Wg Primitief wonen in zuidelijk Tunesië Excelsior R wint de Martinit-serie HOUTMAN WmmMW0 Gediplomeerd of geslaagd bij Technische School „Je bent nooit te jong7 vinden Martin-en-Lewis Nederland- IJsland Schiedamse zaak vertrekt NEPTUNUS HET SPORTIEFST Met 6-0 Excelsior'20 geklopt Veel vernield in etalage PIANO'S - ORGELS EXPOSITIE IN ROTTERDAM OVER: Afscheidsavond van de Pr. Ireneschool IN PASSAGE: „Het Fort der Wrake" Schoten in de Mesdaglaan KERKDIENSTEN Leraar Markestein ontwierp 'n klok Fiets gevonden „Schiedam" floreert Zevenjarig kind verdronken Instrumentenkofferfabriek ALL WOOD Mislukte poging tot joy-riding Waterstof-brand YFG gaf wel bericht van verhindering Gevecht in winkel Een halve eeuw Recht door Zee Los werkman lichtte Schiedamse deken op Jeugdtoneelspel door Hoeveschool College van beroep Zaterdag 21 juli 1556 ,P,e wisselbeker van de Martini tnederlaagserie iaat naar Rotterdam. De elf kranige knapen van Excelsior R toonden gisteravond op Boshoek gede cideerd dat zü recht hadden op dit eremetaal, want overtuigend hebben ze het toch niet zwakke Excelsior *20 met 6—0 geklopt Al in de eerste minuten \vas te Zien dat de roodzwarten het de zebra's zo niet onmogelijk dan toch zeer moeilik zouden maken een redelijk resultaat te behalen. Het tempo op het spekgladde veld was meer dan Indrukwekkend, bovehdicn beschik ten de Rotterdammers over zulk een formidabele lichaamsbeheersing dat er gesproken kan worden van klasscverschil tussen deze twee sterksten. Soepel verdwenen bij de start de gaan dan naar Neptunus. Dit besluit eerste doelpunten achter de nieuwe keeper van Excelsior '20. Heesbeen, die weer terug is in de zwartwitte gelederen en zich nu kandidaat stelt voor de opengevallen plaats van Kerklaan. De Schiedammers deden werkelijk wat zjj konden en het is beslist te waarderen dat zy tot het e; de gevochten hebben otn een te gendoelpunt te scoren, maar de over macht was groots en te groot. Toch had Excelsior R niet het bes te team gestuurd, heel sportief was bet elftal geformeerd uit enkele A- spelers, jongere krachten uit lagere elftallen en de overigen uit het twee de elftal. Het blijkt evenwel dat de semi-profclub over een rijk arsenaal van reserves beschikt en het niet-tal- rijke publiek heeft genoten van dit fraaie spel. Techniek en tactiek van het eerste plan kregen de Schiedam mers voorgeschoteld en het is te danken aan het doorzettingsvermo gen van onze stadgenoten dat zü des ondanks aanvallen op het Rotterdam se doel konden doen. Vlak voor rust maakte de midvoor nog een. grappig doelpunt, op de lyn lepelde hij van zeer geringe afstand de bal met een bochtje achter de ver baasde doelverdediger (40). Na de thee was de aantrekkelijk heid er soms af, nog bij vlagen kwam het goede voetbal van de eerste helft terug. Het Schiedamse Excelsior slaagde niet, daar was het samenspel en het plaatsen te slecht voor en de Rotterdammers hadden nog steeds een overwicht, maar zij hebben dit niet meer uitgebuit, want dikwijls schoten zij hoog over of naast. Bu vla gen overheerste de flitsende techniek, waardoor het tot slot 60 werd. Prijsuitreiking Vermoedelijk zal vrijdag over een week in een gezellige bijeenkomst de prijsuitreiking geschieden. Excelsior R krijgt dan de wjsselbekef en de elf shirts voor de sportiefste deelnemer ran een geslaagd tournooi hangt nog enigszins in de lucht omdat het be stuur van Martinit VPC de gelegen heid wil geven een verklaring af te geven over het ongemotiveerde weg blijven van vorige week. Martinit heeft VFC hier schriftelijk om ver zocht en het bestuur van Martinit zal naar aanleiding van het antwoord een beslissing nemen over de even tuele prijsuitreiking of een laatste wedstrijd tegen VFC. Wiel van vrachtauto afgelopen Een heel vreemdsoortig „projec tiel" heeft vanmorgen omstreeks ne gen uur een enorme ravage aange richt In de etalage van de juweller- horlogier H, Th. van der Vlerk aan de Rotterdamsedyk. Het was n.l. het wiel van een auto, dat met grote snelheid door een zijruit van de eta lage vloog, dc glasscherven deed rondspatten en de inhoud van de uit stalkast in het rond strooide, „Het was of er een bom was ingeslagen", zo vertelde-de geschrokken eigenaar. Het wiel was afkomstig van een met groenten beladen vrachtauto van de fa. F. Boot en Zn. uit Rotterdam. Door het breken van de as was het wiel met grote snelheid „weggelo pen", passeerde een stilstaande wiel- rydster zo rakelings, dat de dynamo van haar fiets werd afgerukt en in de genoemde etalage terecht kwam. De vrachtauto kwam zonder verder ongeval midden op straat tot stil stand. Hoe groot de schade in de etalage xs. is nog niet te overzien, maar deze moet vrij aanzienlijk zijn. Gelukkig zijn er geen personen geraakt door de rondvliegende glasscherven. (Advertentie IM.) Singel 114-116 - Schiedam Sedert jarea vertrouwd adres De leerlingen van de Prinses Ire neschool hielden vrijdag een af scheidsavond in Irene. De avond werd geopend door het hoofd der school, de heer G. H. Hoorman, die de honderd aanwezigen hartelijk wel kom heette en speciale gelukwensen had voor de 29 geslaagden. Spreker roemde de gunstige resultaten, zes tien tienen en. 46 keer een negen on der de cijfers. Dit verheugde hem zeer omdat dit resultaat nimmer is behaald en deze kinderen hebben gewerkt in een moeilijke tijd, waar in verantwoordelijkheidsgevoel en plichtsbesef in discrediet schijnt te zijn- De concierge J. Dekker kreeg een extra pluunpje voor zyn pret tige medewerking. Alle geslaagden werden verrast met een dagboek „De dag met God", Onder leiding van de concierge zong een koortje uit de eerste en tweede klas leuke liedjes. Corrie de Vries liet het Nonnenkoor van Casanova en een sonatine van Mozart horen. Het mastklimmen en het radiospel Trek aan de Bel werden beoefend. Enkel schetsjes werden opgevoerd en Nisa Robberecht declameerde voortreffelijk een gedicht van A. Zuidgeest over de drie dagen, die zij gezamenlijk, in Utrecht hadden door gebracht. Het portret van prinses Irene geschilderd door de heer G. Osephius werd door één van de leerlingen als afscheidsgeschenk aan de school aan geboden. Helaas kon deze aquarel op deze avond nog niet worden bewon derd omdat het kunstwerk nog niet is voltooid. Vele vriendelijke woorden werden tot slot op deze gezellige avond van de lU.o.-school gewisseld, waarbij de heer Hoorman en zijn staf nog vele .randen moesten schudden. Gistermiddag had in het gebouw van de Technische School de pro motie plaats. Hierbij hebben de voor zitter van het schoolbestuur, de heer M. v. d. Nagel en de directeur, de heer J. pulleman. de jongens toege sproken. Hierbij is gewezen op het belang van een goede vakopleiding, niet alleen voor de jongens zelf maar ook voor de maatschappij. Bijzondere vermelding kregen de leerlingen die een ere-diploma ver wierven. Dit zijn J. C. F. Esbach, B. Versteege (met prijs), C. van Brand wijk. B, Langen doen (met prijs'), C. F. Zuidgeest J. Voogdt. Het diploma ontvingen; Machinebankwerkers: Klasse 2 Wl: J. W. P. Bedeker. J. G. den Boer. A. H. Bokhorst, A- Breur, A, C. Broekhuizen. M, F. ClariJs, F, Cordemans, J. C. F. Esbach, D, v„ d. Gaag. P. Gomroel, B. Groen, L. v. <3. Hamer. E. C. Harreman. C. L. Th- v. d- Hoeven, B. Hok Jee, J. Hoogendoom, W. Hoogstad, J. F. Hoppe, J. C, Futter, B, Noorlander. Geen diploma 5: Klasse 2 W2: A. Buitenhuis. J. P Houtman. H. C. de Jong. A, P. de Kie- vith. G. N, Kramer Fr«*fier, J. D. Kunst, H. J. Kuyl. A. J. Lansbergen, H. J. Lij bert, C, Meret, j. Otten. A. W. van Lier, 3. M. A. Naterop, 3. de Ridder. M. Ringlever. P. Salm, H. J- Smits. Geen, diploma 9. Klasse 2 W3; A. Boe. W. V. Jansen, J. N- Lander. M. H. Th. Markx, F. J. van Oeveren. J. Pals, P- C. van Pelt, E. B- Pieko, G. v. <3, plas, J, p. Plooy, C, W. Poot. E. S. de Raat. C. Rbsdyk, B. B. Seholte. T>. Schouten. L. W. M. Steltenpohl, A. M. L. Stcmtenbuxg. Ph. W. Trie!. J. C. v. d. Velde. B. A. L. Vorstenbos. B. Versteege. H. J. Wieg- manc, J. G. Wijn ties. Geen. diploma 4. Klasse 2 W4' P. H. M. Alberts. A. Bos, C. van Brandwijk, J. van Dcnkelaar, A. Gordijn. S. Beuseveldt, w. C, v. d. Hooft. H. M. Kerklaan, K» v» d. Hoek. J, J. Mteloo, C. M. van Raay. P. J van Room. R. Schilperoord. D. Schuv temaker, M. Snijders, K. Splinter, R. M. van Strien, H. G. Verwaal. J. J. P. Voets, E. A. R. Volkman. W. J, M. Wal- beek, D. v. d. Well, M- Van Wal sum, G. M. Westhuis. Geen diploma 1. Electrlciens*. Klasse 2 Elr B, Binnenkamp, H, 3. Bokhorst. A. Diethelm. H. Etkmans. C. K. Frledel. B. W- G. M. Frijters, J. K. H. van Hartingsveld. H. B- Heesemans, J. L. Heynemans. P. J. Klaasse. H. M. J. de Koster, J. H. Kreuger, C. M. Kro- winkel. P. E. van Leeuwen, A. J. L. v. d. Linde, H. H Poïdervaart, E. Scheep maker. G. H- Stam. Geen diploma 2. Klasse 2 £2: C. A. Arendse, S. van Dorp» K» Marsehall, H. Messer, H. 3. D. v» d. Meulen, M. Moerman, M. J. Pais- rok. E. H. Prins, P. N. Pynacker, B. van Schte. H. Schouwenburg. W. Stienstra, P. C. van Teylingen. Th. L. Torsy. D. Verhey, S. D. O. van Vliet, J. Voogd, W. Wuisman, J. F. Zwang. Geen diplo ma 2. Fljnbank werkers: Klasse 2 I: P. F. Baan ving er. M. Beek, F. A. Bottenberg. J. H. Van Cranen* burgh. F. Duyn. M. Jumelet. a. A. var Katwijk. W, Kratz. B. Langendoen, J, Lens, M. F. Markx, A, Mulder, B. C. P. v. d. Nat. H. E. M. Ouwendyk. P. de Ridder, H. Rosman. J. C. van Spingelen, C. J. v. d. Velden. J. G. vaa Vliet, B. de Winter. C. P. Zuidgeest. Geen di ploma 7. Timmerlieden: Klasse 2 T: F. C, Brouwer, K. A. van Dia, W. A. de Hoog, w, H. v. Knaap, H. J. v. d. Nagel, W. Schoonmade, F. v. d. Heuvel. Geen diploma 2. Meubel- en modelmakers: Klasse 2M: Geen diploma 5. Schilders: Klasse 2 SCH: J. Arenz, F. W. Bak steen, A. B. Klepke. P. A. v. d. Kruit, B. Landheer. G. H. Verboom. Th. Vis. Geen diploma I. Instrumentmaker*. KopkIa*se: Klasse 3 L: A. A. Berger. D. J. Berg- VOOR HEDEN Apothekers nachtdienst: Apotheek van Westendorp, Singel 8. Bellen bü ongeval: G.G. en GJD, Tumlaan 80. telefoon 69290. Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven, gesloten wegens vakantie. RJL Leeszaal en Bibliotheek. Dam. Gesloten wegens vakantie. Stedelijk Museum: Expositie eigen werk. Geopend dagelijks van 2 tot 5 uur. Aula HBS. Tentoonstelling „Jeugd en Kunst'-, Open dagelijks van 95 uur. Tot 31 juli. BIOSCOPEN Passage, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur; ..You're never too young". Monopole, 3, 5, 7 en 9 uur; „Het Fort der wrake". VOORSTELLINGEN: Schledamsewcg (Kethel) 212 uur Oranjefeest Kermis. Het is weer een dol-dwaze film: „Je bent nooit te jongdie mo menteel in Passage draait. Het ko miekenduo Dean Martin en Jerry Lewis kan zich hier naar hartelust uitleven in allerlei malle situaties, waaraan ook een juwelendief en. een meisjeskostschool aan te pas komen. Een juwelendief pleegt een moord en steelt een kostbare diamant Om by fouillering niet betrapt te worden stopt hij het kostbare kleinood in de zak van onze Dean Martin, die leraar is aan een meisjesschool. Jerry Le wis, een onhandige kappersbediende, komt zonder dat hij het weet in het bezit van de diamant en wordt zo een prooi voor de juwelendief die de j good, want deze eigenschappen wor- diamant weer terug wil hebben. don in de spannende maar nogal in- Orti aan de lastige achtervolging te gewikkelde film, flink door elkaar zich in deze druilerige zomeravonden best kan vermaken. In Monopole: Deze rolprent, die zich afspeelt in de wijd se wouden van Canada geeft de strijd weer tussen goede en kwade mensen, tussen roodhuiden en blan ken. Maar ditmaal zijn nu eens niet de roodhuiden slecht en de blanken ontkomen vermomt Jerry zich ais jongetje van elf jaar, wat wel erg onwaarschijnlijk maar de mogc- lykheid opent voor de meest dwaze situaties. Hij komt onder de hoede van een lieftallig onderwijzeresje die hem meevoert naar de meisjesschool waar Dean Martin thuis hoort. De liefde komt hier een woordje meespreken en Jerry wordt 20 de lastige jonger» cho de romance verstoort tussen Dean en zyr» onderwyzeresje, daar bü zelf op het lieve kind een scheel oogje heeft geslagen. Alles komt natuurlijk netjes te recht. Ook de diamant, want de geschud. Twee broers, een goed en de ander slecht, komen m dienst bij de fleurig uitgedü>iie Canadese Bereden Politie en de goede broer heeft z'n handen vol aan de andere daar deze nogal eens als moordenaar optreedt. De goede indianen worden daar het slachtoffer van hetgeen de slechte rasgenoten gelegenheid geeft om slecht te doen- Een climax m deze stoere manncn- film Is het gevecht tussen de beide broers, door de goede op het nipper tje gewonnen dank zy de interventie van een op wraak beluste indiaan. Ook 6<«fiug tUSw.u de i'uüdhuldui en de blanken kan nog net afgewlm mans, J". C. Crama, Af. H. van Dijk, N. Eibers, P. Gonlag, P. de Graaf, P. van Gijn. H. F. Hey, C. A, W. Heynsbroek, Th. H. Hoenderkamp, C. J. V. Janse, G. Korper*hoek, B. N. van Leeuwen. J. M. G. Louis. P. J. v. d. Mark. P. de Mos, P. J. H. Mulder, A. v. d. Poort, P. J- Putters, J. Scholte, B, J. Spa. C. W, D. Valk. M. v. d. Velden, J. Verhaar, "W. J. WansiJik. Geen diploma 1. automonteurs. Kop klasse: Klasse 3 AR: A. A. van Aken. J. M. Boomsluiter, H. C. van Doorn. S. van Duffelen, E. van Dullcmen. J. C Krab- j bendam, D- Langkruls, L. v. d. Mark, G. Moerman. N. A. Pieterse, M. Poot, D PJ. M. van Kut'en, D. Vermeulen, J. C 1 M. Vollebregt, V. Westdyk, A. A. van Wyngaarden. Getn diploma 2. Bevorderd naai de tweede klasse: Machinebankwerkers: Klasse 1 Wl: J. Blanken, L. Busschmg, M. Bijl, Th. D J, Dieters, J. F. Dome- nie, W. van 'JÖk. H. W. 't Gilde, G. H. Gilyamse, Th. R- v. d, Graaff, A. Groe ne weg, Jdi Groot. E. Harreman. F. 't Hart. H de Heer, H. Heesbeen, A. Hoogwerf. Niet bevorderd 5. Klasse 1 W2: L- G. Huysdens, J. H. Kardas. I. v. d. Kley, W. Kok. F. Kop penhagen, A. v. d- Kraan, P. Kreuk. H. P. Kroon, J. J. de Laat, E. Lammerts van Bueren, C. Lans, J. A. Maat, J. J. Meeder, F. van Nieuwenburg. J. van Koordennen, C. M. Noor dijk. H. M_ Of- ferman, J. C. M. Ooms, W. Steltenpohl. Niet bevorderd 4. Bankw.-antom. elektr- fijnbankw.: Klasse 1 W3: A. B. Bal. E. F. G. Lot man. A. den Ouden» A. J. Pappers, J. Planfje, J. M. Poot. W. Prins, G. J. Pronk. C. Robart, E, H. Schlarmann. B. Schmltt, J. Stip, J. Stuivenberg. C. J- v. d. Toom. C. van Tneht, A. m 't Veld, H. Voets, H. F. Voogd, W. D. M. Zoutendijk, P- Vervoort» W. v. d. Wal. Niet bevorderd 6. Klasse 1 W4: J. Brökling. B. Dekker. P. Hartog, J. v. d. Hul. C. G. van Ker sen. J. Meerhof. A. den Ouden, J. W. Rieken. J. j. Schouwenburg» C. »T, Smul ders, E. vaa Soest» P. G. C. Swartjes. D. Torenvliet. L. Vermeer. A. Vroom. H. Vuyk, P. J. A. As. de Wit. H. Wit- berg. F. Woensdregt. B. G. L. M. Mos- tert. Niet bevorderd 6. Klasse 1 W5: P. J. Beekenkamp. J. J. Brókllng, L Burger. B. Geerüngs. M. Gommel, W. J. Gijtenbeek, B. Harre- man. G. J. Houtbraken, H. Kool, D. v. d. Kraan, J. C. Leyte, W. van Pelt. J. Quart el. M. C Neuteboom. Niet bevor derd 8. Elektriciens: Klasse 1 EI. J. C. Baerveldt. J. E. Beek, J. v. d. Bout, C. Bijl. W. van Dig gelen. H. F, Dolleman. W, A. van Dru- ten, G. van Dullemen, F. J- A. Frenzen, M. P. A. de Groot. R. S. Hoogendam. D. J- Hollecnan, J. M. 't Hooft, B. Th. v. d. Kraan. J H. L. Kronenberg. L, H. de Ruiter, J. J. M. Wijsbroek» P. v. d. Zeeuw. Niet bevorderd 6. Klasse 1 E2: C. \V. de Kwaadstenlet, D- A. Leenders, W. J. Leerenu-eld. R. van Leeuwaarden. J. A Martens. E. F. Meeder. L. Meulstee, T. Neervoort. J. J. van Oyen, R- P. H. Boyers, W. v. d- Slot. Th. Sonneborn. H. Steenbergen, J. P. van Troost, G. Verdam. J. A. Ver voort. R. G. Vitalis. W. v. d. Vlies, W. J. Welbie. E. C. M. WiDemse. Niet bevorderd 4. FIjnhankw.: Klasse 1 i; A. Baksteen, C. Beljasrs. A. C. de Besten. P. H. Brouns. G. Fne- dench, D. E. Gonlag, H- E. Goudappel, H. H, Guliger, A„ Holleman, W. Janse. P. B. Klok. J. Korndorffer. C. M. Lan- geveld, W. J. Th. Lelieveld, A. Marks, J. Qtterloo. G. de Ronde, H. F. van San ten» H, Smalbü, P. J. v. d. Valk» N. J, v. d. Wijngaard, Niet bevorderd 3. Timmerlieden: Klasse IT: H. van Bergen, w. Breu- gem, C. Herlaar. W. J. F. Ketelaar, J. Kruisinga, C. J- v. d. Raaf» J. H. de Rouw, H. Schoenmakers, 3. 3. Voed. t a irnllbkr.rf A ST nr., TT T ATLETIEK In aansluiting op onze voorbeschou wing dezer dagen over de atletiek ontmoeting Nederland—Frankrijk (dames) geven wij thans nog enige gegevens over het atletiekteam (he ren) van IJsland. Zoals bekend, wordt I gelijktijdig met de wedstrijd Neder land—Frankrijk (dames) 'teerstege deelte van de landenontmoeting Ne- I deriand—IJsland (heren) op De Vijf sluizen verwerkt. Het tweede gedeel te van deze wedstrijd wordt dinsdag avond op de Nenijto Sintelbaan te Rotterdam gehouden. Ons nationale atletiekteam ontmoet de IJslandse ploeg voor de tweede maal. De eerste ontmoeting werd een jaar geleden gehouden, n-L op 22 en 23 juli 1955 vte Reijkjavik. De Nederlandse ploeg slaagde er toen in een kleine overwinning te behalen'. IJsland 103 punten, Nederland 111 punten. Nu is de strijd ook weer open. De namen van de IJslandse deel nemers. met hun beste prestaties van dit jaar, laten wij hieronder volgen: 100 m: Hilmar Thorbj ornssen. 10.7 sec.; Hoskuldur Karlsson 10.7 sec. 110 m horden: Petur Rognvaldsson 15.8 sec.; Gudjon Gudraundsson 15.4 sec. 400 w: Herdur Heraldsson 50.5 sec.; Thotis Thorstunsson. 49.4 sec. 800 m; Thoris Thorstunsson 1 min. 54.0 sec.; Svavar Markusson I min. 54.2 sec. 5000 m: Sigurdur* Gudnasson -15 min. 28.8 sec.; Stefen Arnassort (niet bekend). 4 x 100 m estafette: H. Thorbjonsson, H. Karlsson, H. Haraldsson, G. Gud- mund^on. Polstokhoogspringen: namen der deelnemers nog niet bekend. Discuswerpen: Hallgrirrmr Johns- son 46.58 meter; Fredrik Gudmundsson. 46,23 meter. Hoogspringen: Sigurdur Larusson I,75 meter; John Fetursson 1.85 m. De namen van de Nederlandse representanten op de onderscheiden nummers publiceerden wij reeds. A. VoEcbregt. A. M. de Wit, H. J»"M. Wijsbroek. Niet bevorderd 6. Meubelmakers, modelmakers: Klasse 1 M: J. A. Bockkom. A. den Boer. H. b. Brouwer. J. G. Coster. Niet bevorderd 2. Schilder»: Klasse l SCH: J. M. Duimel, C. J. van HeJjningen, J. H. H. Lips. P. Opmeer, 3. Sloot, G. Th. Wiegman. Niet bevor derd 4. Determineerklasse dlv. beroepen: A. -» Ballijris, 3. Berkel, J. Bol. C. A. Boomsluiter, A. Boon. A. C. Dobbelaar, C. Erkens. A. D. van EJjk. A- Hagenl dijk. W. Hoppe. w. Jansen, L. J. de Jong. A. L. Jordaan, W. M. Koender- man, A. J. Kouwen hoven, F. J. v. d. Meyde, I. van Noortwyk. P. W. J. Pronk. M. H. Rebers, A. Roeters. C. 3. RuSgrok. M. Stevens. J. van Tllborz. D. P. Tuitel. P. van Veen. H. Veld hoen. M. Vrijehhoek. R. Weber. Waarschmving voor dief Gisternacht ziin er omstreeks twee uur enige revolverschoten gevallen in de Mesdaglaan. Deze werden door de politie afgegeven als waar schuwingsteken voor een man. die wegliep, toen de politie hem wilde arresteren. De politie werd door een vracht wagen van de eerste Schiedamse bewakingsdienst gewaarschuwd dat in de Mesdaglaan drie mannen zich op verdachte wijze in een auto ophielden. Toen de politie een nader onder zoek wilde instellen, liep de chauf feur, de 23-jarige H. F. weg, maar hij werd door de schoten tot an dere gedachten gebracht. Burgerlijke stand GEBOREN; Jan H., z. v. M. Plug- ge en A. NL v. d. Knaap; Geertruida M., d. v. A. L. v. d. Water en J. L. NL Goeting; Johanna G.. d, v. H. H. A Buurman en J. de Smits: Tho mas N„ z, v. J. v. d. Jeugd en M. J. Schotman. Ned. Herv, Gemeente. Grotekerk: prof. dr. W. C. van Unnik (Bilthoven) en 5 uur ds. 3. G, Jansen. Nieuwekerk: 10 uur, ds. H. W. Hemmes en 5 uur ds. J. Gras. Westerkerk; 9 en 10 30 uur ds, G. J. Woldinga i Vlaardingen en 5 uur ds. P. J. de Bruyn (Kethel). Vredes- kerk: 9 en 10.45 uur vie. A. van den Ban en. 7 uur ds- P. J. de Bruyn (Ket hel); io uur ds. P. J, de Bruijn en 7 uur ds. H. W. Ktmir.es. Geref. Kerk. Oosterkerk: 10 uur ds. P. Boer (Rotterdam) en 5 uur ds. J, Nawrjn. Plantage kerk' 9 30 uur d*. D, Kuiper tBedurn) en 4.30 uur ds. E. J. OomKes. Julianakerk: 10 uur ds. J. Naw'bn en 5 uur ds D. Kuiper. Kethel: 9.30 uur da- E. J, Oomkca en 2.30 uur ds. P. J. Boer. Ziekendirnst Gemeente slekenhuls: 7 uur ds. E- J. Oomkes. Ned. Herv. Geref. Evsuig. Gebouw Irene; 10 en 4 uur d», R. Bartlema (Ridderkerk). Ned. Prot. Bond. Westvest 02: 10^0 uur ds, J. B. Schouwink. Evamr. Luth. Kerk: 10 uur ds. S. G. v. d. Haagen Oud-Kath. Kerk. Dam 28: 9.30 uur hoogmis. Chr, Geref, Kerk. Kerkgebouw Wa- rand B.K--laan: 10 uur preeklezen en 5 uur prof, dr. B. J. Öosterhoff (Apel doorn). Chr Geref. Gemeente. Volksgebouw Tumlaan: 10 en 4 uur ds. >1. J. Middel koop. Oud-Geref. Kerk. Jeugdhuis L. Haven 97: 10 «n 5 uur ds. F. Luytjes. BapUstengemeente. Kapel Lange Ha ven 59: 10 en 1 uur ds» J. Segaar. Leger des Heüs. Lange Haven 27: 10 uur heillglngssamenkomst, 720 pur ver- loeslngssamenkomst. Gerrit Verboon- straat: 6-30 uur openluchtsamenkomst ol-v. majoor en mevrouw J, K. Dren tje. (Van een onzer ver slaggevers) /N het Museum voor Land- en Volkenkuw de is gisteravond de ten toonstelling over hoï- beuioncrs, stcpelbou- tvers en nomalen in zuidelijk Tunesië, waar voor architect Herman Haan tijdens zijn jong ste expeditie met zijn vrouw gegevens en ma teriaal verzamelde, ge opend. Tachtig procent van het tentoongestelde r deze tentoonstelling f-fAAN heeft vanzijn duren tot novem- expeditie (zijn 17e was het naar Afrika) t ven de tcij'ze van allerprettigste iaijzewe- ten te "xposeren, ook al dank zij een weer in bruikleen gekregen ka meel, die verleden jaar voor een dergelijk doel diende. Grote foto-ver grotingen en ook nog een kleren film com pleteren het beeld dat over de Berbers wordt gegeven. leven van deze mensen, in een dorp als Mamat- ma „oppervlakkig ge zien" een vlakte met gaten in de grond; en in een dorp als Meta- meur, samengesteld uit stapelwoningen die lij ken op een soort onre gelmatige honingraten, Bouendien diet men dan op nog de derde Het echtpaar Haan, net woonvorm, de schame le, lage tent. zal duren tot novem ber is permanent eigendom van het mu seum. De expositie heeft de drie primaire woonvor men van de Matmata- Berbers, te binden op één klein gebied, dicht een schat van gebruiks ei siervoorwerpen mee gebracht, zelfs een ech te nomadentent, primi tieve keukenuitrusting, fraai textiel, teer oude ujnpens allerlei din- by elkaar, tot onder- gen van de meest uit- werp. krijgt De een twee dagen voor de vrij-wordiTig van het land in Tunis gearri veerd, kreeg grote me dewerking van enkele Tunesiers. Het echt paar onderwond geen hinder van nog voor komende ongeregeldhe den. Dr. C. Nooteboom, directeur van het mu seum, heeft namens het museum laten blijken hoezeer men de heer en bezoeker eenlopende aard. Dat mevrouw Haan dank is uitstekend alles heeft men op een verschuldigd. Met prijs bekroond Onze stadgenoot de heer C. T. Mar kestein, leraar voor elektro-techniek aan de Technische School te Schie dam heeft de eerste prijs gewonnen in de prijsvraag die door de Ned. Bond van Leraren b|j het Nijver heidsonderwijs is uitgeschreven voor een ontwerp van een klók, te plaat sen in het nieuwe gebouw van de bond in Den Haag. Het ontwerp van de heer Marke stein verkozen boven inzendingen uit het gehele land, geeft een .atooro- baan klok' in siersmeedwerk tegen een achtergrond van een. abstracte muurschildering. Het is een allego rische vooretelling van de heden daagse kennis der atoom-structuur en van de kerntransformaties Lvun. de toepassing 'van de kernenergie voor vredesdoeleinden. Een. bewys dat men op de Schie damse T.S, wel weet .wat ontwer pen is. Na al de berichten van gestolen fietsen komen we nu eens met een gevonden fiets. Dit herenrijwiel lag al drie weken» netjes op slot, in het struikgewas achter het pompstation aan de Julianalaan. De politie heeft er zich maar over ontfermd. De jaarvergadering van de s.v. en h.v. Schiedam heeft dit keer een vlot verloop gehad. Alle punten van de agenda werden goedgekeurd. De af tredende bestuursleden werden her kozen. Penningmeester J. van Meurs was in een bijzonder goede stem ming omdat de vereniging zo flo reert en dit ook in de kas te merken is. De jaarverslagen werden goedge keurd. Onder aanvoering van Chr. van Dijk zal een commissie een actie gaan voeren voor een warmwater installatie voor het clubhuis. In het kamp van de voetbal- en honkbalverenigïng Schiedam heerst de grootste spanning. Slaagt het eer ste negental erin zondagmiddag op Boshoek te winnen dan is Schiedam ongeslagen kampioen van afdeling D geworden. In Marijke (aanBroers- veld) zal dan 's avonds de receptie worden gehouden. Het behalen van dit kampioenschap houdt in dat Schiedam met de drie andere kam pioenen om twee plaatsen in de overgangsklasse zal moeten strijden. Voor het te Den Haag gehouden examen voor vliegtuig-werktuigkun dige is geslaagd de heer A. Risseel te Schiedam Gistermiddag Is de kleine Gus- taaf Goddyn, zeven jaar oud, wo nend In de Maasstraat 22, In de Nieuwe Haven h|J de Hoofdbrug gevallen en verdronken. Om kwart voor zes hoorde een voorbijganger een plons en zag, dat het kind in. het water lag. Waar schijnlijk is het by het spelen aan de kant in de haven gevallen, want een bal dreef daar in de buurt rond. Direct werd hulp gehaald en met een dreg is de jongen uit het water gehaaid. Kunstmatige adem haling werd nog toegepast en met een ambulance is Gustaaf naar hét gemeenteziekenhuis gebracht, maar om half zeven bieek bet kind over leden te zyn. Artsen op zondag In spoedgevallen zijn dit weekein de de volgende artsen te raadplegen: Mevrouw C. Duyster-Jamia, Burg. Knappertlaan 156, tel. 69991: J. J. G. de Mayer, Burg. Knappertlaan 30, tel. 68163 en A. Q. C. Klomp, Jul, van Stolbergstraat 3, tel, 69952. Geopend is apotheek van Westen dorp. Singel 81. die ook gedurende de volgende week de nachtdienst waarneemt. Vannacht om kwart over vier merkte een nachtwaker van de 1ste Schiedamse Bewakingsdienst, dat in de Swammerdamsmgel een man be zig was om een auto op gang te krijgen, hetg en niet erg lukte. Het ?ag er nogal verdacht uit en bij het onderzoek door de politie bleek, dat he* de 20-jarige Schie damse pijpfitter M, G. K. was, die na twaalf glazen, bter geconsumeerd te hebben, lust had om een ritje te gaan maken met de auto van de aannemer S. K.. die voor de wo ning in de Swammerdamsjngel ge parkeerd stond. Om dit te" kunnen doen heeft hij het portier van "de auto opengedrukt. De politie heeft K- in verzekerde bewanng genomen. Bij de N.V. Oxygenium aan de Buitenhavenweg is er vannacht om half vijf een brandje geweest in de kamer waar flessen met water stofgas worden gevuld. Waarschijn lijk is door wryvingswarmte het brandbare gas tot ontbranding ge komen. Door het snel dichtdraaien van de leidingen kon een ernstige brand worden voorkomen, maar in een aanvoerbuis bleef het gas tot kwart voor zes branden. De scha de bleef beperkt tot buis- en. vul- apparaat. De brandweer hoefde geen dienst te doen. (B* red*ct!e behoudt «leh het recht voor Ingezonden stukken voor dn» rubriek te bekorten. Anonieme stokken gaan in de proliemajid). In uw blad lazen wij met verwon- denng het bericht over het ver stek laten gaan van VFC in de nederlaagserie van „Martinit". Wij weten natuurlijk niet, hoe de schrij ver daarvan zijn gegevens heeft ver kregen, maar zouden graag deze zaak ook van onze zijde toegelicht zien, opdat uw lezers een meer objectieve kijk op deze minder prettige affaire krijgen. Het volgende heeft zich voorge daan: Enige tijd geleden bereikte ons het verzoek van Martinit om, even als voorgaande jaren, deel te nemen aan zijn nederlaagserie. In verband met vele andere verplichtingen, die we reeds hadden, hebben wij bij onze toezegging verzocht deze wedstrijd zo laat mogelijk in het seizoen vast te stellen. Op de door Martinit vastge stelde datum moesten wij echter al spelen in de serie om de Nieuwelant- beker, zodat wij Martinit berichtten, dat wij op die datum verhinderd wa ren te komen, In antwoord op deze brief schreef Martinit, dat het. we gens opzegging van de terreinhuur, na 13 juli geen wedstrijd meer kon spelen. Deze brief was gedateerd 5 juli '56. Wij hebben toen alsnog geprobeerd een elftal van behoorlijke kwaliteit samen te stellen, maar door vakanties en verplichtingen elders, lukte dat niet. We hebben toen één onzer bestuursleden opdracht gegeven zich in verbinding te stellen met de trainer van Martinit (een collega van dat bestuurslid) en hem nogmaals te wijzen op het feit, dat wij verhinderd waren te komen. Schrijven was op dat moment, met het oog op de korte tijdsduur tussen het moment, waarop we de brief van Martinit behan delden en'het tijdstip, waarop de wedstrijd gespeeld zou moeten wor den, niet meer mogelijk, zonder het risico van te laat komen. Op ver zoek van genoemde trainer heeft ons bestuurslid getracht de voorzitter van Martmit telefonisch te bereiken, maar deze bleek niet thuis te zijn. Daarna heeft dit bestuurslid zich nogmaals tot de trainer gewend, met het ver zoek het bericht door te geven aan het bestuur. Dat men desondanks toch nog op onze komst rekende» doet ons zeer vreemd aan en dat deze wedstrijd heus wel een week later gespeeld had kunnen worden, blykt wel uit de mededeling, dat er nog een. extra wedstrijd gespeeld zal worden tussen Excelsior '20 en Excelsior R'dam. waarvoor Martinit dan toch. nog wri een veld ter beschikking heeft. U dankend voor de plaatsing, ver blijven wij» Het bestuur van VFC M. VAN SANTEN, voorzitter Vannacht hebben in de patate winkel van de heer W. G. J. van Deense zeelui ruzie gemaakt met der L. aan het Rubensplein drie de eigenaar. Het ging er nogal hardhandig toe, zodat een schaal met worstjes sneuvelde en ook wat meubilair beschadigd v erd. De zee lui hebben echter de schade van ƒ12,— vergoed. ROTTERDAM De Instrumentenkoffer-fabriek „All Wood" uit de Overschiesestraat zal binnenkort uit Schiedam verdwij nen, zo vernemen wij. Dit bedryf, dat zich toelegt op het fabriceren van houten koffers, fou- dralen en etui's voor muziekinstru menten. werd in 1938 door de heer G. J. v. d. Horst gesticht in een ste nen loods aan een binnenplaatsje Het bicken dne Duitsers te zijn, aan de Overschiesestraat. Er werk- tussen de 21 en 23 jaar oud. die in ten toen enkele mensen, maar het Schiedam woonde en als monteur bedryfje breidde zich uit; thans i C». »- J v p. juwelendief wordt, na een verwoede worden zodat dc goede broer, achtervolging op waterski's door het verdienstelijk gespeeld door James dwaze tweetal ingerekend. j Cralg. zijn Fttta Mor Een aardige filhh waarmee men hef hebben. op een scheepswerf werken. Zc waren lichtelijk aangeschoten eti hadden de auto van de aanne mer D. van B, uit do Jan Steen- straal gestolen. De drie jongelui In vrede kan ziin op het politiebureau opgeslo ten. zijn Er er tien man personeel werkzaam. zyn echter genoeg opdrachten om het bedryf tot dubbele omvang te doen uitbreiden» maar de ruimte laat dit niet toe. De jarenlange besprekingen met de gemeente om een ander terrein Drankbestrijders uit alle windstre ken van ons land zijn gisteren naar Rotterdam gekomen om de leiders van „Recht door zee" te complimen teren. Deze jeugdclub der Interna tionale Orde van Goede Tempelieren (aangesloten bij de Jong Tempelieren Bond) bestaat n.l. een halve eeuw. Ter gelegenheid van dit gouden ju bileum werd in de kantine van de J ge houden. Behalve Nederlandse leden waren er ook afgevaardigden uit Duitsland, België en Engeland die van hun belangstelling blijk gaven en met enige trots kon men dus spre ken van een internationaal gezel schap. De heer K. van Driel voerde het woord namens het gemeentebestuur van Botterdam. Hij merkte o.a. op aanstaande Ipegonnen kan worden dat door deze omvangrijke organisa- met de bouw van het nieuwe be- tie een maatschappelijk belang wordt gediend waarbij natuurlijk het hoofd- doel is een drankvrye samenleving, i De heer C. Baan, grootieidec van het IOGT-Jei gdwerk, overhandigde na- i toegewezen te krijgen hebben niets opgeleverd, zodatJt heer Van der ln Horst besloten heeft het bedryf naar p p_. riruk bezochte recentie elders over te brengen. Hiervoor is A P' ecn dr-UK- oezocnic.rccepue Zeist gekozen; de grond is daar aan merkelijk goedkoper dan in Schie dam (ƒ7.50 per m2) en er hoeft bo vendien niet geheld te worden bij nieuwbouw. Dit zijn aantrekkelijke omstandigheden die er toe geleid hebben dat „AR Wood" naar Zeist over gaat. Verwacht wordt dat in november dryfspand en dat dit in begin 1957 geopend kan worden. Dan zal de Instrumentenkofferfabriek uit Schie dam verdwijnen. „U mag wel eens rekening hou den met het ter beschikking stel len'*, zei de politierechter gisteren tegen de 29-jarige loswerkman C. W-, die voor de derde maal we gens oplichting terecht stond. „Uw verhalen zijn meestal vermakelijk, maar heel onaangenaam voor de benadeelde." Wat W. in Schiedam heeft ge daan. om 75.te bemachtigen, was verre van aardig. Hy beide de roomskatholieke deken van Schiedam op en zei tegen hem: ,.U spreekt met een dominee uit Ka- pem» Zoudt u uw parochiaan W. willen vertellen, dat zijn vrouw en kinderen een ongeluk hebben ge had bij Antwerpen? Het kind. is overleden en de vrouw gewond". De deken geloofde het verhaal en ging de droeve boodschap aan W., die ongehuwd is, vertellen. Het eer ste wat W- vroeg was 75.om naar Antwerpen te kunnen gaan. De deken verwees hem naar sociale zaken en daar kreeg hij het geld inderdaad los. Gistermorgen be loofde verdachte aan de politie rechter zijn leven te zullen beteren. TT'j vroeg zelfs om toezicht van de t .classenng. De rechter vond dit 'n prijzenswaardige stap en besloot de zaak aan. te houden voor het uit brengen. van een rapport. Tevoren had de officier van justitie zes maanden, met aftrek geeist. „Krassie in kikkerland" heette het jeugdtoneelspel dat gisteravond in de schouwburgzaal van Odeon werd opgevoerd door de leerlingen uit de zesde klas van de Hoeveschool. De jongens en meisjes kweten zich goed van hun heus niet ai te gemakkelijke taak. Hoogtepunt, van de avond was voor de zesde klassertjes misschien, wel de toespraak ten. afscheid, die mej. W. G. M. Stoutjesdijk. hoofd van de school hreld. De kinderen verlaten de school en daarom wens te de spreekster ze het beste toe in hun verdere leven. Op verzoek van dra. J, J. A. Char- bo te Rotterdam is bij koninklijk besluit diens benoeming tot bijzon der lid van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven ingetrokken- Met ingang van de dag van beëdi ging is voor de tijd van vier jaren benoemd tot bijzonder lid van het College van Beroep voor het Be dril fs leven de heer W. A. Peseh te Rotterdam, op voordracht van het produktschap voor veevoeder. mens het hoofdbestuur een boeken- bon aan de heren C. Menzel en. P- Siebel. Deze vooruitstrevende heren vervullen nu al gedurende 28 jaar hun taak aEs leider van „Recht door zee". Twee jongens en evenzoveel meisjes zijn thans tien jiar Md van deze jeugdclub. Als blyk van waar dering kregen zy een vulpen met inscriptie. Dat de belangstelling gioot was moge blyken uit het feit dat tijden* de receptie liefst 35 personen he' woord voerden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 1