SKETCH Laatste strijd op Binnenhof om accoorden van Parijs Ouds drie punten VERLEGEN JONGEMANNEN TOONDEN NIEUWE COLLECTIE O VERHEMDEN eANATOGgk Prof. Molenaar: Illusies moet men soms opgeven r' GELEZEN- Handgranaat en Molotow- cocktails bij uitzetting Ga niet in dienst bij Vreemdelingenlegioen Wijziging loterij wet krijgt meerderheid <eR3> Originele modeshow in Parijs hotel Voorts Ontploffing in marine- depót van V.S. eist vier doden j en gewogen Eis levenslang tegen Ambonees die vrouw met mes vermoordde Vader en zoon wegens bedreiging tegen het leven gearresteerd Vlugschrift waarschuwt Zwitsers:. Geen poort tot romantische avonturen Soldaat knalde jaar uit met trotyl „Ik zal nooit op U stemmen 'Wees toch veeleisend zes in plaats van vier seriesj flV Geen rookwaren meer mee naar buitenland RADIO EN T.V. Patachou voor TV-camera 's (Houd Uw zenuwen in toom Woensdag 27 April 1955 3 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De laatste worsteling om de Duitse herbewapening vol trekt zich nu op het Binnenhof. Gistermiddag zyn de Senatoren begonnen met de bespreking van de Parijse Protocollen. De communisten lieten, ditmaal bij monde van de jonge Amsterdamse EVC-bestuurder Geugjes, nog eens horen, hoe In feite West-Duitsland oog door de nazi's wordt be heerst en dat aan de beloftes van de regering-Adenauer geen enkele waar de mag worden toegekend. Hfj sprak ook, veel korter, over het enig ar gument, dat hij voor de Duitse herbewapening bad horen aanvoeren n.l. de vrees voor het Bolsjewistische gevaar. Gelukkig vond hfj het, dat steeds grotere groepen van de bevolking door deze anti-sowjethetze heen beginnen te zien. En hjj nodigde zijn mede-senatoren nu uit om zich zelf van de ongegrondheid van hun angst te overtuigen, door in te gaan op het Russische aanbod om delegaties van volksvertegenwoordigers uit te wisselen. rij se protocollen in zekere zin min der aantrekkelijk zjjn dan het EDG- verdrag. Er komt nu een Duits na tionaal leger waar anders een Euro pees leger zou zijn geschapen. Daar staat echter tegenover, dat er ga ranties zijn gegeven van Engelse en Amerikaanse zijde ten aanzien van een voortdurend verblijf van hun troepen op Duits grondgebied. Hij ontkende niet, dat desniettemin zekere risico's bleven bestaan. De grijze A.R.-fractieleider prof. Anema zag er van af over de Parij- se protocollen veel te zeggen. Nieu we aspecten kon hij aan deze haast „doodgeprate" zaak niet ontwaren. EERSTE KAMER Ja, hij gaf zelfs uiting aan het voornemen om deze invitatie in een motie neer te leggen. Doch aan het slot van zijn betoog kwamen op nieuw de dreigementen te voor schijn. welke aan zijn „vredeszang" tenslotte overtuigingskracht ontna men: Rusland zou de herrijzenis van het Duitse imperialisme niet gelaten aanzien! Het zou dit en het zou dat En in elk geval zegevieren! Op de diehtgedromde publieke tri bune gingen er al vast een paar handen voor over elkaar. Tijdens de toe spraak van de tweede spreker, de liberale prof. Molenaar dunde dit gehoor aan merkelijk, Doch die zei dan ook heel andere din gen. Tegenover de door de commu nisten veronderstelde terug keer van het nazisme, stelde hij het reit van de Russische expansie- zucht, zoals zich deze in Oost-Euro- £a ei* n,a 1945 heeft geopen- baard. Hjj ontkende niet, dat de Pa- Vervolg van pag. 1 MEN begrijpe ons goed: wij hebben waarlijk geen behoef te, de door de regering gevon den en door het parlement aanvaarde oplossingen als voortreffelijk aan te merken. Wij willen er echter wel de aandacht op vestigen, dat thans voor uitgang mogelijk is op wegen, die de militante vrijzinnigheid in haar grote dagen altijd versperd heeft gevonden. De han is gebroken. Wat niet is, kan nog komen. Blijft bet derde punt: de school. Is de schoolstrijd nog een actueel punt? Men zou het opmaken uit de woorden van de heer Oud en soms ook uit artikelen van de heer Gilhuis in Trouw. De waarheid is. dat hij, op een sporadisch achterhoede-gevecht na, voorbij is- Er is nu een gezindheid, die toelaat, het onderwijs in zijn geheel te bekijken, met aanvaarding van de vrijheid van keuze als een soort natuurrecht. Dit is klaarblijke lijk een andere vrijheid, dan die de heer Oud bedoelt. Maar het is de vrijheid van nu en de toekomst, terwijl de vrijheid van de heer Oud die is van het verleden. En degenen, die mochten menen, dat het openbaar onderwijs hiervan de dupe wordt,' mogen weten dat de laatste tijd, voor het eerst eigenlijk sedert de jaren twintig, het openhaar onderwijs, in verhouding, weer veld wint. De politieke vrijzinnigheid verliest haar betekenis; maar over de vrij heid hoeft de heer Oud zich geen zorgen te maken. NEW PORT In een depot van de Amerikaanse onderzeevloot heeft zich Dinsdag een ontploffing voorge daan die aan vier burgers het leven heeft gekost. Vijf personen liepen verwondingen op. Verstand boven gevoel Hoofdpunt van zijn betoog was de vraag, welke houding het Wes ten ten aanzien van de gevaren van een atoomoorlog, ja zelfs van atoom- experimenten, heeft aan te nemen. Hij begreep zeer wel, dat er ge- voelsreacties oprijzen tegen het ontstellend beeld van vernietiging, dat uit het gebruik van het atoom wapen kan voortvloeien. Nochtans meende hij. dat men hierbij ook zelfs in artistieke kringen ver standelijke overwegingen moet laten meespreken. Het telegram uit krin gen van de Koninklijke Academie van Wetenschappen tegen een over matig gebruik van het atoomwapen stempelde zi. het Westen ni, tot practische weerloosheid, welke prin cipieel alleen door Kerk en Vrede wordt omhelsd. België en Delta-plan Prof. Molenaar was de enige van de drie sprekers van deze middag- vergadering, die meer in het alge meen over de begroting van Buiten landse Zaken sprak. Hij ontwikkel de bezwaren ertegen, dat de techni sche BelgischNederlandse Schel- decommissie blijkbaar kan meepra ten over de Nederlandse delta-plan nen. Onbehaaglijk voelde hij zich over het regeringsstandpunt ten aanzien van Nieuw-Guinea. Hoewel hij waardering had voor de regerings houding tijdens het debat in de Ver enigde Naties, meende hij dat aan de Indonesiërs een nieuwe agitatie- bron was toegespeeld door de z.g. arbitrage-clausule in het protocol tot opheffing van de Nederlands- Indonesische Unie. Verlangend toon de hij zich naar de wijze waarop de regering een beroep op de wereld opinie denkt te doen ten behoeve van de Nederlandse arrestanten in Indonesië. ROERMOND. De officier van Justitie heeft Dinsdag tegen de 29- jarige Ambonees B. S. uit het kamp te Welderlooi in Noord-Limburg le venslange gevangenisstraf geelst we gens moord op mevr. J. D. L.—J. op 6 September 1954. De officier meende, dat de man voorgoed uit de samenleving moest verdwijnen, ook omdat hij blijkbaar lijdt aan z.g. „uitzonderingstoestan den" waarin hij uitermate gevaarlijk is. De Ambonees die al vier seizoenen lang de tuindersfamilie bij de oogst geholpen had als arbeider, viel op een gegeven moment mevrouw L. plotseling aan en doodde haar met een groot aantal steken van een zgn. commando-mes, Hierna nam S. twee portemonnaies met totaal j 127, meer naar het kamp, waar hij des nachts van zijn bed werd gelicht. In tegenstelling tot twee psychia trische rapporten achtte de officier S. wel degelijk toerekeningsvatbaar. AMSTERDAM. In de Jan Han zen straat te Amsterdam moest gister morgen een deurwaarder een bewo ner wegens huurschuld zijn huis uitzetten; Een timmerman en enige politieagenten vormden het escorte van de deurwaarder. Gemakkelijk bleek alles echter niet van stapel te lopen. Voor de woning patrouilleerde de zoon, die dreigde de agenten ,.aan een broodmes te zullen rijgen", ter wijl vader als aanvalswapen een handgranaat gereed hield en boven dien enige z.g. Molotov-cocktails (gedeeltelijk met benzine gevulde flessen voorzien van een lont) by het balcon gereed had staan. Alvorens de tegenpartij tot een offensief kwam was de brandweer gealarmeerd. Dit machtsvertoon deed de bewoner besluiten om in onder handeling te treden met een politie commissaris. die de man, toen hij m de deuropening verscheen liet ar resteren en met een politieauto, Advertentie IM.) SIGARETTENPAPIER mwr. STEEDS HETZELFDE. HET BESTE AAÏTKONDIGÜfGEN In de „Ooievaar"-serie van D A. -*■ Daamen's Uitg.mij N.V. 's-Gravcnhaga (per deeltje 1.45) is een goedkope herdruk verschenen van „De commis saris vertelt door" door H. Voorde wind Een ander nieuw deeltje in deze reeks is „De vliegende koffer en IT andere sprookjes" een uitgave van Andersen-sproofcjes In een nieuwe vertaling van Johan Winkler, met de originele inJlustraties. Het is bij de tegenwoordige belang stelling voor getekende grapjes (bij voorkeur tekeningen die het kunnen stellen zonder toelichtende tekst) een gelukkig initiatief van De Bezige Bij te Amsterdam een selectie uit te geven van „Adamson". de creatie van de te kenaar O. Jacobsson, de geestelijke va der van de huidige cartoonisten oa. 7/50 e scll6pper van »Sxmpelmaa" De onvolprezen ,.Prima"-reeks van de Utrechtse uitgeverij „Het Spectrum" N.V. is in de laatste tijd verrijkt met de volgende delen 1.25): Evelyn Waugh „Terugkeer naar Brioeshead". roman, een bloemlezing door Michel van der Plas „Religieuze poezie der Nederlanden", Kayne Kroger, „Het Schouwspel", roman. Leonhard Hulzinga „De Zevende Dag", roman P. G, Wodehoiise „De onnavolgbare Zee vis" roman, Frangois Mauriac „Zwarte Engelen", roman, Theo ThJJssen met twee bundels schoolschetsen „De ge lukkige klas" en „Schoolland". Nlcolai Gogol .,De dode zielen", roman. André Maurols vBenjamfti DIsraëli", biogra fische roman, Robert Frnin „Tien Jaren uit de Tachtigjarige Oorlog 1583—1598" in twee delen „Sprookjes" van Hans ChristJaan Andersen, Van de zeer succesvolle en produc tieve schrijver van politïe-romans W. H. van Eemlandt zijn wederom twee boeken verschenen bij „Het Wereld venster" te Baarn „De Odeonmoorden" en „Gevaarlijk ijs,". Pnjs van elk 3.95. BERN. De Zwitserse regering is Dinsdag een campagne begonnen om Zwitserse jongelui uit het Franse Vreemdelingenlegioen te houden. Volgens een raming van het mili taire departement nemen elk jaar tussen de 200 en 300 jonge Zwitsers dienst in het vreemdelingenlegioen. Aangenomen wordt, dat op het ogen blik 1000 a 2000 in het legioen dienst doen. Men heeft tot de campagne beslo ten, nadat Frankrijk weinig neiging getoond had om het probleem van de dienstneming op politiek niveau te regelen. Aan iedere recruut in het Zwitser se leger en aan de leerlingen van de middelbare scholen zullen vlug schriften worden uitgereikt, waarin er bij de jongelui op aangedrongen wordt „zich te beschermen tegen het vreemdelingenlegioen". De vlug schriften waarschuwen, dat dienstne ming bij het vreemdelingenlegioen niet de poort is tot „romantische avonturen", maar zou kunnen leiden tot de dood of levenslange invalidi teit. Zwitsers wier grootste verlangen het is naar het buitenland te gaan wordt aangeraden zich niet met het legioen in te laten, maar in plaats daarvan in het buitenland te gaan werken als vertegenwoordiger, boer of technicus. „Mocht u avontuur of ervaring zoeken, dan staan de rivieren en scheepvaartroutes van de wereld voor u open als matroos een hard maar eervol beroep", aldus het vlug schrift. Het militaire departement heeft aan het departement van binnen landse zaken geschreven, dat ge vreesd wordt, dat de herbewapening van Duitsland tot een moeilijker si tuatie voor de Zwitsers zou leiden, omdat het aantal Duitse recruten in het legioen waarschijnlijk zou dalen. waarin zoonlief al was opgeborgen, naar het bureau deed overbrengen. Tegen het tweetal is proces-verhaal opgemaakt wegens bedreiging tegen het leven- DEN HAAG Dat alledaagse vuurwerk is eigenlijk de moeite met waard, dacht de 21-jarige sol daat A. van B-. in het burgerleven landbouwer te Piershil toen Oud jaar 1954 naderde. Daarom nam hij een paar blokjes trotyl weg tijdens oefeningen en stak ze op de jaar wisseling in de kom van het dorp aan. Piershil heeft het geweten en gehoord. Honderden ruiten sneu velden en een schuur ging tegen de grond. Soldaat Van B. heeft het nu ook geweten. De krijgsraad te velde veroordeelde hem enige tijd geleden, tot vijf maanden gevangenisstraf en uitlezing van het vonnis. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshoi waar gisteren de zaak in beroep diende vroeg be vestiging van dit vonnis. De verdediger vroeg een demen te straf, ornaat Van B. zijn vader op het boerenbedrijf moet helpen. Uitspraak over 14 dagen, DEN HAAG In een uiteen zetting, die minister Zijlstra gister middag op het congres van de Christelijke Middenstandsbond gaf, over het algemene economische en het middenstandsbeleió, sprak hij over vele brieven met bezwaren te gen de beschikking Handelsmarges, die hij had ontvangen. Eén briefschrijver deelde de mi nister mee: „Ik zal nooit op u stemmen." Prof Zijlstra antwoord de dat de briefschrijver die kans nog nooit heeft gehad en dat hij aanneemt, dat hij die kans nooit zal hebben. Prof. dr Zijlstra kwam namelyk niet op een. verkiezings- ly'st voor. „Willem Barendsz" terug van laatste reis AMSTERDAM Hedenochtend omstreeks half zes werd de „Willem Barendsz" van zijn reis naar de antarctische wateren in de sluizen van ÏJmuiden verwacht. Dit is de negende en tevens laat ste reis van dg „Willem Barendsz" geweest. De nieuwe „Willem Ba rendsz" nadert zijn voltooiing en men hoopt met dit nieuwe schip het volgend jaar de walvisvangst inde wateren van het Zuidpoolge bied te kunnen uitoefenen. (Advertentie l.M.) APART VAN SMAAK 10 40 tX. 20 i-hjlts 80 ct. 50 «tutu ft.-. 20 stuk* eorfc»tpp«d 80 «fcj (Advertentie UIL) V de keelontsmeftende tabletten BESCHERM U TEGEN VERKOUDHEID, GRIEP, KEELPIJN (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Voor het eerst te rug van het Paas-reces heeft de Tweede Kamer het zich gistermid dag niet al te moeilijk gemaakt. De wetsontwerpen tot belastingverla ging en huurverhoging waren im mers nog niet voor openbare be handeling gereed en de Kamer bracht zich nu enigszins op „tem peratuur" door te spreken over de wijziging j-an de loterijwet. Voortaan zullen zes in plaats van vier series loten per loterij uitge geven kunnen worden. De regering hoopt hiermede aan de zwarte markt in loten een einde te maken. Het ging ver rassend vlug. De Kamer ging met 44 tegen 22 stem men aceoord. De K-V.P. zag van het woord af en de Staatkundig Gereformeerden, lieten het bij een vanzelfspre kend afwijzende stemmoti vering. De A.R.-afgevaardigde Hazenbosch TWEEDE KAMER In buisjes a 20 en ftocons 50 tobietter» DEN HAAG. Nadatvorig jaar door een vehoging van de limiet het meenemen van accijnsvrije sigaret ten en andere tabaksartikelen op reizen naar het buitenland al vrij wel onmogelijk was gemaakt, is nu ook aan deze mogelijkheid een eind gekomen. De staatssecretaris van Financiën heeft namelijk bepaald, dat van 15 Mei af de uitvoer van tabaksfabri katen met teruggave van accijns al léén zal kunner. geschieden met een door de ontvanger der accijnzen af gegeven uitvoer consent Om terug gave van accijns te krijgen zal men een bewijs moeten overleggen van de douane in het land van invoer, dat de partij in haar geheel ten invoer is aangegeven. Slechts indien de uit te voeren tabaksartikelen per post naar het buitenland worden gezon den, js overlegging van een invoer- bewijs niet verplicht. Cholera-epidemie in Calcutta CALCUTTA. In Calcutta Is een ernstige cholera-epidemie uitgebro ken- Er zijn reeds 43 personen in ziekenhuizen opgenomen. De politie en de stedelijke autori teiten treffen op het moment alle noodzakelijke voorbereidingen voor een massale inenting van de bevol king. Medische autoriteiten hebben me degedeeld. dat er om de 5 jaar ernr- stïge cholera-epidemieën in deze stad voorkomen en dat men deze epide mie reeds verwachtte. bereed zijn principiële stokpaardje. Hij sprak als zijn overtuiging uit dat een loterij geen rechtmatig ver werven van eigendom is. Op de overheid rust de plicht de publieke eerbaarheid te bevorderen en dit gebeurt niet wanneer een geluks- spel wordt toegenaten. Dit spel moet onmogelijk worden gemaakt. De C.H.-woordvoerder Van de Wetering vond dat men eventueel aan ande ren de gelegenheid kon geven dit spel te ondernemen, maar hij had er bezwaar tegen er een zaak van de staat van te maken. Deze bedenking het de socialistische afgevaardigde Hofstra niet gelden, Hij uitte nogal krasse critiek op de ontelbare lief dadigheids-loterijen. Daarin zag hij een groter gevaar dan in een staats loterij, mits deze goed is georgani seerd. Op de suggestie van de communist Gortzak de prijzen van de loten maar te verlagen, ging minister "Van de Kleft niet in. Hij zou zich dan genoodzaakt zien ook de te winnen prijzen te verlagen. „De honderddui zend is echter" een begrip gewor den". De minister wilde ook op de principiële bezwaren niet diep in gaan. Hij had geen grote sympathie voor de loterij, maar ook geen prin cipiële afkeer. Hij noemde het een mengsel van „gezelligheid en illu sie". Op een voorstel van de heer Ha zenbosch om de prijs dan maar te verhogen en daarmede te bereiken, dat de vraag zou afnemen, voelde de bewindsman ook niets. Vervolgens werd een groep van zes wetsontwerpen ter goedkeuring voorge legd. Zu beoogde een groot aantal wij zigingen van de wetboeken van straf recht. strafvordering, burgerlijke rechtsvordering, burgerlijk wetboek en nog enkele wetten. Een heem werd gemaakt met de be handeling van een wijziging van de wet op de economische delicten. Drie landbouwspecialisten voerden, hierover het woord. PARIJS De Fransen moeten meer aandacht besteden aan hun overhemd, vinden de fabrikanten. Daarom werd Maandap in. de licht stad een „nationale overhemden- dag" gehouden. Honderden belang stellende heren kwamen by elkaar in de salons van een deftig hotel aan de Champs Elysées om te gaan kijken naar alle nieuwigheden, die zouden warden getoond in de mo deshow voor herenartikelen Eerlijk gezegd, was het wel iets heel anderfs. dan wat men van een modeshow gewend is. Om te begin nen waren er meer heren dan da mes en enkele van de mannelijke mannequins maakten de indruk, dat ze overal ter wereld liever zouden zijn dan vlak onder de booglam pen waar Ze stonden. Er vlogen vijf duiven op en de gelukkigen, op wie zij neerstreken, kregen een das cadeau. Ook was er een Europees kampioen worstelaar, die Bikini's „bracht" en toonde dat ze op stevige jongens berekend wa ren en niet verschoven. Maar de overhemden waren de hoofdzaak. Op de tonen van de zachte muziek werden met mmder dan tachtig modellen getoond. Een dozijn ver legen jongemannen, die niet sche nen te weten wat ze met hun han den moesten aanvangen, schreden of kuierden kennelijk met bun fi guur verlegen, over een met een rode loper belegd plankier terwijl hier en daar een licht applaus op- klaterde. Als soms een dame één van hen bij de arm pakte om de stof, waar van het overhemd was gemaakt, te voelen, keek het slachtoffer alsof het op, hol zou willen slaan. De heren brachten hemden voor tennis of gelfspcl, voor autorijden of zeilen, voor zomer- en winter sport zelfs „Wild-W est-hemóen", hemden voor bridgepartijen kortom, hemden voor alles, behalve om 'm te slapen. De collectie bevat te geen enkel nachthemd. Enkele van de heren mannequins maakten schuchter de bovenste knoopjes van dg hemden los of trokken de slippen uit de broek om te laten zien, dat_ men een sport hemd op meer dan één manier kan dragen. De Europese kampioen worstelaar Eddie Wiecz, die geen hemd droeg, spande zi)*3 spieren en slaagde er in er heel wat robuuster uit te zien dan zijn collega's. Enkele grossiers, die wel begre pen hadden dat een show van en kel mannen toch eigenlijk geen kost was voor de toeziende televisie camera's. hadden originele manieren bedacht om hun artikelen te bren gen. Zo toonde een er van zijn hemden uitsluitend in dozen, maar de dozen werden gedragen door aardige meisjes in schouder- loze blousjes. Enkele huizen deden zelfs geen moeite om de schijn op te houden dat ze zich aan de herenhemden hielden. De machtige textielindu strie Marcel Boussac bracht onder trompetgeschal en verhoogde be langstelling van-de aanwezigen juf frouw Europa juffrouw Frankrijk en juffrouw Film 1955 ten tonele in doorschijnende nachthemden. An dere ondernemingen lieten bad- schonen pa raderen. Soms bewoog zich op de achtergrond dan ook nog wel de één of andere man in een sporthemd, maar vaker was dit niet het geval. i In dikke programmaboeken werd in veel vloeiend Frans proza de lof der hemden gezongen en kon men boodschappen lezen van de minister van handel en de burgemeester van Parijs. Maar nergens stonden prij zen. U kunt echter gerust zijn. het is nog steeds mogelijk, in Parijs een goed herencverhemd te kopen voor 30 of 35 gulden. (Van onze radio-redacteur) /L voor ons was het 't toch wél, dat televisie-optreden van Pata~. chou gisteravond. Zei iemand, die haar wel eens in een theater nad gezien (van de achterste ny) dacht dat ze veel charmanter was Waaruit blijkt, dat schy» wel, tele visie niet bedriegt. Maar ze is char mant en haar voordracht ts voor treffelijk, ook voor de camera s. Een half uur'zagen we alléén haar,zon der enige entourage, 't Had best nóg een half uur mogen duren. De voorstelling van „Gaslicht was niet bijster geslaagd. Dat is ze ker niet aan Ank van der Moer en Guus Oster te wijten. Maar wat kan men van twee uitnemende krachten ver wachten als de derde hoofdrol- speler z'n tekst met kent en zich in de beslissende momenten be weegt als een dilettant? Ware er werkelijk geen andere acteur te vin den geweest, om de rol van de in specteur te spelen? De thriller ging nu met het verstrijken van de avond steeds meer op een klucht lijken. Jammer ook voor Kitty Janssen, die het dienstmeisje zo kit(ty)ig speel de. Orson Welles Is door een van de ondernemingen, die de Britse com merciële T.V. gaan verzorgen, aan gesteld als reizend verslaggever. De fameuze filmacteur gaat 26 pro gramma's van een half uur elk ma ken: vraaggesprekken met bekende figuren in de gehele wereld. Weües krijgt vrU-reismandaat. Z'n eerste programma, dat dit najaar wordt uitgezonden, is bijna klaar: „De der de man bezoekt Wenen opnieuw" heet het. De radio-reportage van de inter land-voetbalwedstrijd IerlandNe derland op Zondag 1 Mei wordt verzorgd door Leo Pagano, in het K.R O.-programma dus. De heer Pa gano gaat van Ierland naar Enge land, waar hij op Zaterdag 6 Mei het laatste half uur van de Cup fi nal (de eindstrijd om de Engelse voetbalbeker) zal verslaan. Mocht de match tussen Manchester City en New Castle United verlengd moe ten worden, dan zal ook de voort zetting door de K.R.O. worden uit gezonden. In de reeks Meesterwerken uit de wereldlitteratuur" zendt de V.A.- R A. vanavond een microfoon bewer king van. Wilde's „Een vrouw van geen betekenis" uit. Het stuk wordt ingeleid door drs L. H. Mosheuvel, (Hilversum II. 8.45 tot 10.05 uur). De televisie-kijkers kunnen van avond een film van de vermaarde Franse regisseur Julien Duvivier zien: „Sous le ciel de Paris" (8,15 tot 9-45 uur). Vice-admiraal Gooszen overleden LEIDEN Op 35-jarige leeftijd is te zijnen huize in Oegstgeest overleden de gepensionneerde vice- admiraal A. F. Gooszen die vrce- admiraal, commandant der zeemacht inNederlands-Indië en hoofd van het departement van Marine in Ba tavia is geweest. Hij werd in 1928 gepensionneerd en trad nadien nog op als regeringscommissaris bij de Koninklijke Paketvaart Maatschap pij. (Advertentie IM.) [neem .m— het zenuwsterkend lonleoae., nj Braaf lachend tegen het (struis) - vageltje staan de heer Stevenson, leider van de Amerikaanse demo craten. en een vrouw van de Afri kaanse Kikoejoestam onder de bran dende zon. van Kenia. Enkele dapen geleden bracht Steuenson een kort bezoek aan het Kiamboe-district Met de inboorlingen kon hij uiter aard niet veel babbelen, maar als er gegrijnsd wordt zoals op deze foto is het duizendmaal beter dan hoffe lijke plichtplegingen waar de lom merd toch geen stuiver voor geeft. En dus nemen we aan u*as het voor beide partijen een prettige visite. Sterke verhalen kunnen ons niet sterk genoeg zijn. Vooral wanneer wij niet twijfelen aan bun echtheid. Dit bijvoorbeeld, helemaal uit Indianapolis: een aanstaande vader liep uren en uren doodzenuwachtig in de wachtkamer van een ziekenhuis In angstige spanning over de eeuwige vraag wat het worden zou een jongen of een meisje. Het werd midaag. Het werd avond. Het werd avonder. Het was avondst. Toen om streeks middernacht bedacht hij, dat zijn vrouw in -een ander ziekenhuis lag. Tweede sterke verhaal: in Kitchener (Canada) stond ec.. dievenwagen ge parkeerd. En in die auto 2at. veilig opge sloten, een man. En die man nep door een getralied gat naar iedere voorbij- langs hem heen. Zo schreeuwde hïj uren» lang Tot een wijkagent hem herkende als de gemeentewerkman, die belast is met het schoonmaken van de politie auto's. De deur was achter hem in "t slot gevallen. Derde: de vissers van de „Scalloper Sea Hawk" uit New Bedford (Mass. VS) hebben 50 mijl Z.O, van New Jersey 160 blikjes bier in hun net opgehaald. Het was bier, dat in 1939 door de St. Paulz Brouwerij te Bremen is gebrouwen en het was kennelijk bedoeld voor export naar Engeland. De vissers heten het zich. goed smaken onberoerd door de vraag hoe dat Ingeblikte bier daar terecht ia gekomen. Verondersteld wordt, dat het heeft behoord tot de victualie van een tot zinken gebrachte U-boot. e De handel in handtekeningen van AA-politici tiert welig in Bandoeng. De hand tekening van Tjoe En-Lal noteert 500 roeptahs die van Nasser (Egypte) kwam op de tweede plaats: 200 roepiahs. Een groot aantal Westduitse bedrij ven overweegt het invoeren van „tele- foonloze uren", waarin zij zelf wel kun nen bellen, maar niet kunnen worden opgebeld. ïydens de oorlog js dit sy steem reeds toegepast. Toen bleek, dat een en ander het werk ten goede komt. Iedereen hoeft niet om de haverklap weg te hollen om een telefoontje te be antwoorden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2