Ittkt Zweed Ericsson spioneerde twintig jaar voor Russen Inzending van Beieren: 'n zitje, bier en wijn TV en pers winnen race met de dood Proces in Stockholm dinsdag begonnen Verpleger in arrest voor roofmoord Tien Harlinger scheepjes waren één vrouw te erg Karl Doenitz komt vrij LANGE STERKE NAGELS Slordig beheer bij stichting in Moordrecht Moskou biedt Japan vredesverdrag op nieuwe basis Barwoutswaarders kunnen woningen van gemeente kopen Posthume rehabili tatie voor twee Sowjet-generaals Kamerverhuurder in Amsterdam/ jaar geleden dood geslagen beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine „4' Cyprus in spanning Ultimatum aan EOKA heden verstreken Intern. Politie Tentoonstelling II Arbeider verdronk na val in Vecht Weer incident aan Jordaanse grens geeist voor Jaar poging tot moord NA NOODKREET UIT ISRAEL Geneesmiddel op tijd in Tel Aviv Diplomatiek Kabinetsformatie KVP-fractie vergaderde vanmorgen Woensdag 12 september 1956 STOCKHOLM. De 48-jarige Zweedse radarinstrnmentmaker Anatole Ericsson, heeft voor de rechtbank bekend, dat hij twintig jaar lang voor de Sowjet-Unie heeft gespioneerd. Hy vertelde de rechters, dat de Russen hem in 1953 hadden gevraagd, op een van de strategisch belangrijke Stock- tolmse eilandjes een villa te kopen en daar een geheime kortegolfzender te installeren, die moest worden gebruikt bil het uitbreken van een oor log tussen Zweden en de Sowjet-Unie. De in Rusland geboren beklaagde gaf toe, dat hij in de Sowjet-Unie twee laar en in Zweden achttien jaar lang een geheim agent van de Russische veiligheidspolitie wag we est. Hij wordt beschuldigd van „omvang rijke spionage, die in geval van oor log uiterst schadelijk zou kunnen zijn voor de Zweedse landsverdediging." Hij kan levenslange gevangenis straf krijgen. Reeds drie Zweedse communisten zijn wegens spionage voor de Russen tot levenslang veroordeeld. In to taal zijn sinds de oorlog meer dan een dozijn diplomaten van de Sow jet-Unie en haar satellieten door de Zweedse regering uitgewezen en da gelijks worden in het land meer stemmen gehoord, welke de terug roeping eisen van de Sowjetambas- sadeur Bodionow. Ericsson verklaarde dinsdag dat hij van 1936 tot 1933 aanvankelijk zijn eigen vrienden en bekenden, zo wel in Rusland als in Zweden had bespioneerd In 1938 tekende hij een spionagecontract met de geheime Sowjetpolltie, waarin hij op zich nam, ook in Zweden te spioneren, nadat hij voor zichzelf en zijn Russische vrouw een uitreisvergunning had verkregen. Ericsson, die de zoon is van een Zweedse vader en een Russische moeder, zei, dat bij lange tijd met onzichtbare inkt brieven had ge schreven aan het hoofdkwartier van de N-K.V.D. te Leningrad. Hij ver klaarde. dat de Russen hem in 1953 hadden aangeboden, zijn zoon hei melijk naar Rusland te brengen, om hem op te leiden voor de bediening van de geheime zender, die zij in de Stockholmse archipel wilden heb ben. Ericsson zei, dat hij, toen hij in 1938 uit Rusland naar Zweden ver trok, 400 Amerikaanse dollars van de Russische geheime politie had gekregen. Hij vertelde, dat hij te Stockholm begon met geëmigreerde Russen en vluchtelingen uit andere landeti van Oost-Europa, te bespio neren. Geleidelijk kreeg hij belang rijker opdrachten. Hij stemde er in BONN De vroegere groot-ad miraal Karl Doenitz, een van de leiders van Nazi-Dultslaud, zal op 1 oktober uit de gevangenis in Spandan ontslagen worden. De 64-jarige oude Doenitz is één van de vijf vooraanstaande nazi- ocriogsmisdadïgers, die door de gro te vier nog in Spandau gevangen gehouden worden. Zijn straf van 10 jaar loopt de volgende maand al Zijn gezondheidstoestand is niet 20 goed. Doenitz werd door Hitier tot zijn opvolger benoemd even voordat het Derde Rijk in elkaar stortte en de Fijhi-er zelfmoord pleegde. In Spandau worden verder nog gevangen gehouden Rudolf Hess, die tot levenslang veroordeeld is, Bal- dur von Schirach, nazi-jeugdleider, Albert Speer, de naziminister voor munitie en Walther Funk, de minis ter van Economische Zaken van Hit- Ier. toe, van zijn positie bij het L. M. Ericsson Electrical Concern, de fa brikanten van radar- en elektroni sche instrumenten voor de Zweedse strijdkrachten, misbruik te maken. Hij bekende de Russen geheime radar-blauwdrukken te hebben gele verd. Een filmrol met dergelijke blauwdrukken is door de Zweedse politie in zijn woning in beslag ge nomen. Ericsson beweerde, dat de gehei me Sowjetpolltie hem door chantage namelijk door te dreigen, dat zyn moeder en verwanten te Leningrad de gevolgen van een weigering zij nerzijds om voor de Sowjet-Unie te spioneren zou ondervinden tot het spioneren had gebracht Hij verklaarde, dat hij in 1941 ge probeerd had met de spionage op (Advertentie LM.) Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrij It In „Womanand Beauty"- „Nagels die breken f NA 3 en splijten hebben \WEKEI behoefte aan Ben spe- ci&le olie, genaamd NuNale, die onder de nagelriem doordringt, snelle groei bevordert en broosheid voor komt. Nu ook In Neder land - 1.80 per flacon. maakt broze nagels sterk Opperwachtmeester A. van Dom melen uit Leimuiden maakt recla me voor de V.V.V. te Zandvoort, „Zou ik daar het volgend jaar ka mers kunnen huren" vraagt de Dut? se bezoeker. ROTTERDAM. Het college van regenten van de Stichting Drost- IJserman in Moordrecht is door het gemeentebestuur van Moordrecht weer in het bezit gesteld van archief en administratie van de stichting. De administratie was in het begin van dit jaar in beslag genomen, nadat tegen de voorzitter en de secretaris- penningmeester van het college ver denking van fraude was gerezen. In januari van dit jaar was een vooronderzoek ingesteld tegen de 78- jarige emeritus-predikant B, N., voorzitter der Stichting, en de 44- jarige secretaris-penningmeester J, A. de J. Het accountantsonderzoek wees uit. dat weliswaar een slordig beheer was gevoerd, maar dat geen strafbare handelingen konden wor den ten laste gelegd. Ook de tegen De J. gerezen verdenking, dat bij geld van het waterleidingbedrijf zou hebben verduisterd, heeft de officier van justitie geen aanleiding gegeven een vervolging in te stellen. De voor zitter der stichting heeft inmiddels zijn ontslag genomen. TOKIO. Rusland is bereid een vredesverdrag met Japan te sluiten op grond van de „Adenauer-formu- le". Dit heeft Radio-Moskou dinsdag te verstaan gegeven „De besprekin gen over het herstel van de diplo matieke betrekkingen tussen ons (Japan en Rusland) moeten voort gezet worden", aldus de uitzending. Radio-Moskou noemde twee mo- relykheden: 1. Een volledig vredesverdrag. Een overeenkomst, zoals met bondskanselier Adenauer gesloten is, waarbij de staat van oorlog be ëindigd wordt en besloten wordt tot de uitwisseling van ambassadeurs, de repatriëring van Japanse oor logsmisdadigers, de bekrachtiging van het visserijverdrag en verder Sowjet-steun voor het streven van Japan om tot de N,V. toegelaten te worden. De Adenauer-formule zou het ge schil over de Koerillen buiten be schouwing laten. Hierop zijn eerder de onderhandelingen reeds twee keer afgesprongen. te houden, maar dat Sowjetautoritei- ten hem le verstaan hadden gegeven, dat dit van ongunstige invloed zou zijn op het persoonlijk leven van zijn verwanten in Rusland. Hij deelde mede, dat hij zijn Russische contact mannen op een dozijn speciaal uit gezochte plaatsen in Stockholm had ontmoet. Hij ontving hen ook in zijn woning. Hij vertelde, dat men hem ook had gevraagd een geheime ra diozender In zijn eigen huis op te stellen, hetzij in de kelder, hetzij in een kamer, waarvoor de Russen huur zouden betalen. Verscheidene func tionarissen van de Sowjethandels- missie in Zweden werden vandaag in de rechtzaal als contactmensen voor zijn Russische spionage ge noemd. Zweden heeft op 21 augustus van dit jaar, na de arrestatie van Erics son. officieel bij de Sowjetregering geprotesteerd, maar de Sowjetam- bassadeur Rodionow. wees het pro test af. Dit schijnt het Zweedse pu bliek buitengewoon vertoornd te hebben. (Van onze correspondent) WOERDEN. De gemeente Bar- woutswaarder, bi} Woerden, is een bijzonder welvarende gemeente. In de raadsvergadering deelde de voor zitter, burgemeester D. Zïelhuis, mede, dat de gemeenterekening '54 sloot met een batig saldo van f 38.476.43. Dat is echter niet het enige, waardoor deze gemeente zich on derscheidt, Barwoutswaarder gaat ook zijn huizenbezit verkopen. De huurders van geméentewanïngen worden in de gelegenheid gesteld om de door hen bewoonde woning te kopen, zo deelde burgemeester Zielhuis in dezelfde vergadering me de. Alleen de huurder kan de woning kopen en wel tegen de kostende prijs. Van de koopsom wordt de afschrijvingswaarde afgetrokken, evenals de rijkspremie. In deze klei ne gemeente is dit plan met en thousiasme begroet en reeds hebben zich vijftien aspirantkopers aange meld Oru speculaties tegen te gaan, mag de nieuwe eigenaar het huis niet doorverkopen. MOSKOU. Twee Sowjetgener&als, die aan de zijde van de republikei nen in de Spaanse burgeroorlog heb ben gevochten en later door Stal in zjjn weggezuiverd, zijn na hun dood gerehabiliteerd. Generaal Grïgori Stem, bevelheb ber van de Sowjetstrijdkrachten in het Verre Oosten tot 1941, en gene raal Jakow Smoetsjkewitsj, bevel hebber van de luchtstrijdkrachten tot 1941, zijn maandag in een Russi sche historisch tijdschrift genoemd wegens hun verdiensten in de Spaan se burgeroorlog. Aangenomen werd, dat beide ge neraals op bevel van Stalin zijn doodgeschoten. De Ku Klux Klan, het Ame rikaanse genootschap dat de haat predikt tegen negers, jo den en raoms-katholieken is in de suidetyke staten, waar op het ogenblik het probleem van de toelating van neger kinderen op blanke openbare scholen actueel is, weer ac tief. In Montgomery (Alaba ma) kwamen de Klanleden, in lange gewaden en met punt mutsen op bijeen om leden te werven. Op de voorgrond het symbool van de Klan, het brandende kruis. tAdvertentie LM.) b«ch«rm4 door Ho» b«i I Otifor, NICOSIA. Op Cyprus zjjn dins dag clandestien pamfletten verspreid door de Cyprische verzetsorganisatie EOKA, waarin werd verklaard, dat „geen enkele strijder van de EOKA gebrnik heeft gemaakt van het Brit se aanbod om zich over te geven." Dit aanbod, op 22 augustus gedaan, door de Britse gouverneur Harding, loopt woensdag af. De pamfletten waren ondertekend door „Digenes", de schuilnaam van de leider van de EOKA, generaal Grivas. De spanning op het eiland is aanzienlijk toegeno men. Volgens berichten uit Cyprus heb ben zich in verschillende delen van het eiland dinsdag vele incidenten voorgedaan. Gouverneur Harding heeft de de portatie gelast van een Griekse gees telijke wegens diens anti-Britse op treden. De geestelijke, Nicolas Reve- las van de Grieks orthodoxe kerk kreeg een week de tijd om Cyprus te verlaten. Correspondentie voor de „Willem Ruys" DEN HELDER Wegens de ge wijzigde route van de „Willem Ruys'' zijn de tijdstippen waarop de luchtpostcorrespondentie aan de opvarenden kan worden verzonden als volgt gewijzigd: Kaapstad <14 sept,), Colombo (23 sept.). Belawan (25/9), Singapore <27/9), Djakarta (29/9). De data geven aan wanneer de carrepondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De 29-jarige zie kenverpleger J. G. F, i» dinsdag in een ziekenhuis gearresteerd. De ju stitie verdenkt hem van moord op de 44-jarige kamerverhuurder H. Goyaerts. op zaterdag 12 augustus 1955 in de Eerste Helmersstraat ge pleegd. Het opmerkelijkste is, dat F. die al lang ernstig onder verdenking stond nu gearresteerd kon wor den dank zijeen aangifte van diefstal, die hij zelf deed. Een ex- patiënt zou een spaarbankboekje en kleren van hem hebben gestolen. De man was spoedig opgespoord: hij be kende de diefstal maar vertelde ook, dat F, hem had verhaald, Goyaerts te hebben vermoord. De heer Goyaerts werd tijdens een zwaar onweer in zijn woning ver moord. Een van zijn onderhuurders vond hem dood in zijn kamer. In zijn schedel zat een grote slagwond, om zijn hals een koord. Vermoede lijk is hij eerst neergeslagen en later gewurgd. De handen van het slacht offer waren gebonden en over het lijk was een groot kleed gelegd. Een geldkistje stond open en leeg naast hem. Alle kasten ia zijn huis waren doorzocht. Later is gebleken dat een bedrag van ongeveer 65 werd ver mist De moord moet zijn gepleegd (Van onze correspondent) AMELAND. Tien Harlinger vissers hebben gisteravond in allerijl met roeibootjes naar hun schepen moeten varen, die onbemand de haven van Nes waren uitgedreven. De vissers hadden hun schepen naast elkaar ge meerd langs de Harlingen 26 en waren toen het dorp ingegaan. Omdat hun scheepjes onophoudelijk tegen de Harlingen 26 bonkten gooide mevrouw Ten Hoeve aan boord van de Harlingen, de trossen van de andere schepen los. Een paar scheepjes bleven haken tegen meerpalen, maar andere dreven weg. de wijde Waddenzee op. Gelukkig kwamen de vissers net op tijd te rug om met roeibootjes hun drijvende eigendommen te redden. tussen half elf 's avond* en twee uur *s nachts, toen het slachtoffer werd gevonden. Onmiddellijk nadat de moord was ontdekt ia de centrale recherche in geschakeld. Enkele maanden geleden, werd het onderzoek afgesloten met de conclu sie, dat F. de moord moest hebben gepleegd. Het proces-verbaal, dat verscheidene honderden bladzijden telt, werd opgestuurd aan de officier van justitie. F. was reeds verschei dene malen gehoord maar heeft al tijd met de grootste stelligheid ont kend de moord te hebben gepleegd. Nadat het eerste spoor in de rich ting van F. was doodgelopen, zijn twee andere verdachten in de cel van het bureau Leidseplein geweest. Beiden werden gegrepen op grond van tips uit het publiek. Van hen is echter vast komen te staan, dat zij met de moord niets te maken kun nen hebben. Nadat zij waren vrijge laten is het onderzoek dat in de richting van F. ging opnieuw opge vat. t Advertent te M Weg met cnhandiite Ukdoornrtngen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pijn -wBg in 60 seconden. Eelt plekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACOHN Antiseptisch Likdoommlddel van f. 1.35 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (502) WEESPERKARSPEL. Gister avond is de 48-jarige arbeider M. Groeneveld uit Ankeveen van een in de Vecht liggende zandbak van de Amsterdamse Ballast Maatschap pij gevallen en verdronken. Het stoffelijk overschot werd na een half uur dreggen opgehaald. De man Iaat vrouw en vijf kin deren achter. AMMAN. Een grote groep ge wapende Israëliërs zou woensdag ochtend de grens tussen Israël en Jordanië hebben overschreden en een aanval hebben gedaan op een politiepost in het gebied van He- bron. Er zouden negentien Jordaniërs zijn gedood en twee gewond. Het onderzoek door waarnemers van de V.N. naar het Israelisch- Jordaanse incident van maandag bi} Hebron heeft aangetoond, dat Jorda niërs op Israëlisch gebied waren doorgedrongen, aldus een commu niqué van het Israëlischs ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens de Israëliërs is uit het onderzoek gebleken, dat de Jor daniërs de lijken van de gesneuvelde Israëlische militairen naar Jordaans gebied hebben gesleept om zo de schuld op Israel te laten vallen. ALMELO. De officier van ju stitie bij de rechtbank te Almelo heeft een jaar gevangenisstraf met aftrek geëtst tegen de 42-jarige landbouwer G. W. uit Hengelo, die met een buks op zijn buurman zou hebben geschoten, toen deze de heg knipte langs een weg, die zij bei den in gebruik hadden. Prinses Beatrix op het congres voor menselijke verhoudingen (Van onze correspondent) NIJMEGEN Gisteravond bracht prinses Beatrix, in gezelschap van haar secretaresse, mej. mr. M. van Meurs, uit Leiden plotseling per auto een bezoek aan de internatio nale conferentie voor menselijke verhoudingen in hotel „Berg en Dal". De prinses woonde de lezingen by van prof J. T. Thijsse, directeur van het waterloopkundig laborato rium te Delft en van drs. A. J. Venstra. socioloog bij de directie Wiermgermeer. PARIJS. Een Loudens zieken huis, een Paryse krant en de Franse televisie hebben een „wedloop" met ttftS en afstand gehouden om door het zenden van een zeldzaam genees middel de leven* van verscheidene slachtoffers van vergift in Israel te redden. Het vliegtuig met de genees middelen is dinsdagmorgen vroeg Ui Tel-Aviv aangekomen. De Franse arts, Elie Braun, in Reims, had maandagmiddag uit Tel- Aviv van een bevriende collega een ijltelegram ontvangen, waarin deze vroeg om een zeldzaam geneesmid del, dat hij binnen 24 uur nodig had voor een uitgebreid vergiftigings- gevaL Braun reed daarop in volle vaart naar Parijs en rende het bureau van het dagblad „France-Soir" binnen. „Wat moet ik doen." vroeg Braun, „ik bezit het middel niet Het is in heel Frankrijk niet te vinden," Een redacteur van de „France- Soxr" nam hem mee naar een collega journalist, die een kwartier later voor de televisie zou spreken. Deze las het telegram in de uitzending voor en binnen enkele minuten over- In de stand von de Beierse poli tie maakt Opperwachtmeester van de rijkspolitie te water J. Beeke uit Mao&bracht op de voor grond links een groot deel van zijn politieloopbaan bracht hij in Vifiardlngen door een grapje. Zijn buitenlandse collega's moeten er hartelijk om lachen. Kunstvervalsingen spreken tot de verbeelding van het publiek. Daar van heeft de Nederlandse recherche op de I. P. A. dankbaar gebruik gemaakt om de zaak van Han van Meegeren nogmaals uit de doeken te doen- Aan de hand van een serie duidelijke foto's laat zij het publiek zien. hoe dank zij het wetenschap- pelyk laboratorium-onderzoek de vervalsingen van de schilder aan het liebt kwamen, j Natuurlek kennen de andere bui- tenlandse deelnemers, zoals de Duit sers, de Engelsen, de Fransen enz. het róntgenapparaat, dat by het rechercheonderzoek eer» zo belang rijke rol speelde. Maar zjj zelf heb ben nooit van deze geruchtmakende zaken, die zo in de internationale publieke belangstelling stonden als de „affaire-Van Meegeren" behan deld. Daarom was het voor hen uit gezonderd dan de Duitse, Zwitserse en Amerikaanse politie een pro bleem, wat zjj op deze tentoonstel ling moesten exposeren. Men heeft het tenslotte gevonden ia foto's, waardoor het publiek een idee krijgt welke uniformen de po litiemannen in de diverse landen dragen. Ook heeft men grote aan dacht besteed aan de verscheidene taken van de politie, zoals het legelen van het verkeer, het werk van de hondenbrigade enz. De grote Nederlandse politie- stand ontworpen door de Utrechtse architect Rietveld maakt op dit punt geen uitzonde ring. Om de bezoekers een beeld te geven van het werk van de bere den politie heeft men een der wan den van de stand geheel bedekt met een enorme foto. ivaarop men twee politiemannen te paard langs het strand van een grote Neder- landse badplaats ziet patrouilleren. AfiU Over het algemeen ÖU begrijpt het publiek de opzet van deze foto niet. Wij hebben, het diverse raa ien meegemaakt, dat Duitsers aan op perwachtmeester A. van Dommelen uil Leimuiden een der politie mannen, die in de Nederlandse stand dienst doet de vraag stel de: „Is dat Scheveningen?" „Neen, dat is Zandvoort" luidde het ant woord van de „opper". „Ach so" zei de Duitser dan weer. „Waar ligt die badplaats?" En wanneer het hem dan haarfijn werd uitgelegd, kon men er zeker van zijn, dat onmiddellijk de vraag volgde: „Zou ik daar het volgend jaar kamers kunnen huren?" „Vanzelfsprekend" verzekerde hem de opperwacht meester. .,U schrijft maar naar de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer." De V.V.V. te Zandvoort kan zich dan ook geen betere bui tenlandse vertegenwoordiger wen sen. dan opperwachtmeester Van Dommelen I.P.A. raken niet uitgepraat over de diplo matieke gaven van de Nederlandse politiemannen in Essen. Toen men r'e Nederlandse en Indonesische po litie een uitnodiging voor de len to anstellmg stuurde, waren de di plomatieke betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië nog niet ver broken. Toen de I.P.A. haar poor ten opende was dit wel het geval. De organisatoren vroegen zich dan ook st. hoe de houding van de Nederlancse en Indonesische pnü- lismannen rou zijd, wanneer si] elkaar op de expositie zouden re- genkomen. De eerste dag begon ai slecht. Toen twee Indonesiërs de Neder landse stand passeerden, keken zij een andere kant uit. De Nederlan ders besloten daarin onmiddellijk verandering te brengen. Nog die zelfde dag zochten zij de Indone siërs in hun stand op, staken hun hand uit en zeiden: „Collega's, mogen wy ons even voorstellen". S-ndsdien is de verstandhouding tussen de Nederlandse en Indone- s'scbe politie op de I.P.A. voor treffelijk te noemen. r/'f Een van de m erk waar dig- J ste stanc*s van de tentoon stelling is die van de Beierse politie. Men vindt er al leen twee houten poppen, gesto ken in een Beiers poïitie-uniform uit het begin van deze eeuw, twee antieke porseleinen beeldjes, een tafeltje met een vaas, waarin steeds verse witte anjers en zes stoelen, die doorlopend zijn bezet, 'De Beieren hebben met deze stand geen andere bedoeling gehad, dan hun buitenlandse collega's voor de duur van de 1PA.. een gemak kelijk zitje te verschaffen, waar zij op rustige wijze met elkaar' van gedachten kunnen wisselen. Op een dioogje behoeven zij niet te zitten, want de Beieren hebben voor een groot aantal vaten met bier en wijn gezorgd, dat ruim voldoende is voor de tijd, dat de tentoonstelling duurt. Dat deze gastvrijheid op prijs wordt gesteld behoeft geen nader betoog- By de Beieren ontmoette ik inspecteur Schwartz van de Duitse recherche, die mij een in teressante uitleg gaf over het doel van zijn „Mord-Kommando" een afdeling van de recherche, die zich met moordzaken bezig houdt. Op de I-P.A. is deze afdeling met haar auto's en materiaal vertegenwoor digd. stelpten telefonische raadgevingen de telefonistes van de televisiestudio en de krant Een kwartier later deed een dokter uit een Engelse provincie plaats de verlossende mededeling, dat een bepaald Londens zieken huis het geneesmiddel in voorraad had. Twee uur later kon een Engels vliegtuig met een kostbare lading „daptazole megicide" van het ton deuse vliegveld naar Tel-Aviv ver trekken. Vervolg ran pag. I. leider der K.V.P. voorts hedenmor gen zijn Kamerfractie bijeen. De A.RJP. was evenmin in staat om de nauwe binding van zijn Kamer fractie aan het werk van prof. De Gaay Fortman, te verloochenen, sinds de informateur geen weerstand had kunnen bieden aan de aandrang om zijn eigen partijleider, prof. Zijl stra, een vooraanstaande plaats m het kabinet in te ruimen. De ver halen over de „extra-parlementaire" aard van de constructie waren ken nelijk bedoeld om aarzelenden te overreden. De informateur zelf spiegelde zich blijkbaar met de hoop, dat hij niet op principieel verzet in liberale, ehristelijk-historische kring zou stuiten. Evenals de KVP-ondervoor- zitter Andriessen had immers de liberaal Korthals hem meegedeeld dat zij geen bezwaren tegen zijn extra-parlementaire opzet hadden, doch dat zij daarin als Kamerleden voor zich zelf geen plaats zagen. Deze motivering betekende immers geen volstrekt „veto" tegen de voortzetting van zijn pogingen. Nochtans schijnt met name de juist heid van deze formulering ten aan zien van de weigering van de heer Andriessen aan twijfel onderhevig te zijn. Deze ondervoorzitter der KVP- fractie moet wèl politieke bezwaren tegen deelneming aan een kabinet zonder de socialisten koesteren. Doch daaraan werd geen uiting gegeven omdat het dan de schijn mu hebben alsof de kandidaat-nu- m s tegen de zin der KVP-frac- "ing zouden nemen. Op dit -chtjnt er namelijk een tac- meningsverschil te bestaan 'ui ;-,on prof. Romme, de voorzitter, en de neer Andriessen, ondervoor zitter der KVP-Kamerfractie. Evenzo bestaat er reden om re serve in acht te nemen ten aanzien van de indruk, welke de informa teur kennelijk nog bezit, namelijk dat de liberaie partijleiding haar geestverwanten niet per se zal ont raden deel te nemen, aan zijn kabi net. Nochtans schijnt prof. Oud daartoe over te hellen. De liberale Voorzitter voelt weinig voor een kabinet, waarin zijn partij bij de gratie van de 3CVP misschien mag zitten. Deze weinig eervolle positie staat hem niet aan. Het i* echter de vraag of hij zover zal gaan. dat hij een „veto" uitspreekt. Binnenkort zal de informateur wel bemerken, hoe het daarmede ge steld is. Blijft prof. Oud bij zyn overwegend negatief standpunt en vindt prof. De Gaay Fortman geen liberale figuren, die zich daar des noods niets van aantrekken, dan behoeft hij ook op verdere mede werking van de CHU beslist niet X* rekenen. Dan kan hij op korte ter mijn zijn (negatief) eindrapport uit brengen. Wat dan? De vroegere voorzitter van de Eerste Kamer prof. Kra nenburg (oud-lid van de Raad van State) heeft reeds het pleit gevoerd voor reconstructie van het zittende kabinet-Dree*.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2