m m Sportbijlage De Schiedammer Moedig Excelsior ging tegen Holland Sport ten onder Landman was weer in grootse vorm wm Jopie, Margaret en Joke Hermes-DVS, zonder stootkracht, capituleert voor Feyenoord Beheerst wees Sparta Rigtersbleek terug MEESLEPEND VOETBAL IN HET STADION Scheidsrechter A ussum niet in vorm Met moeite hield VW Xerxes onder de duim SVV vergat te doelpunten Ibis-damtournooi 'A De man die het meest opviel ONAANGENAAM TREFFEN .AAN DE DAMLAAN JMaattdag SO Maart 1955 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, Zaterdag. Trillend tot op iedere vezel, bijna willoos formeerden zjj zich. Excelsior en Holland-Sport. Met een minzame hoofd knik dankten zö de 22.000 toeschouwers in het Stadion Feyenoord, die met een weldadig applaus de vermoeidheid van de ledematen deden glijden. Handen drukkend, eikaars prestaties bewonderend schuifelden zij uiteen, dezelfde 22 spelers, die biina 2 uur daarvoor geen goed van elkaar wilden weten en als furies op elkaar waren afgestormd. En nu na een allerboel- endst gevecht, na een titanenstrijd, die een ieder twee uur lang In een ban hield stonden zü daar broederlijk tezamen. Vergeten waren alle ge voelens van wantrouwen, vergeven waren alle kwaadaardige verwijten. De dank van het publiek bracht hen tezamen. Winnaar en verliezer. Glorie voor de sterkste, Holland-Sport. Lof voor dé verslagene, Excelsior. De score werd bijna vergeten. Zes doelpunten voor Holland-Sport, tegen vier voor Excelsior. Namen kwamen niet over de lippen. Men bewaarde ze in zijn binnenste. Niemand mocht tekort gedaan worden. Hulde voor de over winnaar, hulde voor de verslagene. zo erg zelfs, dat zijn reactie op een misser van Everse kort daarop een fractie van een seconde te laat is. Verhulst" krijgt de kans, grijpt hem, schuift de bal door aan Braams en Excelsior kan juichen (12). Wat mankeert'Holland-Sport Ver dwenen zijn de flitsende combina ties. Iedere demarrage van De Har der Is nutteloos. Den Hartog heeft hem in zijn macht. Meer en meer dringt Excelsior op. De drang naar roem wordt groot en o,welk een vreugde in de 38e minuut. Excelsior veert juichend op Landman ligt verslagen op zijn doellijn. De lat trilt nog na. Zo groot was de kracht Ja, ;welk een heerlijk voetbalge vecht hebben- deze beide .hoofd klasse-ploegen" opgediend. Holland Sport een groot overwinnaar. Bijna uitsluitend afgestemd op' de precisie van de techniek, mét als geniaalste vertolkers. Bertus. de Harder, ere burger van Bordeaux, kleine rakker Schouten, geslepen en gespeciali seerd in de flitsende, korte dribble. Bak schrander als weinig anderen en daarachter de vergeten raan Wim Landman, „Vergeten man". Voor de KNVB misschien. Maar niet voor die duizenden, dié hem vanmiddag tel kens en telkens weer bejubeld heb ben voor zijn meesterlijke saves. Voor altijd zal de schim van Land man, boven deze wedstrijd blijven, zweven. En toch werd- Landman vier kéer gepasseerd. Ziedaar de nuch tere cijfers. Eén zekerniet gering aantal. De Excelsior-voorhoede vol bracht deze prestatie. De Excelsior- voorhoede, bestaande uit „oude rot" Miedema, met wat minder lucht en spirit, maar met eén schot nog éven dodelijk als- in de promotietijd. Nol Braams, loerend op iedere kans, met een minder gave techniek, als zwer ver Kilsdonk, maar met een flitsende sprint en een priémend schot. Daar naast aanvoerder Dörr. volhardend tot in dé laatste fase en ten slotte jongeling Verhulst, moreel nog broos maar met een verrukkelijke tech niek. Zij lieten- doelman Landman van hoek naar hoek zweven,! zij lie ten- de lat hevig trillén en schoten ook vier keer genadeloos raak. Ex celsior kwam door hun trefzeker heid tot een prestatie, die alleen leken in het eerste kwartier voor mogelijk hadden gehouden. Want waar was Excelsior in 'die eerste fase? Eenvoudig nergens! Nervositeit- maakte de bewegingen krampachtig, missers waren niet van- de lucht. Kortom Holland-Sport scheen Excelsior door magnifiek 'po- sjtjespel te zullen verzwelgen. Ze ven miriuten waren er gespeeld. Aan val over rechts. Droge voorzet van Hevster. De Harder volkomen vrij. Richt, een flitsende beenbeweging. Boem! Doelman Den Hertog is kans loos (0—1). Geen reactie bij rood zwart. Holland-Sport beheerst de strijd volkomen en oogst bewonde ring. Na 20 minuten. Alweer zo'n meesterlijke combinatie tussen Schouten en Rijshouwer. Schouten alleen voor doelmanDen Hertog. Buitenspel? Neen, een droge schui ver. Het net trilt. Holland-Sport leidt met 0—2. Daar richt zich een man op langs de lijn. Trainer Smits wordt ongerust, spoort zijn jongens aan tot meer actie én. origedwongener spel. Het helpt! "Rechtsachter Den Har- tog posteert zich achter De Harder. Ariè Vermeer voélt de vermoeidheid uit zijn benen glijden en wil nu te gen iedere prijs met ex-collega Bak om de heerschappij van het centrum strijden. Holland-Sport moet terug of-het wil of niet.'Er broeit iets. Vrije schop voor Excelsior. Miede ma neemt,zijn. aanloop, Oeff wat trilt de lat. Landman is. er beduusd van, waarmee het schot van Braams via: het houtwerk in de touwen vloog. Twee-twee. Excelsior heeft vleugels gekregen. De honger naar roem is "bijna niet te stillen, Dörr dringt door tot Landman, passeert hem, komt voor open doel, richt en grijpt met een wanhopig gebaar naar zijn hoofd. Z«n schot smoorde in het zijnet. Dan is het rust. De spelers zoeken verfris sing. Het publiek applaudisseert. Ziedaar in korte woorden het re laas van drie kwartier meeslepend voetbal. Men giste en giste, het eer ste kwartier na rust zou beslissend worden. Daar was ieder het over eens. En inderdaad viel toen de be slissing. Nog één keer kon Excel sior de kracht opbrengen, om de tref fer, waarmee De Harder na 3 minu ten Holland-Sport het vertrouwen terug gaf, door Dörr te nivelleren. Na de doelpunten van Rijshouwer in de 9e, van Schouten in de 30e en van in valler Bijker in de 31e minuut zonk die kracht diep weg, hoewel een krachtig slotoffensief niet alleen be kroond werd met een treffer van Braams. maar tevens de indruk ves tigde, dat Holland-Spórt zonder Landman zelfs toen nog in moeilijk heden zou zijn gekomen. Heinz Neuhaus, kampioen van Duitsland' en Europa zwaargewicht, versloeg te Dortmund Hein ten Hoff na tien ronden op punten. Scheids rechter was oud-wereldkampioen Max Schmeling, terwijl onze landge noot Barend Bergström één der drie jury-leden was {Van onze sportcorrespondcnt) HAARLEM. SW heeft gister middag opnieuw geleerd, dat de meest spectaculaire combinatie wei nig waarde heeft ais die verstoken blijft van verrassing en het puntige schot. EDO deed dat anders. De Haarlemmers speelden minder ge acheveerd. maar ze zochten voor alles doelpunten en vonden die. Daar om won EDO met 21. Windvoordeel deed SVV aanvan kelijk steeds weer voor het EDO-doel krioelen. Van Geel midvoor om dat Könemann ontbrak kwam tot tweemaal op een pass van Van Pelt in een aanlokkelijke schietpositie, maar dacht daarna te lang over een schot na. Daarna verloren de Schie dammers zich geheel in het uitden ken van handigheden en vergaten het tempo. Intussen sjouwde EDO naarstig achter harde ballen naar voren en liep bij verrassing na een half uur tegen een merkwaardig doelpunt op- De veelbetovende linksbinnen Kops nam op dat moment een ingooi zo kundig, dat de bal over alle Schie damse hoofden- voor het doel neer- stuitte, waar Spiers snel inkopte (1—0). Meteen daarop had SVV de pech, dat een, schot van Van Schijn- del via de handen van v. d. Berg tegen de paal stuitte en dat stelde de Schiedamse gelijkmaker tot een kwartier na rust uit. Toen kon Van Pelt wegens haken door de EDO-ver- dediging beheerst een strafschop be nutten (1li- Dat doelpunt heeft SVV niet uit de moeilijkheden gebracht, omdat EDO in het rommelige laatste half uur fel bleef aanvallen en een kwar tier voor het einde de combinatie vond, die SW zou verslaan. Een snelle aanval over rechts besloot rechtsbinnen Snijders met een hard, met de wind meedraaiend schot, dat doelman Kouwente verrassend vond. Zo kwam die 2—1 nederlaag van SW tot stand. ET internationale element aan de zwemwedstrijden, die deRDZ s x -1 iti het Oostelijk Zwembad organiseerde, werd gevormd door de Engelse Margaret Edwards en de Belgische Huguette Peeters. .g Margaret Edwards, die gisteren juist zestien jaar uièrd, is zowel f§ jeugd- als senior-kampioene van Engeland op de 110 yards rugslag. Bovendien is-zij recordhoudster op dit nummer van Groot Brittan- nië. In Jopie van Alphen en Joke de Korte moest zij echter haar fg meerdere erkennen. Na de race op de 100 meter rugslag, die Jopie J van Alphen in de zeer goede tijd van 1 mbir 13,2 seconden van haar rivale Joke de Korte (1 min. 13,8 sec.) en vare Margaret II min. 16.6 g sec.) toon, poseerde het drietal voor onze fotograaf. Links Jopie g van Alphen, midden Margaret Edwards en rechts Joke de Korte, g Voor het verslag van deze internationale zwemontmoeting zie pag. 7. 3 fiiü!B&6f9wr«roiiiufitKu:? 11:üct .«muiiiiiHHiiK Donderdag begint het jaarlijks Ibis-damtournooi, waarvan de orga nisatie steeds wordt opgedragen aan „Constant". In de hoofdklasse ko men dit jaar uit P. van Baarlen, J. J. M. A. Buller. J. v. d. Doe. C. Kusters. J P. Kuypers. L. Neleman. Th M van Prooyen en W. Roozen- burg. C Kusters van ZDC is thans wisselprijshouder In de eerste klasse is ook één groep gevormd, in de tweede klasse drie. En weer heeft Excelsior ge lijk gemaakt. Welk 'n vreug de heerst er in het rood zwarte kampLo Dörr de ma ker van het derde doelpunt is in de-wolken en Landman bïjt zich van ergernis op de tanden. En Osterholt? -Hij weet niet wat hij ervan moet. denken. Teleurgesteld en vol medelijden kijkt hij naar z'n geslagen, doelman. _y (Van onze sportredactie) SCHIEDAM, Zondag. Hermes DVSFeljenoord beeft niet aan de ver wachtingen beantwoord. Het is een nare wedstrijd geworden. Onaange naam, omdat reeds kort na het begin bleek, dat enkele spelers het niet roet elkaar konden vinden. Daarby had scheidsrechter Aussum beslist zijn dag niet, zodat men zich zowel binnen als buiten de lüncn afvroeg, waar om deze Dordtse arbiter wel of In vele gevallen niet floot. Het was een rommelig geheel, waarvan de Schiedamse rechtsachter Mellef de dupe is geworden. Toen h{j op de grond lag werd hij door de Kcijenoord-rechts- builen De Bleyker nogal hard in de flanken geschopt. Dat hij daarna Den Blevker natrapte, was misschien een begrijpelijke reactie, doch volkomen onjuist. Derhalve verwees Aussum hem naar de kleedkamer. Toch heeft deze ontmoeting materialistisch bezien voor belde clubs voordeel gebracht. Hermes door de flinke recette van een vrijwel uitverkocht huis; Feljenoord door de 14 zege. Van meet af boterde 't niet tussen de HDVS'er Mijnsbergen (oud-Feijen- oord) en de Feijenoorder Steenber gen. Al direct na het begin ontzag Steenbergen zich niet Mijnsbergon na 1e trappen. Later trok hij hem zelfs bijna het shirt van het lichaam. Bo vendien stapten Hans v. d. Hoek en zijn mannen te hard op de Schie damse aanvallers in. Dit kwam de sfeer en de stemming beslist niet ten goede, temeer daar Aussum wel eens voor een overtreding floot, doch d© quintessence van de zaak niet snapte. Hcewel de aanvallen te doorzich tig van opzet waren had Hennes het eerste half uur een gedecideerd veldoverwicht. De Schiedammers mis ten echter stootkracht. De uitvallen van Fejjenoord waren echter veel en veel gevaarlijker. Met cc pittige Bossclaar en de aggresieve' Meer man kwamen de Rotterdammers tot uiterst dicht voor doelman Tap. Na acht minuten ttam de heer Aussum zijn eerste ernstige dubieu ze beslissing. De Bruin scoorde, doch nadat Aussum eerst naar het mid den had gewezen, annuleerde hijop advies van de neutrale grensrechter zjjn besluit en gaf buitenspel. Dit en de strafschop, die hij kort daarna Feyenoord onthield (Melicf maakte hands), maakte er de -zaak bij Feijenoord niet beter op. Aan de andere kant liet hij ook weer rus tig doorspelen, toen Hans v. d. Hoek eerst binnen het het strafschopge bied Lex Janse wegduwde en even latér de bal met zijn hand, beroerde. Terecht wees Aussum 5 minuten voor de rust naar iet midden, toén Hol zich keurig vrijspeelde, uit een lange pass van Bosselaar en een lage voorzet lanceerde. De Bruin schoot als een raket naar voren en vallende kopte hij de bal langs Tap. Het werd in de: eerste helft nog 02 door Meerman. Heel handig benutte, hij een dieptepass. Tap bleef vastgenageld in zijn döel en was kansloos tegen Meermans schui ver. De tweede helft toonde, een "dui- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, Zondag. Arme doelman Pieters! We kunnen ons zo echt voorstellen, hoe deze statige figuur zich vanmiddag op het krijsende Sparta-kasteel gevoeld moet hebben. Moedeloos en bedrogen door zijn eigen kameraden. En hü meende het toch zo goed. Met een gemoedelijke schouderklop had hij Den Boer, de Sparta-mlddenvoor, na een mislukte scoringspoging trachten te troosten. Had hy deze geste maar achterwege gelaten! Zyn hand schoot min of meer uit en kwam terecht op de wang van Den Boer. Het tikje, werkte als een explosie. Den. Boer stortte als een ge velde boom ter aarde en stak daarmee dé lont in het kruit dat reeds lang scheen te zullen ontbranden. De geprikkelde toeschouwers die zich onop houdelijk hadden geërgerd aan de veel te harde „tackles" ran de Ënsche- dese defensie grepen deze gelegenheid aan om hun opgekropte woede door luid gejoel te koelen. Ziedaar de onsmakelijke finale van een wedstrijd, die door de onbetamelijke wijze van voetballen der gasten, maar -weinig kon bekoren. Sparta; verdiende niet alleen de 3—0 zege, het verdiende eveneens aller bewondering voor de beheerste wijze waarop het de vele moeilijkheden wil de oplossen. lyk belust op een duel met Terlouw en in het begin leek het er op dat de strijd geheel in het teken van dit tweegevecht zou komen te staan. Met zijn ietwat kreupele gang gleed deze bonkige figuur steeds weer langs zijn partner en de papieren stonden voor de bezoekers in het begin dan' ook zeker niet ongunstig, temeer daar Sparta maar niet kon wennen aan dit ruige Oostelijke speltype. Doch zoals zo vaak overwon de techniek. Ver beek en Sonneveld legden beslag op 't centrum en stippelden nauwkeurig de lijnen uit. die naar de zege moes ten leiden. Benningshof zou met zijn, deze keer weer ideale partner Van Ede het verdedigingsblok ondermij nen. Over links vlotte het minder. Daniels, een nieuweling, had moeite met het tempo en Den Boer liet op zijn beurt vele kansen ongebruikt. Neen, het gevaar school in de rech tervleugel. Dat bleek eens te meer in de 25e minuut. Benningshof scheen een combinatie met v. Ede te willen voortzetten,: zijn schijnbeweging, want dat was die beweging, die de linksachter uit balans bracht, ver leende hem een ideale schietpositie en roet veel precisie richtte hij daar na in de uitefste rechtse beneden hoek (1—0), Rigtersbleek kon dit moeilijk, verkroppen. De attaques werden steeds harder en weer sche nen zij zich hun devies te herinneren. Bleyenberg hield zich evenwelaan zijn principe enkwam in samenwer king met Trooster tót gevaarlijke aggressies. Terlouw had de steun van 1 doelman v. Dijk hoognodig en zo bleef de uitslag voorlopig nog on- Rigtersbleek wilde, op eén enkele uitzondering na, van geen goed we ten. Het devies luidde kennelijk „bui gen of barsten" en daarmee was iédere poging tot onderbandelen tot mislukken gedoemd. Bleyenberg was /echter met andere bedoelingen naar Rotterdam gekomen'. Hij was kenne- delijk Feyen oord-overwicht, dat nog sterker werd toen na tien minuten Melief het veld moest ruimen. De Rotterdammers kregen vele kansen, waarvan Meerman er na 25 minuten één benutte (0—3), Nadat De Bruin en de snelle Hol beiden tegen het latwerk hadden gekogeld, kreeg Mijnsbergen loon naar werken. Kort voor het einde bracht hij met een strak schot de score op 13. Doch Hol zag nog kans voordat Aussum aan alle narigheid een einde maak te de Feijenoord-zege op 1—4 te brengen. België verloor te Brussel de basketballontmoetingtegen Bulga rije met 65—55, terwijl de Belgische dames met 65—33 tegen de Bulgaar se dames het onderspit moesten del ven.' Feijenoord tegen Feijenoord Nee, Hermes tegen Feijenoord. Weliswaar is Mijnsbergen (rechts) afkomstig uit de sta- dionclub, doch nu is hij de geuaarlykste-man in de Schie damse voorhoede. Met twee ,man (Hans v. d. Hoek en Wim y. d. Heide) moest hü soms 'in bedicang worden geftou- den. - zeker. Maar hoe definitief was de ommezwaai na rust Van Ede bracht de zege duidelijker in het verschiet toen hij met een ferme hoofdknik een hoekschop van De Waal afronde (2—0). En toen Bleyenberg zich daarna zo ergerde aan de ongepaste houding van zijn achterhoede, dat hij er de brui aan gaf was de aardigheid er af. Vermeldenswaardig is feitelijk alleen neg het incident „Pieters-Den Boer", dat de gemoederen zodanig in beroe ring bracht. Tot bezinning kwam men pas. toen Sparta een strafschop mocht nemen, omdat v. d. Waal weer eens was gevloerd. Zo kwamen de Sparta-eanhangers en Den Boer, die de strafschop inschoot toch nog aan hun trek. Overigens moeten we deze wed strijd maar zo snel mogelijk trachten te vergeten. Vreemde gezichten en mis leidende tenue's. De man. die hier in perfecte sttjl een schot heeft gelost is Daniels dé nieuwe linksbinnen, van Spor ta. Voor de eerste keer kwam hij uitin de hoogste klasse, echter niet in de vertrouwde Sparta-kleuren. want ook het tenue van Rigtersbleek is rood en wit en dus trok Sparta de reserv Br shirts aan. (Van onze sportcorrespondent) VENLO. Het Venlose VW beeft gedurende de eerste helft Van de wedstrijd tegen Xerxes tevergeefs stormgelopen op een rotsvaste Rot terdamse defensie waarin doelman Vermeer en spil Lebbink de grote figuren waren. Practisch gedurende drie kwartier heeft VW voor de Rotterdamse veste geopereerd en het verloop van de strijd wordt wel hef duidelijkst geïllustreerd door de cornerverhou ding 100 in het voordeel yan de thuisclub. Maar ondanks deze aan- houende druk en de grote schotvaar digheid van de Venionaren hielden de Rotterdammers stand. Vermeer kwam. tot .een série spectaculaire saves bij schoten van midvoor Koopal, de Duitser Schwenke en Sybers. Lebbink schakelde in deze periode midvoor Koopal volledig uit. Xerxes kwam af en toe tot sporadische uit vallen waarbij de combinaties wel uitstekend werden verzorgd, maar waarbij tevens de schotvaardigheid ontbrak, zodat doelman Swinkels uiteindelijk niet al te veel moeilijk werk kreeg te verrichten! Het type rende in deze: match was wel dat de Venionaren hun zege bevochten in een periode waarin deRotterdamse capaciteiten absoluut equivalent ge noteerd stonden. Want na de rust trok Xerxes met een groot enthou siasme de verhoudingen gelijk, Aan val op. aanval kreeg de Venlose defensie te verwerken en af en toe kwam er de geluksfactor bij te pas. In de 23é minuut leidde een corner op het Rotterdamse doel tot de eer ste treffer. De «door Sijbers op maat gegeven bal werd door de in gun stige positie verkerende Koopal in de uiterste hoek langs doelman Bout die de geblesseerde Vermeer ver ving gejaagd. Gedurende het laat ste kwartier kwam de Xerxes-aéh- terhoede onder hoge druk te staan. Tien minuten later kwam dit voor rust zo solide bolwerk dusdanig: in het nauw dat spil Lebbink, de grote „verzetsman" in de Rotterdamse defensie pardoes een voorzetvan Koopal in eigen doel kopte, 2^0. wel kwam Xerxes nog tot enkele zeer gevaarlijke aanvallen, maar tegen een met hand en tand ver dedigend Venlo was er geen door komen aan. - Emu Zatopek, het Tsjechisch» loopwonder, is het seizoen alwéér goed b eg 0 nnen door te Parijs een door het communistische blad l'Hu- manité georganiseerde-cross te win nen. Anouvriew en- Kuz, wereld- recordhouder 5000 m, 'eindigden resp. als achtste en dertiende! -

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 4