Televisie en vrouwenarbeid —beloven levendige agenda (alsmede tweetal interpellaties) Bond Diaconessenhuizen verweert zich opnieuw Theodor Plivier („Stalingrad") overleden Gupa: HOUTEN STOPSEL van Ueta Bever NA EEN WEEK VAN WERK: EEN WEEKEND VERMAAK Voetbal op beeldscherm Voorjaars- en zomermodellen A-lijnen en Italiaanse jurkjes bij Westerveld AGENDA BALANS1 lBinnenhof WrakPrins Willem V' wordt geborgen Prof. Einstein wordt vandaag 76 jaar Nieuwste vorm van muziekprojectie Tankwagons per schip naar Indonesië HARMONIE SHV: REDEN TOT FEESTEN Radio-actieve wolk boven NW-Europa Brandje in fabx-iek van acetyleengas Kinderen speelden met lucifers Maandag 14 Maart 1955 I van ket j (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Ds Zandt heeft de tele visie blijkbaar te wulps beoordeeld. Zyn fractie heeft het scherm tenmin ste geschuwd. Maar daardoor lean het morgen by de derde parlementaire, televisie-voorstelling wel eens gaan spannen. Het ziet er naar uit, dat door kvp-ers, anti-revolutionnairen en chrlstelijk-historischen een meerder- heidje te vormen zal zijn, welke de Omroepverenigingen geheel de vrije hand willen laten by de verdere op voeding van haar petekind. Tesamen beschikken ztf over 51 van de 100 zetels. Maar, die ene zetel wordt bezet door prof. Gerbrandy, die toen hU nog voorzitter van de Televisie-Raad was, heeft meegewekrt aan 't opstellen van een algemeen program, dat de Heren van Hilversum vrezen gelijk weleer de Mexicaanse hond! Temidden van onze anti-revolutionnalren ver tegenwoordigt de kleine, spiegelgladde, beknevelde Fries Pleter Sjoerds Gerbrandy steevast... de Andere-Richting! AI vóór de oorlog haalde hy zich het misnoegen van züö P»rtij op de hals door zitting te nemen in het gemengde kabinet-De Geer, dat de grote a.r.-voorman Coljjn voorgoed van het Binnenhof verbande. Tijdens de bezetting, te Londen tot het pre mierschap geroepen, ontwikkelde hij zich tot zulk een onverschrokken leider van onze vrijheidsstrijd, dat Winston Churchill schlfc kreeg in deze „kleine Clemenceau". Maar de staatkandige denkbeelden, welke by daar ontwikkelde, duidden eerder op een toekomstige politieke „doorbraak" dan op confessioneel isolement. Vandaar, dat hij na d-s bevrijding niet werd, wat bij wel licht had kunnen zijn: de aangewe zen leider der ARP. In plaats daar van ging by - met andersdenken den in het comité-Rykseenbeid de Indonesische politiek bevechten. En het duurde tot 1948 eer hij Op eén bescheiden, derde plaats van de AR.-lijst na de luimige NCRV- voorzitter mr Roosjen met een 12.000 voorkeurstemmen in de Tweede Kamer kwam. Hij kan er een voortreffelijke redevoering hou den, met zyn snijdende grafstem wonder snelle afwisselingen van een lach en een traan bereiken. Maar hi] zegt precies wat hem invalt. Her haaldelijk stemt hij tegengesteld aan zyn fractie wat hem echter niet verhindert om als hy zelf ergens voor pleit, gekscherend te verordonneren, dat alle „goede anti-revolutionnai ren" er zo over moeten denken. Met de spreektijd springt hij vrijmoedig om. Tegen de hamerende voorzitter zegt hij dan schalks, dat deze vast wel goed vindt, dat hij nog even doorpraat omdat het „zo'n aardige man is" of hij wijst er op, dat hij toch ondervoorzitter is „nèt als UI" En dan zwicht voorzitter Korten- horst lachend. Het is haast niet te geloven, dat deze „eeuwige kwa jongen" over een maand 70 jaar wordt! Wat hem ernstig beroert, is de In donesische kwestie. Onlangs nog heeft hij schriftelijke vragen ge steld over het vervoer van Indonesi sche troepen per Kon. Paketvaart Mij naar de Ambooese eilanden. Aan gezien het antwoord hem, „zacht ge zegd, niet geheel bevredigde" heeft hy verlof gekregen om „onze hoog geachte minister-president, de heer Drees" te interpelleren. Dat zal deze week óók gebeuren, "NJ A hem zal een communist met een Friese voornaam, de 42- jarlge* blonde, fanatieke party voor zitter Gerben Wagenaar u»t Amster dam-Noord óók een interpellatie houden, zelf geen Fries maar -een Jordaanse zoon van Friese ouders. Zelden heeft hy zó met een regeringsvoorstel ingestemd als dat betreffende de invoering van facul tatief onderricht in het Fries maar hy deed het in onvervalst Mo- ktims' Hij bezocht in de hoofdstad een ambachtsschool en werkte er by mannen- en vrouwenionen voor gelijkwaardige arbeid wil bekrachtigen. Nou, maar daar zyn de vrouwelijke kamerleden op afge schoten! Van de elf handtekeningen, welke onder het Voorlopig Verslag der rapporteurs (trices) prijken, zyn er vijf van de dames die in totaal 9 zetels in de Kamer bezetten! Enige malen wordt daarin teleurstelling uitgesproken over deze „bijzonder zwakke" nota. Wel word geaccep teerd, dat de regering geleidelijkheid wil betrachten met de doorvoering van het beginsel, maar men vindt haar toch wel èrg lijdelyk. En som mige leden zijn bepaald verontwaar digd over de opmerking der regering, dat in vele gevallen de door vrouwe lijke beroepsbeoefenaren verrichte arbeid waarschijnlijk niet geheel ge lijkwaardig is aan die, welke door de in dat beroep werkzame mannen wordt verricht. Dat is een gewaagde stelling tegenover een Kamer, waar in sinds 1918 zowel mannen als vrou wen gehuwd en ongehuwd zit ting hebben, die thans allemaal rond 10,000 schadeloosstelling ontvan gen Het kan een aardig debatje worden' Het zal in de Senaat wel kalmer toegaan als daar over Land bouw en Verkeer wordt gepraat! Intrekken ister Suurhoff zich beramen over de vraag wat er nu met die geschorste Gezond heidswet moet gebeuren. Het zou n!-* de eerste keer zyn, dat hij een Prof. P. S. Gerbrandy de „andere richting" het GJE.B., waar hij op het ambtena ren-verbod stuitte. De bezettingstijd bracht hem in de leiding van de Raad van Verzet. In die jaren heeft hjj zich de reputatie vergaard, waar aan hy later het partijvoorzitter schap zou danken. Nadien liep zijn aanhang geleidelijk maar sterk terug, van ruim een half millioen kiezers in 1946 tot nog geen 330,000 by de laatste kamerverkiezingen. Te onbesuisd om een goed tacticus te zijn, geniet hy de betrekkelijke eer, de enige van de thans zittende par lementariërs te zyn, die eens uit de Kamer werd verwijderd. Onze ka merleden zyn gerechtelyk niet ver volgbaar voor hetgeen zy in de ver gaderingen zeggen. Dat betekent echter géén vrijbrief voor beledigin gen e.d. De vooratter kan daartegen tuchtmaatregelen treffen. Daarvan is uitsluiting (gedurende één dag om te beginnen; de zwaarste. Sinds deze in 1919 mogelijk werd gemaakt, is zy dan ook maar een keer of vijf toe gepast. De interpellatie-Wagenaar betreft de uitlevering der ontsnapte Bredase oorlogsmisdadigers. Na vorige week in de Eerste Kamer het mmderheids- verwyt te hebben geïncasseerd, dat hy te streng over politieke delin quenten denkt, zal minister Donker nu wel vernemen, dat hy de Duit sers te zoetsappig aanpakt. Het be gint hem kennelyk te vervelen, tel kens over dezelfde zaken te worden aangeschoten. Reeds heeft hij in de Senaat gemopperd, dat de interpel latie in de eerste plaats tot zijn col lega van Buitenlandse Zaken ge richt moest worden. Zivakke geslacht fTEN internationaal kantje zit ook aan het volgend agendapunt: de Nota, waarin staatssecretaris Van Rhijn en de ministers Beyen en Luns meedelen, dat dg regering voors hands niet het verdrag van Genéve tot opheffing van de verschillen wetsontwerp introk. Een paar maan den geleden nam hy het ontwerp- Zwemmnchtmgen terug, dat zyn voorgange mr Joekes had opge steld om de bezwaren, waarmee dr Drees in 1947 te kampen had gabad. te omzeilen. Toen dene indertyd het hygiënisch toezicht op de Zwemba den wilde regelen, bracht de preutse Utrechtse pater Stokman in zijn voorstel per amendement plotseling ook bepalingen betreffende het ge mengd zwemmen. Dr Drees vond toen, dat dit de zuiver technische strekking van zijn voorstel te buiten ging en vroeg schorsing der beraad slagingen. Zyn opvolger Joekes kwam toen met een nieuw, ruimer voorstel, waarin ook aan de goede zeden aandacht werd geschonken. Het bepaalde, dat gemeenten op ver. schillende uren voldoende gelegen heid moesten scheppen voor gemengd èn gescheiden zwemmen. Dit schiep echter weer een nieuw meningsver schil met „zeer vele leden", die in bet Voorlopig Verslag verlangden, dat gemengd zwemmen ook niet toe gestaan zou kunnen worden Ziende, dat de „pacificatie van het zwem bad" toch niet te bereiken viel, trok minister Suurhoff ook dit nieuwe voorstel tenslotte weer in. Bij ernstige critiek voorkomt de schriftelijke voorbehandeling meest- aj wel, dat de openbare behandeling van een wetsontwerp moet worden geschorst. Dat blijft iets bijzonders. De regenng heeft echter zelfs het recht óók wetsontwerpen, welke al de goedkeuring der Tweede Kamer verwierven, dus reeds bij de Eerste Kamer aanhangig zyn, nog in te trekken. Het klinkt misschien wonderlijk, maar het is toch ook nog drie keer voorgekomen, dat de regenng haar goedkeuring onthield aaneen eigen voorstel. In 1871 was een ont- eigeningsvoorstel, ten behoeve van wegaanleg tussen Vondelstraat en Overtoom in Amsterdam, reeds de beide Kamers gepasseerd, toen men de bewuste huizen, nog net kon ko pen. Koning Willem III. die het ont werp n.b. al had ondertekend, keur de toen-goed, dat de minister, die eigenlyk mee had moeten tekenen, dit naliet. In 1952 werd van öezp bevoegdheid opnieuw gebruik gemaakt om een foutje van de Senatoren te herstel len, nadat zij het voorstel hadden verworpen om de leeftijdsgrens voor de Tweede Kamer te verlagen aanvaardden zij nl.l wél het annexe voorstel om de grens voor de Eerste DEN HAAG. Het moderamen van de Bond der Nederlandse Dia conessenhuizen. ziet zich genood zaakt met betrekking tot publicaties over het Rotterdamse Diaconessen- huis, nog uitvoerige mededelingen te doen. waaruit wy het volgende weergeven: „De moeilijkheden welke zijn ont staan, vinden haar oorzaak in het aftreden van zr Cramer, de bestu rende zuster van het huis in 1951. De ontslagaanvrage van deze zuster en de achtergronden daarvan zyn onderwerp geweest van een uitvoe rig onderzoek door een commissie van drie, waarin zaten mr T. Se- meyns de Vries van Doesburgh, of ficier van Justitie, mr W. F. Schok king, lid van de Raad van State en dr P. J. Roscam Abbing. predikant in Schevenmgen. Deze commissie is tot stand gekomen met goed keuring van zr Ciamer. Het rapport is, voorzover het op haar betrek king had, aan zr Cramer overhan digd. Wanneer de advocaat van enige zusters, mr M, van Vugt in Am sterdam, in een blad zegt dat „in rechte aan deze toestand niets is te doen dan schandaal maken en deze toestand een schandvlek is voor de samenleving", dan had deze advo caat kunnen weten, dat men de zaak voor de gewone rechter had kunnen brengen om zo eventueel een veroordeling van het Rotter damse huis te krijgen. De boutade, dat in rechte aan deze toestand mets is te doen. dient dan ook ge heel voor rekening van deze advo caat te blijven, aldus het modera men. De publicaties van de heer Rup- pert voorzitter van het C.N.V. acht het moderamen een eenzijdige pro paganda voor deze vakcentrale. Het moderamen en de Landelijke Zus- terraad ontkennen ten stelligste dat de rechtspositie van de diaconessen minder zou zijn dan van die van personen die uitsluitend op arbeids contract werken. Reeds lang voor er sprake was van enige christe lijke vakbeweging was de rechtspo- MILWAUKEE «Wisconsin). De technische dienst van het Ameri kaanse leger heeft een openbare in schrijving geopend voor het bergen van het wrak van het Nederlandse motorschip „Prins Willem V". Het Nederlandse schip is op 14 October na een aanvaring met een olielichter op bijna 6 kilometer van de ingang van de haven van Milwau kee in ongeveer 25 meter water ge zonken. Zowel de eigenaren van het schip, de Oranjelijn, als de maat schappij die het schip had verzekerd, hebben van hun rechten op het wrak algezien. PRINCETON, (New Jersey). De beroemde natuurgeleerde Albert Ein stein viert vandaag zijn 76ste ver jaardag. Einstein, die van mening is, dat alleen kinderen hun verjaardag moe ten vieren zal rustig thuis blijven en niet naar het Institute for Ad vanced Study, gaan waar hy werk zaam is. Zijn secretaresse, mej. Helen Du- kas, vertelde gisteren, dat de ge bruikelijke stroom brieven en tele grammen Zaterdag ai was begonnen te vloeien. sitie van de diaconessen zodanig geregeld dat deze. onder meer door hun opname in het huis, een ver zorging genoten die m principe strekte tot haar overlijden, een rechtspositie dus waarbij zelfs de huidige via een arbeidsovereen komst, ten achter staat". Kamer te handhaven, hetgeen door de vorige stenorung overbodig -was geworden. Met een verlegen glimlachje zei president Jonkman toen, dat hy in het midden liet, welke betekenis de laatste stemming had! AVEGNO (Zwitserland). De Duitse schrijver Theodor Plivier is hier op 63jarige leeftijd onverwacht aan een hartaanval overleden, Plivier, die in de Duitse literatuur een geheel eigen plaats innam, zo wel door zijn methode van werken als door de aan de journalistieke reportage grenzende bijzondere vorm van zijn realisme, debuteerde met „Des Kaisers Kulis", een roman over de matrozenopstand op de Duit se vloot in het jaar 1918. In 1927 verscheen van zijn hand „Der Kaiser ging, die Generale blieben". het boek dat hem wereldberoemd zou maken en waarin zyn reeds in zijn eerste ling gebleken talenten zich ten volle ontplooiden. Het merkwaardige_ van dit werk is zijn enorme historische exactheid, zodat men nauwelijks weet, of men hier met een histori sche roman, dan wel met een histo- rieschildering te doen heeft, geschre ven met de vaardige pen van een ro mancier. In 1933, toen Hitier aan het be wind kwam. emigreerde Plivier naar de Sowjet-Unie, waar hij binnen het jaar reeds volkomen gedesiliusion- neerd en een uitgesproken tegen stander van het regiem werd. Ruim twaalf jaren zou het echter duren, eer hij de kans kreeg het land te verlaten, een kans die aan een zijden draad heeft gehangen, vanwege de critiek, die zijn na de oorlog ge schreven boeken „Stalingrad" er. „Moskou" in Rusland hebben ont moet, ondanks het feit, dat hy verlof kreeg ze te publiceren. In West- Berlijn teruggekeerd, voltooide hij zijn serie over de tweede wereld oorlog met het boek „Berlijn", waar- bij hij o.a. gebruik maakte van ver klaringen van ooggetuigen, die hy opnam op een wire-recorder. Turbinetankschip „Kenia' overgedragen AMSTERDAM. Een der dtrec- teuren van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij heeft Za terdag het turbmetankschip „Kenia" overgedragen aan de N.V Petroleum maatschappij „La Corona" tg Den Haag. De „Kenia" is de eerste van een serie van 6 tankschepen, die in op dracht van de Koninklijke Shell- groep bij de N.D.S.M. wordt ge bouwd. (Advertentie LM. m xjU het experimentele stadium van dat, wat de ontwerpers de nieuwste vorm van muziekprojectie noemen, voorby Is en men zich na ruim een jaar voorbereiding in rui mere kring wil gaan bewegen, heeft de heer W. H. Thijsse Zaterdagavond in het pand van de firma Quispel aan de Lijnbaan een demonstratie van dit systeem gegeven. De vinding is uiteraard niet nieuw. In de colle gezalen wordt reeds lang ge bruik gemaakt van muziekprojec tie, zij het dan in fragmentarische vorm. De heren Thijsse en Kool hebben opnamen laten maken van volledige partituren, die tijdens het afdraaien van een gramofoonplaat worden geprojecteerd. Deze partitu ren zijn voorzien van analytische aanwijzingen, die zich in de Zater dag besproken werken beperkten tot pijlen (wijzend in de richting van belangrijke thema's), afbeeldingen van op dat ogenblik min of meer solierende instrumenten en een en kele opmerking, maar die natuur lijk voor uitbreiding vatbaar zouden zijn. Het is de bedoeling, deze fiims by 't onderricht op schoeien (even tueel ook muziekscholen) en bij voorbesprekingen van concerten te gebruiken. Zij worden dan eerst vertoond zonder het bijbehorend klankbeeld maar voorzien van mon deling commentaar. Daarna wordt het visuele met de auditieve gecombineerd. Een gezelschap van belangstellen den waaronder vele musici heeft van dit zeer bruikbare systeem kennis genomen en een levendige discussie, zich in hoofdzaak bezig houdend met het periphere gebied van de waardebepaling der muzika le analyse, heeft de bijeenkomst be sloten. ROTTERDAM. Met niet minder dan zes tankwagons aan dek is het s.s. „Limburg" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd Zaterdagavond uit Rotterdam naar Indonesië ver- trokken. De tankwagons, die elk een gewicht'hebben van 7.000 kg en ze ven en >halve meter lang zijn, zijn door Werkspoor te Utrecht gebouwd voor de Koninklijke Shell om te ge bruiken op het Indonesische spoor wegnet. De wagens hebben elk een inhoud van 19.000 litei. (Advertentie I.M,) VOOR 6UIZIH9 IH ÉÉM DOELEINDEN ALS er één vereniging t» Rotterdam was, die reden had om feest te SI vieren dan was het wel de Harmonie S.H.V., het muziekcorps van ae Steenkolen Handelsvereniging, op uitnodiging waarvan Zaterdagavond en kele honderden Rotterdammers de Rivièra-hal vulden, want binnenfeon zal de Harmonie o.tu. dirigent J. P. Kach het nieuwe instrumentarium- lage stemming, ter waarde van zo ongeveer vier en twintig duizend gul den, in gebruik nemen, dat het korps vorige week van de directie Kreeg aangeboden. Zaterdagavond in de Riviera-hal. waar Willy Vervoort, Tonny Bou cher, The Dutch Ro2tlng Stars. Antome Faveur, Jan Tromp en vele an dere bekende artisten na de pauze de talrijke aanwezigen vermaakten, stonden de nieuwe in strumenten voor het pu- büek tentoongesteld. Vier en twintig mille!!t 't Was geen wonder, dat voorzitter A. Paardeko- per, met gerechtvaar digde trots graag ver telde, waaraan de Har monie dit reuze-ge schenk te danken heeft: vorige jaar speelde het korps voor enkele Fran se autoriteiten dc Mar seillaise, en dat viel zo in de smaak, dat de Franse gasten tegen de directie zeiden: Dat mu ziekgezelschap moet u in re houden' Dat de Harmonie niet alleen tn Franse, maar ook in Rotterdamse, en Nederlandse kringen, groot aanzien geniet, bewees wel de aanwe zigheid van vertegen woordigers van het be drijf, Nederlandse Unie van Muziekgezelschap pen, Rotterdamse Kunst kring. Philips Harmonie uit Eindhoven. Tavenu uit Loosduinen en vele andere verenigingen uit Rotterdam en andere plaatsen. Tödens het eerste deel van de avond brachten de leden van het korps, gebruik makend van het oude instru mentarium, daar het nieuwe nog moet worden ingeblazen enkele bekende nummers ten gehore. Vooral het vierde. Scenes pittoresques van Massenet-MiUet, waarop ruim drie maanden was gestu deerd, oogstte de bewondering van allen. Het dansorkest van Jack Wilson ver zorgde de muziek voor het baj. In Lommerrijk: Vier en tiointig mille kost het instrumentarium, lage stemming, waarover de Harmonie SHV sinds enkele dagen beschikt. acteren van de spelers was het ni«t alleen de routine van de hoofdrolspe ler, die de donateurs en genodigden het spel met aandacht deed volgen. Dit debuut kan voor Crooston zeker aan leiding zijn ijverig voort te gaan. Na afloop was er bal tot twee uur. Robur De huldiging van de heer C. J. Nan- mngs. die ln 25 jaar ettelijke kilome ters boomstam voor Van der Burg's Boratelfabrieken verzaagd heeft, vorm de de opening van de grote feestavond van Robur, de personeelsvereniging van het bedrijf, die Zaterdagavond m Lom merrijk werd gegeven. De jubilaris werd toegesproken door de directie en een vertegenwoordiger van het personeel. Van beiden ontving hij een cadeau on der couvert, dat, zoals hij in een gees tig bedankje vertelde, zou worden ge bruikt om zijn woninginrichting te ver volmaken. Het uitstekende feestpro gramma „Holderdebolder van ernst naar kolder" werd verzorgd door Ber ry Kievits. Gerard Walden en vele an deren. De avond werd besloten met een gezellig bal,waarbij de „Music Sta voor de muziek zorgden, Doofdstommeninatituut Crooston Crooston Is de naam van de jonge Crooswjjkse toneelvereniging, die Za terdagavond in het Doofstommeninsti- tuut haar eerste uitvoering gaf. Onder regie van de heer H, P. van Weelden werd ten tonele gebracht ..Doden le ven" van A. v, d. Linden. De vereni ging is in November 1954 ontstaan uit een dub. die reeds enkele Jaren be stond. Enkele spelers voelden zich dan ook reeds kennelijk op het podium thuis. Dank zij de rust en het goede jT)E café's-met-beeldradio hebben weer uitnemende zaken gedaan gistermiddag en de negentienduizend Nederlanders, die al een toestel in de huiskamer hebben staan, zuilen zeker plezier hebben beleefd van hun kostbaar bezit. Ideaal teas de reportage met. Dit moet geweten uiorden aan de toestand van het veld, dat zo nu en dan een lappendeken van lichte en donkere vlekken leek, ■waarop de spelers wat verloren rond hepen. Hierdoor was het voor de kyker zo nu en dan wel moeilik, rich te oriënteren. Toch waren de beelden over 't alge meen redelijk en in de rustige ca mera-regie van Leen Timp viel veel te waarderen. Jam mer vonden wij het, dat hy ons zo weinig kijkjes op de tribu nes gunde. De com mentaar van Aad van Leeuwen was precies wat ze moest wezen: een heldere, bondige toelichting op het beeld. Na afloop van de wed strijd nam de televisie haar kijkers mee van Amsterdam naar Dort- mundt, waar de Westduitse camera- lieden zorgden voor een boeiende reportage van een concours-hip- pique. De inleiding tot Leo Pagano's ra dio-reportage van de gisteren ge speelde interland-wedstryd was, zo als we dat van de KRO gewend zijn, .weer prettig-orjgineel. Klaas van Beeck en de zynen zorgden er voor dat de luisteraars, voor Leo Pagano in het Olympisch stadion aan het woord kwam om een aanstekelyk rad verslag te geven, volkomen in de voetbal-sfeer waren. Maar één aan merking moeten we toch maken: het vulgaire liedje, waarin „onze jon gens" werd aangespoord, „gehakt" te maken van de Denen was volkomen misplaatst. Men is in onze omroep altijd zo op z'n hoede voor woorden, die door bepaalde groepen luister aars als „onvertogen" geïnterpreteerd zouden kunnen worden. Welnu, dit liedje vonden we erger dan een on vertogen woord, we vonden het rond uit VIES. Radio LONDEN. Een grote wolk die radio-actieve deeltjes bevat, afkom stig van de Amerikaanse atoom- proeven in Nevada, is in de loop van het weekeinde de Britse eilanden gepasseerd. De wolk drijft, met een snelheid van ongeveer 160 km per uur. in de richting van Denemarken en Zuid-Zweden. Matson Westeryeld hield gistermiddag in Atlanta in samenwerking met Maisore H. Mack hoeden en de firma J. Battels byouteneen, een Tjiodeshou), waarin ze haar nieuwe voorjaar», en zomercollectie toonde. Het bleek een zeer verzorgd geheel, waarin tal van modellen naar originele creaties van Dior, Fath, Balmain en Balenciaga voorkwamen. Behalve de mooie pastelkleuren, die voor het komende seizoen zijn voorgeschreven waren ook felle kleuren te zien, die de Italiaanse invloed op de mode ver rieden. Naast traditionele stoffen als tweed, jersey, tooi, zijde, nylon, otto man en katoen en linnen in atlerlei bewerkingen, ivoren er ook nieutue stoffen. Onder meer was er een swagger van een nieutoe houtnerfstof, een prettig, licht zomermateriaal, dat is samengesteld ttit tooi en zijde. Er ligt een mooie diepe glans over, die doet denken aan satijn. Er werden enkele modellen in de originele A-lyn getoond, zoals een complét in marineblauwe shantung. De 7/8ste jas was van boven heel smal en liep naar beneden wijd uit Daar onder uit sprong dan nóg wij der een rand van de plooirok. Ove rigens bleek duidelijk dat het met die A- en H-3ijn in ons land niet zo'n vaart zal lopen. Hun invloed is wei merkbaar, maar over het algemeen zijn de lynen sterk „afgezwakt" en aangepast aan de Hollandse smaak (en het Hollandse figuur). Ook hier werden op A- en H-lijn geïnspireer de modellen getoond. Een bijzonder mooie variatie op de H-lijn was te zien in een donkergrys pakje met een brede strook van witte kant op de heup. Door de grote hitte die een ka chel uitstraalde, is Zondagmiddag houtwerk m brand geraakt in het ketelhuis van de AGA, fabriek van acetyleengas aan de Overschiese- weg. Het brandje richtte nagenoeg geen schade aan. Geblust werd met een straal van de fabrieksleidmg en met een nevelstraal. Aanwezig wa ren gereedschapswagen 4 en de bluseenheden 114 en 115, geleid door hoofdman A. I. Boone. In een woning aan de Orsestraat 390 speelden Zondagmiddag kinde ren met lucifers: het gevolg was dat brand ontstond. Een deken en wat kleding verbrandden. De scha de bedraagt I 150. Met een emmer water kon het brandje snel worden geblust. De bluseenheden 63 en 64 en gereedschapswagen 5 rukten uit onder leiding van brandmeester L. W. Buscher. De verschillende zomerjurkjes met Italiaanse kentekenen in dessin en model waren allerliefst. Met hun le vendige, felle kleuren vielen ze op tussen de pasteltinten. Er waren mo. dellen, die zonder bezwaar ook als cocktailtoiletje dienst zouden kun nen doen. Dames, die hun jonge jaren achter de rug hebben, zullen met evenveel belangstelling hebben toegekeken als de slanke jeugdigen, want ook voor hen werden zeer smaakvolle model len getoond. Heel mooi was bijvoor beeld een kamgaren tailleur in een grote maat, waarbij het donkergrijze jasje was gevoerd met het lichtgrijze satijn, waarvan ook de vestblouse was vervaardigd. Eveneens prachtig af kledend was een swagger van zwarte ottoman met een grote kraag, die tot beneden doorliep. Hij werd gedragen op een gele japon van wol en zijde. Het is opvallend hoe dit jaar de ontwerpers zyn geïnspireerd door de romantische roos. Op vele van de nieuwe stoffen komen grote en klei ne rozen voor als dessm, en vooral de hoedjes zijn vaak gegarneerd met rozen. Een van dc nieuwe tinten is de mosterdkleur, die „het goed doet". Er waren o a, een mooie, heel een voudige tailleur in mosterdkleur met een zwarte kraag, en een uiterst jeuedïg kledende wollen rok in de zelfde kleur, die onder een witte mouw- en kraagioze blouse werd ge dragen. De bijouterieën zullen in het nieu we seizoen een onmisbaar onderdeel van de garderobe vormen. Vooral lange parelkettingen zijn modem. Oorbellen mogen bij geen enkel tcilet ontbreken. Bij geklede pakjes en japonnen werd en meest kleine hoeden gedra gen, smaakvolle kleine dom'es met een enkele strik of bloem Bij de zo- mertoiletten waren het meer grote hoeden, die de finishing touch aan het geheel gaven. De show, die hedenmiddag en -avond zou worden herhaald, werd besloten met een aantal fraaie avond toiletten en een bruidsjapon. Deze tailleur van een grove tweed in de kleuren grijswit en blauw heeft inplaats van een gewoon jasje een kleine cape met splitjes voor de handen. Dergelijke capes zijn heel modern. Dit kamgaren pakje is een origi neel Dior-model. Het is gestreept in de kleuren zwart, grijs en geel en heeft een brede witte kraag met een zwarte strife. Er wordt een witte matelot by' gedragen» In Harmonie: Blauuie "N.V. De afdeling Rotterdam LMO. en. Cbarlols van de Blauwe N.V. besloot gistermorgen ln het Harmonie-theater haar eerste serie fSlmochtenden. In zijn openingswoord zei voorzitter Knupker dat het bestuur voor de tweede serie, die in het najaar wordt gehouden, op nog grotere belangstelling rekent. Na de vertoning van twee journaal- films vertelde Mej. Harders van het Consultatie-bureau voor Alcoholisme een en ander over het werk en het be lang van dit bureau. Het hoogtepunt van de morgen was de film Lajla, die de geschiedenis verhaalt van een kind, dat opgroeit in de barre gebieden, van het hoge Noorden. In spuithuisje 70: Huldiging Tijdens het weekend is de heer'J. M. Sweden gehuldigd m het Spuithuisje van bluseenheld 70, omdat hij onafgebroken 35 jaar lang de VrywtHige Brandweer heeft gediend. Alle hoofden en man schappen stonden in het huisje om de slangenwagen opgesteld.Brandmeester J G. Schumacher sprak cfe jubilaris toe en overhandigde hem een armbandhor loge met inscriptie. Tenslotte sprak de heer Swebcn enkele woorden van dank. In Verenigingsgebouw: Kleinpolder-W est In het Verenigingsgebouw ia Overschie heeft Zaterdagavond de sport- en amusementsvereniging Klempolder West een gezellige avond gehouden. De penningmees ter, de heer F. J. Pak, opende de avond, hij vertelde dat bet ledental steeds groeiende is: zij telt thans 375 donateurs. Onder de naam Cocktail 1955 was er vervolgens een aardig cabaretprogramma. Rens Boer was de conferencier. In Emporium: Scala Tot de laatste plaats was Empo rium Zaterdagavond bezet bij de uitvoering die de Rotterdamse ac cordeon vereniging Scala er gaf. Uit de openingswoorden van de voorzitter, de heer J. de Grijs, bleek, dat Scala aan het eind van dit jaar zijn vierde lustrum hoopt te vieren, De drie orkesten van de vereniging hebben thans tezamen 96 leden. Onder de pittige leiding van di rigent Rino van der Laan hebben de drie orkesten goed spel laten horen. Hetzelfde deden een trio en een duo. De rest van de avond werd gevuld door Henk Bukman en zyn gezelschap, met muzikale omlijs ting van Jan van Oost. Daarna werd nog lang gedanst. VOOR HEDEN Dans; Schouwburg, 8 uur: Ballet van de Nederlandse Opera. Variété: Schouwburg-Zuid, 8 uur: Tixoler Holzhacker Buh'n en variété. Film: Arena, 2. 7, 9,30 Het bed. Capitol, 2, 7, 9.15 u.: Uit de brand ben je! Centraal, 2, 7,,9.15 U,: Ditte, een mensenkind. Cineac, 9— 5,15 unieuws enz.; 5,30, 7.45, 10 u.: Duel in de jungle. Colosseum, 2, 7, 9.15 u.; Moord in de Rue Morgue. Harmonie, 2, 7, 9.15 uu De wereld veroordeelde haar. Lumiere, 2.15, 7, 9.30 u.; From here to eternity. Lu- tuEca, 2.15, 7, 9.30 u.: De woestijn leeft, Luxor, 2, 7, 9.30 u., Het schaap met 5 poten. Monopoïe, 2, 7, 9 u.: De heerser van Ceylon (vanaf Dins dag Kinderogen) :Passage, 2. 7, 9.15 u.: verdi, koning de melodieen. Prin ses, 2.15, 7, 9.30 u.: Het schaap met 5 poten. Rex, 2, 7, 9,15 u.: Fort Al giers. 't Venster, 2, 7, 9.15 u.: De ze ven hoofdzonden, Victoria, 2, 7, 9.15 u.: Duel m de jungle. Tentoonstellingen: Museum Boy ans, 105 u.t Engelse landschapsschilders. Beeldhouw werken en tekeningen van Marino Marinx. Venetiaanse prentkunst van Jacopo de Barbarj tot Tiepolo; Historisch Museum, 10—5 uur; Geschiedenis vaft Rotterdam (Zat. 2.30—3.30 rondl.). Bouwcentrum, 95 u.: Diverse tentoonstellingen, 't Venster, 10—22 u.: Gouaches van Ossip Zadkine. Museum voor Land en Volkenkunde, 10—u.: Het leven van de Eskimo's. Kunstcentrum Groothandelsgebouw, li—17 n.: Werk van H. A. van der Wal. Brandweer- museum, 1016 u. Museum O» en O., 'sGravendijkwal 60, 105 u.: Inheems speelgoed uit Indonesië. Parkeerter rein Schouwburg: Atoomtentoonstel- ling. .J.V.v'

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2