Heelal dijt voortdurend met groti? snelheid uit Krijgshaftige taal Toeristen het s zomers m buitenland zeer zorgeloos TOESTAND ACHTER IJZEREN GORDIJN IS NIET HOUDBAAR In Polen - en daar niet alleen - smeult de haat iinj Cijfers van verzekeraars laten geen twijfel over Labour noemt Britse regering „pietluttig Kier doen méér dan één! Chefarine.4 Van platje schijf tot grenzenloos heelal Onderwijzers voor jaar 1956/557 vrijgesteld van dienstplicht Kilo's slanker BonKorets V.S. wijzen Sowjet- attaché wegens spionage uit ONRUST OVER AUTO-INDUSTRIE Wegens moord op meisje 15 jaar Subsidie alleen voor scholen zonder rassenscheiding 1 Ff u i I MINISTER CALS DEELT MEE: Cyprioot ter dood veroordeeld Steun van Y.S. bij bouw van mijnenvegers Woensdag 4 juli 1956 3 DE communistische wereld, de Russische zowel als die in de rest van Europa, is door de onthullingen van Chroesjtsjew hevig geschokt, maar ontwaakt tot de volle werkelijkheid is zij nog geenszins. De toestand, zoals hij nu in die'wereld is, is niet houdbaar. Allerwegen is men tussen hemel en aarde, of, zo men wil, tussen hel en aarde, blijven hangen. Maar de wetten van de historische en morele zwaartekracht laten zich niet op schorten. Langzaam zien wij de dingen in beweging komen, zoals een lawine op gang komt, Het begint met schijnbaar niet al te gevaarlijk gerominel. Sedert de dood van Stalin hebben w allerlei daarvan gezien,Eerst kwam de opstand in Oost-Duitsland, die reeds niet meer onderdrukt werd zoals dit onder Stalin zou zijn geschied. Daarna kwamen de op stootjes in TsjecbosJowakije, in Pil- sen en Brno. De bewegingen wer- de„ algemener na de befaamde rede van Chroesjtsjew. In Tsjechoslowa- kije is er de gisting onder de stu denten, die bevrijding wensen van de geestelijk verstijvende en ver armende uitwerking van het regime. Berichten over toenemende, weinig tastbare, maar ook moeilijk onder- drukbare beweging in Hongarije be reiken ons telkens weer. Dat er on rust in Polen was, was_ geen nieuws. Polen is geen ogenblik rustig ge weest. Moskou behandelde het, zelfs onder Stalin, voorzichtiger dan n- dere satellietlanden. Er was verzet van partisanen, dat men nooit ge heel de baas is geworden Hoe ern stig het was, bleek dezer dagen nog uit een opmerking van een Pools communistisch b1 d: 30.000 goede communisten zouden er in de laat ste jaren het leven door verloren h bben. Nu hoeft men een dergelijk getal niet meteen als waar aan te nemen. Maar het noemen er /an doet blijken, dat het blad over een verschijnsel schrijft dat ieder be kend moet 2ijn. Immers door con troleerbare overdrijving zou, het blad zich ongeloofwaardig maken. Het schreef over een verschijnsel, waarvan de lezers wisten dat het veel voorkomend is. In Polen, dat was bekend, smeult een gloeiende haat tegen de Rus, de traditionele onderdrukker. Het is een klassieke haat, maar nu feller dan ooit omdat de Pool zich ook in zijn Kerk gekwetst voelt. Dit ver klaart het bestaan der partisanen. De Pool, in het smartelijke patriotisme van zijn tragische geschiedenis, is befaamd geworden als een desperaat patriot, ich offerende voor zijn land als de gelegenheid het vroeg, weinig zich bekommerende om geringe kansen op singen. Daarom was de opstand in Posen zo weinig ver\ md er lijk. Hij begin als de opstand in Oost-Duitsland; *n uitbarsting van radeloze arbeiders. Maar hij kreeg een karakter van nationaal verzet, waarvan zovele berichten van ooggetuigen melding maken. De beweging is onderdrukt, maar dit is een begin geweest en met een einde. Moskou zal dit stel lig beseffen. OSKOU staat voor de vraag: 4 A is de macht over de satelliet staten, do^r Stalin met geweld en trouwloosheid gevestigd en roet meedogenloze terreur staande ge houden, nog te handhaven nu er geen Stalin meer is om met strak ke wreedheid en granieten wil en de suggestieve kracht die ook Hitier bezat, iedere beweging neer te slaan? Het i'zeicn gordijn sluit niet meer en de middelen die Stalm gebruikte, zijn ten dele onhanteer baar geworden. De sateliietvoiken, - door Dr M. v. Blankenatein geschokt door de onthullingen van Chroesjtsjew en door de bekente nissen van hun leiders zijn nog niet ten volle ontwaakt. Maar zy zijn aan het ontwaken. Voor ons is or de vraag: Heeft Chroesjtsjew, toen zonder ervaring van met-Russische mentaliteit, over zien wat hij ondernam, en vooral wat de morele uitwerking van zijn daad moest zijn, toen bij eindelijk, na drie jaar wachten ,het beeld van de afgod der communistische wereld verbrijzelde? Om het Russische volk dat hij kende, heeft hij blijkbaar zolang geaarzeld Tenslotte meende hij dat hij het wagen kon. Maar hoe stond het met de buitenwereld? Hij heeft gemeend tegenover het Russi sche volk verantwoord te zijn met te wijzen op de terrein, waaronder hij en zyn vrienden in dienst van Stalin hebben geleefd. Dit volk heeft in zijn geschiedenis geleerd voor ter reur te buigen: het moest hem be grijpen. Maar tegenover de buitenwereld is het beeld, waarvan het besef nu steeds verder doordringt, dit: De mannen van het Kremim, die een kwart eeuw geleden Stalirs tyran- nïe als voornaamste werktuigen heb ben gediend, erkennen al die tijd hem te hebben gehoorzaamd en bewie rookt, omdat aij een strop om de hals droegen naT het beeld van de burgers van Calais, een strop die ieder ogenblik kon worden aange trokken.. Zij hebben ons, ternauwer nood dit beseffend, hun eigen laf heid en verworpenheid tegenover de gruwelijkste volksbeui gebiecht. En TOGL1ATTI verwijten toch gaan zij door 't Russische volk te regeren. In de satellietstaten heb ben de heersels van het ogenblik bekend hoe zij Stalin in perfidie en wreedheid nagevolgd hebben. Zij „rehabiliteren*- hun vermoorde voor gangers en blijven aan het be wind. Zij bekennen de onderdruk king van, het verraad aan eigen volk. En zij maken geen plaats voor anderen. In onze wereld wordt men door minder reeds onmogelijk! DE bizarre realiteit dringt gelei delijk door tot de Westeuropese commumsten.Hun ontwaken is zo langzaam geweest als dat van de in boeien verstijfde oostelijke volken. Toghatti, de Italiaan, heeft nu ein delijk de voor de hand liggende ver wijten tot Chroesjtsjew gericht. Maar hij vergeet daarbij dat hij even slaafs volgzaam, naar verhouding van zijn omstandigheden even schul dig is geweest als Chroesjtsjew en de zijnen, als een Rakosi, UUbrich en hoe zij verder heten. En zo is het ook met de andere communistische leiders in West-Europa. Ze hebben de hunnen verkeerd geleid, slaafse ver ering voor Stalin in gestampt, diens mis daden tegenover hen verheerlijkt En zo min als *n Chroesj tsjew, 'n Rakosi enz. trekken zij daaruit de natuurlijkste, de dringendste conse quentie, dat in- plaats van verder hun misleide kudde te willen aanvoeren, een beschaamd zich terugtrekken, diepe wroeging hun zou betamen. Meer schaamte tonen de intellectuele meelo pers. Maar zij ver liezen er niets bij! Dit zijn dingen die historisch onhoud baar zijn. Een afre- ening is noodzake lijk maar ook on vermijdelijk. In Oost- Europa kan dit een pijnlijk proces wor den. Wij hebben en kel het eerste rom melen van de la wine gehoord. (Advertentie LM.) Waart m de last vaa ongeseinde (en vaak. UUjke) dikte nog langer met n meedragen? BonKorels geven in enkele wek?n weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje -water - m n verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstop ping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter - een ander mens! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, ƒ3.30 per flacon. VERMAGERING SDRAGEES Vervolg van paj. 1 ciente wijze. Het zal daarbij verstan dig doen, globaal de grenzen van zijn draagkracht te bepalen. Dit is het, geloven wij, wat de formateur beoogt. Nu valt over de bepaling van die draagkracht natuurlijk te praten; maar dat is heel iets anders an een zich verliezen in militaire fantasieën van de oude stijl, vooral op bet stuk van de vloot. Nederland moet zich niet groter en belangrijker voordoen dan het ïs. Wrijving tussen militaire en bur gerlijke maatschappij zal er wel blij ven. zolang ontwapening niet verant woord is. Voor deze kwaal is moei- lij'k een remedie te vinden. Maar het is van belang en moet ook mogelijk zijn, de moeilijkheden te houden in de sfeer van het zakelijke menings verschil. Het is de taak van de rege ring zowel als van de militaire lei ders om hiervoor te zorgen. Een ver klaring als die van schout hij nacht Kxuys heeft misschien het nut, dat ze de regering de gelegenheid geeft er geen twijfel aan tc laten bestaan, dat zij het is, die het militaire beleid bepaalt. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Er komen op het ogenblik weer «ifc alle windhoe ken berichten over Nederlanders die bestolen zijndie hun juwelen heb ben verloren, hun paspoorten en hun geld zijn kwijtgeraakt en meer van dergelijke onfortuinlijkheden. Verze keringsmaatschappijen zijn er diep in geïnteresseerd. Zij hebben staat jes opgesteld waaruit blijkt in welke maanden deze meestal verzekerde Nederlandse toeristen vergeetachtig zyn of beroofd worden en in welke landen dit het meest gebeurt. Welnu, de meeste toeristen uit ons WASHINGTON. Kolonel Bub- chikow, plaatsvervangend militair attaché van de Sowjetrussische am bassade in Washington is door de Amerikaanse regering* tot persona non grata verklaard en het land uitgewezen. Hij werd beschuldigd van spionage. Kolonel Bubchikow heeft reeds op 24 juni de VS per vliegtuig ver laten. De kwestie is behandeld in hoofdzaak door het ministerie van Defensie, land reizen op het ogenblik naar Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk, Ita. lië, Spanje en België. De meeste claims komen bij de verzekeraars van de mensen, die hun vakantie hebben doorgebracht in Frankrijk, Italië en Spanje. Merendeels is dit niet het gevolg van diefstal of be roving. maar lijkt de zon in deze landen de gewetensvolle Nederlan der tot de toppen van nonchalance te brengen. Vooral 's zomers natuur lijk. Een grote maatschappij gaf ons de volgende cijfers van het aantal bin nengekomen claims van reizigers in 1955: januari 70, februari 69, maart 110, april 70, mei 146, juni 237. juli 350, augustus 630, september 550, ok tober 300, november 100 en decem ber 50. De nog hoge getallen van september en oktober zijn te verkla ren uit de traagheid waarmee vele mensen hun vorderingen indienen. Al die reizigers worden veronder steld hun verlies ogenblikkelijk aan te geven bij de lokale politie in hun vakantieoord: maar ook daar zijn velen te nonchalant voor. behalve natuurlijk in gevallen van duidelij ke diefstal. Er wordt heel weinig in hotels gestolen maar veel .uit auto's en van lifters. Er zijn n.l. niet alleen lif ters die hun gastheren bestelen, niet veel minder talrijk zijn de automo bilisten die, terwijl zij met hun gas ten aan het eten zijn „even naar de '5 CHROESJTSJEW .consequenties fan onthullingen LONDEN. De Britse Labour- party heeft gisteren in het Lager huis een scherpe aanval op de eco nomische politiek van de Engelse regering gedaan. Onder luide toe juichingen van z|jn aanhangers ver klaarde Harold Wilson met veel ironie en oratorisch enthousiasme dat de recente bezuinigingsmaat regelen van 7G miljoen pond „piet luttig"'' zyn. De conservatieve regering bed het landsbelang opgeofferd aan partijdogma en. de situatie in de auto-industrie had opnieuw de on betrouwbaarheid van de regerings- politiek bewezen. Eerst had men toegestaan dat deze industrie voort, holde in de richting van verdere expansie al was de export al aan het afnemen en thans waren er zes duizend arbeiders te veel. Dat was geen economische planning, het was de economie van een gekkenhuis Kanselier MacMillan zei dat de nationale huishouding zich begon te bewegen in de richting van het door hem gewenste evenwicht. De werkloosheid die in de auto mobiel-industrie is uitgebroken, maakt deel uit van een onvermijde lijk economisch proces. Arbeiders zullen moeten worden verplaatst naar industrieën die nog steeds groeien. Van een algemene terug gang in de industrie is geen sprake. Zijn rede werd dooi' Labour roet weinig sympathie aangehoord. „Is de werkloosheid nu groot genoeg geworden om iets te doen?" inter rumpeerde één. der Labour-Leden. MacMillan weigerde te antwoorden omdat dit, zoals hy zei, „een vraag was in de stijl: Slaat u tegenwoor dig uw vrouw niet meer?" Een motie van wantrouwen, die Labour aan het slot van het debat indiende, werd met 310 tegen 239 stemmen verworpen. (Van onze correspondent) ALMELO, Dc rechtbank te Al melo heeft de 21 jarige J. S. uit En schede, die er van wordt beschuldigd op de avond van 26 december 1955 het zeventienjarige meisje H. B. door wurging van het leven te heb ben beroofd, overeenkomstig de eis veroordeeld tot vijftien jaar gevan genisstraf met aftrek en ter beschik kingstelling van de regering. De zaak tegen S. werd vorige week dinsdag in een besloten, zitting behandeld. WASHINGTON. Het Ameri kaanse Huls Yan Afgevaardigden heelt met 164 tegen 116 stemmen be sloten een amendement tegen rassen scheiding op nemen in de federale wet op de onderwljssubsidies. Het betrokken amendement /erd ingediend door de democratische 'he gerafgevaardigde Clayton Powell. Het bepaalt, dat alleen een federale subsidie verstrekt kan worden aan scholen, waar geen onderscheid ge maakt wordt tussen blanken en ne gers. wagen gaan kijken" en vervolgens de lifters zonder transport, zonder bagage en met de restaurantreke- ning achterlaten. Dan zijn er de buschauffeurs die alle bagage van hun passagiers wel gemoed op het dak stapelen en ver geten daar rekening mee te houden ais ze onder een viadukt door moe ten: dit doet de koffers geen goed. Niet minder ferm trouwens waiS de claim van een aantaL buspassagiers wier bagage overstroomd was nadat de dieselolieleiding van de bus het had begeven. Er komen betrekkelijk weinig be nadeelde toeristen terug van vakan ties uit Oostenrijk, Zwitserland en Duitsland. Volgens de verzekeraars heeft de eerlijkheid van de bevol king dan ook een nauwe samenhang met de economische conjunctuur in hun land: in hotelkamers achterge laten goederen komen meestal wel terug uit de landen, vaar het de- mensen goed gaat. De activeit van paspoortdieven een veel uitgeoe fend bedrijf in internationale centra als Parijs, de Rivièra, Rome en Mi laan is in sommige landen maar zeer gering. In Engeland zijn de meeste toeristen niet erg tot vergeet achtigheid geneigd maar er wordt nogal eens in geparkeerde auto's in gebroken. Wat Noord-Afrika betreft ten slot te: ook daar gaan toeristen heen. De meesten sluiten voor aües molest- verzekeringen af, maar voor zover bekend zijn er nog niet veel claims binnengekomen van deze onderne mende groep Nederlandse toeristen. (Advertentie IJl.) 4 middelen tezamen werken sneller, krachtiger en langduriger. fn de fielt wereld word! tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van CMarine „4" - elk op zichzelf al beroemd - helpen elkaar en werken daardoor hij zonder weldadig. (Van. een onker redacteuren) VANDAAG treedt een vrouw op als hoofdpersoon in ons kos- misehe verhaal „Van platte schijf tot grenzenloos heelal": miss, Ren- 1 rietta Leavitt, Deze* Amerikaanse astronome deed haar belangrijkste i ontdekking in een laboratorium, 1 zittend voor een. microscoop. Zij droeg sterke bewijzen aan voor de i stelling, dat vrouwen ongemeen geschikt zijn voor precisiewerk. Jarenlang heeft zij met' taai geduld foto's bestudeerd, die haar collega's met hun sterrenkïjkers hadden ge- maakt. En ze liet niet af, voordat zij het lichtgeheim der Cepheiden 1 had ontmaskerd. Haar onthulling maakte 't verder mogelijk het voor blote mensenogen onpeilbare heel- 1 jal te meten. Hoewel de Melkweg voor alle aardse verkeer ontoegankelijk is, blijkt hij wel voorzien van fhkker- lichten. Henrietta Leavitt bewees, dat die lichten gehoorzaam ant- woord geven op de vraag: „Hoe ver staan de sterren, ja zelfs ster- rennevels van ons af?" Haar onder- t zoekingsveld lag trouwens al bui- ten onze Melkweg, n.l. in de twee Magelhaense „wolken", sterren- groepen die zo'n 80.000 lichtjaren van ons verwijderd zijn j Het bepalen van sterrencirkel- tjes parallaxen aan de hemel- koepel bleek een wetenschappelijk spel te zijn met slechts beperkte mogelijkheden tot bepaling van kosmische afstanden. Het onder- zoek stokte al een poos, toen miss Leavitt de resultaten van baar recherchewerk publiceerde. Er wa- ren allang sterren bekend, wier lichtkracht wisselt: de ene dag zijn zij bijzonder helder stralend, de volgende dag beginnen zij te ver bleken om, aan het einde van een. op de minuut vast te stellen pe riode, een nauwelijks zichtbaar puntje te zijn. Dan nemen zij snel soms binnen enkele uren in lil III 1 1.1 1 lilIII 1 II I ■.III I I il 1 1 11410 km riw u cO%D£ 1 I I i: IM 1 II 1 III !i III 1 III De uitdijing ran het heelal gefoto grafeerd. Dit zijn afbeeldingen van spectra van vijf zich met grote snelhetd van ons verwijderende sterrennevels. Het. horizontale pijl tje geeft aanhoever het rood in het spectrum is verschoren van zijn oorspronkelijke plaats. De nevel, waarvan het bovenste spec trum is weergegeven, staat nu rond 35 miljoen lichtjaren van ons van daande tweede rond 350 miljoen lichtjaren, de derde 500 miljoen lichtjaren, de vierde 850 miljoen lichtjaren en de vu de 2300 mil joen lichtjaren (Eén lichtjaar 365x24x3600x300.000 km). oog peilde hij niet ver; de grootste sterrenkijker ter wereld de spie- geltelescoop op de Mount Palomar m Californië heeft nu de gren zen verschoven tot op ongeveer twee miljard lichtjaren. Een af stand, die al ons aardse voorstel lingsvermogen ver overschrijdt. NU komt de grootste verrassing: iedere dag wordt het heelal groter. Het dijt uit met geweldige snelheden, welke aan de uiterste grenzen die van het licht benade ren: 300.000 kilometer per seconde. Aan de uitwerking van de theo rie van het uitdijend heelal heeft prof. Dc Sitter ook zeer veel bij gedragen. ,<t „Hoe is het in vredesnaam mo- beeld. Cepheus (vlak bij de Pool- gelijk, dat mensen dit kunnen vast- ster): men duidt hem aan met de stellen?" Deze vraag moet rijzen. Griekse letter Delta. Zyn gehele Het antwoord luidt: de natuurkun- onstandvastige familie heet sinds- digen weten, dat als men een ge- dien de Cepheïden. De oorzaak van wone lichtstraal laat vallen in een. hun zonderlinge gedrag is nog niet driekantig geslepen stuk glas een prisma dit licht wordt „ge broken" en ontleed in zyn samen stellende kleuren: rood. oranje, geel, groen, blauw en violet Die lichtkracht en omvang toe en eisen 1 de aandacht der astronomen op, Dan begint dat zeer regelmatig ge- speelde spel opnieuw, altijd maar i door. "Voor het eerst is zo'n wispel- turige zon ontdekt in het sterren- i m alle opzichten opgehelderd, A/I ISS Leavitts onthulling komt op het volgende neer: tussen i de wisseling in helderheid (perio- 1 diciteit) der Cepheïden en hun lichtkracht bestaat een vast ver- band: alle Cepheïden, die eea even- lange lichtwisseling-periode tonen, hebben ook dezelfde lichtkracht. Vooral de Amerikaan Shapley Geweldige catastrofes geschieden in het heeiaï. De waarnemers van de sterrenkijker op de Mount Pa.- lomar fotografeerden deze kosmi sche botsing tussen een botuor- v uuiai uc ouapiey mipe cn een heeft Henriette Leavitt trouw bij- Tennevel, die beide vermoedelijk gestaan bij het voltooien van haar "*nïlja.rden sterren (zonnen) bevat- onnoemelijk moeilijke karwei. Hun ien- uiteindelijke resultaten hebben de sterrenkunde op grandioze wijze 1 verrijkt en verdere „afpaling" van het heelal mogelijk gemaakt. Toen bleek het mogelijk Herschels beeld van onze Melkweg te verbeteren: in grote trekken bleek hij gelijk te hebben, dat ons sterrenstelsel de vorm heeft van een reusachtig grote discus, welks middellijn rond 1ÖO.OOO lichtjaren meet, en zijn dik te rond 15.000 lichtjaren. Aan de bepaling van die maten zijn ook onsterfelijk verbonden de namen van onze grote landgenoten, prof. dr. Jacobus Cornelius Kapteyn, en diens leerling en vriend prof, dr. Willem de Sitter. Ook kon men toen berekenen, hoeveel kilometers ons scheiden van het wazige vlekje in het ster renbeeld Andromeda, dat een ne vel van miljarden sterren bleek te zijn, die veel gelijkenis vertoont met onze Melkweg. De uitkomst was verrassend: anderhalf miljoen lichtjaren. (Voor wie dit in ronde cijfers wil zien dit rekensommetje: l.SOO.OOO (jaren) x 365 (dagen) x 24 (uren) x 360Q (seconden) x 300,000 (kilometers). En de Andro- medanevel is een sterrenstelsel, dat vlakbij onze Melkweg staat. Dieper en dieper doorvorsten de sterrenkundigen het heelal: is de mens niet vanaf zijn eerste ver schijning op aarde, honderdduizen den jaren geleden, voortdurend bezig geweest zijn kosmische wo ning te verkennen? Met het blote kleuren zijn de voor ons oog waar- 1 neembare verschyningsvormen van met verschillende snelheid trillen- de elektro-magnetische golven. De Duitser Fraunhofer ontdekte, dat het spectrum zo noemt men die kleurenband ook duizenden fijne lijnen bevatte. Groot was de i verbazing tot bekend werd, dat iedere gloeiende stof in dat spec trum zijn eigen lijnen heeft Zo kon men zelfs de scheikundige sa- menstelling van vèrverwijderde sterren onthullen, Voor Verder begrip van het me- 1 ten der kosmische afstanden gaan we in de achterste wagon van een snelrijdende trem zitten. Het is o wonder zomer, dus we kunnen i het raampje opendraaien. Van. de andere kant nadert ook een trein. Als hij de onze ontmoet laten bei- de bestuurders luid de fluiten klin- ken. Vreemd: terwijl die andere trein ons nadert lijkt het, of de fluittoon hoger wordt, terwijl - als de trein voorbij is de ge- luidshoogte afneemt. De natuur kundige Doppler wist dit zonder linge verschijnsel te verklaren, „Kyk", zei hy, „als die trem naar t ons toe rijdt werden de geluids- golven als het ware samengeperst. Er bereiken per seconde meer luchttrillingen ons oor dan als die trein stil zou staan, dus klinkt die fluittoon hoger. En als de trein vporbij is, worden, de gelutdstril- lingen „uitgerekt", per seconde be- reiken ons oor dus minder geluids- golven dan als de hele boel stil stond, dus lijkt de fluittoon lager." De fluit van onze eigen trem geeft eelt constante toon: Wy blijven er 1, even ver vandaan. Wat dit Doppler-effect te ma ken heeft met het uitdijend heelal? Het bleek ook van toepassing op lichtgolven, zodat het 't middel bij uitnemendheid bleek die uitdijing te constateren. Nadert een ster Ons, dan worden de lichtgolven ineen- gedrukt". Er bereiken per seconde ons oog meer trillingen dan als de ster stil stond, zodat zij korter lijken dan zy werkelijk zijn. Om- dat de kortste, voor ons oog zicht- bare lichtgolven de violette zijn, 1 vertoont het spectrum van die ster een. „verschuiving" naar het violet. En andersom: sterren, die van ons 1 vandaan snellen, laten een spec- trum zien met een verschuiving 't naar het rood: de lichtgolven lijken ietwat uitgerekt. EN thans het wonderlijke: de spectra van alle sterrennevels wijken duidelijk naar het rood at Dit effect laat (voorlopig^ slechts één conclusie toe: alle melkweg- stelsels vliegen met reuzensnel heden van ons vandaan, en wy van hen. Het heelal zet uit: alsof het een. enorme gummibal is, die door een kosmische reus wordt opgebla zen. Hoe verder van ons verwij derd, des te groter is die snelheid. Aan de uiterste grenzen, bereiken de sterrenwolken van ons ster- i renstelsel uit gezien zelfs de snelheid van het licht. Het schijn- sel van die nevels is niet meer in staat de aarde te bereiken. Die sterrenstelsels worden onzichtbaar, 1 zelfs voor de sterkste kijkers- De van elkaar wegvluchtende sterrennevels doen vermoeden, dat 1 eens alle materie ergens" in het heelal samengepakt is geweest, dat die „bal" of dat oeratoom uit elkaar is gespat door een gewei- dige, kosmische explosie. Dit raakt de vraag over het ontstaan van j het huidige heelal, die wy in een laatste artikel kort zullen bespre- ken. Wordt vervolgd) DEN HAAG. In overleg met de minister van Oorlog en van Marine heeft de minister van 0„ K. en W. een regeling vastgesteld voor vrijstelling van militaire dienstplicht van onderwijzers in het schooljaar 1956/57. In antwoord op- schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid Gort zak. deelt minister Cals daarover mede, dat aan hen, die hebben deelgenomen aan de spoedcursussen voor het behalen van de lagere akte als onderwijzer en op die grond uitstel van eerste oefening hebben gekregen, op hun verzoek verlenging van dit uitstel zal wor den verleend voor het schooljaar 1956/1957. mits zij vóór 1 oktober 1956 een betrekking vervullen aan een 2- of 3-mansschooï. Zij, die reeds een oproeping tot opkomst in werkelijke dienst hebben ontvan gen en nog geen betrekking ver vullen aan een 2- of 3-mans* leraren bij overige takken van on derwijs, die niet gemist kunnen, worden, een oproep hebben ont vangen om hun militaire dienst plicht te gaan vervullen. Er is over deze kwestie reeds geruime tijd overleg gaande, maar m ver band met de grote behoefte aan kaderpersoneel heeft dit nog niet tot resultaat geleid. school kunnen een verzoek indie nen om uitstel tot 1 oktober 1956, ten einde alsnog naar een derge lijke betrekking te kunnen sollici teren. Na het schooljaar 1956/1957 zal, mede gelet op de moeilijkheden van de betrokken schalen, worden nagegaan in hoeverre verder uit stel kan worden verleend voor het schooljaar 1957/1958. De onderwijzers, die in 1955 uit stel van eerste oefening kregen voor het schooljaar 1955/1956, kun nen onder dezelfde voorwaarden, waaronder dit werd verleend, ver lenging van uitstel krijgen, voor zover zij niet reeds eerder gedu rende meer dan een schooljaar uit stel ten behoeve van het onderwijs hebben gekregen en voor zover zij zijn geboren ia de jaren 1933 of 1936. In zijn antwoord aan de heer Gortzak erkent de minister, datfiets poogde te vluchten. Nicosia. De 22-jarige Jaeovua Fatatsos, een Grieks-Cypriotische kantoorbediende, is ter dood ver oordeeld voor dc moord op een Turkse politieagent. Een Turks meisje van 17 jaar had Patatsos op 23 april bij zijn jas ge grepen toen hij na zijn daad per Den HAAG, De Nederlandse regering heeft met de Amerikaanse regering overeenstemming bereikt over de bouw van een aanzienlijk aantal mijnenvegers voor de binneru wateren, bestemd voor de Konink lijke Marine. De Amerikaanse re gering is bereid de helft van de kosten tc verschaffen als militaire hulp. Indien het congres de toe wijzing van deze gelden aan Neder land goedkeurt. De Amerikaanse plaatsvervangend onderstaatssecretaris voor het we derzijdse hulpprogramma E. Per kins McGuire heeft deze toewijzing van geiden aan. Nederland dezer dagen verdedigd in de toewyzings- commissie van het Huis van Afge vaardigden. Nederland zal de an dere helft van de mijnenvegers be talen. Het gaat om de aanschaffing van 'een groot aantal- kleine houten mijnenvegers die geschikt zyn voor het ruimen van mijnen in -de ri viermondingen en de vaarwegen naar de Nederlandse haven- en noodhavengebieden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2