1 Schiedammers zetten kroon ;se St. Jacobstoren Havenwerken krijgt moderne n ter - eiken, in koperen mantel - Dansschool B. Schilperoord SCHRIJVER a I DANSLESSEN ZAKENPAN® FA. MEIJER STEGMANN AAN T WERK Je „waait uit je jasje als je 'n nieuw-gerestaureerde toren .oud" moet laten lijken Twee brievenbussen „ALLE HENS AAN DEK" AGENDA WALDO-RIJSGHOOL 69915 Walkie-talkieman als helper op de kant ^fiÉgy 'i Marinebezoek aan Schiedam Schiedammers in 't „strijdperk" Winkels open! Gemakkelijker, grondiger en sneller Jongen aangereden door fietser jjawan" bij Gusto te water Nieuwe secretaris dierenbescherming Fietsen gestolen Burgerlijke Stand SCHIEDAM Heden inschrijving nieuwe danslessen DANSSCHOOL SITT0N- P, j.SchmitFs Scheepsouiillage N.V. TYPISTE/TELEFONISTE KOERIERSTERS [Woensdag 22 augustus 1956 Til restauratie van de Haagse St. Jacobs- toren, in het hartje van die stad, nadert de voltooiing, Zes Jaar is er aan gewerkt en op Prinsjes-dag, 23 september, zal in de niemv-opgebouwde toren voor het eerst na jaren weer het carillon, klinken. Wat ons hierbij vooral interesseert is het feit, dat het Schiedammers zijn, die „de kroon op het werk" zullen zetten. Want op deze toren, een van de hoogste van Nederland, wordt een opengewerkte „ui" geplaatst die dan weer uitloopt in de torenspits met een zwaar ko peren kruis en besloten in een ooievaar (uit het wapen van 's-Gravenhage)die op 92.5 meter hoogte de windrichting gaat aangeven. Deze „ui" nu is van zwaar eikenhout, maar wordt gevat in een koperen bekleding. En het zijn Schiedamse koperslagers, die de to renspits in het koperen „jasje" helpen. ALS men aan de voet van de toren staat, tussen het druk Haags ver keer. dan maakt de „ui" op tach tig meter hoogte maar een nietige, fragiele indruk. Maar kom er eens bijstaan! Om dit laatste te kunnen, doen moet je een expeditie onder nemen van honderden treden om hoog langs de gewelfachtige stenen wenteltrap, die in. de meters-dikke stenen muur van de toren schijnt uitgespaard- En ais je eindelijk, al hijgend in de „ui" staat dan ben je blij dat die „fragiele" stijlen van de bolle koe- pel uit massieve eiken balken van enkele decimeters dikte blijken te bestaan. Want dat geeft een gevoel van veiligheid bij de duizelig-ma- kende aanblik die men op die hoog te van „Den Haag aan je voeten" krijgt. Bovendien een goede steun, want je staat er „uit je jasje te waaien", zoals de 63-jarige baas- koperslager Th. M. van Dijk uit Schiedam het grinnekend opmerkt. Op die hoogte staat er namelijk al tijd een heel straffe wind, ook al merk ie er op de begane grond wei nig van. Hoe het op de toren is, wanneer er werkelijkharde wind staat, daar zullen we het maar niet over hebben. Baas Van Dijk echter trekt zich weinig aan van dat- windje, dat door z'n jasje blaast. Hij heeft, als- vakman, slechts oog voor de tal loze richeltjes, profielen, hoeken en vlakken, die hij mooi met koper zal moeten, bedekken. „Zo'n toren krijg je maar eenmaal in je leven onderhanden", constateert hij te vreden. Dat zegt wat, want in zijn leven heeft hij al veletorendaken van een bedekkende koperplaat voorzien. VOOR EEUWEN Met het „koperen jasje" zit het zó. De pilaren van de carillon-ruimte In de toren en de versierende ui zim van eikenhout vervaardigd; zware, massieve balken, die tegen een ren platen mogen er daarom ook niet systematisch op aangebracht wor den. maar juist een grillig verloop hebben. Het moet „lapwerk" lijken, al is het dat ook niet. Een extra- Icuke opdracht dus voor de koper slagers als ze op tachtig meter hoog te „uit hun jasje" waaien. KLOEKE OOIEVAAR Maar de firma Meijer Stegmann doet nog meer aan deze toren. In do gieterij in de Westmolenstraat wor den namelijk 174 bronzen balusters gegoten, van zo'n anderhalve meter hoogte, die als een krans om de to ren zulier. staan. ..Prima brons legering 87—13" zegt de heer A. A. L. Stegmann. als je weet wat hij be doelt. Degelijk zal het wel zijn, want het partijtje sier-spijlen in Renais- sance-stijl weegt bij elkaar zo'n 7 ton. In de koperslagerij van de fir ma, is nog een ander onderdeel van de Haagse toren in aanmaak: de ooievaar die als windvaan boven op de torenspits komt. Een kloek beestje, dit Haagse symbool. An derhalve meter hoog en vervaar digd van uitgehold plaatkoper. EEN aardig karweitjeheeft deze Schiedamse firma aan de Haagse toren. Een half jaar is men daar al bezig en het zal nog wel een half jaartje duren voor de laatste koper plaat is bevestigd. Het Is overigens niet de eerste toren die door Meijer Stegmann met koper wordt „be kroond". In Schiedam is dat al het geval geweest met de Julianakerk en de St. Lidulnakerk. Ze zfjn echter wel „hoger op" gekomen, want de torens van de SL Liduina, hoewel toch beslist niet laag, z\jn met 56.28 meter, maar dwergjes vergeleken bij de Haagse St. Jacobstoren- DESTILLEERKETELS Ongeveer een eeuw geleden, in de bloeï-periode van de distilleer- stootje kunnen en die dan ook aan gebracht werden door molen-makers, gewend aan dit zware werk. Maar eikehout, hoe stevig ook. is niet bestand om gedurende eeuwen de elementen te trotseren wat voor een torenspits wèl de bedoeling is. Hoe verwoestend regen en wind kunnen, werken is gemerkt aan de giet-ijzeren torenspits die bij de restauratie verwijderd moest worden wegens het gevaar van afvallen. Een oprichter liet ons (als een grote schat) een bout zien. waar mee in de verwijderde spits twee platen tegen elkaar verbonden wa ren geweest. Een halve duims bout, gesleten tot de dikte van een. lucifer door het tussendrïngen- de regenwater. Het eikenhout moet daarom voor eeuwen bescherm worden, hetgeen geschiedt door het aanbrengen van beschermende platen koper. 0,7 mï- limeter dik. Dit koper oxydeert, het „groen uitslaan" en dit oxyde voor komt verdere oxydering; wordt dus een beschermende laag op het ko per. Zo zal koper gedurende eeuwen de kwade invloeden van de elemen ten kunnen weren. VIER TON OMHOOG Aan de Schiedamse firma Meijer Stegmann. koperslager» sinds bÖ- na een eenw ls nu het werk aan de St. Jacobs-toren. uit zes gegadigden, gegund. Overigens geen klein Kar weitje, wanneer men hoort dat er niet minder dan vier ton aan kope ren platen nodig is voor het ontman telen van al het hout. En ingewik keld ook, als men weet dat er geen BpijKer aan te pas komt. De platen worden namelijk door middel van felzen aan elkaar vastgemaakt, op deselfde manier als een conserv en- blikje wordt dichtgemaakt. Een bijzondere moeilijkheid is hier ©ok, dat het een restauratie betreft, en men er in Den Haag (als echte Hagenaars) op gesteld is dat de toren er na de „restauratie" <die goeddeels nieuwbouw is) er toch ..oud" blijft uitzien. De kope- Dit oeicatdige boutcsei ran stevige eiken baffceti. zo dik als olifants poten.. vormt de „ui" die boven op de toren komt. Deze balken krij gen hun „jasje" pan koperen pla ten aan. der ij en, begon de stichter, de heer Meijer als koperslager met het ver vaardigen van distilleerketels, waar toen veel vraag naar was. Ook nu nog worden dergelijke koperen ke tels vervaardigd voor distilleerde rijen in het hele land, maar daar naast heeft de zich uitbreidende fir ma emplooi gezocht op ander ter rein, Het vervaardigen van koperen torenbedekkingen. o.a-, zoals men al gemerkt heeft. Een heel bijzonder soort werk, waar maar weinig fir ma's in Nederland zich op toeleggen. IN de latere jaren, vooral onder lei ding van de huidige directeur, de heer J. A. H. Stegmann, zijn andere afdelingen gekomen naast de koper slagerij r de koper- en metaalgieterij. Dit is baas-koperslager Van Dijk, die tachtig meter boven de begane grond „de kroon zei" op de Haagse toren. eert loodgietersbedrijf, een fabriek voor metaalbewerking en een 'elek trotechnisch bureau (met als spe-, cialiteit het aanleggen van bliksem afleiders - dus wederom de hoogte in).' Geen wonder dat bij deze groei het bedrijf wat krap in de ruimte komt te zitten. Er zijn dan ook'plannen voor uitbreiding en wel naar het naastgelegen terrein, dat reeds eigen dom is van de firma. Wanneer er een nieuw pand komt. dan zal het be staande oude gebouw o.a. gebruikt kunneii worden voor magazfjm-Hier- voor is ruimte nodig, want hier'lig gen' liefst 3000 verschillende "artike len opgeslagen. OUDE LIEFDE. Maar de koperslagerij, de eerste „tak", blijft de bijzondere belang stelling genieten van de heren Steg mann sr en jr.. Het is dan ook een mooi vak, al is het wat op de achter grond gekomen. Het is ook een moeilijk vak, vandaar dat goede ko perslagers schaars zijn. Als zo vaak het géval is met het oude handwerk, voelt de jeugd er niet veel voor om zich hierin te [bekwamen. Vandaar dat de firma maar vier vaklieden kon missen voor het „be slaan" van de Haagse Toren. Maar deze vier Schiedammers kunnen er dan ook prat op gaan dat zij „de kroon op een Haagse toren" hebben gezet: Bestuur van Dilettant Op de laastgehouden jaarver gade.' ring heeft de Schiedamse toneelver eniging „De Dilettant" een nieuw bestuur gekregen, dat als volgt ge vormd js: voorzitter J. de Bondt, se- cretaris C. Verhaeren (Herenpad 8). penningmeester T. Brouwer 2e voorz. A. van Toorn en 2c sccr! M. Gouka. De heer C. Molendijk is be last met de regie gedurende het sei zoen 1956—57. De dienst van de Posterijen in Schiedam heeft het arbeidsterrein in onze stad verruimd, door het plaatsen van twee nieuwe brieven bussen. De eerste is geplaatst bij het brugwachtershuisje over de Schie j bij de NIeuwpbortweg in het indus- i trie-terrein ten westen van dc. j Schie. De tweede staat op het kruis- punt van de Van Limburg Stirum- weg en de Van Hogendorpstraat. in het nieuwe complex aan de Dam- laan. Vakantie-week 1956 Morgen, donderdag begint bet feest Elke dag Floralïa. Julianapark in feest verlichting van 7,30 tot 12 Uur s avonds. Schip en Werf. Tentoonstel ling in Stedelijk Museum. Open van .l tot 5 uur en van 7 tot 10.30 uur. 's Zondags van 1 tot 5 uur. Rondlei dingen. van 7.30 tot 9 uur. Attractie-centrum. Op Kwe Haven en Westerkade. DONDERDAG 23 AUG. Intocht van Ncptunus. Om 7 uur aan het Hoofd. Tocht door de stad en ontvangst op het Raadhuis. Opening van de Vakantie-week. Openingsconcert. In de Plan tage om 8 u. Optreden van Harmonie Wilton Fijenoord m.m.v. Mannen en Dames koor van Wilton Fijenoord. Als gezellig intermezzo Her sengymnastiek (tussen ploe gen van W.F. en Gusto) en Trek-aan-de-bcl. VOOR HEDEN: Apothekers nachtdienst; van Wes tendorp, Singel 81. Beller bU ongeval: GG. en G.D„ Tuin Jaar. 80 telefoon 69290. Politic-alarmnummer: 64666. Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek. Lange Haven, geopend Iedere werkdag (behalve maan dag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond tbehalve woens dags en zaterdags) van 7 tol 8.30 uur Zondags gesloten. (LR. Leeszaal en Bibliotheek, Dam: Geopend iedere dag (behalve maandag) van 2 tol 4 uur. Iede re avond (behalve donderdags en zaterdags) van 7 tot 8.30 uur; des zondags gesloten. Stedelijk Museum: Expositie eigen werk. Tentoonstelling „Schip en'Werf'. geopend dagelijks van 1 tot 5 en van 7 tot 10.30 uur; 's zondags van 1 tot 5 uur. Julianapark, 7.30 tot 12 Uur; Flora- lia 1956. BIOSCOPEN Passage, 2 en 8.15 uur: ,,'t Zit in de -lucht". Monopole, 2. 7 en 9 uur: „Het com mando des Doods". VOORSTELLINGEN Irene, 8 uur Dagblad „De Schie dammer" filmvoorstelling. Amstclbron, 8 uur Gew, Arbeids bureau, voorlichtingsavond. (Advertentie IM.) Ook in de koper-gieterij van de fa. iVfeijer Stegisum te Schiedam wordt gewerkt aan de Haagse i toren. Hetvervaardigen vande 1 pietuormefl- is P.rcctcs werkje. I Rechts een stapel vórmen, waaruit i tien van de 174 balusters komen, die boven op de toren geplaatst worden Ter gelegenheid van het Vakantie- feest „Alle Hens aan Dek" en. van de tentoonstelling „Schip en Werf"- zul len van 24 tot en met 27 augustus de twee patrouillevaartuigen van de Koninklijke Marine, Hr. Ms. „Freya" en Hr. Ms. „Hadda" een bezoek brengen aan Schiedam. De beide schepen zullen omstreeks 11 uur bij het Hoofd aankomen en dan doorvaren tot de Oranjebrug, waar zij een ligplaats zullen vinden. Ze hebben een bemanning van 50 koppen aan boord en staan onder commando van de luitenants, ter zee der tweede klasse J. W. Lugard en C. M. de Jonge. Des avonds zullen de schepen geïllumineerd worden, terwijl door de Schiedamse Gemeen schap gepoogd zal worden toestem ming te krijgen dat de schepen, be zocht mogen worden. Gedurende de feestelijkheden op het S.G--podium in de Plantage zul len verschillende stadgenoten hun krachten onderling meten. Dat wil echter niet zeggen, dat ze zullen gaan worstelen of een bokspartij te zien zullen geven, want het gebied waarop ze elkaar zullen bekampen, Ugt geheel op intellectueel niveau. Gedurende de eerste avond, morgen avond, zullen twee groepen perso neelsleden van de scheepswerven Gusto en "Wilton-Fijenoord eikaars krachten meten in een wedstrijd „hersengymnastiek", daarna komt het bekende spel „Trek aan de bel" aan de beurt. Deze beide spelen worden geleid door Jan Boots met medewerking van Lex Braamhorst, Mieke en Gerard van Krevelen. Op dinsdag 28 augustus zullen koppels van het reclamebureau Lin- tas, de Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, de H.AV.-Bank en het Gemeente-archief proberen de hammen uit.de mast te halen, waar bij Johan Bodegraven hun de vragen zal stellen, welke ze goed moeten beantwoorden om deze kostelijke prijzen te bemachtigen. Als het weer een beetje wil mee werken, kan vanavond de twintig- duïzendste bezoeker of bezoekster worden verwacht op Floralia in het Julianapark. Evanals dit met de tienduizendste bezoeker het geval was, zal ook deze door het bestuur van de Schiedamse Gemeenschap een kleine attentie worden aangebo den. Haringvangst berichten Vangstberichten uit zee: VL 70, 75 kantjes (nog 30 netten); VL 203, 4; VL 205, 4; VL 207, 1; VL 2)6, 17; VL 86, 6; VL 114, 100: VL 115. 23; VL 190, 7: VL 1S6, 2; VL 197. 45; VL 199, 68: VL 53, 20; VL 61, 5: VL 71 25; VL B3, 17: VL 166. 25; VL 50, 5: VL K. i2; VL.36, 170, nog 45 netten; VL 84. 35. nog 65 netten; VL 112. 20: VL 132. 32ö:nog 60 netten. Vertrokken: VL 7b. K. Pronk; VL 7f), D. van Rijn: VL 80, M. v. d. Snoek; VL MVA. Rog. MarkmoteringettTravriharlng klein 30.60-/ 36.40; ld. groot 33.90—33.40; vleetharing kleJn 30,—/ 33.30; ld. groot 31-60—/ 34,—; Bteurharing f 20,10 22.30. De Schiedamse Middenstands Cen trale wijst er op dat gedurende de Vakantie-week de winkels open mo gen blijven tot 12 uur 's nachts. B. en w. hebben voor deze periode ont heffing verleend van de bepalingen van de Winkelsluitingswet. (Van een onzer verslaggevers) Twee hypermoderne bootjes, die het peilwerk in de Rotter damse haven niet alleen aan zienlijk zuilen bespoedigen en vergemakkelijken, maar ook zullen verbéteren, worden op het ogenblik op de scheepswerf van de Gebr. Daamen in Har- dinxveld voor rekening van de gemeente Rotterdam ge bouwd. In de loop van de herfst De tienjarige Antonius R. die in Lage Zwaluwe woont, maar voor de vakantie by familie in Schiedam lo geert, speelde /gistermiddag met een paar vriendjes op de zandvlakte in het Sterbos, Hierbij stak hij onver wachts het pad over, dat door de zandvlakte loopt'en kwam daardoor in- botsing met een wielrijder. Anto nius brak het linkerscheenbeen en is door de GG eh GD naar de dr, Noletstichting gebracht, waar hij ook is opgenomen. De fietser is onbekend gebleven. De politie .verzoekt hem nu zich alsnog te willen melden bij de af deling verkeer op het hoofdbureau van politie; Zaterdag 1 september zal om T uur 's middags, bij de N.V. Werf Gusto het motor-vracht-passagiers schip „Bengawan" te water worden gelaten. Dit schip is - voorrekening van de Republiek Indonesië ge bouwd. Mevrouw Kwee Djie Hoo, echtgenote van 'de vertegenwoordi ger van de Republiek Indonesië in Nederland zal de doopplechtigheid verrichten. De heen J. Borsten, die jarenlang secretaris is geweest van de afde ling Schiedam wan de Nederlandse Vereniging voor. de 'Bessherming van Dieren, heeft wegens drukke werkzaamheden deze functie moeten neerleggen maar ïs wel als bestuurs lid aangebleven. Tot secretaresse is nu benoemd mej. M. Vis, Nieuwe Maasstraat 18b Er zijn weer twee fietsen gesto len. De een was eigendom van de heer J. H. uit de Fultonstraat, die zijn eigendom voor zijn woning op slot had neergezet. De andere was van de heer M. A. van de K. uit VI aar din gen, die zijn fiets in de stalling had neergezet bij het bouw werk aan de Damlaan. Het rijwiel, was overigens, het eigendom van zijn baas. GEEN VOORRANG Gistermorgen is óe zestienjarige Pieter Th. J. M. van V. uit Viaar- dingen op de Rotterdamse Dijk aan gereden door' een grote tankwagen, bestuurd door M. J. S. uit Rotter dam, die zonder de fietser te laten passeren, de Van Deventerstraat in sloeg. Van V. werd aan de knie verwond en is naar het kantoor van de GG en GD gebracht waar hy verbonden werd. GEBOREN:: Lena, d. v. M, Klin- ge en P. Pors. Theodora H. M-, d. v. T. H. M. Kuiters en E. van AI- tenborg. Johannes J. z, v. J. J. Schoo en P. M. van Ingen. Maria J. d. v. J. P. Jorna en D, A. Foe- kerpa. Maria A. 'd. v. A. J, Janse en S, M. Visser. OVERLEDEN: S. C. Bok 71 j. A. M. van Wijk 89 j. wed. van E. T. Schiller. J. de Kok 72 j. L. Heij- mans 90 j. J, Heggers 61 j. hoopt men de eerste boot ïn dienst te kunnen stellen. Tot 1950 werd er in de haven al-, leen met de hand. gelood. Bit lever de afgezien van de moeilijkheden tengevolge van de weersomstandig heden ook het bezwaar op, dat met de roeiboot tengevolge van de golf slag van passerende schepen uiterst moeilijk een zuiver beeld verkregen kon worden. In 1050 werd .daarna ook een bootje ingeschakeld, dat voorzien was van een echolood.'Het veelvuldige gebruik, dat van dit bootje werd gemaakt, was eert be wijs. dat het. aanzienlijk beter vol deed dan het werk met de handlijn. De twee nieuwe boten, de „Bot- lekwerken" en de„Usselwerken", geven de afdeling Havenwerken van d'e Dienst van Gemeentewerken straks echter de mogelijkheid om met minder personeel sneller en nauwkeuriger te gaan werken in een groter gebied. Bij'het grote tekort aan werkkrachten ook op dit ge bied betekent deze aanschaf een hele winst. Daarbij komt' dat met de bootjes, die -nu in gebruik .zün, slechts zelden 'op de riviergevaren, kan worden. Bij een ingebruikne ming van de haven achter De Beer en bij de voltooiing van de,Botlek havens moet men de. beschikking hebben over_ boten, die deze havens zonder moeilijkheden kunnen [.be reiken. Dc schepen, die gebouwd worden volgens ontwerp en onder toezicht van de Afdeling Werktuigen van de Diénst van Gemeentewerken hebben een lengte 'van 12.60 meter, een breedte, van 4 meter en'; een holte tot het-dek van 1.80 meter. Aij vol doen aan. de eis dat men'; er de Nw. Waterweg mee kan bevaren.Eètt andere wens was; grote beweeglijk heid, de mogelijkheid om- er vrij snel en ook heel langzaam mee-, te varen. De eerste ..wens isvervuld door - in- plaats van.i een roer een schroef aan het schip te zetten volgens het Shot- tel-Ruder principe. Door 'dit systeem, dat veel weg heeft van een buiten boord motorï heeft het schip een. buitengewoon grootte wendbaarheid verkregen. De moeilijkheid.van het vrij snel en bijzonder langzaam va ren werd opgelost door de plaatsing van.een versnellingsbak tussen de motor'èn de schroef. De metingen zullen straks verricht worden met behulp vah een radio- akoestische afstandmeter. Verti caal werkt dit apparaat, dat uit twee delen bestaat, met een echo lood, horizontaal met een hoorn, .die Iedere, seconde een aignaal geeft. Dit geluid wordt op de waï opge vangen door een man met een mi crofoon en direct weer uitgezonden door een walkie-talkie.. Aan boord van de schepen is een ontvangin- stallatie en dóór het weerkaatsen, van de geluiden kan mén de juiste afstand bepalen. Dank zij dit sy steem is het mogelijk de bodemlïjn van de havens op papier vast te leg gen. Walvisstraat 4, hk. Vismarkt Schiedam Telef., 66265 Bij GEMEENTEWERKEN SCHIEDAM kan op de afd. 'administratie voorlopig op arbeidsovereenkomst - worden geplaatst een mnU kracht in de rang van eventueel is ..aanstelling :;als hoofd schrijver mogelijk. De salarïsgrenzeni van; deze rangen zijn respectievelijk 3.096,-4.098.— èn. 3.888.—4.704.—, Vereist wordt het bezit van. een diploma .mulo c.q. S j. h.b.s. en :enïge jaren kantoorervaring, bezit van het di ploma boekhouden strekt tot aanbeveling. Eigenhandig geschreven: sollicitaties, onder opgave van. referenties, opleiding, enz.T binnen 14 dagen na verschijnen van [dit blad te zenden aan de directeur, Korte Haven'33., Heden inschrijven eerstbeginnenden en gevorderden.. I LANGE HAVEN 121 - SCHIEDAM - TEL. 66262 1 JAN VAN RIEBEECKWEG 11 SCHIEDAM vraagt per 1 oktober of eerder een Moet tevens administratieve werkzaamheden verrichten Sollicitaties schriftelijk "of telef. onder no. 69431. Te koop aasgeb. Bankstel 595,O ma, kijk eens wat een prima bank stel. Aparte kleur kussen en met massief noten afgezet. Vader zegt, dat is prima; die is timmerman dus weet het. Ja kind, je hebt gelijk, Plate Meubelstoffeerders to. stad huis.^ Fotografi* Rolflims vergeten? Automaat staat voor u klaar. Alle soor ten films. Foto K. v, Vuu- ren, Hoogstraat 105. Voor pasfoto's naar K. van Vu uren. Hoogstraat 106, tele- f oon 66720.1nspoe dgeva 1 des gewenst in 1 uur klaar. Tc huur of fe koop j gevraagd een met woning in Centrum Brieven onder 'flo. S 510 j aan bureau van dit blad

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 1