Voor de partij getrouwen: onze spionagetunne BERLIJN: Kandidatuur van Eisenhower weer een grote vraag Genie Rorame's verweer I EEN STA/X i l TWEE WERELDEN Enthousiaste Russen Kaganowitsj uit omsingelen Tito !voordelonen „Als hij vrij komt vallen er doden55 Het geheime wonder van de mooie vrouw Nieuwe expeditie naar goud van de „Lutine Meer beroering in ES j Ballet lokaas dan in september Townsend gaat na ontslag uit R.A.F. wereldreis maken rn. S Sow jet-comité Maarschalk liet autoriteiten in de steek Arbeidsonrust in Duitsland VOOR OVERVALLEN 6 JAAR GEELST Psychiater zegt: Onverbeterlijk Lang-gesochte formule thans gevonden Tien mille van N.V.V. voor hulpverlening voor meisjes I Werkloosheid in mei opnieuw gedaald I Kolonel licht rijk op: 2.000 boete Voor spaarbanken was '55 topjaar Zaterdag 9 juni 1956 3 „Kom, laten we een dagje naar de Hoek of Scheveningen gaan," zeggen Rotterdammers en Hage naars tegen elkaar als het 'n mooie zondag belooft te worden. Party- getrouwe Oostbcrlijners hebben een ander zondags-aitje. Die spre ken van „Komm, lassen wir mal nach dem Tunnel gehen." Die tunnel is een heuse splonage- tunnel opde grens van West-Ber lijn met de Oostzone, vlak bij Oost- Berlijn. Hij loopt van Westberlyns gebied enkele honderden meters onder de grond door naar een weg waar allerlei telefoonkabels liggen, o-a. die naar Moskou. De kabels werden afgetapt en men ging ver volgens hoogstwaarschijnlijk in het Amerikaanse radarstation op een steenworp afstand van de grens rustig zitten luisteren naar wat de Oostduitsers zo te vertellen hadden. De Amerikanen zitten er offi cieel een beetje mee. Alle instru menten zijn van Amerikaanse en Engelse oorsprong en de inrichting kost een slordige drie miljoen dol lar met iets voor een paar kwa jongens. De Russische klacht is daarom naar "Washington verwezen, naar het befaamde „hoge niveau"'. Aangezien de tunnel m de Oost zone ligt, vroeg ik de volkspolitie toestemming hem te bezoeken. Maar de volkspolitie verwees me naar het ministerie van Binnen landse Zaken, een alleronvriende- lijkst gebouw dat een gewoon mens zo lang mogelijk mijdt Zeker nu de Oostduitsers een beetje boos zijn doordat de meeste Westberlijners in plaats van los te barsten m boze woorden tevreden zuchten: „Hè, hè, eindelijk hebben we ze ook eens by de neus gehad." Ik besloot daarom tot het laatste station in Oost-Berlijn van de S- Bahn te gaan: Altershof en daar een taxi te nemen. .JSperrgebiet," zei de taxichauf feur somber met een bijna Neder lands aandoend woord. Maai' na enig aandringen bleek hij toch be reid te zyn me een eind op weg te helpen. De rest was kinderspel. Ik stapte uit en schaarde me geduldig in de rij partijgetrouwen, nieuwsgierigen en kinderen, die op een vredige landweg, tweehonderd meter van de tunnel, stond te wachten. Per groep van twintig man moch ten we doorlopen. Eerst naar een soort FTT-tentje waaronder zich dan ook de telefoonaftappingen bleken te bevinden. Daarna vijftig meter verder, waar een gat in de tunnel is gemaakt om de bezoekers toe te laten Hier kregen we de eerste ..pep talk"' van een majoor van de Volks politie. Hoe was de bouw gefinan cierd? Gewoon, met dollars? Nee, legde de majoor ons uit, de bouw was mogelijk door de „zwendel- koers" in West-Berlijn (vier oost marken tegen één westmark). Het had weinig met elkaar van doen. maar het was in ieder geval een gunstige gelegenheid tegen het ko pen in West-Berlyn te waarschu wen. We gingen de tunnel binnen, die een paar meter onder de grond ligt. Als ganzen achter elkaar lie pen we naar het voorste gedeelte Het Oostduitsc leger tijdens een pa rodie aver de UntPT den Linden in Oost-Berltjn. Behalve de helm lijkt bet uniform al* twee druppels water op dat van Hitlers Wehrmacht. onder de weg. Iemand, die niet te groot is, kan er net rechtop in lo pen. In het voorste gedeelte, onder de weg, bevindt zich een battery van. machines, aan elkaar gekop peld door een wirwar van draden. Het is amateurswerk, had de majoor gezegd. Dat kon zelfs een amateur constateren. Het was voor een tunneltje heel comfortabel ingericht met nette banken aan de kant en TL-buizen boven ons waarvoor o, ironie van het lot de elektriciteit nog steeds door West-Berlijn wordt ge leverd. Ais schoolkinderen gingert wc op de bank zitten. Eerst kwam het zakelijke gedeel te. Alles werkte volautomatisch en slechts af en toe kwam er iemand kijken of alles nog wel goed liep. De aanleg was een uiterst secuur werkje geweest, want bij het min ste of geringste was de grond gaan zakken en was het hele geval uit gekomen. De tunnel heeft waar schijnlijk een jaar gefunctioneerd (de Westberlijnse schattingen zijn hoger). „U kunt begrijpen wat voor een schade dit ons land betrokkend heeft," zei de majoor dramatisch. Daarna kwam het geestelijke woord. Van de Amerikanen die on danks de Russische vredeswil maar doorgaan met spioneren, van de "Westduitse herbewapening etc. etc. Iedereen keek ernstig. Helaas kon ik niet onder de schedels kijken. We liepen daarna 300 meter de tunnel door tot vlakbij de zone- grens waar een tweede gat is ge maakt om de bezoekers eruit te la ten. Boven stonden vier mannen van de Volkspolitie met indruk- dekkende verrekijkers naar het Amerikaanse radarstation te kij ken. Maar er was geen Amerikaan te 2ien. Waarschijnlijk zaten ze in n dubbele uitsmijter Van het station Altershof tot het Oost-Duitsland spreekt van de Ame rikaanse spïonagettmnel. Maar de Oostduitsc jeugd wordt systematisch in het gebruik van wapens geoefend. Meisjes vati de FDJ, de staats-jeugd- orgmisatfe, tijdens schietoefeningen. de gids van de bus (sinds kort doet ook Oost-Berlijn aan „sight-see- ing") in het Duits wat de aanleg had gekost. Hij antwóordde me m het Engels, dat hij het niet wist. maar bleek de bedoeling heel goed begrepen te hebben. „Wij zijn nu eenmaal de oorlog begonnen," verontschuldigde hij zich. Ik was er op de herdenkingsdag van de capitulatie van Hitier. Het middenveld was een zee van bloe menkransen, kunstbloemen wel te verstaan. Kransen van de regering. Treptower Park is met de S-Bahn slechts enkele minuten. Hier be vindt zich het reusachtige monu ment ter ere van de Russische sol daten die bij de strijd om Berlijn zijn gevallen. Kosten noch moeite zijn gespaard. Via een brede, betonnen opgang langs twee reusachtige stenen mu ren komt men op het middenveld. Aan de twee zijden zijn sarcofagen met heldhaftige voorstellingen. Aan het einde staat een soort koepel, weer met een monumentale op gang. Boven de koepel staat een twaalf a vijftien meter hoog beeld van een zegevierende Russische soldaat. In de koepel bevindt zich een eeuwig brandende vlam en een mozaïek van alle volkeren der Sowjct-Ume, met dezelfde held haftige gezichten als op de sarco fagen. Ik dacht aan de vele vernielde woningen in Oost-Berlijn en vroeg van de partij, van de vakbewe ging etc. Tevergeefs zocht ik naar eén tuiltje bloemen van een een voudige Oostberiijner. Er liepen wel delegaties jonge ren, van de FDJ en de Junge Pio- niere. Om hen gaat het in Oost- Duitsland. Want men vergisse zich niet: Oost-Duitsland is een harde dictatuur en de arbeiders hebben het er slechter dan in het westen. Maar het regiem laat geen middel onbeproefd de jeugd voor zich te winnen. Jongeren, die trouw de partijlijn volgen, kunner. studeren geen collegegelden eh cèfi zeer behoor lijk studieloon. Zij kunnen iets be reiken in de politiek van de 600 Oostduitse parlementsleden zijn er een 150 beneden de dertig. Zij kun nen opklimmen m het bedrijfsle ven verscheidene fabrieken heb ben directeuren en bedrijfsleiders beneden de dertig. Overheidsfunc ties staan voor hen open burge meesters van 26, 27 jaar, ook in grotere plaatsen, zijn geen uitzon dering. Tot nu toe hebben de jongeren aan deze verleiding weerstand ge boden. Het blijkt uit de steeds te rugkerende klachten op de con gressen van de FDJ. dat men de jeugd niet gepakt heeft. Het blijkt nog duidelijker uit het grote aan tal jonge vluchtelingen. Van de 700 vluchtelingen die dagelijks naar West-Berlijn komen, is de helft be neden de 25! In het kamp Marienfelde in West- Berlijn stromen zij elke nacht bin nen. Jongens en meisjes van zes tien, zeventien jaar. met kringen om de ogen, met anders bij zich dan de klere 'j aan heb ben. Om hen gao m jonge ren, die alle hoop %.e vrijheid, ónze vrijheid heb ?estcld. Om jongeren die uw zuun. broer of dochter hadden kunnen zijn. Om mensen zoals u en ik. (SLOT) BRUSSEL Peter Townsend, luchtvaart-attaché van de Britse i ambassade in Brussel, beeft besloten tegen het einde van dit jaar ont- slag te nemen uit de RAF. j Townsend, die vorig jaar juli naar Brussel terugkeerde nadat prinses Margaret besloten had niet met hem j te trouwen, verklaarde dat hij een autoreis om de wereld wil gaan maken. De reis zou minstens ander- half jaar duren en misschien zou i hij wel nooit van de reis terugke- ren, zei hij. Townsend wil alleen i op reis gaan. 1 (Advertentie J Luxueus en uiterst snel! Imp Hart Nibbrij 1 Graa»* M.V. Parfciiraai DB SNELSTE. WAGEN IN ZIJN KLASSE LENINGRAD. De Russische po- j litie, versterkt met leden van de 1 land- en zeemacht, heeft vrijdag de 1 grootste moeite gehad om president I Tito en premier Boelganin met hun I gevolg te beschermen, tegen een en- J thousiaste menigte van naar schat- ting 20.000 Russen, die was samen- j gestroomd om de bezoekers te zien. Dit gebeurde bij een bezoek aan Peierhof, een paleis dat Tsaar Peter in 1725 by St. Petersburg het te genwoordige Leningrad aan de Finse Golf liet b-ouwen. Zodra de gasten per kotter van de Sowj et- marine uit Leningrad op de buiten plaats waren, aangekomen, werden zij omgeven door een enthousiaste menigte, die door bloembedden ren de, door heggen brak en tenslotte door de afzetting wist te dringen. Met veel moeite slaagden de politie en de militairen er in, de weg voor het Joegoslavische en het Russische gezelschap vrij te maken. Volgens correspondenten golden de meeste ovaties niet Tito, maar premier Boelganin, die voor het BOCHUM. De vakbond van Westduitse mijnwerkers heeft de arbeidscontracten voor meer dan een half miljoen mijnwerkers in het Roergebied opgezegd als onderdeel van de campagne om hun werk week in te korten. De contracten slaan op de werk uren, vakantie en. andere sociale voorwaarden, maar niet op de lo nen. Het besluit werd genomen twee weken nadat de vakbond van ar beiders in de metaalindustrie de looncontracten voor zijn 600.000 le den opgezegd had om de weg te effenen voor nieuwe opslagen en ter verkorting van de werkweek. De Westduitse werknemers eisen, dat zonder aantasting van de lo nen een werkweek van 40 uur met een vrye zaterdag ingevoerd wordt. eerst sinds zijn benoeming tot pre mier Leningrad en omgeving be zoekt. Men ziet in deze hartelijke ontvangst een bewijs, dat de maar schalk populairder is dan partijse cretaris Chroesjtsjew. Een dag tevoren waren Boelganin en Tito hun eigen weg gegaan. 2ij lieten autoriteiten, die op enkele plaatsen waren samengekomen om de maarschalken hun opwachting te maken, vergeefs wachten. Terwijl duizenden mensen langs de officieel aangegeven route naar de bezoekers stonden uit te kijken, wandelden Boelganin en Tito door de hoofd straat van Leningrad. Zij bleven hier echter niet onopgemerkt. Groe pen toeristen, onder wie een aantal Fransen, volgden de maarschalken tot zij weer in de auto stapten om naar een parkrestaurant te rijden, waar zij ijs en limonade gebruikten. Tito kocht voor enkele kinderen, die bij hem stonden, ook een ijsje. LONDEN De Russische eerste vice-premier» Kaganowitsj, heeft zyn functie van voorzitter der staats- commissie voor arbeid en lonen J neergelegd. In zijn plaats is benoemd Alexan- der Wolkow. voorzitter van een van j de Kamers van de Opperste Sowjet. i Kaganowitsj, een 63-jarige Oekrai- ner. wordt uit hoofde van zijn voor- zitterschap van de belangrijke com- missie van arbeid en lonen sinds I lang beschouwd als de grote man op I het gebied van arbeidszaken, i In februari heeft hij een geheel J nieuw programma voor lonen en toeslagen aangekondigd in een. rede, welke hy voor de Opperste Sowjet uitsprak. Daarvan is toen grote op- hef gemaakt in de Moskouse bladen, i De reden van zijn aftreden is nog L niet bekend gemaakt. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het is misschien wel nooit eerder in de geschiedenis van de Nederlandse rechtspraak voorgekomen, dat een psychiater over een delinquent zo'n uitzichtloos en slecht rapport uitbracht als de 73- jarige zenuwarts dr. IV. F. Theunis- sen gisteren deed ten aanzien van de 25-jarige timmerman K. J. M. Hij is de man, die een winkelbe diende in de Eerste van Svnnden- straat en zijn toezichthouder, een sla ger in de Eerste Sweelinckstraat in januari jl. onder bedreiging met een pistool resp, bijna 800 en bijna 300 gulden afperste. Nadat dr. Theunissen o,tn. had ge zegd: „Hij is volkomen Verantwoor- Advertentie f-iU-j Het geheim van een perfecte teint is thans eindelijk door de Britse OUTDOOR GIRL kosmetika fabrie ken ontdekt. Dank zy de massa- produktie in Engeland kan OUT DOOR GIRL betere kosmetika leve ren tegen lagere prijzen. Secret Magic" (spreek uit: „Siekret Med- zjik") is de thans uitgevonden idea le combinatie van beschaafd gepar fumeerde crème en poeder, die de huid niet verdroogt en de poriën niet verstopt. In elegante doosjes kost Secret Magic" slechts 2,45. j Bovendien passen deze vullingen in alle gangbare compact-dozen. Ze zyn zuinig cn voordelig, stuiven niet en worden nooit korrelig! Vraag nog vandaag om het allerbeste: vraag om „Secret Magic" en uw verjongde, stralende huid zal u dankbaar zijn! Import C.F.G., Bierkade, Den Haag. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het NVV heeft een bedrag van 10.000,ter be schikking gesteld van de Neder landse Organisatie voor Internatio nale Bijstand die zich ten doel_ stelt hulp te verlenen aan de minder ontwikkelde gebieden. Dit maakte de verbondsvoorzitter de heer H- Oosterhuis gistermiddag bekend. A.jN.W.B. tegen parkeren Oudenrijn DEN HAAG. De ANWB heeft er bij Rijkswaterstaat op aange drongen een einde te maken aan het parkeren van auto's rond het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht. De gepai keerde wagens staan weliswaar buiten de rijbaan, maar belemmeren het uitzicht op het drukke plein, waar de rijkswegen AmsterdamDen Bosch en Den Haag—Arnhem samenkomen. 55 AMSTERDAM. Volgend jaar zal waarschijnlijk opnieuw een poging worden gedaan om de goud- en zil- I verschat te bergen, die zich nog aan boord of op de zeebodem in de nabij- heid van het in het begin van deze j eeuw gezonken schip „Lutine" moei j bevinden. Ditmaal door ing. ff. van Wenen uit Bussum, directeur van de Nederlandse Bergingsmaatschap- PÜ te Vlissingen. Zoals bekend werd reeds in de ja ren vóór de tweede wereldoorlog met de tinbaggermolen „Karimata" een bergingspoging gedaan. Toen kwa- men enkele munten en een goudstaaf te voorschijn. Verdere arbeid lever-1 de echter niets op en al spoedig vat te bij velen de overtuiging post dat de strandjutters van Terschelling zich met de lading van de „Lutine" moesten hebben verrijkt. Deskundi gen betwijfelen dit echter sterk. Men acht bovendien de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de „Lutine" reeds op honderden meters afstand van de plek waar zij uiteindelijk bleef lig gen, zodanig op een zandbank isr ge stoten, dat er op de plaats van de schatkamer in de scheepswand een gat' is ontstaan, waar doorheen een groot gedeelte van de. schat in de zeebodem verdween. Het moet volgens ing. van wienen mogelijk zijn de route van de „Lu tine" vlak voor de definitieve stran ding, opnieuw te bepalen. H.'; heeft bovendien een slib- en zandcKikin- richtïng geconstrueerd, waarmc- hu goede resultaten denkt te bereiden. Deze inrichting moet hangende in een drijvende bok worden gemon teerd. Hierdoor beeft men geen hin der van eventuele zeegang. Dt or deze werkwijze heft men bovendien nagenoeg iedere beperking van ae duiktijd op. Naar schatting moet zich nog een hoeveelheid goud en zilver ter waar de van 13.200.000 tegen vooroorlog se koers op de zeebodem bevinden. Volgens indertijd door Lloyds gedane opgave bevatte de „Lutine" op het moment van haar stranding een waarde aan goud. zilver en munt specie van 1,060.000 pond sterling aan staven cn van 140.000 pond sterling aan specie. Hiervan is bij expedities, eerder dan die van. de Karimata, een waarde van 1.200.000 geborgen. Lloyds zou ing. Van Wienen voor zijn bergingspoging reeds concessie hebben verleend. (Van onze correspondent) NEW YORK. De beroering, die door Eisenhowers ziekte in de VjS. is verwekt, is nog grolr dan in september van het vorig jaar het geval was toen Eisenhowers hartaanval wereldkundig werd. Dc eeste herichten over de gezondheidstoestand, van de Amerikaanse president bereikten hel publiek gisteren via de radio omstreeks negen uur in de -ochtend en sinds dien heeft er een stormloop plaats op de kiosken. De Amerikaanse kranten verschyncn vrywel elk nur met steeds uitvoeriger mededelingen. Gisteren zag men overal het publiek in groepen samenstromen om te luisteren naar de berichten, die de radio uitzond. De vele reacties van het Ameri kaanse publick kwam gisteren reeds tot uitdrukking in de koersen op de Neivyorkse beurs. Het feit, dat de communiqués van hel Witte Huis pas na sluiting van dc beurs spra ken van een mogelijke operatie, wordt door sommigen uitgelegd als een poging om verdere instortingen van de koersen te voorkomen. Dit temeer omdat men nu in het weekeinde de tijd heeft zich te be zinnen op de situatie. In het alge meen is het medeleven zeer groot. De Republikeinen zyn natuurlijk bijzonder somber gestemd, daar het thans zeer vaarschijnlijk wordt ge acht. dat zowel van de zijde van zyn familie als van die van de be handelende artsen een grotere druk op de president zal worden uitge oefend om zich niet opnieuw kan didaat te stellen, ook niet na een eventueel volledig herstel. Als noch tans de druk van zijn partij ster ker zou blijken te zijn. is het dc vraag of men toch niet zal moeter overgaan tot het aanwijzen van een andere kandidaat voor het vice-prc- sidentschap. Nixon immers geniet, ondanks het vertrouwen, dat de president b'yk- baar in hem stelt, te weinig popu lariteit. Het is ontegenzeggelijk waar, dat bet grote pubhek zijn voorkeur voor Eisenhower niet alleen baseert op zijn innemende persoonlijkheid maar ook op het feit. dat men hem als de „vredes-president" bij uitstek be schouwt. In elk geval is men van mening, dat de ziekte van de pre sident. h ie het verloop daarvan zal zyn, een hevige klap betekent voor de verwachtingen van de Republi keinen ten aanzien van de komende presidentsverkiezingen. AMSTERDAM Een man, die zich Bergman noemt en voorgeeft leider van het „Ballet der Lage Landen" te zijn blijkt op straat contact te zoeken met minderjarige meisjes, onder voorwendsel, dat hij danseressen voor deze balletgroep zoekt. De man is van middelbare j leeftijd, kalend en hy beschikt over een grote. luxueuze auto Zoals voor de hand ligt. hebben zyn prak tijken mets met het „Ballet der I Lage Landen" te maken. Stakende taxichauffeurs stellen NVV ultimatum AMSTERDAM Een delegatie van bij het N.V.V. aangesloten sta kende Amsterdamse taxichauffeurs is gistermorgen naar Utrecht ge reisd. om daar aan het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel (aangesloten bij het N.V.V.) een ultimatief schrijven te overhandigen met het verzoek, de stakingskassen van de N.V.V. ten behoeve van de stakende N.V.V.- leden alsnog te openen. De delegatie werd verwezen naar het jubileumcongres van het N.V.V. in Amsterdam. Men is terug gereisd, en trof in het Concertgebouw de penningmeester van het hoofdbe stuur der N.B.V. Aan de stakers werd medegedeeld dat eerst maandag hun schrijven zou worden behandeld. delijk voor deze feiten, hij is geen potentieel, maar een werkelijk ge vaar, een ongeneeslijke psychopaat, een gangster, volkomen onverbeter lijk en hij heeft geen enkele kiem van een goede instelling", eiste de of ficier van Justitie zes jaar gevange nisstraf (do helft van het maximum) en terbeschikkingstelling van de re gering. „Deze man heeft zyn daden buiten gewoon goed overlegd," zei dr. Theu nissen. „Ik neem hem de afpersing van zijn toezichthouder, de man. die alles voor hem heeft gedaan, buiten- i gewoon kwalijk. Ik heb hem ge- vraagd: zou 3e het weer doen als je in moeilijke omstandigheden komt? r Hij zei: ja. Ik hoop, dat men hem 1 na korte tijd niet met proefverlof 1 stuurt en ik hoop dat hij een lang- durige gevangenisstraf krijgt. Hij hoort niet in de maatschappij thuis." I Een rechter vroeg: „Vindt u dat hij j lang de gevangenis in moet om hem I uit de maatschappij te verwijderen of omdat hij die straf verdient?" Dr. t Theunissen antwoordde: „Om hem lang uit de maatschappij te verwyde- I ren, liefst voorgoed. Er vallen doden I als hij vrij komt." 1 M. is tot nu toe negenmaal gestraft 1 Zeven vonnissen werden uitgespro- ken door de kinderrechter, zeven I maal is hij ter beschikking gesteld. Toen M. de beide afpersingen pleeg- 1 de was de proeftijd van twee voor- 1 waardelijke veroordelingen nog niet verstreken. Uitspraak 22 juni. i 1 DEN HAAG. In de maand mei is de werkloosheid in ons land op nieuw belangrijk gedaald. De oor zaak lag in de eerste plaats in het gunstige seizoen. Daarnaast in het verder toenemen van de algemene bedrijvigheid. Het aantal werkloze mannon ver minderde van 21.568 tot 16.215; de bezetting van de aanvullende werken daalde van 13.579 tot 9759. De totale geiegtstreerde arbeidsreserve nam van 35.147 met 9173 af tot 25.974. De vermindering van de arbeids- j reserve deed zich in vrywel alle be- drijf skiassen en beroepsgroepen voor. 1 Hierbij traden vooral de landbouw, de bouwnijverheid en de groep losse I arbeiders op de voorgrond, t De relatieve werkloosheid was eind mei het hoogst in Groningen met 13 werklozen per 1000 manne- i lijke ocroepsbeoefenaren en het laagst in Limburg met 3. Het rijks- 1 gemiddelde bedroeg 5 tegen 7 op 30 '1 april. Het aantal als werkloos geregis- I treerde vrouwen daalde van 2895 tot j 2181. 1 (Van onze correspondent"» ARNHEM. „Dit is een zwarte dag in de geschiedenis van het Ne« derlandsc officierskorps", zei de 1 auditeur-militair vandaag voor de krijgsraad tijdens de berechting j van de 58-jarige kolonel F. W. B. uit Apeldoorn. De kolonel stond te recht op beschuldiging van verduis tering. oplichting en valsheid in geschrifte. De krijgsraad veroordeelde hem I tot 2000,—- boete of vijftig dagen hechtenis. De eis was 5000 of vijf tig dagen hechtenis. De kolonel. e:<-commandant van t derde geniecommandement te Apel- doorn had een huis gehuurd aan de Jachtlaan en daarin voor meer geld laten opknappen dan volgens i de voorschriften geoorloofd was cn op die manier het rijk voor zes a I zevenhonderd gulden benadeeld, i Verder had de kolonel een aantal j reizen gedeclareerd terwijl hij niet 1 op reis maar op jacht geweest was. SOESTERBERG. Prins Bern- hard is vandaag naar Zweden ver trokken om een bezoek te brengen aan de Olympische ruiterwedstrij- den, dïe zondag beginnen. De prins wordt vergezeld door de eerste stalmeester majoor W. F- K. Bischoff van Heemskerck. ES middags alleen in huis.voelde ik mij xoat sujjig en omdat een douche daartegen wet eens helpen wil, kleedde ik mij uit en zette de kranen open. Toen ik. net met mijn vinger voelde, of het water heet ge noeg was. ging de bel krachtig. Ik zei het woord dat u dan ook zoudt zeggen en bedacht vervolgens, dat ik moest gaan kijken wie^ het was, want mijn vrouw had mij op het hart geboriden, vooral open te doen als ze de was kwamen halen. Er zat dus niets anders opz Kranen dicht. Overhemd aan. Badhok uit. Ream op tweede etage open schui ven. En naar buiten kijken. Voor de deur stond geen was-rnan. 't Was een man sec. „Ja?" „Wilt u een moot vloerkleed ko pen?" vroeg hij. Jtee". „Zó dik", riep hij en fcy weeg met zijn vingers hoe. Ik sloot het venster. Keerde terug naar het badhok. Deed mijn overhemd uit Draaide de kranen open... ,JPrring!" Daar zei ik het weerhet tvoordL Maar nu zou het die was-man wel wezen. Dus: Kranen dicht. Hemd aan. Raam op. En: Ja?" Wéér die vent. Een een matje?" vroeg hij. KRONKEL. (Van onze correspondent) MAASTRICHT Op de 45ste Ne derlandse spaarbankdag, door 123 vertegenwoordigers van 153 spaar banken bezocht, heeft de voorzitter van de Nederlandse Spaarbankbond, de heer J. J. C. R. van der Bilt uit Amsterdam meegedeeld, dat 1955 weer een topjaar voor de spaarban ken Is geweest. Het spaaroverschot bedroeg meer dan 213 miljoen gul den, tengevolge waarvan het spaar tegoed, inclusief de bijgeschreven rente steeg tot 1.850 miljoen gulden. Het aantal spaarbankboekjes nam met 132.000 toe tot rond 2.911.000. Deze cijfers geven blijk van een wel- standsverhogïng van ons volk en van het vertrouwen in de Neder landse spaarbanken. Vervolg van pag. I laten afbrengen. Hij is tenslotte niet voor niets partijleider. Het verklaart in elk geval sommige bittere en wel haast dreigende woorden, waarmee hij ten overstaan van bet duizend koppige publiek in de ApoÜohal lucht gaf aan zijn gevoelens. En wij zouden ons kunnen voorstellen, dat vele goedwillende mensen, die geens zins van plan zijn, op Romme te stemmen, toch zeggen: Dat gaat te ver! Men dient zich neer te leggen bij de verhoudingen, zoals die zich nu eenmaal voordoen in ons parle mentair bestel. IN zijn algemeenheid is hier tegen natuurlijk niets aan te voeren. Men diene er echter aan te denken, dat er ternau wernood een regel is zonder uitzon- deringen, dis hem bevestigen. Er bestaat nergens twijfel aan de be kwaamheden van de beer Romme, doch er bestaat wel twijfel of hij inderdaad kan gelden als een natio nale figuur bij uitnemendheid, een man, geschikt voor een platform dat uitreikt boven de engere grenzen van partijen en godsdienstige rich tingen. Wie kwaad wil denken, zou het kunnen werpen op tegenzin bij een in meerderheid niet roomskatholieke natie tegen eeu katholieke minister president: maar hiertegen kan wor den aangevoerd, dat deze verklaring geen enkele steun vindt in de jonge- re parlementaire historie. En voor j wie liet nog niet mocht geloven, mag dienen, dat legen figuren als Van Schatk cn Bed en in vroeger jaren Ruys de Beerenbrouck nooit de be zwaren zijn gevoeld als nu tegen mr. Romme. Bezwaren, let wel, ook in de eigeu kring. Heel simpel: er is sprake van een gebrek aan vertrouwen in deze man. Het kan zijn, dal men in zijn ver houding tot liet episcopaat te weinig bespeurt van de onafhankelijkheid, j die ook de beste roomskatholiek zich moet voorbehouden, wanneer hij is geroepen tot een leidende politieke i functie. Zijn in oorlogstijd ontworpen grondwet zou in dit opzicht syxnpto- I matiscli kunnen zijn. cxenais de wijze, waarop hij er zich nu (laatste lijk weer in de Apollohal) van dia- tancieert. Er is in de situatie veel betreu renswaardigs en ze is pijnlijk genoeg voor de heer Romme; de vraag is I alleen of het toch niet meer aan hemzelf ligt dan aan anderen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2