PORGY BESS ZUID-AFRIKA EN WIJ In Cannes gaan zaken nog steeds voor 't (mooie) meisje Groot aantal vreemdelingen toeft binnen onze grenzen Filmfestival begint op gang ie komen Kunstgebitten Nationaalprogramma gaf geen aanstoot Man RADIO ERÏ.V. Speeltuinunie telt vijfhonderd leden Overtollig vet - DU BOSE fgft HEYWARD Adenauer blijft CDU leiden Bollen vormen grote trek pleister „Mercurius" streeft naar basisloon voor handelsreiziger „Viep" Barkley overleden Beroemd kikvors man verdronken Dinsdag 1 mei 1956 (Van een onzer redacteuren CANNES. Langzaam, heel langzaam krijgt Cannes zijn Festival- gezicht, het trekt het in elk geval. Waaraan het ligt dat het zo langzaam, gaat dit jaar? Er zullen wel een paar aanwijsbare redenen zijn die ik. niet van plan ben voor u op te sporen. Ze zijn toch niet de voornaamste. De -voornaamste reden is altijd deze: zo'n Festival moet zichzelf waar maken, moet in zichzelf gaan geloven. Een jaar lang zitten ijverige dames en heren in de Parijse rue d'Astorg, waar het secretariaat is gevestigd, zaken voor te bereiden waarvan ze tot heet kort voor het Festival het fijne niet afweten. De films die gedraaid worden, de filmpersonages die men den volke kan tonen, het ligt lang verborgen in de nevelen van een zeer on zekere toekomst. Men hoopt en vertrouwt dat het in orde zal komen. Men. correspondeert met landen en maatschappijen en filmgrootheden. En op een dag slaat men zijn ten ten op aan de oevers van de Middel landse Zee in het inruge vertrouwen, dat het blauw zal Zijn aan de Azuren Kust, en dat de lilmgoden het op nieuw een jaar goed met 't Festival zullen voorhebben. Wat de films bet'eft, het is de vraag welk land welke füms klaar heeft en sturen wil. Het strenge re glement vergt dat films die in Can nes willen mededingen niet buiten het land van herkomst vertoond mo gen zijn. Dat klopt niet altijd. Eigenlijk heeft alleen een klein land, en een enkele producer uit een groter, er belang bij zich ambitieus óp een festival te roeren. Natuurlijk is een Filmfestival als dit niet alleen een feest om Cannes, het stadje met de meeste palace-hotels van de Rivièra, aan een opgewekt voorsei zoen te helpen. Het is ook, misschien wel in de eerste plaats, een oord van zaken doen Wat dat betreft geen on vriendelijk oord. Welgekozen. Men kan er op vele maniereu uit de voe ten. In de grote zaal van het Festival gebouw komen de films op het doek, die een gooi doen naar de hoofd prijs, de Gouden Palm. Maar in klei ne holelzaaltjes, in plaatselijke bioscopen worden tientallen andere films gedraaid die met net eigen lijke festival niets te maken hebben. Ze maken deel uit van de filmjaar- Advertentie l.M.) Goed bericht voor de bezitters van DENFOFIX een nieuw, aangenaam en hygiënisch poeder Srenqt uit komst voor alle loszittende of losra kende kunstgebitten. Een wetmg DEN- TOF1X, 'b morgens op de plaat ge strooid, houdt Uw gebit de gehele dag, onder alle omstandigheden, vast eft zsker op zijn plaats. Tevredenheid ge garandeerd. Koopt nog heden een strooibu® in Uw apotheek ol drogisterij voor sledits i 2,35. markt die Cannes is. Kooplieden al ler landen komen kijken of er iets van hun gading is. Ze zien vermoe delijk wel minder film dan de Festi val-jury; een van de leden heeft uit gerekend dat ruim 76 kilometer £üm aan hem was voorbij gedraaid.... Zaken zijn zaken, en ze gaan voor het meisje. Ook in Cannes waar veel meisjes sterren zijn. Ach, Cannes en zijn filmsterren. Het is een hoofdstuk appart. En een tamelijk amusant hoofdstuk. In het perszaaltje van het Festi valgebouw worden elk jaar op het mededelingenbord lijsten geprikt met de namen van sterren die ver wacht worden. Men moet dat nooit verwarren met sterren die komen. Ginger Rogers, Danny Kaye, Gina Lollobrigida, Sophia Loren parade ren al dagen als „laatste nieuws" op het bord. Maar dat garandeert niets, zelfs niet dat ze niet komen! De belangrijkheid van de sterren valt een beetje af te leiden uit de hotels waar ze verblijf houden. Hoog geno teerd staat Carlton, het geheel uit witte suiker opgetrokken vakantie paleis. Dat is Susan Hayward, Michèle Morgan, Kim Novak. Mar tinez is een stapje lager, Majestic nog een stapje. Enzovoort. Het scheelt telkens maar een streepje. Maar het scheelt. Men beweert dat er sterren zijn die er zich heel kwaad over maken. Anderen, die er boven staan. Gina Lollobrigida staat voor Martinez genoteerd. Maar ze is er nog niet. De vriendelijkste en onzekerste sterretjes zijn de sterretjes die er nog niet zijn. Ze zien de roem en het succes wel schemeren, wel wenken. Maar ze kunnen er nog niet bij. Een aantal daarvan heeft zich in Can nes neergelaten. Dat wil zeggen de machten die het voor het zeggen hebben, hebben goedgevonden dat ze zich hierheen begaven om op voet stukjes te worden getild. Ze hebben lieve jurkjes, schoentjes, hoofddoek jes, badpakjes, vooral badpakjes, meegebracht. En héél vooral 'n Hart Vol Hoop. Men ziet ze hier lope» over de Boulevard de la Croisette in die jurkjes van geraffineerde een voud met die hoop die uit hun. ogen straalt maar die ze weer gedempt hebben met een gepast floers van bescheidenheid. Het zijn fleurige we zentjes. zoals men ze ook in de Am sterdamse Kal verstraat of de Haagse Spuistraat zou kunnen tegenkomen. Daar echter lopen ze onbezorgd te 7V7ATIOWALE programma's zijn tn ons land geen programma's van het kleinste gemene veelvoud maar van de grootste gemene deler. Ze moeten voor iedereenaanvaardbaar zijn. Voor mr, Roosjen van de NCRV, die swing niet als nationale lees: „door de ganse natie te waarderen" muziek beschouwt, evengoed ais voor de heer Broeksz van de VARA, die Johnny Jordaan geen nationale zanger vindt. Dit wetende, moeten we be kennen dat we wel eens slechtere „nationale programma's" hebben gehoord dan dat van gister. Johan B idegravens wedstrijd „Met vlag en wimpel" was heel aardig. Goos Kamphuis heeft ons met zijn geheimzinnige mededelingen over een kasteel en een speciale vorm van academisch onderwijs lang In het ongewisse gelaten tussen Tilburg en Bred.a (we hadden beter moeten we ten natuurlijk) en Fons Disch bracht ons, toen hij over de Vecht begon, aan 't prakizeren over de onderwijs, inrichtingen, die in WeeSp zouden kunnen staan, maar die we in Coe- vorden bleken (in de buurt van de Overijselse Vecht dus) te moeten Zoeken. Hulde aan de- technische dienst van de NRU. die in samen werking met PTT de goede ontvangst van de uit alle delen van het land komende kruisgesprekkcn mogelijk maakte. De kinderboekenwedstrijd, 's mid dags in het jeugdprogramma uit Bra- meloord, was een leuke vondst Het programma van de uit het Utrechtse „i ivoli uitgezonden feestavond was zeker niet slecht. Als u het ons kwa- v?y"eemh dat we op deze nationale rvfJ i Jwel iets meer „serieuze" ï!f£f-landse muziek hadden willen 3®'en' moogt u deze kritiek gerust bureel chauvinisme wijten. Daarvoor hebben ®e ons nooit ge- VOorwaar, er zijn méér K,iS4B composities van feeste- i «arakter dan de aardige varia» inriUfR* /laams volksliedje r 2ev,en componisten in TTrno n vfan de Nederlandse Radio öl5?£breven waarvan bet Ra- S8J5I?.arïï0niseh Orkest op een hng gaf 6 zendtijd een uitvoe- Jc ()p donderdagochtend 20 mei zal ys net AVRO-programma „Kleu tertje luister" voor de d'iizendste maal worden uitgezonden. Sinds AMSTERDAM. Het aantal ver enigingen, aangesloten .bij de Neder landse Unie van Speeltuin-Organi saties, is sinds 1945 gestegen van on geveer honderdvijftig tot ruim vijf honderd. Volgs de NUSO bestaat er in ons land behoefte aan piinstens drie maal zoveel speeltuinen. Uit het jaarverslag van de Unie over 1955 blijkt, dat er een verbete ring is gekomen in de overigens nog steeds nijpende financiële toestand. Deze verbetering is volgens het be stuur een gevolg van de contribu tieverhoging en van de hoger ge worden rijkssubsidie. 1946 hebben Oom Herman (Broek huizen) en Tante Lily (Petersen) de leiding van deze rubriek. De duizend ste uitzending komt uit een studio- zaal, waar ongeveer 450 kleuters bij een zullen zijn. v IN het nationaal televisieprogram ma, dat op de bevrijdingsdag uit het Minervatheater te Heemstede zal worden uitgezonden, zullen twaalf Haarlemse bloemenmeisjes worden ingeschakeld. Ze komen met 400 boeketten, die zowel aan de arties ten als aan het publiek in de zaal worden uitgereikt. By wijze van symbolische bloemengroet aan gans het volk. Donderdagavond zal de AVRO een herhaling uitzenden van het in 1946 door dr. P. H. Schro der geschreven hoorspel „Volk in boeien". (Advertentie IM.) is ongezond cn ranakt U ona«ntrekfcelijk. CAKIiUGAN, bet onschadelijke romige Zweedse inelkdieCt, icrmindcrt Uw g«. wicht zonder hongerlijden, en is verkrijg baar bij apQthek.ec6 en drogisten. winkelen, hier zijn ze al aangeraakt door een broos toverstafje, dat een in details vergulde filmwereld voor hem moet openen. In een zaaltje naast het h au entje van Cannes zijn twee van die meis jes zojuist aan het knokken geweest, figuurlijk gesproken dan, om een rolletje die Jacques Becker maakt over Arsène Lupin, klassieke gentte- man-inbreker. Propv Jl was liet er met familie en vrienden, en vaders en moeders van andere meisjes, die zich ook een beetje geroepen voelden en die allemaal het mooiste hadden aangedaan. De beide finalistjes moes ten uiteenlopende proeven van be kwaamheid, aj leggen, slagvaardig zijn in een geïmproviseerde dialoog, een do, krantenbericht eerst drama tisch en dan als een stukje pure btijdschap voordragen. Om de vijf minuten barstte applaus rond, leder een begreep wat er op het spel stond m deze eindstrijd van de competitie „Une êtoile se léve" een ster meldt zich aan. De zegepalm ging tenslotte naar tïuguztte Rue (21). Robert La- moureux, een mooie jongen met een gerede glimlach, die Arsene Lupin zal spelen, pakte de winnares bij de hand. Iedereen riep „Bravo, Hu- guette'" omdat men het haar gunde en iedereen vond het ook een beetje zuur voor haar tegenstandster. Toch maar een beetje. Ze was pas I6i/2 en men redeneerde, dat ze nog wel eens een kans zou krijgen. Als Huguette een kilometer ver derop langs het strand had kun nen kijken, zou ze daar het vol gende stadium van de sterrenstaat hebben gezien. Op het strandje voor Carlton, dat „Strandje van de Sterren" heet, moest Yvonne Mont- fort doen wat de fotografen zei den. Een taf ere eitje volgens het gebruikelijke recept: een sterretje- in-badpak, twintig fotografen, twee honderd toeschouwers. Strandpara- sols, ligstoel, glaasje jus d'orange enz, naar smaak toevoegen. Yvon ne voorover in de stoel. Yvonne achterover -n de stoel. Yvonne met de ogen dicht, Yvonne met de ogen wijdopen. Met een glaas je, niet drinken. Met een glaasje wel drinken. Met sandalen. Zonder sandalen. Ze stoot met een teen haar glaasje om een ongelukje, maar wat voor een! Ze moet het nog eens doen. Ze moet, ze moet, ze moet, ze mag eindelijk ophou den, De laatste fotograaf is verza digd van Yvonne, een sterretje in Cannes 1956. Langzaam is Cannes op toeren gekomen. Het is nog altijd een Cannes waar de journalisten van de boulevardkranten geen brood in zien. Geen relletjes, geen schan daaltjes, zelfs geen pittige bek- vechterijtjes met regisseurs die zich toch merkwaardig afzijdig hebben gehouden. Het is in elk geval tot nu toe het festival van de kalmte en de keurigheid en van redelijke, niet opvallende films. In de holle, hoge concertzaal van het Casino, berekend op duizend man zit des middags een handje vol bezoekers te luisteren naar «en m.ddeLmatig chansonnier die hun vanaf een kolossaal toneel een liedje toezingt door een microfoon. Aan de rand van die woestijn met zijn ene roepende, houden een lan derige croupier en twee landerige, bejaarde heertjes een speeltafel in bedrijf. Een gebogen toeristenecht paar hij met het netje waarin een stokbrood in de hand offert geduldig zijn paar honderd francs om die landerigheid te mogen ga deslaan. Er moet ook een soort Ca sino-spion zitten, die alles noteert voor zijn krant en wel degelijk op merkt wie de stoelen bezetten. In „Nice-Matm" kan men het lezen: prins Michel de Bourbon-Parma, gravin d'Aleantara, de markies en de markies n La Cour Bellaroy, meneer King... Voor het Casino staat een Engels aandoend dametje stijl 1915 en drinkt met voorzichtige teugjes uit een plastic bekertje dat ze onder de pomp gevuld heeft. Voor haar houdt Cannes geen Festival. Maar haar tegenpool is er ook aL Een juffrouw met een goudomrande zonnebril en een houding of ze zich uit louter edele delen weet opgetrokken. Stelli.'g een frequent bezoekster van het Festival. Haar muiltjes hebben torenhoge, glazen hakjes, die met bloemetjes beschilderd zijn. En haar zwarte poedel heeft roodgelakte nagels. Heus, het Festival is aan de gang. dgor VROEG in de middag van de dag der begrafenis zat Por- gy in zijn deur wat te pra ten met Peter. De oude man zat een poosje zwij gend voor zich uit te kijken, het grijzende hoofd gebogen en met een uitdrukking van peinzende zachtheid op zijn gegroefd gelaat. „Robbïns was 'n goed mens," was zijn overweging tenslotte, „en de nikker Crown, was d'r een die g'maklijk moordt en eeuwig en altijd in de rotzooi zit. En toch, daar ligt nou Robbing, met z'n vrouw en vaderloze kinders; on Crown is d'r vantusse en ie zal altijd weer 't zelfde doen, er- reges anders". „Da's maar al te waar. Ik wed. dat ie nou z'n eige schuil 'oudt op 't eildnd, in de dwergpalmbos- jes; en ze kryge 'm nie te pakke en an de galg komp ie nooit". Porgy zweeg plotseling en maak te met zijn hoofd een beweging in de richting van iemand die juist de binnenplaats op kwam. De nieuw aangekomene was een blanke man. van gezet postuur, hij droeg een breedgerande hoed en een sikje. Hij zwaaide met een zware wandelstok en stak doel bewust de binnenplaats over en bleef voor het tweetal staan. Een ogenblik stond hy op hen neer te kijken met krampachtig saamge trokken wenkbrauwen. Toen trok hij zijn jas wat opzij, en toonde een politie-insigne en een zware revolver in een borstholster. „Jij hebt Bobbins vermoord," viel hij plotseling uit tegen Peter. „En daar zal ik je voor laten hangen. Vooruit, mee!" en hij stak een hand uit en greep daar mee de oude man stevig bij de schouder. Peter sidderde hevig en zijn ogen rolden in zijn hoofd heen en weer. Hij deed een vruchte loze poging om iets te zeggen, probeerde het nogmaals, en zei tenslotte, „Bij God, baas, 'k 'eb 't nooit gedaan". Bliksemsnel was de revolver uit de holster en tussen zijn ogen ge richt. „Wie heeft 't dan gedaan?" beet de man hem toe. „Crown, baas, 'k 'eb 't zelf ge zien," riep Peter in panische angst. De man lachte kort. „Dat dacht ik wel," zei hij. Toen wendde hij zich tot Porgy. ..Jij hebt het ook gezien, niet?" Radeloosheid stond op Porgy's gezicht en in zijn schoot klemde hij de handen ineen. Maar zijn ogen bleven op het plaveisel ge vestigd. Hij haalde diep adem en wachtte. if'Toorn vlopg over het gelaat, dat over hem heen stond gebo gen. „Kom. Voor de dag ermee. Laat het niet nodig zijn dat je met het gerecht in aanraking komt". Porgy's enig antwoord was een lichte siddering die de handen in zijn schoot deed beven. Het ge zicht van de rechercheur betrok, en de zweetdroppels werden zicht baar onder de rand van zijn hoed. Plotseling werd hij driftig. „Kijk me aan, verdomde nik ker!" schreeuwde hij. Heel langzaam ontspande zich de voor hem 2ittende gestalte, spier voor spier, zo leek het bij na. Tenslotte vielen de handen uiteen en bleven slap en als uit geschakeld liggen. Ten lange kiste sloeg Porgy zyn ogen op die hard en ondoorgrondelijk waren gewor den, als onyx. Zij ontmoetten de woeste blik, die zonder ook maar een ogenbiik terug te deinzen op hen neer brandde. Dit duurde zo enkele ogenblikken, toen sprak hij, langzaam en heel rustig. „Ik weet niets van 'm af. 'k Was binne, lag op bed te slape, met de deur dicht". „Je bent een verdorade «Suge- naar," heet de man hem toe. Hij floot schel op een fluitje en twee agenten kwamen binnen. „Hij heeft de moord gezien," zei de rechercheur, op Peter wij zend. „Neem hem mee en sluit hem op als kroongetuige". „Wat moet er met die invalide gebeuren?" vroeg een der agen ten. „Hij had het tegen wil cn dank moeten zien," zei de man nors. „Dat is zijn kamer, precies daar. Maar hij valt nog met door de mand. Doch dat doet er niet toe. Een is genoeg om Crown aan de galg te brengen, als we hem ooit te pakken krijgen. Vooruit, breng die oude man in de wagen". De agent hielp de sidderende oude neger op de been. „Vooruit, Ome. 't Zal voor jou in ieder ge komen en had 't spannetje mee genomen. In antwoord op de pro testen van <3e negers had hij een contract laten zien. dat dateerde van drie jaar geleden, volgens welk Peter twee dollar per week moest betalefi gedurende een on bepaalde periode, tegen, een bui tensporige koopprijs. Bij staking van de termijnbetaling zou het eigendom terugvallen aan de. ver koper. Het zag er allemaal door en door -wettig uit. En zo ratelde het vervallen, oude gerij over de keic en verdween. Toen kwam de man van de zaak voor meubilering op afbetaling. Hij was een vuilbekkende Teu- toon met een baard en hij vloek te er zo ongezouten op los dat niemand een woord van protest durfde laten horen toen hij Pe ter's meubeltjes op zijn vracht wagen laadde en er,mee wegreed. Nu lagen er alleen nog maar in een hoek van Porgy's kamer, waar hij ze In bewaring genomen had, een verfomfaaide leren koffer, een kleurreproductie van „De Grote Sla venbevrijder" en een bundeltje oude kleren; stomme gedachtenissen aan hun vriende lijke en zachtmoedige eigenaar. TWEEDE DEEL De zwoelheid van een zuidelijke mei zat in de lucht. Het was een jaargetij dat de neger dierbaar is. Het werk op de kaden nam nu ge leidelijk af en de mannen waren nog maar twee of drie dagen in cle week aan de arbeid. Er waren er nu altijd wel een paar die lui op de binnenplaats in de zon lagen De zwoelhefd van ccn zuidelijke mei in de lucht. In Catfish Row heerste een opgewekte stemming. Op de bin nenplaats werd gelachen cn vertelden de mannen verhalen. In alle venster banken vlamde het vuurrood van de geraniums op. val niet zo beroerd zijn als voor Crown," sprak een van hen hem moed in. ,Toen verdween, het klei ne gezelschap door de poort en liet Porgy alleen achter. Van de straat klonk het schelle signaal van de politieauto, ge volgd door de aanslag van zich snel verwijderende paardehoeven op de keien. TIEN dagen waren voorbij gegaan sinds de rechercheur Peter had meegenomen. Een week lang had de wagen staan wachten onder het gammele afdak en het mismoedige oude paard was in het leven ge houden met het nogal wisselende menu dat de vrienden van zijn af wezige meester hem. hadden ge bracht. Toen was er een man ge- (Van onze correspondent te Bonn) STUTTGART Dr. Adenauer Is met algemene stemmen minus één Adenauers eigen onthouding her kozen tot voorzitter van de Christen Democratische Unie (CDU). Tevoren had Adenauer duidelijk te verstaan gegeven dat hij er nog niet aan denkt de leiding in de CDU of in de bondsregering aan anderen over te laten. Hoewel de deelnemers aan het partijcongres unaniem het respect en bewondering voor de 80-jarige bondskanselier ui deze herverkiezing tot uitdrukking brachten, bleek bij de verkiezing van de plaatsvervan gende partijvoorzitters dat jongere krachten in de CDU naar de partij top "wensen door te dringen. De vier gekozen plaatsvervangen de voorzitters hebben zonder uitzon dering een redelijke soms zelfs goe de verstandhouding met de sociaal democraten. Het is niet ondenkbaar dat zich in de toekomst een ver sterkte tendens ra de CDU zal open baren om na de verkiezingen van '57 te zoeken naar de mogelijkheden van een coalitie met de SPD. (Yan onte correspondent) DEN HAAG. Nederland heeft terdege gemerkt, dat het afgelopen weekend eigenlijk nog niet afge lopen is, in die zin, dat heel wat Fransen, Belgen en Duitsers de 30- ste april vrijaf hebben genomen te bakken, en lachten en elkander hele verhalen deden terwijl zij wachtten tot hun vrouwen weer thuis kwamen uit de keukens van „de blanken" met hun emmers vol etensresten. Dicht bij de ingang bivakkeerden meestal de stouwers, die men door hun stoere gestalten gemakkelijk kon onderscheiden van de meeste andere mannen. Zij droegen fel gekleurde halsdoeken om hun zware nek en onder hun blauw- katoenen kielen bewogen zich brede, platte ruggen die balen ka toen van vierhonderd pond konden tillen. Omdat zy meer geld ver dienden dan de anderen en over grote lichaamskracht beschikten in een wereld van bruut geweld, had den zij veel eigendunk en moest heel die binnenplaats naar hun pijpen, dansen; zy namen de vrou wen die zij maar wilden cn dosten haar uit in de met elkaar vloeken de karmozijnen en purperen tin ten waar zij zo dol op waren. De'smart over het verlies van Robbms was uitgeraasd tijdens de begrafenis. Het onfortuinlijk lot van Peter was nog wel aanleiding tot de nodige kritiek in het alge meen doch wekte ternauwernood enig persoonlijk medelijden. Er heerste een opgewekte stemming. Het vuurrood van de geraniums begon als een door de wind aan gewakkerde vlammenreeks op te flikkeren in alle vensterbanken: en de zilte lucht van de baai woei aan over het jonge gras van. het drasland. (Wordt vervolgd) (Vart een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De algemene bond „Mercurius" zal actie voeren voor een algemeen aanvaard basisloon voor handelsreizigers. Dit is eender belangrijkste onderdelen van het program van actie, dat werd aan genomen op het zaterdag gehouden congres van de Vakgroep Handels reizigers van deze bond. Andere belangrijke punten waren: het streven naar afsluiting van be- diijfstaksgewijze collectieve arbeids overeenkomsten met garantie-sala rissen op basis van hoog geschoolde verantwoordelijke arbeid, verplich te ongevallenverzekering, vaststel ling van drie weken vakantie, in voering van pensioenregelingen en het vastleggen van een onafgebro ken rusttijd tydens het weekeinde van tenminste 40 uur. om zo met de eerste mei mee een reeks van drie en een halve vrye dag te kweken. Hoewel het weer niet erg aanlokkelijk was, was het aan de grenzen héél erg druk in de richting Nederland. Van Nieuwe Schans tot Wem hout kwamen ze met auto's en bussen Nederland ui. Als men ze vroeg, waarheen de reis ging, was het antwoord bijna onveranderlijk: naar de bollen. En passant werd dan een bezoek aan Amsterdam, Den Haag. Rotterdam en tussengelegen attracties gebracht. Zeker 35000 mensen zijn het af gelopen weekend de grens bij Ei ten gepasseerd van Duitsland af: zon dagmorgen om half negen had de douane daar al meer dan dei tig bussen vol „verwerkt". Men kwam van diep uit Duitsland, tot uit Ber lijn toe. Opmerkelijk is, dat men daar twee stromen zag: terwijl de Duit sers zich in het algemeen aan het kalendenveefcend hielden begon de stroom Amerikanen al donderdag en in de nacht van donderdag op vrijdag. Terwijl zondagavond nog steeds bussen vpl Duitsers ons land in reden keerden de Amerikanen al terug: die hadden het toen allemaal al gezien. Er zyn opvallend veel Fransen in ons land geweest (of nog aan wezig), Men merkt het in de stra ten en in de hotels, restaurants en café's. Ook de exploitanten van zaken als „Keukenhof". Linnaeus- hof" en Avifauna vertellen het. Keukenhof had zondag 39.000 be zoekers. Het kreeg vier extra- treinen; een uit Wuppertal, een uit Luxemburg en twee uit Frankrijk. Ook de groep Russische toeristen die ons land bezoekt is er geweest Ook de Linnaeushof te Benne- broek was zeer tevreden. Men telde dit weekend 15.000 mensen. Avifauna noteerde by na mets anders dan buitenlanders. Zondag kwamen er circa vijf a zesduizend mensen, wat zo vroeg in het sei zoen een ongekende drukte bete kende; Ook hier alweer: opmerke lijk veel Franse toeristen. Madurodam blijkt ook aantrek kingskracht uit te oefenen. Er'kwa men zaterdag 2000 mensen, zondag Ö000. (Advertentie' LM.) (Van onze correspondent) NEW YORK Alben W. Barkley, voormalig vice-president van de Verenigde Staten is maandag over leden. De 78-jarige Barkley zakte in elkaar terwijl hjj een rede uit sprak op een democratische byeen- komst te Lexington, Virginia. Barkley werd hier „Viep" ge noemd. een woord gevormd dooi de uitspraak van. de letters VP. (afkorting van vice- president). Niets kan beter de enorme po. pulariteit uitdruk- ken, die deze man genoot by jong en oud. bij voor- en tegenstander. Barkley werd in. 194 8 vice-president onder Truman en keerde in 1954 naar de Senaat terug. Barkley was een prachtig redenaar, die zijn gehoor fascineerde door zijn gevatheid en zyn gave, anekdotes In te vlechten in zijn betoog. Het land verliest m hem een ztjner briljantste politieke figuren, de democratische partij een gezien, leider en een gevreesd woord, voerder. De democratische meerder, beid in de Senaat zal door Barkleys overlijden niet verzwakken. BRUSSEL Volgens een rapport van de internationale commissie ter bestrijding van concentratiekampen bevinden zich in China twintig mil joen mensen, onder wie vijf miljoen intellectuelen, in concentratiekam pen. TOEN ik voor een etalage naar de nieuwe ooeken stond te kijkenging de deur van de mon kel open en trad een oude man, gekleed ir een lange, zwarte regen jas. enigszins statig «por buiten- hij had maar enige passen gedaan, of de deur week opnieuw, nu voor een jonge vrouw, in 'n blauw japonnetje. Op een"sukkeldraf}9liep zij achter hem aan en legde naar hand op zijn schouder. De msn draai de zich om. Hij droeg zon ouder" wetse. blikken bril, waarachter zyn ogen op een loense manier droevig „Wilde u iets kopen?" vroeg de juffrouw onzeker. De man schudde van neen. viafc naasi me, bleven ze geruime zwijgend tegenover elkaar slaan. Eindelijk hernam de juffrouw: Hebt u niet bij vergissing iets bij u gestoken?" Nu opende de oude zijn tas. mm er een splinternieuw deel turn Tsje- chows verzamelde werken uit en zei: Jk vind die boeken zo moou Maar ik kan ze niet kopen." De juffrouw nam het van nem aan en drukte het tegen haar borst als een weergevonden kind.- Gela ten zei de man: - „Meer heb ik niet. Kijkt u maar.'' Hij deed zijn tas wijd open, haal de er een klein pakje uit en ex pliceerde: „Mijn brood." Daarop sloot hij de tas weer. De juffrouw stond zwijgend te wappe ren in de wind, een nors trekje om haar mond. Ze zag er uit of ze niet precies tuist wie ze meer verachtte de man af zichzelf. „Moet u nog iets met me?" vroeg hij, een soort tot uw dienst gebaar makend. Ze schudde snel haar hoofd. Hij wam zijn hoed af, mom pelde iets van „spijt me...." en ging statig verder, met de stijve rug van iemand die vreest nog te zullen worden teruggeroepen. Toen hij net de hoek om was, kwam een jongeman naar buiten en vroeg: „Had hij wat?" Zij gaf hem het boek. - „Zie je wel", riep hij triomfante lijk, „heb je zijn naam?" Ze schudde weer zo trots en weerbarstig met haar hoofd en liep terug naar de winkel, achtervolgd door de jongeman die sprak: ,Maar anders doet hij het toch weer. En •wie weet wat kij nog allemaal thuis heeft...." Toen ik doorgelopen was, zag ik de oude man een cafetaria binnen gaan. Ik liep maar mee en hoorde hem aan de juffrouw van het buf fet vragen: „En mat hebben we vandaag voor lekkers bij de koffie?" „Een soes, meneer" „Geef mij dan maar eens ten soes", besliste hij voldaan. In het boek dat hij had uiiilen jatten staat een losse notitie, die luidt: „ons heelal bevindt zich mis schien in de kies van het een of ander monster." KRONKEL. Middenstaiidspartij neemt aan verkiezingen deel DEN HAAG. Het bestuur van de Middenstandspartij heeft beslo ten aan de verkiezingen deel te nemen door samen te gaan met an dere oppositionele groepen in. de Nederlandse Oppositie-unie. Namens de Middenstandspartij zullen o.m. kandidaat worden ge steld de heren J. A. A. Toussaint uit Den Haag, P. van der Hijden. uit Utrecht en G. van Welzenïs uit Rotterdam. LONDEN Engelands beroemd ste kikvorsrnan Crabb is omgeko men bij geheime proeven onderwa ter. De Britse Marine heeft zyn. dood ruim een week geheim ge houden. Crabb die een slecht zwemmer •was en aanvankelijk voor de ma rine was afgekeurd, verkreeg grote bekendheid door dc wijze waarop hij de haven van Gibraltar en later Italiaanse havens van mijnen zui verde. (Advertentie Udj jeuk en *ncf+r* hufctkïaefiTëri midda! c(An PÉBR0LU1E Vervolg van pag. 1 WIJ willen het niet over de apartheid hebben, maar wel over de apartheids- geest. Deze geest, hoezeer hij mis schien historisch uit de calvinistische teer der uitverkiezing valt te ver klaren. vertoont de on-huroanitaire en heidense trekken, die geheel West- Europa in de nationaal-socialisjen. heeft Ieren verafschuwen. Dit wil na tuurlijk in genen dele zeggen, dat wij de heersende groep in Zuid- Afrika op één lijn stellen met de n alien aal-socialisten. Er kunnen daarginds contra-meningen verkon digd worden; er is strijd mogelijk, in en buiten het parlement; en de wet pleegt te worden geëerbiedigd. Dit alles is ontwij'felbaar juist. Maar het neemt niet weg, dat de moderne Europeaan zich in deze sfeer niet thuisvoelt. Ziehier de reden, waarom tal van in de latere jaren.naar de Unie van Ziüd-Afrika geëmigreerde Nederlan ders weinig contact hebben met de kring der mensen, die naajr taal en afkomst hun toch het naast zouden moeten staan. Zij zien-de moeilijk heden wel van het blanke volksdeel, maar zij zijn eenvoudig buiten staat, zich in de sfeer van het„Herren volk" te verplaatsen. Vandaar dat'zij ach meer aangetrokken voelen tot de Britten, die weliswaar ook alles behalve geneigd zijn, zich met de ge- kleurden te verbroederen, znaar'aan de andere kant ze evenmin als minderwaardig uit de beschaafde go- meenscbap wensen te stoten. En a) zijn er belangrijker dingen dan de strijd van de vroegere Neder landse voor „onderwijsvrijheid", haar gevoelens kunnen wy ons zeer goed verklaren.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2