Nieuwe wegen nodig om woningnood op te lossen (BtijdoAp Doorvoer uit Duitsland bleef beneden peil Rijksweg 12 in gebruik Redder in de bloemetjes :J Politbureau verdedigt houding onder Stalin Fanny en het beeld Juristen tegen leugen verklikker, bloedproef en waarheidsserum Verhalen over houding van mr. Schokking in brede kring bekend Parooljetigd naar onze mooie Diergaarde JAARVERSLAG KAMER VAN KOOPHANDEL Moerdijkkanaal is overbodig Ook kritiek op Togliatti Busdienst in Florida opgeheven Marieke van Dijk weer op weg naar Australië Salaris ambtenaren nog steeds te laag Sciieideiaurl Maandag 2 juli 1956 „Het blijft een bevreemdend verschijnsel, dat midden in de hausse van alle transporten de uitgaande doorvoer van stuk goederen over Rotterdam maar niet op streek wil komen. Deze is in 1955 ten opzichte van 1954 met een kleinigheid 20.000 ton verminderd en bevindt zich nog slechts op 75 procent van het peil van 1938. Ter verklaring van dit verschijnsel is men toch onwillekeurig geneigd te denken aan de scherpe con currentie van de Duitse Noordzeehavens in het Duitse achter land, gesteund als deze nog altyd wordt door een steeds verder uitgewerkt stelsel van uitzonderingstarieven van de Duitse spoorwegen ten bate van deze zeehavens." Dit wordt gezegd door de samen stellers van het verslag over 1955 van de Kamer' van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en Om streken. Maar zo wordt er verder gezegd „Êr is ongetwijfeld alle reden om met tevredenheid terug te zien op de prestaties welke in 1955 in de Rotterdamse haven geleverd zyn. Hoewel reeds in 1954 de alge mene schaarste aan arbeidskrachten ook in deze haven zich had doen ge voelen, is de grote sprong in de ont wikkeling van het fiavenverkeer op bevredigende wijze opgevangen." Passen en meten Ten aanzien van de capaciteit van de haven wordt gezegd: „Het is een passen en meten geweest om, alle schepen een plaatsje te geven. Het was ook met altijd gemakke lijk opslagruimte te vinden vooral voor de massagoederen, opslagruim te, welke juist in tijden van record- aanvoeren nodig is omdat de afvoer niet altijd geheel de golfbeweging van deze aanvoeren zal kunnen vol gen." De grote vraag naar laadruimte, ook voor het nationale vervoer, van en naar de Rotterdamse haven te zamen met de sterke zuigkracht van het Ryn ver voer deed ook de binnen vaart te Rotterdam goede dagen be leven, Vraag en aanbod geraakten op een zodanig gespannen voet, dat de beursbevrachting niet langer als re gulerend. mechanisme bleek te vol doen. „Het is merkwaardig" zo wordt gezegd „dat de gespannen situa tie op de markt van Rijn- en binnen vaart niet heeft geleid tot een af buiging van vervoer naar de spoor wegen." De vraag wordt in dit ver band gesteld of het wegvervoer niet steeds meer op de voorgrond treedt. Allemaal tevreden Met betrekking' tot de Benelux- partners wordt gezegd, dat er nog altijd een verschil van inzicht be stond met België over het Moerdijk kanaal. „Naar Nederlandse opvatting" aldus de samenstellers „kan men eigenlijk van een probleem niet meer spreken. De uitvoering van het Deltaplan zal in de tussenwateren verande ringen teweeg brengen, welke de klachten van onze zuiderburen over deze vaarweg uit de wereld zul len helpen. De gedachte van een Moerdijk kanaal moet daardoor een natuur lijk einde vinden en na uitvoering van het Deltaplan kunnen alle partijen het gevoel hebben in re delijke mate te zijn tevreden ge steld." Vloot De Nederlandse koopvaardijvloot groeide in het afgelopen jaar met niet minder dan 80 schepen. Op" 1 januari 1956 bedroeg de totale om vang 1400 schepen met een geza menlijke tonnage van 3.680.618 brt. Er waren toen 53 kustvaarders bij gekomen met een gezamenlijke ton nage van 21.146 brt, 16 tankers met een gezamenlijke tonnage van 243.237 brt en 11 vrachtschepen met een gezamenlijke tonnage van 50.791 brt Het aantal passagiersschepen bleef gelijk. Loods- en lwvengelden Aan loodsgelden werd in 1953 ont vangen 6.063.000 in Rotterdam te gen 9.135.000 ïn geheel Nederland. Het gemeentelijke havengeld voor zeeschepen bracht f 18.409.000 op te genover S 14-388.000 in 1954. De totale lengte van de kademu ren voor de zeevaart werd uitge breid tot meer dan 19,5 kilometer. De opslagcapaciteit in tanks voor minerale oliën steeg van 3.500.000 tot 3.950.000 ton en die voor plant aardige oliën steeg van 335.000 tot 413.000 ton. De plaatsing van 7 wal- kranen en 2 laadbruggen deed de totale capaciteit stijgen tot 290 wal- kranen en 17 laadbruggen. De vier stations van de N S. in Rotterdam verwerkten in 1955 ge zamenlijk 11.649.000 reizigers. C.S. en Blaak nomen daarvan 8.780.000 (Van een onzer verslaggevers! UTRECHT Rotterdam. Den Haag, Utrecht cn Arnhem zijn thans met elkaar verbonden via een twee- banige betonnen autosnelweg. De minister van Verkeer cn Waterstaat, mr. J. Algera, heeft zaterdagmiddag een nieuwe schakel In de west-oost verbinding, het gedeelte tussen Vee- nendaal en Planken Wambuis offi cieel geopend. Bovendien werd de tweede rijbaan tussen Maarsbergen en Veenendaal in gebruik genomen. Rijksweg 12 eindigt voorlopig nog op een groot circuit bij Planken Wambuis, dat aansluiting geeft op de oude rijksweg 12, De Klomp—Ede Arnhem. De weg zal echter worden doorgetrokken via Zevenaar naar Oberhausen, waar de weg aansluiting krijgt op het net van de Westduitse „Autobahnen". De minister sprak ais zijn verwachting uit. dat de interna tionale rijksweg E 36 over een jaar of vyf geheel gereed zal zijn. klanten vöor hun rekening, Zuid en Stadion 1.251.000, Hofplein en Berg weg 1.199.000 en Noord 419.000. Per tram en bus vervoerde de RET 162.659.000 passagiers nog uitgezon derd degenen die met vooruitbe taalde plaatsbewijzen, abonnemen ten, in groepen of met gehuurd ma terieel reisden. De totale opbrengst van dit vervoer beliep bij 22 miljoen gulden. Het vreemdelingenverkeer nam iets toe hoewel het gemiddelde aantal overnachtingen in de hotels iets afnam. Werkgelegenheid „Grote nadruk zal in de toekomst moeten blijven vallen op de inves teringen in ons industriële apparaat, omdat ieder jaar een grote lichting nieuwkomers in het produktieappa- raat moet worden opgenomen" zo wordt in het verslag gezegd. „Zouden de investeringen onvol doende zijn dan zal de arbeidspro- duktiviteit snel verder dalen en zul len de arbeidskosten van onze pro- duktie in zo sterke mate oplopen, dat onze exportpositie daardoor zal worden ondermijnd." Woningbouw „Meer dan ooit" zo wordt ge zegd "heeft Rotterdam dit jaar gevoeld, dat bet woningprobleem moet worden aangepakt op een wij- ze, die de oplossing binnen een aan vaardbare termijn mogelijk maakt. Het is èn voor de Rotterdamse economie èn voor 's lands welvaart noodzakelijk de grote kans te grijpen welke het gebied van de Rotterdam se Waterweg voor de industrialisatie van ons land biedt." „Deze kansen zullen ons ontglip pen, als hier niet de arbeiders kun nen wonen, voor wie nu juist de in dustrialisatie van ons vaderland op touw wordt gezet," Nieuwe wegen „Er zullen" zo wordt in het verslag gezegd „nieuwe wegen gezocht moeten worden teneinde een snellere oplossing van dit ern stige probleem van onze stedelijke gemeenschap te bereiken. Lijkt het ogenblik niet gekomen om aan de onevenwichtige welvaartsontwikke ling in ons land een halt toe te roe pen en te pogen door bet Inslaan van nieuwe wegen in de bouwsector- produktie en produktivïteit op te voeren?" Ten aanzien van de bereikte re sultaten in Rotterdam wordt o.m. gezegd, dat het aanbod van kantoor ruimten iets minder was dan in 1954. Van belang was echter, dat aandacht wordt geschonken aan het bouwen van kantoorpanden met kleinere eenheden opdat de vele kleine en middelgrote kantoren, welke thans nog in woonhuizen zijn onderge bracht, hierin onderdak kunnen krij gen en zodoende woonruimte vrij maken. De 26-jarige kolenwerker W. SchlevpFuikstraat 12, tiaasü de bloemen, die hij van de ouders van Gerard de Rooy uit de Almonde- VOOR HEDEN REVUE: Groote Schouwburg, 8 uur: Rens van Dorth „De (v)lach in top". MUZIEK: Duitse kerk, 8 uur: orgelconcert door Josef Tonnes. DIVERSEN: Hulpbureau Hoogvliet, 8 uur: Tl"j kraadsvergadering Hoogv liet- v.m. Raadhuis H'berg g uur: Wijkraadsvergadering Hzilegers- berg/Schiebroek, FILMS: Arena, 2, 7, 9.30 uur; The Despe rate Hours. Capitol, 2, 7, 9.15 uur: Een kus voor je sterft. Centraal, 2, 7, 9.15 uur: Strangers on a train. Cineac, 95.15 uur: Nieuws. 5 30, 7.45 10 uur: Botsende jeugd- Co losseum, 2, 7, 9.15 uur: The Rose Tattoo. Harmonie, 2, 7, 9.15 uur: Comanche. Lumière, 2.15, 7, D.3Q uur: The return of Jack Slade. Lutusca, 2.15 7, 9.30 uur: Jacht zonder genade. Luxor, 2, 7, 9.30 u.: De politie volgt het spoor; Metro, 2, 7, 9.15 uur: Berucht. Dassage, 2, 8-15 uur: De mooiste vrouw ter wereld. Prinses, 2.15 7, 9.30 uur: Onsterfelijke liefde. Rex, 2, 7, 9.15 uur: De- dief van Damascus. Thalia, 2.15, 7, 9.30 uur: De prairie ver dwijnt. 't Venster, 2, 7, 9.15 u.ur: Hoffmann's vertellingen. Victoria, 2, 7. 9.15 uur: Het meisje van de rivier. TENTOONSTELLINGEN: Museum Boymans, Mathenesser- laan. 18-20: 1017 uur: Rembrandt- herdenkingstentoonstclling 1606— 1956 Prentenkabinet: Van ver en nabij Oude en moder ne schilderijen, grafische kunsten, beeldhouwwerken, ceramiek, glas werk, zilver, kant en meubelen. Bibliotheek. Historisch Museum, Korte Hoogstraat 31: 1017 uui Bodemvondsten en alles wat de geschiedenis van Rotterdam ver duidelijkt. Bibl. Museum voor Land- en Volkenkunde, Willemskade 25, 10-17 u.: Verzameling op vol kenkundig gebied van de bulten- Europese gebieden en volken, hun kunsten en technieken. Mari tiem Museum „Prins Hendrik", Burg, s' Jacobplein 8, 1017 uur; Geschiedenis van de zeevaart, oud en nieuwBibliotheekSchilders ter zee. Stedelijk Museum Schie dam, Hoogstraat 112, 1417 en 1922 uur: Oude en moderne schilderijen, beeldhouwwerken, ce ramiek, meubelen en plaatselijke geschiedenis. Bibliotheek- Schilderij en van Comeille. Natuurhistorisch Museum, Mathenesserlaan 7: Fauna en geologie van Nederland, tropische msekten en schelpen Bibl. Brand weermuseum, Blijdorpplein, 10-16 u.: Brandweerwezen, van vroeger en nu. Belastingmuseum, Parklaan 14, 9— 17 uur: Staatsfinanciën en burgerij in onderlinge verhouding. Biblio theek. Atlas van Stolk, Groene We tering li: Grafische documenten op historisch en geografisch gebied. Bibliotheek, 't Venster. Gou- verneseraat 133, 10—22 uur Wer ken van Eef J. van Maanea. straat heeft gekregen. De heer Schleup heeft zaterdagmorgen hei jongetje gered uit het water van de Lombardkade. Hij was bezig ko len af te leveren, toen hij ge schreeuw hoorde. Hij zag het kind in het water liggenbedacht zich geen ogenblik en sprong te water. Met een paar krachtige slagen be reikte Jiy het kind en bracht ket veilig op de kant. Gerard onder vond geen nadelige gevolgen, de heer Schleup u?et. Hij miste na af loop zijn tabaksdoos, te aar 25 gul den in zat, maar een vergoeding wilde hij van de ouders van het kind niet aannemen. Jeugdige lezers! Jullie krijgen wederom-de gelegenheid, tegen een sterk geredu ceerde entreeprijs één of meerdere bezoeken te brengen aan onze prachlige Rotterdamse Diergaarde. Ga mee kijken naar de olifanten, die zo maar in de tuin wandelen! Heb je het giraffehuis al gezien? En hef reptielenverbiijf? De zeehonden- en ifsberenterrassen, hef apengebouw, de manen- schaaprots, weet je die al te vinden? Ga je ook mee naar de roof dieren verblijven? (De jonge tijgertjes zijn nèt lieve poesjes!) Ook kun je de kamelen, zebras, struisvogels en alle andere dieren gaan bezichtigen. En je kunt gaan wandelen in de Victoria-Regiaserre, met z'n tropische en subtropische planten en daartussen kleurige exotische vogels uit warme landen. Dit alles voor slechts VIJF EN DERTIG CENT en wel op IEDERE WOENSDAGMIDDAG en ZATERDAGMIDDAG in de periode van 4 JULI t.m. 28 JULI. Ook de GELEIDER betaalt slechts VIJF EN DERTIG CENT, op vertoon van onderstaande BON. Om precies te zijn: de volgende regeling geldt: KINDEREN TOT EN MET DE LEEFTIJD VAN VEERTIEN JAAR BETALEN f 0.35., Tot en met drie kinderen heeft één geleider eveneens recht op een toegangsbewijs van 0.35. Bij vier en meer kinderen hebben TWEE GELEIDERS recht op een toegangsbewijs van f 035, Voor kinderen tot en met 2 jaar is geen entreebewijs vereist. De kaarten zijn verkrijgbaar aan de PAROOLKASSA van DIER GAARDE BLIJDORP, van s middags ééN UUR üf. Knip onderstaande ban maar gauw uit! BON Rechtgevende op maximum 6 TOEGANGSBEWIJZEN a VIJF EN DERTIG CENT voor Parooljeugd (t.m. 14 jaar) en begeleider(s), uitsluitend op WOENSDAGMIDDAG 4 JULI, ZATERDAGMIDDAG 7 JULI, WOENSDAGMIDDAG 11 JULI, ZATERDAGMIDDAG 14 JULI, WOENSDAGMIDDAG 18 JULI, ZATERDAGMIDDAG 21 JULI, WOENSDAGMIDDAG 25 JULI, en ZATERDAGMIDDAG 28 JULI Deze bon bij het kopen van entreekaartjes op de middag van het bezoek afgeven jan de aparte PAROOLKASSA van de Dier gaarde Blijdorp, van Aersseniaan. Tot en met DRIE kinderen heeft één geleider recht op een entree bewijs van vijf en dertig cent. Tot en met VIER kinderen hebben TWEE geleiders recht op een entreebewijs van vijf en dertig cent. MOSKOU. De Russische leiders hebben zich in een officieel decreet van de communistische partij verde digd tegen de kritiek dat zij uit vrees niets tegen bet bewind van Stalin hebben durven ondernemen. Het de creet beslaat twee volledige pagina's in de Prawda. In het decreet wordt een aanval gedaan op Togliatti, de leider van de ROTTERDAM. FANNY Blan kere-Koen stond zaterdagmiddag in. het gazon op de Van Acrseïi- laan bij de Diergaq.rde-blijdorp te kijken naar.... zichzelf in brons. Zij woonde namelijk de onlïtulUny bij van het zgn. beeld van de Atle tische Vrouw, waarvoor zij model heeft gestaan (en gelopen!), dat aan vankelijk haar naam zou dragen, maar bij nadere overweging een minder persoontyfce titel 2o» dra gen. Een spotlende toeschouwer zei bij de korte plechtigheid zachtjes, dat de bronzen Fanny zo hard liep om de tram van Zyn 3 te halen, die hier zijn beginhalte heeft. Maar de voor zitter van het werkcomité mr. P. B. Kodde, die het beeld aan de ge meente, vertegenwoordigd door wet houder Meertens aanbood, merkte op. dat het monument ondanks de vele kritiek, o.m, in de pers, velen toch wel zou bevallenHij noemde het beeld een eerbewijs aan de spor tieve vrouw in het algemeen en aan de drieuoudige Olympische kampi oene Fanny Blankers tn het bij zonder. Vit deze speech bleek, dat h- '■'oepje particulieren, dat zich oprichting had ingespannen, i f' coeg geld bijeen had kunnen b/c-rigen: bij de Kunststichting en de BvLO had men echter steun ge kregen. Wethouder Meertens die het beeld onthuldezei dat er naar zijn me ning nu wel genoeg versets- cn gevaUenenbeelden in Rotterdam ma ren. maar op ander terrein kon de stad nog menig monument „gebrui ken". Als zodanig aanvaardde hij dit beeld volgaarne. Tenslotte sprak de wethouder de hoop uit, dat het beeld vooral de jongeren tot sportieve da den sou inspireren. Namens de „vrinden van de beeldhouwer Rehm" werd aan mevr. Blankers- Koen een bouguet aangeboden. Italiaanse communisten. „Er is geen enkele fundering voor de vraag of zich in Rusland niet bepaalde vor men van degeneratie hebben voor gedaan," verklaarde de Russische communistische partij boos. „Elke actie tegen Stalin zou door het volk niet begrepen zijn," veront schuldigen de Russische leiders zich. „Maar dit betekent niet dat er een gebrek bestond aan persoonlijke moed, Bovendien mocht wegens de „kapitalistische omsingeling" de na tionale eenheid niet worden ge schaad." Een groot aantal van de excessen van Stahn zou pas na zijn dood en na de ontmaskering van de „misda dige bende van Beria, agent van het internationale imperialisme" aan het licht zijn gekomen. In een adem wordt een verbitterde aanval gedaan op het Amerikaanse monopolie-kapitaal, dat .".doorgaat grote sommen gelds toe te wijzen om de ondergrondse activiteit tegen de socialistische landen te vergro ten." Dat het dictatoriale optreden van Stalm mogelijk was door het Russi sche stelsel zelf, wordt een „laster lijke bewering" uit het westen ge- noemd. Stalin heeft volgens het de creet de Sowjet-maatschappij niet kunnen wijzigen. (Van ome correspondent) HENGELO. Leugcnverkllkker en waarheidsserum hebben geen ge nade kunnen vinden in de ogen van de Nederlandse Juristen-Vereniging, die op de tweede dag van haar jaar vergadering de vraag behandelde of deze middelen om de waarheid te vinden, in strafzaken, mogen worden toegepast. Beide benamingen zijn niet geheel juiste aanduidingen van de begrip pen, welke ermee worden bedoeld. De leugenverklikker is een ingewik keld apparaat dat de lichamelijke re acties registreert, welke worden ver oorzaakt door emoties. Bij het stellen van vragen, aan de onderzochte per soon kan men dus de emoties aflezen welke deze vragen oproepen en daar uit meent men te kunnen conclude ren of iemand waarheid spreekt. „Er zijn vele controlemiddelen mo gelijk, om normale nervositeit en emoties, welke door andere oorza ken dan het onwaarheid spreken worden opgewekt, op het door het apparaat verkregen beeld te onder scheiden." vertelde de pre-adviseur mr. P. Meyjes. Ook wees hij erop, dat dit middel, mits toegepast door deskundigen met de vereiste objec tiviteit, veel exacter werkt dan vele andere tegenwoordig door de opspo ringsorganen toegepaste methoden. Het is nimmer de vraag geweest, zei mr Meyjes, of het resultaat van het onderzoek met de leugenverklikker als bewijs zou mogen dienen. Het gaat uitsluitend om de vraag of de bekentenis, verkregen na dit onder zoek, als bewijs mag worden toege laten. Maar het mocht niet baten. De ene debater na de andere besteeg het spreekgestoelte om van zijn afkeer van deze methoden te doen blijken. En de enkele debater, die kwatn be togen dat hij deze middelen niet bij voorbaat zou willen afwijzen, deed dit toch nog met een groot voorbe houd „De leugenverklikker ver laagt de mens tot object" zei een der sprekers. Tegen de nareo-analyse (een meer officiële term voor waarheidsserum) bleek de weerstand nog groter te zijn. Hierbij wordt de onderzochte persoon ingespoten met een stof wel ke een verandering teweeg brengt in de bewustzijnstoestand tengevolge waarvan hij soms bereid blijkt tot mededelingen welke hij in normale toestand niet zou doen. Veel indruk Gevolg van rassentwist TALLAHASSE (Florida). »e busdienst in Tallahasse is zondag opgeheven omdat de negerboycot het aantal passagiers tot 40 procent had teruggebracht. De negers eisen aanstelling van negerchauffeurs en de instelling van een commissie van 12 blanken en 12 negers die de twist over de rassenscheiding op deze busdienst zou moeten oplossen. Vijf negers in Texas hebben een eis tot schadeloosstelling ten be drage van een half miljoen dollar ingediend tegen de Sheffield Steel Corporation en de United Steelwor- kers of America. In het gesloten contract tussen onderneming en vakvereniging zou onderscheid ge maakt worden tussen negers en blanken. SCHIPHOL De achtjarige Ma rieke van Dijk, het Nederlandse meisje uit Croydon (Australië), dat door de Zweedse chirurg prof. Oli- vecrona in mei j.L met succes aan een hersentumor werd geopereerd, is zondagavond met haar moeder en haar broertje Lodi van Schiphol naar Australië vertrokken. De reis en de operatie werden, zoais bekend, geheel bekostigd uit een in baar nieuwe vaderland speciaal voor Ma rieke gesticht fonds. MINISTERS ANTWOORDEN KAMERLID: DEN HAAG. „Een algemeen onderzoek naar onregelmatigheden met stukken uit zuiveringsdossiers is niet uitvoerbaar te achten. Deze dossiers worden bewaard in de ar chieven van de departementen. De kans, dat afschriften daarvan alsnog in handen van onbevoegden zouden komen is tot een minimum geredu ceerd", Aldus de minister van Bin nenlandse Zaken mede namens zijn ambtgenoot van Justitie in z(jn antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid De Vos van Steen- wUk over het dossier betreffende burgemeester Schokking. De vragensteller, aldus de minis ters, bedoelt kennelijk stukken uit het zuiveringsdossier en het politie ke strafdossier van de opperwacht meester van de staatspolitie H. Ko ren, in welke stukken onder meer gegevens zijn vermeld met betrek king tot het optreden in 1942 van de toenmalige burgemeester van Ha- zerswoude inzake de arrestatie van i een aldaar ondergedoken Joods ge- j zin. Vastgesteld kon worden, dat de stukken zich bevonden in het archief J van het bureau zuivering van de i afdeling politie en van het bureau bijzondere rechtspleging van het mi nisterie van Justitie en dat, vermoe delijk in het begin van 1952, deze ter inzage zijn verstrekt aan de na dien ontslagen Haagse hoofdcommis saris van politie. Deze heeft van een dezer stukken te weten van de verklaring van de burgemeester. berustend in het zuiveringsdossier- Koren fotokopieën laten vervaar digen. Voorts is gebleken, dat een figuur uit het voormalig verzet een uittreksel uit de beide door burge meester Schokking afgelegde verkla ringen ter inzage heeft verstrekt aan een toenmalig redacteur van een weekblad. Er is niet gebleken en er zijn ook geen aanwijzingen aanwezig, dat de hoofdcommissaris 1 fotokopieën aan derden, heeft verstrekt of op andere wijze aan de inhoud der stukken be kendheid heeft gegeven. Daaruit be hoeft echter niet te worden gecon cludeerd, dat de wcekbladredacteur de pers heeft ingelicht, aangezien tevens is gebleken, dat de feiten jarenlang in breder kring bekend waren, zodat geenszins de mogelijk heid is uitgesloten, dat deze hetzij geheel, hetzij ten dele langs andere weg het dagblad hebben bereikt, dat ze gepubliceerd heeft. Gezien het grote aantal personen, dat destijds uit hoofde van hun func tie rechtstreeks of zijdelings be- met de behan- moeiing heeft gehad met deling van zuivcringsaangelegenhe- den of met de opsporing, vervolging en berechting van politieke feiten uit de bezettingstijd, gezien boven dien de ervaringen in de aangelegen heid, welke thans i„ het geding is, kunnen de ministers helaas niet ont kennend antwoorden op de vraag of rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat nog meer dossiers uit de zuiveringstyd in ver keerde handen zijn gekomen. maakte de ervaring van een der aan wezigen met dit middel waaruit bleek, dat men in de op die manier verkregen toestand even goed instaat is tot volkomen onware mededelin gen. Bij de stemming bleken tenslotte beide middelen met een zeer grote meerderheid te zijn verworpen. Anders was het' gesteld met het verplichte bloedonderzoek naar alco holgebruik bij verkeersovertredin gen. Prof. Froentjes, hoofd van het gerechtelijk laboratorium van het ministerie van Justitie, kwam beto gen dat dit middel praktisch feilloos werkt. De vergadering bleek over toepassing van dit middel veel min der eensgezind te zijn dan over de beide andere. Tegen vrijwillige toe passing kwamen weinig bezwaren naar voren, behalve de overwegingen dat een scheiding tussen vrijwillig en onvrijwillig moeilijk te maken is, omdat uit een weigering toch con clusies ten nadele van de verdachte zouden worden getrokken. Een, voor stel tot het verplicht stellen van het bloedonderzoek werd met een ta melijk grote meerderheid verworpen. Jaarvergadering ARKA HENGELO. „Zelfs aan de hand van de door de regering aanvaarde conclusies is ons standpunt beves tigd, dat de salarissen van het over heidspersoneel nog steeds beneden de maat zijn gebleven." Deze woor den sprak vanmorgen de voorzitter van de Algemene Rooms Katholieke Ambtenarenvereniging. mr. G. A. A. M, Boot, op het jaarlijkse congres in Hengelo. „Uit alles blijkt, dat de regering het resultaat van net onderzoek van de loondeskundigen maag; het liefst in de doofpot deed. Wellicht is bier- uit de in personeelsaangelegenheden, ongekende vlotheid van de rege ring te verklaren, om begin mei j.l. niet alleen een vakantieuïtke- nng van vier pet. maar tevens ook de uitkering van drie pet. over '55 uit te keren." LOBITH, gepasseerd 1 juli voor 13 uur naar Rotterdam. AFVAART Rjjiisehelde 17, Florentimus, Express S3 Neska 6. Express 40, Aareland. Alma Johanna, Geraa Boreas. W. v. Dnel 44, Hamel 26. Mataugerma, Malm 2. E*- so Karlsruhe, Comeille. Mine, Karl Heinz, Ruhr. Stella Maria, Odena TRG XI, Fanto 40. Rhoneland, August Kar- Majella, Flosshiide, Corma, Haniel 99, BuSgersteyn, Moratto Peruvie, Exito, Modi, Nederland, St Juüeti, Wilhelm. Luxemburg, Frlederlchshof. Ambulant, Groningen; Amote, Hoe- denckerke: Maria, Zutphen; Stella, IJzendoorn; Miriam, Emmeloord; Joja. Groningen; Waalwijk, A'dam; Fourage 3 IJmmden, III, Mmdencn: Amice Weurt H. Kuner 5, Eisden: Gerpetro, Den Haag; Gotterdammerung, JJmuldeit; Brfllant, A'dam; Zephïr. Dordt: Gorir.a, Almelo; Saturnus, Hagesteyn; Genove- va. Hegesteyn- Heinnch. Zwolle; Dra- grie, Diemen; Vera, Lekkerkerk; Rijn- schelde 14 A'dam; Oldewijk, A'dam; Animo, Westensch; Rudi. Huizen; Dia- volezza. Dordt; Franziska, Nijmegen; W. v. Driel 55, Stein; Balmung, Maas- tricht; Karl Heinz, Amsterdam: Ideaal. Leeuwarden. Naar Belgie: Rhenus 39, Julia, Alle- manma, Venus Ems. Navis, Fratermte 2, Celgeor, Bourdelle, Jordaens, Dameo 247. Rudolf, Express 24, Emile, Navex- motor 9. Frna, Louis Talpi, Geertje, Waal. Stad Gent, Louisa. Verzasca, Kustvaart: Clara .Hamburg; Margare- tha. Hamburg; Buckenberg, Emdeu; Stè Monika, StetLn; Neekar, Gotenburg: Otto, Londen. OPVAART Naar Duitsland: Betsy, Margriet, Emanuel, Hilda Gerhard. Walcheren. Lnmse Meyn. Nussia 2. Evolutie, Spes, Risico, St. Antome 2, LJad. Syra, Wil helm Kuhne Anna. Hemrich, Animo, Rhenus 92, Fata Morgana. Borussia, Krautsand GE 10, PetroneUa Corne lia. Sehilthoorn, Damco 3, Maria, Adrianus, Schurmann 52, Everdma Ca- tharma, Rodeur, Oskar, Express 13, Dana, Westsehiffahrt 3 St. Antomus, Gerardus, Gelderland 16. Adma, Ika, Almien, Dabo, Franro, Irma, Rijnschei- de J3 Louise Meyburg; Spes, CEM 3. Stock und Fischer 7. Deus Tecum. JeU» OJex 56, Klocknee 16. Repo. Damco 81. Maria, WTAG 33. Binnenvaart 9. Syl- la, Hendnka, Gezlena, Rhemtaiik 15, Theresia. Naar Bazel; Rijnland, Express 33, Adolf Gebhardt, Express 30. Mora via» H. Kurier 4, Sahara, Luzern, Va! beha. Per heden 30 juni passeerden te Hans- weert de navolgende schepen met on derstaande bestemmingen. Leta, Jenny, Leba, Emma, Monique, Jaco. Irma, St. Antome, alle Brussel: Paula Jean, Stema. Deo Juvante, Rijn- Schelde G, Markstcin, Han. Kuner 20, Massente, Elba, Jodefra, Jacjo, Rhenua 85. Mpr.tim, Shamrock, Erica, Primula. Beresina, Novara. Edelweiss 33, Lloyd 12. Gounod, Loge, Damco 38. Damco 56, Monto, Perrault, Spakenburg, Jober. Ci- salpina 7. Eva 12, Eendracht, Saif 8. Almelo. Parkkade Alvracht II, Mouette. Alvracht 13, alle Antwerpen; Coöpera tieve 3,Hoboken; Leviena, Verti, beide Ooien; Anna, Rival, beide Lier; Jung- frau. Merxem; Schel dezonen Palma, Poule d'Eau, alle Aalst; Nova Cura, Boom; Spes Salutis. Weyghmael; Roger, Ciabeeq; Emma, Pont Btul-; St. Rita. Temsche; Nazaire, La Louvtère: Dank baarheid, M echel en: Clemence. Hal; Jo sephine. Migna, beide Anderlecht; Lino. Catjllon; Milene, Zele; Astnda, Hamme; Per 30 juni 1956 passeerden onder staande schepen Hans weert, bestemd voor": Jannetje. Amstel 8. Meppelerdiep, De Hoop Valkeveen, alle Amsterdam; Ani mo, Pietcrnella Maria. Fnedi. Toiler 5, Solario, Libia, Toscania, Syria, Adrians, Wandna. Furka. Jan Marcel, Wilcor, al le Rotterdam; Vier Gebroeders Gouda; Onderneming, Rupel, Tony Virgo Po- tens, Deïcasia, alle Heerewaarden Hen dnka. Zaandam; Confido, Duo. beide Utrecht; Gerardus. 's-Hertogenboscb; Fata Morgana. Albatros. Henri, Gerdi. Nema. Cngee, alle Werkendam; Drie Gebroeders, Haaf ten; Antigoon, Velscn: Sovillo, Hortense, beide Geert ruicfctr- berg; Adjo, Mana, beide Lisse; Espe- rance, Schiedam; Florcntia. Haarlem; Zeelands Luister 1, Harma, beide Delft; Gerja, Middelburg; Nieuwe Zorg, Gro ningen: Anja, Tilburg; Coad. Maarssen; Adnanus, viaardingen; Augst, Dor drecht; Eva 12. Fcïkitas, Verdi, Wil helm Kuhne, Rijn-Schelde 13. Markat. Wilhelm Suhl, Constance, Klybeck, Rijn-Schelde 22, Cl tem a 21, alle Duits land; Trevisia, Tankmotor 3. Perle» Coulou. Edelweïsz 7, Express 30. Ex press 31, Carl Geldner, Sahara, Express 33 alle Basel; Rallus. Straatsburg.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 6