Rijkswerf-ambtenaren zouden aan corruptie in strijd met wet voltrokken gratie- subsidie Toelagen en aandelen in ruil voor orders Mm ;rotmgsrumoer m Finsterwolde ersoons komen binnenkort Welke priester de echt sloot nog niet bekend f Voorts Concert PROCES VOOR ALKMAARSE RECHTBANK Behalve CPN alle leden uit zaal gelopen Hilversum zal geen verzoekprogramma 's meer uitzenden Vlotvaarclers nu 12 pond lichter - weer aan wal Duitse V-2-specialist Von Braun spoedig Amerikaan Werkgevers wijzen gelijk loon voor man en vrouw af 171 0Ö0Ö00 Tienjarenplan ontwikkeling van Suriname N.S. verhogen tarief voor wagenlading Generaal Baretta teruggekeerd Geen „kat in de zak" gekocht ■r :l«?(S Beter Basis voor accoord Voor tandartsen elf pCt meer honorarium Vliegtuigonderdelen in Engeland als schroot verkocht Vluchtende militair in long geschoten Dinsdag 29 Maart 1955 3 =SP tó.iininmMMMMi» (Vervolg van pagina 1) Totnutoe gold de regeling, dat voor de emigrant, die zelf niets kon be dragen, het volle, bedrag aan subsi die werd gegeven. Thans heeft de regering besloten zich bü de alge mene opvatting aan te slatten, dat iedere emigrant In beginsel een be drage zal leveren In de emigratiekos- ien. Men staat voorts op het stand punt, dat, als de ontvangende rege ring of/en de ICEM, niet in de kos ten bijdragen, de eigen kosten van de emigrant zullen moeten stijgen. - ïrt het nieuwe stelsel is hét maxi mum van de eigen bijdrage voor een persoon van 12 jaar en ouder ge steld op 900.-—. Hét minimum - werd gésteld op j 100.—' voor een gezin én op 150. voor éen zelfstandig emigrerende on gehuwde'emigrant. De bijdrage 'tussén minimum en maximum wordt gebaseerd op de aanslagen in de loon- c.q. inkomsten! belasting in "het" jaar, voorafgaande aan de emigratie. De eigen bijdrage bèloópt-/ 450-— voor ieder kind van 3 tot 1Tjaar en S 225.— voor ieder kind van 1 of 2 jaar. Voor1 kinderen; dié de. leeftijd van één jaar nóg niet hebben bereikt, wordt het rrtaximum van deeèhheid niet verhoogd. Degenen, die naar meer nabije be stemmingen emigreren én wier wer kelijke emigratiekosten daardoor la ger kunnen zijn dart de vóór hen onder het bijslagstelsel, geldendé eigen bijdrage, zullen géén bijslag ontvangen. Vóór 1955 ïs er op. de begroting van Sociale Zaken een bedrag, van 32 millioen gulden opgénomen voor de kosten verbonden aan het ver trek, het vervoer en de aankomst van emigranten en hun bagage eh "andere .daarmee verband houdende kosteni .Naaf de .Commissaris voor de Emigratie meedeelde is dit -bedrag voor dit jaar. op een aantal, emigran ten van 40.000 ruim voldoende om mee uit te komen. ALKMAAR. Onder presidium van mr A. D, van Regieren Altena is de rechtbank gisteren begonnen met de behandeling van de zaak te gen de drie hoofdambtenaren van de Rijkswerf te Den Helder. Déze ambtenaren ir N. H. M.j P, H. F. en F, J. L„ worden er van be schuldigd in de jaren 1950 tot en met 1954 steekpenningen te hebben aan genomen van. de N.V. Navigator ie Amsterdam voor leveranties eh voor keur bfj leveranties aan de Konink lijke Marine. Voorts vermeldt de dagvaarding, dat ir M. een functie had aanvaard bij genoemde fabriek'en dat de an dere verdachten door hun medewer king te verlenen aan opdrachten met voorbij zien van concurrenten, be doelde firma hadden beyoordèeld, waarvoor zy door déze firma werden betaald met maandelijkse uitkerin gen en. met aandelen. Uit de verhoren kwam vast te staan'dat bedoelde firma in de loop van 1950 tot.en met 1954 inderdaad zeer belangrijke orders voor de Ko ninklijke Marine heeft uitgevoerd, omdat o.m. verdachte F. aan Navi gator vooraf inlichtingen verstrekte, orders via zyn chefs doorgaf en werkzaamheden voor deze firma ver richtte, hetgeen bijzondere leveran ties mogelijk heeft gemaakt. Hier voor heeft F. in het begin maande lijks 150 gulden ontvangen, welk be drag later tot 450 gulden per maand (Advertentie f.Mj J is. erger dan pijn. Met krabben verdubbelt U de prikkel. DÊBRAUNE stilt de jeuk en is daar- r een ware qickomst. FINSTERWOLDE. De gister middag gehouden raadsvergadering had een zeer rumoerig verloop. Het hoogtepunt was het weglopen uit de vergadering van alle raadsleden, met uitzondering van de leden van de C.P.N. en de partijlozen, nadat de vergadering twee keer was geschorst, Aanleiding was de behandeling 'der gemeentebegroting voor 1955. De stukken voor deze .begroting waren slechts enkele dagen van te voren door de raadsleden ontvangen. De- heren Kuiper (P. v.d A.) enBar lagen (V.V.D.) vroegen de behandeling en kele dagen uit té stellen om een en ander te bestuderen. De C.P.N.-frac. tie was hier tegen. De debatten ont aardden daarop in een grote scheld partij onder aanvoering van de com munistische wethouder Haken. Minister Suurhoff: Loonronde mogelijk als welvaart blijft (Van onze correspondent) NAARDEN. Tydens een vragen uurtje van de, plaatselijke afdeling van de'F.v.dA. heeft minister J; G. Suurhoff gisteravondeen. nieuwe loonronde mogelijk genoemd, in dien de welvaart blijft. Dit is ech ter een zaak, dié een zeer-wijs be leid vraagt. Een nieuwe loonronde, gepaard gaande met prijsstijgingen, zou ten koste van' de „vergeten groepen" -werken, zeide 'hij. Op de vraag of ambtenaren ook niet verplicht verzekerd zoiïden moeten zijn, gaf de "minister als zijn 'persoonlijke visie een bevesti gend antwoord, waarbij ;uitèraard de bekende loongrens ook; voor de ze bevolkingsgroep zou moeten gel den. 'v De klasse-indeling in de zieken huizen kon volgens de bewindsman niet verdwijnen, maar spr. stelde voorop dat de .medische zorg in Nederland geen klasse-indeling kent (Van «ira radioredacteur) T) E omroepverenigingen hebben besloten, geen verzóekprogram- mas meer uit ;te zenden. De reden; van dit besluit ïs, dat deze xubrie- -kén. een. verant woorde programma- bóuw In dei weg staan. Bovendien is het aantal aanvra gen doorgaans zo groot, dat slechte aan :eén;zeer gering deel ervan voldaan kan worden. (We1 menen, 'dat 'dit een toys be sluit. is,'1' 't' Niveau van de1 verzoek- programnui's in Tiet populaire genre was doorgaans niet bijzonder hóóg.) De AVRO zal op 7 April de eerste uitvoering in Nederland en waar schijnlijk de tweede ter wereld uitzenden vsn Jesaja, de ;p"rófeèt", een symphbnïsch oratorium voor ge mengd koor én orkestvan Alexandre TnosmBA, Radio Nadat allé andere 'leden waren, weggelopen, had het houden van al gemene beschouwingen door de CPN toen geen zin meer, zodat de behan deling der begroting .toch noodge dwongen werd verdaagd tot 1 April. BREST Twaalf pond lichter dan toen zU vijf dagen geleden aan boord van het kleine vlot gingen, zijn Maandag drie Franse zeelui naar de haven teruggekeerd. Het doel van het experiment was om na te gaan,' hoelang schipbreuke lingen zich. met zout. water in leven wouden kunnen houden, zonder, daarvan nadelige gevolgen te onder vinden. Aanvankelijk begaven zich de vo rige Donderdag elf man aan boord van het. vlot. Binnen, 'twee dagen moesten er iwee „gered" worden, omdat zy zeeziek werden. Zes an dere zeelieden lleteri zich in de loop van Zaterdag of Zondag naar de vaste wal terugbrengen. Alle vrijwilligers zullen enkele dagen in een ziekenhuis worden op genomen, om de medische gevolgen van.de proef na te gaan. HUNTSVILLE (Alabama) Dr. Werner von Braun, de Duitse uit vinder van de V-2, zal volgende maand met meer dan honderd an dere Duitse technici, die werkzaam zijn te Redstone, in het. centrum voor-b.*';t ontwerpen en verbeteren van geleide projectielen, de Ame rikaanse nationaliteit verwerven. De meesten van hen werkten tij dens de tweede wereldoorlog even als Von Braun op Hitiers proef ter-. reinen voor V-wapens te Peene- "muende ;aan de Oostzee. Von Braun heeft de laatste jaren bekendheid verworven in. wijde kring met zijn publicaties over ruimtevaart en over de mogelijk heid van aanleg van een kunstma tige aardsatellïet (space- platform), die zou; moeten dienen als tussen station voor. ruimteschepen. DEN HAAG. De samenwerken de. werkgeversorganisaties hebben aap de TWeede Kamer een adres ge zonden; waarin zij verklaren met be zorgdheid te hebben"' kennis genomen vande schriftelijke en mondelinge gedachtenwisseling door de Tweede Kamër'over, de nota van' de regering betreffende de gelijke beloning van mannen en vrouwen. Dat de regering gemeend heeft het beginsel van de gelijke beloning voor mannen en vrouwen te,moeten aanvaarden, was voor, de werkgevers een teleurstel ling. r.V Naar de memng van de werkgevers brengt toepassing van. het beginsél ernstige economische gevolgen. AMSTERDAM Donderdag ochtend a.s. zal Prins Tungi- van Tonga "een bezoek brengen aan het Koninklijk Instituut voor de Tro pen.' werd verhoogd. Voorts kreeg hy aan delen in een intussen opgerichte N.V.. waarin verdachte M. en fami lieleden van hem zitting hadden. De ze N.V. kreeg eveneens belangrijke opdrachten voor de Koninklijke Ma rine. Bij de verhoren ontstond nogal deining onder de advocaten toen M's vader, directeur van de N.V. Naviga tor, verklaarde dat destijds de chef van zijn zoon, een inmiddels over leden kapitein-luitenant ter zee er geen bezwaar tegen had gemaakt, dat zijn zoon als directeur in de Na vigator werd benoemd. Een als getuige opgeroepen wacht meester le klasse der Marine zèide. dat de getuige M. Sr. hem destijds hetzelfde had verklaard. Een voormalig chef van verdachte gaf als zijn mening te kennen, dat firma's, die uitstekend werk leveren, moeten worden aangehouden niet om haar te bevoordelen maar om van vlotte en juiste leveranties ver zekerd te zijn. Hij vond de leveran ties van de Navigator dan ook geen bezwaar. De zitting is heden voort- DEN HAAG. De regeringen van Nederland en Suriname zyn tot overeenstemming gekomen betref fende de financiering, van een tien- Jarig ontwikkelingsplan voor dat rijksdeel. Het hiervoor modïge totale kapitaal van Hl millioen (Ned- ert) zal voor één derde door Suri name worden opgebracht, voor één derde d fonds Perdu door Nederland verstrekt en voor één derde als Ne derlandse lening, rentende 3. pet., met looptifd van 25 jaar. Een Nederlandse technische mis sie zal toezicht over de uitvoering van de met het plan verbonden werkzaamheden-uitoefenen, Het programma omvat o.a. het bouwen van een stuwdam in de Suriname-rivier, aanleg van een verkeersweg van Oost naar - West, landoniginningen en de bouw van ziekenhuizen en woningcomplexen, (Van onze verkeersredacteür) UTRECHT. De minister van Ver keer heeft de Spoorwegen gemach tigd het tarief voor wagonladingen op 1 Mei te verhogen. De verhoging bedraagt in het algemeen 12% pro cent, het minimum per wagen wordt echter van 35 op 50 gebracht, ten einde dit minimum meer in overeen stemming te brengen met de van de afstand onafhankelijke kosten per wagen.-De overige in de tarieven op genomen minima per wagen worden in dezelfde verhouding verhoogd. Ten einde de vrachtprijzen per 100 kg, welke zyn opgenomen in 'de vrachtprystabellen meer in over eenstemming to brengen met het minimum per wagen worden de vijf-,' tien- én vyftien-tonsprijzeri op respectievelijk ten minste 42 cent, 37 cent 32 cent per 100 kg ge steld. De stationskosten worden ver hoogd van 2 tot'250 per wagen. m De Nederlandse kustvaarder Léo.liep 'Zaterdag by Kellteene&s n 1 op de kust van Yorkshire, Engelandaan de grond. De reddingboot 1 van Whitby voer' uit om. de vrouw van kapitein Van der Veen en g 1 haar drie kleine kinderen van hóard te halên. Persoonlijke Ongeluk-, 1 ken deden zich 'niet voor. De ,JLea" iuas met eenAading haver op g weg van Aberdeen haar de Theems. H Hill I lUllill'! Mil lun Ml II! mil! Ell mill! Hl i 1 üllljllü lüillil 11 U 11 !IM I h if I mr (Van een onzer verslaggever») DEN HAAG. Voor het einde van 1955 zal meer dan de helft van de 56 voor Nederland bestemde Sa bre F86K dag- en nachtjagers in de luchtmacht zyn - Ingeschakeld. Ook de Nederlandse radarstations voor waarneming over zeer grote afstand zullen dan zyn uitgerust met het nieuwste materieel, en gedurende 24 uur van de dag bezet zyn. Dit ver klaarde gisteravond de chef van de luchtmachtstaf, H-generaal A. Ba retta, die na een reis van vier 'we ken uit de V.S. terugkeerde met de „Westerdam'^, Generaal Baretta zeide verdér, dat vast staat dat de Nederlandse lucht macht binnen niet al te lange tijd met tweepersoons dag- en nachtja gers zal worden uitgerust. Dan zullen de eenpersoons.Sabres, die Nederland thans heeft besteld, niet overbodig worden, want zij zullen als dagjagers dienst blijven doen. Generaal Baretta ontkende' met de grootst mogelijke nadruk, dat Ne derland met deze' Sabres een „kat in de zak'' heeft gekocht. Deze week publiceerde het blad ;,Onze;"Lucht macht" een artikel van die strek king, waarin bovendien werd gesug gereerd, dat het toestel door de mi nister van Oorlog zou. zijn aange schaft zonder dat de luchtmachtstaf ervan zou hebben geweten. Generaal Baretta kwalificeerde het een zowel als het'ander als onzin. De chef Luchtmachtstaf zei dat Ne derland ér naar streeft, de opleiding van vliegers, voorzover die in het buitenland moet geschieden, in de toekomst bij 'de Canadese luchtmacht onder te brengen. Tot nu toe ge schiedt ;dat in de VS, maar sedert kort moet daarvóór in dollars wor den. betaald. Canada doet het echter gratis, als Canadese bijdrage aan de Nato. Tijdens zijn bezoek aan de V.S., op uitnodiging van de. Amerikaanse re gering, heeft generaal Baretta zich op "de hoogte gesteld van de bouw. van lichte vliegtuigen, waaronder Helicopters, voor de staven van. dé Kon. Landmacht Vóórts heeft hij de verzekering gegeven, dat de eerste vijf ThunderstreakS voor de Kon. Luchtmacht, die dé Thunderjets van de tactische squadrons zullen ver vangen, dn, April zullen aankomen. Tegen het einde van. het jaar volgt dan de grote serie. De Sabre-all- whealber-fighters zullen worden uit gerust met de nieuwste voor het-bui tenland beschikbare radar-uitrusting. Er zal in .Nederland géén. tweede Amerikaans squadron worden gele gerd.-"- - Tijdens zijn bezoek aan Texas is generaal Baretta benoemd totere burger van het plaatsje Bryan, als blij k van de grote waardering die men daar heeft voor het optreden van de Nederlandse vliegers, die daar in opleiding zyn,'zoals hij zei. Mduerierute tMt s-jiC,"- o f «tl N.V. Ver, Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gld) (Van een onzer redacteuren) HAARLEM. De justitie probeert te ontdekken wie de rooms-Katho- lieke geestelijke is, die op 22 Januari j.L in de Mariakapel aan de Koning straat een kerkelyk huwelijk heeft voltrokken tussen een vrouw en een man, van wie de laatste wettelijk is gehuwd met een andere vrouw. Het zyn de 38-jarige mej. J. P. van P. uit Haarlem en de 57-jarige heer N. J. F., op 11 Februari verhuisd van Amsterdam naar Haarlem: Zjj staat by bet. bevolkingsregister in haar woonplaats ingeschreven als „ongehuwd", hy is echter burgerlijk getrouwd,, maar heeft zijn in Amsterdam wonende wet tige echtgenote verlaten. Mej. Van P., met wie hy reeds enige tijd een relatie onderhield, Is rooms-katholiek, de heer F. is dit kort geleden ge worden. Zjj hebben in Januari kans gezien, zich kerkelyk in de echt t« laten verhinden. De kerkelijke huwelijksvoltrek king is in strijd met artikel 136 van het Burgerlijk Wetboek, dat zegt: „Geene godsdienstige- plechtigheden zullen vermogen plaats tehebben voordat de partijen aan 'den. bedie naar van hunnen eeredienst zullen hebben doen blijken, dat' het hu welijk ten overstaan van den amb tenaar van den Burgerlijken ..Stand is .voltrokken". De pastoor of de kapelaan, - die deze godsdienstige plechtigheid heeft verricht, is strafbaar. Artikel 449-. (eerste lid) van het Wetboek van, Strafrecht zegt het als volgt: „De bedienaar van den godsdienst die, voordat partijen hem hebben doen blijken dat haar huwelijk ten overstaanvan den ambtenaar - van den Burgerlijken Stand is voltrok ken, èenige godsdienstige plechtig heid, daartoe betrekkelijk,verricht, wordt gestraft mét geldboete van ten hoogste 600 gulden". Wie is die geestelijke? Wij heb ben ons, zodra wij van dit geval hoorden, gewend -tot verscheidene mensen, van wie kon 'wórden ver moed dat dit hun bekend zou zijn. De heer F. zelf, die wij Zaterdag opbelden, antwoordde: „Dat moet U maar zien uit te vinden." en legde toen de hoorn neer. Dr M. J. de Jong, secretaris van bet Bisdom Haarlem, zei ons, niet te weten welke priester, dit kerkelijk huwelijkhad voltrokken. Hij ver wees ons naar de deken, van Haar lem. Ook daar kon men ons niet. in lichten Op Dnze vraag, tot welke pa-, rochie de straat behoort, ..waar mej. Van P. en de heer F. wónen, kre gen wij ten antwoord, dat dit de parochie van pastoor L. J., Schalke was. - .V Pastoori Schalke, die wij vervol gens opbelden zei: Dit is een kerker lijke zaak. daar heeft een krant niets mee te maken.. Bovendien kanik hier toch niet. door de telefoon over spreken, Wy verklaarden ons bereid, naar hem toe te komen dit was Za terdag omstreeks één uur —-en'vroe gen of hij die middag thuis zou zijn. Hij antwoordde bevestigend, waarop wij onze komst aankondigden.. Toen- een echtscheiding toe'te.stemmen.. wij ongeveer één uur later bij zijn pastorie aanbelden en naar hem vroegen, deelde de. huishoudster ons echter mede 'dat pastoor Schalke er niet was. Hij was uitgegaan, waar heen wist zij niet. De drie kapelaans B. A. van Zijl, H. J. A. van.Dijk en M. C. Klïjn waren er ook niet, zei zij. Er was niemand van de geestelijken. Gisteren, bij onze verdere nasporin- gen naar de achtergronden van de ze affaire, stuitten wij op een docu ment dat een eigenaardig licht werpt op hetgeen dr De Jong (de secre taris van het bisdom Haarlem) ons door de telefoon antwoordde. Hy is nameiy'k wèl op de hoogte van de voltrekking van dit huweiyk. Hjj heeft zelf, namens mgr J. P. Hui- bers, de bisschop van Haarlem, op 15 December aan mevrouw F. (de verlaten wettige vrouw van de heer F.) een brief over deze zaak geschre ven. ïn deze brief Jkomen ojh. de volgende passages voor: „Monseig neur heeft een verzoek ontvangen van uw gewezen echtgenoot, de heer {volgt z|jn naam) om éen kerkelijk huwelijk te mogen.sluiten met een katholieke vrouw. Het louter bur gerlijk huwelijk tussende heer (naam) en U. is door dé bisschop on geldig verklaard". Verder wordt-in-deze brief aan mevrouw F. (die in het adres alvast met haar meisjesnaam is. aangeduid, zonder de naam - van' haarwettige echtgenoot)-gevraagd, of zij niet be reid is, mede te werkemaate een' bür-, geriijke echtscheiding en of zij wil opgeven,1 waarom-niet V; AK'. Mevrouw F. heeft daarop geant woord, dat zij mooit zal toestemmen in een echtscheiding, omdat de voor haar gevoel zedelijk oneerbare han deling van de heer F., namelijk ;de kwaadwillige verlating van rijn wettige echtgenote teneindemet mej. P. te kunnen trouwen, voor haar nooit "aanleiding kan zijn om 'ia. (Van één onzer redacteuréh) UTRECHT De vooruitzichten voor een oplossing van het conflict tussen de ziekenfondsen cn tandart sen zh'h gunstig. De fondsen hebben bU de commissie van goede diensten, die zich met dit conflict bezig houdt, een voorstel ingediend, dat de vol gende punten omvat; Voor de periode van 1 Januari tot I Juli 1955 zal, by wüze van Interim- regeling, een voorlopige toeslag van II pet worden uitgekeerd op de de claraties van de tandartsen. Deze toeslag zat voor het eerst over de verrichtingen over de maand Janu ari worden uitgekeerd en zo spoedig mogelijk na 1 Juli worden uitbe taald. 2, Over de declaraties van de tand artsen óver ,1054zal eén voorlopige toeslag van 3 pet worden uitbetaald als compensatie voor de gestegen kosten. 3.- Over de verlangens van de tandartsenbetreffende .afzonderlij ke honoreringvan dé halfjaarlijkse cóntrólè,de tandsteenverwijdering en de extracties voor "de prothese zal nader overleg worden gepleegd. Partyen zullen gezamenlijk d-e fi nanciële consequenties hiervan be spreken.' Morgen zal In de Ziekenfonds raad vermoedelijk de beslissing val len óver deze voorstellen. Foutieve instructies LONDEN»Ten gevolge van on juist gesteldie. Instructies heeft de Britse luchtmacht onderdelen van vliegtuigmotoren als .schroot ver kocht. Het duurde zes maanden voor dat men de fout ontdekte. Inmiddels waren onderdelen ter waarde van meer dan 150.000 'gul den voor honderd guldén verkocht. Op een ander depó+ werden onder delen ter waarde van meer dan 700.000 gulden als schroot verkocht. De waarde van het niet achterhaal de materiaal bedraagt ongeveer 1,350.000 gulden- Ford-Nederland over weegt- een aantal vei ligheidsgordels voor autopassagiers ,te gaan maken. U ziet op de joto hoe 'n dergelijke gordel werkt. Wordt een moderne, snelle auto bij een plotseling opdoemende benauw de verkeerssituatie sterk afgeremd, dan- weet u wèl mat er gebeurt met dessen, die naast de bestuur der zit. Hij zal zelfs, wanneer h\j be seft wat er te gebeu ren staat - alle moeite hebben niet met zijn hoofd een pijlsnelle «lucht in de richting van de dash- boardrand te maken. Wordt hij verrast dan zult u een. subliem, 2ij het.pijnlijk, J30M' horen met alle nare gevolgen «an: dien «oor het hoofd in kwestie. Nu is een veiligheidsgordel geen nieu we uitsindinpmaar in hoeveel auto's ziet u ze? Dat 2(jn. er niet. veel. Het is daarom toe te juichen, dat Ford de productie in serie ter. hand zou nemen. Misschien komen; we er weer een stap mee in de richting van veiliger verkeer. Een 20-jarige Duitser te Frankfort' werd gisteren, opgepakt. Niet slechts omdat hij aanzienlijk dronken was, ook niet alleen wijl de man .voortdurend ze- - melde: „Lief poesje aaien-lief poesje, aaien". Wel omdat hU een en ander verenigde In de onmiddellijke nabijheid van de leeuwenkool in de plaatseltjke - dierentuin, waar "hij 'de wilde beesten telkepmale een-slap handje door de tra lies 'offreerde, dat al enige riyare-kras sen -van- Jeeuwennagels had: opgelopen toen men, hem in de kraag greep. - 0. Vorig jaar ls Italië bezocht-door 9 mlllloeh toeristen, waarvan 287.390 Ne derlanders.: De'/méeste vreemdelingen leverde. Zwitserland, nml. 1.738^50; Duit sers. kwamen er, ten getale van 1.69L646, uit Oostenrijk reisden 15 mil- boen mensen naar-Italië, uit Frankrijk-' kwamen - 1.25 millioen. uit Engeland 7M.OOO.:uibde.V.S. kwamen, ér 580.000 en uit België 330.O0Ó. Ons quantum, steeg. T-JzT eerste deel van de reis, éeef- -*■ de ik de coupé met een heer en een juffrouw. De heer was «tut- delbaar, doch energiek. Hy schreef vlijtig cijfers op ruitjespapier en vergeleek ze met getypte rapporten, die in zijn uitpuilende aktentos za ten. Hij teek mij iemand uit hei za- kenwezen altijd „wahnsmmg be- schdftiQlg zoals de Duitse taal het ongewild dubbelzinnig en lekker vet uitgedrukt. Ik ken een hoop van die mensen. Zc hebben altijd over een kwartier een nieuwe afspraak, of gaan gauw even luTichen, omdat ze iets moeten hélen een trein, een boot, een vliegtuig, 't is een soort amok-lopen in het aangepaste en ik weet eigenlijk nooit, waarom ze het allemaal doen. Misschien wet om magere Hein te foppen. Dat n\j zeggen zal: „Nee dié niet. Die kan niet gemist worden". De juffrouw was zyn voltooid te gendeel. Ze leek me iemand om met open mond ,J)e graaf van Mon te Christote lezen en zich door iedere man-aan-de-deur, alles op de mouw te laten spelden. Vijftig schatte ik haarmaar het leven was zo coulant geweest, dit aantal met op haar te noteren, zodat zij er nog altijd een beetje uitzag als een klein meisje, dat haar paardenstaart heeft opgebonden, omdat de film. achttien is. In Leiden kwam., er een man bij en ging tegenover haar zitten, naast de heer van zaken. HU was jong slordig en volkomen verdroomd iemand met een voor negentig pro cent geestelijk leven en een daar door gebrekkig contact met de eisen uan het cards besteL Eerst joeg hij de brand in een kort pijpje dat hy ueruolgens.afwezig alweer in zyn neus trachtte te steken. Toen het centraal zenuwstelsel hem van deze vergissing verwittigd had, herstelde hy zyn «erzuim met een wrevelig aebaar, dat zeggen wilde: „Heê, dat is weer echt iets «oor my De juf frouw naast me had het allemaal doezelig gevolgd en glimlachte nu positief, omdat het pijpje tóch nog in het daarvoor bestemde gat te recht'gekomen was. Ntt haalde de man txif een van ouderdom en beproeving weggerot aktentasje. de partituur te voor schijn van een toonkunstig meester werk uit het oeuvre van Haydn, sloeg het boek open of het de nieu we Havank was en begon de noten te lezen. Zijn bleek, mager gezicht ontspande meteen en kreeg een glansje van zaligheid. Terwijl er een bijna geluidloos neuriën uit hem op steeg. begonnen zijn handen te diri geren niet écht, breèd uit, maar in heel klein bestekDe zakenman keek even opzij, dacht clinisch; „die is gek" en cijferde voort. Maar de juffrouw naast me zat, heel zacht en afgetrapt in hem op tegaan Haar ronde kinderogen keken met bijgelovige eerbied naar de dirige rende. handen van de jongeman, die Tiu een zodanige staat van ver voering had bereikt, dat hij ook allerlei van heel diep komende ris en bromgeluiden produceerde. Als je naar zijn mimiek keek, hoorde je de violen gedempt jubelen, maar ook de donkere hondentrouw der bassen was er zo nu en dan dutde-r lijk. De fluit had net een bijzonder teer solo'tje toen'we stopten. Ter wijl lyrische verrukking het gezicht van de jongeman verlichtte, diri geerde hij deze passus met één spits vingertje van de rechterhand, ter--. toijl de linker het. zoet geweld van het orkest, ter hoogte uan het kan- tel-asbakje, bedwong. Dejuffrouw glimlachte vervoerd met hem mee. Zó geabsorbeerd was zij, door zyn droom, dat ze twee plompe mannen, die luid pratend binnentraden, nydig toeblies: ^sssst'f „Wat zuilen 'we nou hebben vroeg de een. „Mag je niet meer praten in de trein?" 'r Maar ze was alweer wakker en zei, verlegen: ...j: 5:-i."".-. ja meneer, ga gerust uw gang hoor". De. jongeman sloeg de partituur dicht. Het concert was uit: Gedwee hervatte- de trein de monotone dreun der werkelijkheid. KRONKEL. ROOSENDAAL.' Een militair van het corps Commandotroepen, die op de Engelbrecht van Nassaukazer- ne te Roosendaal in arrest zat, heeft tijdens het luchten getracht te ont vluchten. De dienstdoende wacht loste tweemaalwaarschuwingsscho ten, waarop de militair echter niet reageerde, Het derde, gerichte, schot trof hem in de long, waardoor hij in ernstige toestand in het zie kenhuis Charifcas moest worden op genomen. Zn Zweden zijn (nu we toch in dn getallen zitten) vorig jaar meer nieuwe automobielen geregistreerd dan babies geboren. Volgens de officiële statistieken werden 105,398 kinderen aangegeven. Er werden echter 127.617 nieuwe wagens geboekt.: -rf--1 van New Vork zal deze week voor hes eerst demonstreren met; de pas gecon strueerde „iconumerator", en zeer inge wikkeld apparaat, dat o.a. een. kathode-: straalbuis bevat, evenals een Lv.-toestel heeft en het -„mechanisch, oog" wordt genoemd. De machine kan deegewenst een millioen zandkorreltjes per uur tel* len: Via electronische weg kan -het z« v helpen bij het tellen., van bacteriën. bloedlichaampjes of sterren, op foto's. En een.magnetisch oog" isde ver* bluffende vinding van de staf - van het ziekenhuis voor oorlogsveteranen ,"ta Boston:- Door middel van' een - zeer kleine magneet kan dit kunstoog. dat aan de oogspieren moet kunnen worden bevestigd wil het zijn taak goed ver- vullen, in alle richtingen bewegenalsof bet een echt oog was.'Een magneetje is nmh aan de oogspieren bevestigd, die, wanneer zy bewegen, door middel van dit magneetje ook het kunstoog - vaan stand doen veranderen. V

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2