Verkeerd AUTOARBEIDERS IN ENGELAND IN STAKING? 1 E LANDBOUW Ne> vton: iét hei leerd elal 1 Ie well oijeen <e k hou ;racht idt fèpgmmia akkoord tussen dr. Drees en ir. Staf Amerikaanse meisjes willen lerenhoe Nederland boert >5Stalin is vermoord nieuwe Sowjet-stunt? NOG GEEN NIÉUW KABINET ANWB SCHRIJFT DR. DREES: Staatssecretaris voor recreatie gewenst Van platte schijf tot grenzenloos heelal Metaalindustrie eveneens in beroering Tractorf abrieken in West-Duitsland ontslaan 1200 man oe wil over Formosa praten Koffie in toeristen- en geschenk zendingen Toerisme dit Uitgaven voor Oorlogblijven kennelijk grootste struikelblok jaar naar n hoogtepunt Werelddelen drijven weg A.N.W.B. heeft ruim 350. Ö0Ö leden Nog dit jaar een helikopterlijn R'dam-Parijs? Jhr. Starkenborgh .minister van staat ijl' Marktgebouw in India ingestort Rotterdammer De Haan blijkt verdronken Ook in Maastrichtse cafés geen T.V. uit buitenland Vrijdag 29 juni 1956 MEN schrijft ons van Ned.Herv. zijde; Tal va- reacties óp de oproep tot bezinning van de Synode der Ned, Herv. Kerk over de kwestie- Nieuw Guinea bewijzen, dat men dit. stuk verkeerd opvat. De bedoe ling is geen andere dan om -de ge- daentc- over deze ;kwe tie. weer op gang te brengen uit de duidelijke verstarring, waarin ze. zijn geraakt De Sync-e njcft' de oproep In de huidige lezing.met, grote meer derheid van stemmen aanvaard. De Synode kan gelden als een tamelijk geti-ouwe afspiegeling van de ver houdingen in de Ned. Herv. kerk. Het m'-.t arom wel bevreem ding wekken, wanneer in deze'kerk thans protesten rijzen. De aard van deze protesten komt op merkwaar de; wijze'tot uiting in dat tele gram van een wijkgemeénte (het kleinste ondri->n een omvang rijke organisatie! waarin wordt ge steld. d„t de Synode de verantwoor- delijkheid voor Nieuw Guinea wil loslaten. Niets is minder waar. Het is a». „so... -ae Synode beoogt, juist' dè verantwoorde! rit van ons he le volk te wekken voor het vraag- stuk-Nieuw Guinea, Zij wijst geen enkele oplossing aan als de beste en zeer beslist zegt zij niet: „Sta Nieuw Guinea maar af!" Het dreigement, dat ..vele serieu ze leden van onze kerk overwegen, hun lidmaatschap op te zeggen, wanneer de Synode haar schadelijke, houding niet herziet," zal wel niet veel indruk maken cp de Synode. Die kan de lidmaten, die om stra tegische redenen willendeserteren, moeilijk zo ernstig nemen als de wjjkkerkeraad dat klaarblijkelijk doet. Een lidmaatschap van een kerk is nog wel iets anders dan van een voetbalclub.. Laat men er aan denken, dat .dit stuk is ont staan uit een bepaalde nood, waar in de zending (niet alleen die van de Ned. Herv. kerk) komt te ver keren. Het is een stuk, dat van oecumenische verbondenheid ge tuigt. met de kerken van Nieuw Guinea en Indonesië. Laat ieder de oproep goed lezen; en Iaat vooral ieder zich pogen te verplaatsen in-de verantwoordelijk heid van dc Synode. Hoe men. er over denkt (en er is waarlijk geen plicht v®n gelijk donken met de Synode), men kan de Synode het recht niet ontzeggen 'om een oor deel te geven over een zaak, die de gemoederen minder bezig houdt dan het geval zou moeten zijn. (Van onze correspondent) LONDEN Het plotselinge ont slag van zes duizend man personeel door de Britse Motorcorporatie heeft onder de arbeiders in de auto-In dustrie aanzienlijke beroering ver wekt, In één der door het ontslag getroffen fabrieken waar de carros serieën van de Morris Minor en de Wolseley worden gemaakt, ging de nachtploeg gisteravond onmiddellijk in staking en de shopstewards van de Austinfabrieken in Birmingham hebben by de betrokken bonden op een proteststaking aangedrongen, toen gisteren bleek dat de directie niet bereid waa enige verdere con cessies te doen. Ook in het Lagerhuis kwam de kwestie ter sprake, waar zowel con servatieven als labourledenscherpe kritiek op de directie der Britse Motorcorporatie uitten over haar handelwijze om over het ontslag geen enkel voorafgaand overleg met de bonden té plegen. De minister van Arbeid brand merkte deze handelwijze als „ten zeerste verontrustend". In het voor dinsdag vastgestelde debat over de economische situatie en kanselier MacMillans nieuwe be zuinigingen zal door de- labourop- positie thans ook de „alarmerende situatie in de auto-industrie" tej sprake worden gebracht. De ondernemers in dé metaal industrie hebben het voorbeeld van de scheepswerven gevolgd en aan de betrokken 'bonden onder afwij zing van hun. eis voor een kortere werkweek en een hogere vakantie toeslag medegedeeld eventuele loon eisen dit jaar niet in overweging te zullen nemen.- Deze bruuske afwijzing bijv ->r- baat van eén nog niet gedane loon- -éis heeft bij de onderhandelingen betrokken vakbondleiders .grote ver bittering gewekt.. (Advertentie LM.) BONN poor verkoopmoeilyk- heden zullen by een tweetal grote Westduitse fabrieken vsn tractors binnenkort ongeveer 1200 arbeiders worden ontslagen, nl. 660 b(j Hmo- mag en 600 bij, Lanz, Beide fabrie ken tellen 'ongeveer'10.000 arbeiders. De daling van de afzet- wordt over het algemeen toegeschreven aan de hogere rentetarieven. De landbouwers moeten thans 11 4 12 pet rente betalen op de tarieven voor de aankoop van tractors. (Advertentie ZJU.'J U kunt geen beter loto- maieriaaf kopen HONGKONG Tsjou En-lai, pre mier van communistisch China, heeft gisteren voor 'het Nationale Volks congres verklaard dat zyn regering bereid is met de Chinese nationalis ten te onderhandelen over „de vreed zame bevrijding van Formosa". „Het Chinese volk is vastbesloten Formosa te bevrijden," zei hy.. Hij werd hartelijk toegejuicht toén hij verklaarde, dat de grote menings verschillen tussen-China en de Ver enigde Staten vriendschappelijke be trekkingen tussen de twee volken niet in de weg mogen staan. De dag zal komen, zei hij, dat het Chinese en het Amerikaanse volk hun tradi tionele vriendschap hernieuwen, De. Chinese premier beloofde de nationalisten op Formosa, die voor de zaak van de Chinese volksrepu bliek zouden gaan werken, vrijheid van bestraffing. DEN HAAG. Met ingang van; 1 juli wordt, bij uitvoer van ge- schenk- en toeristenzendihgen,de gewichtslimiet voor koffie verhoogd van .2 kg. tot. 5 kg. Voor het artikel koffie geldt derhalve dan dezelfde gewichtsgrens als voor de overige le vens- en genotmiddelen. Steeds moet echter rekening worden^, gehouden met de invoerbepalingen inzake ge schenk- en toeristenzendingen van het land van bestemming, die la gere limieten' kunnen inhouden. HELVOIRT.Gisteren vierde ir. G. P. Kuiler, Nederlands oudste vlieger, itv Helvoirt zijn 75ste ver jaardag. Uit vele delen van Neder land en zelfs uit het buitenland kwamen talrijke telegrafische ge lukwensen binnen. C HOC O LADE vanouds beroemd vanouds bemind (Van een onzer redacteuren) uit het. midden van de zeventiende de (één, gedeeld door twee keer J eeuw. Geen platte, ronde schijf, om- twee, dat betekent omgekeerd^ ringd door- de onovëfvaarbare oer- evenredig met het kwadraat van H' np u ut.; „lornMhflrVM zee, was de aardegebleken, maar hun afstand) van de tegenwoordige. DE zou ons huidige wereldbeeld een b j t d on draajt in 24 Een zonderlinge consequentie van er uit zien zonder de vallende -- appel van Newton? Waarschijnlijk - niet veel anders, maar toch Isaac Newton, pas 22 jaar oud en ai beroemd, wandelde tüdens een mooie herfstdag in dat gedenk waardige jaar 1665 in de tuin van zijn woning te Wootsthorpe. Plotse ling lief een overrijpe appel los van zijn boom en rolde voor de voeten van dc jonge Engelse geleerde Nu is het niet zo. dat Newton, bij het zien van die vallende appel, onmid- dellijk heeft gedacht: „O. nou weet ik eindelijk hoe het heelal in el- 1 kaar zit en hoe het komt. dat het 1 niet uit elkaar vliegt!" Wél kwam bij hem do aloude vraag op: „Waar om valt die appel wél naar de aar- de, en de maan niet?" Hij had het- VVöctrojn valt de appel wél., Newtons'theorie is, dat de aarde 4 ook een héél, héél'klein beetje naar de appel „toevalt", maar omdat ze - in verhouding tot die appel - zo ontzaglijk groot is blykt dat beetje niet meetbaar. Taeri moest Aristoteles" theorie over hét bestaan van een vijfde element „(„quinta essentia") hele- maal het veld ruimen. Newton ver- klaarde, dat de eeuwige beweging van de maan niets anders is dan.j een voortdurend vallen van die on- 1 herbergzame klomp steen naar de aarde toe. Maar... die val wordt f gecompenseerd door de snelheid, J waarmee de maan zich om de aar- J de beweegt. Was de. aantrekkings- t kracht er niet, dan zou de maan met een vaart van rüim 3600 km, J per uur van de aarde- wegvliegen en.--binnen korte tijd „ergens'? in (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG. De A.N.W.B. heeft in een uitvoerige nota tót de minis ter-president de wenselijkheid uit gesproken van een staatssecretariaat voor de recreatie en een voor de ruimtelijke ordening. „Er ontbreekt", aldus de nota, Nederland eenoverheidsinstantie aan wie de behartiging van de be langen der recreatie is toevertrouwd. Door het gemis aan zb'n instantie, die de belangen der recreatie kan verdedigen, worden deze regelmatig in hoge mate geschaad". Mocht het onmogelijk zijn, een staatssecretaris voor recreatie en toerisme te be noemen, dan bepleit de A.N.W23. de aanwijzing van een bepaald ministe- rië dat. deze belangen moet beharti gen èn de instelling van een inter departementale raad.' Men acht een staatssecretariaat voor de. ruimtelijke ordening ge wenst, omdat dit deel van de over heidszorg thans, berust bij het minis terie van Wederopbouw en Volks huisvesting. een vakministerie dat in hoge mate partij is ten aanzien van het grondgebruik. De bewoon baarheid van Nederland voor de komende generaties is, volgens de A.N.W.B.; afhankelijk van het.beleid - dat ten aanzien van het bodemge- bruik zal worden gevoerd, De Bond is hierop niet gerust. In het bijzon- der is het bestuur teleurgesteld over. het bntwerp-mimtewet,waarvan men eerder een verslechtering dan een verbetering voor de schepping van recreatiegebieden' verwacht Voor het toerisme verwacht de LiNDEAU. De Britse professor Biücfcett heeft donderdag op de. in ternationale conferentie van nobel- prijswinnaars verklaard dat de we relddelen met een gemiddelde „snel heid" van drie meter .per eeuw van elkander vandaan drijven. 'De con tinenten drijven in het algemeen in. noordelijke richting. Engeland drijft „bijzonder snel" bijna zes meter per eeuw. Boven dien draait het eiland langzaam rechtsom. Naar de Britse professor voorts meedeelde, is uit een onder zoek van het magnetisme in ge steente gebleken, dat de magneti sche noordpool 200 miljoen jaar. ge leden in het noorden van de Stille Oceaan, ten Oosten van Siberië en ten noorden van Japan, lag. Het Afrikaanse continent is in de afgelopen 300 miljoen jaar via de Zuidpool naar zijn huidige plaats gedreven. India lag 70 miljoen jaar geleden ten zuiden van dè evenaar. A'.N.W.B. dit jaar opnieuw een top jaar met aantallen, die vrijwel over de gehele lijn 20 pet. hoger zullen liggen dan vorig jaar. De grootste trek van de Nederlandei's is dit jaar .naarDuitsland. Nummer drie is Italië na Frankrijk, België komt pas op de zesde plaats. De A.N.W.B, heeft een nieuwe service ontwikkeld voor kampeer ders. die er met auto en caravan op uittrekken. Aan hen die inlichtingen vragen wordt gevraagd merk. en bouwjaar van de trekauto en het gewicht van de caravan op te geven. De technische dienst berekent dan, welke hellingen men daarmee nog met gemak kan „nemen". Dit kan vele teleurstellingen voorkomen. DEN HAAG. Aan de vooravond van de jaarvergadering op a.s. za terdag te Scheveningen deelt de A.N.W.B. mede, dat het ledental van 350,000 is overschreden. Tevens wordt gemeld, dat de Wegenwacht onlangs het 200.000ste lid.heeft in geschreven. ROTTERDAM. De Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena", die in West-Europa om. verscheidene helikopterluchtlijnen exploiteert, zal waarschijnlijk nog dit jaar eendi recte verbinding openen tussen Rot terdam en Parijs en terug. Men zal hiervoor toestellen gaan gebruiken, die plaats bieden aan. twaalf passa-i giers, dus grotere dan de tot nu toe' in' gebruik zijnde.-Het landingster rein te Parijs komt .in .de nabijheid, van de Eiffeltoren. In Rotterdam kan, ondanks de grotere toestellen, het tegenwoordige hellkoptervlieg- veld aan de Katshoek gehandhaafd blijven. Wel wordt overwogen .aan dit veld in de toekomst uitbreiding te geven. DEN HAAG Aangezien jhr. mr- W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, oud gouvern.-gen. - van Nederlands-Indië én oud-gezant van ons .land. te' Parijs, enige tijd gele den de pensioengerechtigde leeftijd, heeft bereikt, heeft hij eervol ont slag uit de buitenlandse dienst ver zocht, waarin hij momenteel de functie bekleedt van permanent ver tegenwoordiger bij'de Noordatlan- tische Raad. Wagens de uitzonder lijke diensten, die hij in velerlei functies den lande heeft bewezen, heeft de Koningin hem bij besluit van 28 juni benoemd tot minister van staat (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In een gesprek van bijna anderhalf uur tussen formateur Drees en de minister van Oorlog en Marine ir. C. Staf is het verlossende woord, voor het detensieprobleem, dat de eerste fase van de kabinëts- crises beheerst, niet gesproken. Ver schil van inzicht tussen dr. Drees en ir. Staf over de defensie-uitgaven voor het jaar 1957 zyn vrywel uit de weg geruimd, maar dat is niet de kern vande zaak. Zoals men het donderdagmiddag in de onmiddel lijke omgeving van de'minister van Oorlog formuleerde: het gaat niet in de eerste, plaats over het nakomen van de verplichtingen die Nederland tegenover de NAVO heeft aanvaard, maar over de Nederlandse NAVO- politiek in breder verband. En in dat opzicht schijnen dr. Drees en ir. Staf elkaar niet veel te zijn genaderd. Naar het oordeel van de minister van Oorlog vergt de voortzetting van de tot nu toe gevoerde Nederlandse NAVO-politiek, dat Nederland be reid moet zijn de voorzieningen te treffen, die in de komende jaren.de basis moeten verschaffen voor de handhaving van de Nederlandse de fensie-inspanning. Vóór de. jaren daama is dan ech ter iedere overloop ingeteerd, en in dien men hu geen., zekerheid heeft over wat van '58 tót en met '60 be schikbaar komt, dan geraakt men voor wat dc planning in. de mist; ook al behoeft dat niet op staande .voet te leiden tot vermindering van de bijdrage aan de NAVO. Intussen wordt met stelligheid ont kent, dat er van enige aantasting van de persoonlijke verhouding tussen de formateur en minister Staf spra- kezou zijn. Minister Staf-heeft onmiddellijk, na zyn onderhoud met de formateur een bezoek gebracht aan. het minis terie van Marine, waar'hij geduren de een' half uur besprekingen beeft gevoerd. Het is nog niet bekend, of hü van die gelegenheid gebruik heeft gemaakt om zijn afkeuring uit te spreken over de kritiek, welke een van de hoogste departements ambtenaren, rü. de vlagofficier ma terieel, schout bij nacht W. J. Kruys, heeft geuit aan het adres van for mateur dr. Drees. Van de zijde van de marinevoor- lichtingsdienst deelde men vanmor gen mëde, dat de uitlatingen van de heer.Kruys niet zo waren bedoeld, d.w.z. niet al3 „kritiek". In dat .kader acht hij onmisbaar al die .voorzieningen die liet opge bouwde defensie-apparaat in stand zullen kunnen houden, met name fondsen voor vervanging en voor modernisering van de strijdkrach ten. Voorts zou minister Staf. vol gens onze informatie, de Nederland se fharinebijdrage, ook al omvat die meer dan strikt genomen door de NAVO van Nederland werd ver wacht, in zijn huidige vorm onmis baar achten met het oog op de in vloed wélke Nederland op grond daarvan in de organen van'de NA VO kan doen gelden, ten behoeve van de Nederlandse maritieme be langen. Over het punt van de financiering voor 1957 lopetr.de gedachten niet ver meer uiteen. Uitgangspunt voor de minister van Oorlog is, dat hoe wel volgens het driejarenplan 1350 miljoen voor 1957 zal worden uitge trokken, als gevolg van overloop van vroeger gevoteerde gelden, te genwaardefondsen etc, In de loop van 1957 toch omstreeks 1500 mil joen beschikbaar zou zijn. Nu er be reidheid bestaat om boven de over eengekomen 1350 miljoen-in 1957 nog eens 1Q0 a 150 miljoen extra te voteren voor gestegen salariskosten zou het werkelijk voor besteding' beschikbare bedrag in 1957 de door minister Staf noodzakelijk geachte 1650 miljoen zeer dicht naderen. AARDENBURG Vandaag viert de weduweNathalia Bamardina d'Hondt-Jacques, in Oostburg be kend als opoe d'Hondt". in het St. Antoniusgesticht te Oostburg haar 102e verjaardag. Iiiil.il zelfde antwoord kunnen geven als de oude Griekse denker Aristote- uur om de aarde, maar de aarde KU1 lB .enjeru. m les. („De. maan behoort tot het vyi- draait m diezelfde Ujd éen keer het heelal verdwenen ziin. En was de, bovenaarde element, _ae quinta om haar as en ;iegt meen jaar haar essentia"), maar omdat hij dat niet ellipsvormige weg, af ora de zon. deed doch trachtte een eigen ant- De dwaalsterren blijken geen klei- woord te. formuleren en daarin ne lichtjes te zijn, die langs het fir- slaagde! is hij nü nog wereld- mament schuiven, maar intieme fa- beroemd. mille van onze aarde: planeten als Met de beurse appel in zijn hand zij, zonnekinderen als zij. Gewei liep Newton naar zyn studeerka- dig groot en heet'is de 2on, de pla iner. sloot zich daarin op en bleef neten zijn vergeleken met hun véle uren zitten denken over het moeder betrekkelijk klein. En wonder van de appel, die naar de koud zijn zij: als de zon, dat wei- aarde viel en de maan, die maar dadige vuur, doofde zou olies op rustig zijn rondjes om de aarde aardè sterven. De sterren? Zonnen bleef draaien. als onze zon, ver van ons verwij- De kleine Isaac werd bij zijn derd. Hoe ver, dat wist men nog voortydige geboorte,, „geen blijver- piet. tje" genoemd. Moeizaam groeide En dan die wonderlijke regel- het pierige ventje op:tegen-zijn maat in dat zonnestelsel. Johan- sterke, vechtlustige vriendjes was nes Kepler had zijn drie wetten op- die eigen beweging van de maan hij niet opgewassen. Op school viel gesteld die het mogelijk maken er niet, wei dan zou de aantrek- hij op door zijn verstrooidheid en iedere dag weer nauwkeurig te be- kingskracht van de aarde er de dromerigheid. Als hij echter op ze- rekenen, waar de planeten zich be- oorzaak van zijn, dat de maan te kere dag door een van zijn. klas- vinden, en waar zij over een week, pletter sloeg tegen de aarde. En genoótjes .'link is afgerost wordt hij een maand, een jaar zullen zyn. hij zou in zijn val zeker ook de zich.bewust van de andere, geeste- Onze maan blijkt niet het enige aarde ten minste een groot deel lijke kracht, die hij tegenover hun hemellichaam te zijn, dat z'n rond- ervan totaal .verwoesten. Laat spieren kan stellen.Binnen korte jes draait om een planeet: ook ons dus maar blij zijn dat de aan- tijd is hij nummer eén met leren, Jupiter heeft manen (twaalf zijn er trekkingskracht én de eigen bewe- binnen enkele tientallen jaren En- hü bekend), later ontdekt men dat ging van de maan er zijn. gelands knapste koD. En nu nog Mars twee maantjes heeft. Sa- wordt hij geëerd als een geleerde turnus bezit, behalve zijn 'zonder- Vv v09r Tu - Newtons met de genialiteit van een Ëinstein. lïnge ring, er niet minder dan tien, geleerde theorie voor het be- VóóR wij het wetenschappelijke Uranus vyf en Neptunus twee. En winh!f resultaat van een vallende ap- de verst-verwijderde planeet Pluto het wereldbeeld. Wel, hy maakte - pel schetsen een korte balans: welk is vermoedelijk niets anders dan een ontzaglijk verschil Was er al een op hol geslagen maan van Nep- tussen het wereldbeeld van de een- tunus. voudige herdersvolken, die duizen- Maar nu lopen we te bard van den jaren voor Christus' geboorte stapel, want Uranus. Neptunus en door de Aziatische woestijn zwier- Pluto waren in die Jaren nog niet ven. en dat van de sterrenkundigen eens ontdekt. We gaan terug naar Woolsthorpe cn gluren langs dc half-opengeschoven gordijnen New- tons studeerkamer in. De 22-jarige, i eenzelvige geleerde zit nog steeds aandachtig gebogen over die appel met zijn bruine plek: beurs door de ..harde val op de aarde. Dan ver heldert een glimlach zijn gezicht. Hij pakt een ganzeveer, snijdt er een nieuwe punt, aan en schrijft, ..uren lang. HET resultaat van zijn peinzerij is minstens zo wonderlijk als de aanleiding eenvoudig. Newton ...en de maan niet op de aarde?-J publiceèjrt Ina enige tijd-zyn „aan- - trekkingswet", die uiteindelijk de het mogelijk de bewegingswetten 1 verklaring geeft voor de wijzë en van Kepler wetenschappelijk te het „hoe" van alle bewegingen in verklaren en hij .schiep, orde In de het heelal. Hij toont namelijk aan, chaos der talloze sterrenkimdige dat alle voorwerpen in de kosmos waarnemingen. Kij leerde de astro- elkaar aantrekken met krachten nomen hoe de. kosmos iri: elkaar zit, J "'•■„die-,evenredig zijn aan hun mas- welke kracht hem bijeen houdt. sa's (de hoeveelheid materie die Wat bleef er, na Newtons ont- zij bevatten) en omgekeerd even- dekkingen, nog over van het redig met het kwadraat van huh eeuwenoude wereldbeeld van Axis- afstand". Niet eenvoudig, maar in toteles en Ptolemaeus? Niets! De simpele woorden verklaard zegt kosmos wérd naar*s mensen - het ongeveer dit: twee voorwerpen, maatstaf gemeten groter en gro- waar ook in het heelalbijvoor- ter, de sterrenkundigen kregen J beeld de aai'de en de maan trek- steeds meer inzicht in zijn bouw. ken elkaar voortdurend aan. maar Maar toch haddtyi Newton en zyn de aantrekkingskracht van de aar- tijdgenoten er nog geen idee van, de is veel groter dan die van de hoe'ontzaglijk groot het heelal is, maan, omdat zij meer „massa", Een astronoom van .wereldfaam meer materie bevat. Als men hun aL nam figuurlijk gezien - geheel stand, die nu gemiddeld 385.000 ki- nieuwe delen er van in bezit: Wil- lometer is, twee keer zo groot liam Herschel. a ISAAC NEWTON- ...dc Einstein van de zeventiende maakt, dan wordt de wederzijdse aantrekkingskracht maar één vier- NIEUW DELHI Meer dan veer tig mensen zijn om het leven geko men toen in het Indische dorp Koer- sat tijdens de drukte van de week markt het dak én de muren van het marktgebouw instortten. Reeds zijn veertig lijken geborgen. Men vreest dat er nog meer. slachtoffers zullen zijn. Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. 'Natuurlijk, Bever ley Jean Bish-op en Ada Diane Da rn eron vinden Nederland „een prach tig land", .al hadden zij er toen wij ze gisteravond in het station Hollandse Spoor even spraken •nop maar heel kort tets van gezien en dan nog alleen overhuifd door dreigende wolkenluchtenHet com plimentje, dat alle Amerikanen zo gemakkelijk uiten, lag ook hun al op de lippen bestorven. Beverly .(uit Sherwood) en Ada (uit Arkansas) zijn twee van de 63 Amerikaanse plattelandsmeisjes, die vier maanden in Nederlandse boer derijen ervaring komen opdoen, ter wijl een aantal Europese boeren dochters en -zonen zich in de Ver enigde Staten verder zullen, bekwa men. Zij toonden gisteravond geen greintje verlegenheid, lachten ge routineerd naar het legertje fotogra fen, 'dat 2ich om hen verdrong, en toonden zich al verliefd op de Ne- I derlandse rozen.: Zij betrokken eerst het „Park hotel", maar zaterdagmorgen stapt Beverley Jean in de trein naar Groningen om haar (tijdelijke) pleegmoeder en -vader Doornbos in Appingedam op te zoeken, terwijl Ada zich naar Lemelé InOver ijssel zal spoeden om bi} het gezin Tmmink in te trekken. Behalve door verslaggevers en fo tografen werden de Amerikaanse meisjes gisteravond verwelkomd door het Centraal Comité voor Uit wisseling van Jonge Boeren en Tuindersen vertegenwoordigers van de Amerikaanse.: ambassade. Van daag zullen ambtenaren van de am- de twee Amerikaanse boe- Wórdt veivolgd) ?5 NEW ï'ORK. In Washington houdt men. rekening met dc moge lijkheid, dat de Sowjet-leiders de huidige kritiek op hun houding ttf- dem Stalins leven toelaten als voor bereiding voor de bekendmaking, dat Stalln indertijd werd vermoord. Veel opzien baarde gisteren een artikel in de Izwestia, het officiële orgaan van de Sowjet-regering. Het blad drukte een rede af van de Franse politicus Hamon, die voor DIEPPE Een medisch onder zoek heeft uitgewezen, dat de exporteur Augustïnus M. de Haan uit Rotterdam tengevolge van ver drinking om het teven is gekomen. Het stoffelijk overschot is giste ren op het strand gevonden, tien km ten oosten van Dieppe; De Haan was 15 juni voor zakenin. Dieppe aangekomen en verdween de volgende avond. De medici nemen aan. dat zijn dood te wyten is aan een! ongeluk. Het politieonderzoek naar de. zaak duurt echter voort.. rendochters een beetje* wegwijs iri ons landsmaken. Meen nu niet, dat Beverley en Ada geboren in boerenkring ook werkelijk in de hoeven van hun vaders werken: Ada is studente in de huishoudkunde en Beverley pri- vë-secretareSse bij e'en verzekerings maatschappij. Maar het bloed kruipt bij hen waar het niet gaan kan, en 'daarom zullen zij na Appingedam en Lemele ook nog plattelands plaatsjes in andere provincies be zoeken. Landbouwer verdronken LOPIK De 67-jarige landbou wer D. B. van Elk te Lopïk is donderdagmorgen met zijn rijwiel in een. sloot pareden en verdronken. De msn had met zijn. kleinzoontje een koe naar de weide gebracht. Op de terugweg miste de kleine jongen plotseling zyn grootvader. Hij keer de terug en zag hem in de sloot liggen. Daarop heeft de jongen hulp gehaald, doch deze kwam te laat. "MAASTRICHT,. In Maastricht :Zal van 1 juli a.s, af het vertonen van televisieuitzendingen, in cafés en andere openbare lokaliteiten slechts zijn toegestaan ondervoorwaarde dat alleen uitzendingen van de Ne derlandse Televisiestichting of. jour naal- en sportuitzendingen van bui tenlandse stationsworden - vertoond. Voorts zal-voor de uitzendingen vermakelijkheidsbelasting. moeten worden betaald. Dit heeft de burge meester van Maastricht medegedeeld in een circulaire aan de vergun ning- en verlofhouders. de M.R.P. zitting hééft in dc Franse Senaat, waarin deze betoogt, dat de Sowjet-Unie gediend is met een parlement waar de - afgevaardigden, vrij voor hun mening kunnen uit komen. Westelijkte waarnemers leggen ver band tussen deze publikatie van het artikel en de berichten, dat Rusland een zekere vrijheid van spreken zou willen invoeren. Deze berichten wórden gekoppeld aan theorieën, dat de Russen wel licht eens öe kiezers de keuze zul len laten uit een aantal kandidaten... vao pas{. 'Ir vraagt iets, wat haast te mooi is om waar te kunnen zijn. N, dan is hef toch wel van belang om eens terug te denken aan de crisistijd, toen de boeren het onvergelijkelijk veel slechter .hadden dan. tegenwoor dig, hoezeer er: ook reden tot onte vredenheid mag bestaan.Wat werd toen in uitzicht gesteld? Welke perspectieven waren er in die barre periode? "Dit is geen kritiek op de heer Van den Heuvel, al had hij beter gedaan, niet te berkmeren aan die jaren. Het is slechts een vergelijking tussen een tijd, waarin nauwelijks een licht punt viel te bespeuren en één, waar in met zorg de grondslagen worden gelegd voor een betere toekomst. Het is waar,v dat voorspellen altijd 'ge vaarlijk is en het is ook waar, dat de. econóriiische weerbaarheid van ^Nederland begrensd is. Doch wat menselijkerwijs mogelijk is, doet de Nederlandse regering, ook .inter nationaal Ziehier wat, geloven.wij", te gemakkelijk; over het hoold wordt gezien in het vuur van het begrijpe lijk gevecht met dezelfde .regering over de garantieprijzen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2