der dwaasheden BERLIJN: „Korea-vrijwilliger handelde als nazi" nUOXV?. EEN STAR I Vil EE II EI?EU)E\ Britse regering eist ontslag van jurist WERFAGENTEN VAN DE ZELFKANT .Chrocsjtsjew was mXV ruiken is R0XY roken! ja graag! Voor de slagboom Centrum: dode stad Achturig? hier endet der WestseXto'r Vorsicht? festnahmegefahr', Osfzonengrènze darch Gtr-fsSéme rarklett Vier grenzen Speldeprikker V.N. vergeten vluchtelingen Treedt nu*. Van ITeuven Goedhart spoedig af? Regering wenst gouden N.Y.V. Adenauer boos Verbeteringen voor apotheekpersoneel JONGE KOREAAN DOODGESCHOTEN Mr. Zaaijer eist twee jaar Senaat akkoord met tweede TH Veertienjarige vermoordt politieagent 4-voudige combinatie inderdaad vtel beier! Chefarine,4 fa A F? ES Harding weigert gesprek met Makarios Tito dringt aan op ontwapening Duitse „kunstmaan" groter dan die van V.S. en Rusland GEHUWD MET EX-COMMUNISTE Cycloon eist doden in W est-Bei! galen Acht ivahhssen bij Albanië gevangen Woensdag 6 juni 1956 DE verdeling- van Berlijn voert tot de dwaas te>-toes tanden. Een ervan is. Steinstücken. Steih- stücken is een westelijke enclave in .de.Oostzonc ten zuidwesten van Berlijn;, een soort Baarle Nassau Jn het klein. Het hele gebied is 150 ^mcter lang en 50 meter breed en alles bij elkaar wonen er nog geen tachtig-mensen. Geen mens uit-de omgeving mag er komen. Berlijn valt onder het bestuur der yier mogendheden, én is formeel één :.Stad. Maar geen Westberlijner mag zonder toestem-, ming de Oostzorie binnengaan zoals West-Berlijn voor de bewoners van de Oostzone. streng verboden 'ge bied is. De bewoners van Steinstücken slaan dus hun voorraden voor en- - kele dagen in. Nu was een paar we. ken geleden de koelkast stuk waar in de melk. voor de kinderen wordt bewaard. Een monteur uit de Oost- zone mag Steinstücken niet betre den. Er moest dus een monteur uit West-Berlijn komen, maar die kreeg geen toestemming door de Oost zone te gaan. „Ik ga zelf wel even kijken," .zei burgemeester Suhr van "West-Ber- lijn. Hij deelde de volkspolitie mee dat hij zich aan de grenspost zou vervoegen om in de uitoefening n van de' meren aan. de westrand yan Berlijn. Zij' zijn. 's zot mers de enige recreatiemogeliJkheid voor de op een eiland levende :tVest- herUiners., van. zijn functie naar Steinstücken te gaan. Maar de volkspolitie wei gerde hem door te laten. Er kwam een officier vande volkspolitie.„U mag doori',zei hij „alsu een „Passierschein" heeft, een bewijs om de Oostzóne te pas seren". „Doe niet zó kinderachtig;" antwoorddede burgemeester,„geef 'me 'een „Laufzettel"; (een bewijs westelijk^ Neuköllti wil, moet twee keer door Oost-Beriijo heen en passeert dus vier grenzen. Als de Thomaskirche in Krcuzbcrg her steld zal zijn. loopt de sectoren- grens dwars door het altaar heen. Aan de Glicnicker See staat een strandgebomvtje. Hier wordt de keuken door dc zonegrens van het restaurant gescheiden. Elke keer dat de kelner u een kopje koffie of een warme „Bockwurst' brengt, is hij dus in overtreding. Wie van uit Helmstedt in West-Duitsland per auto naar Berlijn gaat, bereikt bij het Drielandenpunt de weste lijke controle. Hier ligt het westen als het ware met zijn neus over de weg heen want daarna moet de automobilist nog drie kilometer de Oostzone door omWest-Berlijn v.-ecr te bereiken. De verdeling van Berlijn maakt het centrum tot een dode stad. Op de Potsdammer Platz, waar nu de Amerikaanse, Engelse en Russische sector bij elkaar komen, kostte de grond voor de oorlog 10.000,— per vierkante meter. Nu kunnen de eigenaars de grond niet aan de straatstenen kwijt. Welke zaken man gaat er op de grens van een stad bouwen? De Unter dén Einden in;de oostelijke - sector. was vroeger de paradestraat en. de Quai d'Orsay van Berlijn, Nu kan men er 's avonds een kanon afschieten, want de Unter den- Linden .is een dood lopende straat geworden. Bij de. Brandenburger Tor begint de wes telijke sector. Tussen de rails van de grote' Berlijnse stations het Anhalter, het SchteziscHer, het Lehrter, het' Potsdammer Bahnhof (alle zwaar beschadigd in de oorlog) groeien nu berkeboompjes. Zij -liggen alle in de nabijheid van de sectoren- om ..eventjes" door te lopen). „Die heb ik op het ogenblik niet." ver klaarde de officier van de volks politie. De burgemeester van West-Ber lijn kon .dus voor de slagboom blijven staan. Daarop kwamen alle mannen, en vrouwen üït Steinstü cken met hun- kindéren..spontaan zelf naar de burgemeester. Zonder koelkast want die was ingebouwd en bovendien heeft men daar ook een „Passierschein" voor nodig. Een week later kreeg de West- berlijnse monteur plotseling toch toestemming naar Steinstücken te gaan. maar het gebeurde bewijst nog eens de absurde toestanden in Berlijn. Een andere is de S- bahn, de bovengrondse spoorweg die kris-kras door West- en Oost- Berlijn voert. De administratie van de S-bahn zetelt in Oost-Berlijn en wie dus in de trein stapt, bevindt zich op Oostbcrlijns gebied ook al rijdt hij door West-Berlijn. Op de perrons in West-Berlijn hangen Oostberlijnse propaganda- biljetten. En wie om een paar onschuldige voorbeelden te noemen er met een spoorwegwagon van door gaat of de rails opbreekt, wordt door een Oostberlijnse recht bank .veroordeeld. Zo helemaal onschuldig Is die toe- Stand overigens niet. Er zijn in de S-bahn in West-Berlijn door de volkspolitie verschillende anti communisten gearresteerd en in Oost-Berlijn tot langdurige vrij heidsstraffen veroordeeld. Tot dat de Amerikanen er genoeg van hadden en de Westberlijnse politie opdracht gaven tegen elke, ontvoe ring op te treden. Toen was het afgelopen. Wie in het westelijke stadsdeel Wcdoing woont cn per ondergrond se naar zijn familie in het eveneens grens en dus; ih niemandsland.- Geen trein, komt ér ..meer'. aan.: Oost-Berlijn hiéeift rond' de. stad een heel nieuwspoorweg. :eri we gennet aangelegd. Wie van Leipzig naar' Oost-Berlijn wil, behoeft "West-Berlijn niet meer'- door ten koste van een vertraging ~:van enkele uren; -; Van tijd' tot tijd laten de Oost- duitse- en Russische autoriteiten merken dat ze er nog zijn. Dan laten zijergens op.de sectoren- grens een .versperring opbouwen om' haar na enige weken weer te laten afbreken als bewijs vande „vreedzame eoëxcistentie". .Of het goederenvervoer wordt voor een tijdje stilgelegd. Maar het zijn. speldeprikkèu, gèen uppercuts. De Westberlijner blij ft er gelaten.; onder. Hij kijkt eens naar. de schoorsteen van de Ernst Reuter-bromverij - tijdens de blokkade van 1948 steen voor steen per vliegtuig aangevoerd. Velen zelfs véle Westberlij ners weten niet dat er nog altijd een luchtbrug bestaat. Op grond van een bepaling van Potsdam uit 1945 is voor zeventien soorten goederen speciale toestemming no dig om ze uit Berlijn te vervoeren.- En" aangeziendie toestemming zel den wordt verleend, gaat het ver voer per vliegtuig, o.a. van elektri sche. materialen... West-Berlijn vertrouwt dat het kan.blijven leven. Ook al begint achter de Brandenburger Tor een andere wereld. MORGEN: Oost-Berlijn: een huis zonder behang (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Treedt mr. H. G. van Heuven Goedhart af als Hoge Commissaris voor het Vluchlelin- genwezen van de Verenigde Naties? De kans schijnt groot, want dinsdag heeft hij, tijdens een persconferen tie, verklaard aan het eind van-zijn Jatijn te. zijn en de tijd niet ver te achten, dat hij zyn ontslag zal Wa gen. Mr. Van Heuven Goedhart is namelijk bijzonder bitter gestemd over het feit, dat de leden van de V.N. niet bereid zijn in vier jaar zestien miljoen dollar hijeen te brengen om een eind te maken aan het vluchtelingenvraagstuk. „Met loffelijke uitzondering van Neder land", zei hy, „hebben de regerin gen alle mogelijke excuses, voor h.un te kleine bijdragen". Hij noemde het. eenopenbaar schandaal, dat tien jaar na de oorlog nog 65.000 vluchtelingen in de misère zitten in een Europa, dat economisch zulk een goedé tijd doormaakt. De heer Van'Heuven Goedhart zei alles te hebben geprobeerd wat hij maar kon om geld te krijgen. De Amerikaanse regering heeft een be drag van 194.000 dollar los gemaakt voor moeilijke gevallen in Oosten rijk. Daarvan zullen oude en. zieke vluchtelingen worden geholpen. Van het geld van de'Nobelprijs, die het Hoge Commissariaat vorig jaar-ten deer viel (35.000 dollar) wordt, een klein .vluchtelingenkamp op het Griekse eilandje Tinos leeggemaakt. Daar woonden 120 vluchtelingen in 'n kampje, waarnaar nooit iemand had Vervolg van pas*. 1 Welter is een oude man en niet zo actief meer. Bij de K.V.P. zeg gen ze, als dat. past, dat hij weinig meer heeft in të brengen en dat mén toch heus niet moét denken, dat in zijn geest wordt gehandeld. Zo n u en dan past fiet echter ook om ie verklaren, dat nu Weiter en de meesten vam zijn aanhangers weer in de K.V.P, zitten, het voor de gelijkgezinden beslist: niet meer no dig is,-het elders te 'zoeken. Ziehier dan de tweede wérfagent van de zelfkant; geen man, die bazuinstoien doet horen, doch wel een naam, wel een rëputatie. En iedt?r. die de oprechtheid' mint, mag zieh- afvragen ofr het, 'behoorlijk is,' al ^'e "aam en die reputatie in hét ene. geval worden verzwegen of gebagatelliseerd en in. het andere gcyal zo veelbetekend worden ver meld. RANGQON. De premier, van «Irma, Oe Noe, die aeht Jaar deze Post bekleed heeft, is afgetreden om a? zijn tijd te geven aan de reor- van7-Un party de socia listische anti-fascistische Liga voor Vrijheid-van het Volk. Zijn opvolger als premier is Oe Ba: Swe. de voormalige minister yaa Defensie 'en vice-president van Qe.partij van Oe Noe. Oc Noe, die zijn opvolger benoem- <te._ heeft verklaard, dat er geen wijziging zal komen in de buiten landse politiek. (Advertentie lJUJ Er klopt iets niet met Uw koffie, als er geen BUISMAN in zit. Ook bij Nescafé en andere soorten oplosbare koffie doet; een beetje BUISMAN wonderen. AMSTERDAM. „Zij, die vijftig jaar .geleden het N.V.V. oprichtten konden niet bevroeden, dat eeti hal ve eeuw later gelukwensen namens de regering zouden worden- aange boden." Die woorden sprak de heer J. G. Suurhaff, minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, toeri hij op het jubileumcongres van de moderne vakbeweginghet wóórd voerde; om de- jubilaresse namens de regering te feliciteren. De middagzitting van het con gres werdo.m.bijgewoond door minister-president Drees, de minis ter van Economische Zaken, prof. Zijlstra en de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg. Van prins Bernbard kwam een felicita- tietelegram binnen; De' N.V.V.-voorzitter H. Oosterhuis is bij bevordering benoemd tot com mandeur in de orde. van. Oranje Nas sau. De heer J. Blom, voorzitter van de'Alg. Bond van'Ambtenaren is be noemd, tót officier in de orde van Oranje Nassau, en aan de heer A. West-rate uit Kruinittgen, die ca. 35 jaar in de vakbeweging werkzaam is, is de gouden eremedaille, verbonden aan de orde- van Oranje Nassau, toe gekend. BONN. „Een ongeëvenaard brute en aanmatigende, bewering" zo heeft Adenauer gisteren een uitlating van Chroesjtsjew genoemd. De Russische partijsecretaris had tij dens het bezoek van Mollei aan Moskou gezegd dat hfj liever 17 mil joen Duitsers in zijn machtsbereik heeft dan 70 miljoen Duitsers in een herenigd en zelfs neutraal Duitsland. Moll et die tijdens de conferentie in - Luxemburg verslag uitbracht over zijn bezoek, had die uitlating aan Adenauer doorgegeven. De bondskanselier meeh.de dat deze krasse verklaring het nodig zal ma ken de daardoor ontstane situatie met dé Westelijke mogendheden te bespreken, LEEUWARDEN. Ook het apo- thekerspersoneel krijgt zijn drie pro cent ineens. Bovendien wordt, de twee procent vakantietoeslag ver hoogd tot vier procent.' Apothekers assistenten., korter dan vijf jaren in het vak, krijgen voortaan -vijftien inplaats van twaalf vakantiedagen. Dit is meegedeeld op het congres van de Koninklijke Nederlandse maatschappij ter; bevordering van de Pharmacie in Leeuwarden, Dever beteringen die reeds over de periode van juli 1955 tot Juli 1956 gelden, vormen echter nog slechts richtlijnen voor de apothekers. Per 1 juli, van dit jaar zal er ook een salarisverho ging van drie procent komen. omgekeken. Maar deze bedragen, 20 zei-hij. zijn niet meer.dan een drup pel in de oceaan. Zijn reis naar Zuid. Amerika, die hij juist heeft voltooid, had hem niet veel opgeleverd. Theo retisch is er genoeg mogelijkheid voor de plaatsióg van vluchtelingen, maar in werkelijkheid moet er heel wat gebeuren voor een vluchtelin gengezin wordt toegelaten. Ook Zwe den, waar, hij een gelijke bereid willigheid als in Nederland had ge hoopt te zullen aantreffen, had hem teleurgesteld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De advocaat-fis caal bü het Hoog Militair Gerechts hof, mr. J. Zaafjerv heeft opnieuw twee jaar geëist tegen de 31-jarige korporaal le klasse W. F. L. P. uit Harderwijk, die in december 1950 in Korea een jonge Koreaan met twee geweerschoten had gedood, toen deze zich tegen z\jn aanhouding verzette. De verdediger, mr. A. J. M. de Groot bepleitte vrijspraak, omdat het eerste schot, berustende op' een dienstbevel de dood ten gevolge zou hebben gehad, en het tweede schot een schot op een dode was geweest. Het gerechtshof' zal 19 juni; uit spraak- doen.- - j P. had met twee andere militairen éh G.v twee Koreanen iri - een mili- taiie stelling aangetroffen. De aan gehouden Koreaan had zich verzet en toen deze bovendien het geweer van beklaagde beet pakte had hij op hem .geschoten. Kort daarop vuurde hijeen tweede schot: af. Beklaagde ontkende dat hij de Ko- veaan voor het tweede schot, zou hebben toegeroepen „Ik schiet je kapot." Hij had hem een genade schot gegeven, omdat - hij de man met langer had willen zien. lijden. De zaak -was pas ruim. vijf jaai' na het gebeurde voor het gerecht: ge komen, omdat G. er nu pas aangifte vah had gedaan. Mr.. Zaaijer: noemde het een wal gelijke daad,, dié deed denken aan nazimethoden. Volgens hem washier ronduit sprake van doodslag cn aan het lange, tijdverloop mocht P. het danken, dat bij niet tien jaar maar twee ja3r eiste. - De verdediger meende, dat de ad vocaat-fiscaal verzuimd heeft de ten iaste gelegde doodslag.- te bewijzen. Het optreden van F., te vergelij ken met nazimethoden achtte hij zeer onbehoorlijk. P. had 'opdracht op elke gevangene die., zich ver weerde! te schieten. De aanklacht, dat P, zich schuldig én de riem in zijn tas en rende het zou hebben gemaakt aan doodslag, i posthuis uit. Enige meters verder berustte eigenlijk alleen op de ver- gooide hij dc bijl weg onder een klarmg van G. De verklaring van B.struik. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft zich z.h.s. verenigd -met de oprichting van een tweede Techni sche Hogeschool te Eindhoven, waar voor aij tevens de benodigde 5.5 miljoen voteerde. Strijd werd er nauwelijks over gevoerd. In de Tweede Kamer was immers al het grote twistpunt over de beperking van de. z.g„ sludievryjieïd uit het voorstel gelicht. Daarover sprak nu de KV.P.-senator Kraayvanger zijn voldoening uit.'De senatoren kaart ten hier overigens echter niet over na. Prof. Schormerhorn verzocht de speciale aandacht der regering nog voor de omstandigheid, dat in do nieuwe cursus vermoedelijk 400 stu denten in Drilt dakloos zullen zijn. In dit verband drong hij aan op een spoedige beslissing ran de provin cie Zuid-Holland over het initiatief dat het Dclitse gemeentebestuur ter zake heeft ontwikkeld. Minister Cals kon hem meedelen, dat deze beslis sing aanstaande is. Tevens liet hij blijken, dat de 'regering tijdens de onderhandelingen over de bouw van noodbarakken, waarmee een hon derdtal studenten voorlopig gehol pen zal zijn. financiële bijstand heeft toegezegd. Vervolg van pag* 1 gens:Zijn zeggen, een boekje, dat hij. naar het posthuis bracht. De hoofd agent Ax schreef de naam van de vinder in. Later op de middag: deed hij een tweede vondst: Een vulpen op deDedemsvaartweg, Nu schreef de hoofdagent zijn naam maar half, omdat hij die. toch al genoteerd had, aldus de knaap. Na dit verhaal, dat niet zo onaan nemelijk klonk, vroegen de politie mannen, of de jongen misschien een verdacht individu bij het posthuis had gezien. Toen. maakte de kleine moordenaar zijn grote fout: Hij gaf een dermate gedetailleerde beschrij ving van .eéh man, die rondliep met een tas, waaruit een steel van een bijl te voorschijnkwam, dat de po litie achterdocht kreeg. Hoofdinspec teur Van Harskamp zei de - knaap toen, dat hij mee moest naar het bureau voor een verder verhoor. Toen de hoofdinspecteur het ka mertje uit ging om de moeder van de-jongen hiervan op de hoogte te stellen, hoorde hij achter zich plot seling een schreeuw: „Van Hars kamp! Van Harskamp!" W orsteling De hoofdinspecteur rende terug cn vond daar de inspecteur Van 't Eind en de rechercheur Modder man worstelend met de knaap. De jongen had, zodra de hoofdinspec teur het kamertje had verlaten, van onder zitfn kussen het dienst pistool van de vermoorde hoofd agent te voorschijn gehaald, .op de rechercheur gericht en bliksemsnel de loop achteruit gehaald om het wapen te iaden. Slechts aan het feit, dat de kogel in de loop bleef steken en de inspecteur Van 't Eind zonder aarzelen op de knaap sprong heeft brigadier Modder man het feit te danken, dat hij niet werd neergeschoten. Bekentenis Op. het hoofdbureau van politie hield de jeugdige arrestant eerst nog vol, dat een ander de hoofdagent had neergeslagen. Na korte tijd bekende hij echter. Eh'.uit die bekentenis bleek, dat hij zijn moordplan zeer langdurig heeft voorbereid. Maandagmiddag reeds is hij voor de eerste maal met.een bijl in zijn tas naar het posthuis gegaan. Hij kon toen. echter de moed niet opbrengen om zijn plan uit te voeren. Gister morgen kwam hij voor de tweede keer, nu vast van voornemen om de dienstdoende agent te doden en zijn pistool te stelen. Het „gevonden" boekje, dat hij van huis had mee- genomen, was zijn motief om. in het posthuis'binnen lè komen. Daar trof hij de hoofdagent echter aan in ge zelschap van een. collega. Rustig heeft hij tóen het boekje als gevon den aangegeven. Dat was om kwart voor twaalf. Om kwart voor een kwam hy te rug, nu met zijn eigen vulpen. De hoofdagent was alleen opzijn ver laten post. En terwijl de heer Ax het „gevonden voorwerp" inschreef sloeg de jongen, die naast hem stond, met grote kracht toe. Hij griste het pistool .en. de koppel van de kap stok. stopte het pistool in zijn zak was veel minder positief. (Advertentie LM.) k V/er wikeU'ff middelen helpen eikeer en -.doen wonderenI Elk der vier bettanddelen van Chefame ,A". n op zich zeil «I wereldberoemd. Maar de combinatie Tn één tablet werkt toch nog beter dan bon worden verwacht. Deze 4 middelen in één 1 tablet doerr wonderen en helpen ook d«n wanneer andere middelen falen. m rr De jonge moordenaar is een slanke jongen van Indo-type. Zijn vader (Advertentie A.M.) Maak zo'n pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken volrijpe tabakken op. Steek dan op ert U weet j waarom steeds meer mensen zeggen 0ICJ» B„k D,bk«l De wilde hartstochten, waartoe ons vurig volk door de byrnz on draaglijke spanningen uan deze, met het mes tussen de tanden uitgevoch ten verkiezingsstrijdwordt opge zweept, zijn ook aan mijn vriend niet voorbijgegaan. Hij woont in zo'n architectonisch bleekneusje, dat met een gros nave nante broertjes tiaar vermogen straatje speelt en heeft vorige week zijn democratische klaroenstoot in het zwerk gegeven, door het cli- viavenster van zijn zitkamer(tje) te behangen met. de beeltenis van va der Drees, die wij,;natuurlijk weer", het klinkt iaat moedeloos ons vertrouwen gaan. schenken. De straat was er niet- kapot van het dreest er uitbouw, aan uit houw. Maar zijn dochtertje, zes jaar. oud, vond het een hele gebeurtenis, wilde weten wie die heer was, werd, bevattelijk ingelicht én nam. het af fiche in haar micro-wereld op.. „Onze 'drees hangt helemaal in .de zon", meldt zij bijvoorbeeld, als- zij thuiskomt. En zij houdt haar ouders nauwkeurig op de hoogte van de plaatsen 1vaar de andere dreesen in al die krek-eendere huisjes' van de straat zijn Opgehangen. Pas gisteren bezorgde het vredig verkiezingsspel haar een probleem. Ze had net haar ontbijt naar bin nen en stond in de voorkamer, toen meneer Vredegaard, de overbuur- man, de hand. aan het 'roer van het schip des straais sloeg, door voor zijn raam de beeltenis van kandi daat Zijlstra te hangen. .Pappie", riep ze ontzet, ,JKom eens kijken. Meneer Vrcdegaard heeft zo'n gekke drees..." KRONKEL. LONDEN. - Sir John "Harding, de Britse gouverneur van Cyprus, die voor besprekingen met de re gering in Londen vertoeft, moét gis teravond in een besloten bijeen;- komst van parlementsleden ver- klaartf hebben tegen heropening van onderhandelingen of besprekin gen met de verbannen aartsbisschop Makarios te zyn. De2è zou in zulkenauwe relatie met de terroristen hebben gestaan, dat hij geen vrij onderhandelaar meer was. Harding hoopt het terrorisme van Eoka-organisatie tegen het ëinde van het jaar uitgeroeid*, te hebben eh. vertrouwt -,erop, dat dan gema tigder elementen naar voren zullen komen, met -wie onderhandeld zou kunnen worden. Sir :Johh verklaar de ook. dat de harde kern van de terroristenorganisatie niet meer dan. honderdvijftig man telt en dat zo wel hun leiders als wapens uit Griekenland afkomstig waren.. Uit een auto, die snel door. d« straten van Manchester reed, -wer den gisteren strooibiljetten gewor pen, waarop stond, dat -Harding door de kogel zal sterven. MOSKOU, r- Bijna drie uur lang heeft president Tito van Joego-Sla- %'ië in het Kremlin geconfereerd met de Sowjet-lelders. Tito drong aan op een onmiddellijke oplossing van het ontwapeningsvrugstuk. De ontwapening en de kwestïe-Duita- land stonden bovenaan by de eer ste officiële onderhandelingen sinds Joego-Slavië acht jaar geleden uit de Kominform werd gestoten. Ook de dezer dagen afgetreden minister van Buitenlandse Zaken, Molotow. nam aan de' besprekingen deeL De onderhandelingen zullen zater dag worden voortgezet, als Tito van een bezoek aan Leningrad is terug gekeerd. HAMBURG. Duitsland is in staat een kunstmatige aardsatelliet te lanceren met een middellijn van 10 a 12 meter en een gewicht van. 500 kilo, waarvan de bouw en het oplaten, slechts 20 miljoen mark zouden kosten. Dit heeft ir.- Rudolf Nebel, uitvinder van de V-2 in - de laatste oorlog, tegenover een - cor- respondent van AFP verklaard. Zijn satellietwordt tien keer zo gróót en zo zwaar als' die de Ame rikanen en.Russen van plan zijn op te laten, Nebel zei, dat hij by de constructie gebruik zal. maken van een speciaal synthetisch prödukt. waarvan de chemische formule ge heim wordt gehouden. LONDEN. Veel opzien wordt hier momenteel verwekt door dc moeilijkheden van mr. J. II. A. Lang, de 46-jarige assistent juridisch advi se ar %'an het grote chemische con cern Imperial Chemical Industries. Lang dreigt zijn ontslag te krijgen omdat verschillende re'geringsdcpar- Indonesië overleden. In 1950 tementen.waarvoor de I.C.I. helang- kwam de knaap met zijn moeder^f rijke geheime contracten uitvoert, zusje naar Nederland.Hïi is een rini r u'oi „nc zusje naar Nederland. Hij is een moeilijke jongen.,die door zijn moe- der een „leugenaar en fantast" wordt genoemd. CALCUTTA. Door een wervel storm die de kusten van West-Ben galen. beeft geteisterd, zijn vier per sonen om het leven gekomen. 30.000 huizen werden verwoest en - steden en dórpen kwamen 'onder water te staan. Meer dan een half miljoen mensenzijn .door. de ramp getrof fen. De staat Tripoera is het meest geteisterd.De hoofdstad ervan, Agartala, met 200:000 inwoners, staatonder water door het wassen van de rivier de Haora..' Er is een grote ..hulpactie inge heel India georganiseerd;. van oordeel zijn, dat Lang wel eens uit de school zou kunnen klappen. Het concern heeft van de rege ring aanzegging: gekregen, dat er niet meer opdrachten zullen komen als Lang gehandhaafdwordt. De kwestie schijnt hangende te zijn sinds januari, toen aan mi'. Lang door een der topmensen van de LC.I. werd meegedeeld, dat de regering „zeer gvotc pressie" op het concern uit oefende om henrtLang) van toegang tot geheime informatie uitgesloten te krij'gen. Aan Lang werd toen aan geraden ontslag te nemen, hetgeen hij weigerde. Lang trachtte toen een. onderhoud met de betrokken minis- - ters te verkrijgen, waarin, hij niet slaagde. Eindelijk kreeg hij de secre taris-generaal van het ministerie van bevoorrading te spreken. Uit dit onderhoud bleek, dat het-eigenlijke bezwaa r tegen hem bestaat- uit hét feit, dat zijn tweede vrouw vóór haar huwelijk met hem, bij de com munistische partij aangesloten - was, Sindsl&48 doet ze'echter .geen werk meer"vóór de partij. r' Mr., Lang, die over' deze gang. van zaken bitter - verontwaar digd, is,. verklaarde gisteravond zelf nimmer communistische sympathieën te hebben gekoesterd. Hij is bijzon der gegriefd, dat hij-door deze han delwijze tot een: potentiële verrader gebrandmerkt is en dat iets derge lijks een gewoon staatsburger kan. worden aangedaan,zonder een on derzoek eri zonder over tuigend be- wijs. Lang hoèmde dit... „een Britse vorm van MeCarthyïsme". Hy heeft parlementsleden voor zijn probleem geïnteresseerd. Deze 'week zullen aan de eerste minister zowel;; van. labour- als van liberale zijde vragen over de kwestie worden .gesteld,'.. •PARIJS Onlangs zijn ter' hóogr te van de kust van. Albanië - acht walvissen gevangen, waarvan dé grootst? negen meter langwas en ruim vijf ton .woog. Het was de eerste maal dat in. ditgebied .wal vissen werden waargenomen: DR meldt het Albanese persbureau.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2