Kabels van 25 KY garantie voor goede stroom levering Herstel Singelkerk voldert snel Voor de stadsuitbreiding in het Westen Schiedams Toneel speelt tot vermaak van anderen 40 jaar badmeesteres VIJFDE FEESTELIJKE SPORTAVOND Sporthal De drukkerij ..Vita Nova' krijgt modern pand NET VOOR SCHIEDAM EN VLAARDINGEN Gemeente-avond van Wijk V AGENDA Muziekconcours van D.O.K. Burgerlijke Stand AL TIEN JAAR LANG „Gebroeders Kalkoen"41 maal voor l voetlicht gebracht Mevr. C. v. d. Gaag-Van Berkel Jaarvergadering van E.S.S. Woensdag 28 September Rivièrahal Altaar en beelden iets meer naar voren geschoven Jeugd ontschorste 23 bomen Boekenmarkt in binnenstad „Usselmonde" viert 60-jarig bestaan Centr. Papierhandel in nieuw pand Kleuter bij het oversteken gedood Donderdag 22 September lSj.j Gistermiddag is de laatste van de zes electriciteitskabels van ieder 25 K.V. op de Stadhouderslaan door d.e gang getrokken, die daar aan de zijde van het Volkspark is gegraven. Aan de Westerkade zijn de kabels reeds gelegd. De volgende week gaat het aannemingsbedrijf Hanab N.V., uit Oestgeest dat de werkzaamheden, uitvoert, de kabels verder doortrekken in de riehing van Wilton-Fijenoord, waar de vorige week de eerste paal. is geslagen voor een schakelhuis, dat de stroom te zijner tijd zal transformeren van 25 op 5 K.V. Verwacht wordt, dat dit schakelhuis in Maart van 't volgend jaar gereed zal komen. dingse kabels verder doortrekken voorbij Wilton-Fijenoord. Naast deze zes zware kabels, waarvan er twee als reserve dienen, worden er nog twee dunnere kabels gelegd. De lengte van dit nieuwe kabelnet van ongeveer De Grcns- flat tot het station Schiedam-Oost zal drie kilometer gaan bedra gen. Waarschijnlijk zullen nog de volgende maand de zinkstukken worden geplaatst voor het door trekken van de kabels- door de Nieuwe Haveti en de Buitenhaven. .Evenals dit bij het aanleggen van Van de zes kabels, die worden van de grens van Schiedam. Oost naar het in aanbouw zijnde schakelhuis in West. zijn er drie be stemd voor Vlaardingen, dat ook langs deze weg op Rotterdam zal aansluiten. In de loop van het vol gende jaar zal men deze Vlaar- Opvoering van „Jij iveet wat ik niet weef9 Gisteravond is er voor wijk V van de Ned. Hervormde Gemeente in Schiedam een Wy ka vond ge weest in het gebouw Irene, waar aan medewerking is verleend door de Chr. Toneelvereniging OversctUe. die het blijspel „Ik weet, wat jij niet weet'" opvoerde. Dit stuk, dat kortgeleden nog in Schiedam opgevoei'd is geweest geeft het verhaal van een toneel speler. die door bemiddeling van een hypnotiseur twee jaren van zijn leven weer aan zijn geestes oog voorbij ziet gaan, iets wat hij overigens niet zo prettig moet heb ben gevonden. De heer A. van Maurik die de rol van de toneel speler vertolkte, wat hij overigens zeer verdienstelijk deed. was ge durende de hele voorstelling op het toneel aanwezig. Het stuk zat overigens goed in elkaar en het spel van dit ge- ïoutineevde gezelschap was beslist niet slecht. Zij kregen ook een warm applausje na afloop. De avond werd geopend door ds J. G. Jansen, die o-a. naar voren bracht dat de oud-pa pier actie, vorige maand gestart ter verster king van het bouw-fonds voor de nieuwe Westerkerk, boven ver wachting goed loopt. Ook de jeugd heeft gedeeld m de feestavond van de wijk-gemeente. Voor hen zijn 's middags twee film voorstellingen gegeven, door 700 kinderen bijgewoond. Zij hebben een circus-film en twee bij-filmpjes gezien. Op die middag is, zo ver telde de heer J. Scheffer een be drag van ƒ50.-— opgehaald voor het kerk bouw-fonds. De laatste van de zes electrici teitskabels wordt aan de Stadhou- derslaan gelegd-. De kolossale rol, die een heel eindweegs de hoogte van de lantarenpaal reiktwordt Voor de gegraven geul geplaatst en een groot aantal steuige werk- manshanden trekken de lange ka bel over rollen op zijn plaats. Op de achtergrond de vijf lege rol len, waarvan de kabels reeds inde geul liggen. het nieuwe waterleidingnet, waar mee men reeds tot aan de hoek van de SchoolstraatNieuwe Haven ge vorderd is. het geval is. kan gespro ken worden van een gemeenschap pelijk project, waarbij zowel de ge meente Schiedam als de gemeenten Rotterdam en "Vlaardingen zijn be trokken Het nieuwe transformator huis wordt ook gemeenschappelijk. Dit schakelhuls zal in de toekomst met de reeds bestaande schakelhui- zen centraal worden aangesloten, zo dat er een gesloten net wordt ge vormd. Met dit project en dat van de waterleiding wordt tegemoet ge komen aan de behoefte van de grootindustrie en de stadsuitbreidin gen in het Westen, die in de toe komst op een goede stroom- en wa tervoorziening staat zullen kunnen maken. Dat de belangen van enkele gemeenten en van de grootindus trie hierbij vrijwel parallel lopen, is van met te onderschatten belang zowel in technisch als economisch opzicht. Apothekers-nachtdienst: Apotheek M. M. H. Evers, Lange Haven 81. Bellen bij ongeval: G.G. en Gd) Tuiniaan 80. telefoon 69290. Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven: geopend iedere werkdag (behalve Maan dag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woens dags en Zaterdags) van 7 tol 8.30 uur. Zondags gesloten. RJ5. Leeszaal en Bibliotheek, Dam: geopend tedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur, te dere Bevond (behalve Donder- dags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur Zondags gesloten- Stedelijk Museum: Tentoonstelling „Bali". Geopend dagelijks tot 2 October van 2 tot 5 uur, ook op Zondag. Dulhireel-Contact-Centrum. Tentoon stelling schilderijen Karei Ap- pel. Elke dag van 9 tot 8 uur (behalve Maandags) (tot 4 Oct.), Bioscopen: Passage: 2, 5 en 9.13 uur: „3 Ring Circus", Mo no pole: 2, 7 en 9 uur: „Het legioen van Zorro"*. Voorstellingen: Amstclbron: 8 uur, Gew, Ar beidsbureau, voorlichting emi gratie. Ger, Jeugdhuis: 8 uur. Ned. Chr. Vrouwenbond, spreker ds G. Brinkman. Irene, 8 uur. Wyk IE N.H.G., lezing over Rome. Passage: 8 uur. Operette Kath. Kring, „Hör mein Lied Violetta" Blauwe Huls: 8 uur. Vara-te- levisteclub. Musis Sacrum: 8 uur. Schie dams Toneel, jubileum voor stelling- Bij vierde lustrum In verband met het twintigjarig bestaan van het Tamboer- en Pij percorps van de Christelijke Gym nastiekvereniging DOK („Door Oefe,. ning Kracht") zal door dit corps op Zaterdag 29 October een groot con cours worden gehouden. Eigenlijk is het 20-jarig bestaan vorig jaar ge weest, maar door omstandigheden kon de viering toen niet doorgaan. .Bij gebrek aan zalen in Schiedam zal dit concours in Rotterdam, zij het niet ver van Schiedam worden gehouden n.1. in de cantin? van het Coöperatieve Havenbedrijf Korte Vaart aan de Merwedehaven. Tot nog toe hebben zeven vereni gingen. zich voor deelname opgege ven. allen leden van het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond. Het zijn „Die Haghe", „Advendo" en „Door In spanning Ontspanning" uit Den Haag. „Quick" uit Scheveningen. „Tenaco" uit Rotterdam „Excelsior" uit Delft met twee corpsen en na tuurlijk DOK zelf, eveneens met twee korpsen. Geboren: Sophia d.v. D. van Hei ten en E. Zwamborn; Anna C. M„ d.v. H. M. G. de Man en C. E. T. Holierhoek Overleden: J. H. Heijbeek 83 jr. Op 17 Augustus j.L bestond de amateur-toneelvereniging „Schiedams Toneel" 10 jaar. Dit wil echter beslist niet zeggen, dat de spelers van deze groep pas tien jaar op 't toneel staan. Want deze toneel-groep werd wel tien jaar geleden geboren, maar dan. uit een samensmelting van de toneel groep Jong Hervormden en bet voormalig Volksherstel en vele leden ver schijnen dan ook al twintig jaar voor de voetlichten. Ee met succes, want dit in Schiedam zo bekende gezelschap heeft heel wat successen op z'n naam staan. Aanvankelijk was „Schiedams To neel" een toneelgroep, bestaande uit 12 vaste leden, zonder aanhang van donateurs of leden. Zij speelde dan op z.g. „uitkoopavonden". Dit wil zeggen, dat zij uitgenodigd werden door pon of andere vereniging of or ganisatie om een feestavond meer dere luister bij te zetten. Het Mobili satie-kruis b.v. en Zonnegloren om er maar twee van de velen tc noe men waren vaste „afnemers" van het spel van het Schiedams Toneel. Later, omstreeks 1948 bleek ech ter duidelijk, dat de groep het we gens de stijgende kosten, niet kon bolwerken zonder financiële steun en zo werd „SehiedamsToneel" een ver eniging, zoals er zo vele bestaan in Schiedam. Eon gevolg hiervan is, dat het aantal „uitkoop-avonden" wat afnam om plaats te maken voor voorstellingen in de eigen vereni ging. Maar met 10 a 13 opvoeringen per seizoen, draagt deze toneelgroep nog ruimschoots bij tot de feest vreugde die er heerst in andere ver enigingen. Wel wordt het aantal stukken op het repertoir beperkt gehouden, om het spel op peil te kunnen houden. Zo worden elk seizoen maar twee a drie stukken in studie genomen, zorgvuldig uitgekozen een blijspel, een klucht en een drama. Onder leiding van regisseur L. Jan se (zelf een oud beroeps toneel speler) wordt dan op Maandagen gerepeteerd met veel enthousiasme. De repetities zijn feitelijk meteen de uitgangs-avondjes van de leden waar van het aantal thans 16 bedraagt. Succes-nummers? „Rimboe" is er een. van. en „Kwatta-soldaatj es" en Veertig jaar lang heeft'mevr. C. van der Gaag-Van Berkel als bad meesteres de zwemmende dames en vooral de meisjes bijgestaan m de Gemeentelijke Openlucht Zwem plaatsen aan de Westfrankenlandse- dijk. Dit is net zo lang ala de zwemplaatsen bestaan. Nu volgend jaar deze gelegenheid verdwijnen zal. nu gaat ook mevr. Van der Gaag afscheid nemen. Zij zal dus niet (en dat zal haar genoeg sputen) de scepter zwaaien in het moderne zwembad in Kethel. Maar de geregelde badgasten hebben haar niet ongemerkt laten verdwijnen. In een voor September wonderlijk zonnig hoekje van de dames-afdeling van dc zwemplaat sen zijn ze gisteren bijeen gekomen om hun badmeesteres te huldigen. Ook wethouder mr P. van Boehoven was aanwezig, die haar waarde rende woorden toevoegde en het gebruikelijke cadeau onder couvert aanbood. De geregelde zwemsters hebben geld bijeengebracht en daarvan kon de scheidende bad meesteres een fraai vloerkleed wor den aangeboden. Ook de kinderen kwamen op de proppen met oen aandenken: een pypassend kleedje, terwijl de collega's zich niet onbe tuigd lieten en. een Delfts-blauw bordje aanboden. Meer •vriendelijke woorden wer den gesproken op dit gezellige „onder-onsje", waarbij de aanwe zigen zich lekker koesterden m het Als vertegenwoordiger van de Ge- weente huldigt Wethouder mr P. van Bochoven mevrouw C._ vow der Gang by haar 40-jarig dzenst- jubileum.. warme zonnetje, deze laatse dag dat de zwemplaatsen open waren. De Eerste Schiedamse Schaak vereniging hield gisteren haar jaar vergadering in de Amstelbron. Het afwerken van de agenda verliep vlot en de voorzitter wees op het goede resultaat van het afgelopen seizoen. In het komede seizoen zal ESS met drie tientallen deelnemen aan de competitie van de RSB. Deze tientallen zullen resp, ia de le. 2e en 3e klasse uitkomen. De ge- bnukcliike huishoudelijke win ter- wed strijden zullen Dinsdag 27 (Sep tember beginnen. Gespeeld zal worden in groepen van tien met twee ronden. In de tweede ronde zal beslist worden over promotie of degradatie. VOOR SPORTBEOEFENAREN EN SPORTLIEFHEBBERS De jaarlijkse grote PAROOL-SPORTAVOND waar de PAROOLBOKAAL voor de beste sportprestatie (1954/1955) wordt uitgereikt, vindt pla. op 's avonds ACHT UUR in de Het zeer attractieve programma omvat o.a. eerste vertoning in Rotterdam van de exclusieve film „TT. Races te Assen"; optreden van „Aspasia"; lange-mafturners en fafetsprïngers gymnastiekvereniging „Kralingen" Voorts „Waf Sportprominenten er van zeggen", magische flitsen ei andere attracties. i en diverse Van half elf tot één uur met medewerking van THE MUSIC-MAKERS o.l.v. John Buying Na afloop trams Voor deze avond is een beperkt aantal toegangsbewijzen beschikbaar 1.25. Kaarten verkrijgbaar van heden af bij Het Ratterdamscb Parool, Sschiedamsevsst 42 Telefoon 25430 (7 lijnen}. Voor Schiedam: Lange Haven 103,telefoon 67279. „Een huis vol Herrie". Vele Schie dammers zullen zich deze stukken nog wel herinneren. „De Gebroeders Kalkoen", vooral veel gevraagd door de vakbonden, heeft zelfs 41 opvoe- ringen beleefd bij Schiedams Toneel, j Al deze en nog veel meer aardige bijzonderheden vernamen wij van de voorzitter, de heer G. J. van Lutter- velt, tijdens de receptie die gister avond ter gelegenheid van het twee de lustrum in Musis is gegeven, i en receptie, waarbij telkens meer ver tegenwoordigers opdoken, van de ve. Ie verenigingen waarvoor „Schie dams Toneel" in de afgelopen tien jaar heeft gespeeld. Uit de hartelijke felicitaties is wel gebleken, dat deze toneelgroep, strict amateur, een gro te plaats inneemt in het toneelleven van onze stad. Vanavond voert het gezelschap, als opening van het seizoen het blijspel „Tijger" op naar een novelle van So merset Maugham. Baldadige jeugd heeft in het laantje langs de RK. begraaf plaats aan de zijde van de Ko ningin Emmaflat, 23 bomen gedeel telijk ontschorst. De Plantsoenen dienst heeft hiervan aangifte bij de politie gedaan. FIETSER AANGEREDEN DOOR TREKKER De zestienjarige C. den H., in strumentmaker te Schiedam, is op zijn fiets aangereden door een trekker met oplegger. Met een her senschudding is hij door de GG en GD naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd en vandaar naar zijn woning gebracht. Binnenkort zullen nog twee be stelde rol trommel auto's aan de Ge meentelijke Vervoers. en Ontsmex- tingsdienst worden afgeleverd. DU houdt in. zo deelt de directeur mecU dat er hu ook spoedig vuilnisem mers van het nieuwe type bij beste, a moeten worden. Als de wagens or zouden zijn en'de nieuwe emmers (waarvan de levering een lange ter mijn vraagt) nog niet. dan zou er ernstig* stagnatie kunnen ontstaan. Om deze reden word. aan de Gemeenteraad een tussentijds cre- diet aangevraagd van ƒ56.000, voor het bestellen van 7830 uniforme em mers. L3 De restauratie van de Singel kerk vordert snel. Nadat men ge constateerd had, dat de kerk op zich zelf nog wei stevig stond, maar dat de vloerfunderingen ver zakten, zodat de vloer naar het midden dertig centimeter helde, heeft men de zaak stevig aange pakt. De voorkerk heeft zijn nieu we fundering van twintig puls- palezi, die 20 meter diep steken tot op een vaste zandplaat. Een vloer van gewapend beton is gelegd (100 m3), waarop de hou ten ondergrond voor de banken en de langwerpige hardstenen tegels reeds zyn geplaatst. Voor het al taar zijn de scheuren in de ge welfbogen reeds gedicht en dit ge deelte heeft ook al een grote schoonmaakbeurt gehad. Een nieuw gedeelte van het "gewelf is aan de beurt: de meer dan 15 me ter hoge steigers worden daarheen verplaatst. Links In de muur is men aan het hakken voor het warmclucht rooster en de nieuwe centrale verwarming. Alles moet snel gaan, want eind volgende Kippen vermist, maar later teruggevonden Bij de politie is gistei morgen aangifte gedaan van de vermissing van" negen kippen. De eigenaar van de kippen, die aan de Schie- damseweg woont, heeft zijn pluim vee echter teruggekregen. De die ren zijn later een eindje van de woning gevonden. Ze waren in zakken gestopt en meegenomen. '('oor het nieuwe bedrijfspand van de steen- en offsctdrukkerU „Vlta- Nova" N.V., dat aan de Jan van Rlebeeckweg in het industrieterrein bewesten de Schie zal verrijzen is enkele dagen geleden, zonder enige ophef, de eerste paal geslagen. De drukkerij is thans nog onder gebracht in twee panden, nl. aan de Bakkerstraat en de Overschicse- straat. wat zeer oneconomisch is. Bovendien zijn de ruimten te klein geworden voor het zich nog steeds uitbreidende bedrijf. Aan de Jan van Riebeeckweg komt een geheel nieuw gebouw, ont worpen door de architect Pol uit Vlaardingen, waarbij het mogelijk is de nieuwste snufjes op drukkerij- gebied toe te passen. Papier uiterst gevoelig voor vochtigheid en temperatuurverschillen, vandaar dat de nieuwe drukkery een luchtrege- lings-installatie zal krijgen. Het gebouw zal worden afgedekt met een zgn. „pannekoek"-dak. een heel lichte dakconstructie, dis isole rend werkt. Door al deze maatregelen wordt een vrijwel constante temperatuur gegarandeerd het hele jaar door. In het nieuwe gebouw komt de eigenlijke drukkery parterre te lig gen, terwijl op de verdieping de .li thografische afdelingen, de cantine en het kantoor komen. De totale bedrijfsruimte bedraagt 1500 vier kante meter. De hoge steiger in de Singelkerk wordt weer verplaatst. Een ander gedeelte van het gewelf zal onder hemden genomen morden. Je moet bepaald geen last van hoogtevrees hebben op zo'n steiger. week moet dit gedeelte van de kerk kant en klaar worden afgele verd, op het altaar na Want in October is het achter schip van de kerk aan de beurt, waar op het ogenblik met een noodaltaar en gescheiden door een schot van het restauratiewerk in1 het andere gedeelte, de kerkdien sten plaats vinden. De rollen zui len dan worden omgedraaid. In de achterkerk zullen dezelfde werk zaamheden verricht worden. Alleen zullen hier twaalf pulspalen de vloer dragen. Het gehele werk zal voor October gereed moeten zijn en om dat te bereiken wordt er door de mannen van de firma Kuypers. die het werk uitvoert, ook 's avonds gewerkt. De verzakking van de vloer is aanleidig geworden om metéén de hele kerk maar een opknappertje geven. In de gewelfbogen zaten scheuren en hier en daar waren er stenen uit het metselwerk gevallen. Tijdens het indrijven van de puls- palen kwam er een groot stuk ge steente uit de rand van een ge welfboog naar beneden vallen. Met steigers is men op het ogen blik aan de gewelven bezig, waar bij tevens een flinke schoonmaak beurt wordt gegeven, zeker geen overbodige luxe. En dan moeten de banken en het beeldbouwwerk weer op hun plaats worden ge bracht. In afwijking van het oorpronkelij- ke plan zal met het in orde bren gen van het altaar en de beelden, in de nissen er naast worden ge wacht totdat ook het werk in net achterste deel van de kerk gereed is Dit hangt samen met de opzet om de beelden en het altaar in hun geheel iets tiooruit te brengen, zo dat deze ook voor de kerkgangers, die aan de zijkanten zitten beter zichtbaar worden. De verzakking van. de vloer vindt zijn oorzaak in het feit. dat de palen van de uit omstreeks 1880 daterende kerk niet voldoende diep en onder de vloer teveel verspreid zijn gesla gen. Deze houten palen steken 14 tot 18 meter diep, wat niet voldoen de gebleken is. Wel rusten ze op een zandlaag, maar daaronder lig gen nog verschillende kleilagen, die mede door een verkeerde verdeling van de belasting de verzakking ver oorzaakten Op twintig meter diepte ligt de stevige zandplaat die een dergelijk zwaar gebouw kan dragen. Wat de 'belasting betreft: het met selwerk van de vloer was te zwaar gemaakt en doordat de fundering van muren en dak met het dragen- dP metselwerk verbonden was, druk„ te dit gewicht ook nog eens extra op de weinige en veel te verspreid staande heipalen. De onderaannemer firma De Waal heeft gezorgd, dat de nieuwe hei palen in de grond zijn (<en worden gedreven. Terecht gedreven, want een heiblok is bij dit werk niet te- pas gekomen. Volgens de nieuwe methode, die veel toegepast toordt in vertrekken waar eigenlijk te weinig ruimte is, morden de zogenaamde pulspalen in gedeelten de grond in gedrukt onder een druk van 400 at mosfeer. Een werk, dat vrij snel verloopt en geen getuid uoortbrengt. of trillingen, die schade aan de ge- boutoen kunnen veroorzaken. ROTTERDAM Wat we vroeger het oudste en intiemste stuk van onze binnen stad noemden komt na 15 jaar ook terug. Het kómt terug en met een moed en een frisheid dat men er zijn pet voor eet afnemen. Daar rondom de Botersloot en de Panne- koefcstraat met het eigen Nieuwe MarktLijnbaantje wordt het weer gezellig om te kuieren zoals we dat vroeger gewend waren onder de bogen van het viaduct en aan de stalletjes op de Goudse Singel (langs de doorsteek van de Jonker Fransstraat naar de Pannekoek- straat). Vanmorgen zjjn aan de Nieuwe Markt schuchter en bescheiden te gen de ingangsgevel van de Ge meente Bibliotheek vijf kramen be gonnen. De vlaggende buurt en da stralende zon werkten beslist be moedigend mede om deze herstelde boekenmarkt te doen slagen. De rijdende jeugdbibliotheek was ook al van de partij. Het duurt niet lang meer, of heel Rotterdam weet weer, dat bij de Vrijheidsmaagd boekenmarkt is. Het Christelijke Fanfare-corps „Usselmonde" viert Woensdag 5 October zijn 60-jarig bestaan met een herdenkingsavond in het nieuwe Verenigingsgebouw te Usselmonde. Tijdens de herdenking zullen door de voorzitter van de wijkraad voor Usselmonde, de heer J. H. Hoog land, nieuwe instrumenten voor het corps aan voorzitter M. van Buren worden overgedragen. Op Zaterdag 1 October neemt de N.V, Centrale Papierhandel net nieuwe pand aan de Linker Rottte- kade in gebruik. Op die dag zal de heer A. J. Grootenhuistevens het feit herdenken, dat hy 50 jaar geleden zyn intrede in het papier vak deed. De N.V. Centrale Papier handel werd opgericht in Maart 3920. Na het bombardement is de firma in verschillende panden ge vestigd geweest. Met het nieuwe pand hoopt men voorgoed een pas sende ruimte gevonden te hebben. De 3-jarige Geertrui da J. Engel vaart van de Wolphaertsbocht is gisteravond om 6 uur teen zij in de omgeving van de -'ir'eriijk" wo ning plotseling de rijbaan over-tak. tegen de laadbak van een nasteen de vrachtauto gelopen. Het kind werd tegen de straat geworpen en kreeg een achterwiel over 't hoofd. Zij werd naar het Zuiderzieken- huis vervoerd, waar de dood ge constateerd moest worden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 1