- De Hoofdweg naar Ketliel: :in van groot wegenplan C D Ontwerp gereed voor de Noordvestbrug ADMINISTRATIEVE KRACHT HOUTMAN *egin n „jDam Busters spanning en techniek van stunt Cursus voor jeugdleiders V. d. Lee slaat v. Duikeren in 24 beurten Koeriersters HET GAAT ER TOCH VAN KOMEN PIANO'S ORGELS B en W vragen f280.000 voor het voorbereidende werk KOSTEN: F 555.000 PASSAGE VERTOONT: ,S)e ondergang van Metaluna" Elckerlyc en Tosca voor Kath. Kring Herv. Jeugdraad: Twee nieuwe vuilniswagens Rijwielstalling bij Appelmarkt Kerkdiensten Burgerlijke stand Gevaarlijk spel met carbid In het Gem. Ziekenhuis Voormalige t.b.e.-barakken krijgen andere bestemming Districts-biljart 2e kl. lihre Serie van 30 van Van Rees Een schaatsmiddag voor de kinderen Door nachtwaker op heterdaad betrapt Fitter bedwelmd bij gaslek BRANDJE Warm onderdak in Croosw. Volkshuis Expositie van havenprenten Trein grijpt auto SCHIEDAM L. ELSBACH MAR ANATHA Zaterdag 18 februari 1956 (Advertentie IM.) Singel 114-116 - Schiedam Sedert jaren vertrouwd adres i>enev«!,Hf.leJ3JenH5fledcn heeft het gemeentebestuur van Schiedam, met iï een 5roots pIan ontworpen voor de uitbreiding van nieuwi VolScns Uitbreidingsplan is ook de bS» vi« wlfUVlan verrezen' die zich momenteel gestadig uit- b eidt. Voor deze uitbreiding is echter ook een groot wegenplan ontworpen dal vrij Ingewikkeld is. daar het aan moet sluiten op de ontwe^en vo^r "V"1ks* en een provinciale weg. Hiervan js tot nog toe niet veel te Mnq i Cew*cst: oC Vet zou begin van de aanleg van de Burg. van Haarenlaan moeten zyn. B. en w. komen nu echter met een voorstel bi» Jmv -1" ïad 0m een be^n te roaken «et de uitvoering van dit aVfify.ke~.w'esenp,an en een krediet van ƒ280.000 wordt aangejaagd ookvandebfen van de aanleg Tan d e wlgen afs- ook van de bouw van een nieuwe brug over de Poldervaart. Aan de toelichting op dit voorstel ontlenen wij het volgende: Op het Uitbreidingsplan komt een grote wegverbinding voor. welke be ginnende bij de Vlaardingerpoort eerst het verlengde van de Nieuwe Haven en dan in -noordwestelijke richting door Nieuwland loopt; zij zal de Burg. van Haarenlaan kruisen naby het kruispunt Damlaan-Oude- dlik en vervolgens onder de spoorlijn naar Vlaardingen doorgaan. Ten noordwesten van de spoorlijn zal dc Schledamscw-eg a niveau ge kruist worden en daarna zal de weg met een overbrugging over de Pol dervaart gaan. Splitsing Ten westen van de Poldervaart zal de weg zich splitsen in twee rich tingen, elk met een tweeledig doel De tak naar het noorden zal de nieuwe verbinding vormen, van het zich steeds uitbreidende Tuindorp Kethel met de stad en zal tevens dienen voor do aansluiting van de provinciale weg Den Haag West- Delft-Schiedam. De tak naar het wes ten zal lopen naar de greus met Vlaardingen. Deze tak za! een recht streekse verbinding tot stand bren gen met het noordelijk deel van Vlaardingen en dus de Vlaardinger- dijk met de brug by de Vijfsiuizen sterk ontlasten. Voorts zal deze tak de stad verbinden met bet westelijke aansluitingspunt. dat Schiedam ot> de Rijksweg 20 zal.krijgen. Bij het splitsingspunt ten westen van de Poldervaart zal op de nieuwe wegverbinding ook nog aansluiten het sportvcldencomplex bewesten de Poldervaart. In Nieuwland is met de aanleg van de nieuwe wegverbinding in feite reeds een begin gemaakt in verband met het „545-won:ngen"-pIan. waar bij de Damlaan gedeeltelijk moet worden verlegd. Dit .gedeelte van de nieuwe wegverbinding gaat dan de randweg vormen van het te bouwen woningcomplex. Voor de sportvelden Er zijn echter redenen.- die het noodzakelijk maken,-dat ook het ver dere deel van de nieuwe wegverbin ding binnen afzienbare tijd tot stand komt. De meest dringende daarvan is wel het gereedkomen van de sport velden bewesten dc Poldervaart. De ze velden zjjn zo ver gevorderd, dat zjj binnenkort door de C. F.C „Hcrmes-D-V.S." en de Schiedamse Sportvereniging „S.V.V." zullen kun nen worden bespeeld. De wedstrijden van deze vereni gingen zullen veel bezoekers trek ken^ waarvan er zich velen per auto en rijwiel naar de velden zullen be geven. Het is uiteraard dringend ge wenst. dat de stroom van bezoekers in zeer korte" tijd kan worden aan- en aJgevoerd. De aanwezige wegén, zijn hiervoor, on toereikend.. Prov. weg nadert "d Een andere reden, welke de tot standkoming van de nieuwe wegver binding noodzakelijk maakt, is de vordering van de aanleg van de Pro vinciale weg. Tussen Den Haag en Delft is deze weg reeds in uitvoe ring, Verwacht mag worden dat ook het gedeelte bij Rethel spoedig ter hand genomen zal worden- Deze weg zal ongetwijfeld veel nieuw verkeer trekken. Voorts zal ook het plaatselijk ver keer tussen de stad "en "het Tuindorp Kernel sterk toenemen, niet alleen door de algemene toename van het verkeer, doch vooral: als gevolg van de in de komende jaren te verwach ten zeer sterke groei van het Tuin dorp. Een nieuwe verbinding tussen de stad en het Tuindorp Kethel is dan ook beslist noodzakelijk. Verder mag worden aangenomen, dat de aanleg van Rijksweg 20 binnen afzienbare tijd zal worden voortge zet. Dit brengt met zich mede, dat ook de verbinding tussen het weste lijke aansluitingspunt en de stad tijdig ter hand genomen moet wor den. Poldervaarfbrug In het plan, dat hiervoor is uit eengezet, is de zuidelijkste van de geplande twee nieuwe verkeersbrug- gen over de Poldervaart verreweg de belangrijkste en het zal noodzakelijk zyn met de bouw van dez#brcg met de bijbehorende wegen binnenkort een begin te maken. Het is zeer gewenst i\u reeds een krediet beschikbaar te hebben in ver band met de voorbereidende werk zaamheden. De directeur van Ge meente Werken wyst er nl. op dat in het betrokken gebied zettingen te verwachten zijn welke het nu reeds treffen van maatregelen noodzakelijk maken. Deze maatregelen zouden moeten bestaan uit het maken van zg. „2andpalen" en het gedeeltelijk aanbrengen van de aardebanen voor de opritten van de brug. Hiermee wordt bereikt dat tegen de tijd dat de brug gebouwd wordt, dé grootste zettingen reeds- hebben plaatsgehad. De fundering van'de brug hoeft dan niet zo zwaar beveiligd te worden, terwijl ook de verhardingen van de weg minder vaak verlegd hoeven. De kosten hiervoor zijn geraamd op ƒ280.000.—; Van de Gemeenteraad wordt een goedkeuring in principe gevraagd van deze plannen en verder de toe wijzing van een krediet tot genoemd bedrag. Het ontwerp voor de nieuwe en vaste brug over de Noordvesfgracht, in het verlengde van het Spinhuis pad, tot de bouw waarvan de ge meenteraad van Schiedam reeds eerder besloten heeft, 13 thans gereed gekomen en door b. en w. aan de raad voorgelegd. De brug krijgt een overspanning van 11 meter met een vrije doorvaarthoogte in "het midden van 1,5 meter. Er'zijn .voorlopig 'vier - opritten ."bij déze brug geprojecteerd én wel aan weerszijden van en evenwijdig aan dé Noordvestgracht. Later zullen er dan nog twee opritten bijkomen die loodrecht op deze gracht staan; een Geen. normale oorlogsfilm, maar een uitermate boeiende, technische repor tage van een gedaagde onderneming, die in de oorlog werd uitgevoerd, i$ de Britse film naar het gelijknamige boek „The dam busters". Hierin wordt de sensationele operatie beschreven, die Britse bommenwerJcers in de nacht otr 16 op I' mei 1943 tegen de uiterst bclanpryke dammen van de Eder en Moehne in het Roergebied uitvoerden. Door dc vernietiging van deze tucr- ken overstroomde een groot deel van het industriegebied. De leider van de operatie, Commander Guy Gibson, de beroemdste RA.F.-pUoot, kwam bij een latere raid om het leven. Het interessante van deze film ligt niet alleen in de zeer suggestieve -weergave van de vermetele aanval zelf, maar vooral ook in de uitvoe rige en begrijpelijke beschrijving van de technische wetenschappelijke voorbereidingen van de actie. De dammen, zo had de ingenieur dr. Barnes Nevil Wallis geconstateerd, konden met het gewone type bom niet zwaar beschadigd, laat staan vernietigd worden. Toen kwam hij op het idee van de „dansende bom", die net als een knikker over bet wa- teroppcrvlak kan ricochercn. Het kostte de uitvinder heel wat moeite vóór de nodige instanties voor zijn experimenten te vinden waren. De proefnemingen, die heel kostbaar waren, kenden menige mislukking, maar tenslotte was het toch zover. Na ettelijke tests werd de ronde bom uit een laagvliegend toestel afgewor pen en inderdaad danste zij als een V- -?• RICHARD TODD als commander Guy Gibson, leidervan jie raid op dc Duitse dammen.. bal over. de oppervlakte naar het doel. Ondertussen was onder commando van Guy Gibson een. speciaal esqua- dron gevormd, dat onder de grootste geheimhouding op de onmogelijk schijnende operatie werd voorbereid. Dit xs nög een verdienste van de door Michael Anderson geregisseerde film, dat zij de nauwe' samen wérking tus sen de man van de wetenschappe lijke planning en die van de opera tionele uitvoering op zo'n menselijk niveau schetst. Michael Redgrave speelt de rol 'van de geleerde, Richard Todd is Gibson: beide zeer reële vertolkingen. In alle opzichten is.in „The dam busters" de authenticiteit consequent nagestreefd. Daarbij is het ook nog een zeer span nende film, In Monopole „De ondergang van Metaluna" is in geuren en kleuren de verfilming van de fantastische Amerikaanse strips, die zogenaamd met een vèr-vooruit- ziende blik verhalen van wonder mensen en wondermachines. die met enorme snelheden het wereldruim doorkruisen op hun vluchten naar tot nog toe onbekende planeten. Om de spanning nog op te voeren, wordt er onderwijl stevig gevochten met wonderlijke vernietigingsmiddelen, die volgens een heel oude traditie de held van het vcrliaal onge moeid laten. Mysterieuze voorvallen en dito zen dingen Instrumenten brengen de jon ge geleerde Meacham in contact met eon zekere Exeter, die voor hem een bizarre wereld, opgebouwd door we tenschap en techniek, onthult. Na verloop van tijd vlucht Meacham (Rex Reason) met do geleerde jon ge vrouw Ruth (Faith Domergue), waarbij de vreemdste avonturen wor den beleefd met aantrekkende stra len. een tocht met een ruimteschip naar de planeet"Metulana, die met bestuurde meteoren oorlog voert te gen een andere planeet .Tenslotte weten de beide aardse stervelingen op sensationele wijze te ontkomen en met een luchtschip de aarde te bereiken, waar ze de herin nering bewaren aan een stukje heel- j al met één mysterie al mysterie. J naar het Spinhuispad, na afbraak van het daar nog staande pand, de ander in het verlengde daarvan. De kosten van de bouw van deze brug, met aansluitende gedeelten kademuur .en de vier opritten, wor den geraamd op 555.000, terwijl nog /7.5(H) nodig zijn vóór de voorzienin gen van gas. water en elektriciteit.' De gemeenteraad zal in .de. eerst-, volgende vergadering de goedkeuring moeten hechten aan dit ontwerp en de nodige kredieten 'móeten, .verlenen. Zoels bekend zal de bouw: van deze Noordvestbrug in de toekomst nog gevolgd worden door de bouw van bruggen in het verlengdevan: de Broersvest en van de Prof. Kamer- lingh Onneslaan. Voor de Katholieke Kring zal me vrouw Oosthoek-Zoetmulder op don derdag 8 maart, aanvang 8 uur, in Musis Sacrum een opvoering geven van de middeleeuwse moraliteit „Den Spyeghel der Salicheyt van Elcker lyc". Reeds in verscheidene plaatsen heeft mevrouw Oosthoek een opvoe ring van „Elckerlyc" gegeven, waar bij ze de diverse allegorische per sonen. die in het stuk voorkomen met gebruik van maskers tot leven brengt. De middeleeuwse schrijvers maak ten van de 'moralite'' om er een moraal, een wijs' lesje uit te laten spreken. De moraal van Elckerlyc (dat is: iedereen) is. dat indien de dood zich aankondigt, al het aardse geen gewicht meer in de schaal kan leggen en alieen het geestelijke van belang is. Iedereen (elckerlyc) dient daarop voorbereid te zijn, want de dood komt voor iedereen. Op donderdag 29 april geeft de Italiaanse Opera een uitvoering van de opera„Tosca" in het Passage theater. Evenals „Madame Butterfly" is deze opera van de componist Giacomo Puccini. Apothekers nachtdienst; Apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan 5. Bellen ojj ongeval: U-U en GJJ Tuin laan 80. teletuon 09290. Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven, geopend iedere werkdag (behalve maan dag) van 9-30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve woens dags en zaterdags) van 7 tot 8.30 uui Zondags gesloten R.k. Leeszaal en Bibliotheek, Dam, geopend iedere dag (behalve maandag) van 2 tot 4 uur- Iedere avond (behalve donder dags en zaterdags) van 7 tot 8-30 uur. Zondags gesloten. Stedelijk Museum; Schilderijen-ten- toonstellingen van de „Start* - groep (tot 20 februari) en van Karei Appel (tot 27 februari). Geopend dagelijks van 2 tot 6 uur, ook des zondags van 2 tot 5 uur. Op woensdag- en vrij dagavond van - 7—10 uur. BIOSCOPEN Passage, 2, 4.15, 7 en 9 uur „The Dambusters". Monopole, 3, 5 en 9 uur: „De onder gang van Metaluna". voorstellingen Musis Sacrum, 8 uur. De Dilettant „Vrijdag de dertiende". Arcade, 8 uuur, K.D.O. „Het grote offer". Volksgebouw, 8 uur. Amicitia to neelavond. Tiyoli, 8 uur. Aquariumver. Oud.- Mathenesse. Feestavond. Blauwe Huls, 8 uur. Vara TV-ciub. Gisteravond is de laatste van de vier cursussen in de jeugdlelderscur- sus 19551956 van de Hervormde Jeugdraad begonnen. Hoewel de deelname aan deze jeugdlelderscur- sus door mensen uit het georgani seerde jeugdwerk niet overweldigend is geweest, is voorzitter ds. J. G. Jansen, toch niet ontevreden over het resultaat. Het feit dat de meeste deelnemers druk bezet zijn met het jeugdwerk en veelal ook nog andere cursussen volgen, heeft uiteraard ook invloed op de belangstelling. De voortzetting van deze cursusreeks, die in deze vorm vorig jaar voor het eerst door de Schiedamse afdeling van de Her vormde Jeugdraad werd georgani seerd, voorziet stellig in een be hoefte. Deze cursussen zijn in zekere zin in de plaats gekomen van die van de Kema (Kerkelijke mede-arbei ders) die vroeger werden gehouden. Een voordeel bij deze nieuwe eursu3 is, dat de deelnemers ook voor één of: meer.onderdelen^van de cursus kun nen inschrijverv.'erï zo kunnen uitzoe-, ken' fy-atvhUo belangstelling heeft. De onderdelen"van de gehele cur sus, die op 23 maart afloopt, waren: 1. De psychologie van schoolkind én praepuber (K. de Bloois), 2. „Sport en spel, theorie én praktijk", 3. „Rondom de bijbel" (ds. J. G. Jan sen.) en 4. Toneel en Lekespel" (ia nog aan de gang). Een gevarieerd programma, dat ongetwijfeld de be langstelling van meer pedagogen ver dient.' - Artsen op zondag In spoedgevallen: zijn dit week einde de volgende artsen te raadple gen; J. van Buren, Buys Ballotsingel 72, tel. 69661; A. Q. C. Klomp, Jul. v. Stolbergstraat 3, tel. 69952 en A. Hoo- gendijk, Tuinlaan 74, tel. 88785. Geopend is apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan 5, die ook gedurende de volgende week de nachtdienst waarneemt De vernieuwing van het wagenpark van de .gemeentelijke Reihigings. eb Vervoersdienst gaat steeds voort. De ze dienst heeft voor het (stofvrij) ophalen van het huisvuil' reeds de beschikking over drie nieuwe „rol- trommel"-auto's maar. vraagt nu om nog twee oude persvuilnisauto's te mogen vervangen door twee: wagens, van het nieuwe type. Deze wagens kosten 37.500 per stuk. Verder zijn ter vervanging van drie oude vrachtwagens drie nieuwe kip-vrachtauto's nodig.' die tezamen 48.000 moeten kosten. Voor. het tech nisch onderhoud van. het wagenpark wordt de aanschaf van een auto matisch doorsmeer-apparaat van ƒ2658 nodig geacht, alsook een hef- brug ten dienste van hét door smeren. Deze heforug kost dan 6220. Aan de gemeenteraad wordt de goedkeuring gevraagd voor de aan schaf van deze vijf wagens en de technische apparatuuren de nodige krediet-toewijzing van 132.500. Oplossing van probleem Voor de bezoekers van het Mono- poïe-theater, die op dc fiets zijn komen aanrijden, is het altijd een probleem waar zij hun rijwiel moeten stallen. De fietsen worden dan tegen de gevels van de panden aan de Appelmarkt neergezet, vaak in hopen tegen elkaar, waardoor een voor het verkeer onhoudbare situatie ontstaat. Een verbetering in deze toestand wórdt door de politie nodig geacht en in overleg met Gemeente Werken is nu een plan geprojecteerd om langs de Lange Haven, naast de Appelmarktbrug een: rijwielstalling te plaatsen, die berekend is op het opbrengen van 50 rijwielen. Deze stalling komt dan naast het brugwachtershuisje, dat nooit meer voor dat doel wordt gebruikt. Dit houten gebouwtje, dat een ontsiering is van de schilderachtige Appel marktbrug, zal in de toekomst ge sloopt worden terwijl op die plaats een urinoir komt. B. en w. vragen nu aan de ge meenteraad een bedrag van ƒ1700 voor de aanleg van dit rijwielrek. Ned. herv. gemeente.- Grote kerk: 10 uur vïv, A. v. d. Ban en 7 uur ds. J. C. J. Dijkstra (Rotterdam) Opendeurdicnst. Nieuwe kerk: 10 uur ds. J. D. Smids en 5 uur dr. L. J. Car.emier. Westerkerk: 9 en 10.30 uur ds, H. W. Hemmes en 5 uur ds. C. v. d. Wal (Polsbroek). Vre- üeskerk: 9 en 10.45 uur ds. J. Gras en 7 uur ds, J. G. Jansen. Kethel 10 en 7 uur ds, P. J. de Bruijn. Geref. kerk. Oosterkerk: 10 uur ds D. v. d. Meulen (Apeldoorn) 5 uur ds. E. J. Oomkes. Plantagekerk: 9.30. uur ds, W. A. Krijger en 4.30 uur ds. G. Brinkman. Julianakerk: 10 uur ds. G. Brinkman en 5 uur ds. v. d. Meulen. Kethel; 9.30 mir ds. F. C. Meyster (Rotterdam) en 2.30 uur ds. W. A. Krijger. Ziekendienst gemeente-ziekenhuis: 7 uur ds. J; Gras. Ned. herv. geref. ev&ng. Gebouw Ire ne: 10 uur ds, C. v. d. Wal (Polsbroek). Westerkerk 5 uur ds. C. v. d. Wal (Pols broek). Ned. prot. bond. Westvest 92: 10.30 uur da. 3. A. Hebly. v Evnng. luth, kerk: 10 uur ds. A. Jcnse (Utrecht).- - V. Oud-kath? kerk. Dam 28; T0.1S uur Hoogmis, Chr, geref: kerk. Kerkgebouw Waran de, B.K.-laan: lO'en 5, uur ds. A. Zwiep. Chr. geref. gemeente. Volksgebouw Tulnlasn: 10 en 4'uur ds. J. M. Middel koop. Oud-gcr'ef. kerk. Jeugdhuis Lange Ha ven 9710 en 5 uur. Leesdienst. Baptistengemeente. Kerkeeb. Broers- vest 53; 10 en 7 uur ds. J, Segaar. Leger des Hells: Lange Haven 27; J0 uur helliglnsssamenkomst. 7 30 uur ver- lossingssamenkomst. -G er rit Verbóon- straat; 6.30 uur openluehtsomenkomst 0.1.v. majoor en mevrouw J, H. Drentje. GEBOREN:. Rudolph W.,z. v. R. W. Asmus en P, G. H. van Gerven. Adriana. d. v. J. van Dorssen en J. van. Eijk. OVERLEDEN: P. A. dén Herder 62 jaar vr. van A. Noordijk. Twee jongelui, öié werkzaam zijn op een tuinderij in Kethel, de ne gentienjarige W. J. van de Parallel weg en de veertienjarige A. K. uit de Wattstraat, waren in de schaft tijd aan het experimenteren met carbid. Op de bevroren poldervaart hielden zij de carbid in een vat en goten daarwater op. Een ontplof fing was het gevolg. Beide 'jongens liepen brandwon den op. Maar terwijl J. na door een arts in Kethel verbonden te zijn. naar huis kon, moest K. wegens brandwonden in de tweede graad aan gelaat en handen in het ge meenteziekenhuis worden opgeno men. In het Gemeente Ziekenhuis moet men'momenteel woekeren met alle beschikbare ruimte en zolang de uit breidingsplannen nog niet uitgevoerd zijn, zal het wel een woekeren blij ven. Zo komen b. en w. weer met De büjardwedstrijden om het kam pioenschap 2e klasse libre, hadden gisteravond een vlot verloop. De eerste partij tussen v. d, Lee (Het Oosten) en Van Duikeren (De Sluis) was reeds na 24 beurten be ëindigd. Met een zekere regelmaat klom v, d. Lee naar de 150, waarbij series van 9. 12 en 19 punten; in de voor laatste beurt speelde hij Van Duike ren nog een serie van 15 voor, waar door hij op 148 kwam te staan. In de 24ste beurt maakte hij de 150 vol. na slechts 5 maal in deze partij;gepoe deld te hebben. Van Duikeren miste in zijn partij slechts 6 beurten, noteerde ook goede series van 10,12 en zelfs van 20 pun ten doch kon toch niet hoger komen dan 106. Schaap moest het hiernaopnemen tegen v. d. Steen, die nog geen enke le partij heeft gewonnen. Toch speelt v. d- Steen een goede party, hetgeen hij bewees door een achterstand van 20. punten na 7 beurten niet alleen te hebben, weggewerkt, doch een voorsprong te behalen van 20 punten. In de 34ste beurt was de stand 132' 130. Schaap kwam na de 37ste beurt op 145 te staan. Van d. Steen had toen een achterstand van. lö punten. Na 2 beurten maakte Schaap de partij uit en kwam v. d. Steen niet hoger dan 141. Van Hees (Confiance) heeft in een. korte wedstrijd van slechts 33 beur ten zijn partij van 'Dijkshoorn (Het Oosten) gewonnen. Aanvankelijk had laatstgenoemde speler de leiding maar Van Rees kwam er beter in en maakte enkele goede series van 7 en 12. In zijn 19e beurt maakte Van Rees de hoogste serie van de avond; n.l. 30, waardoor hij op 97 kwam te staan, terwijl Dijkshoorn 100 no teerde. De Confianee-speler heeft zijn voorsprong niet meer afgestaan en maakte in zijn 33e beurt de :150 voL Dijkshoorn haalde 124. De laatste partij ging tussen de Ko ning (De Karseboom) en Alp henaar (Het Oosten). Met 43 beurten is dit de langste, partij van de avondge worden. Alphenaar. heeft in deze par tij voortdurend de leiding gehad, waarbij de Koning maar niet op dreef kon komen. Het dichtst benaderde de Koning zijn tegenstander in de 18e beurt met een verschil van 7 caramboles. Hier na liep Alphenaar uit en maakte in de 43e beurt met éen serie van 9 zyn 150 vol. De Koning had nog wel 2 series van 10 en een van 9 gemaakt, doch kwam niet hoger dan 129. het voorstel om de voormalige t.b.e.- barakken, oude houten bouwsels, weer een andere bestemming te geven. Een van deze barakken nu zal ingericht worden voor de verpleging van chronische en van reüma-patiën- ten. Er is ruimte voor ongeveer 18 bedden, waarvan bijv. de helft ter beschikking zou kunnen komen voor de chronische verpleegden en de rest voor de reumatiek Een andere barak moet dan inge richt worden voor polikliniek voor de medische specialisten. Want de bestaande ruimte is te klein. Er kun neni niet voldoende spreekuren wor den gehouden. Daarenboven heeft de commissie van administratie van het gem. ziekenhuis besloten om dokter R. E. Hampel, reumatoloog, tot de polikliniek toe te laten, zodat ook voor zijn spreekuur ruimte gevonden moet worden. Met het voorzien van deze moeilijkheden kan niet gewacht worden tot de nieuwe vleugel er is. Om deze redenen stellen b. en. W. aan de raad voor om een bedrag van" 24.500 ter beschikking te stellen en wel ƒ15.000 voor de inrichting van een barak tot polikliniek en ƒ9500 voor de afdeling voor chronische en reuma-patiënten,. Daar de schoolkinderen gistermid dag geen „ijsvrij" gekregen hebben, is er niet druk gebruik gemaakt van de speciale kindermiddag, die door de Schiedamse IJs Vereniging georganiseerd is op de. gepachte ijs baan aan de Spiermgshoek. Dat was wel, jammer, want het was prachtig weer en de baan prima. De SJJ.V, heeft deze baan overigens heel aardig opgeknapt, In het midden afgeschei den door een wal. van opgeveegde sneeuw is er gelegenheid om net kunstrijden te beoefenen, terwijl op de baan daaromheen hard gereden kan worden. 'e kinderen die gistermiddag lustig aan het zwieren waren,, werden nog prettig bezig gehouden 'met on-offi- ciële wedstrijden. Dankzij de activiteiten van con troleur A. L. B. van de Eerste Schiedamse Bewakingsdienst is van nacht een inbreker op heterdaad betrapt. Bij zijn ronde door de sneeuw merkte de controleur om streeks één uur, dat er by de fa. Metallicus aan de Overschiescstraat een ruitje was ingedrukt. Ook zag hij door de opening dat het kantoor daarachter overhoop was gehaald. B. waarschuwde depolitie cn twee agenten stelden een onderzoek in. Daarbij werd in een hoek achter een schrijfbureau de inbreker ont dekt. Het was de 34-jarige koopman H. van W. uit Vlaardingen. Gistermiddag omstreeks drie uuv is de 22- jarige gasfitter J. P. uit de Archimedesstraat het slachtoffer geworden van zijn beroep, Met tweecollega's was hij bezig een lek in een gasbuis te repareren in de Molensingel in Kethel. In zijn werk raakte hij bedwelmd door het uit stromende gas en werd bewusteloos uit de put gehaald. Een arts te Ke thel diende hem zuurstof toe. waar op hi.i bijkwam, Overbrenging nanr bet Gemeenteziekenhuis was nodig De twee andere fitters hebben geen nadelige gevolgen van h'ct gas on dervonden. In een ruimte achter de' para pluwinkel van de heer J. J, van O. aan de Hoogstraat ontstond gister middag een brandje. Door de hitte van de kachel, was 'een daarachter bevestigde plank gaan branden en vervolgens het behang' en het be schot. De heer van O. V. bluste zelf het vuur, de brandweer kon na blussen. Ongelukken déden zich niet voor de schade bedroeg f 200. De evangelisatie-commissie van de Hervormde kerk organiseert mor gen zondagavond in de Grotekerk een opendeurdienst, aanvang 7 uur. Snreker is ds, J. C. J. Dijkstra, pre-' dikant te Rotterdam en het onder werp „Kaf of koren". ROTTERDAM Voor bejaarden Vanaf maandag kunnen bejaarden van tien tot vijf uur terecht in het Crooswijks Volkshuis aan de Van Reynstraat In verband met de heer sende koude hebben- Crooswijkse organisaties besloten, de ouden van dagen op deze: manier een warm onderdak te verschaffen; koffie en snoep zullen tegen kostende prijs verkrijgbaarzijn. Het sociëteitswerk voor de be jaarden gaat overigens door. De organisaties die samen boven genoemd besluit namen zijn; Het Volkshuis het Hervormde Kerkewerk van 'de predikanten F- Oberman en G. van Veldhuizen, Hu- manitas, -stichting „De oudjes van Crooswyk" en de U.V.V. Vanmiddag heeft de heer A. 3. T. Stakenburg in de kantine van het gebouw van de Scheepvaart Verent- ging Zuid aan de Bananenstraat een tentoonstelling geopend van meer dan vijftig tekeningen, aquarellen en luchtfoto's, die allen betrekking hebben op de Maas- en Rijnhaven. Het gemeente-archief stelde belange loos dit materiaal ter beschikking. De prenten, die zijn vervaardigd door verscheidene Rotterdamse kun stenaars. onder wie A. Schotel, J. Be- zemer, A. J. Cornells, Charles Kern- per, Jaap Visser, Piet Groen, Guus Hensch, A. N. Borel én J. Masten broek, geven drie verschillende sta dia van deze havens weer, nl. zoals ze voor de oorlog warén, tijdens de verwoestingen en na het herstel. In het algemeen streefden de kun stenaars er naar een natuurgetrouwe afbeelding te geven, hoewel' er ook voorbeelden zyn van een meer per soonlijke visie.Frappantis wel de veelzijdigheid van deze impressies, die aanzienlijk meer inhouden dan alleen maar schepen en loodsen, ter wijl er bovendien uit blijkt hoe on gemeen boeiend en bruisend van. le ven deze havens zijn. Deze tentoonstelling, centraal ge plaatst in dit havenkwartier, valt in het kader van de pogingen der S.V.Z. om bij de havenarbeiders culturele belangstelling te wekken door, even als bij de' eerste expositie van enkele maanden geleden, aan te sluiten op een hun vertrouwde omgeving, die het gemakkelijk maakt het werk van kunstenaars te begrijpend De tentoonstelling blijft'tot én met 17 maart geopend. Gisteravond laat is een locomotief met een goederenwagen vande NS op het kruispunt WaalhavénDok laan tegen een .personenauto ge botst, De auto begon te slippen en kwam 25 meter- verder op net rij wielpad aan de Doklaan tot stil stand. Doordat de machinist van de trein onmiddellijk remde deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De personenauto werd aan de lin kerzijde zwaar beschadigd. De trein liep geen schade op. Orthoped. chirurg PRAKTIJK HERVAT Permanent Wave Hélène Permanent met toe stel, het beste wat er ts compleet f 5.—, stroomloos 7.50. Op vertoon van. de2e advertentie f 1.— korting! Dames- en herenkapaalon „Hélène", Rembrandtlaan 22. telefoon 67J 70, DE HERE KOMT 4e lezing over de wederkomst van Christus te houden door de heer J, A. BRUYN uit Wassenaar. D.'v. zondag 19 februari 1956 om half zes in het lokaal Broersvest 139 - Schiedam Onderwerp: JOZEF'S VERHOGING Zitplaatsen vrij Verloren Verloren: 2 delige houten meetstok in leren huls, gaande van Nieuwe Haven naar Kethel. T.b.t.b..- Popu- licrenlaan 16, Kethel. Muz.instr, - Radio's Gramofoonplaten HetRadiohuis, Hoogstr. 92, Tel. 68044. Televisie-appara ten 495.—, 650.—, 775.—, 795.—, 895.—, 925.—, 995.—, 1195.—, 1245.radiotoestel len v.a. 98.—. Inbouw gram mofoons BSR 45-—, Braun 75.50, Philips grammofoons 79.—, 89.112.—, Thorens grammofoon in koffer 105.—. Ook op gemakkelijke beta lingsvoorwaarden. Te koop aangeb. 1 Naaimachines koopt u bij de vakman. Voor Schiedam het vertrouwdste adres. A. van Leeuwen, Hoogstraat 82, tel. 65783. Reparaties onder garantie. Betaling tn overleg. Te huur aangeb. Het Radiobuis, Hoogstr. 92, Tel. 68044. Pope wasmachi ne 239.251.50, Fam was machines 172,50, 193.—, 213.—, centrifuges 208.— en. 257.-wringers, Acme 66.35, Holland Electro stofzuigers 135.—, 145.—, 155— Alles met volle garantie. Voor uw feesten geen gloe ien lenen bij de buren, maar bij ons kunt u ze huren, H. J. Stentler, Stoffeerderij Meubelmakerij annex Repa- ratiën. W. Frankelandsestr. 79, tel. 69974. Auto's Motoren Rijwielen Diversen Van Loenen voor Verf. De zaak met de vakkundige voorlichting. Dam 41—43, telefoon .06192, Moffelen van rUwielen, ge- demonteerd, gemonteerd m. bijlevering van nieuwe ket- tingkast, spaken, spathorden en jasbeschermer, S7.50. Frans Waltman, Rotterdam- sedijk 240. tel. 68948. Inlijsten van platen én foto's en aquarellen, schilderijen. Scherpe prijzen en toch 2 jaar garantie. G. van Loe nen, Dam 41—43, tel. 66192, showroom; Vlaardinger- straat 6. Fotografie Voor pasfoto's naar K.-.van Vuuren, Hoogstraat 108, tel, 66720. In spoedgeval desge wenst in 1 uur klaar. Alles op het gebied van glas in lood. „Aa-Ve" Glas-ln- loodbedrjjf. West Franka- landsestraat 16. teL 66280. Lessen Laat uw spiraal vermaken tot modern opklap- of kan- telbed. Prima afwerking, als nieuw terug. Het goedkoop ste adres. D.U,K_ Groenen dal la (Broersveldpad)tel. 67028 (na 6 uur tel. 60789). Ledikanten, matrassen, op- klapbedden, hutledikanten, kampeerbedden, enz. Kom eens praten. Voor scooterles naar Autorij school H. F. Take, Jan Son- jéstraat 4. R'dam. tel. 38777 Numnieroneven <Ue nam oo» oordeel nl«( bonafide op de inhoud der advertentie reage ren worden niet doorgezonden 1 HET GEMEENTEZIEKENHUIS te SCHIEDAM vraagt een v.: (vrl.) in de rang van SCHRIJFSTER Goed kunnende typen, Leeftijd niet beneden 23 jaar. Salarisgrenzen 2138.— 3384.— Aanstelling boven het minimum salaris is •mogelijk, Sollicitaties schriftelijk, aan de directeur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 1