Na kabinetsformatie zit ieder - weer knus op eigen plaats— zoals prof. Pieter Jacob Oud voorspelde Russische topleiders terug in Moskou Welvaartsstijging ging in 1954 spoorwegen voorbij Koningin beschermvrouwe Bond Oorlogsslachtoffers K on in gin bijpadvindsters BALANS Binnenhof Britse lijnboot-op Amerika door staking getroffen Russen laten eerste Oostenrijkse gevangenen vrij Veteranen-Legioen wil niet in politiek met neo-nazi figuren Myxomatose breidt zich nog uit Reizigersverkeer van Oost-Duitsland naar Westen beperkt Zware bewaking voor vliegtuig van Sastroamidjojo Opnieuw incidenten in gebied van Gaza Ford bedreigd door staking Burgess en MaeLean werken aan speciale opdracht in Moskou MÉYir* NHM niet ontevreden over resultaat 1954 JAARVERSLAG N.S. CONSTATEERT: Vorderingen met de overweg-beveiliging Eerste gebouwen van „Plan Doorn" dit jaar al gereed Bespreking met satellieten in Boekarest Twee vonnissen voor hoogverraad in Wesi-Duitsland Levend virus in Salk-vaccin van Cutter Spion in Polen ter dood veroordeeld Vrouwelijke dominee NIET op de kansel zei men in Kaapstad Nieuwe jonge sterren aan toneelhemel Britse vlïegboot in zee verongelukt Om 't behoud van de haven in Stavenisse GELEZEN en gewogen Maandag 6 Juni 1955 3 Mnnr-vxf j, /Y3? onze parlementaire redacteur) L» begint het weer. Minister-president ral in de Tweede Kamer n regeringsverklaring afleggen en de Senatoren kunnen met 'n gerust geweten over de begrotingen van Nieuw-Guinca en Onderwijs praten, ten ieder zit weer knus op zijn eigen plaatsje. Er is een crisis geweest, een kabinetsformatie en het resultaat is, dat veel blijft zoals het was. Het is bijna precies zo gegaan als de doorgewinterde, liberale opposi tieleider, de Rotterdamse prof. Pieter Jacob Oud, het op „Witte Dinsdag" voorspelde: „dat wij een grote kans zouden hebben, dat wij, ook wanneer er een crisis zou ontstaan door verwerping van het Huurwetje, de heren 30 niet allen, dan toch voor het grootste deel weer achter de regerings tafel zullen zien terugkeren". En dat „in parlementaire zin een oplos sing van die crisis zodanig moet zijn, dat de belastingverlaging zal door gaan, als zal cr misschien een enkele verandering in moeten worden aan gebracht, omdat een stuk, dat als compensatie voor de huurverhoging is bedoeld, daaruit is weggevallen". Mr OUD Voorspelling „Als ik het zo zie", zei prol. Oud, „ligt er aan de ene kant van de balans het ge weldige belang, dat de huurpoh- tiek niet zal wor den geblokkeerd, het geweldige be lang van het ge zag van de Ka mer, die unaniem tegen deze oplos sing ïs en die haar gezag nooit kan dienen door deze oplossing te aanvaarden. Aan de andere kant van de balans ligt alleen, dat het: misschien zou kunnen zijn, dat hier door de belastingverlaging enkele maanden later inging. Hoezeer ik dit laatste zou betreuren", zo besloot toen de wit-grijzende professor, „is mijn eindconclusie deze, dat een Ka mer, die onder deze omstandigheden tegen eigen overtuiging in het huur- ontwerp zou aanvaarden, haar eerst geboorterecht zou verkopen voor een schotel linzen". Een andere viae op 't con flict legt een anecdote de 43- jarige, lange r.k. diplomaat, minister Luns, in öe mond. Belast met de verantwoorde lijkheid voor 't beleid temidden van de Verenig de Naties, stond hij steeds in het middelpunt van de communisti sche agitatie, •welke tegen het „oorlogskabinet" was gericht. Deze heeft hem tijdens de crisis doen schertsen: „Van Jo- han de Witt tot Joseph Luns heeft dit volk z'n grote mannen verguisd". Men proeft de snaakse zeil-ironie! LUNS snedig Zielsverhuizing "DROF. Oud kon zijn speculatie veilig wagen. Sinds 1917 mees tentijds kamerlid, beschikt hij over bijna ongeëvenaarde parlementaire ervaring. Zijn brillant geheugen re gistreerde, hoe in 1921 de Dienst plichtwet van de generaieske minis ter Pop werd verworpen, óók door een combinatie van minderheden Een dikke maand later zat hetzelf de kabinet pp twee uitzonderingen na, weer achter de regeringstafel. De harmonie was hersteld doordat het dienstplichtvoorstel was aange past aan het verlangen van de Ka mer. Er weerklonk toen dezelfde critiek, welke nu ook wel over het Binnenhof schalt. De vrij-liberale woordvoerder Dresselhuys, vlot van de tongriem gesneden, hoonde de aangebleven ministers n.l. om hun militaire frontverandering: „Dit is geen reconstructie maar zielsverhui zing!" De inschikkelijke Limburgse pre mier Ru,ys de Beerenbrouck had toen een opdracht vervuld tot „handhaving van het tegenwoordig kabinet, zij het, voor zoveel nodig, in gewijzigde samenstelling". Men heeft nu terecht de opmerking ge maakt. dat deze formule eigenlijk beter was dan de reconstructieop dracht aan mr Burger. Immers niet het ministerie, maar het beleid is ditmaal op een heel enkel punt gereconstrueerd. Dergelijke entzek richt zich uiter aard niet tot het Staatshoofd, maar tegen degenen, die er de verant woordelijkheid voor aanvaarden. De koninklijke bemoeienis 1879 is het gebruik, dat bij SOUTHAMPTON. Door een sta king onder de bemanning is de Mauretania van de Cunard-Iine, een schip van 35.000 ton, niet naar New- York vertrokken. De maatschappij gaf gistermorgen de passagiers or der het schip te verlaten. Aan boord bevonden zich vele Amerikanen, en een aantal Engelsen die naar Ame rika zouden emigreren. Van deze laatstcn beschikten velen niet over contanten. In Liverpool liggen vier grote lijnboten, die door staking onder de bemanning niet kunnen uitvaren: de Ascanta, 14 400 ton, de Britannic, 27.660 ton, de Empress of Australia, 19.379 ton en de Newfoundland, 7.437 tan. Zij zouden 2.000 passagiers naar Amerika vervoeren. WIENER-NEUSTADT. Gisterén zün in Wdener-Neustadt uit de Sow- jet-Unie 200 Oostenrijkse krijgsge vangenen gekomen. Dit is het eer ste transport vrijgelaten krijgsge vangenen na de ondertekening van het staatsverdrag met Oostenrijk. Een van de aangekomenen was Arthur Seys Inquart Jr, zoon van wijlen de rijkscommissaris in Ne derland, die te Neurenberg is te rechtgesteld. De Sowjet-Unie heeft toegezegd ®l!e Oostenrijkers, die zich in Rus sische werkkampen oevinöen, te zullen vrijlaten. De teruggekeerden waren tot gemiddeld 25 jaar dwang arbeid Veroordeeld en do meesten van her. hadder. daarvan reeds tien iaar ac.iter zich. is geheim. Smds een kabinetsformatie de vice-presi dent van de Raad van State, de beide kamervoorzitters en de frac tieleiders uit de Tweede Kamer om advies worden gehoord. Als regen tes perfectïonneerde koningin-moe der Emma deze methode nog door van de adviseurs een schriftelijk verslag van het onderhoud te ver gen. dat ook geheim blijft. Al deze adviezen vormen een kunstig gor dijn voor de' koninklijke impuls! Niet rondvertellen ]Lf AAR natuurlijk hebben koningen ook een eigen inzicht. Oude an nalen verbloemen dat niet. In 1907 bijv. viel het linkse kabinet-De Mees ter doordat in de Tweede Kamer een combinatie van minderheden de oor logsbegroting had verworpen. Zelfs een paar vrijzinnig-democraten, die geestverwanten, in het kabinet be zaten hadden hieraan meegewerkt. Zij hadden er echter op gerekend, dat de rechterzijde de begroting er wel door zou halen. Zij wensten nl. zelf de val van het kabinet niet doch wilden slechts protesteren tegen het zwakke militaire beleid. Toen tijdens de stemming duidelijk werd. dat rechts zou tegenstemmen, liet de vrijzinnig-democratische fractieleider Drucker een krachtig „voor" horen om zijn clubgenoten te waarschuwen. Sommigen heelden zich echter aan de eens gemaakte afspraak en hielpen aldus het kabinet ten val brengen. Een reconstructie werd niet be proefd: het ministerie was te zwak gebleken. De adviseurs bewogen de jonge koningin Wilhelmma tot een opdracht aan de a.r.-fractieleider Heemskerk, tot grote schrik van de grote a.r.-partijleider Kuyper, die op dat moment niet in de Kamer zitting had. Deze voorzag nl. dat een rechts kabinet-Heemskerk zijn eigen kansen om bij de verkiezingen van volgend jaar weer aan het bewind te komen, slechts zou kunnen verkleinen. Dit werd oorzaak van een bijna levens lange vete. Maar de adviseurs wens ten de machtige partijleider Kuyper niet omdat zijn persoon de versplin terde linkerzijde weer aaneen zou kunnen smeden. En hij stond trou wens op het paleis ook niet bijzonder in de gratie. Later zou minister Heemskerk aan zijn collega Idenburg schrijven: „Wij moeten het niet rondvertellen, maar de Koningin verbergt zich niet ge heel, dat Zij-tamelijk tevreden is met dit kabinet. Zij heeft feitelijk gele den onder het vorige en Zij heeft buitendien zoo gaarne, dat men open lijk met haar de zaak bespreekt". Doch het zou per se inconstitutio neel zijn om, zoals ook wel is gefluis terd, uit het verloop dei* jongste ka binetscrisis te concluderen, dat ko ningin Juliana dus dr Drees niet missen wou. Dat zullen de parlementaire his torici van de toekomst wel uitwijzen. Eigen verantwoordelijkheid T)R DREES heeft het optreden van minister Heemskerk indertijd meegemaakt. Misschien heeft hij diens woorden, dat men „kabinets formateurs met zachtheid moet be handelen" nog wel zélf onder het bulderend gelach van de Kamer ge noteerd. Op 21-jarige leeftijd was hij nl, kamerstenograaf: de eerste, die er het „Grocte" stelsel toepaste en daarmee uitblonk. Daardoor kan hij nu bogen op een oudere ervaring op het Binnenhof dan welk kamerlid ook. Over een paar weken 24 Juni zetelt hij er al weer tien jaar als minister. Toentertijd, als ambtenaar, inter esseerde hy zich ook a! sterk voor de politiek. Nog tijdens het-laatste kanïêrc 'bat heeft hij verhaald hoe hij destijds dacht: „De regering moet be sturen, maar als de Kamer iets wil, moet de regerin0 het doen: dat is democratie". Maar reeds lang voordat hijzelf minister werd, was hij naar zijn zeggen tot de overtuiging ge komen, dat de regering een eigen verantwoordelijkheid moet dragen. Dat er m.a.w. niet een kabinet moet zijn zonder eigen verantwoordelijk heid en een oppermachtige Kamer, Zulk een monistische opvatting acht hij thans voor Nederland staatsrech telijk en .staatkundig juist noch gewenst. Hij markeerde aldus een «ente ring, welke smds lang in het socia lisme is opgetreden, waarin vroeger DRIEBERGEN. Het Veteranen- Legioen Nederland zal zich nooit als politieke partij aandienen en weigert beslist, deel te nemen aan enigerlei politieke combinatie in samenwer- ging met lieden, die in de jaren t94ö- 1945 de zijde van de vijand hebben gekozen Dit is de korte inhoud van een rondschrijven, dat het hoofdbe stuur van het Veteranen-Legioen Nederland deze maand tot zijn leden heeft gericht. Aanleiding hiertoe gaven de ber richten, volgens welke figuren ais mr Wolthuis van de (door de Hoge Raad verboden verklaarde) NESB voornemens zijn, bij de verkiezin gen in 195S met een eigen lijst uit te komen, in welk verband door kapi tein R. p. Westerling („de Turk") ook de naam van het Legioen als geïnteresseerde organisatie werd ge noemd. HOENDERLOO. De myxoma tose op de Veluwe breidt zich de laatste dagen weer sterk uit. Er kwamen talrijke meldingen binnen vooral uit Hoenderloo en Koot wijk over konijnen, die aan deze ziekte lijden of gestorven waren. Christelijke beambten in metaalindustrie zullen CAO opzeggen UTRECHT De bedrijfsgroep metaalindustrie van de Nederlandse Christelijke Beambtenbond heeft in de hier gehouden tweejaarlijkse al gemene vergadering besloten de CAO voor de beambten in de me taalnijverheid op te zeggen. Men drong op verscheidene wijzigingen der overeenkomsten aan. Met name de salarissen van jeug dig personeel, de onbevredigend ge achte functie-omschrijvingen voor leidinggevend en toezichthoudend pprsoneel en de vacantieregeling hadden hierbij de aandacht. Crematie-plechtigheid prof. dr J. Clay WESTEKVELD. Onder grote belangstelling is Zaterdag het stof felijk overschot verast van prof. dr J. Clay, oud-hoogleraar aan de uni versiteit van Amsterdam. Ir de aula vertolkte prof. J, J. Boasson aller grote waardering voor het werk van de thans overledene. Voorts spraken prof. C. J. Gorter, prof. G. "W. Rathenau, prof. H. 01- dewelt en mevr. prof. L. Hazewin- kel-Suringa. BERLIJN. Premier Grotewohl van Oost-Duitsland heeft zün mi nisterie van Binnenlandse Zaken opdracht gegeven het reizigersver keer met West-Duitsland tijdelük te beperken met het oog op de typhus- epidemie aldaar. Politici in West-Berlijn achten het niet onmogelijk, dat deze maatregel, waaromtrent nog geen nadere bij zonderheden zijn bekend gemaakt, in werkelijkheid tot doel heeft de vlucht naar het Westen te beper ken. Vorige maand vroegen bijna 13.000 Oostduitsers politiek asyl in West-Berlijn, Dit is meer dan. in enige maand sinds de herfst van 1953, ten tijde van de opstand in Oost-Duitsland. Onder deze 13.000 waren 4.000 jonge mannen, van wie 3.000 van de dienstplichtige leeftijd, HONGKONG Het lijnvliegtuig van de Garuda Indonesian Airways, dat de Indonesische minister-presi- 1 dent mr Sastroamidjojo na zijn be- zoek aan communistisch China uit1 Kanton naar Djakarta zal terug- brengen, is Zaterdag bij een tussen- landing in Hongkong door de poli- tie zwaar bewaakt Het toestel heeft 1 Zondag zijn reis naar Kanton ver- volgd en zal over drie .dagen naar j Indonesië terugkeren. Zoals bekend heeft een Indonesi- i sche commissie van onderzoek me degedeeld dat het ongeluk met de j ..Kashmir Princess" met Chinese communistische afgevaardigden voor de Bandoeng-conferentie aan boord, is veroorzaakt door een tijdbom. Vóór dit ongeluk had het vliegtuig een tussenlanding in Hongkong ge maakt GAZA. Het hoofdkwartier van het Egyptische leger heeft Zondag avond bekend gemaakt, dat Egypti sche strijdkrachten Zondag overdag opnieuw een Israëlische aanval op Egyptisch grondgebied in de omge ving van Gaza hebben afgeslagen. Een woordvoerder van het Israë lische leger heeft bekend gemaakt, dat een post van het Egyptische le ger Zondagochtend gevuurd heeftop een Israëlische patrouille in het grensgebied van Gaza, De Israëli sche patrouille had het vuur beant woord. ongetwijfeld een zeker staatkundig monisme heerste onder het smalend misprijzen van tegenstanders, volgens wie ministers tot zetbazen van een partij werden gedegradeerd. Maar nu de PvdA de eigen verantwoordelijk heden van ministers en kamerfracties accentueert, is het evenmin goed. In de ogen van politieke tegenstanders doet men op het Binnenhof nooit voortreffelijk. Een extreem monisme vindt men bij de communisten, wier beginsel verklaring vaststelt, dat politieke eenheid als voorwaarde voor de strafbaarheid van htm partij onont beerlijk is: „Alle besluiten worden na een volkomen vrije discussie ge nomen (sic), maar wanneer eenmaal de besluiten bij meerderheid of alge meenheid van stemmen zijn gekomen, zijn zij voor allen bindend en moe ten allen, journalisten, schrijvers, sprekers en parlementaire vertegen woordigers dezelfde politiek verde digen". Daarom kon minister v. d. Kieft laatst schetsen, dat de communis tische fractieleider Gortzak niet kon meepraten als het om partijgeschillen ging! DETROIT Terwyl hier onder handeld werd tussen vertegenwoor digers van Ford en van de vakver eniging van arbeiders in de auto industrie om een algemene staking onder de 140.000 arbeiders in de Amerikaanse Ford-fabrieken te voorkomen, braken in enkele fabrie ken vannacht reeds stakingen uit. Van de nachtploeg in de fabriek ie Brooks Park, bij Cleveland, leg den 300 man het werk neer. In de grote walserij van Ford' te Buffalo staakten 500 man van de nacht ploeg. In beide plaatsen werden pos ten uitgezet. In Buffalo werken in totaal 4200 mensen voor Ford. Pa na opkomst van de dagploegen zou kunnen worden bepaald hoe groot de omvang van "de staking zal worden. LONDEN. De indertijd verdwe nen Engelse diplomaten Burgess en MaeLean werken in Moskou aan een speciale opdracht voor de Rus sische regering, aldus de Daily Ex press in een artikel van haar rei zende redacteur Rene MacCoü. Hy deelt mee dat hem dit door een Russische autoriteit tijdens de jongste conferentie van Belgrado werd verteld. BcicU diplomaten zon den thans in een der voorsteden van Moskou wonen. Tot nu aldus MacCoi' de Russen nimmer officieel toege geven dat Burgess en Maclean in Moskou zouden zijn. Het lijkt hem ecv' r waarschijn hik. dat de Ru-'rti nu binnenkort officieel zullen toe geven dat Burgess en MaeLean in Rusland zijn. Zaterdagmiddag landde de Douglas DC—6 „Empress of Amsterdam" van de Canadian Pacific Airlines op Schiphol ■na de geslaagde openings' vlucht Vancouver-Amsterdam via -hei Noorcipooïpebied. De veertig passagiers, allen ^gas ten van de maatschappij, en de bemanning werden met muziek ingehaaldBurge meester d'Ailly hield een welkomsrede in het restau rant van het vliegveld. Des avonds gaven de burgemees ter en zijn echtgenote een receptie Ier ere van hen, die deze eerste vlucht hadden meegemaakt. AMSTERDAM. Alle onderdelen van het bedrijf der Nederlandse Handei-Maa ts chappij N.V, (Neder land. .Indonesië, de buitenkantoren en New York) hebben in 1954 be vredigende resultaten vertoond, zegt het jaarverslag. Ook over de re sultaten van het bedrijf in Indone sië is de directie met ontevreden Het bankbedrijf aldaar kon zich op een redelijk peil handhaven. De fi nanciële positie van de eigen cul- tuurbelangen heeft de NHM in 1954 veroorloofd, wederom enige uitbrei ding te geven aan de suikercultuur De economische positie van In donesië heeft overigens in 1954 een beeld van verdere achteruitgang vertoond en wel ondanks het feit, dat de ontwikkeling van de export niet ongunstig was. UTRECHT. De welvaartsstijging welke in 1954 de Nederlandse eco nomie kenmerkte, is aan de spoor wegen voorbjj gegaan, constateert het jaarverslag van de Nederlandse Spoorwegen. Als gevolg van de stij ging der kosten met ruim 9 pet., een bedrag van 34.3 millloen, waar te genover de Inkomsten met slechts f 32.1 mïllioeil toenamen (ruim 8 pet.), daalde over 1954 de winst met rond ƒ2.2 miHioen en bedraagt over het verslagjaar ƒ2.6 millloen; tegen 4,8 millloen ovef 1953. De directie constateert, dat de si tuatie van het bedrijf dit reeds bij een matige daling van de conjunc tuur uiterst kwetsbaar maakt. Hoewel rationalisatie en moderni sering van het bedrijf zich niet uit drukten in verbetering van 'de be- drijfsuitkomslen, werden toch op dit gebied belangrijke resultaten verkregen: diesel-elcctrisch reizi gers-materieel en diesel-electrische locomotieven: electrificatie baanvak Eindhoven—Venlo. Het investerings programma werd aangevuld met de AMSTERDAM Het grote lu strumcongres van de bond van Ne derlandse militaire oorlogsslacht offers dat Zaterdag de gehele dag in het RAI-gebouw is gehouden mag zonder enig voorbehoud vol komen geslaagd worden genoemd. Het zou dat zelfs geweest zijn zon der de twee onverwachte hoogte punten: de mededeling dat koningin Juliana, zich bereid bad verklaard beschermvrouwe V3n de jubilerende bond te worden en hel feit dat de voorzitter van de BNMO, de heer MOSKOU. Boelganln, Chreesj- tsjew en Mikoyan zün'gisteren per vliegtuig uit Boekarest In Moskou aangekomen. Zü hadden volgens ra dio Moskou een officieel vriend- schapsbezoek aan Roemenië ge bracht op uitnodiging van de Roe meense regering en de Roemeense communistische partü- In Boekarest hebben Boelganln en zijn medewerkers de Hongaarse pre mier Hegednes, de leider der Hon gaarse communistische partij Rako- si en de secretaris der Tsjechische communistische partij Novotny ont moet. Tijdens de besprekingen te Boeka rest heeft de Russische delegatie rapport uitgebracht over de bespre kingen in Joego-Slavië. Voorts zijn alle kwesties van internationale po litiek besproken, welke tussen de Russische delegatie en de regering van Joego-Slavië waren behandeld. De uitwisseling van meningen in Boekarest had tot resultaat dat „al gehele overeenstemming" werd be reikt tussen de leiders van Roeme nië, Hongarije en Tsjecho-SIowakije betreffende alle internationale kwesties die de belangen van deze staten raken, aldus radio Moskou. Er werd uiting gegeven aan de voldoe ning over de vriendschappelijke sa menwerking tussen de U.S.SR, en Joego-Slavië tot stand gebracht. De Roemeense. Hongaarse en Tsjecho-Slowaakse leiders hebben 't actoord tussen Rusland en Joego- Slavië toegejuicht en van hun kant uitdrukking gegeven aan de hoop en de overtuiging, dat vriendschappe lijke samenwerking tussen hun lan den en Joego-Slavië tot stand kan worden gebracht in het belang van de verdere consolidatie van de vre de en het socialisme. Tweeduizend leidsters 11071 de Ne derlandse Gidsen be toeging (R.K, padvindsters) vierden dit week einde op de Gaudsberg te Lunte- ren het tweede lustrum en toer den Zaterdagmiddag om half zes verrast door een bezoek van Ko ningin Juliana. De Koningin zelf in padvindstersuniform gekleed (die van het Nederlandse Pad- uindstersgilde), fctcsm er ais be schermvrouwe van de Gidsenbe- weging. vergezeld door haar par ticuliere secretaresse, mevrouw N. Smiw-Auis. De hoge bezoekster keek oa belangstellend toe bü 't bereiden van het .kampmaal. KARLSRUHE Wegens hoog verraad zijn twee leiderl van de „Freie Deutsche Jugend" de 31-ja- rige Joser Angenfort en de 28-jari- ge Wolfgang Seifert. veroordeeld tot resp. 5 en 4 jaar gevangenisstraf. Zij hadden een complot gesmeed tot omverwerping van de West-Durtse regering. Angenfort is oud-lid van het parlement van Noord Rijnland- Westfalen. Seifert is redacteur van een communistisch blad. Beiden, ko men uit Dusseldorf. W, Cb. J. M. van Lanschot, be noemd werd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Op perfecte wijze hebben de or ganisatoren deze dag voorbereid. De ontvangst in het RAI-gebouw, het vervoer per extra treinen en trams voor de invaliden, het minu tieus nagevolgde programma, alles klopte als e«n bus. De moer dan drieduizend deelnemers die de enor me bal vulden werden zonder enige moeilijkheden opgevangen. De voorzitter van de bond las enkele gelukstelegrammen voor van president Eisenhowen en van Win ston Churchill. Het voornaamste deel van zijn rede was dat waarbij hij kwam te spreken over het „plan-Doorn", een woon-en werkcentrum voor de aan het ruggemerg getroffenen. Voor dit plan is in eerste instantie een bedrag nodig van rond één mülioen gulden. De regering heeft hiervan een rom van 600.000 gulden gefourneerd. „Hieraan is het voor een groot deel te danken." aldus de heer Lanschot, „dat in Doom niet alleen reeds dit jaar de eerste spade in de grond zal gaan, maar ook al de eerste gebouwen zullen worden op getrokken.". SALTLAKE CITY Dr L. F. Gebhardt, directeur van het labora torium voor onderzoek inzake kin derverlamming van de universiteit van Utah, heeft Zaterdag verklaard, dat levend kinderverlammingsvirus is aangetroffen in monsters van het Cutter-vaccin, die van het ministe rie van Volksgezondheid van de staat Idaho waren ontvangen. Dit vaccin heeft het huidige op treden van de ziekte in Idaho in de hand gewerkt, waar dit jaar tot dusver 75 gevallen *ran kinderver lamming zün gemeld tegen 15 m dezelfde periode van 1954. Dr Robert K. Cutter, de leider van de Cutter-laboratoria in Cali- forpié heeft nog niet direct com mentaar v/illen geven op de mede deling van dr Gebhardt. In Oakland (Cal.) is aan de oudera van een jongen, die kinderverlam ming heeft opgelopen, toestemming gegeven om een eis tot schadever goeding tot een bedrag van 100.000 dollar tegen de Cutter-laboratoria in te dienen. BERLIJN. Een bericht uit War schau aan het officiële Oostduit se nieuwsbureau A.D.N. meldt, dat Waldyslaw Dubielak. die beschreven wordt als „een der voornaamste Britse spionnen", ter dood is ver oordeeld. Hij had Vrijdag bekend, voor Engeland te hebben gespion- neer d. Zijn daden zouden het Poolse volk ..errBtige schade hebben toege bracht". Gunstige resultaten bij N.V. Schokbeton AMSTERDAM. De directie van de N.v. Schokbeton is tevreden over het jaar 1954. De netto winst na afschrijvingen bedraagt 1.619.438 (V. j. 1.268.455). Het dividend wordt bepaald op 8 procent, waar van 2 procent belastingvrij uit de agi oreserve. De leveranties aan regeringsin- stanties en particulieren werden om vangrijker In de Noordoostpotder zun ook in 1954 vele landbouw- schuren door Schokbeton geleverd en gemonteerd. bouw van 166 rijtuigen voor electri- sche tractie met totaal 10.900 zit plaatsen. Met overweg-beveiliging werden in 1954 goede vorderingen gemaakt. Bij 12 onbewaakte overwegen wer den automatische knipperlichten in gebruik gesteld. Op 31 December j-1. waren 123 onbewaakte overwegen uitgerust met vol-automatische en 4 met half-automatische knipperlich ten; 132 overwegen waren van rode knipperlichten voorzien. KAAPSTAD, Een vrouw op de kansel, dat teón niet, vonden vele ge meentelede» van de Nederduits ge reformeerde kerk en zc lieten dit bijzonder openhartig merken. Het gevolg was, dat dr Johanna Klink, een Nederlandse vrouwelijke domi nee, wan de kansel daalde, midden onder de preek. Dominee Klink, die op bet ogen blik op familiebezoek is in Zuid Afrika voelt zich wel enigszins te leurgesteld. „Maar", zegt ze, „ik ver wachtte verzet. En bovendien ken ik de kerkelijke tradities in sommige delen van Nederland". De toga zal dominee Klink tijdens haar driemaandelijkse bezoek ech ter tóch nog dragen. Twee kerken hebben haar uitgenodigd. AMSTERDAM. In de Stads schouwburg is Zaterdag de gebrui kelijke openbare herhaling gegeven van de examenopgaven van de Am sterdamse Toneelschool. Zeven afge studeerden ontvingen het diploma. De jeugdige actrice Sigrid Koetse ontving behalve het diploma, de dit jaar voor 't eerst toegekende prijs van uitnemendheid, de Top Naeff-prijs. Naar de Nederlandse Comedie gaan de afgestudeerden Sigrid Koetse, Rita Marécbal en Ramses Shaffy. Bij de Toneelvereniging ko men Jobs van Zuyl en Broes Hart man, Bij de Haagse Comedie zullen gaan optreden Bas ter Batenburg en Maria de Booy. De voor diploma B (regie en dra maturgie) geslaagde Erik Vos zal een „regie op proef" gaan voeren bij het gezelschap Theater. EASTBOURNE. Een viermo torige vliegboot van hst type „Sun derland" van de Britse luchtmacht is in de vroege ochtenduren van Zaterdag ter hoogte van Eastbourne aan het Kanaal in zee verongelukt. Van de 14 inzittenden werden er tien gered- De lijken van de vier ove rigen zyn gevonden. De overlevenden liepen verwondin gen op. die echter van zes hunner niet ernstig waren. STAVENISS.S. Op 21 Juni zullen Gedep, Staten van Zeeland een bespreking hebben mot B en W. en het bestuur van het waterschap inzake de wüze van afsluiting van de haven van Stavenisse. Met het oog op de vcligheid van plaats is het nodig tot spoedige af sluiting van de haven te komen. Teneinde de haven '.oor de scheepvaart te behouden, heeft het gemeentebestuur het provinciaal bestuur verzocht, medewerking te verlenen tot de bouw van een keer sluis. f-ïST prentenboek van Rotterdam -"(prijs f 7.30) Is geworden wat do samenstellers ervan hebben genoopt: feestelijk. Veel bekende en nog meer onbekende plaatjes, met zorg gekozen en gerangschikt, vertellen een stuk Rotterdamse geschiedenis op zo plezie rige wijze dat velen, zelfs niet-Rotter dammers, erdoor zullen worden ge boeid, Onuitputtelijk moet het Rotter damse Gemeente-archief wel zijn als na een stellig zeer strenge selectie van het beschikbare materiaal zoveel be koorlijks kan overblijven. Het boek bevat, natuurlijk, veel foto's veel oude en wat nieuwe. Maar het leukst om naar te kijken rijn toch wel de pren ten, ltl vroeger tijden nauwgezet ver vaardigd, naar het schijnt uitsluitend om het nageslacht te bekoren. Zeer fraai zijn de gekleurde platen, uitste kend gereproduceerd, welkome afwis selingen tussen het vele zwart-wiL Het overigens zo fraaie boek heeft één bezwaar: de foto's en tekeningen zijn niet van onderschriften voorzien maar in de doorlopende tekst wordt naar de platen verwezen. Dit maakt hier en daar hinderlijk terugbladeren onver mijdelijk Er staat tegenover dat on derschriften een aesthetisch verant woorde lay-out wellicht onmogelijk zouden nebben gemaakt Het boek ls uitgegeven door de N.V, De Arbeiders pers te Amsterdam en samengesteld door J. Aarse. mr. H. C. Hazewinkeï en Alfred Kossmann. Jeannette Kossmann —Markus is verantwoordelijk voor de lay-out. P

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2