergissing tegen, waarop zijn oude gebogen fractieleider ds Zandt vertwijfeld de zaal uitschuifde. Dank zij al die vergissingen werd de motie met 39 tegen 36 stemmen verworpen terwijl zij anders aangenomen had kunnen zijn. Minister Donker was de lachende winnaar. Zo gnuift de lin kerzijde nog steeds over een motie- Van Sleen. welke een paar jaar ge leden werd aangenomen dank zij ab senties bij de rechtse meerderheid. Zij werd minister Cals vorige week nog plagerig voor de neus gehouden, omdat zij niet was uitgevoerd! als hij ze in de Kamer betitelde vergeleken bij de uitzonderlijke posi. Vooralsnog zal minister Cals dus geen uitzondering vormen op de er- varingsrcgel, dat de portefeuille van O.K. en W. in weerwil van de zo fel gevoerde schoolstrijd een ta melijk rustig bezit is. Het is waar, het departement bestaat pas sinds 1938. toen de methode om een minis ter door verwerping van zijn begro ting tot aftreden te dwingen, in on bruik raakte. Maar ook voor die tijd, toen het nog bij Binnenlandse Zaken behoor de, kostte het nauwelijks één minister het politieke leven. Dat gebeurde bijna een eeuw geleden, onder vol strekt uitzonderlijke omstandigheden. 'Op Sinterklaas 1856 staakten nl. de stemmen (3535) over de begroting van de protestantse minister Simons, wiens onderwijsbeleid critiek had opgewekt. De volgende dag staakten K de stemmen opnieuw, zodat de begro- f ting, constitutioneel, als verworpen 1 moest worden beschouwd. Zo iets I was en is verder nooit gebeurd met l een wetsontwerp. Koning Willem III 1 had zó met zijn ziek-geworden minis- ter te doen, dat hij hem voor herstel t van zijn gezondheid op het Loo liet I logeren! Spannend was het ook 70 jaar ge leden, al ging het toen niet om een ministers-, maar om een Kamerzetel. In 1885 waren de liberale en confes sionele fracties even sterk (4242), zodat de stem van een eenzame con servatief. de langdradige oud-minis ter Wintgens, afgevaardigde en ad vocaat van Den Haag, telkens de doorslag moest geven. Zo stemde hij de subsidies van de middelbare meis jesscholen af, maar redde de Rijks kweekscholen. Aller ogen waren op hèm gericht: „de man, die de weegschaal hield!" Én nu was de blozende mr Wintgens waarlijk wel enigszins met zich zelf ingenomen, maar deze verantwoor delijkheid was hem te zwaar. In ar renmoede bedankte hij tenslotte. als lid der Kamer, waarvan hij sinds 1849 trouw deel had uitgemaakt. Stemming voor drie ]V/f INISTER Cals maakt zelfs e goede kans, dat zijn begroting zonder .hoofdelijke stemming wordt aanvaard. Het typeert de tamelijk zachtaardige politieke verhoudingen in ons land. dat niet zo héél vaak hoofdelijk moet worden gestemd. In een drukke vergaderperiode als het zittingsjaar 1954'55 was, werden bijv. slechts drie van een lange reeks wetsontwerpen met een bepaalde stemverhouding aangenomen. Geen werd verworpen! Sinds 1887 worden parlementaire besluiten meestal „z.b.s." genomen tenzij een. lid per se stemming ver langt. Vóór die tijd schreef de Grond wet hoofdelijke stemming bij ieder wetsontwerp voor. Aanvankelijk moest de voorzitter zelfs bij elk wets artikel vragen of iemand het woord verlangde; was dat niet het geval, dan mocht hij voorstellen om de be raadslaging te sluiten en pas daarna kon hij de stoute gedachte opperen om het artikel aan te nemen. In 1851 ontdekte voorzitter Duymaer van Twist vol schrik, dat hij bij zeker wetsontwerp liefst 1200 maal een der gelijke formule zou moeten uitspre ken. Op zijn voorstel werd toen het zg. „hameren" geboren, dat slechts wordt onderbroken als een lid dat wenst. Onze gemakzuchtige eeuw heeft nog méér gesnoerd. Tegenwoor dig kunnen leden hun bezwaren ook z.h.5. tot uiting brengen: door een aantekening in het officieel verslag der vergadering. In dergelijke „aan tekeningen" ligt ongeveer het hele communistische verzet tegen onze maatschappij besloten! Niet altijd legt dus de officiële minderheid het bij een stemming af. Ja, soms kunnen stemmingen voor haar een... geducht wapen vormen. Dat bleek in 1911, bij de behandeling van de sociale verze keringswetten van minister Talma, toen de rechtse meerderheid, tegen, de wil van links in, besloot otn de algemene beschouwingen te beëin digen en tot de wetsartikelen over te gaan. Zij bekortte hierdoor het debat met twee uur, maar de woe dende socialist Schaper zette het „de ellendige troep dompers" - zo- betaald door twintig maal achter een stemming te vragen, over onbe duidende wetsartikelen. Hij had nl. geschat, dat ieder stemming zes minuten in beslag nam! Het wapen miste zijn doel niet. In meer gemoedelijke ogenblikken neemt men soms genoegen met een stemming „bij zitten en opstaan", hetgeen sinds 1919 is toegestaan, Zo maakte prof. Gerbrandy vorige week geen bezwaar, dat op deze wyze be slist zou worden over zijn (kans loze) amendement op de Cadeau-wet. „Als ze dan maar allemaal opstaan", zo riep hy hoopvol. Voorzitter Kor- tenhorst was onmiddellijk in zijn rol:- „Aangezien de geachte afge vaardigde gaarne staande leden ziet, verzoek ik de leden, die tegen het amendement zijn, op te staan!" Voorzitters Natuurlijk zou men haast zeggen is de wijze van stem ming in de beide Kamers ènders georganiseerd. In de Tweede Kamer roept de jongste commies-griffier de namen af, terwijl zijn oudere collega's turven. 1 Voorzitter Kor- tenhorst spreekt alleen de uitslag uit. Titels, voorletters en alle andere franje wordt - democratisch - weg gelaten. Alleen bij gehuwde dames wordt steevast ook de meisjesnaam genoemd. BU de gedecideerde, socialistische huismoeder Ploeg, gehuwd met de Utrechtse wethouder Ploeg, betekent dat uiteraard een herhaling- Dat trof haar eens zo onverwacht, dat ze tot ieders vreugde ook tweemaal „voor" stemde. De huidige, galante commies-griffier mr Koops laat zich tegenwoordig aan vrouwelijk na men een beleefd mevrouw of mejuf frouw voorafgaan. Maar vroeger ge beurde dat ook niet eens, In de senaat leest mr Jonkman hoffelijk zelf de namen van de da mes en heren afgevaardigden voor, terwijl de beide griffiers turven. De enige overeenkomst is. dat beide voorzitters het laatst stemmen. Mees tal stemmen zij met hun fractie mee. Het was dan ook iets heel bijzonders, dat voorzitter Kortenhorst een paar jaar geleden als enige van de KVP- fractie tegen de Totalisatorwet stem de. Maar in betekenis was dat niets tie, welke president Jonkman tegen i de EDG innam. Hij kan er nog wel eens met een slim glimlachje mee pronken! Een schoolvoorbeeld van de Sena tor, die het eigen oordeel niet weg cijfert Daar zal men morgen nog wel meer van horen, als de begrotingen van Algemene Zaken en Financiën aan de orde komen! NEW VORK. „Slechts dood zul len ze me krijgen,zei de gangster August Robles, die Dinsdagmorgen in Brooklyn een ex-gevangene had vermoord. Zijn voorspelling 1» vervulling gegaan: na een. vuurge vecht met de politie, waarbij twee rechercheurs werden gewond, von den agenten hem dood op de vloer liggen in de woning, die al die tijd belegerd was. Het is nog niet he kend of hij zichzelf heeft doodge schoten of dat hU door een kogel van een agent Is getroffen. De politie liet by de belegering van het huis machinegeweren 'en versterkingen aanrukken. Meer dan 200 agenten, van wie vele kogelvrije vesten droegen, namen, gewapend met traangasbommen aan de belege- ring deel. Kort nadat het beleg van de wo ning begon, brak er brand uit in het huis. Schapen rond Den Helder door honden belaagd DEN HELDER De boeren in deze omgeving hebben de laatste tijd enorm veel last van de loslo pende houden, die achter hun scha pen aanjagen. Verscheidene schapen, die in hun angst voor de honden het water in liepen, zijn verdron ken. Ook is bet al voorgekomen, dat de honden schapen hebben ver scheurd. Vergissingen f allengs gereserveerd voor de meer spannende en agressieve ogen blikken. Daarom inoet het voor de oubollige Amsterdammer Cornelissen iets van een tik op het eigen ronde hoofd zyn geweest, toen hü afgelopen week, na een drieste aanval op het wetsonwerp tot beteugeling van het Cadeaustelsel per abuis., vóór stem de. Vol leedvermaak griffelde toen, dat hij de kruidenier „korting" had gegeven. Enfin, de ongelukkige liberaal kon zich spiegelen aan het voorbeeld van de oude, doorgewinterde politicus Welter, die eens ademloos de verga dering in kwam hollen om toch maar vooral tegen de benzine-belasting te kunnen stemmen en toen, uit vreug de over zyn geslaagde sprint een daverend-verkeerd „voor" liet schal len. Zoiets is om je eigen tong af te bijten! Enfin, in beide gevallen ver anderde er het stemmingsbeeld niet door. Veel tragikomischer verging het de jonge, ijverig-bakkelende KVP-er PARUS. De Franse vakvereni ging van vliegtulgpersoneel heeft voor de piloten van enkele routes der Air France een proteststaking van 48 uur uitgeschreven. De staking begon Zaterdagnacht en duurt tot Maandagnacht. De staking vormt een protest tegen de „systematische" inkrimping van de vliegtuigbemanningen by de Air France. Drie internationale diensten zijn Zondag uitgevallen. Het waren de diensten ParysBuenos Aires. Pa- TijsStuttgart en ParijsNew York. Ook de meeste binnenlandse vluch ten en vluchten op Noord-Afrika gingen niet door. Die naar Londen, Genève, Istanboul en Tokio werden gehandhaafd. J. G. H. Cornelissen: ...per abuis vóór. Ch. J. 1. Af. Weiter: ...per abuis vóór. Mr v. Rijckevorsel: ...niet getekend. Ir C. N. van Dis: per abuis tegen. Mevr. Ploeg-Ploeg: ...twee keer vóór. Vervolg van pas$. 1 iïngen allereerst een „ideële strijd", met een goede tandheelkundige ver zorging van de ziekenfondsverzeker den als inzet. Nieuwe opzet? In ziekenfondskringen zal de nu ontstane situatie, naar wij vernemen, aanleiding zijn om het vraagstuk van de tandheelkundige hulp aan zieken fondsverzekerden in zyn geheel op nieuw onder 't oog te zien. Het be sluit van de tandartsen, hoe betreu renswaardig dit op zichzelf ook wordt geacht, biedt hiertoe een wel kome gelegenheid Tot goed begrip diene, dat het thans door de tandartsen gewraakte systeem van de zogenaamde „massa behandeling" niet afkomstig is van de ziekenfondsen, maar een schep ping moet worden genoemd van de Maatschappij voor Tandheelkunde zelf. De ziekenfondsen hebben zich indertijd volledig laten leiden door de terzake van de zijde der tandart sen uitgebrachte rapporten. Ook voor de regeling waarbij de tand heelkundige behandeling van „gesa neerde" patiënten volledig voor re kening van de ziekenfondsen komt, is nauwkeurig op het kompas van de Maatschappij voor Tandheelkunde gevaren. Verwijten hierover en con stateringen van een „onhoudbare si tuatie", die men thans van Maat schappij-zijde verneemt, dienen, in dien juist, in de eerste plaats tot de uitvinders van dit stelsel, met name de tandartsen, te worden gericht, zo meent men in 2iekenfondskringen. Zo er al redenen tot ontevreden heid over de practische toepassing van het huidige verzorgingssysteem zou bestaan, dan zou deze, aldus on ze zegsman, wel in de eerste plaats van ziekenfondszijde moeten komen. Het gehele systeem namelijk geba seerd op de zg. systematisch-rationele behandelingswijze, waarbij vóóron dersteld is, dat alle tandartsen hun indicatiestelling hiernaar zullen rich ten. Misbruik? Ieder ingewijde weet echter, dat daaraan wel 't een en ander ont breekt. Zouden de tandartsen dit liever niet van ziekenfondszijde wil len horen, dan luisteren zij eens naar de waarschuwingen van beroepsge noten, die op verantwoordelijke pos ten van hun grote ongerustheid over de in 'x huidige systeem ingeslopen misbruiken, in woord en geschrift blijk geven. Misbruiken, zowel van de zijde der verzekerden als van tandartsen, waarvan de kosten ten laste van de ziekenfondsen komen. Het is dringend noodzakelijk en de hoogste tyd, dat de Ned. Mij. t.B.d. Tandheelkunde met een plan komt, gericht op 't zo dicht mogelijk bena deren van het doel en met waarbor gen voor een verantwoord besteden van de middelen en zonder materiële belangen van de tandartsen te laten pracvaïcrcn." Aldus schryvsn de he ren Feitsma en prof. Scheffer in het Tijdschrift voor Tandheelkunde van Februari 19o4 aan 't slot van een ar tikel. Op gezette tijden wordt ons van de zijde der tandartsen medegedeeld,nog vermist. dat dit „plan" in een ver gevorderd stadium van voorbereiding is. Tot nu toe is 't helaas niet aan de horizon verschenen. Voeg daarbij ervaringen, die op vele ziekenfondskantoren worden opgedaan bij 't verwerken der resultaten der verrichtingen, ge richt op het „gesaneerd-houden" van verzekerden, dan is 't duidelijk, aldus onze zegsman, dat de teleurstelling over de huidige gang van zaken bij de ziekenfondsen (en wellicht met meer recht), zeker zo groot is als bij de tandartsen. Ondoelmatig systeem Het zou onbillijk zijn om in deze te generaliseren. De vele consciëntieuze, hardwerkende tandartsen, die er ge lukkig ook zijn, verdienen het groot ste respect. Hun beloning dient be hoorlijk, d.w,z. royaal te zijn. Het tegenwoordige systeem, waarbij de kwalitatieve controle van Maatschap pij-zijde niet wordt geduld en de in dicatie-stelling van iedere indivi duele tandarts als onaantastbaar en niet te corrigeren geldt, maakt, zo verzekert ons van ziekenfonds- zijde, he affect en de verant woorde van de beschik bare ge. olematisch. Hierin ligt tevens de aiepste grond van de hang der ziekenfondsen naar een tandheelkundige hulpverlening in goed geleide poliklinieken of behan- del-centra, waarbij men 't „vrye be roep" naar de in e d i s c h-e t h i- sche zijde alle recht wil doen wedervaren. DEN HAAG. De Nederlandse haringvloot zal Maandag 23 Mei a.s. zee kiezen om de jacht op „Holland se nieuwe" te Openen. De Redersver eniging voor de Nederlandse haring visserij heeft deze datum vastgesteld. Het besluit behoeft nog de goedkeu ring van het bedrijfschap voor vis serijproducten. Ook het uur van uitvaren is dit maal vastgesteld, n.l. 5 uur *s mid dags. Men wil daardoor alle vissers plaatsen in dezelfde positie plaatsen. De helft van de Nederlandse haring- loggers uit Scheveningen, Vlaardin- gen. IJmuiden en Katwijk zal aan de traditionele jacht deelnemen. De re ders hebben besloten de teelt te be ginnen met zestig netten per schip. 'TOKIO. Als gevolg van zware stormen die tijdens het afgelopen weekeinde rond Japan hebben ge woed, worden 127 Japanse zeelie den vermist. Vijf schepen zijn ge zonken, twaalf zyn aan de grond gelopen en tien vaartuigen worden KOPENHAGEN. Mevrouw Ma ria Cimpu, de vrouw van de chauf feur van de Roemeense legatie te Kopenhagen, die in Denemarken po litiek asyl heeft gevraagd, is Zon dagmiddag per vliegtuig vertrokken naar Boekarest. Zij lachte en scheen erg opgewon den, toen zy in gezelschap van de echtgenote van de Roemeense zaak gelastigde, mevrouw Chirila, aan boord van het toestel ging. De ge hele staf van het gezantschap deed haar uitgeleide. Zij kreeg een bou quet rode en witte tulpen en een halsketting van haar landgenoten. Bij de wandeling naar het zwaarbe waakte vliegtuig hield mevrouw Chirila mevrouw Cimpu stevig bij de arm. (Advertentie IM.) DEN HAAG. Als de commissie voor verzoekschriften, uit de Eerste Kamer haar zin krijgt, zal een arbiter, dan wel een commissie van arbiters, vaststellen, welk bedrag behoort te worden uitgekeerd aan de heer A. P. Vijfwinkel te Nleuwenhoom, die door toedoen van bet Nederlandse Be heersinstituut een schade heeft geleden, die door hem zelf becijferd wordt op 124.000.De commissie voor Beheersconflictcn te Rotterdam heeft, geruime tyd geleden al, aan de minister van Justitie geadviseerd dit be drag uit te betalen. De commissie voor verzoekschriften heeft verder voor gesteld, in afwachting van de uitspraak van de arbiter, over té gaan tot een voorlopige uitbetaling van het bedrag, dat de minister in beginsel be reid is als schadevergoeding uit te keren. Het. verzoekschrift, waarover de commissie zich beraden heeft, da teert van 28 Mei 1951. Nadat de adressant jaren had moeten pro cederen en wachten verzocht hy de Kamer te bevorderen, dat de minister zou beslissen overeenkom stig het advies van de commissie Beheersconflicten. Op 18 Juli 1952 verstrekte de vo rige minister van Justitie aan de Kamer inlichtingen. Hy deelde mee, dat het door hem ingestelde onder zoek, niet had geleid tot de over tuiging, dat het Beheersinstituut verplicht was een schadevergoeding te betalen, zodat adressant dit in stituut in rechten zou moeten aan spreken. Het heeft de commissie voor ver zoekschriften getroffen, dat het der tien maanden heeft moeten duren alvorens de Kamer antwoord kreeg op haar verzoek om inlichtingen en dat de vorige minister gemeend heeft zich daarbij te kunnen bepa len tot een korte mededeling, zon der nadere motivering. Zij heeft er bij de tegenwoordige bewinds man op aangedrongen, alsnog ant woord te bekomen op een. aantal bij haar gerezen vragen. De commissie is tot de conclusie gekomen, dat er inderdaad gronden bestaan voor de grief van adres sant, dat het beheer althans voor een deel zéér onoordeelkundig is geweest, dat bij de benoeming van een beheerder geen advies was ge vraagd aan het Bedxijfsschap voor Zuivel en dat het na een klacht anderhalf jaar geduurd heeft, eer de onbekwame beheerder werd ontslagen. De commissie heeft indertijd al de voorzitter van de commissie Be- heersconflicten willen horen. De minister heeft daaraan zijn mede werking niet willen verlenen op gronden, die naar het oordeel van de Kamercommissie te formalistisch zijn. Reden waarom zij, alles teza- Ajptrio is thans ononthüerü]k! Zorg er echter voor. dat U wer kelijk Aspirin krijgt. Aspmn herkent U *an het Bayer-tiruss en de oranje-band Meer dan ooit geldt thans het devies: ASPIRIN HOORT IN HttlS! Na een langdurig verblijf op het strand van Bergen is de Katingo Zaterdag naar Rotterdam gesleept. Het schip, dat door zijn verblijf op het strand een bijzondere la ding zand, mosselen en schelp&n heeft gekregen, is voorlopig naar de Waalhaven gesleeptwaar het schoongemaakt zal worden alvo rens het voor een naiMokeuriper onderzoek in het dok zal ver dwijnen. DEN HAAG Een Amerikaanse gramofoonplaten-firma levert thans het Nieuwe Testament op 26 gramo- foonplaten. Het zijn langspeelplaten, waarop het Nieuwe Testament on verkort is opgenomenDe speeltijd van iedere plaat is ongeveer één uur. Op dezelfde wijze zullen ook - - delen uit het Oude Testament wor- men genomen, thans met bovenver- j den opgenomen. De tekst wordt door meid advies gekomen is i voordrachtkunstenaars uitgesproken. (Advertentie LM.) kuBstharsIijm zonder harder (Van een juridische medewerker) Nu ter wille van de wederzydse goede verstandhouding de Algemene Nederlandse Metaalsbedrijfsbond het door haar ingestelde hoger beroep tegen het vonnis m kort geding gewezen door de President der Rotter damse Rechtbank in haar conflict met de Machinefabriek Hensen aldaar heeft ingetrokken, en deze zaak derhalve met meer „onder de rechter" kunnen wy hier een enkele beschouwing aan de merites van die uit spraak wijden. rechter optreedt Wanneer men iemand in z'n huis aantreft, die er niet behoort, en men zet hem eruit, dan pleegt men ook eigenrichting! Aan dit voorbeeld ziet men reeds, dat het nog niet zo'ji eenvoudige zaak is om uit te maken of eigenrichting nu eigenlijk geoorloofd is of niet. Voor bepaalde gevallen zegt de wet uitdrukkelijk dat het niet mag Zo b.v. een huurder die uw huis heeft bewoond en wiens tijd voorbij is afgezien nog van de bijzondere ac tuele bepalingen van huurbescher- ming deze mag niet met zijn boeltje op straat worden gezet, doch u moet eerst van de kantonrechter een ontruimingsvonnis hebben. In andere gevallen van eigenrich ting wordt niet deze op zichzelf on rechtmatig geacht, doch wel wordt verlangd dat men er rekening mee houdt, dat b.v. de goederen die men verwijdert van de plaats waar ze niet behoren, op zo n manier worden be handeld dat ze niet meer dan onver mijdelijke schade oplopen. Is dus het hele begrip eigenrich ting al iets, waar de juristen nog niet zo goed weg mee weten, in het on derhavige geval is het sterk de' vraag of het terecht is gehanteerd. De bedryfscommissie toch is niet een rechterlijk orgaan, de wet schrijft niet voor dat men zich bij die com missie moet beklagen als men grle- De Metaalbedrijfsbond had een staking geproclameerd bij Hensen. aangezien deze niet de naar het in zicht van de Bond meest juiste ge dragslijn volgde met betrekking tot de instel ling van een ondernemings raad in het bedrijf. Sinds kort kent de wet deze mogelijkheid, dat in een bedrijf een personeelsraad tot stand komt. die volgens een vast te stellen reglement met de directie overleg pleegt omtrent alle daartoe in aan merking komende gelegenheden. Een door de Sociaal Economische Raad aangewezen lichaam, de Bedrijfs- commissie, geüjkelyk samengesteld uit werkgevers- en werknemers vertegenwoordigers, controleert per bedrijfstak de juiste functionnering van de Ondememingsradenwet. In zijn vonnis nu had de president aan de A.N.M.B. verweten, dat zy de bedryfscommissie voor de Metaal nijverheid had gepasseerd bij de gel- dendmaking van haar grieven, en al. dus eigenrichting had gepleegd. Het schijnt niet opportuun in dit stadium van verzoening in te gaan op de fei telijke beoordeling van de door de Bond ten deze aangenomen houding en wij bepalen ons derhalve tot de strikt juridische kant van de zaak. WAT IS EIGENRICHTING? Wat is die „eigenrichting"? Letter lijk wil dit zeggen, dat men zelf als ven heeft en.... de commissie heeft geen enkel machtsmiddel tot afdwin ging van haar voorschriften tot haar beschikking. MEER NODIG Maar uit de bovengegeven voor beelden vloeit tevens voort, dat het begrip „eigenrichting" ware het wèl aanwezig geenszins zonder meer ook onrechtmatigheid in zich zou sluiten. Voor het aannemen van een onrechtmatige daad is naar heer sende opvatting van de Hoge Raad méér nodig, nl. de overtreding van een norm die strekte tot bescher ming van het belang van de bena deelde. Uit niets blijkt nu. dat de Onder nemingsraden wet in enig opzicht de bestaande jurisprudentie op de vrij heid van het stakingsrecht heeft wil len wijzigen en derhalve zulk een beschermmgsnorm zou bevatten. In tal van rechterlijke uitspraken is het recht van de vakbonden vastgelegd om mits zich met aan ongeoorloof de begeleidende acties te buiten gaand de belangen van hun leden door middel van staking te bescher men. De President nu houdt wel een sterke kaart m handen, wanneer hy zijn leedwezen over de staking uit spreekt en zegt dat die de atmosfeer tussen partijen verscherpt, hetgeen uiteraard niet bevorderlijk is voor een optimaal functionneren van de nicuivc wet. Doch bij toetsing a<m ue zojuist gegeven definitie van het on- rechtsmatigheidsbegrip zal moeten worden erkend, dat hetgeen wellicht onwenselijk is (doch een tweezijdige geschiedenis heeft) daardoor nog niet onrechtmatig, in de zin van de wet is te oordelen. ROTTERDAM Een bericht uit Rangoon over het Nederlandse schip „Alderamin" van Van Nie- velt, Goudriaan en Co, dat op de Rangoonrivier door piraten zou zijn bedreigd, heeft nogal wat opschud ding veroorzaakt in Nederland. Vol gens dit bericht zou een grote vloot jonken de „Alderamin" omsingeld en gepoogd hebben het schip te enteren. Na een S O.S.-sein van de „Alde ramin" waren aldus deze berich ten kanonneerboten gearriveerd, waarna de piraten vluchtten in de kreken van dit delta-gebied. Het blykt nu dat deze berichten schromelijk overdreven, zijn. De di rectie van Van Nievelt. Goudriaan kreeg vanmorgen, nadat zij kapi tein L. A. de Voogd van de „Al deramin" om opheldering bad ge vraagd. de volgende boodschap: „Alleswel aan boord Berichten berusten op fantasie". Oud-hoogleraar aan T.H. te Delft DEN HAAG In Arnhem Is Zaterdag op 80-jarige leeftyd over leden prof. ir Isaac Pieter do Vooys, oud-hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft en oud-directeur van de Algemene Kunstzijde Unïe. Prof. De Vooys was 3 Februari 1375 te Gouda geboren, studeerde aan de Polytechnische School te Delft en behaalde m 1396 het di ploma van werktuigkundig inge nieur. Hij werd geplaatst by de inspectie van de arbeid en als in specteur werkzaam in Breda, Am- hem, Deventer en Den Haag. In 1309 werd hy benoemd tot gewoon hoogleraar, hetgeen bij bleef tot 1917 en in 1918 tot bui tengewoon hoogleraar in de me chanische technologie aan de Technische Hogeschool te Delft, In. 1917 werd hy directeur van de Ned. Maatschappij tot ontginning van. steenkolenvelden, later de N.V. Mijnbouw. Van 1914—"3923 was prof. De Vooys voorzitter van het Konink lijk Nationaal Steuncomité. In 1930 werd hy benoemd tot directeur van de AKÜ te Arnhem In 1933 trad hy op als voorzit ter van de Economische Raad. Hij nam in Juni 1941 afscheid als di recteur van de AKU en werd toen gedelegeerd commissaris. Prof, De Vooys was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de orde van Oranje Nassau. Het stoffelijk overschot zal Woensdag 23 dezer te kwart voor drie worden, gecremeerd te Die ren. ROTTERDAM, Het s.s. „Groote kerk" heeft, toen het zich 100 mijl bezuiden Tou2on bevond, gemeld dat brand is uitgebroken in ruim num mer een. Het schip meet 7647 ton en behoort aan de N.V. Verenigde Ne derlandse Scheepvaartmaatschappij, en Den Haag. Latere berichten maken duidelijk, dat de brand zou zyn geblust. Het schip stoomt niet, zoals aanvanke lijk werd gemeld, op naar Marseille, doch naar Genua. DEN HAAG, De behandeling van de zaak van de arts O nii Berkei, is in cassatie voor de Hoc* Raad vastgesteld op 15 Maart. i il

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2