tiging der Parijse Protocollen ek op agenda Tweede Kamer 'etten Europese Def ensie Gemeenschap mars naar Brussel Ontwapeningsgespre] verloopt moeizaam „Diamantenindus trie is te saneren op basis van 45-urisfe werkweek" u rookt de fijnste sigaret van J- DOUWE EGBERTS Zilversbag Letterkundigen keren zich'tegen Parijse i overeenkomsten Koninklijk paar in de grot van Neptunus Gestelde eisen vergen totaal 65 millioen Zomerzegels worden van 25 April tot 24 Juni verkocht Politie droeg Johnny Ray naar vliegtuig door dolle menigte JUWELIERSVERENIGING VERKLAART: Egypte veroordeeld voor aanval op Israëlisch dorp zenuwpijn, kiespijn AKKERTJES Krupp gaat complete industriestad in India bouwen „Mevrouw5 rijdt reeds 2000 jaar Twee kinderen gedood bij overstromingen in Zuid-Duitsland Slechts kleine vorderingen Schilder Dirk Nijland Zondag overleden Amerikaans vliegtuig stort in zee: vier doden Schip in nood in de mond van de Weser Reflector- pedalen NU AL TE DRUK iilaandag 28 Maart 1955 (Advertentie IJHJ toenmalige a.r. minister van Kolo niën, Idenburg ai had hij wel cri- tiek op de verwarring stichtende .fantasieën" van de Indische Volks raad. „Rouïvbiljetten" De gedachte van de Europese in tegratie heeft overigens niet- aan kracht gewonnen. De Parijse Proto collen lijken echter een beetje op de rouwbiljetten van de Europese De fensie-Gemeenschap. De Duitse be wapening zal nu plaats vinden door zelfstandige toetreding van Bonn tot het pact van Brussel en de Nato. En opnieuw heeft voorzitter Korten- horst een beperking, van de spreek tijd voorgesteld: één uur per fractie. De enige vooruitgang, welke er in zat, was, dat het gebruikelijke com munistische verzet daartegen, iets gematigder klonk...! voorzitter zijn hoge zetel verliet om zélf aan de debatten deel te nemen. Dat was sinds 1848 precies de vierde maal, dat zoiets gebeurde. De eerste maal geschiedde het door de deftige, kaarsrechte Jan Karei baron van Goltstein, een. gematigd liberaal, die in 1849 tot voorzitter was gekozen, boven Thorbecke, omdat hij in twee stemmingen de 34 stemmen wist to krijgen, waarvoor de Leidse profes sor vier beurten nodig had. Deze kwam nu op de tweede plaats. De baron sprak steeds zeer uitvoerig en deftig, waarbij hij de slippen van zijn jas met zijn linkerhand placht te vouwen. Hij zou niet lang kamer-, voorzitter zijn, er school een minis ter in hem. In het laatst van zijn leven kwam zijn neef Willem hem echter gezelschap houden. Deze neef, met het gebruind uiterlijk van een. Arabier, was weer gehuwd met de dochter van eén andere kamervoor zitter, de blozende conservatieve jonkheer Boreel van Hogelanden. En een merkwaardig toeval wilde, dat deze neef, die vreselijk „ahemde", later als minister van Koloniën zou sneuvelen, als gevolg V2n het feit, dat een latere kamerpresident de magere snorrebaard van Rees .bij genaamd: „koning Otto" in 1882 het voorbeeld van zijn oom volgde en van zijn zetel afdaalde om een commissie-rapport over de. grond eigendom op Java te verdedigen „zo vijandig van strekking en zo scheep ,van toon, als ooit een stuk de griffie verliet". Neen, dan was voorzitter Fock, die in 1919 zich in een debat mengde, heel wat: vriendelijker jegens de (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT- Het Zaterdag hier gehouden congres van de Maatschappij- Ziekenfondsen heeft een motie aangenomen, uitsprekende dat voor een goed functioneren van het ziekenfondswezen meer dan tot nu toe ook voor de verplichte verzekering de financiële verantwoordelijkheid dient te wor den verplaatst naar het zïekenfondsbestuur. Het is, zegt de motie verder, moeilijk tot bevredigende overeenkomsten met medewerkers te komen, in dien de inkomsten van het fonds niet zijn aangepast aan de noodzakelijke uitgaven. Een voorwaarde Is echter dat de medewerkers mede-verant- woordclijkhcid willen drageu ten opzichte van de financiële uitkomsten van het ziekmfondswezen, besluit de motie. tïek. maar dat anderzijds de zieken fondsen- niet zouden kunnen voldoen aanverlangens van - medewerkers, die de grenzen van het redelijke en mogelijke overschrijden. Het abon nementssysteem voor de honorering noemde hij een kostbaar goed, omdat daardoor de medewerker tevens risi codrager is. AMSTERDAM. Vijftig -.letter kundigen hebben zich Zondag met een oproep tot de leien van de Sta- ten-Generaal gewend, waarin zij ver klaren, verontrust te zijn over de -toenemende spanning in de wereld en in de herbewapening van Duits land. een maatregel zien, die de span- Ining. nog verhoogt, Wetende wat het. Duitse militarisme betekent, verzoe- 1 kén zij de leden der Staten-Generaal. met klem hun stem te onthouden aan de Parijse accoorden. Waardoor een nieuw Duits leger in het-leven wordt geroepen. V„ v Tot de ondertekenaars behoren: Gerrit Achterberg, Gerrit! Borgers,. J; B Charles, J. G. EIburg.- Hella Haassc. Ed Hornik, dr E. de Jong— Keesing, W..L. M. E.; van Leeuwen, Sjoerd Leiker, Clare Lennart. A, Mai-ja. Harry Mulish, Hans Redeker, Annie M. G. Schmidt, Anne de Vries, dr V; E. van Vriesland en Johan van der Woudé. CAGLIARI Koningin Juliana en prins Bemhard hebben Zaterdag op. 30 km. afstand van Cagliari. de rui nes van Nora bezocht, een Fhoeni- cisch, later Romeins landgoed waar zij de restauratiewerkzaamheden be zochten,. In de morgenuren winkelde het koninklijk paar in Cagliari, waar het aai Sardijnse kunstvoorwerpen en kunstnijverheidsproducten kocht Zondagmorgen vloog het vorsten paar in een door-de prins bestuurd vliegtuig naar Alghero. waar het de beroemde grot van Neptunus he-r zocht In de avonduren vertoefden Koningin en Prins vin èen bioscoop,; aangezien de opera-voorstelling, die zij hadden willen - bijwonen werd uitgesteld.. IW.HIHri" DEN HAAG Door een misver stand hebben wij. Zaterdag vermeld, dat de zomer-postzegels waarvan wij de afbeeldingen in ons, blad weergaven van Zaterdag 'af bij de postkantoren zouden worden ver kocht, De juiste datum is Maandag 25 April; de zegels blijven in de verkoop tot 24 Juni. „Wanneer aan de wensen van de" medewerkers t.a.v. -de ziekenfond sen, die in de laatste tijd .kenbaar zijn gemaakt, wordt voldaan,'bete kent dit een stijging van de uitga ven van de fondsen van. 400 mil- lioen tot 465 millioen", merkte de heer J, G. Leibbrandt, hoofdbestuur der vande Federatie, op in zijn1 in leiding voor dit congres. In dit be drag van 65 millioen zijn ook on- kostenstijgingen verwerkt. De hono rarium-verlangens .van de medewer kers betekenen een verhoging van 40 tot 70 pet van de thans geldende tarieven..: Het is in het belang van het zie kenfondswezen. merkte de heer Leibbrandt verder op, dat de mede-' werkers tevreden zijn met hun ho norarium, maar de verlangens zullen toch ook moeten wordengetoetst aan huil redelijkheid. Spreker betoogde dat de fondsen er. naar streven voor alle groepen van .medewerkers te komen tot 'een standaard-overeenkomst, zoals voor: de huisartsen reeds bestaat. Tevoren had de voorzitter, dc heer A. J. van Leusën, reeds opgemerkt, dat de arbeidsvreugde van de mede werkers niet mag worden gedood door een.-krenterige honoreringspoli- SYDNEY Johnny Kay lc Zor.- dag per, vliegtuig uit Sydney naar ,de Ver.. Staten vei-trokkeh -Op het vliegveld, werdhjj bestormd door 000 bewonderaars. Acht. politie agenten moestenhem letterlijk op bun schouders nemen om hem dwars door de opgewonden eh schreeu wende menigtenaar het vliegtuig te dragen, sleutel en een ketting. Er wordt fruit geworpen naar de rijkswacht. Katholieke ex-ministers houden op straat redevoeringen, die-' luidde worden, toegejuicht, zij het dan niet verstaan. 3 uur: Ex-ministerVan Zee land, de voorzitter van de CVP, en enige andere katholieke, kopstuk ken, vertellen de rykswachtcora- mandant- op het Bröuckereplein, dat het afgelopen is en. dat zij dat cok: elders zullen gaan vertellen, wat wordt toegestaan. Op dat mo ment komen. de ballonnetjes over, waar wijreeds van spraken en houdt het georganiseerde verzet op. Na deze manifestatie, die: zeker minder groot; is geweest dan .de;ka- tholieken wilden maar die groter; was dan de socialisten hoopten, rest de vraag: 'wat- nu? De voorzitter van de CVP. die eerst zei, dat mén. nu alleen in het parlement de ac tie verder ging voeren; zei even; later, dat men zich nog- over an dere middelen. moest heradem Er is niets zo ernstigs gebeurd, dat de regering voor verdere onrusten, be hoeft te vrezen, tenzij er nieuwe agitatie komt. Deze week gaat* het' parlement eenmaandmet vacantie.1 De geruchten, dat eersté-ministcr Van Acker, achter de. schennen be-: sprekingen, voert met allerlei per- 1 sonaliteiten over de schoolkwestie, houden "aau. De uitlaatklep van de manifestatie heeft opengestaan en de weg naar een iets rustiger pe riodelijkt moeilijk, maar begaan baar. W.A Vervolg van pag. 1 men tussen de manifestanten afge-: schoten, rijdende spuiten, drijven de menigte terug Iets dergelijks ge beurt ook op het Beursplein, waar de menigte wordt weggejaagd. 1.40 uur: Dé.' betogers keren weer terug naar het Brouckerë- plein. Er worden nu spandoeken meegedragen, er worden Vlaamse liederen gezongen, oud-minister van Onderwijs- Harmei wordt op de. schouders rondgedragen, de rijks wacht wordt bekogeld met sinaas appelen, 'j 2 uur; De situatie heeft zich gekristalliseerd. De betogers worden moe. Waar zyopstandig blijven, wordt tamelijk voorzichtig gechar geerd. Ernstige verhitting wordt door brandspuiten geblust, 2.10 uur:-. Niéuwe charge met. traangas op het plein, voor het Noord-station, waar vluchtende ma nifestanten. een caféterras zowat on dersteboven lopen. 2.30 uur: Af en toe ziet men nogeens wat arrestanten, wegbren gen. Er moeten ei in totaal meer dan 600 zijn, van wie tien wegens verboden wapenbezit, dat overigens niet verder gaat dan een Engelse TEL AVTV.De Israëlisch-' Egyptische wapenstilstandscommis sie heeft Egypte Zondag veroor deeld wegens de „brute en moordda dige'' aanval op bruiloftsgangers: in het Israëlische dorp Patisj nabij de grens van Gaza. Hierbij werd een meisje gedood en 23 personen wer den gewond. Het incident gebeurde Donderdagavond. AMSTERDAM. „Wie oren hoéft Jat hei,; ten ene male niét lonend was) om te boren verneemt het gekraak enkunnen buitenlandse kopers ook van onze diamantindustrie en het la- in Amsterdam hun. keus maken." chen van de concurrenten in het.bui- „De. vakbekwaamheid van de Am- tenland, die eindelijk peen rekening sterdarrise diamantbewerkers voor meer behoeven, te houd;-n met de re- wie dan regelmatig werk zou zijn putatïe van Amsterdam; die rustig geniet in binnen- en buitenland 48 uur en langer werken omdat ze een grote reputatie. Daarom," zo best begrijpen, dat die droomtijd besluit' de briëf vande A.V.J., „zijn van Amsterdam de 40 uur. geen de Amsterdamse werkgevers nog stand kan hoxiüen. In Zuid-Neder- niet van plan om naar Zuid-Neder land hebben de diamantbewerkers land të verhuizen.,Er bestaat volgens het eveneens begrepen, want daar hen een redelijke, mogelijkheid,, de werken ze niet voor niets 48 uur per Amsterdamse diamantindustrie weer week, ondanks verbeterde werkme- gezond te maken'" thoden". Zo; begint de derde.brief, welke de Algemene Juweliers Vereniging aan de Amsterdamse diamantbewerkers heeft gezonden,, die thans twee we ken in staking zijn; 'v •.„Ieder weldenkend metis, die be seft dat Amsterdam niet op een eilandje is gebouwd," aldus de brief, „weet, dat een. eindeloze staking met de leuze: buigen of barsten, tot het laatste leidt en dan zat de Amster damse diamantindustrie strijdend ten ender zijn gegaan. De werkne mers, die voor hun 40 uur hebben ge vochten gaan. 48 uur werken bij een ander bedrijf tegen het gemiddelde Nederlandse loonpeil De werkgevers gaan naar Zuid-Nederland waar de CAO., klaar ligt: 43, uur per week tegen het gemiddelde loonpeil, en daar heerst geen werkloosheid. De Amsterdamse diamantindustrie, is ziek en er moet flink en drastisch worden ingegrepen. Dat kan als iedere .diamantbewerker bereid is ,om per week drie honderd minuten langer te werken, zodat de arbeids tijd 45 uur wordt, aldus de diaman tairs. „Dat betekent een geringe uurloonverlaging zonder aantasting van het levenspeil. Daardoor dale» dc totale kosten van het slijpen aan zienlijk, wordt de productie van het z.g. klein mogelijk (dat tot nu toe op geringe schaal werd gemaakt om- (Advertentie LM.) Tornende pijnen..duldeloosjmaar.niet hope loos, want "AKKERTJES'verslaan atle pijnen snel en zeker. Weiger namaak. jVVlvA ESSEN. Het Krupp-concem zal in India een complete industriestad van 100.000 inwoners houwen,ge vormd door arbeiders uit de staalbe drijven. De Indiase regering heeft de voorstellen hiertoe goedgekeurd. Hel bedryf, dat in samenwerking met de Duïsburgse Demag-fabriek zal wor den gebouwd, krygt een capaciteit van eén millioen ton staal per jaar. Dit verklaarde Alfred Krupp, 'de 46-jarige eigenaar. Zondag tegenover arbeldersgedelegeerden. Hij deelde voorts mee, dat het bedrijf zich dé laatste jaren op nieuwe terreinen heeft begeven, op een schaal, die de gehele wereld omvat. Bij de binnen landse productie zal Krupp zich- voornamelijk toeleggen op de, ver vaardiging van kunstharsen. I'KANKFÜKI. Twee mens,» kwamen om het leven, toen de Donau en enkele kleinere rivieren in Zuid- Duits landhui ten hun oevers traden. Een; jongetje'van twee en een half jaar! verdronk in een beek by Gries- bach en een driejarig meisje vond do doodT toen de oever van een rivier beweein'. De oorzaak van het stijgend rivier water in Beieren is de smeltende sneeuw, TaL van secundaire wegen liepen hferdoor onder. Tussen Re gensburg en Passau werd de scheep vaart op de Donau stopgezet. Men, verwacht, dat het water spoedig zal zakken. C. baron v. BOETZELAER v. OOSTERHOUT Buitenlandse Zaken •SANTPOORT Zondagavond is na een langdurige ziekte—óp 73-jarige leeftijd overleden de schilder en graficus Dirk Nijland, Nijland was vooral bekend door zijn grote liefde voor de rivieren, de zee en de polders. Vele van zijn werken zijn in het bezit van musea. Dc begrafenis zal Woensdag ge schieden op de Ned. Herv.-begraaf- piaats in Wassenaar. SEATTLE, Vier personen kwa men om het leven en eén werd zwaar gewond, toen; een stratocruiser van de Pan American World Airlines on geveer 35 myT uit de kust van Ore gon in zee stortte en verongelukte. Het vliegtuig had vyftien passagiers en een bemanning van acht koppen aan boord. Ten gevolge jvan een mo torstoring landde het toestel op het water, waarna het onmiddellijk la brand vloog. Het reddingsvaartuig „Bayfield" van de Amerikaanse; marine slaagde er. In negen tién óverJeyendën en vier doden aan boord, te nemem Bii de passagiers was van eén paniek geen sprake geweest; zij. sprongen kalm "m Jeerd. wilde hij niet zeggen of naar zijn mening het internationale con troleplan al voor de ingang van de eerste fase moet worden ingesteld. Nutting deelde mee dat dc Weste lijken hebben ingestemd met de Russische eis, dat de twee latere fa sen. namelijk vermindering van dc strijdkrachten cn dc vernietiging van kernwapens, elk niet meer dan een jaar in beslag nemen. Over de vorderingen van de con ferentie zei do Britse afgevaardigde, dat verscheidene punten, jammer ge noeg hoofdzakelijk kleine, waren opgelost. Nutting sprak zijn „ver bazing en spijt" uit over het feit, dat Gromyko Donderdag over het ver loop van de conferentie met-een ver slaggever van Tass gesproken heeft. Hij beschuldigde toen het Westen van kwade trouw. Daaruit kan vol gens Nutting geooncludeerd worden, LONDEN. Anthony Nutting, Brits afgevaardigde op de ontwape ningsconferentie te Londen, beeft op een persconferentie gezegd dat het voornaamste pont waarover men het tot dusver eens is geworden, is dat het internationale toezicht zal gelden ▼oor de eerste fase van een interna tionaal ontwapeningsplan. Deze eerste van 'de drie door En geland en Frankrijk voorgestelde fasen voorziet in eea voorlopig „be- vriezen" van de bewapening op het bestaande peil totdat de verminde ringen kunnen worden uitgevoerd. Hoewel de Russische afgevaardig- ROTTERDAM. —.Het 212.ton me- tende Zuidslavische nus. „Mathllde" is Zondagochtend in de mond vande Wéser in hood, komen te verkeren, door een gebroken róer. Het schip ging ongeveer twee mijl ten oosten van de vuurtoren Mellum Plate voor anker, waarna een reddingboot en

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2