„SUCCES VOOR DE DOORBRAAK5' LUIDT HET ALGEMENE OORDEEL I Perscommentaren op de verkiezingen „Stralingsdagboek5 voor ieder mens Molotow wilde breuk met Tito bestendigen te Plus één Storm in Lagerhuis over Montgomery «preis 'n beste sigaret GELEERDEN IN V.S. RADEN AAN: RADIO EN T.V. Beroep van V.S. en Duitsland op Rusland Engels echtpaar in Amsterdam voor 25.000 bestolen I Boze Tilburger protesteert in tv. uitzending Stalin ging akkoord met werpen van atoombom Fel verwijt van Chroesjtsjew Tour de France op stelten Twee gevangenen ontsnapt en weer gegrepen Bonn wil verlaging douanetarieven Mèning partij leiders Prof. mr. P. J. Oud: H. W. Tilanus: H. Gortzak: Labourlid eist ontslag van maarschalk Russisch toerist wil naar Amerika KLM-vloot krijgt er twee Lockheeds hij iiumlerdag 14 juni 1956 3 die krant. Zij meent, dat „de voort gezette doorbraak een flinke verster king betekent van dat deel van het politieke leven, dat met „linkerzijde" wordt aangeduid"en die verster king komt uitsluitend van de P„v.d.A. „een groep waar wij onze bezwaren tegen hebben en houden, maar die als het ware van nature met de libe ralen. een front zou moeten vormen wanneer het te doen is om de geeste lijke vrijheid". En „met het oog op de denkbeelden m r.k.-kring omtrent de menselijke vrijheden kan men het toejuichen, dat de K.V.P. de strijd tegen (of met) de P.v.d.A. niet heeft gewonnen". Het Amsterdamse dagblad „Het Parool" stelt vast. dat „de PvdA als enige duidelijke overwinnaar uit de strijd is gekomen. .Een succes, dat te eclatanter wordt wanneer men bedenkt, dat dit keer de over winning werd behaald op de KVP en de in haar opgegane Katholiek Nationale Partij, die in de vorige Kamer tezamen 32 zetels bezetten.deze krant uit twee oorzaken: „Sta- Advertentie LM.} DOORBRAAK, doorbraak, doorbraak", het ïs vrijwel niets anders dan „doorbraak' wat de klok luidt in de commentaren, die verscheidene bladen reeds hedenmorgen publiceerden. Onomwonden geven alle toe dat de Party van de Arbeid als de grote triomfator uit de stembus is gekomen en dat in wezen de grootste verliezers zijn de twee grote protestants-christe lijke partijen. Dat de KVP zich lieeft kunnen handhaven en zelfs enigszins aan invloed kon winnen stemt de katholieke pers uiteraard tot vol doening, maar zij verheelt zich toch niet dat de PvdA ook in de specifiek katholieke provincies Limburg en Noord-Brabant aanzienlijke stemmen winst heeft behaald. Dat de communisten xvéér een harde klap hebben ge kregen juicht men algemeen toe, maar wekt niet veel verbazing. Men had dit kennelijk verwacht na de onthullingen over Stalin, die de laatste weken uit Moskou naar het Westen zijn doorgedruppeld. Het is begrijpelijk dat het partij blad van de PvdA „Het Vrije Volk" al bijzonder goed te spreken is over „de overwinning van de PvdA (die) indrukwekkender (is) dan in 1952, toen de NRC van een politieke aardverschuiving sprak". Ronduit be kent het blad, dat niemand deze uit slag heeft venvacht „In kringen der PvdA hoopte men wei op goede ver kiezingen, maar men hield er ook re kening mee, dat het verdwijnen van de Weltergroep een versterking van de KVP zou kunnen, betekenen, die moeilijk ingelopen koe worden „Het is duidelijk", schrijft het blad ojn. verder, „dat vertrouwen in het socialistisch beleid voorzover zich dit in regering en volksvertegenwoordi ging kon doen gelden en vertrouwen m de man die tot symbool daarvan is geworden, dr. Drees, een grote rol heeft gespeeld." Met trots stelt HVV vast, dat „na deze verkiezingen onomstotelijk vast staat. dat de doorbraak een niet te stuiten proces is in het Nederlandse politieke levenZowel in het rooms-katholieke als in het protes tantse volksdeel is de Partij van de Arbeid verder doorgedrongenHet politieke gezicht van Nederland is bezig te veranderen." T")E rooms-katholieke „Volkskrant" •*-* geeft toe, dat er „ook onmisken baar sprake moet zijn van een ver dere „doorbraak" (van de PvdA), van mindere trekkracht van de be ginselpartijen in de protestantse we reld. Het schrijver, van de synode van de Ned. Herv. Kerk moet deze ontwikkeling hebben bevorderd", meent het blad. Het verklaart verder, dat „voor de KVP de uitslag tot op zekere hoogte bevredigend is. Vooral tegen het verlies van de Christelijke partijen stemt het tot vreugde, dat de KVP als beginselpartij haar trek kracht heeft behouden, en, hetgeen, uit de drie zetels winst blijkt, zelfs ir belangrijke mate versterkt. Toch kunnen wij niet geheel voldaan zijn. AI wordt de verhouding van de KVP tot de PvdA ongunstig beïnvloed door de socialistische winst aan pro testantse en communistische kant, de cijfers wijzen uit, dat de PvdA toch ook katholieke stemmen heeft vast gehouden en dat vooral de uitslag in vele plaatsen in het zuiden haar moet aanmoedigen om ook* hier de strijd voor „de doorbraak" voort te zetten", „T r o u w" de spreekhuis van de anti-revolutionairen kan ook al niet anders vaststellen, dan dat de doorbraak zelfs in „roomse kringen gestabiliseerd is".-Het blad is uiter aard niet vrolijk gestemd over het verlies, dat de A.R. heeft geleden en het zegt er over: „De winst van de P.v.d.A. en het verlies van de A.R. en C.H.U. betekenen, dat weer een deel van de kiezers, die vroeger A,R. en C.H.U. stemden, het nu maar op de P.v.d.A. hebben gehouden". „Hoe komt dat?" vraagt het blad zich af. Het stelt vast dat „de A.R. met ere in de oppositie is geweest" en dat zij verloor. „Zij is met ere in de regering geweest en zij verloor". En uit deze twee omstandigheden trekt „Trouw" de volgende conclu sie: „De A.R. heeft te maken met een structurele ontwikkeling bij het kie zersvolk, een neiging van velen om maar om welke oorzaak dan ook, principieel of niet principieel met een doorbraakpartij mee te gaan." 7 O ALS te verwachten was betreurt z-'de liberale „Nieuwe Rotter damse Courant" het, dat de V.V.D. met versterkt uit de stembus is gekomen. „Zij schijnt enigszins het slachtoffer te zijn. geworden van de al te simplistische kreet „Drees of Romme", vreest het blad. De nieuwe „politieke aardverschuiving van gis teren" legt ook de N.R.C. uit „als een voortgezette doorbraak". Immers, de winst van vier zetels (voor de P.v.dAJ kwam natuurlijk niet al leen van het verlies van twee zetels van de C.P.N. De drie prot.«chr. zetels zullen toch wel niet naar de K.V.P. zijn gegaan," veronderstelt tegen de PvdA 30, terwijl de par- lin en Ouderdomwet"; het noemt tij van prof. Romme, die zich ove- J het „merkwaardig, dat de Ouder- rigens over het land als geheel domswet vooral haar aantrekkings- handhaafde en een kleine vooruit- kracht op de protestantse kiezers gang boekte, nu er slechts 33 kan heeft uitgeoefend." stellen tegenover de 34 van de so cialisten." „De WD wist zich t« handhaven," schrijft het blad ver der, ma arde gehoopte tiende zetel won zij niet, en de oproep van haar leider, prof. Oud, om de niet-so- cialistische partijen te versterken, vond bij de Nederlandse kiezers geen weerklankDat de commu nisten naar een klassiek-geworden traditie opnieuw twee zetels ver loren van 10 naar 8 en nu via 6 naar 4 kan slechts voldoening wekken." VERSCHERPTE tegenstelling", zet „De Telegraaf" bo ven zijn hoofdartikel over de ver kiezingen en het blad wil daarmee aangeven, dat, naar zijn mening, de eventuele pogingen van de PvdA om „haar stemmenwinst tot uitdruk king te brengen in een versterkte invloed op de regering, 2ij onge twijfeld veel tegenstand zal ont moeten." In de eerste plaats bij de KVP, maar zeker ook meent „De Telegraaf" bij do twee protes tants-christelijke partijen, die vrij wel zeker (alweer: volgens dat blad) niet bereid zullen zijn hun mede werking te blijven verlenen, „gezien de tol, die zij reeds by deze ver kiezingen hebben moeten betalen." De winst van de PvdA. verklaart KING SIZE EIGADEraS „Het succes van de PvdA is ze- ker geen uitgesproken socialistisch succes", meent het „Algemeen. Dagblad'\ „doch veeleer de be- j loning voor vier jaar ministeriele verantwoordelijkheid en samenwer king met anderen, welke uitdruk- king vindt in de onbetwiste popu- i iariteit van de minister-president als lijstaanvoerder, maar zeker ook op de reputatie van minister Suur- holf met zijn oudedagvoorziening en van minister Mansholt ten plat- telande steunt." HET „TJtrechtsch Nieuws blad" komt. evenals alle an dere bladen, tot de conclusie: „De doorbraak breekt verder" en ook dat blad kan tot geen andere slot som komen, dat „de doorbraak thans vooral uit de protestantse hoek is gekomen". WASHINGTON. Radio-actieve j aantekening te laten houden van het afvalstoffen die in zee gestort wor den kunnen in de nabije toekomst gevaarlijk worden. Tot die conclusie zijn Amerikaanse deskundigen geko men na een onderzoek over de ge volgen van atoomstraling voor de mensheid. De geleerden waarschu wen, dat door de voortgaande radio actieve besmetting van de zee en de atmosfeer vele noodzakelijke proe ven na tien of twintig jaar niet meer zonder groot gevaar mogelijk zijn. Een dag eerder waren Britse ge leerden in een uitvoerig rapport tot vrijwel dezelfde conclusie gekomen. De Britten verklaarden toen, zoals wij hebben gemeld, dat de gevolgen, van waterstofbomexplosies thans echter veel minder gevaarlijk zijn dan het gebruik van vele röntgen- apparaten voor medische en andere doeleinden. De Amerikaanse geleerden beve len aan een internationaal weten schappelijk onderzoek naar de ge volgen van de atoomstraling in te stellen. De Amerikanen dringen er op aan, van elk mens persoonlijk WASHINGTON. Amerika en West-Duitsland hebben 'n beroep ge daan op de Sow jet-Unie haar ~nst tonen bü het respecteren „van haar_ internationale verplichtingen en zich te weerhouden van de po gingen haar systeem andere volke ren op te leggen". Dulles en_ Adenauer merken op dat de Sowjet-regering het verlan gen te kennen gegeven heeft een basis te_ vinden voor wreedzame co- existentie met de landen van de wereld. Zij waren het er over eens, dat een bewijs van de ernst van dit ver langen zal zijn de bereidheid van de Sowjet-regering haar internatio nale verplichtingen na te komen en zich te weerhouden van pogingen om haar systeem aan andere volke ren op te leggen, Adenauer zal vandaag door presi dent Eisenhower in het Walter Reed hospitaal worden ontvangen. De president maakt het goed. AMSTERDAM Een Engels echt paar is gisteren in een groot hotel aan de Doelenstraat in Amsterdam bestolen voor ongeveer 25.000, aan sieraden. De sieraden zaten in een leren tas die uit de hotelkamer gestolen werd terwijl de toeristen beneden dineerden. De afgesloten kamer van het Engelse echtpaar was geheel over hoop gehaald. Het staat nog niet vast of de diefstal door hotelper soneel of door buitenstaanders ge pleegd is. De recherche maakte bij de nasporingen gebruik van de po litiehond Arno. f?EN zéér levend élement in de TV-uitzending van de verkie zingsuitslagen was een telefoontje van de verontwaardigde meneer uit Tilburg. Het kwam onbedoeld in het programma, dat van de regisseur veel eiste. Dr. E. van Raalte nam de hoorn op er hoorde het pro test aan: „maar- om geeft u alleen maar de cijfers van de plaatsen waar de PvdA winst geboekt heeft?" De heer Van Raalte antwoordde, naar eer en geweten dachten wij, dat je recht toch niet krom kunt praten. De Tilburger was het echter niet met hem eens. Op dat moment brak de TV-commentator het ge sprek abrupt af. Wat toe jammer vonden. Maar ja, de einduitslag was juist, toen de boze meneer tele foneerde, binnengekomen. 't Is geen onaardige uitzending ge weest, die de NTS uit het gebouw van De Arbeiderspers in Amsterdam verzorgde. Al keuvelden de heren Van Raalte en Hanekroot wel wat erg veel en lang. 'n Prettige afwis seling brachten de ingelaste film pjes over Hollerthmachines en de werking van de democratie. Leven dig waren ook de beelden uit het in volle actie zijnde krantetibedrijf. OVER beide zenders heeft de ge luidsradio voor een vlotte be richtgeving gezorgd. De NCRV was evenals bij vorige gelegenheden iets sneller met de einduitslagen dan de VARA. Een verschil van 7 minu ten, om precies te zijn.. Onder lei ding van de ervaren radio-journalist Gerard Hoek gaven de.NCRV-repor- ters 'n uitnemende, objectieve voor lichting. Interessant was het omstreeks half twee over beide zenders uitgezonden gezamenlijk programma, waarin lijstaanvoerders van vier grote par tijen hun. visie gaven. Prof. Oud meende, dat de WD wellicht betere resultaten had behaald, als zij de radio in haar propaganda had kun nen inschakelen. Hoe hij dit rijmde met de achteruitgang van de prot. christelijke partijen, die immers hun NCRV hebben ,is ons niet helemaal duidelijk geworden BRUSSEL Oud-president Harry S, Truman heeft verklaard, dat de Russen vóór het neergooien waren van de eerste atoom-bommen op Japan, in tegenstelling met een verklaring, die dezer dagen werd uitgegeven. Drie kwartier nadat hy op zijn Europese rondreis in Brussel was aangekomen, riep. Truman een pers-conferentie bijeen, nadat hij van de Russische bewering had ge hoord, dat zij zich verzet hadden tegen het neergooien van een atoom-bom op 6 augustus 1945. Truman noemde de Russische verklaring „een stuk propaganda is in de Russische stijl.,,". totaal aan atornische- röntgen- andere radio-actieve straling waar aan hij tijdens zijn leven is bloot gesteld. Zij menen, dat het medisch gebruik van röntgenstralen zoveel mogelijk beperkt moet worden. Volgens hel Amerikaanse rapport is, wat de besmetting van voedsel door atornische afval betreft, waar schijnlijk „strontium 90" het belang rijkste. Dit is een radio-actief ele ment, dat zich in het beenderweef- sel verzamelt. Aanwijsbare hoeveel heden daarvan zijn aangetroffen in melkvoorraden op duizenden kilo meters afstand van de plaats van atoomontploffingen. Gras in Enge land bleek besmet met strontium 90 afkomstig uit Nevada. Het plankton In de Noordzee neemt waarschijnlijk radio-activiteit aan van afval uit een Britse atoomreactor. De deskundigen zijn het er over eens, dat stralingen veranderingen, veroorzaken, die nadelige gevolgen hebben. In. beide rapporten wordt toegege ven, dat de in vredestijd teweegge brachte radio-activiteit (met inbe grip van proeven met atoomwapens) tot nog toe in biologisch opzicht te verwaarlozen gevolgen heeft gehad. LONDEN. Vorig jaar juli is er een ernstig meningsverschil tussen Chroesjtsjew en Molotow geweest, waarby de partijsecretaris Molotow ervan beschuldigde persoonlijke am bities na te jagen en zijn oude Gemiddeld vijf kilometer per uur legt meneer Henri Recha- tin op zijn stelten af. Die snel heid «s niets bijzonders, maar •tueï opmerkelijk is, dat hy zo hoog verheven een „Tour de .France" houdt. Vijf mei ver trok hij uit St. Etienne; hij denkt vier maanden nodig te hebben om 'zijn route van niet minder dan 4.000 kilometer af te leggen. Hij is nog steeds vol goede moed. De foto werd gemaakt, toen frü door Dille kwam. vriendschap met Lenin uit te bui ten, aldus de Londense „Daily Te legraph". Het verbaal over de ruzie is af komstig van de 29-jarige Poolse vluchteling en ex-communist Sewc- ryn Bialer, die destijds tot de 200 voornaamste communisten m Polen behoorde en uit dien hoofde inzage had in uiterst vertrouwelijke stuk ken. Chroesjtsjew deed zijn verwij ten tijdens een vergadering van het centraal comité van de communisti sche partij der Sowjet-Unie. Volgens Bialer zei Chroesjtsjew dat het Molotow was geweest, die zich verzet had tegen een verzoe ning met Joego-Slavië en tegen het terugtrekken van de Sowjet-troepen uit Oostenrijk. Molotow verdedigde zich fel, zeg gende, dat Tito en niet Stalin in de eerste plaats verantwoordelijk was geweest voor de verwijdering van Joego-Slavië uit de Kominform. H,j zei dat de Sowjet-Unie geen andere keiis was overgebleven dan de banden met Tito te verbreken en dat een verzoening met Tifco op dat ogenblik slechts de andere satellietstaten zou aanmoedigen Tito's voorbeeld te volgen. Mede onder de druk, die Mikojan op hem uitoefende, heeft Molotow toen toegegeven weer banden met Tito aan te knopen. ZWOLLE. Twee jeugdige ge vangenen zijn er gisteren in Zwolle in geslaagd te ontvluchten uit een auto waarmee zij van het Huis van Bewaring in Amsterdam naar de jeugdgevangenis in Zwolle werden vervoerd, Drie kwartier later waren zij weer in handen van de politie. Toen de wagen voor het Huis van Bewaring in Zwolle stilstond om I een gevangene op te halen, wisten de 20-jarige W. v. d. B. en de 19- jarige B. K. te ontsnappen. De politie raakte het spoor kwyt maar drie kwartier later werden zij by I de IJsselbrug weer ontdekt. j Zij probeerden nog m een boom- gaard te ontkomen maar een hond boezemde hen zoveel schrik m dat zii zich weer naar le weg begaven waar de politie al stond te wachten. BONN Het Westduitse kabinet heeft woensdag voor een grote ver scheidenheid aan artikelen tariefs verlagingen tot maximaal 25 procent goedgekeurd. Voor levensmiddelen zoals vers vlees, aardappelen, boter, eieren, kaas en honing gelden deze ver lagingen echter niet. De tariefsverlagingen moeten nog door het parlement goedgekeuid worden. De verlagingen maken deel uit van een verstrekkend regerings programma tot beteugeling van de steeds verder om zich heengrijpen- de inflatie. ROME. Prinses Beatrix is woensdag per vliegtuig in Rome aangekomen. Zij zal een vakantie van twee wéken in Italië doorbren gen. Vervolg van pag. 1 „F.F.D. stond als rots in de branding Prof, mr. P, J. Oud, voorzitter van de fractie van de V.V.D. in de Twee de Kamer en voorzitter van de par tij verklaarde ons „Reuze tevreden" te zijn over de uitslag. Hij zei- de wel gehoopt te hebben op de tiende zetel, „maar als u ziet wat de A.R. en de C.H, kwijt zijn, terwijl er een stroom is gegaan naar de beide grote par tijen, dan heeft de V.V.D. als een rots in de branding ge staan. Ik vind het prachtig." Er aan herinnerend, dat hij des tijds over de derde macht heeft ge sproken, zeide hij nog: „Misschien zullen de heren van de A.R. en de C.H. zich wel eens achter de oren krabben. Na de oorlog had de V.V.D. zes zetels en de A.R. dertien. Dat was een verschil van zeven, nu is het verschil nog maar één." ..C.H.U. terug op punt van voor de oorlog" Volgens de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de christelijk histori sche fractie in de Tweede Kamer en voorzitter van de Christelijk Histori sche Unie, is het langer openstellen van de stem bureaus geen succes geweest. Er is wel iets mee geschaad, doelende op de beweging in stad en dorp rondom het bin nenkomen der uitslagen. Nu kwamen die uitslagen later en dat nam wel i iets van de J spanning en de aardigheid, die er immer heers te, weg. In het algemeen wilde hij zeggen, dat weer blijkt, dat ons volk erg constant is, al waren er wel enige verschuivingen, De K.V.P. heeft geen grote vooruitgang geboekt, als men rekening houdt met de beide zetels van de KJNLP. De beide protestants-christelijke partijen zijn wat achteruit gegaan. De A.R. heeft wel een tik gekregen. Gedacht was wel, dat de jonge mi nister Zijlstra zou trekken. De C.H, is weer terug op hetzelfde punt van voor do oorlog en in. 1946. De heer Tilanus vindt zulks jammer, maar is toch dankbaar dat 8 procent trouw zijn gebleven. Van de V.V.D. werd gedacht, dat deze partij na de grote en kostbare reclame winst zou be halen, hetgeen niet het geval is ge weest. Dat de C.P.N. is terug geval len, daar kon de heer Tilanus hele- 9C innr Fransoise Amoul, de ge- ZéO juar - vierde Franse filmster, 9C 4H™ had op haar 25ste ver- ZD films jaardag eigenlijk het recht vijftig kaarsen uit te blazen. Ze smaakte namelijk tegelijkertijd het genoegen een rol in haar 25ste film te krygen. Maar de goede gevers van de verjaardagstaart hielden het toch maar liever op 25. De leeftijd van een filmster is zo'n teer punt meenden ze. Het zeouwstillend, geeo slaap verwekkend. BAYER preparaat maal niet over treuren. De S.G. is gebleven, hetgeen te verwachten viel. Sprekende over dè doorbraak van de P.v.d.A, kan men niet zeggen, dat die groot is geweest. De partijen op confessionele grondslag hebben zich met kleine verschuivingen gehand haafd. Wel zou men kunnen zeggen, dat het ingrijpen van de materiële waarden in het volksleven meer be tekent dan dat van de geestelijke waarden. „C.PJV. heeft in Kamer de duurste zetels Dé heer Gortzak, voorzitter van de fractie der C-P.N. in de Tweede Ka mer, gaf ons desgevraagd als zijn oordeel te kennen, dat het doel van prof. Romme niet bereikt is. „Rechts heeft verloren." Waarschijnlijk heeft de ontwikkeling in de Sowjet-Unie invloed uitgeoefend op een deel der kiezers." De heer Gortzak merkte nog op, dat zijn partij de duurste zetels in de Kamer zal bezetten, om dat zij de meeste stemmen voor een zetel moest hebben. yO'N dag rondhangen in een stembureau, leert dat de fjf' middelde Nederlander naar de tafel stapt met de beduchte tred van iemand, die opgaat voor de acte middelbaar. Maar er zyn pok uit zonderingen mentaal krachtige mensen, die de democratie hitiselyte aan de borst tillen, of het een kina is, met een neusje dat even moet worden geveegd, 's Ochtends hadden we er zo een binnen, t Was een- man, die ao-7pvankelijk van plan was geweest reus te worden, maar zijn beentjes hadden er op een gegeven moment de brui aan gegeven, -co kwam het, dat zijn machtige tors werd omspannen door een giganten- jas waaronder een normaal broekje, van een heel ander dessin, gemak kelijk voor de rest zorgde. Toen hem zijn stembiljet was overhan digd, legde hij een tweede oproe ping op tafel en zei: „En nou mijn vrouw nog. „Waar is uw urouto dan? vroeg de voorzitter. „Die is thuis", sprak ae man. „Ziek?" „Nee, alleen maar thuisn ,£>an moet ze zelf komen. De man glimlachte, als icmana, die verkeerd begrepen wordt en expliceerde geduldig; „Kyk, mijn vrouw, die kleedt zich eigenlijk door de weeks nooit are, ziet u. Ze heeft wel wat an, natuur lijk. Maar niet voor de straat. Vroe ger wel. Vroeger kleedde ze zich elke dag an. Toen aeed ze de bood schappen nog zélf. Maar die doet me dochter nou, dus me vrouw denkt, wat zal ik me ankleden. Niet waar? Zondags wél, natuurlijk." „U kunt toch niet zó maar voor haar stemmen", zei de voorzitter en- hij raakte in een kort betoogje aan de wortels uan het kiesrecht en gaf de grenzen aan van het begrip machtigingDe man knikte wel willend op de gooi-het-maar-in~rnijn- pet manier. Toen verdween hij in het hak en greepi het potlood, of hy er iemand aan ging rijgen. Later kwam hij terug. Weer legde hij de oproeping van zijn vrouw op tafel, deze keer ire gezelschap van een klein, bij het transport verkreukeld papiertje, waarop met ernstige kinderletters geschreven stond: „Zet u mij maar op Drees .Lien. ,Ja, maar dat is onzin", riep de voorzitter. „Dat heeft geen enkele waarde. Lien... Wie is nou Lien?" „Kees!" zei de man met stemver heffing. Een van de kiezers draaide zich in zijn hokje om. „Hoe heet mijn vrouw?" „Lien", sprak de kiezer eenvou dig. De man maakte een simpel voila- gebaar en keek de voorzitter met een triomfantelijk lachje aan. Maar die zei, zuchtend: „Heus, ze moet zélf verschijnen, meneer." Het was al bij éénen toen ze kwam met alles op en aan, Lien. „Waar is uw oproeping?n vroeg de voorzitter. „Die heeft me man. Dat -weet u toch?" zei ze. „Ja maar zonder oproeping moogt u niet stemmen." „En ik moest komen" riep ze. De voorzitter hapte uitgeput naar een woord, maar zag er van af. „Zet u mij nou maar gerust op Drees", zei de vrouw vriendelijk. ,Jjuister, Ga naar uw man. Haal die oproeping. En kom terug", sprak hij. Ze haalde haar sckauders op. „Ja, ga naar je man...." zei ze, dan kan ik alle kroegen wel af. Die maakt er een daggie van. 11c sol blij zijn als ik hem voor twaal ven binnen heb...." Ze is niet meer teruggekeerd. Waarmee ik dit alleen zeggen toil: als u de uitslag leest en beoordeelt tel er dan, wat Drees betreft, één stem bij. Van Lien. KRONKEL. (Advertentie LM.} SOKKEN EN ANKLETS Fabr.; Koninklijke Kousen- en Rokkenfabrieken M. Jansen de Wit N.V. - ScWjcdeï LONDEN. In het Britse Lager huis is woensdag een storm losgebro ken over veldmaarschalk Lord Mont- gommery. De regering heeft een eis verworpen voor zjjn ontslag als geallieerd vice-opperbevelhebber In Europa. Het Labourlid Healey heeft een beroep gedaan op de regering de N.A.V.G. te verzoeken Montgomery te ontslaan. Hij sprak de beschuldi ging uit, dat de openbare verklarin gen van Montgomery „niet verenig baar zijn met de politiek van de N.A.V.O.". De minister van Defensie ant woordde: „Ik ken geen enkele grond waarop een verzoek gedaan kan wor den van de soort die voorgesteld wordt". Healey sprong weer overeind en zei: „De veldmaarschalk heeft, zoals op grote schaal meegedeeld werd, op l juni in Canada verklaard, dat „in dien iemand ter wereld agressie be gint wij hem met atoombommen en waterstofbommen en met alles wat wij hebben zullen beantwoorden"." Mealey beschuldigde Montgome ry van „insubordenatie en moord- manie". De verdere opmerkingen van Hea ley gingen verloren in 't geschreeuw en het geroep van „orde". Emanuel Shinwell, de voormalige Labour- minister van Defensie, kwam Mont gomery te hulp. Shinwell zei: „De verklaring alles te gebruiken wat wij hebben, het geen betekent 't gebruik van. atoom wapens in het geval van een agressie tegen het Westen, is de verklaarde politiek niet alleen van de Britse re gering maar van een politiek die in principe aanvaard is door de La- bourpartij". Luid gejuich barstte los bij de conservatieven, toen Shinwell er aan toevoegde: „Is het geen tijd op te houden met een ipan, die een goed soldaat en een eerzaam man is, aan te vallen?" Monckton maakte er een einde aan. „Het is heel duidelijk, dat veld maarschalk Montgomery eenvoudig de nadruk legde op het supreme be lang van de atoomwapens als af schrikmiddel. Het is overduidelijk gemaakt door de N.A.V.O. en door veldmaarschalk Montgomery zelf, dat de beslissing om tot het gebruik van atoomwapens over te gaan be rust bij de politieke autoriteiten. en dat is zo". (Advertentie IM.) fs Uw maag] van "streek? Carbovit-Dragées WENEN. De Russische toerist Wladïmir Zolotarew, die in Wenen is weggelopen van een door „In- tourist" verzorgde vakantiereis en die om politiek asyl heeft gevraagd, wil naar de Verenigde Staten emi greren, zo heeft hij aan de Weenso politie medegedeeld. De Sow jet-ambassadeur in Oos tenrijk heeft de autoriteiten intus sen verzocht om een onderhoud met de gevluchte ingenieur. Dit verzoek is nog niet beantwoord. De ver blijfplaats van Zolotarew wordt door de politie geheim gehouden. DEN HAAG. Eind juni of be gin juli zullen nog twee Lockheed tiptanks aan de K.L.M.-vloot wor- Super Constellations" met vleugel den toegevoegd. De machines waren aanvankelijk voor „Thai-Airways" (Thailand) bestemd. Zij zullen, de namen „Centaurus" en ..Wyvem" ontvangen. Hiermeda zal de K-L.M. in totaal de beschik king hebben over 10 „Super Con stellations".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2