Meer kinderen verzuimden in 1954 de scholen Voor -t nieuwe Stadhuis Onteigeningen rond Emma-plein Traditionele uitvoering van Matthaeus Passion De Buitenkerkelijkheid en het Humanisme Een trek naar de nieuwe industrie terreinen Aanleg van wegen enz. nodig Gemeenteraad komt bijeen 379 GEVALLEN Sociaal werkster, de politi een de rechter ingeschakeld Wie heeft iets verloren? AGENDA IJV GROTE KERK: Prof. Stuiveling: conclusies Vlaardingers sterker dan Schiedammers Adviezenraad Scholen in Nieuwland BOTSING OP DE BEURSBRUG Straatvoetbal competitie Bromfietser maakte lelijke val Vreemde bezoeker Jongen beschoot boten - Wijkraad Kethel naar de SG Spreekuur verzet Burgerlijke Stand J. A. van Harskamp restaurateur Mar. Museuin-overleden C SCHIEDAM Nieutve clubs TYPES STENO BOEKH. NEDERI FRANS KOERIERSTERS Dinsdag: 22 Maart 1955 De Schiedamse Commissie tot we ring van Schoolverzuim heeft het jaarrapport gepubliceerd. Hierbij bi ijkt dat in ruim 90 procent van de gevallen gesproken mag worden van onwettig school-verzuim en dat de onverschilligheid of de onmacht van de ouders de voornaamste reden is niervan. De commissie treedt hier tegen op en meermalen moest de Kinderpolitie worden ingeschakeld. Wat met wegnam dat het schoolver zuim in 1954. in vergelijking met het voorgaande jaar nog is toegenomen. De medewerking van de ouders is bij dit euvel echter van zeer groot belang. commissie kreeg gedurende het jaar 1954 379 gevallen van schoolver zuim ter behandeling. Deze betrof fen de openbare en bijzondere lagere scholen, de beide scholen voor voort gezet lager onderwijs, de lagere tech nische school en de beide huishoud. en industriescholen. Er verschenen slechts 181 van de opgeroepenen of 47 procent voor de commissie. 198 personen of 53 procent, dus meer dan de helft, gaven geen gehoor aan de oproep. Slechts een enkele maal kwam bericht van verhindering, al of niet vergezeld van een uiteenzet ting van het gepleegde verzuim. 2n de meeste gevallen blijkt onverschil ligheid. van de ouders de reden van het wegblijven. Onder de wegblij vers komen vaak dezelfde namen voor. De maatschappelijke werkster bezoekt vaak de gezinnen en tracht deze ouders er toe te brengen bij een later verzuim voor de commissie te verschijnen. Van de 181 behandelde gevallen beschouwde de commissie er 153 of 84 procent als ongeoorloofd. Hexent men de gevallen, waarbij de ouders niet verschenen, afgaande op de in lichtingen van de hoofden van scho len tot de ongeoorloofde, dan is het aantal gevallen van ongeoorloofd Schoolverzuim 351 of 92 procent. Het verzuim bleek bij de meisjes groter te zijn dan bij de jongens, daar van de 181 behandelde gevallen 75 jongens en 106 meisjes waren. Vaak werd ziekte opgegeven, terwijl de kinderen buiten speelden, of om andere redenen niet op school kwa men. Soms bleef een kind langer thuis, dan de arts noodzakelijk acht te. Spijbelen kwam bij jongens meer voor dan bij meisjes (24 jongens, 7 meisjes). Bij het helpen in de huis houding betrof het 6 jongens en 23 meisjes. Opvallend is het grote aan tal gevallen van thuis houden zon der voorafgaande vcrlofaanvrage aan het hoofd van de school <15 jongens, 28 meisjes). Indien dit geen onver schilligheid is, is het toch. zeker als onwellevendheid aan te merken. De commissfe ziet zich in deze geval- Ien meestal genoodzaakt het verzuim als ongeoorloofd te beschouwen. Er deden zich 12 gevallen voor, waarbij het kind geen zin had de school ver der te bezoeken. Dit betrof 12 meis jes. leerlingen van de huishoud- en industriescholen. Hier bleek vaak ge- Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, tussen 9—12.30 Uur en 2—5 uur: Bruine schoen (RL Te bevragen bij de vinders: Armband, mevr. Visser, v. Bevcrenstrsat 37; gou den rfng met inscriptie, L de Borst, Nassnulaan 3a; oorbel. M. Sluiter, Ju- hanaiaan 72b; bedrag aan geld. J. Bioemheuvel. Rotterdamsedijk 243c; kin- derportemonnaie, P. Frank, Dr. de Vis serlaan 32; brume actetas, W. Verhey, v. Ruijedaellaan 17a; rode portemonnaie. Notenboom, Talmalaan fl4; bruine heren. Sorteintmnaie, inh, Duits geld, S. Brbk- ng. Korte Kerkstraat 6b: rood étui inh. zakkam en foto's, E. Malkus, v. Ostade- Jaan 39, rol kippengaas, D. Krabben dam, Cort v. Lindemaan 50; blad cou- 6ons, mevr. Visser, v. Bcveronstraat 37. roekrlem, Lacrouc, Dwarsstraat 33, houten Krat, Melchers, Singel 4: grijze kinderhandschoen, Mensez, Spoorstraat 18; jongonsriem. N. Veth, Jacob Mark straat 8a: grijs kinderwantje, B. Ozephius, F K.oiaan 107b; witte baby- slobroek, v. Kooö, Newtonstraat 48; brume want (L), D v, d Heul, Slacht- huisJaan 29c; zwarte damesschoen, M v. d. Hoek, Populierenlaan. 16: blauw grijze kinderwant, (R>, H. Overheul, Buitenhavenweg 176b; sjaal. H. J. Vis ser, Marconistraat 69b; 1 paar zwarte damesschoenen, W. v. d. Heiden, Broersvest 99: rode autoped, Boskeijon. Savornin Lohmanlaan 12; rozenkrans in étui en sleutel, A. de Jager. St. Jans- plein Sb; rozenkrans, v. Dijk. Goereese- straat 9b; aansteker, L. W. Both. Lelb- nltzstraat 23a; ring met 5 sleutels, Faber, Lorentzlaan 27. brek aan medewerking of onmacht van de ouders om het kind de school te doen bezoeken. Behalve het bezoek van de maat schappelijke werkster aan de gezin nen. was het soms nodig de hulp van de kinderpolitie In te roepen, om het schoolbezoek te doen plaats vin den. Bij herhaald ongeoorloofd schoolverzuim volgt tenslotte de ver oordeling tot een geldboete door de kantonrechter. In 1954 werden 43 processen-verbaai opgemaakt. De commissie behandelde nog 7 gevallen van volsterkt schoolver zuim. Dit betreft kinderen, die, hoe wel zij leerplichtig zijn. op geen en kele school blijken te zijn ingeschre ven. Na onderzoek volgde zo moge lijk plaatsing op een school. In vergelijking met het jaar 1953 nam het schoolverzuim toe. De com- missie wijst de ouders op het grote belang van.het regelmatig schoolbe zoek en dringt er bij de ouders op aan, zoveel m hun vermogen, ligt. hiervoor te zorgen. De ouders dienen zich hun plicht en verantwoordelijk heid in deze wel bewust te zijn. De commissie brengt dank aan de hoofden van scholen en de maat schappelijke werkster voor de mede werking. Deze goede samenwerking is voor de commissie van groot be lang bij haar werk, namelijk te trachten het ongeoorloofd schoolver zuim zoveel mogelijk te beperken. Apothekers-nachtdienst: Apotheek Fa Gonka, Hoogstraat 29. Bellen b0 ongeval: G.G. en GD, Tuinlaan 80, telefoon 69290. Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven: geopend iedere werkdag (behalve Maan dag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woens dags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Dam: geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur, iedere avond (behalve Donderdags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur- Zondags gesloten. Stedelijk Museum: Arta-tentoonstel- ling: Graphiek en beeldhouw werk. Geopend dagelijks; 2 tot 5 uur. Bioscopen: Passage. 2. 7 en 9.15 t „Maarten Luther". Monopole, 2, 7 en 9 uur: The Glenn Miller Story. Voorstellingen: Volksgebouw, 8 uur: Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Le zing door Jef Last over Grieken land. Musis Sacrum, 8 uur: Demon stratie Ned. Persil Mij. Arcade, 8 uur: Filmavond K.A.B. Blauwehuis, 8 uur: Kijkavond Vara-tele visieclu b. DE KROON: 8 uur Standhouders- vergadering van de Inhabé. Bidstond voor het geims De Oud Gereformeerde Gemeente houdt Woensdag 23 Maart in het Ge reformeerd Jeugdhuis aan de Lange Haven 97 een bidstond voor het ge was. De dienst wordt geleid door de plaatselijke predikant ds F. Luytjes. Aanvang 8 uur. In November stelde de Gemeenteraad van Schiedam vast dat het nieuwe stadhuis zou komen te staan cp het Emma-plein en omgeving, zijnde de plaats die de meeste mogelijkheden biedt voor de bouw van een waardig, imponerend <n doelmatig stadhuis, waarin zowel het representatieve als het werkgedeelte behoorlijk zou kunnen worden ondergebracht. fff jaarlijkse uitvoering van de Matthaeus Passion van Johann Sebas tian Bach tn de Grote Kerk te Schiedam is in de loop der jaren meer ge worden. dan oen traditie. Het is een evenement, dat vele honderden Rot terdammers de reis naar de naburige stad doet aanvaarden, omdat men het imponerende van Bachs scheppingt verklankt in de sfeervolle ruimte van het met kaarsen verlichte enorme kerkgewelf, «iet meer missen toil. T ANG tevoren was de Grote Kerk reeds uitverkocht. Men verwacht van deze uitvoering heel veel, om niet te zeggen alles. Des te moeilij ker wordt het voor het Rotterdams Philharmonisch Koor en -orkest om steeds maar weer aan hogere eisen te voldoen. Het publiek wordt criti» scher. Het kent Bachs geniale com positie door en d ior, zodat elk vlekje in de uitvoering opvalt. Doch de in stelling van koor. en orkestleden kan niet anders dan dezelfde blijven. Het is de instelling van de mens, die zich, midden Sn het bestaan van alledag, opeens geconfronteerd ziet met het alleraangrljpendste van alle religieuze belevenissen: het lijden en sterven van Christus. Natuurlijk is het niet zo, dat men 2ich dit gebeu ren -op een bepaald ogenblik in het jaar zó maar herinnert. Men wordt hier bewust naar toe geleid en het meest merkwaardige is wellicht, dat het lijdensverhaal in muzikale ver klanking door oneindig veel meer mensen wordt beleden dan alleen door hen, wie de religie een dage lijkse (of wekelijkse) behoefte is. Desalniettemin is het begrijpelijk, dat men soms wat langer tijd nodig heeft, zich opnieuw in alles, wat deze hoofdstukken van Matthaeus en de muziek van Bach daarbij hem te zeggen hebben, in te leven. Het is bovendien allemaal zo vertrouwd geworden. Het gevaar voor kleine inzinkingen, zoals zij zich gisteren voordeden, wordt voortdurend gro ter. Daarbij komt, dat Eduard Flipse in zijn opvatting détaillist is. De ganse Matthaeus Passion is hem lief, maar het zijn de bijzonder aangrij pende momenten in de tekst, zoals het koraal no. 31 „Was mein Gott will, das g'scheh' aUzeit", de zin snede „gegrüszet seist du, Juden- kónig!" uit koor 82 en het „Ich bin Gottes Sohn" uit koor 67, die door een speciale koorexpressie worden geaccentueerd. Daartegenover zinkt een te vriendelijk gezongen „Wozu dienet dieser Unrat" van koor 7. dat juist beklemming moet uitdrukken, in het niet en daarmee is dan tevens één van de inzinkingen waartoe ook het iets te laag geïntoneerde openingskoor dient te worden gere kend aangeduid. Overigens kan men. uit histori- Humanistisch Verbond Zondagmorgen heeft prof,dr G. -Stuiveling in Musis Sacrum voor de gemeenschap Schiedam van het Hu- .manistlsch Verbond een Inleiding gebonden over buitenkerkelijkheid f 'en humanisme. Prof. Stuiveling schetste In forse lijnen de ontwik- keling van het geestelijk leven m West Europa van omstreeks 1209 tot op de huidige dag en baseerde op deze schets enkele conclusies ta.v, het na oorlogse, georganiseerde hu manisme in Nederland, De periode van c. 1200 tot c. 1500 noemde prof. Stuiveling een geslo ten tijdperk. Puttende uit de rüke Griekse bronnen ontstond in Itahê omstreeks 1500 een. nieuwe stroming van. critisch denken; de Renaissance. De Griekse geest, bij Erasmus zo sterk levend, was aldus prof. Stuiveling absoluut afwezig bij Luther. Het conflict tussen de RK. kerk en Luther was dan ook daar om zo hevig omdat Luther even dogmatisch was als de RK. kerk. Het Calvinisme was dat in nog he viger mate. Een steeds straffer wordende organisatie van de ELK. krek was dan ook het gevolg van de Hervorming. Door de grote en snelle vlucht der natuurwetenschappen stond de ge neratie van c 1890 critischer dan ooit tegenover de kerk. Mensen als Busken Huet, Fierson, de Genestet, Multatull en Van Vloten vier hunner waren theologisch geschoold - braken met de kerk. De schok tussen de zich voortdurend wijzi gend» natuurwetenschappelijke vi sie on de statische, op dogma's be rustende godsdienst had verstrek kende gevolgen, die de Doleantie van dr Kuyper slechts zeer ten dele vermocht af te remmen. Van 1890 tot de laatste volkstelling in 1946 steeg het aantal bewust-buitenker- kelijken van l procent tot 17 pro cent. De buitenkerkelijkheid kwam en komt vooral voor in de steden en onder de hoger geschoolden. In Amsterdam nadert het percentage der buitenkerkelijken de 50 procent Buitenkerkelijkheid en ongeloof blijken volgens een recent onder zoek nagenoeg samen te vallen. De ze obtwikkeing zou van geen enkel belang zijn indien niet grote levens waarden daarbij betrokken waren. Geen enkele beschaving ook geen individuele kan ontkomen 'aan de bezinning op fundamentele vragen als die betreffende de afkomst van de mens de dood, een voortbestaan na de dood, goed en kwaad etc, Eeuwenlang verschafte de Bijbel hierop vaste antwoorden Van bijna een 5de deel van de Nederlandse bevolking hebben deze antwoorden hun geldingskracht verloren. Het georganiseerde humanisme tracht nu de bezinning te vernieuwen en te verdiepen, uitgaande van wat prof. Stuiveling de drie pijlers van het humanisme noemde: de algemene geldigheid van de menselijke waar neming, het inzicht dat de waarde ring van goed en kwaad van de mens afhankelijk is en tenslotte het weten dat in de wereld géén -voor uitgang mogelijk is dan door men sen. sche overwegingen, bezwaar heb ben tegen het aanhouden van de continuobassen in de recitatieven (een kwestie, die de geleerden nog steeds bezighoudt) en door het klankeffect van het 3terk spelende orgel tegen het daardoor vrijwel onhoorbare „Sind Blitze, sind Don- ner" zou men zich wel eens onbe vredigd kunnen gevoelen. In wezen tasten deze kleme opvattingsver- schillen Bachs werk toch met aan. Daarvoor is het te groots en te ge maal. De Evangelist van Heinz Marten klonk doorgaans bijzonder mooi. Was de merkwaardige inzetvergis- sing even een gebrek aan concen tratie? Laurens Bogtmans vertol king van de Christuspartij was als steeds boven alle lof yerh'even. Prachtig van expressie klonken de stemmen van Corrie Bijster en An nie Hermes, zeer bevredigend die van John van Kesteren en Leo Ke telaars. Hana Schouwmain bespeel de weldoordacht het clavecymbel, Piet v. d. Kerkhof f het orgel en van de instrumentale solisten verdienen Salvatore Tomasso, Herman Bril, Wim Clemens, Henk v. d. Velde, Simon Houttuin, Piet Schenkels en Lou Oó5tdam eervolle vermelding Het frisse jongenskoor was De klei ne stem West o-Lv. Leo Smit, De verdere uitvoering van dit plan stuitte voornamelijk op het grote bezwaar, zo delen B. en W. mede, dat het nieuwe stadhuis moet komen op een plaats waarop thans nog woningen staan, zodat in verband met de woningnood en de tot nog toe geringe toewijzingen aan bouw volume een extra contingent aan onze gemeente voor dit doel nodig zal zijn. De bestaande toestand vraagt ech ter dringend om voorziening, al thans wat het werk-gedeelte van de secretarie betreft, zodat B, en W besloten hebben om de onteigening van de nodige percelen ter hand te nemen, in het vertrouwen, dat ge leidelijk, naarmate de onteigening vordert, het nodige extra-contingent voor de bouw van de vervangende woningen zal worden, verleend, B. en W. komen thans met een onteigeningsplan dat zich uitstrekt over een deel van de bebouwde en onbebouwde eigendommen, gelegen aan de Singel, de Eerste- en de Tweede Tuinsingel, de Lange Sin gelstraat en de Laurens Co9terstraat. Bij dit plan wordt aangetekend dat door de ligging op een klein marktplein, het bestaande stadhuis niet uitgebreid kan worden, De ver schillende afdelingen van de secre tarie moesten daarom in elders ge legen bijgebouwen ondergebracht worden, zodat de secretarie thans gedecentraliseerd is- De toestand is thans zo dat behalve een veel te kleine raadszaal (tevens trouwzaal), een eveneens veel te kleine B. en W.-kamer (tevens commissie- en wachtkamer), een burgemeesterska mer. een secretariskamer, feitelijk slecht één. afdeling (die voor Alge mene Zaken) in het Stadhuis is ge vestigd en de andere afdelingen ci ders zijn ondergebracht in lokalitei- Biljarten Maandagavond werd de jubileum- serie van de biljartvereniging Het Oosten voortgezet met twee ont moetingen, tegen de Schiedamse vereniging YLF. en De Unie In beide ontmoetingen toonden de Vlaardingers zich de sterksten. WJ. bracht het tot een percentage van 84 40 pet, terwijl Het Oosten 93,18 pet scoorde, aldus een winstpercen tage van 8,78. Het verschil tussen De Unie en Het Oosten was gerin ger. De Unie scoorde 89.82 pet, ter wijl Het Oosten 93.14 pet noteerde, aldus met 3.32 pet in de meerder heid blijvend. ten, die geen van alle aan de mo derne eisen voldoen. Het is om deze redenen dat de bouw van een nieuw stadhuis door B. en W. zo dringend nodig wordt geacht. Officieel bericht Uitbreidingsplan (Spaanse polder) in hoofdzaak Het hoofd van het Gemeentebe stuur van Schiedam maakt ter vol doening aan het bepaalde in artikel 37 der Woningwet bekend, dat inge volge bovengenoemd wetsartikel heden voor de tijd van vier weken ter Gemeente-Secretarie (Afd. Al gemene Zaken Stadhuis) voor een ieder ter inzage is nedergelegd het ontwerp van een aanvullend uit breidingsplan in hoofdzaak („Spaan se Polder"). Schiedam, 21 Maart 1955 Voor de detailhandel en consumentenbelangen Burgemeester en wethouders zijn onlangs overgegaan tot de instel ling van een Adviesraad voor de De tailhandel en Consumentenbelangen, In deze commissie, welke gister avond door wethouder H. Sabel ten stadhuize werd geïnstalleerd, heb ben zitting: mevr, E, M. den Boer- Bijl (Centraal Vrouwen Comité); de heren: B, G. Hoogendam en A. van Minnen (Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas); H. T. H. Kamp (R.K. Middenstands bond); P. W. van Oosten, Chr. Mid denstandsvereniging) K. Kramer Freher (Kon. Ned. Middenstands bond) M. van Veen (NW Bestuur- dersbond); J. van Tilborg (Chr. Be sturenbond); A. W. van der Sluijs (Kath. Arbeiders Beweging). De Adviesraad koos de heer B. G. Hoogendam tot zijn voorzitter, ter wijl als secretaris aan de Advies raad is toegevoegd de heer J. van Heerde, commies ter secretarie. acmeaam, zi maart moo Nederland gaat. Het Hoofd van het Gemeentebestuur bekend is, gestadig voort. Met voornoemd, e toeneming van het aantal nieuwe - j w PFVK woningen houdt de bouw van nieu- we scholen gelijke tred. In Nieuwland is reeds een open bare school gebouwd en zijn een school voor R.K. gewoon lager on derwijs en een school voor Chr. ge woon lager onderwijs in aanbouw. Het aantal leerlingen dat de Open bare lagere school bezoekt, is inmid dels gestegen tot 205. Het gevolg daarvan is dat, nu besloten is 'tot de bouw van 600 nieuwe woningen, maatregelen moeten worden geno men om te voorkomen dat er gebrek aan schoolruimte ontstaat en om het aantal nieuwe leerlingen m de met meer verre toekomst in nieuw te bouwen scholen onder te brengen. B, en W, stellen daarom de raad voor in principe te besluiten tot de houw van een 2e school voor open baar lager onderwijs in Nieuwland. Officieel bericht Westfrankenlandsedijk gesloten Ter openbare kennis wordt ge bracht, dat ter Gemeente-Secretarie van Schiedam (Afd. Algemene Za ken) van heden tot en met 24 Maart 1955 ter visie is gelegd een ontwerp besluit tot het onttrekken van het gedeelte van de Westfrankelandse- dijk, lopende van de Admiraal de Ruyterstraat tot aan het punt, waar op de omlegging zich met de West» frankelandsedijk verenigt, aan het openbaar verkeer. Belanghebbenden kunnen tegen dit voornemen gedurende de termijn van de ter-visie-legging schriftelijk bezwaren indienen bij de Gemeen teraad. Schiedam, 21 Maart 1955 Burgemeester en Wethouders van Schiedam, De Burgemeester, J. W.PEEK De Secretaris, N.J. POST ELLY SALOMÊ. gaan. Gistermorgen om half twaalf is de wielrijder J. M. uit de Kortlandstraat op de Beursbrug in botsing gekomen met een vrachtauto. De rem van de fiets weigerde. Met een flinke her senschudding en. een gekneusde lin kerpols werd de wielrijder naar het gemeenteziekenhuis gebracht, van waar hij later weer na" huis kon aan de aanvragen te voldoen, de gemeenteraad zal op een eerstvol gende vergadering hierover beslis sen. Door het gemeentebestuur van Schiedam worden geleidelijk aan de gronden uitgegeven die deel uitmaken van het „Industrie-terrein bewesten de Schie". Maar om daar nog meer gronden te kunnen uitgeven, moeten in dat terrein eerst nog straten aangelegd worden. Door de Gemeente raad werd in Juni 1954 reeds een. crediet van f 280.000 voor dit doel toege staan, maar door de directeur van Gemeentewerken wordt thans een cre diet van 350,000 aangevraagd voor de verdere aanleg van straten, trot toirs en riolering. De kosten van de aanleg van huiswaterrxolering is hier niet inbegrepen, Burgemeester en Wethouders stel len nu de Gemeenteraad voor het crediet van I 350000 te verlenen. Naar raming zal in 1955 een bedrag van f 300 000 worden verwerkt, ter wijl de rest van het crediet in 1956 aangewend zal worden. Dat er ook buiten Schiedam be langstelling bestaat voor de in dustrie-terreinen in Schiedam blijkt weer eens uit het feit dat de firma Schecola in Rotterdam, Clement- straat 78 (fabriek voor constructie voor scheepsbouw en industrie, transportmiddelen op elk gebied, autogeen- en electrisch lassen) zich tot het gemeentebestuur h eeft ge wend om haar in erfpacht te ver strekken een perceel grond aan de Bettoweg, groot circa 875 m2 ten einde daar een constructiebedrijf voor kleme werktuigen en kleme aggregaten te bouwen. B. en W. hebben geen bezwaar om dit ver zoek in te willigen, maar de ge meenteraad zal hierover moeten be slissen. Ook de N.V. Groot Co te Zaan dam heeft een stuk grond van 30 bij 80 m aangevraagd aan de Kommie- zenlaan, ten oosten van Rombouts Internationale Transporten in het industriegebied ten noorden van de Parallelweg. Dit is een deel van het perceel dat in 1953 m erfpacht is toegewezen aan de N.V. S. de Wied in Schiedam, die echter haar plan nen niet heeft kunnen realiseren. De rest van de grond gaat naar Rom bouts Internationale Transporten voor de plaatsing van een loods voor de opslag van butaan en propaan. Daarnaast hebben nog vier in Schiedam gevestigde firma's aan het gemeentebestuur stukken grond in het industriegebied bewesten de Schie in erfpacht aangevraagd. Deze firma's zijn: Glasindustrie Pieter man N.V., van de Westvest, die 6 000 m2 terrein nodig heeft, de Gebr. H. J. Scheffers N.V. van de Noordvest, die 3.950 m2 vragen, de Eerste Nederlandse Fabriek van Ma nometers N.V. aan de Lange Achter weg, 4.850 m2 en de Vita Nova, Steen- en Offsetdrukkerij N.V. van de Bakkerstraat, die 1.280 m2 be hoeft. B. en W. hebben geen bezwaar om i Vorig jaar is er in Schiedam een „straatvoetbal-competitie" gehouden die zeer in de smaak is gevallen, zo dat ook dit jaar een dergelijke com petitie georganiseerd zal worden. De regelende commissie is reeds bijeen gekomen om de nodige voorberei dingen te treffen voor deze komende wedstrijden. Volgens plan zullen de ze op 9 Mei beginnen en op 22 Juli afgespeeld zijn. Daar de selectie van spelers en teams vorig jaar wel iets .te wensen overliet, zal dit jaar een voor-selec tie worden gehouden en wel van 2 tot 7 April. Deze selectie beslist dus over de indeling in de afdelingen. Elk jaar zijn er jongens die willen voetballen, maar geen straafcvoetbal- club kunnen vormen bij gebrek aan spelers. Dit jaar kan men zich ook individueel opgeven. Bij voldoende deelname worden er dan elftallen samengesteld uit deze liefhebbers. Bij de inschrijving is de volgende indeling naar leeftijd gemaakt: Afd. A, 18—21 jaar; Afd. B, 15—17 jaar; Afd. C, 12—14. De inschrijving is vanaf heden opengesteld en sluit Zaterdag 9 ApriL Voor de A en B afdeling Is ver plicht een spelerskaart met pasfoto, naam, adres, geboortedatum. Per A- elftal kost de inschrijving 3.50, per B-elftal 3.—, per C-elftal 2 50. Bij aanmelding ontvangt men een cir culaire met aile gegevens t.a.v. doze competitie, waaronder de voorwaar- den, het reglement, het betalen van „kalkgeld" etc. Op de splitsing Vlaardingerdijk Troelstralaan. slipte gistermorgen om elf uur de 16-jarige A. M. S. uit de Aleidastraat met zijn bromfiets. Hij sloeg tegen de straat en kreeg een lichte hersenschudding en schaaf wonden aan het hoofd. Een passeren de automobilist bracht de jongeman naar de dokter en daarna naar huis Een bewoner van de Frangois Ha- verschmidtlaan belde vannacht de politie, dat hij iemand in zijn tuin hoorde lopen. De politie ging er heen en vond in een hoek van de tuin een dronken zeeman, die daar onder een jas zat. Hy bracht de zeeman B naar het hoofdbureau, waar hij ter puit afgenomen ontnuchtering werd opgesloten. j waarschuwd, Chr. school voor g.l.o. Het bestuur van de Vereniging tot Bevordering van Christelijk Onder wijs in Schiedam verzocht B. en W. om, overeenkomstig artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, medewer king te verlenen voor de bouw van een 2e school voor Chr. g.l.o. in Nleuwland-west. De nog niet geheel gereed geko men school voor Chr. g.l.o. in Nieuw land telt nu reeds 211 leerlingen en zal dus per I September a s. volledig bezet zyn. Te voorzien zal zijn dat dus op I September 1956 de beschik bare schoolruimte onvoldoende zal zijn, B. en W. stellen daarom de raad voor in principe medewerking te ver lenen voor de bouw van een nieuwe school voor Chr. g l.o. in Nieuwland- west. Zondagavond liep een knaapje met zijn katapult op bootjes te schieten die in de jachthaven liggen. Een ruit van de nieuwe boot van de Haven dienst werd door de jongen vernield. Een voorbijganger heeft de kata- en de politie ge- Op Vrijdagavond, 24 Maart, zal de gemeenteraad van Schiedam in zitting bijeen komen. Naast de vele reeds door ons vermelde voorstel len van B. en W. worden ook nog de volgende punten behandeld. We gens periodieke aftreding moeten m de Commissie voor de Gemeen telijke Openbare Leeszaal en Bibli otheek vier leden benoemd worden, of herbenoemd, want de aftredende leden stellen zich herkiesbaar. Drie onderwijzers en twee onder wijzeressen aan een drietal scholen voor g.lo. moeten benoemd worden. B. en W. willen met de N V. Dok en Werf Mij Wilton-Fijenoord een grondruil aangaan waarbij de ge meente Schiedam afstaat een ge deelte van bet Sterrebos bij het be gin -van de z.g. Kilometerlaan en daarvoor in de plaats ontvangt een strook grond tegenover de Juliana- laan. Beide percelen zijn ongeveer 1440 m2 groot. Dc door de commissie onder zochte rekeningen moeten goedge keurd worden. Het zyn de reke ningen van het fonds van het voor malig Oude Mannenhuis, Het Ste delijk Museum, de R-K. Bouwver eniging „St Jozef", de bouwvereni ging „Eendracht", de vereniging „Volkshuisvesting" en de Arbeiders Woningbouw vereniging „Schiedam Vooruit". B. en V. stellen voor om gunstig Gisteravond zijn de inleidende be sprekingen gevoerd tussen de pro motors van de wijkraad „Kethel" gedachte en burgemeester mr J. W. Peek, en de raadscommissie. Hierbij werd uiteengezet, dat het college be ducht is, dat de wijkraad de taak van de in Kethel zetelende leden van de gemeenteraad in belangrijke mate zal overnemen. Hiertegen voerden de promotoren aan dat de wijkraad een belangrijke taak heeft op het cultu rele vlak, zoals reeds eerder naar voren is gebracht. De promotoren kregen ten slotte het advies om voor deze culturele taak contact op te ne men met de Schiedamse Gemeen schap, Pvd A-Vrouwengroep gaat vergaderen De Vrouwengroep van de Party v. d. Arbeid afdeling Schiedam houdt Dinsdag 29 Maart in het Volksge bouw een vergadering, waarop o.a. behandeld zullen worden de voor- stelllen voor de Bondsvergadering, die op 31 Maart en 1 April in Arn hem gehouden, zal worden. De wethouder voor Onderwijs, de heer H. Sabel, zal in plaats van Woensdag 23 Maart 1955, Donderdag daaropvolgend spreekuur houden op de gebruikelijke tijd en plaats. te beschikken op het verzoek van het St Willibrordus College „Kat wijk" te Zeist om toekenning van een bijdrage t.b.v. iedere leerling uit Schiedam, die het gymnasium te Zeist bezoekt. Het comité voor de viering van de 10e bevrijdingsdag kan de kos ten hieraan verbonden niet geheel uit eigen middelen dragen, zodat aan de gemeente een bijdrage van 30.000.wordt gevraagd. Hieron der vallen ook de kosten van de viering door de schooljeugd. De Werkgroep Jeugdonderzoek Schiedam naar de vrije tijdsbeste ding heeft voor de bewerking van het reeds verzamelde feiten-mate riaal de hulp nodig van een mecha nische bewerking. Hiervoor wordt een bedrag van 4.000,gevraagd. B. en W. stellen voor om de overeenkomst, aangegaan met Frau de-Risico-Onderlinge van Gemeen ten, betreffende verzekering van gemeentegelden tegen benadeling door ambtenaren, enz. met drie jaar te verlengen. In Monopole: „The Glenn Miller Story" Een dag voor Kerstmis 1944 stapte de Amerikaanse majoor, Glenn Mil ler, op één van.de Londense lucht havens in een vliegtuig. Een dikke mistsluier maakte de Engelse hoofd stad onzichtbaar en ook het vlieg tuig, dat direct na de start in een dikke mistbank verdween. Nooit heeft iemand meer iets van de in zittenden gehoord, want het vlieg tuig bereikte het doel. Parijs, niet. De Amerikanen verloren een van hun grootste sterren uit de wereld van de commerciële dansmuziek. „The Glenn Miller Story1' moeten we waarschijnlijk dan ook beschouwen, als een posthuum eerbetoon aan de musicus die, zoals de overlevering wil, in zijn leven slechts één doel kende: een band formeren met een. geheel aparte „klank". Composities als In the Mood en Moonlight Sere nade werden het bewijs van zijn sla gen, Die klank vond hij door het transponeren van een. trompetsolo voor klarinet, althans volgens de film, die helaas verzuimt de kla rinettist en 2ijn instrument in de vol gende periode te tonen. Toch heeft Glenn, de story zegt van hem dat het een alleraardigste kerel was die geen vlieg kwaad kon doen en icdereen's sympathie ver overde. lang moeten wachten op suc ces. Dc periode vóór dat succes is moeilijk te vei teren door gebrek aan inhoud en veel sentiment. Gelukkig, en dat in het bijzonder voor de lief hebber van de ware jazz, laste men hier een voortreffelijke session tus sen oa. Gene Krupa, Louis Arm strong en Miller, m. Wanneer de laatste zijn „klank" vindt, wordt het concerteren van de band, in zijn genre zo bijzonder goed,dat rnen gaarne vergeet dat het leven van Glenn Miller niet zo heel veel stof bood voor een opwindend verhaal en wil men toegeven dat James Stewart wonderlijke gelijkenis met Miller zijn uiterste best deed voor een dragelijk geheel. Maurits Dekker: „Humor en Ironie" In gebouw Irene aan de Nieuwe Haven heeft Maurits Dekker gister avond voor de personeelsvereniging „Gusto" een lezing gehouden over „"Humor en Ironie". 1 We moeten de humor zien tegen een bekende -* achtergrond, aldus spreker. In zijn interessante causerie haalde Maurits Dekker diverse voorvallen van humor aan Wie niet weet wat een boemerang is ziet de humor hiervan ook niet in. Er was eens een man, die een nieuwe boe merang kreeg en daarom wierp hij zyn oude weg. Deze kwam echter steeds weer terug. Zo ook moet men de humor zien van het op schrift van een bordje aan een weg, waarop stond: „Dit is de kortste weg naar het Dorp A., wie met ken lezen, doet er goed aan de hoofd weg te volgen." Met deze aardige trekken van humor wist spreker zijn niet talrijk gehoor te boeien. Sprekendover de ironie meende spreker, dat deze scherper is dan de humor. Uit eigen werk droeg Maurits Dekker „Het verhaal van de twee wilgen" .voor. Geboren: Sophia, d. v. M. L. Vink en C- Soeters; Beriiardus, G. J. z. v. G. ie-Koning en N. Kriek. Elisa beth M„ d. v. W. H. van Bree en A. P, Krommenhoek; Anja, d. v. B. van Rnnsbergen en C, Maan, Overleden: J, de Vogel, 38 jC, H. G. van Eekelen, 9 j. Op 46-jarige leeftijd is Maandag in Rotterdam na een ernstige ziek te overleden de heer J. A. van. Harskamp, die in de rang van hoofdcommies als restaurateur ver bonden was aan het Maritiem Mu seum „Prins Hendrik". De heer Van Harskamp is jaren lang werkzaam geweest bij de ge meente bibliotheek, m 1946 trad hij m dienst van het Maritiem Mu seum, dat sedertdien zeer geprofi teerd heeft van zijn gaven op het gebied van restauratie Van prenten, tekeningen, aquarellen en kaarten. Ook voor andere instellingen, zoals de Atlas van Stolk en het Histo risch. Museum verrichtte de heer Van Harskamp zijn zeer speciale arbeid volgens methoden, die hij zich door jarenlange ervaring en een grote persoonlijke aanleg had eigen gemaakt. De begrafenis vindt Donderdag middag plaats op de Algemene Zui- der-begraafplaat«. blind en 4 April rhythm. 5 April Ned en 5 April vr. talen 4 April beginners 4 Apri! gevord, 4 April corr.beg. «April •corr. gev. 6 April beginners 5 Aprit corresp. 5 April beginners 6 Aprfl corresp. 6 April PUfiFK beginners 4 April CnULLv corresp. 6 April MIDDENST.CÜRSUS Dinsdag 810 uur Aanvang 5 April Inschrijving dagel. VOOR BtTERCMMWJS SINGEL 72 - TEL. 68847 SCHIEDAM Te koop oangeb. Blanke wand-toiletten, ver- schillende modellen, mooie sortering bij Plate, Grote Markt 1921, Schiedam. Te koop aangeb. pracht mels- jesrijwieï. Tevens gevraagd slagwerk voor accordeon. Singel 215, beneden. Auto's - Motoren Rijwielen Moffelen van rijwielen, ge demonteerd, gemonteerd m. bijlevering van nieuwe ket- tingkast," spaken, spatborden en jasbeschermer, 37.50." Frans Waltman. Rotterdam sedijk 240, teL 68948. Staalwaren Is Uw schaar kapot of uw mes bot? Solingen, Broers- vest 57, repareert ea slijpt s» vakkundig. De Speciaalzaak van Schia* dam op gebied van Staalwa ren en Gero-cassettes is So lingen, Broersvest 57, Diversen Voor Uw kousenreparatie naar Nylon, Hoogstraat 141, tel. 68402. 5 cent per ladder» ook nylons. Alles op het gebied van gla* en lood. „Aa~Ve" Glas-ln- loodbedrijf. West Franke- Zandsestraat 16, tel, 66280. Nummer brie ven, die naar ona oordeel niet bonafide op d» inhoud der advertenties reage- spotgoedkoop *n altijd raak. v/ï ",5

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 1