Angst voor automatisering niet gerechtvaardigd {fehalf zware Prinses Wilhelinina helpt bejaarde vluchtelingen kost nu Canada's echte zuivere Virginia DRUM Animo voor technische opleidingen neemt af. Gesprek over Europese markt stelt teleur verstopping Moordaanslag op Kravchenko Boelganin mengt zicli in zaken van Amerika Bonn wil eigen atoomindustrie Egypte zendt zware wapens naar Jordanië Prof. Tuntler waarschuwt: Woningnood GEVAAR voor volksgezondheid Disconto weer verhoogd Canada's First Cigarette Drie Israëliërs door tische mijnen gedood Nieuw tehuis in Den Haag Vrachtschip in storm vergaan? „Mr. v. Maasdijk zonk moed in schoenen" Maandag 22 oktober 1956 3 S:S'':Xs (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM..„Hoewel ik nog niet zie, dat de automati sering van een zo ver-strekkende invloed zal zijn als de indus triële revolutie, voel ik toch niets voor de opvatting dat alles wel op z'n pootjes terecht zal komen. Voor hen, die bij de voortgang van de industriële revolutie tussen de wielen raak ten en ten onder gingen, was die speculatie op de toekomst maar een schrale troost. Wij mogen ons daarom niet onttrek ken aan een ernstig doordenken van het gebeuren dat voor de deur staat, met het doel de ontwikkeling in bepaalde banen te leiden, nadelen te voorkomen of, als dat niet mogelijk is, ze bijtijds te cureren." Dit zei dé heer J. G. Suurhoff, mi nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, in zijn inleiding tot het onder zijn voorzitterschap staande symposion over de sociale aspecten van de automatisering, dat zaterdag ter gélegenheid: van het 25-jarig be staan yan Keesings Historisch Ar chief onder grote belangstelling is gehouden. In zijn slotwoord merkte minister Suurhoff op „Wij zjja niet veroor deeld de automatisering als een fa taliteit over ons heen te laten ko men, omdat de nadelige gevolgen ervan in belangrijke mate zullen kunnen worden opgevangen." Prof. dr. B. C. J; Lievegoed. die het vraagstuk vanuit de sociaal- psychologische gezichtshoek bena derde, schetste de angstgevoelens waarmee grote groepen, in de sa menleving de automatisering zien komen. Wanneer 45 pet van de be roepsbevolking zMn brood moet ver dienen met haïfgeschoolde of ge oefende arbeid, dan is het begrijpe lijk dat deze categorie zich bedreigd voelt, want juist dit soort arbeid, kan door de automatisering overbo dig worden gemaakt De onzekerheid over en de angst voor de toekomst moeten z.i. wor den weggenomen door kennis te verschaffen omtrent de mogelijkhe den die de nieuwe situatie biedt Prof. Lievegoed schonk vooral aan dacht aan de opleiding van de tech nici, die hij voor de technisch het verst ontwikkelde landen het groot ste en gevaarlijkste probleem noem de, omdat de jeugd hier geneigd is ae techniek als gegeven te aanvaar den. weinig enthousiasme voor de exacte wetenschappen kan opbren gen en de ervaringen in de Ver, Staten leren het zich bij voor keur op de sociale wetenschappen gaat richten, In jong-technïsche lan den als Rusland 'daarentegen ziet de Deugd de techniek nog als het be loofde land. Prof. Lievegoed wees ook op het gevaar van vereenzaming, dat de mens achter het schakelbord kan bedreigen. In het nieuwe arbeids patroon van de automatisering werkt men vaak op groter afstand van zijn medemensen.In dit ver band achtte hij-het niét'ondenkbaar dat een „eenzaamheidstaeslag" een bestanddeel van de beloning zal worden. De heer J. G. Bavinck. directeur sociale zaken der N.V. Philips' NEW YORK. Zondagmorgen' hebben twee mannen een aanslag gepleegd op Kravchenko. de schrij ver van het boek „Ik vet-koos de vrijheid". Kravchenkó schoot een der aanvallers neer, de ander vluchtte toen de politie werd gebeld. Kravchenko leeft onder de naam „Peter Martin" in New York. De politie weigerde de aangevallene ook anders te noemen maar uit ver klaringen van het huispersoneel bleek het Kravchenko té zijn op wie reeds meerdere aanslagen zijn gepleegd. Gloeilampenfabrieken, nam het emo tionele element tot uitgangspunt van zijn betoog over de sociale gevol gen van de automatisering. Op angst en onzekerheid, vooral voor de ge volgen voor de werkgelegenheid be rust de grote belangstelling voor de automatisering in brede lagen van de maatschappij. De heer Bavinck kwam evenwel tot de conclusie, dat er geen vrees hoeft te bestaan, om dat er voor de overtollig wordende arbeidskrachten voldoende nieuwe arbeidsplaatsen gevonden zullen worden. Reeds uit de aard van de auto matic' zelf spruit voort, dat de ze zich niet schoksgewijze, maar geleidelijk zal- voltrekken, omdat zich slechts een deel van het be drijfsleven naar schatting in Amerika slechts 10 pet. van alle arbeiders omvattend voor auto matisering leent en verder omdat het enorme investeringen eisende proces, ook al door het wereldte- kort aan technisch intellect en tech nische vakbekwaamheid, voor zijn ontwikkeling tijd nodig, heeft. Wordt de automatte tot zonde bok geproclameerd, zoals Sn. de Standaard-fabrieken te Coventry, dan maken de vakbonden en de pu blieke opinie zich. ervan meester en komt^ij in de demagogische sfeer, wat haar ontwikkeling ernstig kan belemmeren aldus- de heer Bavinck, die zich afvroeg of de automatie met name voor Nederland niet juist als een noodzaak moet worden be schouwd. Aan het slot van het door mr, J. A. Mommersteeg,hoofdredacteur van Keesings Historisch Archief, geopen de symposion, sprak de oprichter van de jubilerende onderneming de heer I. Keesing jr. een dankwoord waarin hij er bij minister Suurhoff op aandrong een studiecommissie voor de automatisering in te stellen. Eisenhower boos WASHINGTON. President Eisenhower heeft een brief van pre mier Boelganin waarin wordt voor gesteld direct tot het staken van de proeven met kernwapens over te gaan. inmenging in de binnenlandse zaken van de VS genoemd. Zoals bekend is stopzetten van de atooxnproeven het belangrijkste punt van het verkiezingsprogramma van Stevenson, Eisenhowers democrati sche tegenstander bij de presidents verkiezingen. Eisenhower hekelde het feit, dat de brief van Boelganin direct in Moskou gepubliceerd was. Voorts achtte de president zich persoonlijk gegriefd door een zinsnede van Boel ganin over Dulles en andere hoge Amerikaanse functionarissen. De Amerikaanse president zou aanstoot hebben genomen - aan Boelganins mededeling, dat Dulles de Sowjjet- politiek verdraaid. (Advertentie LMJ (Bijzondere correspondentie) PARIJS De zes ministers van Buitenlandse Zaken van „Klein Eu ropa" kwamen zondag in Parijs bij een om de problemen van de Euro pese atoomgemeenschap en een ge meenschappelijke Europese markt te bespreken. Hoewel het wat overdre ven zou zijn om van een mislukking der onderhandelingen te spreken, kan wel gezegd worden, dat er zich tal van meningsverschillen tussen de gesprekpartners hebben voorgedaan. Deze meningsverschillen hadden vooral betrekking op het vraagstuk, van een gemeenschappelijke Europe se markt. De Franse minister Pi- neau stelde, dat de sociale voorzie ningen en de Ionen in Frankrijk ho- Advertentie LM.) CAIRO De Egyptische regering heeft besloten straalvliegtuigen en zware wapens naar Jordanië te zen den. Genëraal-majoor Abdel Hakim Amer, de Egyptische minister van Oorlog en opperbevelhebber van d® strijdkrachten, zal deze week Jor danië bezoeken. UTRECHT. „Het Is een foutieve gedachte te menen, dat de woning nood is opgeheven, wanneer iedereen een woning heeft. Dat zal pas het geval zijn, wanneer ieder een woning heeft, waarin hü zich thuis voelt en niet zolang men noodgedwongen elke wooing die men kan veroveren met graagte aanpakt." Dat ls de mening vau prof. dr. J. H. Tuntler, naar voren gebracht op een bijeenkomst van het Verbond van Wetenschappelijke On derzoekers cn de Nederlandse Consumentenbond. Pfof. Tuntler was niet in staat zijn inleiding zelf te houden. Zij werd voorgelezen door zijn assistente, mej. Groen. Uit zijn inleiding bleek, dat prof. Tuntler gelooft, dat de woning nood grote schade een schade, die men niet; ziet en die dus niet in cij fers is uit te drukken toebrengt aan de volksgezondheid. Hij zou een. onderzoek wensen naar het verband tussen de woningnood en de volks gezondheid, welk verband zijns in-' kiens dé regering schijnbaar niet tiet. De balletgroep van het mlos- kouse Bolsjoi-theaterdie op het ogenblik 'vn Londen, zoveel succes oogst, .fteejt een utt- stapje gemaakt naar het his- wrische Windsor Castle, waar de dames en heren zich bij zonder vermaakten met de stram paraderende schild wacht. ger zijn dan in de andere Europese landen en met name Duitsland. De Duitse minister van Economische Zaken, Erhard, die eveneens aan de besprekingen deelnam, repliceerde dat een verhoging der lonen en so ciale voorzieningen in Duitsland de structuur van het Duitse economisch leven in gevaar zou brengen. De mi nisters werden het er over eens, dat met betrekking tot deze kwestie be sluiten van de regeringen nodig zijn en gingen'uiteen zonder een beslis sing te hebben genomen. Wat bij de besprekingen van het afgelopen weekeinde in Parijs van belang was is het feit, dat niet meer alleen over algemene principes, doch over concrete economische vraag stukken werd gesproken. .Hoe ver men nog van de instelling van een gemeenschappelijke Europese m'arkt verwijderd is blijkt wel hieruit, dat Frankrijk verlangde, dat na de'eerst® etappe d.w.z. na de aanpassing der sociale wetgeving in de onderschei dene Europese landen welke in prin. cipe binnen vier. jaar haar beslag zou moeten krijgen, eenstemmig zou moeten worden vastgesteld, dat door de verschillende landen aangegane verplichtingen zullen worden nage komen. De andere landen verlang den, dat dit slechts met eenvoudige meerderheid zou kunneu worden vastgesteld. Fineau verklaarde zich tenslotte tot concessies bereid en stelde voor, dat een internationaal economisch scheidsgerecht een be slissing zou moeten- treffen wanneer i er geen sprake zou zijn van eenstem migheid. De Europese partners van Frankrijk hebben in principe erkend, dat Frankrijk wegens zün moeilijk- i heden,in Algerije een uitzonderings positie in de gemeenschappelijke markt met betrekking tot hulp bij de export zou kunnen krijgen. De bij eenkomst der Europeseministers heeft aangetoond, dat er voor het afsluiten van een overeenkomst om trent een gemeenschappelijke Euro pese markt en de Europese atoomge meenschap nog wel/énige tijd heen. zal gaan. Wat de Europese atoom gemeenschap betreft, viel het alge meen op, dat de'Duitse delegatie een zeer drastische beperking der volmachten van de toekomstige Eu ropese atoom-autoriteiten verlangde en voorts het recht een eigen atoom industrie op te bouwen. AMSTERDAM. De Nederland- »che Bank heeft haar rentetarieven met een half percent verhoogd. Dit ïs de tweede verhoging binnen drie maanden en de derde van djt jaar. I Öp 7 februari bedroeg de verhoging een half percent en op 25 augustus een kwart percent. De Ncderlandschc Bank is tot de verhoging van de rente over de gehele linie overge gaan, omdat de kredietverlening door banken en andere instellingen nog steeds de neiging vertoont zich uit te breiden, gepaard gaande met een minder gunstige ontwikkeling van de betalingsbalans. De nieuwe rentetarieven van de Nederlandsche Bank zijn thans: wis seldisconto. 3% percent; promessen- disconto 4% percent; rente voor voorschotten in rekening-courant voor. particulieren 5% percent idem voor anderen AVt percent; TEL AVIV. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft mede gedeeld, dat drie Israëlische solda ten cm het leven zjjn gekomen en 21 gewond toen de militaire voer-, tuigea, waarin zij reden, ten noord- j sinds jaren tev_ westen van El Auja op door Egyp- j ergens in of. bij tenaren gelegde mijnen reden. De aantal bejaarde vluchtelingen, die *J— verspreid in ons land waren onder gebracht. tezamen konden worden gehuisvest. In mei van het vorige jaar stelde DEN HAAG. Dank xU een initiatief van prinses Wilhelmina vinden twee en twintig bejaarde vlucatdingen een verzorgde levens avond aan het Lange Voorhout In Den Haag, in een. vroegere patri ciërswoning naast bet koninklijk pa leis. Naarmate er ruimte komt door overlijden zullen steeds weer andere ouden van dagen zonder vaderland daar rust en vrede vinden. „Huize Voorhout",zoals, het te huis voor bejaarde vluchtelingen is genoemd,is eigendom van prinses Wtlhelmina en door haar ter be schikking gesteld van de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, waarin verscheidene Nederlandse kerkgenootschappen samenwerken. Deze stichting zocht ;eeïs naar een pand •en Haag. waar mijnen waren op.geruime afstand van dc grens op Israëlisch gebied gelegd. De toestand van zes gewon den is ernstig. Prof. Tuntler acht het voorts fout, dat de woningbouw voor-alles gaat. Er is evenzeer behoefte aan ont spanningsgebouwen als bioscopen, schouwburgen, sport- en vergader gelegenheden. Wordt daarin niet te gemoet gekomen, dan zullen psychi sche spanningen ontstaan. Voorts zal moeten worden nagegaan welke bijzondere maatregelen er getroffen tooeten worden voor bijzondere groe pen der bevolking, zoals .bejaarden, W-erkende vrouwen, studenten, enz. Door het steeds veranderen der so ciale verhoudingen worden steeds caere eisen aan de woningbouw ge steld. Worden zij niet voldoende be studeerd, aldus prof. Tuntler. dan zal. door de woningnood van heden de volksgezondheid over vijftig jaar nog ernstiger worden bedreigd dar. vandaag. MANILLA Vliegtuigen van Amerikaanse bases op de Philippij- nen hebben zondag op 500 mijl ten noordoosten van het eiland Luzon tien opvarenden ontdekt van het Fhilippijnse vrachtschip, „Lepus" (2.294 ton), dat de dag 'tevoren in een. wervelstorm terecht was geko men, - De vliegtuigenwierpen reddings vlotten en levensmiddelen uit, die door de schipbreukelingen konden worden bereikt. Van het vracht schip en de overigen van de 37 op varenden heeft men geen spoor kunnen ontdekken. de prinses hiervoor het bewuste pand beschikbaar. Het is met hulp van particulieren, kerken, instel lingen en overheidslichamen voor de nieuwe bestemming verbouwd en ingericht. Vorige maand hebben de eerste vijftien vluchtelingen er hun intrek genomen. De overige zeven zyn op het ogenblik, nog in China maar zullen de komende maanden naar Nederland komen. Het ligt in de bedoeling, naarmate er ruimte beschikbaar komt, vooral Europese vluchtelingen uit China op te ne men. die daar in uiterst moeilijke omstandigheden leven. Kort na hun aankomst zijn de te genwoordige vijftien bewoners en beryoonsters - van wie de oudste 95 jaar is in het aangrenzende paleis op bezoek geweest bij de prinses, die later op haar beurt in „Huize Voorhout" een tegenbezoek aflegde. De voorzitter van de commissie van beheer van het tehuis heeft tij dens een ontvangst dank gebracht aan de hoge initiatiefneemster, die er voor gezorgd heeft dat nu aan oude mensen, die sinds 1920 voortdurend zwervend waren een. veilig verzorgd tehuis kan wor den geboden. De vluchtelingen zijn voor het overgrote deel van Russi sche origine. De -directrice van het tehuis is zelf ook vluchtelinge en óók ven Russische origine. Zij ver blijft sinds 1948 in oris land. De exploitatie van het tehuis zal geheel geschieden uit vrijwillige bij dragen. (Advertentie IMj Sunday Pictorial LONDEN. De Sunday Pictorial houdt In een artikel in het laatste nummer vol, dat mr. dr. Van Maas- d^k degene Is, op wiens inlichtin gen de verslaggever Victor SimazÜu geruchtmakende artikel- over een complot tegen koningin Juliana ba seerde. „De moed zonk mr. Van Maasdijk in de schoenen, toen. de Sunday Pictorial de feiten publiceerde, "die hij gaf." zo zegt het blad, dat ver der nog schrijft, dat verslaggever Sims de indruk had gekregen, dat de heer Van Maasdijk, hoge prijs had gesteld op publikatie van de „waarheid, die door de Nederland se bladen niet wordt gepubliceerd". DIT IS d« mauler om verstopping to «verwinnen: Drink 's morgens vroeg s avonds voor het naar bed gaan eea glas water en ga op een rast uur van de dag naar het tollet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - Ze week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Doarna niets meer Want Carters Leverpllietjea zorgen voor de galtoevoer die nodig ls om het voed sel beter te verteren en de darmen t* ontlastenzo maken bovendien dat do ingewanden daama op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilfeijes u hele- maal van hardlijvigheid af, nis een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten. oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nog een» verstopt raken, dan zijn een paar Carter» pilletjes voldoende om u vlug weer op tehe'pca- vraag naar CARTERS Leverpilletjes -1120 per Bacon. LEIDER GEPAKT Strijd van Mau Mau ten einde NAIROBI. Een Britse patrouPIe heeft zondag Dedan Klmathl, de leider van de Mau-Mau !n Kenia, gevangengenomen, Klmathl, die aan het been werd gewond, werd aangehouden, toen bü op ongeveer 200 km ten noorden van Nairobi zfjn toevlucht wilde zoeken in een reservaat van de Kikoejoee. Door zijn gevangenneming is er m feite een einde gekomen aan de verzetsbeweging van de Mau-Mau tegen de Britten. Volgens de Brit» opperbevelhebber in Kenia, gene raal Lathbury. ls ér nog slechts een driehonderdtal leden van deze be weging op vrije voeten,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2