Koningin geweest in tijd, vol van vindingen, maar ook van rampen flwirri Prinses Wilhelmina 75 jaar Grote plaats veroverd in hart van het volk Goochelaar Fred Kaps moet zijn wereldtitel gaan verdedigen Lezend Eindhoven-Venlo weldra modernste spoortraject Prijzen van sla sterk gestegen Luchtincident boven Gaza rer stortte in - één dode Eisenhowers voorstel in ontwapenings commissie van VN Vliegtuig slaat op hol boven Sydney Bejaard paar door gas gedood In Parijs vermiste radiumcylinder nu teruggevonden Bloedwraak in Griekenland: zeven doden Voegloze rails, prima stationsinrichting Van Utrechtse kapper eerste truc geleerd Belangstelling voor vak van 9e jaar af aangas issagga lï™ s Dinsdag 30 Augustus 1955 9 mi Zo dichtte de groot ste dichteres, die Ne derland in de twintig ste eeuw heeft voort- jjjViérf altijd was zonnig en licht Uw leven, Majesteit, en met altijd steeg Uw pad Langs bloemenvelden en beschaduwde dreven: Met Uw volk hebt g'Uw deel aan 't leed gehad. ffJtte^RalandQ Holst bij het gouden rege- 't Beste der Oranjesdie regeerden Voorheen het zal weldra vier eeuwen zijn Herleefde in Ustandvastigheid in pijn En tegenspoed, en fier onrecht braveren? ii[!in;i]!9 iü;i mini li ei[iiun iimiiiiiiii niüüi b qaji nuiiiiiirJtiin n 'IMüj i ii nniHi nu; hp ALKMAAR. De prijzen voor sla zijn geweldig omhoog gegaan. De oorzaak daarvan is voornamelijk de export naar Engeland. Aan de veiling, waar een week ge3eden no| tot acht cent per krop werd be taald. werd Maandag 22 cent per krop betaald. Het is wel mogelyk dat de hagel hier in de omgeving ook wat sla heeft beschadigd, maar de hoofdoorzaak is toch de export. LONDEN. Boven het gebied van Rafah ten Zuidwesten van de strook van Gaza is het Maandag tot een luchtincident gekomen tussen Egyp tische en Israëlische vliegtuigen. Vol gens een communique van de Egyp tische strijdkrachten hebben Egypti sche jachtvliegtuigen twee Israëli sche toestellen beschoten omdat deze de bestandslijn zouden hebben ge schonden. De Israëlische lezing van het inci dent spreekt van Palestijnse jacht vliegtuigen, die twee Egyptische vliegtuigen zouden hebben onder schept, toen deze boven Israëlisch grondgebied vlogen. Egyptische en Israëlische strijd krachten hebben Maandag een ge vecht geleverd in de landstrook van Gaza. Waarnemers van de Verenigde Na ties zyn naar de plaats gegaan om te trachten de gevechten tot een eind te brengen. (Advertentie I. M.) TILBURG. Door het instorten un een 8.50 meter hoge steiger tij dens verbouwingswerkzaamheden aan een woifabriek zijn Maandag morgen drie opperlieden naar be neden gevallen. Twee van hen kon den zich redden, de derde werd op slag gedood. De drie werklieden waren bezig met 't gereed zetten van stenen en specie, toen 't ongeval gebeurde. Zij stortten met de stenen en de volge laden kruiwagens naar beneden. De 52-jarige gehuwde C. S. kwam daar bij met de borst terecht in de burr ie van een kruiwagen en werd ter stond gedood. De 42-jarige F. de H wist zich aan uitstekende muur delen vast te grijpen en kon later uit zijn benarde positie worden be vrijd. De 47-jarige M. van de H. wist tijdens zijn val telkens weer steigerdelen te grijpen en zo zijn vaart te breken. Met enkele snij- en schaafwonden bereikte hij de be gane grond. NEW FORK. De subcommissie voor ontwapening van de Verenigde Natie, bestaande uit vertegenwoor digers van de V.S., Engeland, Rus land, Frankrijk en Canada, is Maan dag te New Vork bijeengekomen ter bespreking van het probleem van een ontwapening over de ge hele wereld. Als formeel voorstel is aan de bijeenkomst voorgelegd het plan van president Eisenhower voor het uitwisselen van militaire gegevens met de Sowjet-Unie en het toe staan van waarnemingen van uit de lucht boven elkanders grondge bied. Dit voorstel werd* voor het eerst door president Eisenhower aan Rusland gedaan op de recente top conferentie van de Grote Vier te Genèvo. rings jubileum van de vrouw, die in de eer ste helft van die eeuw Koningin der Neder landen is geweest en die morgen als prin ses Wilhelmina haar 75ste verjaardag viert. Een poëtische hulde aan Haar karaktereigenschap pen, een rake typering van haar levensloop. Nee, het leven van prinses Wilhel mina is niet altijd zonnig en licht geweest. Maar 't is waar, dat het beste der Oranjes in Haar herleefde, zoals het óók waar is, dat juist daar door, ondanks rampspoed en tegen slag, haar bewind een van de ze- genrijkste perioden is geweest uit Nederlands jongste geschiedenis, Eén van de zegenrijkste en... een van de belangrijkste. Periode van overgang Het tijdvak van Haar Koning schap is in alle opzichten een perio de van overgang geweest. Een over gang van dc naar het ons thans voorkomt betrekkelijk rustige 19e eeuw naar de huidige, waarin het sociale- en politieke levens- rhythme meer en meer werd ver sneld en waarin tenslotte storm en golven wild raasden rondom ons kleine land, dat uit zijn stille kalm te werd meegesleept in de draaikolk der gebeurtenissen. En daarbij den ken wij niet alleen aan de tweede wereldoorlog, waarbij ook Neder land werd betrokken, niet alleen aan de bange jaren van 1914 tot 191S, doch eveneens aan de geweldige moeilijkhèden en veranderingen op economisch terrein, die in de nieu we eeuw op groter schaal dan ooit te voren aan de dag traden. TOEN de generatie, die thans de middelbare leeftijd heeft overschre- 'SYDNEY, Een vliegtuig zonder piloot, dat gisteravond meer dan twee uur boven Sydney en de voor steden heeft gevlogen, Is tenslotte naar beneden geschoten en in zee te recht gekomen. De bevolking van Sydney beleefde angstige ogenblikken. Een 30-jarige piloot met 22 vlieg uren, Anthony Thrower, was op het Bankstown-vllegveld met de Auster aan het oefenen. Na een landing draaide hij aan de propellor om de motoren weer op gang te krijgen. De remmen konden het toestel niet houden en het suk kelde de startbaan af. Het kreeg steeds meer vaart en steeg tenslotte op. Het toestel kreeg een hoogte van ruim 1600 meter en vloog over ver scheidene dichtbevolkte voorsteden alvorens het geleidelijk aan door de wind naar het Noorden, naar zee, ge dreven werd. Het toestel vloog meestentijds zo goed, dat men oorspronkelijk dacht, dat er een verstekeling aan boord was. De Auster werd tenslotte neer geschoten door twee Sea Furys. APPIN GED AM. Maandagmid dag zijn de 92-jarige H. Cuperus en zijn 81-jarige echtgenote het slacht offer geworden van gasvergiftiging. De vrouw was toen men hen vond reeds overleden, de man heeft nog enkele uren geleefd, maar alle pogingen om hem in het leven te houden faalden uiteindelijk. Toen een dochter van. het echt paar Maandagmiddag op haar bellen geen. gehoor had gekregen, werd de deur van de woning geforceerd. Men vond het bejaarde echtpaar op bed liggen. In de keuken blesk een gas slang te zijn losgeraakt PARIJS. Na dagen lang zoeken is Maandag de levensgevaarlijke ra diumcylinder teruggevonden tussen Üzerafval op een der terreinen vrn de fabriek, waaruit de cylinder vo rige week Donderdag werd vermist. Specialisten van de Franse com missie voor atoomenergie hebben met geigertellers aan de speurtocht deelgenomen. Men weet echter niet, of iemand intussen een fataal contact met de cylinder heeft gehad. Een verblijf van acht uur in de nabijheid van de cylinder kan namelijk dodelijk zijn. A dnert entte t iW den nog op de schoolbanken ver bleef, werd haar daar geleerd, dat de regering van Koning Willem III voor Nederland een tijdvak van rust en welvaart was geweest, dat voor ons land steeds van grote betekenis zou blijven. De wetgeving van Thor- becke, de grondwetsherziening van 1887, de arbeidswet van 1889, de droogmaling van de Haarlemmer meer, de aanleg van het Noordzee kanaal en de Nieuwe Waterweg, de opkomst van de Twentse textielnij verheid, zij waren daarvan enkele mijlpalen. Maar van nog véél groter betekenis dan de Zijne is voor Ne derland de regering van Zijn doch ter, Wilhelmina geweest. Onder Haar zijn nog heel andere werken tot stand gekomen dan die, welke wij zopas noemden. Wat is de inpolde ring van de Haarlemmermeer in vergelijking met de machtige Zui derzeewerken? Wdt is het povere Arbeidswetje van Van Houten, wan neer men het legt naast de sociale wetgeving van een Goeman Borge- sius, een Talma, een Aalberse, een Drees? Wat is de op zichzelf hoogst betekenisvolle verande ring, die de door stoom gedreven in dustrie in dié jaren teweegbracht, in verhouding tot de ontzaggelijke om wenteling op schier elk gebied van het menselijk leven, die zij veroor zaakte in de eeuw van de benzine, de electrïciteit en de atoom-energie? Sinds de 18-jarige Koningin Wil helmina in 1898 de troon besteeg, is het aanzien van ons land compleet veranderd. In de plaats van een achterlijke landbouw, zwaar getrof fen door de agrarische depressie van de negentiger jaren, is een agrarisch bedrijfsleven gekomen, sterk geor ganiseerd in coöperaties en boeren bonden. Er zijn fabrieken uit de grond verrezen, er* zijn wegen aan gelegd, bruggen geslagen en bouw werken geschapen, waarvan men op de drempel van deze twintigste eeuw niet heeft durven dromen. Parallel daarmee steeg het bevol kingstal en ontstonden nieuwe, uit gestrekte woonwijken in onze ste den en dorpen. Snelle ontwikkeling Auto en vliegtuig, radio en tele foon, dieseltrein, electrische tram en bus hebben zich in deze halve eeuw een plaats verworven, die zó belangrijk is, dat we ons verwonderd afvragen of dat alles werkelijk pas in de loop van circa vijftig jaren is gegroeid. En zelfs de ouderen onder ons, die om zich heen zien, kunnen zich slechts met moeite voorstellen, dat zij de meeste van deze dingen nog ontbeerden in het goede kleine Nederland van 1898 HET kleine Nederland, inderdaad. Want Nederland is zeer zeker onder de regering van koningin Wilhel mina groter geworden. Niet alleen door de aanwas van zijn bevolking, maar ook, en bovenal, door de ar beid, die het heeft gepresteerd, hier, bracht, belangrijk ook door de grote politieke gebeurtenissen, die er zich m voltrokken. De laatste waren niet altijd van vreedzame aard. Rustig is de rege ring van Koningin Wilhelmina, in tegenstelling tot die van Haar va der, zeker niet geweest. Al vrij spoedig na Haar troonsbestijging braken de stakingen van 1903 uit, die werden gevolgd door de woeli ge dagen van de kiesrechtstrijd. De opkomende arbeidersbeweging, de afnemende betekenis van het libe ralisme. de toenemende invloed van de kerkelijke partijen, de mobilisa tie van 1914, moeilijkheden in de overzeese gebiedsdelen, karakteri seerden vervolgens Haar bewind, dat zijn donkerste tijden beleefde, toen Zij, bij de dreigende nadering der Duitse legers in 1940, Haar land in ballingschap verlaten moest. Maar in blijde en droeve dagen is het hart van de thans 75-jarige bij Haar volk geweest. En steeds is Zij trouw gebleven aan hetgeen Zij reeds in haar eerste Troonrede als Haar hoge taak omschreef...: ,.2ich daaraan te verbinden tot instand houding van zijn dierbaarste rech ten en' vrijheden." Zij is een voor beeld van een constitutioneel vorstin geweest. Niet in de laatste plaats daarin ligt Haar grote betekenis. Niet in de laatste plaats daaruit valt de band te verklaren, die tussen Haar en Haar volk is gegroeid. Hechte band Nimmer is deze band hechter ge weest dan juist in de dagen, dat dit volk in hoge nood verkeerde. Zo was het bij de dijkdoorbraak van 3916, toen de Koningin zich terstond naar de onheilsplaats begaf om de gevolgen van de overstromingen in ogenschouw te nemen, zo was het tijdens de mobilisatie van 1914-1918 en zo was het ook in de jaren, dat de stormen het hevigst over ons land woedden en recht en vrijheid meer gevaar liepen dan ooit te voren. Ten slotte was het zo opnieuw, toen Zy, niet meer hoofd van de staat zijnde, maar één zich voelend met Neder land en de Nederlanders, zich na de stormramp van 1 Februari 3953 naar Zeeland trok om medeleven te to nen en te bemqedigen. IN de droeve dagen van de tweede' wereldoorlog is prinses Wilhelmina het dichtst bij Haar volk gekomen. In die zware tijd aan het einde van Haar zegenrijke regering bleek het. ander symptoom van de overgangs periode, dat de afstand tussen Ko ningin en onderdanen was ver kleind. Duidelijk kwam dit ook aan het licht bij Haar gouden regerings jubileum. Niet in de eerste plaats was zij toen nog de Koningin, zoals zij was toen Zij als jong meisje in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, ge tooid met Kroon en hermelijnen mantel, plechtig werd gehuldigd. Aan het einde van Haar regerings periode, vergrijsd in onvermoeide Een foto uit 1901: de jonge koningin Wilhelmina en hoar prins gemaal, hertog Hendrik uon Mecklenburg-Schwerin. op alle wereldzeeën en in Insulinde. arbeid voor Haar volk en in nimmer In Insulinde niet in de laatste plaats. Want dat is on der meer één van de belangrijke din gen geweest van Haar regerings periode, dat daar in een uitge strekte archipel langs de evenaar tot een economi sche en politieke eenheid werd ge smeed. En teke nend, juist voor het overgangska rakter van Haar bewind, is het al weer, dat aan het begin van dat pro ces de naam van Van Heutz staat en dat. juist op het tijdstip, dat zij de Kroon in andere handen gaf, de Ronde Tafel Con ferentie werd ge houden, die uitein delijk leidde tot overdracht van de Nederlandse sou- vereiniteit over dit gebied aan de In donesiërs. WIJ aarzelen niet de regering van koningin Wilhelmina de belangrijk ste, nu afgesloten fase uit de Neder landse geschiedenis te noemen sinds de herrijzing van het Koninkrijk in 1813 en misschien wel sinds een tijd stip lang daarvoor. Belangrijk van wege het vele, dat er in werd vol- aflatende plichtsvervulling, was zij bovenal de Landsmoeder geworden, van wier liefde voor Haar kinderen men overtuigd geraakt was en die men van harte rust gunde na Haar zware taak. met' wie men zich ver bonden voelde na zoveel jaren vóór- én tegenspoed samen te hebben ge deeld. En Landsmoeder, zij het dan niet meer in de zin van regerend vor stin, is Zij gebleven, ook nadat zij zich als prinses Wilhelmina terug trok op Haar geliefde Loo. Een vrouw, van Koninklijken bloede, ja, maar toch ook een vrouw onder on telbare andere Nederlandse vrou wen, een vrouw, die achting en res pect verworven heeft in een geze gend leven, vrijwel uitsluitend en onafgebroken gewyd aan de Neder landse zaak, die bij Haar in uitste kende handen is geweest. Een vrouw, wier verjaardag ook thans nog een dag van betekenis is voor ontelbare landgenoten, een vrouw, die men van harte toewenst, dat Zij nog lang zal mogen genieten van de rust. die Zij in zo vele opzichten heeft verdiend. Kamersraeisje, dat vrouw wilde vergiftigen, krijgt drie jaar AMSTERDAM. Het 30-jarige kamermeisje C. J. P., dat vorig jaar haar werkgeefster in voedsel rattengif toediende, is in' hoger be roep tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek veroordeeld. ATHENE. Zeven personen zijn om het leven gekomen gedurende een moordpartij van een half uur op een dorpsfeest, dat Zaterdagavond aan de voet van de berg de Ida ge houden werd. Het bloedvergieten begon des nachts om twaalf uur, toen een 35- jarjge Griek een dolk in de rug van een jachtopziener stak. omdat deze hem enkele dagen geleden bij het stropen had gepakt De man viel dood neer. Tien minuten later schoot een neef van de jachtopziener uit bloedwraak een neef van de moordenaar dood. Bijna op hetzelfde moment vielen drie familieleden van de moordenaar in een ander deel van het dorp in een hinderlaag, opgezet door ver wanten van de jachtopziener. Ze werden met messen om het leven ge- bracht. Hierop ontstond een veldslag tus sen de beide partijen, waarbij alle soorten wapens werden gebruikt, zelfs handgranaten, en waarbij nog twee doden vielen. Zó zag prinses Wilhelmina er uit kort vóórdat zy op 18- jarige leeftijd als Koningin der Nederlanden de troon be steeg. UTRECHT. Met ingang van de zomerdienstregeling 1956 zal het spoorwegtraject EindhovenVetilo 1 electrisch worden bereden. Hierme de zal de tweede fase van de eïec- trificatie van het Nederlandse spoor- j wegnet aanvangen, die zal worden i voortgezet op de baanvakken Vlis- sïngen—Njh'megen en Alkmaar—Den Helder. Door de uitrusting met automati sche beveiliging, langgelaste rails en betonnen dwarsliggers, zal het traject EindhovenVenlo een van de modernste spoorlijnen van ons land worden. Daarenboven is het ene eindstation (Eindhoven), waar ook nog een fraai hoofdgebouw komt, op het gebied van perronac- i commodatie naar de laatste eisen 'in- gericht en zijn op het andere eind station (Venlo) grote werken in uit voering, waardoor ook Venlo een uiterst modern station zal worden. De tussengelegen stations worden, wat de perrons betreft, ook gemo derniseerd. In hoog tempo voortwerkend, is het spoorwegbouwbedrijf met het aanbrengen van de bovenleidings draden op de vrije baan tussen Ble- nck en Helenaveen reeds gereed gekomen. Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. -Aan de voor avond van het internationale con gres van'de Fédération Interna tionale des Sociétés Magiques, dat 700 goochelaars uit 26 landen naar Amsterdam brengt, willen wij de wereldkampioen, onze landgenoot Fred Kaps, even aan U voorstellen. Sinds hij in 1951 zijn kampioen schap behaalde en daaraan het be sluit verbond, definitief beroepssoo- chelaar te worden, is hij jarenlang slechts zelden, en dan nog betrekke lijk kort, in ons land geweest. Daar entegen. voerden zijn. engagementen hem naar Londen, Parijs, Madrid, Barcelona, Lissabon, Brussel, Dussel- dorf en kort geleden naar het casino van de Belgische badplaats Middelkerke. Kaps is nu 29 jaar oud, gehuwd met zijn jeugdliefde, die hij als jon getje van negen jaar, tegelijk met de goochelkunst ontmoette, en een nog even bezeten goochelaar, als toen hy nog amateur was. Dit laatste werd hij als gezegd op negenjarige leeftyd, door de kapper waar hij m Utrecht zijn haar Uet knippen. Deze had de gewoonte, de jongetjes, na 'het haarknippen, een geschenkje in de vorm van een parfumplaatje of een klein stukje zeep te geven. Toen hij eens niets van dien aard in huis had, gaf hij Freds broertje een goocheltruc cadeau, die de tegen woordige wereldkampioen zo boeide, dat hy de volgende dag nodig naar de kapper moest.^ Hij kreeg een goo- chelboekje en zó is het begonnen. Met zijn huwelijk met het dochtertje van de kapper {met wie hij nog op school is gegaan) nu drie jaar ge leden, is het verhaal voorlopig nog niet uit. In Utrecht goochelde Fred Kaps op feestjes, in militaire dieast goochel de de dienstplichtige sergeant Kaps F. voor de militairen hier te lanae nesië. Met het -nummer, waarmee hij het wereldkampioenschap behaal de, is hij tot nu toe op tournee ge weest. Maar de laatste weken heeft hij geen lange verbintenissen meer aangenomen, want hij is héél hard aan het werk, om zijn titel de ko mende dagen te verdedigen met weer iets meuws en anders dan hy tot dusverre heeft laten zien. Na men als die van de Belg Jackie Fox, André Courcelcs uit Frankryk. de Schot John Ramsey en Elisabeth Warlock (dochter van de beroemde Engelse uitvinder en theoreticus op goochelgebied) staan er borg voor, dat hij het hierbij niet gemakkelijk zal hebben. Toen wij enkele manipulaties van Fred Kaps hadden gezien en zijn sublieme conférence daarbij hadden gehoord, dachten wij, dat bij aan die spraakwaterval vooral in Neder land toch wel een grote voor sprong op concurrenten zou hebben. Maar dat is niet zo, want zijn nieu we nummer is, evenals het vorige, geheel „pantomime." En zijn geestdrift voor zijn vak, dat nog altyd in de eerste plaats een liefhebberij is, heeft hy ook met enige duizenden anderen, over de Op dit baanvak Blerick-Helmond zijn de spoorwegen voor de eerste maal op grote schaal met de toe passing van betonnen dwarsliggers begonnen. Op dit baanvak worden n.l. proe ven genomen met het tot grote leng ten aaneenlassen van spoorstaven. In de loop der jaren zijn de snelheden van de treinen zodanig opgevoerd, dat het vraagstuk van het rustig rijden in het middelpunt van de be langstelling is gekomen. Een verlen ging van de spoorstaven geeft een vermindering van het aantal voegen, waardoor een rustiger loop van de tieinen wordt verkregen. De resultaten van deze proefne mingen zullen uitmaken of het toe passen van voegloos spoor op ande re trajecten zal worden voortgezet. FAN Max („De wereld gaat aan vlijt ten onder") Dendermcmde, verschijnt zeer binnenkort een nieu we roman die „De dagen ztjn ge teld" heet. Ik heb het boek m ma nuscript gelezen. Het ts een spen- taan en oprecht geschreven verhaal over een man die worstelt met zijn drankzucht en gehukt gaat onder zijn constante vrees voor de brokken die hij geneigd is te maken, als de alcohol hem van zijn remmende overwegingen heeft bevrijd. De drank is een veel bespeeld on- derwerp in de litteratuur van de i laatste jaren. Vlak na de oorlog ver- wekte „The lost weekend" van de Amerikaan Charles Jackson, artis tieke sensatie en morele verontrus ting omdat het een meesterlijk, ge- schreven, doch volstrekt illusieloos relaas was van een neurotische drin ker, die, zélfs als hy na een aanval van delirium in bed ligt uit te hij gen van vijf woeste dagen, alweer stilletjes de eerste slokken neemt, die hem onherroepelijk naar de vol gende drink-cyclus voeren zullen. De Amerikaanse litteratuur, met zijn vaak bijna pathetische oprechtheid, bevatte in de laatste jaren meer boeken over de rol tian de alcohol. Bud Schullberg, wiens „Whgt makes Sammy run?" furore maakte als grimmige ontmaskering van het ware Hollywood, schreef in zijn ro man „The disenchantedhet smar telijke levensverhaal van Scot Fitz gerald, een der meestgevierde schrij vers uit de „roaring twenties", die aan de drank ten onder ging. Het is een boek. vol verbijsterende baccha nalen, dat culmineert in een voor treffelijke beschrijving van Fitzge- ralds laatste jaren als hij niet langer gevierd en gelezen om den brode zijn ziel verkoopt aan de film en uit onbestemde wroeging over deze prostitutie, gemakkelijk terug valt in de met zoveel moeite afge zworen drinkgewoonteEen óók kort na de oorlog verschenen nieuwe ver taling van Jack London's ,John Barleycorn" benadert het probleem wéér anders: de „ik" verhaalt, met de verve van een groot verteller, welke rol het glas in zijn bewogen, avontuurlijk leven heeft gespeeld en komt ten slotte tot een aangrijpen de beschouwing over „de witte lo gica" die de drinker allengs gaat beheersen, de op kosmische wan hoop gebaseerde ontkenning van alles wat goed en zinrijk zou kun nen zijn in het menselijk bestaan. Een soortgelijke atmosfeer kan, men vinden in het dagboek-achtig feiten-relaas, dat Hans Fallada op dist in zyn boek ,X>e dronkaard waarvan enige tijd geleden iii Hol land een vertaling uitkwam. Het trok weinig belangstelling omdat hetals roman, nauwelijks meer be schikt over de brillante kwaliteiten die Fallada vroeger, toen zijn „Klei ner Mann was nun?" een wereld succes werd, tot zulk een merk waardig auteur stempelden. Wat het niettemin de moeite waard maakt, is de benauwende authenticiteit van deze feiten: het geldt als een pu bliek geheim, dat men deze onder gang van een „geacht en fatsoenlijk burger", die door de Öranfc in een gesticht terecht komt, als een auto biografisch verhaat opvatten mag. Wat er compositorisch ook aan deze roman te kort schieten mag in elk geval bewijst Fallada treffend hoe dun het wandje tussen een „heer" en een „ueriuorpene" is. De eenzaamheid van zyn hoofdpersoon, die olie menselijke betrekkingen v)aarop hij meende te kunnen bou- wen eén voor één verliest en ten slotte, in het gesticht, ten overstaan van een even onbeheerd gelaten fles alcohol tot de conclusie komt dat zijn vaste overtuiging: „Ik kan best van de drank afblijvenmaar een fictie is, heeft toch wel een schok kende dramatische kracht. Dendermande nu, behandelt in „De dagen zijn geteld" het probleem met een wat lichtere toets. Zijn hoofd persoon, een als vlotte jongen be kend staande journalist, is hét hele boek door met wisselend succes be zig het mooi te houden", verstandig te drinken en binnen de perken van, het aangepaste te blijven. Het boek geeft voortreffelijk de .maar half be leefde werkelijkheid waarin de drin ker rondzweeft. En het bevat een bijna tragi-comische beschrijving van een met vrienden gemaakte tournée door de café's waarbij de „tk", door weinig te drinken, aan zichzelf bewijzen wil, dat hij „het onder de knie heeft", een opzet, traarin hij die avond zó goed slaagt, dat hij, ten slotte naar huis uiande- lend, bij wijze van finishing touch vuur voor zijn sigaret vraagt aan een agent en stralend van trots zyn tocht vervolgt, als de man hem in derdaad een vlammetje geeft KRONKEL. f. 9. 9, 9, EU\j j en, later, bij de R.A.O., ook in Indo- gehele wereld, gemeen. Vrijgezellen van de toekomst zul len er goed aan doen hun aanstaan de bruiden niet alleen te testen op haar kookkunst en handwerkcapa.- citeitenmaar vooral op electro- technische kennis Want het huis houden wordt hoe langer hoe meer een kwestie van knopjes en hef boompjes. Dit is het hoofdschakel bord van een eenvoudig huis. De huisvrouw kan daarmee alle elec trische apparaten in het hele huis centraal bedienen. De (Britse) fa brikanten van dit mooie speelgoed „NU stik?? DE SANDUVELJl Abe Brouwer, Suite" De eerstvolgende keer dat we weer in Srnts (Sneek) komen, gaan we Abe vragen wat hy nou bedoelt. Fijn om te hebben is ook „Een groot HOK 13Ja m. lang. i m. breed, geschikt voor alle doeleinden", dat in beizelfde blad wordt aangeboden We zouden daarin de ..Tien PIEKEN, aan en tegen de leg" kunnen stoppen of desnoods de „HAMBURGER zilver, zwart geloverd" die ook al in die on volprezen advertenties voorkomen, hebben we nog een naar nieuw tje, Prof. Otto Struve uit Callfomië a u_, uiiu loixuvti uil uaiitnrTir» zeggen, dat hun product tegen-1990 heeft uitgerekend dat over tien mi - op Se markt komt hard jaar de wereld 2al vergaan omdat de zon zichzelf dan in die tijd zal heb ben verteerd. Dat is evenzogoed ver velend.» Misschien is dat zo uitgekiend, maar de twaalfduizendste inwoner van Val kenburg, die Zaterdag geboren werd, bieek een zoon van de burgemeester waar het personeel in staking was In vijf grote hotels In Singapore *r her «.fcniLsol Ir» zij 11. Alle geschenken (hèt spaar bankboekje. de bloemen) die by zo'n zoveelduizendste kind horen, gingen naar de familie Voncken-Notten waar Zaterdag de 11.999e Valkenburger ter wereld kwam. Naar de grootste bloemententoon- gaan voor hogere Jonen, hebben de hotelgasten een paar dagen alles zelf moeten doen. Ze wasten, kookten en maakten hun kamers aan kant. En sommigen vonden het nog best leuk ook. Ach ja, De Engelse familie Hampson heeft k3? huSsYestlrtgbureau een ander stelling ooit in Mouskou gehouden heb- buis gekregen, nadat een. Lagerhuishd ccn ds Nederlandse bloemisten een ko- toet de had bemoeid. Niet lossale inzending gestuurd. Dan kun nen de Russen het zelf eens s Boeiend zijn altijd de kleine ad vertenties in onze „Friese Koerier" 3- ----- had bemoeid. Niet dat net oude huis zo slecht was maar net werd bezocht door een bi]"zonder ongemanierd spook, dat wachte momenten -r onver- -----...Betty" en „HaUo"

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2