mevr. Bouman aan Prinsjesdag 1956 feest vol glorie VARA laat kritiek leveren op haar eigen programma's Eenbegroting, geen beleid Woedende massa valt Sfeervolle traditie in oude Ridderzaal mm.- Parijs is verstoken van groente en frnit Partijtje Duitse kassier vergokte geld aan roulette Bergingswerk in Marcinelle ten einde Douane achterhaalt grote partij opium Nederlandse verslaggever redt leven van Schmidts raadsvrouwe Zware straffen wegens diefstal van wapens Prof. mr. Vegting gecremeerd K. Voskuil gaat jubileren Partijleider in Poznan afgezet West-Duitsland heft deviezenbeperking voor reizigers op Elke vrouw houdt van afwisseling. bon -* Middenstand in opstand tegen winstmarge Toestand in mijnen deugt niet, zegt Pools blad Prins Bernhard naar Tanganyika met melk meer mans Engelsen vernietigen landbouwgewassen op Cyprus Dinsdag 18 september 1956 BONN. De chef-kassier van de spaarbank in Bonn, de 42-jarige Ma- temus Hüdgen, heeft bekend 570.000 mark verduisterd te hebben cn dit alles aan de roulettetafel verloren te hebben. Volgens de politie had hij zich ge meld "kort, nadat de directie van de bank zijn opspprmg gevraagd had. Hüdgen bekende, dat hij sinds mei geld verduisterd had en dat hij dit gegeven had aan drie mannen, die hem grote winst beloofd hadden uit. de roulette in het naburige luxe kuuroord, Bad Neuenahr. De politie heeft het drietal gear resteerd, dat de kassier grote winsten beloofd had uit" hun onfeilbaar rou lette-systeem.-1 Kennelijk klopte er iets niet, want elke pfennig ging verloren. MARCINELLE. De laatste 65 lij ken zijn maandag geborgen uit de mijn Bois du Cazier bij Marcinelle. Hiermee is een einde gekomen aan het bergingswerk van 263 slachtof fers die op 8 augustus in 'de mijn op gesloten zaten toen brand uitbrak. Er worden 27 slachtoffers ver mist. Men denkt dat sommigen van hen zich nog steeds bevinden op de verdieping waar de brand uitgebro ken is. Het is. mogelijk, dat anderen bedolven liggen onder hopen puin. BRISBANE -ri De. douane heeft aan boord van het Nederlandse 9.161 ton metende schip „Straat Banka" van de Koninklijke Java—China Pa- ketvaartlijnen een hoeveelheid opium ter waarde van 80.000 gulden ontdekt, die In een verfbus was verborgen. De eigenaar kon niet worden op gespoord. Het schip was op weg van Bombay via Singapore, naar Melbourne. Dit zijn de twee Amerikaanse jongetjes, die in een „geleend'' vliegtuig een uur hebben rond gevlogen boven hun woon plaats. Het zijn Eddie Cates (aan de stuurkolom) en zijn vriendje Roy Brosseau. Ze hadden geen uan beiden ooit een vliegtuig van binnen ge zien. Maar dat gaf niet, zei Roy later, want Eddie wist precies hoe het moest. Hij had er eenboekje over gelezen DJAKARTA. Mevrouw Micke Bouman, de verdedigster van Schmidt, ontsnapte maandagmiddag: zoals wU in een deel onzer edi ties reeds meldden ternauwer nood aan een woedende menigte door over een bijna twee meter hoge muur aan de achterkant van het ge rechtsgebouw te springen. Terwijl de Nederlandse journalist Willem Monyman de menigte in bedwang trachtte te houden wist mevrouw Bouman het huis van mr. Bonn, lid van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging, vla enkele tui nen te bereiken. De woede van de groep jongeren, die de hele dag al om bet gerechts gebouw hadden gedemonstreerd tegen Schmidt, ontvlamde, toen één van hen door een politieagent licht werd gewond. Da getuige charge Manoppo, die samen met enkele an dere jonge Indonesiërs de gewonde demonstrant op een bank legde, ont dekte mevrouw Bouman, toen zij op het punt stond het gebouw via de hoofduitgang te verlaten. Zij vlucht te de zaal weer binnen, toen Manop po en tientallen anderen haar wilden aanvallen. Enkele jongeren hadden de deur, waardoor zij had willen ontsnappen, eerder bereikt. „Ze sloegen me op m'n schouders en op het achterhoofd, ik 'viel bijna van de trappen, maar ik kon m'n evenwicht bewaren en slaagde erin een kamer binnen te gaan, waar ik me achter een kast schuilhield" ver telde mevrouw Bouman enige uren na haar ontsnapping. „Van. mijn schuilplaats uit hoorde ik dat er meubilair werd vernield en dat er met stenen werd gegooid. Iemand deed de deur open van de kamer, waarin ik stond, maar kwam niet binnen. Toen het stil werd waagde ik het buiten de kamer te kijken. Ik zag mr. Bonn. De commandant van de politie, die intussen opdracht had gegeven de deuren van de rechtszaal (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. -—- Reeds en kele uren voordat koningin Juliana, prins. Bernhard en prinses Beatrix vertrokken van het paleis aan het Lange Voorhout, arriveerden in dé Ridderzaal de genodigden. Hun intocht vormde als het ware de ouverture van het hoogte punt van deze dag: de komst van de Landsvrouwe. Dé mannelijke Kamérleden gingen gekleed in een donker kostuum, of hadden zich gestoken in het.uniform van Kamerlid, oud-ministeróf bur gemeester, afhankelijk van hun waardigheid. Ook de zwierige hoog leraars-toga was vertegenwoordigd. De vrouwelijke kamerleden waren beslist origineler: een enkele had 't gezocht in een modern mantelpakje, de meesten droegen een fraaie sleep. Allengs maakten ook de vertegen woordigers van het "Corps Diploma tique hun éntree. Zij namen traditie getrouw hun plaatsen in aan de rechterzijde van de troonzetels. De helle tinten van de uniformen en ordelinten, het geflonker van ere tekenen wisselden zich af met de pastelkleuren van de nationale drachten uit Oosterse landen. Intussen was de voorzitter van de verenigde vergadering, nar. jonkman gearriveerd. Nadat de griffier het Koninklijk Besluit van zijn benoe ming had voorgelezen, dromden veie Kamerl éden traditiegetrouw rond zyn hoge zetel om hem met Vervolg van pag. I klinkt hoefgetrappel. De ere-escor- tes, de koetsen en ja, daar de schit tering van de gouden koets. Handig draaien de ruiters langs het paleis om zich op het Voorhout in formatie op te stellen Een rijknecht-majoor en twee rijknechts, dc Koninklijke Marechaussee in gala, de reuzen van de garde-grenadiers en de Konink lijke Militaire Kapel,; imponerend met hun berenmutsen. Voor het paleis, dat zijn deuren nu heeft opengeslagen, stappen de leden van het gevolg in hun koetsen: de ceremoniemeester jtar. D. G. de Graeff, vier kamerneren, vier groot officieren, de grootmeesteres Douai rière A. A. Baronesse van Heeckeren van Molecatén en de dame du pa- Jais H. P. J. Baronesse van Till. Dam het rijtuig met de grootmeester mr. Q. C. d. Baron van Hardenbroek. Lakeien gaan als statige begeleiders aan weerskanten. Een commando rijkspolitie te paard sluit het begin Gouden koets Dan waar men op wachtte: de gouden koets, gelrokken door acht paarden, rijdt voor. Het gejuich, dat opklinkt, wanneer de Koningin met □e Prins en de Prinses uit het paleis te voorschijn komen, verstomt, wan- Seef^,e. kapel bet volkslied inzet. -Eerbiedig nijgen de vorstelijke per sonen naar het vaandel van de,ja gers. Heel in de verte bonzen' de kanonnen op het Malieveld hun mi- nuutschoten. Dan breekt de jubel los. onstuit baar, De gouden koets, de Koningin, Pnns Bernhard, de Kroonprinses: de zegetocht is. begonnen. Naast elk paard een koetsier, naast beide por tieren vier lakeien. De adjudanten buhïnant-koloneï-vlieger mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann en lui tenant-kolonel C. C. Geertsema flan keren de koets te paard. De majoors J, J. L. Baron van Lynden en J, J. Eisma rijden achter de koets. Rijks politie te paard ondercommando van eerste stalmeester majoor W. F. K. Bjsschof van Heemskerck sluit de stoet I Het oude decor van het Binnenhof maakt het sprookje, dat op een nuch tere rijbaan als de Kneuterdijk mis schien nog iets onwerkelijks heeft, pas tot een volmaakte fantasie uit vroeger jaren. De gelukkigen, die daar een plaatsje hebben kunnen bemachtigen beleven de prinsjesdag in zijn volste glorie. Ook daar doet het Wilhelmus gespeeld door de Marinierskapeï even het gejuich verstommen. Dan gaat de Koningin met de Prins en Prinses Beatrix de Ridderzaal bin nen* waar even later de vertrouwde stem klink: „Leden der Staten-Gene. raai Kruipende minuten De menigte op het Binnen hof hoort in stilte de troonrede aan, die door luidsprekers over het oude plein wordt weerge geven. Minuten van stilte, waardoor alleen in de verte het vage gebulder van de kanonnen op het Malieveld klinkt. Maar dan juicht weer het „Hoera" en het „Leve de Ko ningin" .op: Hare Majesteit komt naar buiten. Een vriende lijke dankgroet aan die honder den, dan gaat het terug naar het paleis, dan gaat voor de tweede keer de praaltocht langs de stampvol omzoomde route, waar heel Nederland schijnt te willen uitroepen: „Leve het Vorstenhuis", Uit bundiger, enthousiaster dan ooit tevoren, omdat deze prins jesdag 1956 de merkwaardigste is, die Nederland ooit heeft ge kend. deze benoeming geluk te wensen. Ook de Raad van State, die vooraf gegaan door zijn nieuwe vice-presi dent, dr, Rutgers, de trappen van de Rolzaal afdaalde, begroette de presi dent. Merkbaar werd de spanning nadat de leden van de demissionaire minis terraad - gekleed in stemmig jacquet waren binnengekomen en recht tegenover de troonzetels hun plaatsen hadden ingenomen. Dan. ineens was er dat ogenblik, geladen met ondefinieerbare gevoe lens, toen na de eerste tonen van het volkslied de aanwezigen als één man opstonden. Hier'-is het staatshoofd met haar echtgenoot en dochter, en na alles wat er. is gebeurd, staat de. volks vertegenwoordiging ais vanouds rondom haar troon. Voorafgegaan door kamerheren en begeleid door de commissie van Ka merleden, schreed het vorstelijke ge zelschap naar de troonzetels. Voor het eerst werden Koningin en Prins vergezeld van ?hun oudste dochter. Nadat het. vorstelijke gezelschap had plaats genomen en het gevolg zich achter de koninklijke zetels had ge schaard, volgde de voorlezing van de troonrede en ook al was de inhoud dan minder belangrijk dan andere jaren, toch luisterden de aanwezi gen met aandacht, als een stille de monstratie van tevredenheid dat dit nog mogelijk was. Eerst na het uitspreken van de laatste zin, .werd de spanning gebro ken. Zij ontaardde zich in een drie werf „Hoera", waarin de president voorging. Toen formeerde zich de grof" die Hare Majesteit uitgeleide n. De Kamerleden, met op ■>el het Gouden Sleutel-em- daarachter de Kamercom- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De rechtbank ver oordeelde de twee broers V. uit Lei den die karabijnen, pistolen en sten- guns uit de Prins Mauritzkazeme in Ede hebben gestolen, tot zware ge vangenisstraffen. Zowel de 21-jarige boekdrukker W. J. M. V. als zijn broer, de 23- jarige juridisch student N. J, M. V., £regen wegens diefstal in vereniging meermalen gepleegd een jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek. De eis was een jaar en tien. maanden met aftrek. De 21-jarige student K. A. H. van U„ eveneens uit Leiden, werd we gens medeplichtigheid hij had hij de inbraak in een wijnhandel in Den Haag op de uitkijk gestaan tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek veroordeeld, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Hy wordt tevens onder toezicht van de reclassering gesteld. De eis tegen hem luidde acht maanden waarvan drie voorwaarde lijk. (Van onze correspondent) WESTERVELD Vele vooraan staanden waren maandagmiddag in 't crematorium voor de uitvaart van prof. mr. W. G. Vegting, in leven hoogleraar in het administratief recht aan de gemeentelijke univer siteit in Amsterdam. Burgemeest/r d'Ailly noemde de overledene „een werkzame en krachtige figuur met een uitzonderlijke loopbaan die overal werd gewaardeerd. Prof. dr. M. W. Woerdeman zei o.m.: „Hij was een man van groot gezag in universitaire kringen. Dc volle omvang van het verlies, dat wji geleden hebben, zal steeds dui delijker worden nu wij zonder hem verder moeten gaan." ALGIERS. Een tornado heeft de havenstad Nomours geteisterd, waarbij 16 mensen gedood en 40 gewond werden. 3rt sommige straten in de buitenwijken lagen de puin hopen 1.50 m hoog. te sluiten vertelde ons, hoe wij aan de achterkant van het gebouw kon den ontsnappen door over een hoge muur te springen. Ik verzeker u, dat ik over een nog hogere muur had kunnen springen als het nodig ge weest zou zijn." De heer H, Menke, het hoofd van, de politieke afdeling van de Neder landse vertegenwoordiging, werd, toen hij door de menigte was inge sloten, door een beambte in diens '-antoorkamer in veiligheid gesteld. De heer Bonn werd met stenen be kogeld. Volgens hem zou mevrouw Bouman gedood zijn als de journa list. de aandacht van de losgeslagen menigte niet had weten af te leiden van de kamer, waarin zij was ge vlucht. AMSTERDAM De heer K. Vos kuil, hoofdredacteur van „Het Vrije Volk" zol op 1 oktober 25 jaar aan de Arbeiderspers verbonden zijn. De heer Voskuil begon ia 1931 zijn werkzaamheden als redactiechef van de toenmalige Haagse krant „Vooruit". Zijn tegenwoordige func tie van hoofdredacteur bekleedt hy sedert 1945. De jubilaris zal op 13 oktober van 3 tot 5 uur in de kantine van de Arbeiderspers aan het Hekelveld een receptie houden. WENEN. Het Poolse dagblad Trybuna Ludu heeft de. afzetting be kend gemaakt van de eerste secre taris van de plaatselijke afdeling van de communistische partij in Poznan wegens „passiviteit bij het niet er in slagen een einde te maken aan de opstand van de arbeiders in juni en het niet voorkomen, dat leden van de partij hieraan deelnamen". Het blad schreef, dat Leon Stasiak vervangen is door Jan, Izydorczyk vah het centrale comité in Warschau. Izydorczyk -was formeel ambassadeur bij Oost-Duitsland en later chef van de afdeling religieuze aangelegen heden in Warschau. Jozef Majchrzak, eveneens lid van het centrale comité en waarnemend propagandachef in Warschau, werd benoemd tot partysecretaris in Poz nan, aldus het blad. FRANKFORT, Met Ingang van 15 oktober worden in het reizigers verkeer door West-Duitsland de laat ste deviezen-beperkingen opgehe ven. Duitse en buitenlandse reizigers mogen bij het binnenkomen en ver laten van West-Duitsland dan onbe perkte bedragen aan alle soorten va luta meenemen. Duitse reizigers mo gen. het geld gebruiken voor hun reisuitgaven in het buitenland en er geschenken voor kopen tot een maxi maal bedrag van 500 DM of andere goederen tot eenzelfde bedrag, mits deze góederen niet voor wederver koop bestemd zijn. Duitse reizigers mogen naar het buitenland meege nomen valuta echter niet gebruiken voor het doen van investeringen in het buitenland of voor het vórmen van tegoeden aldaar. Advertentie Daarom kijken zoveel dames iedere week vol spanning uit naar hun Libelle. In dit veelzij digste dames weekblad staan nu weer „sprekende" schilderijen! Beroemde schilder stukken in de originele kleuren mèt boeiende uitleg. Lees ook: S agatt'tegm een duizendkoppig monster". Veilig verkeer gaat tok u aan En hmoeokoet: Herinneringen aan vroeger dagen". Henriêtte tan Eifè sprak met de bekend* zangeres Julia Calp. Dertig cent per week is beslist i een kleine uitgave voor aovéel afwisseling. Boveodïeo bespaart j| b zich dit bedrag dobbel en dwars door de uitstekende patronen cn gram adviezen! Vul dos aa de bon in: i 30 ct pet week i f 5-90 pet 3 24 NAAM: STRAAT: PLAATS: Doorliepen wat niet woedt veriaogd. Invullen a.n.b. en in open* envelop, wtvop 2 ct postzegel, zenden Mn libel le, Nas»*- piëta. 7, te Haarlem. Postgiro 268ÓTO. 4 verrassing na oe (Bijzondere correspondentie) PARIJS. Nadat zaterdag en zon dag de Franse bakkers eigenmachtig en zonder de toestemming van de overheid de broodprijs verhoogd hadden, hebben vandaag de groen ten- en fruithandelaren de vaan der revolutie geheven. Zy zijn voor 48 uur in staking gegaan om er tegen te protesteren, dat de overheid hun een te geringe winstmarge heelt toege staan. j Enige tijd geleden is bepaald, dat de. winstmarge voor de kleinhande laren in groenten en fruit een be paald percentage niet zou mogen overschrijden.. Deze maatregel is ge nomen om de stijging van de levens- middelenprijzen. welke de laatste weken, in Frankrijk reusachtige af metingen begon aan te nemen, te beteugelen. De regering vreest met het oog op de door de vakbonden geuite dreigementen, dat de prijs verhogingen. loonsverhogingen tot gevolg zullen, hebben en tenslotte tot een inflationistische ontwikkeling zullen, leiden. De Parijse hallen,- die het gehele stadsgebied van Parijs voorzien wa ren vanmorgen geheel uitgestorven, daar de grossiers ais gevolg van het stakingsbesluit van de klein handelaren, geen groenten cn fruit hadden aangevoerd. In de groen- tenzaken is dan ook niets te koop. De Franse bakkers daarentegen hebben, na onderhandelingen met s de overheid er in toegestemd voor lopig van een verhoging van de broodprijs* af te zien. Zij hopen door onderhandelingen met de autoriteiten van de regering con cessies te verkrijgen. Men mag derhalve aannemen.dat de brood prijs tenslotte niet zal worden ver hoogd. WENEN. Het Poolse communis tische dagblad Sztandar Mlodych heeft kritiek geleverd op de toestan den in de Poolse mijnen. Volgens het blad moet de recente mijnramp te Königshütte (Chorzow), waardoor 29 mijnwerkers om.bet le ven kwamen, beschouwd worden als een waarschuwing, dat de bescher ming van de arbeiders en de toestan den in de Poolse mijnen verbeterd dienen te worden. Verder heeft het blad geëist, alle voorstellen daartoe voor te leggen aan een commissie, die thans een on derzoek naar de ramp instelt. OM de verjaarsvisite te kunnen plaatsen had tante, in haar doje eentje, alle meubels in t sniert verzet. Ze won er ruimte mee, maar de zwaar- ijzeren lamp, die onder normale onistandis'heden op de tafel schijnt, hing Jtu vrij en niemand bleek te kunnen schat ten. dat je er net niet onder door kon zonder je hoofd te stoten. Het werd dus telkens weer: Dag moeder, wel ge-au!" ga kind, denk dan ook om de lamp". Op het laatst werd het brullen tegen iedereen, die nieuw binnen kwam. JPas op je hóófd." De feestelijke verjaarsstemming leed. er een beetje onder, voor de volwassenen tenminste. Want tante's kleinkinderen waren klein en kin deren genoeg om onbedreigd ie kunnen dartelen in het zoete para dijs nol taartjes en limonade, dat- zij op zo'n dag altijd aanricht. De faam van haar vrijgevige partijtjes tras zelfs tot buiten de familiekring doorgedrongen, tuant tegen drieën kwam er. een deputatie uit de straat: een buurmeisje van een jaar of vijf, met een vriendinnetje, dat ook wel iets lustte en een hoepelbenig broer tje, dat de luier nog te kort ont wassen was, om geheel fe beseffen welke heerlijkheden hij tegemoet waggelde. „Zoet gaan zitten, hoor Karei", jet het zusje moederlijk, toen de felicitaties waren geplaatst. Terwijl het wurm met moeite een stoel be klom, werd het drietal koel beke ken door de rechthebbende klein kinderen, die het maar een vrij postige invasie vonden. Riekje, mijn- nichtje van zes, was het eerst klaar met het werpen van dames-blik ken. Ze nam een zilveren doosje uan het buffet en vroeg: „Óma, van wie heb je dat mooie DEN HAAG Prïns Bernhard vertrekt vanavond voor een verblijf van ongeveer een maand naar Tan ganyika. Hy wordt midden oktober in Nederland terugverwacht, zo wordt van welingelichte zijde ver nomen. (Advertentie .M-l 32 Sü 1 (Van onze radioredacteur) AMSTERDAM. De VARA in troduceert In haar radioprogramma's van het komende seizoen een door Ruiger Schoute te redigeren rubriek, waarin door „onpartijdige" deskun digen kritiek zal worden geleverd op eerder uitgezonden programma's. Voorlopig 2al dit vooral de tnuziek- uitzendingen gelden, maar program masecretaris J. B. Broeksz deelde In een maandag gehouden persconfe rentie mee, dat het in de bedoeling ligt t,z.t. ook andere programma's, zoals hoorspelen, cabaret en jeugd uitzendingen, aan kritische beschou wingen te laten onderwerpen. Voor de zaterdagse Showboat gaat Wim Meuldijk; zoals we reeds heb ben gemeld, een nieuw kolderpro gramma schrijven. In dit „Sidder- stein" zullen behalve Ko van Dijk, Johan Kaart, Conny Stuart en en kele andere medewerkers van „Mi- moza" o.a. Marie Meunier en Johan Valk beiden lid van de Haagse Comedie optreden. Corry Brok ken wordt „vaste" zungeres in de Showboatshow, Alexander Pola gaat op de nieuwe herkenningsmelodie van dit programma door hemzelf be rijmde actualiteiten zingen. Cees de Lange blijft spelletjes leiden en Rijk de Gooijer is als veilingmeester (met teksten van Kees Stip) geprolon geerd. Eli Assers overstapje naar de tele visie betekent niet, dat hij geheel voor de geluidsradio verloren is. Hij zal zijn boek „Het huis is te klein" bewerken tot een cabaretserie voor de zondagavond, waarvan Fons Ra demaker de regie krijgt. De „Familie Doorsnee" komt terug op de maan dagavond, de Rotterdammer Adri Kaan gaat voor de z.g. „lange" zon dagochtend eens In de veertien dagen een cabaretprogramma sa men stellen onder de naam „De speeldoos". Hoorspelen Oorspronkelijke hoorspelen zal de VARA ook dit jaar slechts bij uit zondering uitzenden. „We krijgen teksten genoeg, maar er is weinig koren onder het kaf", aldus de heer Broeksz. In ieder geval zullen spe len van Jo v. d. Walle en Ed. Hoor- nik voor de microfoon worden ge bracht. Voor de woensdagavond is een nieuwe serie programma's in de geest van de vroegere „Gaslicht"- reeks geprojecteerd. Hierin zal S. de Vries jr. onder bet motto „Uit opa's jonge jaren" o.a. „De gebochelde" en „De voddenraper van Parijs" regis seren. Het hoorspelrepertoire ver meldt verder de namen van o.a. de volgende auteurs: Arthur Miller, Herman Wouk, Jean Giraudoux en Hans Wernar Richter. „Mensen zoals u en ik" is de noam van een maandelijkse rubriek, waar in S. de Vries jr. belanghebbenden uit een bepaalde sector van het maatschappelijk leven zal intervie wen. In de eerste uitzending van deze serie zullen vertegenwoordigers van de verschillende categorieën weggebruikers hun zegje over de verkeersproblemen doen. De ernstige muziek wordt volgens de heer Broeksz door steeds meer mensen gewaardeerd. Het aandeel van 15 a 20 pet. in het geheel der programma's zal echter ook in de toekomst niet uitgebreid wórden, omdat men de kwaliteit belangrijker acht dan de kwantiteit. Van de oratoria en opera's, die worden uitgezonden, vermeiden wij: Honeggers ,.Le roi David" (in een Nederlandse vertaling van Adriaan Morrien), de „Service Sacré pour le snmedi matin" (zetting op muziek van de synagogale dienst) van Da rius Milhaud en Massenets „Hérodia- de". Elisabeth Schwarzkopf en Ro bert Casadesus zullen in het Amster damse Concertgebouw op uitnodi ging van de VARA recitals geven, die gedeeltelijk direct uitgezonden, gedeeltelijk opgenomen worden. Televisie Hoewel ook de VARA ten aanzien van haar televisie-programma's in v.erband met de onzekere financiële situatie enig voorbehoud maakt, kon het hoofd van de TV-sectie, de heer Piet te Nuyl jr., toch meedelen dat de programma's voor het gehele sei zoen in de grote lijn zijn vastge steld. De uitbreiding van het aantal zendtijden met de zondagavond te verwachten in jaunari 1957 zal in de opzet van woensdag- (to neel). donderdag- (documentaire, cultuur) en zaterdagavond (ontspan ning) geen wijziging brengen. „Van mijn moeder, kind" zei tan te haar bril wat afgezakt „En waar ts je moeder dan?" ,J)ie ts toch immers dood ,Js ze tn dc lucht?" ,Ja in de lucht". Het kind zette het doosje weer neer ,Als jij later in de lucht bent, krijg ik het dan?" vroeg ze. „Goed hoor kind, ik zal er om denkenzei tanteInmiddels waren de vriendinnetjes -uit de straatstar bekeken door mijn neefje Jaap, een eigen conuersatie begonnen. >JLater, trouw ik met Bart", sprak het zusje, dat.over Karei te zeggen had. ,£n ais-ie dan al getrouwd is?" veronderstelde het andere kind. „Nee,'dat kan niet", zei het meis je vriendelijk, ,Jk heb 't hem ge zegd". En ciRRig: ,JNiet doen Karei. Stil bïyoeuzit- ten. Zo." De dreumes zat weer. ,JSn met wie trouw jij?" ,Jfou", zei het vriendinnetje, ,Jk trouw maar eerst met Henk. En a's die dan dood is, dan trouw ik met Fred.." „O ja", begreep de eerste. En weer terzijde, tegen de krom- been, die door de taartjes aange trokken, opnieuw van de stoel teil- de; JVee KareL Niet doenZitten blijven, anders moet je weg, hoor Karei". Mijn nee je trok me aan mijn mouw. „Ja?" Op ongelovige toon vroeg hij: ,jieet dat jongetje nou al Karei?" KRONKEL. ROME In de vergadering van de voedsel- en landbouworganisatie der V.N. (FA.O.) in Rome. heeft de Griekse afgevaardigde Alessan- dro Mattos Engeland ervan beschul digd, dat het landbouwgewassen en. bossen op Cyprus vernielt. De Britse autoriteiten op het eiland, aldus Mattos, zijn bezig met een stelselmatige vernieling van de oogsten en de bosvoorraden, bet geen een ernstige schending van de doelstellingen van .de FA.O. is. Met het doel de partisanen. te dwingen uit hun schuilhoeken te komen zouden, al 15.000 citrusbomen geveld, en grote uitgestrektheden, bos verbrand zijn. Vervolg va» pag- I Natuurlijk zeggen ze iets, maax ze veranderen niets aan het feit, dat het afgelopen dienstjaar met een aanzien lijk nadelig saldo afsluit. Het eerste tekort sedert een reeks van jarenDe regering heeft inderdaad de vlucht van de conjunctuur aanvankelijk niet geheel bijgehouden; ze heeft echter thans rekening te houden met de ge schetste overspanning dér economie en wet verscheidene aanzienlijke uit gaven, die het gevolg zijn van het tot dusverre gevoerde beleid. Daar is de grote storting van 230 miljoen voor het Ouderdomsfonds, daar is de ver hoging van dc Defensiebegroting en daar is het belangrijk gestegen loon peil. hetgeen de staat ook enige hon derden miljoenen kost. Het komt er op neer, dat de staat zich geleidelijk heeft aangepast; iets wat kan blijken uit een vergelijking van de begrotingscijfers van 1949 met die van 1957 (uitgaven gewone dienst 19-19: 2827 miljoen; 1957: 5702 miljoen). Kr zullen wel mee vallers blijven, doch dat is maar goed ook! Aan tegenvallers ontbreekt het de laatste jaren evenmin. Belastingverlaging is niet actueel; wel noodzakelijk echter ts een deug delijk beleid. In verband met het begrotingstekort, in verband met de toestand der economie en ook ter dege in verband met de Suez-crisis dié, al lijkt ze niet zo ernstig te zul len worden als indertijd de Korea- crisis, niettemin in haar economische gevolgen grote waakzaamheid' ver eist. Moge de vorming van een rege ring niet lang meer uitblijven

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2