Na Indisch pensio en en Cadeauwet wenkt vacantie op het Binnenhof - debat met de ministers Luns en Zijlstra MAJESTIC Nieuwe Willem Barendsz in volle zee overgedragen ZIEW U RÓÓKT! Londen danst met élan achter de Arabier1 Mr Hummel treedt af als voorzitter SVZ Nieuwe C.A.O. voor de haven Werkgevers willigen ruim 85pCt der eisen in BALANS-J Binnenhof Djakarta noemt toestand nog „gespannen" Ex-krijgsgevangenen aangekomen te Hongkong Sowjet-Unie lid van internationaal onderwijsbureau s®aEB®3Easassi3ai BLIJKENS JAARVERSLAG OVER 1954: Havenvakschoól bij Waalhaven „Kameroenkust" van stapel gelopen Twee piloten gedood - bij vliegtuigbotsing in Italië Aardse vegetatie op Mars? Dodelijk ongeval met invalidenwagentje Grootste walvisvaarder voer van Schiedam naar Amsterdam Stroom van vriendelijke woorden DRUKBEZOCHT AFSCHEID VAN Dr VAN DULLEMEN BALASTORE IN ROTTERDAM EN AMSTERDAM Tankschip „Kylix" te water gelaten PAROGLJEUÊD naar Diergaarde Blijdorp ann dag 11 Juli 1955 {Van onze parlementaire redacteur) HET Binnenhof is na aan de vacantie toe. Komende week worden nog een paar twistpunten beslecht; de Tweede Kamerleden moeten het met de laconieke rJu minister tuns alsnog eens zien te worden over de bijslagen 0p de Indische pensioenen en hun oudere collega's van de over- zijde zullen Dinsdag stemmen over L,liJ1J de omstreden Cadeauwet van de jonge, welbespraakte minister Zyl- stra en zijn nog jeugdiger, hoewel grijzende staatssecretaris Veldkamp. Intussen wordt aan de eerbiedwaar dige zetels van 25 Senatoren, onge merkt, geknaagd. De Grondwet zegt n). dat de Eerste Kamer voor zes jaar wordt gekozen, met aftreding van de helft om de drie jaren. Dit gedeeltelijk vernieuwen beoogt de politieke ontwikkeling slechts geleide lijk in dit college van revisie te laten doordringen. Zo moeten er Dinsdag bij versehillente Commissarissen der Koningin candidaten ingediend wor den voor de 13 zetels, welke door de Provinciale Staten van Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg worden gekozen en tevens voor het twaalftal, dat door Noord-Holland en Friesland wordt vervuld. Over 2Z dagen zal dan de stemming moeten plaats vinden en op Prinsjesdag volgt tenslotte de installatie van de nieuw-gekozenen. van het Aangezien de politieke samenstel ling van de verschillende Provin ciale Staten bekend is, zal de ver kiezing moeilijk sensationeel kun nen verlopen. Openlijk praat het Binnenhof er dan ook al over, dat de wat be deesde, jeugdi ge, Zeeuwse K.A.B.-er Van Himst een 36-jarige oud metselaar met dt onop- valieftd-kalme Bosse wethou der Schuur- mans (42) op de wip zit o.a. ten behoeve van de K.A.B.- voorzitter Mid delhuis. Zo zal de niet sterke maar goedge mutste drukbe zette Rotter damse burger vader Van Walsum zich we] laten vervangen door zijn rustige Belftse collega De Loor. protestants-socia list als hij. J-.. er wordt zelfs be- Mr LUNS Contact met kol. Loebis DJAKARTA Na een vijf uren durende zitting heeft het kabinet Zaterdagavond Hat een verklaring Uitgegeven, welke mededeelt dat de regering goede hoop blijft koesteren op een oplossing van het stafchef conflict, „hoewel op 't ogenblik de situatie nog gespannen Is." Vice-premier Arifin heeft Zater dag een lang gesprek gehad met kolonel Zoeltikin Loebis, die door de hoge landmacht-officieren als hun woordvoerder wordt beschouwd. Dit gesprek heette echter „strikt particulier", daar de regering offi cieel geen contact wil hebben met Loebis, die immers wegens zijn op positie werd geschorst De gezamenlijke officieren hebben verklaard, vast te houden aan het standpunt dat leger en politiek vol strekt gescheiden dienen te worden gehouden. HONGKONG. De clrre Amcri- kaanse militairen, die aan het eind van de Koreaanse oorlog in commu nistisch China verkozen te blijven, doch onlangs van gedachten zijn ver anderd, zijn Zondag in Hongkong aangekomen. William Co wart verklaarde dat de twee jaar in China moeilyk waren geweest. „De dood is beter dan het communisme", zei hij. Cowart ver klaarde dat er nog andere na de Ko reaanse oorlog achtergebleven Ame rikanen in China zijn, die dat land willen verlaten. weerd, dat de A.R. Friese senator Algera er de laatste tijd iets min der zelf-verzekerü uitziet dan deze oud-onderwijzer pleegt te doen... Een politieke carriers is nu een maal minder stabiel dan een amb telijke. Als de veelgeprezen Tweede griffier van de Eerste Kamer, de blozende, goedlachse anti-revolu- tionnair Van Andel, die gepromo veerd is tot lid van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven, in de fraaie, ruime hal met zijn his torische glas-beschilderde ramen, afscheidsreceptie houdt, dan zijn er hoogstens vier Senatoren die hem twintig jaar geleden zagen komen Zó kort is de gemiddelde ambts- duur van eenSenator. Vóór 1848 zou dat anders zijn geweest. Toen werden de Senatoren door de Ko ning voor het leven benoemd. Maar de wilskrachtige Willem I be schouwde het college daardoor als zijn werktuig. Toen de Kamer, kort na haar instelling in 1815, een wets ontwerp verwierp, was hij zeer ont stemd, vooral toen hij vernam, dat de Belgische leden tegen de wet hadden gestemd, omdat zij uit het verzet van twee noordelijke leden, die grootofficier van zijn huis wa ren, begrepen hadden, dat..., de Koning de wet niet wilde. Beide, deftige grootofficieren kregen een zeer onalledaags standje, waarop de Eerste Kamer haar beslissing fier herriep.,.1 Spek en bonen AFGELOPEN week zijn de libera len uit de Tweede Kamer weg gelopen, Als het hun toeleg was om het aantal aanwezige leden beneden het grondwettig voorgeschreven mi nimum, van 51 op de 100 leden, te drukken dan is deze manoeuvre mislukt., mede door toedoen van ue communistische fractieleider Gortsak, die kennelijk juist had be sloten de duur der vergadering wat te rekken, door een lange reeks kansloze amendementen te gaan bespre ken. Men zou dus kunnen zeggen, dat hier de ene obstructie-po ging de andere stuitte. Maar eigenlijk is dat woord véél te zwaar voor der gelijke gema tigde protesten van een veront waardigde minderheid. Zij vallen immers volslagen in het niet bij de taferelen, als waarvan het optreden ener jong-Tsjechische minderheid in het Oostenrijkse „Abgeordneten- haus" op 8 Juli 1900 berucht werd: „Men schreeuwde wild dooreen, een samenzang, waarvoor 15 volksverte genwoordigers waren aangewezen (want er heerste orde in aè chaos en ieders taak was geregeld en hulptroepen ter aflossing stonden het deksel hunner lessenaar in het gereed); anderen klepperden met tempo, dat werd aangegeven door het lid, dat de Turkse trom had meegebracht om er met een sabel op te slaan; een sterke afdeling blies op trompetjes en snerpende fluiten, hiervan was de afgevaardig de Sileny het middelpunt: hij han teerde twee deksels van ijzeren potten als bekkens. Nu en dan zon gen de beren een lied van het oude Bohemen ter afwisseling van hun ketelmuziek". Vergelijk dat eens met ónze op positie, die klaagde er voor..., ,spek-en-bonen" bij te zitten! Zij had stellig beter gedaan door een motie in te dienen ten behoeve van de ouden van dagen, die zoals bet Binnenhof zegt nu op hun ,Suuï Hoffje" moeten wachten! Vragen staat vrij TN E leden van „regeringspartijen" hebben trouwens ook wel eens het gevoel, er voor „spek en bo nen" bij te zitten. Daar,an gaf de overigens zelfverzekerde socialis tische mej. Tendeloo uit Wassenaar Donderdag j.l. blijk. Luisterend naar de mondelinge vragen van mevr. Jeanne Fortanier uit Overveen en de antwoorden van minister Cals over de verlaging van de college-gelden kwam zij tot de ontdekking, dat z<5 een en ander daags tevoren al een dagblad had gelezen, 2ij vond het kennelijk niet te pas komen, dat een krant eerder en beter geïnformeerd bleek dan de Kamer. Tijdens de eerste wereldoorlog zijn er wel eens moeilijkheden ge rezen, doordat schriftelijke vragen van kamerleden :n de pers versche nen, voordat zelfs de Kamervoor zitter er kennis van had genomen. Dat heeft er toe geleid, dat de voorzitter voortaan de vragen, welke aan de regering zouden wor den doorgezonden, voor publicatie vrij gaf. De regering heeft dan minstens 30 dagen om te antwoor den. Gedurende die tijd is het nieuws a.h.w, verstopt. Mei mon delinge vragen staat het héél an ders. Die worden des Donderdags tijdens het „vragenuurtje" gesteld en meteen beantwoord. Doorgaans worden deze vragen pas enkele uren tevoren bekend. Is hetzelfde onderwerp kort te voren door een krant behandeld, dan bestaat er eerder aanleiding om te veronder stellen, dat het Kamerlid op een idee is gebracht dan dat hem of haar een „primeur" werd afge snoept. GENEVE De Raad van het In ternationale Onderwijsbureau heeft eenstemmig de toelating van de Sowjet-Unie en tevens van Wit-Rus- iand en de Cekraine als leden goed gekeurd. Het bureau is een inter gourverne- meutele organisatie, die als uitwis- sellingsinstelling fungeert voor de ministerie van Onderwijs. De jaarlijkse conferentie in Ge neve wordt bijgewoon door 69 rege ringsvertegenwoordigers. (Advertentie l.M.) VIRGINIA SHAG p«li!llt|[|||lii!lll|i!i!«l,i!fl!im Mr OUD (Advertentie l !W.) I CABBOVit tegen spijs- I verterings-herwaren wuGOLiw (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. Mr 3, K. Hummel, algemeen-voor zitter van de Scheepvaart Vereeni- gmg Zuid, heeft de wens te kennen gegeven om In de tweede helft van dit jaar zijn functie neer te leggen. Gezondheidsredenen noopten mr Hummel tot dit besluit, waarvan melding wordt gemaakt In hei zo juist verschenen jaarverslag over 1954 van de SVZ. Uit dit verslag bljjkt verder dat tot 1 Jan. 1955 er van de 207 als lid aangesloten bedrij ven 12 waren, die konden bogen op een goedgekeurd reglement voor de ondernemingsraad. Het verbre ken van de samenwerking tussen de erkende vakorganisaties had op dit cijfer een ongunstige Invloed. „Het aantal ongevallen steeg van 10836 in 19S3 tot 12762 in 1954, Ook al is aldus het verslag onge twijfeld de grote toeneming van werkzaamheden in het verslagjaar voor deze stijging verantwoordelijk, niettemin baart dit cüfer zorg. Van groot belang moeten in dit verband de werkzaamheden der yeiligheids- cammissie genoemd worden". Het blijkt dat dit jaar waarschijnlijk nog een korte, maar instructieve, veilig heidsfilm gereed zal komen. Het aantal leerlingen op de Havenvakschool neemt regelmatig toe. De school werd met ingang van 1 Januari door het Rijk erkend als een bijzondere school voor lager nijverheidsonderwijs voor j'ongans en ontvangst subsidie van Rijk en gemeente. De schoolruimte aan de Maashaven zal naar men ver wacht in de naaste toekomst te klein worden door een verdere uit breiding van het aantal leerlingen. Er zijn plannen ontworpen om te komen tot de stichting van een per manent schoolgebouw voor de Ha venvakschool. Hiertoe is grond ge reserveerd aart de Waalhaven nabij het voormalige vliegveld. Bij de ontwikkeling van deze plannen wordt grote steun ontvangen van de overheid. Teneinde de periode tot het betrekken van het nieuwe gebouw te overbruggen zal voor de duur van enige jaren een semi permanent gebouw worden ge plaatst op het terrein van de N.V. Thomsen's Havenbedrijf. In het eerste hoofdstuk wordt sterk de nadruk gelegd op het grote tekort, aan arbeidskrachten, waarin volgens de samenstellers van het verslag belangrijk zou kunnen worden voorzien wanneer er voor werkkrachten van buiten Rotterdam woonhuizen ter beschikking waren Er worden dan ook allerlei pogin gen in het werk gesteld om bij de voor Rotterdam te verdelen wo- ningpot een deel te reserveren voor havenarbeiders. HAMBURG. Zaterdag is op de werf Hamburg Howaldt het vracht schip „Kameroenkust" (4,650 ton) te water gelaten. Het schip is gebouwd voor de Stoomvaartmij. .Nederland" te Amsterdam. Het wordt in October a.s. afgeleverd. (Van onze correspondent) LONDEN, Maandag. Soho, de vermaarde continentale en interna tionale wijk in het hartje Dan Lon den tussen Regentstreet, Oxfordstreet en Charing Cross Road, waar de restaurants Frans of Chinees, de winkels Italiaans en de kellners Grieks ryn, houdt deze week een „Scho fair" die gistermiddag met een optocht werd geopend. Stralend zomerweer had duizenden in de smalle straatjes en pleintjes op de been gebracht om de verschillen de praalwagens, die meestal de roem van Sohos onvolprezen eethuizen vertegenwoordigden, te bewonderen. Er waren schelle jazzbands en van diepe existentialistische ernst bezeten dansers, die onvermoeid door de straten „jivden". Dit feest van La tijnse uitbundigheid temidden van de ingetogen Engelse Zondag werd ook nog opgeluisterd door een buiten landse inzending: het draaiorgel de „Arabier" van de heer G. Perïee uit Amsterdam, dat dank zij de goede zorgen van de vereniging „Vrienden van het Nederlandse Draaiorgel" hiervoor de Noordzee is overgesto ken. In de ochtend werd in Greekstreet een wedloop van kellners met cham- pagneflessen op hun bladen gehou den. Er zijn verschillende tentoon stellingen en iedere dag van deze week zal er in Golden Square iets bijzonders aan de hand zijn: van in ternationale volksdansen en toneel voorstellingen. af tot een kookwed- strijd toe. PESCARA By de jaarlijkse luchtrace van Pescara zijn twee kleine vliegtuigen met elkaar in bot sing gekomen. De twee Italiaanse piloten kwamen om het leven. Bei de vliegtuigen vielen brandend in de stad neer. Het ene tegen een muur, het andere dicht bij een kerk. Er waren geen verdere slachtoffers. MOSKOU Sowjet-geleerden hebben vastgesteld, dat er op Mars een vegetatie is. gelijkend op die van de aarde, aldus „Tass". het Sowjetrussische officiële persbu reau. Volgens het persbureau heeft pro fessor Tichof gedurende twaalf jaar onderzoekingen in deze richtmg ge daan, onder meer in Alma Ata (Ka* zachstan) en in Azerbeidsjan. HAARLEM. Zaterdagmiddag tegen één uur wilde de 67-jarige F. Zwitser alhier in zijn invaliden wagentje van de Lieve Vrouwegracht de Langebrug oprijden. Hij werd in gehaald door een tram van de dienst AmsterdamHaarlem, Op de brug raakte het wagentje bekneld tussen de achterste wagen en de trottoir band. De heer Zwitser viel op straat en is met een zware hersenschudding naar het Sint Elisabeths-gasthuis vervoerd, waar hij tien minuten later is overleden. Zaterdagmiddag tegen enen, enkele myleïi uit de kust by Hoek van Holland, droeg rnx Jac. Dutiïh namens de Werf Wil ton-Fijenoord 't nieuwe walvis-fabrieksscbip Willem Barendsz over aan baron C. 3. Collot d'Escury, president-commissaris van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart te Am sterdam. Het was even een plechtig ogenblik, daar op bet enorme dek van de walvisvaarder, toen de vlag van de werf werd neergehaald en die van de rederij Vïnke Co met korte rukjes omhoog klom. Spontaan Heten de by na 700 genodigden een driewerf hoera klinken op dit prachtige schip dat het groot ste is van de Nederlandse handelsvloot en de grootste walvis vaarder welke ooit de zeeën heeft bevaren. „Het is mij een eer dit product van jarenlange voorbereiding en on verflauwde toewijding aan de heer president-commissaris van de maat schappij voor de walvisvaart te mogen offreren," zei de heer Dutilh. „Wanneer onze verwachtingen zul len worden verwezenlijkt, zal dit schip zijn bijdrage kunnen leveren aan de economische ontwikkeling en welvaart van ons vaderland." Het is gebleken dat de Willem Barendsz een goed schip is. bestand tegen de ruwe zeeën en het barre klimaat van het poolgebied. "Wilton- Fijenoord is er trots op dat het een van de grootste schepen is die in Nederland op stapel zijn gezet. Na gewezen te hebben op de aan gename en vruchtbare samenwer king en dank te hebben gebracht aan alle medewerkers, sprak mr Dutilh de wens uit, dat het schip lang en gelukkig zou mogen varen tot voorspoed van rederij en be manning, welke wens op zijn ver zoek werd beklonken met de schui mende feestdrank. ZJSx. S. L. Mansholt, minister voor Landbouw, Visserij- en Voed selvoorziening. noemde bet een His torische dag nu de maatschappij voor de walvisvaart in haar tien jarig bestaan-. het tweede fabrieks- schip in gebruikging nemen. Hü herinnerde er aan dat zulks is mogelijk geworden door het begrip dat de regering heeft getoond en dank zij de financieringsfaciliteiten „Over enkele maanden." aldus de minister, „als het schip zee kiest met bestemming zuidelijke ijszee. zal 't de laatste test passeren; dan zal blijken welk resultaat met dit pro ductie-apparaat te behalen is." Ten slotte werd namens de Havenveren iging Amsterdam een zeer oude gravure overhandigd, de jacht op walvissen in beeld bren gend en bestemd voor dit schip. H oofdevenement Deze officiële overdracht was dan wel het hoofdevenement tijdens de tocht van het schip van de werf te Schiedam via IJmuiden naar Am sterdam, zijn eigenlijke thuishaven. In de morgenuren, tussen half elf en elf uur, embarkeerden de hon derden gasten die voor deze bijzon dere tocht waren uitgenodigd en onder wie zich, behalve de reeds genoemde minister Mansholt, ook zijn ambtgenoot van oorlog, ir C. Staf, bevond en voorts dr M. J. Prinsen, Commissaris van de Ko ningin in de provincie Noord-Hol- land, W. L. de Vries, directeur-ge neraal van scheepvaart, mr A. J. d'Ailly. burgemeester van Amster dam, mr K. P. v. d. Mandcle, voor- zitter \£an de Rotterdamse Kamer van Koophandel en ten slotte tal van andere personen uit ambtelijke, scheepvaart- en handelskringen in binnen- en buitenland. Veel hebben wij reeds over dit reuze-schip geschreven, maar woor den en cijfers verbleken bij zoveel imponerende afmetingen en indruk wekkende staaltjes van techniek. Alles is groots en massaal aan dit vaartuig en alles geeft een gevoel van degelijkheid en kracht. De velen, die aan de excursies op de Willem Barendsz deelnamen, ervoe ren dit op treffende wijze tijdens hun wandeling op en door dit twee honderd meter lange schip met zijn ca 44.000 ton waterverplaatsing. De belangstelling richtte zich vooral op de moderne navigatie-appara- tuur, de radar, het gyro-kompas met automatische roerganger, het echo-lood enz. En allen, die dit plezierreisje mee maakten, moeten wel zeer genoten hebben, van de zon en de friss» zeewind even goed als van de voortreffelijke keuken en de koele dranken. De Wilton-Fijenoord Har monie, die zich de hele dag zo dap per heeft geweerd en niet moede werd marsen en vrolijke liederen te spelen, mag daarbij wel even apart worden genoemd. Overstelpend was de drukte Zaterdagmiddag In het gebouw van de ge meentelijke HBS voor meisjes aan de Mecklenburglaan, waar de directrice, mej. dr J. J, van Dullemen, wegens het bereiken van. de pensioengerech tigde leeftijd officieel afscheid nam. Een week eerder was 2Ü reeds fees telijk gehuldigd -in Palace. Nu vulde men eerst de gymnastiekzaal van de school en daarna was er op de eerste étage van het gebouw de eigenlijke receptie. De aanwezigen wachtten in lange rüen om dr Van Dullemen de hana te kunnen schudden, de trappen stonden vol. In de gymnastiekzaal sprak een reeks sprekers en spreeksters mej. Van Dullemen hartelijk toe en ten slotte sprak de scheidende directrice een uitvoerige, sympathieke rede uit. Zij werd toegesproken door bur gemeester mr G. E.,_ van Walsum, door dr J. de Boer, inspecteur van het middelbaar onderwijs, door mej. ir G. F. de Groot, de onder-directrice van de meisjes-HBS, door de heer Leentvaar, secretaris van de ouder vereniging, door de oud-leerlinge mevrouw G. Voskamp—van den Bosch, door Til Stelwagen die als presidente van de schoolbond mej. Van Dullemen het erelidmaatschap aanbood, door een oud-wethouder van de gemeente Utrecht, door de heer Schors namens de Algemene Vereniging van Leraren bij het MO, door de heer M. Bijpost als voorzit ter van de afdeling Rotterdam van de Vereniging voor Paedagogiek en namens de Soroptimisten; haast een uur hield de stroom van vriendelijke woorden aan. Tenslotte dan sprak dr Van Dul lemen zelf. Dank bracht zij: aan haar ouders die haar als dochter de goede opvoeding gaven zoals een zoon die had gekregen, iets onge hoords toentertijd; aan de burge meester en mevrouw Van Walsum: aan de wethouders wiens initiatief en ruime blik zij zei altijd te heb ben bewonderd en van wie zij al tijd verlof had gekregen, voor haar vele (buitenlandse) reizen. De in specteur, dr De Boer, roemde zij voor diens grote ervaring op het gebied van MO aan meisjes; er wa ren hartelijke woorden voor de on derdirectrice, „wat zou ik zonder u Advertentie LM.) Woning, werkplaats, school, kantoor... alles schreeuwt om DOORZICHTIGE ZONGORDMNE» ders 's Zaterdagsmiddags dooi TFT J *77*. - ten, kregen zij hun schafttiji ROTTERDAM. Tijdens vergaderingen, die Zaterdagmid dag in Rotterdam en Amsterdam zrjn gehouden,.heeft een grote meerderheid van de leden van de Centrale Bond van Werk nemers in het Transportbedrijf het bestuur van deze bond ge machtigd de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de haven te tekenen. Aan de eisen, die de CBT voor de nieuwe CAO gesteld had, is voor ongeveer 85 tot 90 voldaan, maar op beide vergaderingen waren toch nog leden, die daar min stens 100 of zelfs 125 van wilde maken. In Amsterdam zullen er door deze overeenkomst een aantal loonsverhogingen moeten komen, voor de Rotterdamse havenarbeiders betekent zij een aanzienlijke grotere zekerheid. Ook de leden van de CNV en het KAB hebben hun besturen gemachtigd te tekenen. Eén van de meest principiële pun ten, waarop de onderhandelingen kort geleden afbraken, was de pro motie van de tweede groep naar de derde groep in de Centrale voor Ar beidsvoorzieningen (de vroegere HAR). Deze promotie werd tot dus ver alleen door de werkgevers be paald. Thans zal dat automatisch na 18 maanden gebeuren. De lonen, in de Amsterdamse haven worden ge lijk getrokken met Rotterdam en het minimumloon, dat tot dusver op 60.95 per weck stond wordt opge trokken tot 66.24. Het ligt nu nog een gulden beneden het werkelijke loon. Het minimum voor de jeugd lonen Is vastgesteld op 63.60 per week Wanneer tot dusver de CvA-arbei- ders 's Zaterdagsmiddags doorwerk ten, kregen zij hun schafttijd niet uitbetaald. Dit zal door de nieuwe bepalingen in de CAO voortaan wel betaald worden. Verder zullen de CvA-arbeiders, die 25 jaar in dienst zijn, 2 dagen extra vacantie per jaar gaan krijgen. In de bedrijven, waar in dit verband een gunstiger regeling bestaat, blijft die regeling Van kracht. De werkgevers hebben toe gezegd, de mogelijkheid van een gunstiger vacantteregelmg voor de jeugdige arbeiders met de vertegen woordigers van de bonden te bespre ken zodra het rapport van de Sociaal Economische Raad over dit onder werp verschenen is. In deze nieuwe CAO zijn bepalin gen opgenomen, waardoor de toesla gen voor feest- en vacantledagen verhoogd worden, de havenarbeiders moeten voortaan zes uur van te vo ren afbesteld worden inplaats van tot dusver vier uur, de arbeiders in het machinale bedrijf krijgen nog een loonsverhoging van 1.40 per week en de rusttyden tussen twee taken wordt 12 uur met twee uitzon deringen, welke niet achter elkaar mogen vallen. Ten aanzien van een nieuwe rege ling van de uitkeringen bij ziekte en bij de carenzdagen is men nog niet tot een. definitieve overeenstemming kunnen komen, maar met» heeft de toezegging, dat deze regeling vóór 1 October van dit jaar getroffen zullen worden. Ook de eis van 4 vacan- tïetoeslag is niet in de nieuwe CAO opgenomen. Wel zal er 2 vacantie. hebben kunnen doen!" Zo was er een dankwoord voor allen. En mej. Van Dullemen roerde ook nog haar nieu we taak aan. het werk dat zij nu zal gaan doen: „ik heb het niet ge zocht ,maar het is mij in de schoot geworpen." Daarna volgde de drukbezocht», geanimeerde receptie. AMSTERDAM. Van een der hel lingen op de werf-Oost van de Ne derlandse Dak- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam is Za terdagmiddag het enkelschroef tur binetankschip „Kylix" te water ge laten. De doopplechtigheid werd verricht door Lady Hopwood. echt genote van een der directeuren van de Bataafse Petroleum Maatschappij te Londen. De „Kylix" is in aanbouw voor de N.V. Petroleummaatschappij „La Co rona" te Den Haag en zal na de in- dienststelling gaan varen voor de Shell Tankers N.V. Amerikaans Koor zingt in het rampgebied DEN HAAG Het Bethel Colle ge Choir uit North Newton (Kan sas V.S.) zal deze zomer een tour nee maken door Europa. Twee we ken zal het koor in Nederland zijn. Het zal zingen in verscheiden gro tere plaatsen, maar ook te Zierik- zee en Nieuwerkerk op het eiland Schouwe en. Duiveland. Met de be volking van dit eiland heeft het koor contact door de MVS-kampen (Mennonite Voluntary Service), die na de ramp hebben gewerkt té Zie- rlkzee, Kerkwerve, Dreischor en thans nog te Nieuwerkerk. Het koor staat onder leiding van dr Walter H. Hahmann. In. Amerika zingt het geregeld voor de radio. In ons blad van MORGEN, Dinsdag, wordt wederom een reductiebon geplaatst Leg de schaar maar vast klaar. toeslag worden gegeven, maar d« aa» dere 2 blijft bestaan als z.g. kerst gratificatie. De nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst ls afgesloten voor de duur van 2 jaar. Als ingangsdatum heeft men de 1ste Juni gekozen. Ten aan zien van de verkorting der werk week van 48 tot 46Vó uur vonden de vertegenwoordigers van de werk nemers zowel de werkgevers als het College van Rijksbemiddelaar» te genover zich. „Zelfs indien er over eenstemming was tussen werknemers en werkgevers over deze 46^ uur, zouden wij het nog niet goedkeuren, aldus het College.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2