ISLAM en nieuwe tijd 5 ONTSLAG THEOTOKIS MOET BRITTEN WIJZER MAKEN F.D.P. wenst plebisciet in heel Duitsland O, Ontvoering van Makarios per schip misïukt ïSSSi Kwestie Cyprus ontwricht NA VO Probeer eens Garantiewet KNIL- milïtairen niet in behandeling Ook Frankrijk gaat supersonisch vlieg tuig bouwen Prinses de Réthy in venvachting Benoeming Duitse officieren geweigerd Desnoods beroep op Moskou, egt Dehler 33 DR. DREES VOOR TELEVISIE RADIO ENT.V. Commimistenleiders in V.S. in arrest Britse resolutie gewijzigd W oensdag 30 mei 1956 3 Engels bind meldt: LONDEN Het Britse blad „Daily Telegraph" meldt, dat onlangs een samen-wering op touw is gezet om aartsbisschop Makarios, die op de Seychellen in ballingschap leeft, te ontvoeren. Een internationaal gezel schap van 25 personen zon met dit doel oit Madagaskar vertrokken zijn aan boord van de 120 ton metende schoener „Halsouko". .De Britse luchtmacht en marine hadden opdracht het schip op te sporen, doch eerst vorige week, na twintig dagen speuren, werd de „Haisouko" gevonden. De schoenei had schipbreuk geleden op een klip nabij Komoren, ten noordoosten van Madagaskar, D-. vijf overlevende schipbreuke lingen worden door de Britse in lichtingendienst ondervraagd, aldus het blad. Het is reeds komen vast te staan, dat het doel van de expeditie inderdaad geweest is de aartsbis schop te ontvoeren, hem naar neu traal gebied en daarna naar Athene over te brengen. De vissersvloot, gereed om uit te varen. Zo liggen er op het ogen blik duizenden bootjes in ket Hol landse waterland te wachten op de vissers, die overmorgen weer het aas aan de haak kunnen slaan. Het conflict op Cyprus werkt ontwrichtend op de positie van de NAVO in de Levant. Engeland kan moeilijk nog goedmaken wat het daar, door koppig en soms zelfs verblind lijkend vast houden, voor de beveiliging van de Westelijke belangen heeft laten verworden. Toen ik in 1950 het eiland bezocht stond de nationalistische enósis-beweging reeds in volle gloed. De tegenstellingen waren fel, maar ze hadden nog geen kwaad aardig karakter gekregen. Voor moord en doodslag scheen geen gevaar te bestaan. Maar duidelijk was reeds dat de toestand bij een voortzetting van een politiek van de forse hand en van kortzichtig redeneren, zoals het Brits bewind toen te zien gaf, alleen maar slechter kon worden en op den duur wellicht onhoudbaar. Engeland vertoonde een nieuw be leid. Noch in de eerste, noch in de Tweede Wereldoorlog had het Cy prus in staat van verdediging ge bracht. Er was m 1950 nog weinig van een luchtbasis en niets van een vlootbasis zichtbaar. Hel eiland had geen echte haven. In 1919 was Enge land bereid geweest het eiland aan Griekenland af te staan. Generaal Allenby, de veldheer uit de eerste wereldoorlog in het Naburige Oos ten, had zich er echter tegen verzet: om de strategische waarde van het eiland. Anders had 't toen gekund. Na de Tweede Wereldoorlog had men re kening te houden mei de Turken. Deze zeiden destijds dat de houding van Rusland tegen hen dreigend werd, maar dat zij nog niet tot de NAVO waren toegetreden: wij hebben u het eiland in 1878 geleend opdat gij ons te gen de Russen zoudt kunnen bescher men. Nu is dit meer dan ooit nodig, en moogt gij het niet overdragen aan de Grieken. Men vreesde toen nog een desperate draai der Turkse poli tiek, ingeval Ankara zich door het Westen verlaten zou voelen. En Lon den had in de Tweede Wereldoorlog geleerd, de Turken naar de ogen te kijken. Dat was in 1919 anders ge weest, toen Engeland m het Grieken land van Venizelos geloofde, en Tur kije de verslagen vijand was. In 1950 regeerde in Engeland nog Labour. Een schikking lag toen voor het grijpen. Er was nog geen echte haat op het eiland. Er was nog geen bloed tussen de partijen, er waren geen „martelaars". Vele Cyprioten Vervolg ven peg. 1 MEN ziet nu metal in de pas bevrij'de mohamme daanse wereld de groei van de steden met bevol kingselementen, doordrongen ener zijds van oude o* atlingen (waar onder b.v. de minachting van het handwerk) en tegelijk er zich van bewust, in een tijdperk te leven, waarin men eisen kan stellen. Er blijft natuurlijk oieral wei een ge vestigde boerenbevolking, doch deze kan. nauwelijks meer gelden als een stabiliserend element. Want nergens leven, de oude opvattingen, gebrui ken en misverstanden taaier dan bij de aan de aarde geketende, moei zaam zwoegende, agrarische volks delen. Hoe kunnen rij" de nieuwe tijd verstaan? Hoe kunnen zij hun beroep en hun gedachten wereld aan passen aan de nieuwe technische middelen en rich wijzigende be grippen? Alle dingen die de leiders der pas bevrijde mohammedaanse landen zich voorstellen te doen. betekenen een verandering van oeroude grond slagen. Zij kijken daarvoor naar het Westen, niet naar de Koran, niet naar de geschiedenis van hun lan den. Het kan bijna nier anders of zij zullen daarbij stoten op verzet van oude krachten van de Islam, maar ook op de moeilijkheid, daarin be staande, dat het gemakkelijker is, een oude grondslag te ondermijnen i verzet, gaven hun verontwaardiging dan een nieuwe ingang te doen vin den. De tijd van een nieuwe har monie, berustend op een beweeglijker levensbeeld, is nog verre. De om schakeling der mohammedaanse lan den kan de wereld nog pijn genoeg veroorzaken. MINISTER THEOTOKIS ....vervangen,... hadden toen nog oog voor de voor delen van de aanwezigheid der Brit ten. en durfden er over spreken. Het was bij tal van intellectuele natio nalisten niet enkel concessie als zy zeiden dat de Britten zich iedere ba sis .die zij wensten, ter eeuwige be schikking, konden bedingen, als zij het eiland overdroegen. Athene, pas bevnjd van het communistisch ge vaar, lueld zich afzijdig. Het moe digde de enósis-beweging ternauwer nood aan, voorzover zichtbaar ten minste. Het was voor zijn veiligheid niet minder afhankelijk van het Westen dan de Turken. Nu is alles anders geworden en zijn, wellicht, onheelbare, wonden geslagen. Op Cyprus is Engeland nu de bitter gehate aartsvijand. Open vijandigheid is uitgebarsten tussen Turken en Grieken op het eiland, die er in die vorm vroeger met was en nu een gevaar vormt voor de be trekkingen, ja misschien de vrede, tussen de beide betrokken staten. Het Griekse volk met alleen, maar ook de Griekse regering verbergen niet langer hun bittere gevoelens in het bij"zonder na de verbanning van aartsbisschop Makarios en het ophangen der beide Cyprioten. De regering komt nu openlijk, voor enósis op. Hoezeer is de positie van het hele Westen in die buurt slechter gewor den! Tegenover het gemeenschappe lijke Russische gevaar waren Grie ken en Turken, oude aartsvijanden, bondgenoten geworden. Joegoslavië, nog rechtstreekser bedreigd na Ti to's breuk met de Kominform. had met beide een Balkanpact aange gaan en het plan heeft bestaan een militair verbond er van te maken. Turkije en Griekenland traden in 1951 toe tot de NAVO, en Joego slavië scheen daardoor middellijk reeds daarmede verbonden. Joegoslavië, neutralistisch gewor den. heeft geen belangstelling meer voor militaire verbonden. De veran dering m Moskou is daarvan de oor zaak. Maar door Cyprus komt het, dat van de Turks-Griekse vriend schap met veel is overgebleven. De Griekse regering heeft tot nog toe trouw aan zijn betrekkingen met Engeland vastgehouden. Zij bad daarvoor waarlijk goede reden. Hoe hoog de stemming ook in het volk1 steeg, wat ook haar eigen, onmis kenbaar geworden gevoelens waren, zij liet bet hogere landsbelang zwaarder wegen dan grieven en hartstochten. De leiders van de Griekse Kerk op Cyprus, tevens de, allerminst gematigde, leiders van het te kennen, met niet geriuge uitwer king op de stemming in het Griekse volk. Theotokis, de minister van Buitenlandse Zaken, een rustig en zeer geacht man. was de drager van het vooi wichtige beleid. In april reeds -vond hij zijn positie onhoudbaar ge worden. en vroeg hij zijn ontslag. Maar premier Karamanlis, en de -door Dr M. v. Blaiikenstein meerderheid in het kabinet, -weiger den dit te verlenen. Maar nu is zijn politiek blijkbaar zo onmogelijk ge worden tegenover de openbare me ning, dat Karamanlis hem op zün tweede verzoek heeft moeten laten aftreden, en een, om zijn anti-Britse gevoelens bekende figuur tot zijn opvolger heeft benoemd. Dit opent voor de algemene Wes terse samenhang bedenkelijke pers pectieven. De legering heeft maar een kleme meerderheid in het parle ment. Zij erkent nog steeds de nood zakelijkheid, aan de NAVO vast te houden. Maar de gevoelsstormcn hebben in de oppositie en daar misschien niet alleen sterke neu- traltstische st-ommgen in beweging gebracht. Na het aftreden van Theo tokis is het gevaar niet denkbeel dig. dat het neutralisme in de trant van dat van Nehroe en van Tito in het bijzonder in Griekenland de overhand knjgt. De Balkan, met Tux-kije, die een ogenblik een zo hecht bolwerk leek voor de vrije we reld, wordt dan een losgevoegd ge val, waarin alleen Turkije nog een betrouwbare indruk blijft maken. Hoe komt Engeland daaruit? Trekt het zich nu terug uit Cyprus, dan dreigt daar een, voor de vrede tus sen Athene en Ankara gevaarlijke burgeroorlog. Zolang het echter nog met Griekenland praten kan, is er, met behoud van de bases, en met, voorlopig gemeenschappelijke, ver antwoordelijkheid voor dc rust en veiligheid, nog een regeling denk baar. De val van Theotokis is echter een dringende waarschuwing. (Advertentie LM.) andere zenuw-middelen, zelfs 4t duurste welke er zijn. dan komt U toch twug op Mijnhardt's Zenuwtabletten, omdat deze Uw zenuwen vlugger kalmeren. U rustiger stemmen en meester doen blijven EERSTE KAMER <Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Tegen het ver zoek van minister Van de Kicft fn heeft de Eerste Kamer besloten, het wetsontwerp tot wijziging van de garantiewet voor KNïL-mUitairen niet in openbare behandeling te nemen, zolang over de rechtsgedin gen, die met betrekking tot de uit leg van de oude wet zijn gerezen, niet tot in hoogste instantie is he slist. De liberaal Wendelaar nam het initiatief tot deze weigering. Maar de woordvoerders van andere frac ties, als de christ- historische senator Kolff, de anti-revo lutionair Algra, de KVP-er Sassen en de socialist In 't Veld sloten zich bij hem aan. Alleen oud-minister Teuhngs stemde tegen. Minister Van de Kieft deed nog een vergeefse poging, de Kamerleden ervan te overtuigen, dat het de plicht der regering is om als door een foute redactie de bedoeling der wet gever niet duidelijk is uitgedrukt te voorkomen dat bepaalde pe ,'sonen daarvan bijzondere voordelen zullen genieten. Ook betoogde hij, dat het niet de eerste maal zou zijn, dat eed wettelijke regeling zou worden ge troffen, terwijl rechtsgedingen gaan de zijn. Doch de Kamer nam zelfs niet de moeite, op deze argumenten in te gaan. PARIJS. —"De Franse genationa liseerde vliegtuigfabrieken „Snecma" zullen in opdracht van het ministerie van Luchtvaart de „Coleopter", een experimenteel vliegtuig, dat in ver ticale vlucht sneller dan het geluid kan vliegen, gaan bouwen. De maatschappij heeft de rechten van dit toestel gekocht van de uit Oostenrijk afkomstige Fransman Hel mut Zborowskï. Een model van het vliegtuig, dat een ringvormige vleu gel heeft, heeft twee jaar geleden proefvluchten gemaakt. BRUSSEL De prinses De Réthy, echtgenote van koning Leopold, ver wacht in september een kind. Dit is gisteravond in-een officieel com munique door het Belgische fioj meegedeeld. De prinses de Réthy heeft tot nu toe twee kinderen, prins Alexander, die in 1942,.- en prinses Marie- Christine, die in 1951 is geboren. BONN De Westduitse commis sie van burgers heeft de benoeming verworpen van 18 generaals en ko lonels voor het opperbevel van de nieuwe strijdkrachten. Zes anderen werden goedgekeurd voor bepaalde hoge rangen echter met voorbehoud, dat zij geen be velvoerende functie krijgen. De commissie heeft noch de na men noch de reden opgegeven. <6t BONN, De Vrye Democratische Partü heeft gisteren in een verkla ring voorgesteld in heel Duitsland een plebisciet te laten houden over de vraag: „Bent u voorstander van een herenigd Duitsland dat zieh zat aansluiten by een veiligheidspact, waaraan de vier grote mogendheden zullen deelnemen?" Voorzitter Dehler deelde mee, dat hij zelf een beroep op Moskou zal doen als de regering met het initia tief zou nemen. Die kans lijkt ge ring. Dezelfde dag verklaarde Ade nauer in een interview voor radio Kopenhagen vastberaden dat West- Duitsland zelfs geen handelsverdrag met Rusland zal sluiten. Hij zei, dat de Westduitse betrek kingen met Rusland van een heel an dere aard rijn dan die van andere volken omdat twee vijfde van het Duitse grondgebied nog door Rusland bezet is. Om die reden kan er ook van een culturele uitwisseling geen sprake zijn. Premier Grotewohl heeft gisteren in het Oostduitse parlement voorge steld in beide delen van Duitsland geen dienstplicht in te voeren. Hij deelde verder mee dat onlangs een Gemeente-ambtenaar nam steekpenningen aan; 4 maanden gevangenis ARNHEM. Dc Arnhemse recht bank heeft dinsdag de 60-jarige hoofdcommies bij de secretarie van de gemeente Arnhem H. B. W. B, conform de eis tot een gevangenis straf van via- maanden veroordeeld wegens het aannemen van steekpen ningen van een leverancier in kan toorbenodigdheden gedurende de ja ren 1946 tot en met 1954. - AMSTERDAM In april is voor een bedrag van 2S5,3 miljoen aan nieuwe verzekeringen afgeslo ten, waarvan 129,9 miljoen kapi taal-, 134.7 miljoen ïente- en ƒ21,2 miljoen volksverzekering. Amerikaanse geheime agent naar Oost-Duitsland was gevlucht waar door 137 geheime agenten konden worden gearresteerd. De Russische regering heeft de Westduitse ambassade in Moskou er van beschuldigd clandestien Duitse paspoorten aan Russische burgers uit te reiken om hen in staat te stellen Rusland te verlaten. Het geschil is een gevolg van de pogingen West duitse burgers te repatriëren die nog in de Sow jet-Unie rijn. In het begin van dit jaar had de Westduitse ambassadeur in Moskou een lijst overhandigd met de namen van duizend Duitsers die zich nog in de Sowjet-Unie zouden bevinden. Volgens de Russische nota bevat de lijst de namen van een aanzienlijk aantal personen die onderdanen van de Sow jet-Unie zijn. om Godswil, Por- gy, laat die roan me niet in z'n macht krijge! As je - me bij je wil 'oue, lamedan blijve. As ie met z' 'ete ,ande maar vamme afblijft, ken k goed zijn, ken 'k m'n gedachte by mekaar 'oude, ken 'k gelukkig rijn," Ze brak de zin plotseling af en verborg haar gezicht tegen dat van het kind. Forgy klopte haar zachtjes op de arm. „Je 'oeft nie bang te weze, verzekerde hij haar. 'eb ie dan geen man? 'eb ie Porgy danme? Wavoor neger denkie wel daje ge- krege 'eb, datïe 'n ander z'n vrouw zou late wegkape? Nee. m'neerl je 'eb je man nou; je 'eb Porgy. Van achter een der eilanden in zee steeg de kille schijf van de volle oktobermaan omhoog en strooide koud wit vuur uit over de taai. De lichten waren gedoofd in Catfish Row, met uitzondering van het schijnsel van een haard vuur dat in bet duister oplichtte uit Serena's kamer en een zwakke lichtflikkering in het eethuisje waar Maria bezig was het haard vuur gereed te leggen voor het vroege ontbijt. Eon luide kreet weerklonk over het pleintje, welke meteen weer werd versmoord; toen volgde een ingehouden, onbeschaamd lachen. Maria was in een oogwenk aan de deur. Een ogenblik was aan de overzijde van de binnenplaats een man te zien die op de wasbank van Serena zat; tcsn werd achter hem de deur met een klap dicht geslagen, waardoor hef schijnsel van het haardvuur aan het oog onttrokken werd. Maria stak het pleintje over en toen ze naast de man stond keek hij op. Het maanlicht viel op zijn gezicht. Het was Crown. „Wadoe jij 'ier?" vroeg ze hem. „Effe 'n paar oue vrinde op- zoeke." „Kommee tiaar 't eet'ms," beval zij. ,,"k 'Eb je wat te zegge." Maria draaide de lamp op en keerde zich om toen Crown het vertrek binnenkwam. Hij moest zich bukken om onder 't kalf van de deur door te kunnen en zijn schouders raakten aan weerszijden de posten. De dikke negerin bleef even naar hem staan kijken. Haar blik nam de rechte benen in zich op met de veerkrachtige dijen in het strakgespannen weefsel van de katoenen bioek, het slanke middel en de bijna ongelofelijke buiten waartse welving van de borst naar de hoge. rechte schouderlijn. In haar ernstige gezicht kwam een uitdrukking van diepe droef heid. „As je zo'n lichaam 'eb'*, zei ze tenslotte, „waarom kommie dan zelf om je dood vragen?" Crown lachte gedwongen, deed een paar stappen de kamer in en ging aan een der tafeltjes zitten. Hij plantte er zijn ellebogen bo venop. boog zyn schouders naar voren met een machtige spiertrek- king onder het overhemd, liet toen zijn km in zijn handen zakken en vestigde zijn blik op de vrouw. „Ik ken die nikkers ier." ant woordde hij. f.'t Zijn allemaal fat soenlijke lui. Ze zoue geen nikker verraje aan de blanke." „Da's bij God waar. Alleen d'r is 'n andere manier om 'n schuld te vereffene," ..Serena?" vroeg hij, met een zijdelings blik en een lachje. „Die zuster is zo bang as 'n wezel. Van dip 'eb 'k niks te vreze." Na een ogenblik van stilte vroeg hit ineens: „Bess nog bij die ongelukkige man?" ,.Ja; en z' is *n gelukkige, fat- soendelyke vrouw. Die moeje maar liever met rust late." „Om Godswil! 'Waarom denkie nou dat ik naar deze vervloekte stad kom? Da's niet alleen om te vrage om m'n doodl 'k Zit achter m'n vrouw an." Maria steunde haar handen op de tafel tegenover de man en boog zich voorover om hem In het ge zicht te zien. „Vrouwe ljjke allpmaal op el kaar," zei ze op gedempte, over redende toon. „Ze komme en ze gaan. De een bevredigt 'n man even gauw as 'n ander. D'r zijn 'eel wat knapper meide dan Bess. Ze leidt nou 'n geregeld leve met die makker. Ik vraag je 'een te gaan en d'r met rust te late. Geef d'r 'n kans." „D'r is veel tijd voor nodig om 'n vrouw te lere kenne," zei hij langzaam. „Ik en Bess 'ebbe dat dtr laatste vijf jare uitgevochtef „Wil je d'r dannie losiate?" Er lag een ongewoon smekende toon in de zware stem, „Nie voor de Hel bevriest," Een ogenblik later stond hij op en bleef voor haar staan. ,,'k Mot nou gaan. 'k Ben nie zeker of 'k vanavond wegga of tot morregenavond zei wachte. 'k Gaan pools'oogte neme; maar 'k kom nog bij je terug voor *k ga," Maria keek hera lang aan; de uitdrukking van droefheid in haar gezicht verdiepte zich tot onein dige weemoed; maar ze zei niets. Crown begaf zich naar buiten met lange stappen en slingerende gang; De dikke vrouw keek hem na tot hij bij de ingang naar het noorden keerde en uit het gezicht verdween. Toen deed ze de deur op slot en begaf zich toen, met een diepe zucht, naar haar eigen kamer. Porgy deed plotseling zijn ogen open. Het raam dat verlicht was geweest toen hy insliep, was nu donker. Hij luisterde ingespannen. Langzaam drong het tot hem door dat in het kleine vierkant nog wel degelijk het maanbeschenen water van de baai te zien was, en dat alleen het midden ervan verduis terd werd door een zich tussen beide bevindende massa. Toen kwam er beweging in de massa en Porgy zag dat het 't bovenlijf en de schouders van een man wa ren. Het raam had een breedte van drie voet. en toch leek het alsof de schouders aan weerszij den langs de posten schuurden toen de gestalte zich voorover boog. Het schuifraam was dicht, en nu was er een geluid te horen alsof handen bezig waren met te proberen of het met geweld om hoog geschoven kon worden. Porgy lag op zyn rug. Zijn lin kerhand ging tastend over de de kens en toen streken zijn vingers o zo licht eerst over het gezichtje van de baby, toen over dat van de vrouw. Zijn rechterhand gleed onder zijn kussen, en zij'n sterke, slanke vingers sloten zich om het heft van een mes. Bij het raam hield bet oauw- hoorbare, morrelende geluid aan. Het was zeker na middernacht toen Maria aan haar deur stond te kijken; want de maan hield zich nog net even staande boven de westelijke muur en terwijl z'j daar stond te kijken glipte hij er juist overheen en verdween uit het gezicht. De vage voorgevoelens van na derend onheil die baar hadden be kropen toen zij eerder op de avond met Crown gesproken had, hadden haar uit de slaap gehou den; naarmate de uren verliepen nam haar angstige bezorgdheid toe cn daarmede het gevoel dat er on middellijk gevaar dreigde hetgeen er haar tenslotte toe noopte op te staan, een ochtendjapon om te slaan cn zich gereed te maken om het pleintje te gaan verkennen. Maar toen zij haar deur open de. werd zij meteen gerustgesteld. De binnenplaats lag daar voor haar als een grote bak met zij kanten van een mistig duister en afgedekt met een stukje van de lucht Een kleine straathond kwam op zijn buik uit een verscholen hoekje gekropen en likte aan een van baar blote voeten met rijn vochtige, warme tong. Boven haar hoofd, in de reus achtige honigraat van het gebouw, snurkte iemand, in een langzaam, regelmatig ritme. De dikke negerin slaakte een diepe zucht van verlichting en keerde naar haar kamer terug. Het geluid van krakend hout verbrak de stilte. Toen, ats een windvlaag door kleine belletjes, volgde het rinkelen van brekend glas op de stenen. Mans draaide zich bliksemsnel om cn trachtte te bepalen waar het geluid vandaan kwam, maar er was verder niets te horen. De stilte nam weer bezit van het pleintje en nestelde zich bijna tastbaar tot in de uiterste hoeken. De zachte, niet onpleziei-ig aan doende regelmaat van het snur ken liet zich nu weer hardnekkig gelden. Plotseling wendde Maria zich om en aan haar gezicht was te zien dat haar ineens een licht was opgegaan. Ze trok haar ochtend japon dichter om zich heen en stak de plaats over naar de kamer van Porgy. Toen ze nog maar de helft van de afstand had afgelegd hoorde ze een geluid uit die ka mer. Het had meer van een ver smoorde zware bons dan van wat /N het door de VARA verzorgde televisie-programma wordt van avond de rubriek „U en uw rege ring" besloten met een gesprek tus sen dr. W. Drees en Meyer Sluyser over het leven en het werk van de minister-president. Daarna kunt u kijken naar een voorstelling van Heijermans' boosaardige sprookje ,.De wijze kater'. De titelrolwaar mee eens Jan Musch zoveel eer in legde, wordt gespeeld door Cas (.jPuck") Baas. Kees v. lerselkeeft de regie. TELEVISIE verandert de levens gewoonten van het Britse volk. Dit wordt vastgesteld in .Britain, an official hand book', waarvan dezer dagen een nieuwe editie is uitgekomen. De TV heeft een nieuw, groot pu bliek toegevoegd aan de menigten, die sportevene menten en nationale gebeurtenissen by wonen. Tegen het einde van ok tober 1955 was er in één op de drie Engelse huizen een televisie toestel. De TV-kijkors zijn vrijwel gelijkelijk verdeeld over alle lagen van de bevolking. TV heeft geleid tot een verminderd bioscoopbezoek, hoewel de bioscoop de populairste vorm van vermaak buitenshuis ia gebleven. Een derde van alle vol wassenen met inbegrip van twee- derde van hen die nog geen vijfen twintig zijn gaan gemiddeld een keer per week naar de bioscoop, PRELUDIëREND op het bezoek van de Groothertogin v. Luxem burg zendt de KRO op zondag 3 juni een klankbeeld over bet klein ste der Benelux-landen uit onder de titel „Land van de Alzette". Tijdens het verblijf van de Groothertogin in ons land zal de Nederlandse Radio Unie in het KHO-programma van dinsdag 5 juni reportages verzorgen van de aankomst cp Schiphol en de kranslegging by het Nationaal Monument te Amsterdam. Het avondprogramma van de KRO wordt die dag onderbroken voor een di recte uitzending van de toespraken, die Koningin Juliana en H.K.H. groothertogin Charlotte zullen hou den aan het diner in het Paleis te Amsterdam, WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van Justitie heeft bekend gemaakt, dat zeven top functionarissen van de communis tische partij in de staat Massa chusetts zijn gearresteerd. 'Zij wor den beschuldigd van samenzwering om de gewelddadige omverwerping van de regering te propageren. Veiligheidsraad NEW YORK sir Plerson Di xon, de Britse afgevaardigde iti de Veiligheidsraad heeft by de bespre king van Hatnmarskjolds rapport van zijn vredesmissie naar het Midden-Oosten een ontwerp-resnlu- tic ingediend, waaruit hij een passa ge, waarmee de Arabische staten niet zouden instemmen, heeft ge schrapt. Dit was de passage, waarmee naar een resolutie van de Veiligheids raad van 1948 werd verwezen. Vol gens deze zou de raad militaire en niet-militaire interventie kunnen overwegen. Six Pierson Dixon was de mening toegedaan, dat er geen onmiddellijke crisis in het Midden- Oosten dreigt. Volgens hem moeten Israël en de Arabische buurstaten door zich aan de bestandsovereen komsten te houden thans de brug vormen naar een oplossing van de geschillen. De Britse afgevaardigde en ook Cabot Lodge van de V.S. brachten de secretaris-generaal war me hulde voor zijn werk. De Franse afgevaardigde Alphand zei. dat zijn delegatie het onontbeer lijk acht. dat Hammarskjöld zijn goede diensten blijft aanbieden, daar anders de bereikte resultaten volko men verloren zouden gaan. dan ook en daarnaast iets dat het meest op een stervenssnik leek. Toen haar hand zich om de deurknop sloot was alles weer stil. alleen kon ze een langaangehou- den, even ridderende ademhaling horen. Toen kwam er een geluid dat haar "zo'n schok gaf van afgrijzen dat zij het tot in haat vingertop pen voelde. Het was zo onver wacht. daar in de koele, stille nacht. Het was de lach van Porgy, maar geheel anders. Uit de dood se stilte borrelde die lac ,i plotse ling op. diep uit het naakte wezen, wellustig. Toen verstilde 't lachen ineens. Marie hoorde dat de baby luid keels begon te huilen; toen de stem van Bess. slaperig en met- begrijpend: „Om Godswil Porgy, waar lach je zo om?" „Das in orde, liefje," kwam het antwoord. „Maak je maar nie be zorgd. Je 'eb nou Porgy, en die zorgt voor z'n vrouw, 'eb 'k 'et je me gezegd: J 'eb nou een man." Maria draaide de knop om, trad de kamer binnen en sloot vlug de deur achter zich. Naar het westen toe kroop de nacht over de stad been. In het oosten, voorbij de uiterste rand van de oceaan, kwam bevend het licht zelf omhoog en het scheen de morgensterren eerder in zich op te nemen dan uit te blussen. Uit de voortglijdende mistvlagen die als verbruikte adem boven de stad hingen begonnen zich allerlei vormen af te tekenen en zij na men langzamerhand weer hun ware gedaante aan. Hoog in de lucht boven Catfish Row werd een stipje zichtbaar. Het gleed in een lange, neerdalen de spiraal en toen werden het er twee. toen drie. In een wijde, wy- de cirkel slierden de stipjes rond alsof zij aan touwtjes hingen van een hoge spil. Het werd nu duide lijk lichter. De stipjes tuimelden naar een lager vlak. werden groter en groeiden op wonderbaarlijke wijze aan tot een dozijn. Dan ont snapten er enige uit de omtrek kende beweging van de cirkel in dwarslijnen die geleken op de spaken van een wiel, nu en dan loom klapwiekend Waren zij donker en dreigend als zij in westelijke richting vlogen, met een lichte beweging keerden zij dan weer naar het oosten en dan ver guldde de zon, die zich nog steeds onder de horizon bevond, bun lijf jes met een rossig goud wanneer zij hem, met de borst naar voren, tegemoet -vlogen. Dieper, dieper zakten zij om laag. telkens naar een lager vlak, tot zij tenslotte met bun sombere vleugels langs de huizen aan de waterkant schenen te scheren. Toen trokken zij geleidelijk samen op een kleine cirkel die steeds bleef rondvliegen boven iets dat op een menselijk lichaam leek en dat overspoeld werd door cfe op komende vloed, aan de overzijde van de straat waaraan Catfish Row was gelegen. Plotseling gleed uitde rond zwaaiende cirkel een der vogels omlaag en streek met een vervaar lijk hippen vlak voor het bewuste voorwerp neer. Een ogenblik be keek hij het met zijn stekende roofvogel ogen; toen vloog hij weer naar zijn kameraden terug. Een ogenblik later streek de hele zwerm neer cn was de gestalte geheel verborgen achter klappende vleugels en zwarte naargeestige vpgellichamen die heen en weer hipten en zich vechtend een weg baanden naar het midden van de groep. Een neger die onder een omge keerde boot had liggen slapen werd wakker en wreef zich de ogen uit; toen sprong hij op, greep een riem en joeg links en réchts er op los slaand, de vogels uiteen. Hij boog zich even over het voorwerp, toen draaide hij zich om en rende naar de straat met wit-opengesperde ogen. „Om Godswil, mënse'" riep hij, „kom gauw mee! 'ier 's Crown, en 'ie 's dood." Een groepje van drie blanke mannen stond om het lijk heen. Een van hen was de man in bur- -ger met bet sikje en stok die het onderzoek naar de moord op Rob- bms had verricht. Achter hem stond een politieagent in uniform. JJe derde, een zwaar, gemoedelijk manspersoon stond in aandachtige beschouwing over het lijk gebo- denk je er van, coro- ner' 4> vroeg de man in burger. „Mes tussen vijfde en zesde rib; moet recht door het hart zijn Ee- gaan. „Wel. 't stond 'm te wachten," merkte de rechercheur op „Ik hoor net dat hij die nikker Crown is. die in april van dit jaar Robbins heeft vermoord. Dat heeft, tussen twee haakjes, voor ons het voordeel dat we eerst de weduwe kunnen aan pakken; en Hennesey vertelt me dat ie t gehouden heeft met dat „dope"- geval van augustus. Dj* woont ook in de Row. Laten we daar maar eens een ky'kje gaan nemen." De coroner wierp een bezorgde blik op het weinig aanlokkelijke bouwwerk aan de overzijde. „Dat 's nog nier zo zeker," waar schuwde hij. „Lijk kan zijn aange spoeld. Het is vioed." ...Nu. ik ga in ieder geval eens een kijkje nemen btj die twee vrouwen," kondigde de man in burger aan. „Het wemelt daar van allerlei gespuis. Ik zou d'r wel wat -op willen vinden dat een algehele ontruiming, wegens hinderlijk heid voor de gemeenschap, recht vaardigen zou, en dan het hele zaakje op straat zetten. We heb ben van de zomer nou al een moord en een doperel gehad; en nou zitten we weer." Toen wendde hij zich tot de agent en gaf zijn hevelen. „Haal de wagen en berg het lijk. Dan was het 't best dat Ie regelrecht terug komt Het "is mogelijk dat we een paar arres taties kunnen doen. Do coroner en ik zullen een onderzoek gaan instellen terwijl je weg bent" Hij deed een paar stappen in de richting van de Row, in de veronderstelling dat hij gevolgd zou worden. 6 „Hier zo, coroner; wat zeg je?" riep hij. De coroner schudde zijn om vangrijke lichaam weer terecht in zyn kleren, keerde zich met kenbare tegenzin om en voegde zich by hem. ..Akkoord." stemde hij toe. „Maar al wat ik nodig heb is een paar getuigen om by het onder zoek het rijk ie identificeren." Aan de overzijde van de straat maakte zich een kleine neger jongen los van het onderstuk van een der posten van de toe gangspoort en rende naar binnen. Lijkschouwer. (Wordt vervolgd)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2