?DKW BA RA HOE ZIT DAT? Porgy and Bess kreeg een volmaakte opvoering B SIGARETTENPAPIER Anti-Stalin-campagne wordt steeds feller SCOOTER f. 995.- verstopping DOE MEE.... ROOK BETER Mozart-herdenking door Rotterdams Piano Trio WIN: VIJFHONDERD G ULDEN Hoofdprijs f500,- totaal f850,- aan prijzen Afscheidsrecital van Theo d. Pas v. 3 BIJ NEDERLANDSE PREMIERE: Gershtvins negeropera ontroert door menselijkheid Militairen van VS en Engeland in Hongarije geëerd Vijf entachtig jarige j b et over gr o o tin oeder j Van moord op tweede vrouw beschuldigd HART NlBBRIG GREEVE N.V. deel de strijd niet op tegen Zeven mijnwerkers in Hongarije gedood Paasconcert in Nwe Zuiderkei jv DOE MEE AAN DE NIEUWE PAROOL-PRIJSVRAAG HIER VOLGT DAN OPGAVE No 8 DOE MEEAAN: RA RA HOE ZIT DAT? Klilfillllililülüllililf iiiiaiB lliffil III!!! Jungschlager-acties gecoördineerd Dinsdag 3 april 1956 ts E neger opera Porgy and. Bess is gisteravond voor het eerst Is in Nederland opgevoerd en het is niet tegengevallen. Dat zou niet vreemd zijn geweest. Porgy and Bess heeft nu al vier jaar lang de klank van een toverformule, die de wereld be hekst. In Amerika, in Europa, tot irt Moskou toe, was het succes overrompelend. Overal was de voorstelling hèt grote evene ment van het jaar. Zo hoog waren de verwachtingen gespannen dat men zich kon afvragen of het nog mogelijk zou zijn, daaraan volledig te beantwoorden. Zou de spanning vóór een uitvoering ooit zo groot zijn geweest als gisteravond in het Haagse Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen? Maar na enkele maten van Gersh- wins meeslepende muziek, als het doek op gaat, is de spanning meteen gebroken en de zaal volkomen in de ban van de sfeer van Catfish Row: een armelijk pleintje met wankele huisjes rondom, een handvol men sen, simpele mensen met een simpel verhaal dat ze spelen en zingen en dansen. Spelen? Dat i3 het geheim van Porgy and Bess: de zaal vergeet dat dit spel is. Levende mensen zijn het en wat op het toneel gebeurt is echt. Dit acteren is zo goed dat het geen acteren meer lijkt; bij elke voorstelling dit was de 1600ste of daaromtrent bestaat Catfish Row en het publiek zit op de stoep van het pleintje gefascineerd te kijken en te luisteren. Waarnaar? Alleen maar naar de verre van gecompiceerde geschie denis die zich in de povere neger- wijk van Charleston afspeelt? Die geschiedenis heeft eigenlijk niet eens zo veeloom 't lijf: er is een meisje en er zijn drie mannen die haar be geren: er is een jonge moeder die haar man verliest; er wordt gedob beld en gedanst; er is een feest en er wordt een dode uitgedragen; goed, er wordt gemoord en een vis sersschip vergaat. Maar dat is alle maal niet voldoende om een avond lang naar te kijken. 7 ELFS de muziek, hoe expressief ook en hoe geïnspireerd geschre ven, is op zichzelf geen verklaring voor het wonder dat zich tijdens VOOR HEDEN CABARET: Luxor, 8 uur: Huis. tuin en keu ken door het ensemble van Wim Sonneveld- Groote Schouwburg, 8 uur: Snip en Snap-revue. Lantaren, 8 uur: Studentencabaret EXtra visie. FILMS: Arena, 2, 7, 9.30 uur: The Benny Goodman story. Capitol, 2, 7, 9.15 uur: Die drei von der Tankstelle. Centraal, 2, 7, 9.15 uur: De geveltoe rist. Cineac, 5.30, 7.45, 10 uur: Sla- van van de Nijl. Colosseum, 2, 7, 9.15 uur: A. en C. m stofzuigers. Harmo nie, 2, 7, 9.15 uur: Modern times. Lu- mière, 2.15, 7, 930 uur: Het glazen muiltje. Lutusca, 2.15, 7, 9.30 uur: Ontmoeting London-Airport. Luxor, uitsluitend 2 uur: Roman Holiday. Metro, 2, 7, 9.15 uur: Doctor at sea Passage, 2. 7, 9.15 uur: Don Camillo contra Peppone. Prinses, 2.15, 7. 9.30 uur: Moeder was een* klap. Rex, 2, 7. 9.15 uur: De brokkenpiloot. Tha lia, 2.25, 7, 9.30 uur; Paris Canaille, 't Venster, 2, 7, 9.15 uur: Animal farm. Victoria, 2, 7, S.15 uur: Slaven van de Nijl. TENTOONSTELLINGEN Museum Boymans, Mathenesser- laan 1820, 10-—17 uur: Oude en mo derne schilderijen, grafische kunsten, beeldhouwwerken, ceramiek, glas werk, zilver, kant en meubelen. Bi bliotheek. Topografische tekenin gen van de 16e tot het begin van de 19e eeuw. Historisch Museum, Korte Hoogstraat 31, 10—17 uur: Bodem vondsten en alles wat de geschiede nis van Rotterdam verduidelijkt. Bibliotheek. Museum voor Land- en Volkunkunde, Wïllcmskade 25. 10 17 uur: Verzameling op volkenkun dig gebied van de buiten-Europese gebieden en volken, hun kun sten en technieken. Bibliotheek. Tentoonstelling over het leven van de „Prairie-indianen1*. Mari tiem Museum „Prins Hendrik", Burg. 'sJacobplein 8, 1017 u.r Geschiedenis van de zeevaart oud en nieuw, Bibl, Instituut v. scheep vaart en luchtvaart, Burg s' Jacob- Plein 10. 10—16 en 19—21 u.: Perma nente tentoonstelling op maritiem en eronautisch, technisch gebied. Bibliotheek. Museum voor ouders en opvoeders; 's Gravendijkwal 60, 10— 17 uur: Aanschomvelijke voorlich ting voor verzorgers en opvoeders van het jonge kind tot zijn volwas senheid, Bibl. Brandweermuseum Gem- Verv.- en Motor dienst, Bujdorpplein 1016 u.: Brandweer- Se.ze,2> van °ui3e tijden tot heden Belasting Museum, Parklaan 14. 9--17 uur: Staatsfinanciën en burge rij in onderlinge verhouding Biblio theek.. Atlas van Stolk, Groene We tering II: Grafische documenten op e" geografisch gebied Bibliotheek. Rdamse Kunststichting, Korte Lijnbaan 18c, 10—17 uur: Werken van Gust Romijn. 't Venster, Gouvernestraat 133, 1022 uur: Wandlappen van Gabrielle Beljon". Kunstcentrum Groothandelsgebouw, 16—17 uur: De Parsifal-serie; te vens verdere werken en ex libris' door Nicoline Middelbeek. De Stroom, Voorhaven 30. 10—18 uur: Werken van N. Ben schop, J. Jongert J Kraanen W Strörmann. P Suurtand, J. Visser en E van Zanden. Kunsthandel „Int Constigh Werck", Oudedijk 159 9—18 uur: Sia Bakema (wandkle den) A. Btumenthal-Bouten (potte- rïe) en Fanny Kelk (sieraden, kle den en kleding). N.V. De Arbeiders pers. Slaak, 1017 uur: Kinderteke ningen uit vele landen. Galerie Mar- celle, Nieuwe Markt 44, 10—17 uur: Werken van Just Jansen. deze voorstelling voltrekt. Er gaat van de donkergekleurde songs eed aangrijpende bekoring uit of zij nu het karakter hebben van een spiritual vol devotie dan wel de charme van een blue. De koren heb ben een ongemene dramatische kracht en er wordt prachtig gezon gen. Maar ook dit maakt het bij wonen van deze uitvoering niet tot een onvergetelijke belevenis. Het is allemaal zo heel natuurlijk wat daar op en rondom het pleintje van Catfish Row gebeurt. Liefde en haat, vreugde en vrees, dood en leven manifesteren zich in hun aller eenvoudigste vorm. En even een voudig zijn de reacties van deze negers erop: spontaan, primitief, eer lijk. Deze reacties zijn bovendien collectief er heerst een hartver- overende solidariteit in Catfish Row, er is een gemeenschap, de^ gemeen schap van mensen van één kleur, één sociaal milieu, één geloof. T N een volmaakte voorstelling komt 1 dit alles tot leven. Verhaal en mu ziek zijn, hoewel oorspronkelijk ge ïnspireerd op leefwijze en folklore van de negerbevolking in het zuiden van de Verenigde Staten. Het grote ensemble brengt het werk met een aan religieuze extase herinnerende overgave over het voetlicht tegen een decor, dat geheel in overeen stemming is met de kleurige sfeer van de opera. Porgy and Bers is niet slechts een aaneenschakeling van schone melo dieën met een handeling die om haar naïveteit vei teder t. Het is de eenheid van mu2iek, handeling, sfeer achtergrond en uitvoering, die deze volksopera 5op een ideaal niveau heeft geplaatst. Alvorens dit unieke gezelschap zijn tournee door Europa zal vervolgen, zal het nog achttien voorstellingen in Nederland geven, Negen ia Den Haag en negeri in Rot terdam. De duizenden gelukkigen, die een van deze voorstellingen zul len bijwonen, mogen hun verwach tingen nog gespannen houden: het zal beslist niet tegenvallen. C. J. OVERBEEKEL LONDEN, Vier Hongaarse mi nisters hebben maandag een krans gelegd bü het monument in Boeda pest Ier nagedachtenis aan de in de laatste wereldoorlog gevallen Ame rikanen. Ook Amerikaanse en Tsje chische-diplomaten legden kransen, Radio-Boedapest meldt, dat maan- - dag ook kransen zijn gelegd op de Britse militaire begraafplaats bij Boedapest. Ook daar was een ere- wacht van. Hongaarse soldaten. j AMSTERDAM. De 85-jarige mevrouw Johanna Jacoba Lamb er- fa Dziyts—Kok te Bergen (N.-H.) is j betovergrootmoeder geworden door de geboorte van Eugëne Marie Ge rard van de Nieu-wendijk te Elspeet. Mevr. DuijtsKok heeft twee kin deren, negen kleinkinderen, achttien achterkleinkinderen en thans één achter-achterkleinkind. LONDEN De Sowjet-Ieïders ver spreiden op het ogenblik in heel Rus land de onthulling, dat Stalin eigen, handig zün tweede vrouw, Nadia, heeft doodgeschoten. Berichten over deze grootscheepse gernchtencam- pagne hebben Londen bereikt" en zyn daar door de officiële Britse woord voerder bekend gemaakt. De onthulling is onder meer ver vat in een brief die wordt voorgele zen op communistische partijverga deringen in Moskou en andere grote steden. De voorlezing van de brief duurt drie uur. Nadia stierf in november 1932. Of ficieel werd toen bekend gemaakt, dat zij was overleden „na een lang- Advertentie l.M.) De enige scooter met volautomatische versnellingen! Niet schakelen - alleen rijden! Geschikt voor 2 personen, PARKSTRAAT 91 - DEN HAAG' TEL1MM0M9 Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, Schiedam. 1417 uur* Oude en mo derne schilderijen, beeldhouwwer- Ce,f}niiek meubelen en plaat selijke geschiedenis Bibliotheek. vJvci-zjchtsientoonstelling Jan van «■eel, schilderijen en gouaches. Cul tureel Contact Centrum, Lange Kerk- f r»«t 34. Schiedam, 918 uur: voor jaarstentoonstelling, schilderijen, grafiek, ceramiek; f-fET Rotterdams Piano-Trio is van een ensemble ai hoe, thans uitgegroeid tot een vaste com binatie en gezien de artistieke een heid die Marinus Flipse, Herman Krebbers en Samuel Brill hebben bereikt, kan men van deze drie kun stenaars ook belangrijke -prestaties op het gebied van de kamermuziek tegemoet zien. Deze werden trouwens reeds zondagmiddag geleverd met het eerste concert in de Mozarther- denking. Want hier waren niet al leen drie instrumentalisten van hoge klasse aan het woord, doch ook musici, die eveneens in geestelijk opzicht geheel op elkander waren ingesteld. Intussen kreeg men een boeiend inzicht omtrent Moz&rts scheppingen op het gebied van het klavier met strijkinstrumenten. Het eerste trio (K.V. 254) is nog eenvoudig van op zet, en nog zeer eenvoudig tevens In de ontwikkeling der stemmen, want de violoncel speelt bijvoor beeld nog grotendeels de klavierbas (Advertentie LM.) DIT 13 de manier om verstopping te overwinnen: Drink 's morgena vroeg1 en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het tollet Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes- 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna mets meer. Want Cartera LeverpUletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig Is om het voed sel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de Ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. 50 Zó helpen Carters Lieverpilletjes u hele maal van hardlijvigheid af.uis een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zfln een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVEHPILEETJES - f 1420 per flacon. WENEN. in ecu kolenmijn bif Tatabanya ten noordwesten van Boedapest, zijn maandag zeven Hon gaarse mijnwerkers om het leven gekomen. Een grote hoeveelheid water drong een van de schachten binnen, waar door negentien mannen van de bui tenwereld iverden afgesneden Twaalf van hen kanden worden gered. gewoon als ondersteuning mede. Compositorisch breder van opzet is het zevende trio, dat oorspronkelijk als een piano-sonate bedoeld was, doch die Mozart om onbekende re denen, toch deze gedaante gaf. Doordat Krebbers echter iets te be scheiden in de 'begeleidingsfiguren en nevenstemmen bleef, was de klankeenheid in de uitvoering nog niet direct tot volle ontplooiing. Deze werd wel bereikt in het laatst genoemde werk, Hierin kwam een ideaal samenspel, tot stand, dat het charmante fijnzinnige derde deel tot een uitermate fraai moment maakte. De g-moll toonaard heeft in Mo- zarts kunst een zeer specifiek ka rakter. Dit komt ook sterk in het quartet KV. 478 tot uitdrukking. Evenals de symfonieën in deze rm- neur-toonaard bezit ook deze kwar tet-compositie een hartstochtelijke bewogenheid die eerst geremd wordt in het tweede deel, dat tenslotte leidt naar een onbezorgd klinkend sprankelend Rondo. Met de uitmuntend spelende altist Klaas Boon, heeft het Rotterdams Piano-Trio met dit schone stuk zijn eerste Mozart-herdenking op prach tige wijze besloten. Enige kleine technische onjuistheden nam men naarbij gaarne voor lief. De, geheel gevulde aula van Boymans schonk terecht veel applaus. H. VAN BORN. durige ziekte". Jarenlang liep reeds het gerucht, dat zij zelfmoord had ge pleegd na een felle ruzie met Stalin over de Sowjetpolitiek ten huize van Worosjilow. Een welingelichte woordvoerder te New Delhi heeft verklaard, dat Moskou besloten heeft het stoffelijk overschot van Stalin te verwijderen uit het mausoleum op het Rode Plein, waar hij rust op een ereplaats naast Lenin. Volgens de woordvoerder hebben de autoriteiten te New Delhi van Russische zegslieden vernomen dat de familie Stalin er op gewezen heeft, gaarne in het bezit te komen van het stoffelijk overschot om dit op een begraafplaats buiten Moskou ter aarde te bestellen. De Russische woordvoerders had den verklaard, dat het Kremlin ver moedelijk een communiqué zou uit geven nadat het stoffelijk over schot zonder enige ophef uit het mau soleum verwijderd zou zijn waarin verklaard werd dat het stoffelijk overschot op verzoek aan de familie' teruggegeven was. Tg OOR zijn traditionele Paascon- v cert in de Nieuwe Zuiderkerk, had Piet van den Kerkhoff, ditmaal de medewerking van twee Rotter damse zangeressen verkrgen. Het waren de sopraan Beatrice Mac. Kenzie en de alt Diet Kloos, die zich tn soli en in duetten lieten horen. Over het geheel genomen zeker niet zonder vocale verdiensten, hoewel de sopraan vooral in het hoge register niet feilloos intoneerde. Vooral in de cantate ,Jauchzt, ihr Christen, seid vergnügt" van Telemann was de zuiverheid tamelijk wankel. Nu bevorderde de akoestiek ten gevolge van het weinige bezoek maandagavond een gemakkelijke klank-produktie stellig niet, want wanneer deze kerk zeer veel lege plekken toont bezit ze een grote nagalm. Toen Beatrice Mac. Kenzie zich echter hierop meer had inge steld. werden de genoemde bezwa ren minder, hoewel toch bleek, dat het hoge rgister nog wel grotere ze kerheid kan krijgen. Ook Diet Kloos had met de akoe stiek te kampen, want hoewel zui ver, klonken de tonen vooral in de laagte te sterk aangezet en kregen daarbij te veel vibrato. Maar het Adoro te devote van Rudolf Men gelberg zong zij echter toch wel zeer overtuigend. En ten slotte heb ben. beide zangeressen in de duet ten van Furcell en Bach in het bij zonder getoond, over zeer goede vocale en muzikale eigenschappen te beschikken. Van den Kerkhoff speelde behal ve werken o.a. van Scheidt, Green en Stanley ook een Partita van de in 1942 overleden Duitse componist Hugo Distier. Een zeer merkwaardi ge verschijning deze jong overleden musicus, die stellig als orgel- en koorcomponist nog veel van zich had kunnen doen spreken. "Want dit werk laat zonder, compositorische excessivïteiten een geheel eigen ge luid horen. Alleen liet de componist zich verleiden tot een te uitgerekte vormgeving hetgeen op den- duur wat vermoeiend aandoet. Van den Kerkhoffis spel muntte ook nu weer bij voortduring uit door grote technische precisie en beheerste muzikaliteit. Hij besloot de avond met het virtuoos uitge voerde Prélude sur les grands jeux, een levendig geserreerd klinkend stuk van Jan Langlaïs hetgeen een zeer aantrekkelijk slot vormde van een concert, dat zeker grotere be langstelling had verdiend. H. VAN BORN. Uw achtste taak: hieronder ziet u de achtste tekening. Even een trekje nemen. Ja, dat dacht u maar. De tekenaar heeft Iets vergeten. Bovendien tekende onze illustrator een veelgeraadpleegd voorwerp op de verkeerde plaats. Wat vergat de tekenaar en waf tekende hij verkeerd? Vult u maar in: V K Hebt u het gevonden? Tot morgen, woensdag, dan. Wanneer alle tien publikaties zijn verschenen, kunt u alle woorden opgeven. De woorden op een briefkaart vermelden. De briefkaart zendt u na de tiende opgavedag (dus na 5 april) aan ons blad. Üllliiiiiliiiiil ÜÜIHii!!! Eliliilili iihiii i:,ii lite KUQUfciJKUNECAP-MAKTIN *r Winston Churchill is erebur ger van Roquebrune geworden. In een toespraak tot honderden mensen op het kleine stadhuis zei Churchill „dat Frankrijk zijn volle sympathie had bij de moeilijkheden in Noord-Afrika". IÜIV' I Will te i iWlhi.1 ml Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen is zaterdag onder zeer grote belangstelling de laatste eer bewezen pan jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State. Mr. G. C. D. Baron can Hardenbroek vertegen woordigde de Koningin, Als vertegenwoordiger van prins Bern hard trad op luitenant- ter-zee le klasse W. non Kos sem, Vice-premier Beel, de oudste zoon jhr. mr. G. Bee laerts van Blokland en de hervormde predikant ds. 1. P. van der Waal schetsten de verdiensten van de overlede ne als staatsman, als huisva der en als gelovige. Minister- president Drees was wegens riekte verhinderd. O PEELDE Theo v. d. Pas Ze Paasmiddag inderdaad mooier dart ooit? Of beeldden wij het ons, doordat de voortdurende bijgedachte „voor het laatstde luisterenden nog meer ontvankelijk maakte voor de schoonheid van dit pianospel dan tijdens de ontelbare recitals in voorbije jaren? Want dan was er altijd de zekerheid van de terugkeerT de mogelijkheid tot her nieuwing van de indrukken, die wij gedurende het spel van THeo vd. Pas hadden opgedaan. Nu in dezelfde kerkzaal, waar men jaren geleden voor het laatst naar Alfred Cor tot luisterde en waar Jo Vincent haar roemrijke car rière afsloot hoorden wij hein voor de laatste maal en de tallo zen, die de Koninginnekerk vulden om hem nog éénmaal hulde te bren-' gen, zullen hem buitengewoon dank baar zijn, dat hy erin is geslaagd, j de laatste indrukken werkelijk on- J uitwisbaar te hebben gemaakt. I Theo v. d. Pas speelde Chopin. Wij 1 zouden bijna zeggen: natuurlijk! Het vereist een heel speciale potentie, Chonin te kunnen spelen. Althans op de manier, die het publiek met onomstotelijke zekerheid naar de concertzaal trekt. En aan dit ver mogen worden nog grotere eisen ge steld, wanneer het gaat om een ge heel Cbopinrecital. Is het dan won der. dat men de enkelen, die hier voor geschikt zijn, er steeds weer naar vraagt? Is het wonder, dat men. voor dit afscheidsconcert Theo v. d. Pas er weer naar hééft gevraagd? Neen immers! Maar het Is wel bijzonder, dat het de pianist, die een onnoemelijk aan tal malen de préludes, impromptu's, ballades,, mazurka's, scherzi, noc turnes. polonaises, etudes en walsen van de grote Poolse meester hesft vertolkt, toch is gelukt zijn spel tot het laatste toe geïnspireerd te doen klinken. Men heeft als steeds de grote zekerheid bewonderd. Maar hoe imponerend deze ook is, het meest heeft toch getroffen de inten se gevoeligheid, die uit de vleugel kon opklinken door-v. d. Pas' rijk geschakeerde tuocher en buitenge wone affiniteit met deze romanti sche muziek beide. Tijdens de ovaties na de vertolking van het derde Scherzo, dat de eer ste programmahelft besloot, betrad de heer H. M. Kraayvanger het podium, om Theo v. d. Pas namens de Rotterdamse Kunststichting de penning van de Leuve aan te bie den, een onderscheiding, dié slechts kunstenaars van zeer bijzondere verdienste ten deel valt. De woor den, die de aanbieding vergezelden, vertolkten ongetwijfeld de gevoe lens van het publiek, omdat zij, al hoewel v. d. Pas' besluit respecte rend. toch het verlies accentueerden, dat dit afscheid voor het concert leven betekent. Men heeft de pianist niet defini tief iaten gaan dan na het spelen van twee toegiften: Schuberts char mante Moment musical in f en een. Humoresque van Theo v. d. Pas zeif. ELLY SALOME. (Advertentie LM.) huidklachten afdoend met DÉBRQÜni UTRECHT Tijdens een telefo nisch verzamel gesprek tussen verte genwoordigers van diverse Jung- schlager-comlté's ia de wens naar voren gekomen de acties die op het ogenblik plaatselijk worden gevoerd, te coördineren. Het is namelijk ge bleken. dat in verschillende plaatsen ac: - worden gevoerd die elkaar doorkruisen. Beften werd, op 4 april in hotel Smits een bijeenkomst te houden waar vertegenwoordigers van de ver schillende cormtè's zich zullen bera den over de oprichting van een na tionaal actie-comité en plannen zul len -uitstippelen voor landelijke ac ties. Hirwoor zal ook de Commissie van Zeven worden Uitgenodigd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2