Kamer accoord met hoger salarissen rijkspersoneel BRYLCRiEM Russen verlangen „Al-Duitse Raad" Academisch gevormden nog verder omhoog Stormen razen over Engeland en Ierland Nobelprijzen chemie en natuurkunde Spoken Westen: vrije verkiezingen voorwaarde Veel critiek op georganiseerd overleg Wrijf Kou en Pijn we9 met DAM PO Koningin dronk koffie bij een Creools gezin Inhoud manuscripten Z.-Afrikaanse prijs vraag „poppekas" SANOSTOL «sis? Noodtoestand in Cork Fransen willen geen nieuwe VN-leden Peron naar Nicaragua vertrokken ULO-onderwijzers op korte termijn hoger gesalarieerd ie e*> Mïjjt het betrouwbare zelfwerkend wasmiddel voor do kuist/mm, die mei wed haar wasgoed, waard is! RAI: Hogere invoer rechten op motoren onaanvaardbaar DrDu Vigneaud: vcrsitelt hormonenleer Lamb en Kusch: kernonderzoek Zorin wordt Russisch ambassadeur in Bonn In Engeland blijft de 2-jarige dienstplicht //ERM0GENF Vara-jubileum in de aether RADIO ÈRT.V. VOORSTEL IN GENÈVE Handen en Linnen r,,w'PUROL Prins Asfa Wossem zal Haile Selassie opvolgen Gaat Nijmeegse tram verdwijnen? Donderdag 3 November 1955 (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG. Zonder hoofdelijke stemming: heeft de Tweede Kamer haar goedkeuring gehecht aan de salarisverhoging van het rijkspersoneel met terugwerkende kracht tot 1 Januari- Deze verhoging betekent een extra salarisbedrag op de begroting van ƒ45 millioen. Het belangrijkste nieuws, dal de behandeling van dit wetsontwerp opleverde was een mede deling van minister Beel, dat de regering van oordeel is, dat de situatie ten aanzien van een bepaald deel van het hoger en middelbaar rijksperso neel zodanig is. dat voor hen opnieuw een salarisverhoging nodig wordt geacht. Met name zullen daarvan de academisch gevormden profiteren. Deze salarisverhoging wordt inmiddels reeds geruime tjjd uitbetaald In afwachting van de goedkeuring door bet parlement. jaar werd door alle sprekers aange roerd. „Bij een herhaling van zo'n conflict", zo drukte de christelijk- historicus Beernink het uit. „kun nen wij het georganiseerd overleg wel opdoeken". Zowel de KVP-er Van der Zanden, de anti-revolutio nair Stapelkamp als de socialist Blom vonden, dat de regeringsdele gatie in het G.O. te weinig armslag van de regering had gekregen, zo dat er van overleg weinig sprake was. Maar in tegenstelling tot de spre kers van de andere fracties zei de Wat de primaire arbeidsvoorwaarden betreft, weigerde de minister een verzoek van de communistische frac tie om het overleg raet de vakbon den over de salarissen onmiddellijk te hervatten. De communist Reuter diende daarop een motie in, waaraan door de andere partijen echter geen aandacht werd besteed. Vandaag zou er over worden TWEEDE KAMER gestemd, maar zij is kansloos. Wat voorts de verbetering in de secundaire ar beidsvoorwaarden aangaat, Beel, dat de regering niet zal nalaten het bedrijfsleven op dit punt te volgen. Hij wees er echter op, dat verbetering op dit punt (zoals ver lengde vacantie) niet zonder meer wordt gegeven, maar dat hieraan voorwaarden zijn verbonden. Ook bij het Rijk zal men er daarom niet dadelijk en zonder meer toe over- gaan. Het conflict in het georgani seerd overleg aan het begin van dit (Advertentie l.M PARAMAK, AO Koningin Ju liana heeft Woensdag bij de creool Hugo Japine koffie gedronken. Ja pine is een klein ambtenaartje, die vlak bij de Bruynzeel-faoriek woont. Hij zat met zijn gezin «ran de maal tijd toen de Koningin binnenkwam. Zij vroeg Japine hoe zijn huis een der honderd stenen woningen, door de bewoners gemeenschappelijk ge bouwd hem beviel en verder al lerlei over zijn manier van leven Verder bezocht zij een crèche en een school voor dove en blinde kin deren. Toen de cineast Piet Buys vanuit een zeer wankele positie haar wilde filmen waarschuwde zij hem: „Pas op, dat is gevaarlijk!" Vooral voor de blinde kinderen toonde zij intense belangstelling. Met ontroe ring keek zij naar het dansen van deze jongens en meisjes, die de mu ziek „voelen". Woensdagavond begaven de Ko ningin en de Prins zich aan boord van de mijnenlegger „Willem van der Zaan", die hen voer naar Wage- ningen. waar het koninklijk paar vandaag irrigatie werken en boerde rijen van Nederlandse immigranten die daar rijst verbouwen zal bezichtigen. KAAPSTAD „Die skrywers het dikwels slegs poppekas aan mekaar getimmer en dit dan bevolk met poppe wat dans na gelang die tou- tjies getrek word. Kortwegdie ver bale was swak van bou en het in hul mensbeelding niet tot roman kunst geryp nie". Dit oordeel heeft de jury geveld, die de manuscripten moesten be oordelen, welke waren ingestuurd voor de roman-prijsvraag, uitge schreven ter gelegenheid van het eeuwfeest van Pretoria. Zij besloot dan ook de eerste prijs niet toe te kennen Wel verleende zij twee tweede prijzen: aan Johannes Hein tjes voor zijn boek ..Stormvlei" en aan mevr. E. W. jVfaskcw voor haar werk „Die Boonsaaiers". afgevaardigde Blom. die als voor zitter van de Algemene Bond van Ambtenaren zelf aan het overleg met de regering had deelgenomen, dat de schuld voor de lange duur der be sprekingen zeker niet in de eerste plaats bij de regering lag. De andere vakbonden hadden volgens hem schandelijk overvraagd en zich niet aan de richtlijnen gehouden, die ook voor de lonen in het bedrijfsleven waren vastgesteld. Minister Beel zei uitzijn antwoord eveneens te betreuren, dat het ge organiseerd overleg had gefaald. De regeringsdelegatie had wel enige vrijheid, maar de marge tussen de salarissen die werden gegeven en die welke in overeenstemming met de richtlijnen konden worden ge geven. was nu eenmaal klein De commissie die tot taak heeft de regering verslag uit te brengen over de vraag, of er nog een verschil is tussen het loonpeil in het vrije be drijf en dat van de lagere en mid delbare rijksambtenaren, zal vol gende maand rapport uitbrengen. De minster beloofde, dat de even tuele consequenties van dit verslag niet lang op zich zullen laten wach ten. Een andere toezegging was, dat salarisherzieningen voor afzonder lijke groepen van rijkspersoneel voortaan steeds als zij ter sprake komen geval voor geval zullen wor den behandeld. Advertentie I.M.) bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers LONDEN De zuidkust van Ier land en de westkust van Engeland hebben gisteren door hevige stor men te lijden gehad. De rivier de Lee ïn Zuid-Ierland trad door het opgejaagde water in het centrum van de stad Cork buiten haar oe vers. Het laaggelegen deel van de stad stond na enkele uren reeds over een vierkante mijl tot 1.20 m onder water. Het Rode Kruis kon digde de noodtoestand af. Te Bantry, 30 mtjl ten Westen van Cork, kwamen stortzeeën tot in de hoofdstraat. Kleine scheepjes in de haven werden door de golven tegen de kademuren gesmeten en verplet terd. Bij Kinsale, eveneens in de omgeving van Cork, brak de zee wering bij springtij op twee plaat sen, tengevolge waarvan ook het centrum van deze plaats blank kwam te staan. Vissersboten en wrakstukken werden, op de haven weg gesmeten. Aan de westkust van Engeland zochten vele schepen de havens op. De storm trok het binnenland in met snelheden, die varieerden van 40 tot 100 kilometer per uur. Bomen werden ontworteld en schoorstenen van de daken gerukt. Ook op de Noordzee was het slecht weer. Een groot deel van de Engelse haring vloot moest in Great Yarmouth een toevlucht zoeken. Minister Algera hoort; Scherp oordeel over wet inzake zeelieden oorlogsslachtoffers (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Tweede Ka mer is begonnen met de behande ling van een voorstel van minister Algera tot wijziging van de wet, welke aan ruim 1650 zeelieden-oor- tdgsslachtoffers een buitengewoon pensioen toekent. Gedurende de zes jaar, waarin de wet toepassing heeft gevonden, is n.l. gebleken, dat een aantal bepalihgen niet heeft beant woord aan haar doel. Op tal van pun ten had minister Algera wijzigin gen voorgesteld doch de eerste spreker de libe raal Ritmeester ex-burgemeester van Den Helder beloonde hem met een aanklacht op de wijze, waarop de wet tot dusver was uitgevoerd. Naar diens mening was de wet n.l. door allerlei spitsvondigheden „uitge hold" en aan een groot aantal per sonen, dat rechtmatig daarop aan spraak kon maken, een uitkering onthouden. Hn noemde een aantal dier g.vallen met naam en toenaam. Zijn slotsom was. dat als de rege ring in oorlogstijd ooit weer een be roep zou doen op de zeelieden, deze daaraan slechts zouden voldoen mits beter voor hun eventuele nabe staanden zou worden gezorgd. (Advertentie IM.) TWEEDE KAMER GENèVE. Frankrijk heeft de Westelijke mogendheden te verstaan gegeven, dat het zich verzet tegen een plan om 18 nieuwe leden tot de V.N. toe te laten. De Franse minister van Buiten landse Zaken, An+oine Pinay, heeft Dulles en MacMillan hiervan in ken nis gesteid. Finay ging uit van het standpunt, dat de oppositie tegen de kwestie- Algerije door een dergelijke toelating van nieuwe leden alleen maar groter zou worden. Hij liet doorschemeren, dat Frank rijk in de Veiligheidsraad zo nodig van zijn vetorecht gebruik zou ma ken. BUENOS AIRES Ex-president Peron van Argentinië is per vlieg tuig naar Nicaragua vertrokken. Gis termorgen vroeg heeft hij Paraguay, waar hy asyl genoot, verlaten. Peron vertrok op_ eigen verzoek. De president van. Nicaragua, Sotnoza heeft intussen reeds verklaard, dat de Argentijnse ex-dictator welkom is. Twee jaar geleden bracht Somo- za een bezoek aan Argentinië, waar hij hartelijk door Peron werd ont vangen. ©VeR 1>E KtPiVr GEVOEGENj v£VEw5 Na een „wild'-dineetje een Spencer V moet dit mot "rkeerd lezen hij ao'n tcild-dineetje gaat 't meestal heel rustig toe, Trouu-enhet jagen zelf is hij ons een kalme sport. Heel anders dan bijvoorbeeld bij de Australische bosnegers, die zolang achter een kan goeroe aanlopen tot beest zich moeheid maar getcortnen geeft. De jachtsporl is so oud als de wereld en jagers zijn traditionele fijnproevers Het zal V dan ook niet verbasendat zoveel jagers Spencer verkiezen. IFant ook voor hen is een Spencer een genot dat een traditie werd. atAirn- EC.ÏTHOWi Dit merk op elk doosje Spencer waarborgt U de onveranderlijke kwaliteit Kr, DEN HAAG. Een voorstel van de regering tot verhoging van de salarissen van de ULO-onderwijzers, die in het bezit zijn van een of meer z.g. TJLO-akten, is in bespreking bij de bijzondere commissie voor geor ganiseerd overleg voor het onder wijzend personeel by het lager on derwijs. Na het ontvangen van haar advies zal de regering wijziging van het bezoldigingsbesluit binnen de kortst mogelijke tijd. bevorderen. Dit heelt minister Cals geant woord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid Algra. DEN HAAG. ïn de Noordzee is vijftien mijl ten westen van Eg- mond aan zee, een drijvende mijn 1 gesignaleerd. (Advertentie l.M.) Persll A B 3510-P 1 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. - „Onaanvaardbaar" noemt de RAI het plan van de Bel gische regering, de invoerrechten op motorfietsen, losse motoren en on derdelen van motorrijwielen, scoo ters en brommers drastisch te ver hogen. Zij dringt er dan ook bij de minister van Economische Zaken op aan, dit Belgische voorstel van de hand te wijzen. België en Nederland hebben, in gevolge de Benelux, een uniform douanetarief, zodat wijzigingen in beide landen moeten worden inge voerd. Van Belgische zijde wordt pressie uitgeoefend om deze verho-- gingen ook bij invoer in Nederland te laten gelden. Het Belgische voorstel zou er toe leiden, dat motorfietsen 150,— duurder worden. STOCKHOLM De Nobelprijs voor scheikunde is toegekend aan prof. Vincent dn Vigneaud, hoog- Advertentie l.M.) de natuurlijke plans I van gezond haar j BRYLCREEM 1 ee„ i'raaie, natuurlijk f' aan Üw haat B RYLCRE E M uerft niet, plakt "iet, d™»St haar niet uit BRYLCREEM houdt Uw hoofdhuid fris en gezond, voorkomt roos 'S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSINC V. rruoT Unarm Jarq. Mot K.V., Amsterdam STOCKHOLM, Aan de Ameri kaanse geleerden dr WELamb en dr P. Kuscti is de Nobelprijs 1955 voor natuurkunde toegekend. Prof. Lamb van de "universiteit van Stawford in Californië, kreeg de prijs wegens „zijn ontdekkingen aan gaande de fijne structuur van het waterstofspectrum.", prof. Kusch we gens „zijn precisie-bepaling van de magnetische beweging vart het elec tron". Prof. Kusch, specialist op het ge bied van het atoomonderzoek, is in Duitsland geboren, doch in zijn eer ste levensjaar reeds naar de VS. gekomen en, als kind genatura liseerd. Hij is 44 jaar. Tijdens de oorlog was hij betrokken bij weten schappelijk onderzoek van de uni versiteit van Columbia, Daarna maakte hij onder meer deel uit van de technische staf van de afdeling wetenschappelijk onderzoek van de „Bell Telephone Company", MOSKOU De Russische waar nemende minister van Buitenlandse Zaken, Zorin, is benoemd tot ambas sadeur van de Sowjet-Unie In West- Duitsland, aldus is Woensdag door de Fowjet-premier, maarschalk Boelga- nin, medegedeeld. Tn 1947 werd Zorin. toen ambassa deur te Praag, benoemd tot onder minister van Buitenlandse Zaken met behoud van zijn ambassadeurspost in Tsjecho-Slowakije. Van Augustus 1952 tot Maart 1953 was hij perma nent vertegenwoordiger van de Sow- et-Unie bij de Verenigde Naties. In de biochemie aan de tml- van Cornell, New York. Prof. Du Vigneaud is 54 jaar. Ge durende verscheidene jaren heeft hij gewerkt aan het bepalen van de structuur der hormonen, die worden afgescheiden door de onder de her senen gelegen slijmklier. In de afge lopen lente publiceerde hij een rap port over zijn werk, waaruit bleek, dat hij er niet alleen in geslaagd was de chemische samenstelling van deze hormonen vast te stellen, maar dat hij deze ook langs kunst matige weg kon maken. Deze ont dekking is van groot practiseh be lang, daar men thans geen gebruik meer hoeft te maken van dierlijke hormonen. Tevens is de weg geopend voor verder onderzoek. Professor Du Vigneaud is de eer ste geleerde geweest, die langs syn thetische weg een praeparaat heeft samengesteld dat gebruikt wordt bij de behandeling van gewrichtsrheu- matiek. De prijs voor chemia bedraagt ruim 130.000 gulden. LONDEN. Het Britse Lagerhuis heeft zich Woensdagavond met 326 tegen 263 stemmen uitgesproken te gen een Labourmotle, waarin werd aangedrongen op een onmiddellijke verkorting van de dienstpllcbtpcrlo- de. Dienstplichtigen komen op het ogenblik voor eerste oefening twee jaar onder de wapenen. Vervolgens hechtte het Lagerhuis zonder formele stemming zijn goed keuring aan het plan van de regering de Britse strijdkrachten tegen April 1958 met 100-000 man in te krimpen en te brengen op een sterkte van 700.000 man door de dienstplichtige leeftijd geleidelijk van 18 op 19 jaar te brengen. Critiek te Djakarta Ambonezen gevaar voor Indonesiërs vrijheid DJAKARTA. Bij de debatten over de regeringsverklaring heeft de oud-mini ster van Defensie, Iwa Koesoemasoemantor, (die sedert kort weer als parlementslid is toe gelaten) verklaard, dat de door de regering toegestane repatriëring van Ambonezen, gezien de belangrijk heid van deze kwestie, eerst aan het parlement voorgelegd had moe ten worden. Hij noemde dit „een naief gevaar lijk besluit", vooral met het oog op de binnenlandse veiligheid. (Advertentie l.M.) HOEST, GRIEP... verjaagt da aanval. ATHENE. In Serres in Oost- Macedonië (Griekenland) is in een wapenopslagplaats een dynamic t- voorraad ontploft. Acht personen vonden de dood, 180 werden ge wond. P)E pleats huis «urn van handeHna ft huis van Annie M. G. Schmust. Zij schrijft. Haar zoontje staat aan net raam en kijkt de melkboer na. „Mammiezegt hy. „De melkboer hè, melkt ere nou zelf de koei?" „Nee, tegenwoordig met meer. „Vroeger wel?" ,Ja, vroeger wel Maar nu ver kóópt fcy alleen nog maar de melk." „O." In de buurt van het schrijfbureau gaat hij op de grond zitten spelen, terwijl moeders pen bedrijvig krast. Eindelijk vraagt hy: „Mammie ,ja?" „Wat doe jij „ïfc schrijf." „Wat schrijf je?" ,Jk schrijf een versje." „Een versje waaróver?" „Over spoken." Wat zijn spoken Stilte. Ze denkt na. Want hoe maak je een klein jon getje zoiets op een eenvoudige ma nier duidelijk? Terwijl ze naar een bruikbare formulering zoekt, vraagt hij, om haar te helpen." „Wat doen spoken dart „Tjaze tvaren rond," antiooordt ze. Waarop hij begrijpend zegt „O ja, vroeger. Maar nou zijn z* ui er kan:." KRONKEL. ff ET Var a-programma stond gis- teravond in het teken van het dertig-jarig bestaan dezer omroep vereniging. Hoogtepunt waren de „18 variaties op het Vara-thema", die een belangrijk brok omroephis- torie op heel aantrekkelijke wijze tot leven brachten. Het was prettig de pittige nasaal- Groningse stem van S. de Vries Jr.. Nederlands grootste hoorspelregis seur, eens uit de luidspreker te horen. Via de commando-mi crofoon in de controlekamer interviewde „S" een groot aantal oudere en jongere medewerkers van de Vara. Hij deed dat op echt gemoedelijke huiskamer toon. We werden er weer eens aan herinnerd, hoe primitief het begin, dat toch nog maar betrekkelijk kort achter ons ligt, is geweest. Het was goed, dat we ook even de stemmen te horen kregen van twee kunste naars, die voor 1940 zo vaak in de Va ra-programma's hebben geklon ken: die van wijlen Joseph Schmidt en die van Ernst Busch (thans lei der van de Academie- voor Drama tische kunst in Oost-Berlijn Het hoorspel „De familieraad", dat Ed, Hoornik in opdracht van het Vara-bestuur heeft geschreven, is een tegenvaller geworden. Het bleef beneden het niveau, dat we van de door S. de Vries Jr. geregisseerde Woensdagavond-hoorspelen gewend zijn. Als thema had Hoornik het emigratie-probleem gekozen, dat hij aan de orde stelde in de vorm van een onwezenlijk familie-conflict. Het werd een bloedarm geval, met dia logen in een rhythmisch proza, dat nogal pretentieus aandeed. Ook de compositie met.de vrij lange mono logen en de willekeurig ingelaste „flashbacks" kon ons niet bevredi gen. Het aardigst waren nog de harp- intermezzi van Rosa Spier. (Van een onzer redacteuren) GENÈVE. Minister Moio- tow heeft gisteren, nadat zgn Westelijke collega's daar da genlang op hadden aangedron gen, Russische voorstellen ïn verband met de hereniging van Duitsland ingediend. Ze CAiRO. El Fassi, leider van de Marokkaanse nationalistische Istiqlal partij, heeft verklaard, dat, de terug keer van Ben Joessef op de Marok- i ruw kaanse troon de bevolking van Ma- j rokko zich door haar vreugde niet I moet laten afleiden van de komende I strijd. i (Advertentie I.MJ Hij zei, dat er nog een lange weg moet worden afgelegd, voordat de nationale onafhankelijkheid tot stand is gebracht. Op Dinsdag 8 November wordt de Siamese tweeling, Folk je (links) en Tjitske rechtsde Vries die destijds met goed ge volg operatief gescheiden werd twee jaar. De meisjes wonen thans met hun ouders iu Bergum. zijn uiterst mager. In feite fee- treffen zij niet de hereniging, maar de voorbereiding daar van door een al-Duitse raad. Deze raad zou moeten zyn samen gesteld uit vertegenwoordigers van de departementen der Bondsrepu bliek en der Duitse democratische republieken. Wat Duitsland betreft, meende hij, dat er maar één realistisch uitgangs punt is: de erkenning van het be staan van twee onafhankelijke en souver :.in*" Duitse staten. Voorlopig dienden die beide staten in een Europees veiligheidssysteem te war den opgenomen. Niet via het automatisme van zgn. vrije verkiezingen maar alleen via toenadering en samenwerking der beide Duitse deelstaten achtte Mo- lotow de hereniging bereikbaar. Een herenigd Duitsland zou niet mogen deelnemen aan bestaande militaire blokken en dus in militair opzicht neutraal moeten zijn. De Westelijke ministers zagen in het plan vooral angst voor vrij» verkiezingen. Wat Molotow in Liite wil is de Duitsers een politiek re giem dicteren. De enige voorwaarde voor het Westelijk veiligheidsplan is: her eniging van Duitsland op basis van vrije verkiezingen. ADDIS ABEBA. Tijdens de viering van het 25-jarig vorsten- jubileum van Kaile Selassie, keizer van Ethiopië, is bekend gemaakt, dat zijn zoon, de 41-jarige kroon prins Asfa Wossem. zijn vader eer lang zal opvolgen. Talrijke staatshoofden hebben da keizer ter gelegenheid van zijn jubileum kostbare geschenken ge zonden. (Van ome correspondent) NIJMEGEN. Wethouder W. Beukema. heeft Woensdagavond of ficieel aan de raad meegedeeld) d^t haar binnenkort een voorstel zal be- relken tot opheffing van de gemeen- lelijke electrtsche tram. Daaronder valt ook de electriscbe I bergbaan van Beek naar Berg en i Dal. waarvan 's zomers tiendulzen- i aert vreemdelingen profiteren.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1955 | | pagina 2