Verwarring in Boedapest na vertrek der Russen liet kanon Radio en televisie dienen actualiteit zoveel kinderen slachtoffer van verkeer als van infectieziekten Veiligheidspolitie vlucht in paniek CAPTAIN GRANT Bruyns „Lasse Lanta in Kinderboek-1955 Verkeer eist Illusie WHO voert internationale Veilig- Verkeersactie Hogere rechten op benzine en gedistilleerd {{schaf fing subsidie op suiker en melk Iwan Smirnoff ten grave gedragen RflBEMil Britse aanvallen °P Egyptische doelen ™erden door 1 Stoom op met Brandwonden j Kïoosterbaïsem vier doden Nederlanders beschermd in midden-Oosten SANOSTOL RISSE IVERE LUCHT Ook onrust in Roemenië? Prof. dr. Beel commissaris radiowezén Arrestaties in Oost-Duitsland Vanavond: Tel Aviv aan de lijn k LANGE STERKE NAGELS ■jiiderüag 1 november 1956 3 Verlicht Baby's idtl"!* KOU terwijl VapoRub V\U.C,VN\ N C\0?6CE Vsrramel de 180 schaopi- pioa'jss, Een prachtig, album if in d« maak. Regering stelt voor DEN HAAG. Binnenkort zal en wetsontwerp worden Ingediend, vanriB een verhoging van het bij ionder invoerrecht op benzine ei een verhoging van de accijns op ge distilleerd is voorzien. Dit deelt mi nister Hofstra mede in zijn Memorie van Antwoord op de algemene fi nanciële beschouwingen over de rijksbegroting 1957. Een ander wetsontwerp zal beogen de thans bestaande tijdelijke vrijstel ling van omzetbelasting voor textiel, produkten met ingang van 1 januari 1957. definitief te maken. De vrijstel ling van omzetbelasting, op. i_avervallen suiker zal echter komen te vervallen.' De minister deelt mee, dat de ver hoging van de rechten op benzine en van de accijns op .gedistilleerd, het gevolg zijn van de vrijstelling van de omzetbelasting op textiel. De re gering ziet zich namelijk genood zaakt de middelen op korte termijn te versterken. In verband met de daarmee.ge moeide belangen van woningbouw en mede ia verband, met het huur- vraagstuk, acht de bewindsman het niet wenselijk, dat - de rentestand nog verder stijgt. Minister Hofstra is voorts van mening,, dat ook de over heid haar aandeel in de beperking van de bestedingen zal moeten leve ren. Hij schat de wenselijke vermin dering van het tekort op de rijksbe groting ten opzichte van de ontwerp begroting op ca- 400 a 500 miljoen gulden op jaarbasis. Consumentensubsidies op suiker en melk wil de minister thans spoe dig afschaffen. PALMA DE MALLORCA. - fwan Wassiliwitsj Smirnoff, de be roemde Nederlandse piloot, is gis teren begraven op het katholieke kerkhof van Palma. De eenvoudige plechtigheid werd bijgewoond door de notabelen van Mallorca, onder wie zich de Nederlandse vïce-con- sul Mariona Puigserven bevond. Een requiem mis werd opgedragen in de, kapel, van hst kerkhof. De weduwe van Smirnoff, de in Ame rika geboren Nina Redwood was bij de begrafenis tegenwoordig. Het echtpaar woonde sinds 1951 in Mal lorca.' V"' BOEDAPEST Woensdag Eindelijk is het duidelijk: de laatste Rus- slBche eenheden zijn bezig, de stad te verlaten. OmatreekB de middag kwa men de tanks, die de wacht gehouden hadden om het hoofdbureau der communistische partij, het hoofdkwartier der geheime staatspolitie en het parlementsgebouw in beweging en stelden zich op voor de aftocht. Omstreeks drie uur reden de laat- sten door de buitenwijken. De af tocht betekende nog altijd niet het einde van het bloedvergieten, want overal in de stad joeg het Hongaarse leger op de laatste resten van de ge heime politiemacht. De strijd waarin ook de verzets bewegingen een werkzaam aandeel hebben, wordt met onbeschrijfelijke bitterheid en hardvochtigheid voerd. Waar de mannen van A.V.H. gevonden worden, wordt tot het bittere einde hun bittere ein- i gevochten. Drie AVH-ers werden gevonden in het AVH-bureau bij de grote ketting brug. Het Horigaarse leger reed de deur van het huis met een pantser wagen aan splinters, toen barstte het mitrailleurvuur in het gebouw los. Kort daarop werden de drie lijken op straat geworpen. Voorbijgangers spuwden erop... In de toren van de protestantse kei*k op het Calvijn-plein werden er later nog meer gevonden. Soldaten en nationalisten bezetten de aangren zende gebouwen, schoten,uit vensters en wierpen handgranaten. Ook daar eindigde eindelijk de tegenstand. De lijken der AVH-ers werden aan de Advertentie LM.) Vprvolj; van pag. 1 VERLOREN is in eik geval voor het ogenblik de goede en zo hard nodige solidariteit van de Westelijke Grote Drie. Amerika heeft afstand genomen van het Brits-Franse optreden. Natuurlijk zit daar ook in de wens, zich vóór de presidentsverkiezingen te onthouden van allés, wat de naam van Eisen hower als man des vredes. zou kun nen schaden; doch het is toch wei iets meer dan dat. Amerika is niet gesteld op ondernemingen, die naar kolonialisme rieken of als zodanig kunnen worden uitgelegd. Amerika heeft zich aan het handvest willen houden. Het is nog niet zoyex, dat het de Verenigde Naties ziet als een schertsvereniging. Het meningsverschil is hoogst be treurenswaardig en men kan slechts hopen, dat het niet noodlottig blijkt te 'zijn. Wel valt op te merken, dat de Amerikaans-Russische solidariteit in de Veiligheidsraad van zeer toe vallige aard was. Het feit tekent ech ter de situatie. Vraagt men, wat Engeland en Frankrijk wensen, dan luidt het ant woord zonder twijfel: de val van Nasser en diens vervanging door een minder autoritaire en meer tot over leg geneigde figuur. Van een wijzi ging van het regime verwachten de heide landen dan natuurlijk de mo gelijkheid, over het Suez-kanaal tot' een redeiijfcj oplossing te geraken. En de bedoeling zal verder wel zijn, eindelijk wat orde op zaken te stellen in het Midden-Oosten. Het valt he laas niet te ontkennen, dat dit de hoogste tijd isI Vervolg van pag. 1 herinner me geen zwaarder gaval van agressie dan hetgeen vandaag tegen Egypte geschiedt," zei hij. Hij zond ook boodschappen- aan Dulles en Eisenhower. De Zweedse minister-president, Erlander, heeft in het parlement verklaard dat hoe groot de sym pathie voor Israël ook is de Is raëlische aanval moet worden be ëindigd. Hetzelfde verklaarde de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Lange. Hij ontkende echter, dat Noorwegen na Engeland de belangrijkste gebruiker van het Suezkanaal op dit moment zou overwegen zich uit de gebruikers organisatie terug te trekken. Alle Arabische staten treffen .voor bereidingen voor een conferentie waarop een gemeenschappelijke ge dragslijn zal worden vastgesteld in het conflict van Egypte, met Enge land, Frankrijk en Israel, Na Jordanië, Irak, Syrië en Saoedie- Arabië heeft ook thans Libye de noodtoestand afgekondigd. Zwermen Jordaanse jongelui hebben zich reeds gemeld als vrijwilligers. In Syrië vragen de buitenlanders zich bezorgd af, of de Syrische arbeiders thans hun drei gementen zullen uitvoeren om de Britse olieleidingen en -installaties in de lucht te laten vliegen. Zij had den gezegd dit te zullen doen bij een Britse aanval op Egypte. Volgens het Franse blad „Le Mon de" wordt te Algiers het vertrek van „talrijke, troepen naar het Mid den-Oosten" voorbereid. Het blad meldt, dat de Franse zevende snelle gemechaniseerde, divisie en een uit Fransen en Britten bestaande tacti sche groep van 50.000 man worden ingescheept. Het grootste slagschip van de Fran se vloot, de 38.750 ton metende. „Jean Bart", vertrok woensdag uit Algiers met troepen naar het Mid den-Oosten. Intussen wordt in Engeland ook het vervoer van troepen naar het Midden-Oosten versneld. De wegen naar het vliegveld Southend zijn vol militaire konvooien. Transport vliegtuigen vervoeren1 troepen naar Nicosia op Cyprus. De Australische premier, Robert Menzies, heeft donderdag meege deeld, dat Australië de Brits-Franse actie in het midden-Oosten steunt. Hij verklaarde dit in het huis van afgevaardigden. De Nieuw-Zeeland- se premier, Sidney Holland, heeft verklaard dat1 hij volledig vertrou wen heeft in de Britse bedoelingen wat betreft de actie in Egypte. voeten aan lantaarnpalen gehangen. In de Rakoczi-straat kan men de lijken zien hangen van AVH-ers, die enkele dagen geleden' gedood wer den. En zoals het hier ging, gaat het in de gehele stad. Intussen is men bij .de Kilian-ka- zernes begonnen, met het opruimen van de sporen van de strijd. Eenvou. dige houten doodkisten staan in lan ge rijen langs het trottoir. R.ussen en Hongaarse helden liggen, in de dood gelijk, naast elkaar. Er is een kleine kist bij, waarin men het 14-jarige meisje gelegd heeft, dat alleen drie door tractoren getrokken kanonnen in brand, gestoken heeft, en daarbij zelf omkwam. Met het einde van de gevechten is de grote verwarring, gekomen.Voor het parlementsgebouw stroomden 2.000 betogers samen, die in koor riepen: „De moordenaarsregering moet. aftreden. ,Wij willen Nagy. niet. Wij willen daden." Ondertussen hield uit eenvenster van een bovenver dieping een lid van een der vele „bevrijdingscomité's een onverstaan bare rede tot de menigte,op het zelfde ogenblik snelden door de zij deur van het gebouw regeringsper sonen in en uit zonder zich van het misbaar iets aar. te trekken. Ergens anders stroomt de menigte samen om tc kijken naar het neer halen van dc Sowjct-ster op het ge bouw van de Arbeidersclub, het voormalige ministerie van Land bouw. Men schreeuwt en hoont. Bij het enorme vredesmonument, worden de twee standbeelden van Russische soldaten, omgeworpen en de heuvel afgerold. Bij de kettingbrug proberen arbei ders met een brandladder de Sowjet- sterren'te verwijderen van de brug- getorens, maar het blijken betonnen sterren te zijn en. er. komen slechts wat krassen op. In "Vaczï Utca en de Rakoczi straat roken: de puinhopen nog van de Russische boekwinkels. AMSTERDAM. Cor Brnyns bock „Lasse Lanta" Is uitgeroepen tot „Kinderboek-1955'1, Dit is- be- slotefl door een jury, benoemd door de Commissie voor de Collectieve Propaganda voor het Nederlandse Boek, die bestond uit Rie van Ros- sum, mej. M. Bruyn, pater H. Hel- mer, Dirk Daalder en Han Hoekstra. Dit werd op de openingsmiddag voor de kinderboekenweek in het nieuwe De La Mar-theater te Am- Tonnen boeken, platen.schilderijen I sterdam meegedeeld door de Voor- (Advertentie ÏM.) Voor U, verwende virginia-roker, heeft CAP TAIN GRANT de staatsietrap uithangen. All aboard - en geniet van een zeldzaam lekkere Virginia. EXTRA: op elk pakje cc scheepsplaatjc in prachtige kleuren! Lange rijen staan te wachten op de punten, waar brood wordt uitgedeeld. De auto's uit de provincie, die het brood komen brengen, zijn nauwe lijks aangekomen of.de lading is reeds uitgedeeld. De winkels en lan taren zijn nog dicht, maar hier en daar zijn fabrieken weer begonnen. (Advertentie LM.) 1 KIoosterbaLsem zuivert en ge- I heest de wond. bevordert de g7oei van een nieuwe. huid. "geen goud so goed" ,-J BEESD.De 47-jarige jachtop ziener D. van Dijk, die met zfjn rij wiel de rijksweg Den Bosch-Utrecht wilde oversteken, ls woensdagmid dag door een uit Den Bosch nade rende personenauto gegrepen en op slag gedood. Heerlen De 52-jarige wijkver pleegster. zuster Theresulla (mej. Van Esch) van het' mgr. Savelberg- klooster is op de Heerenweg te Heer- lerheide met haar bromfiets' tegen een lichtmast gereden. Zij overleed ter plaatse. Grootebroek. Gisteravond is de heer K. Lub uit Enkhuizen by het oversteken van de provinciale weg, nabij de Raadhuisstraat dóór 'n pas serende luxe! auto aangereden. Het slachtoffer wasop slag dood. Hengelo. Vannacht is in hét r.-k.-ziekenhuis overleden het ze venjarige Ambonese meisje Sylvia von Vüstenrecht. dat woensdag avond in de Enschedesestraat wérd aangereden door eenauto. heer Chr, Leeflang. Het boek is uit gegeven, door uitgeverij Ploegsma te Amsterdam. De jury kwam bij haar onderzoek tot de conclusie, dat bijdeproduktie van 1955 evenals bij die van 1954 uiteindelijk slechts één boek voor bekroning in aanmerking kwam, al deden zich bij deze keuze meer moei lijkheden voor dan het vorig jaar. De opvatting van één'van.de jury leden, dat geen enkel boek voor bekroning in aanmerking kwam, werd door de andere leden niet ge- deeld. Wel. was men'het er over eens, dat op enkele uitzonderingen na, ook dit. jaar weer de didactische en moralistische waarden boven de ar tistieke kwaliteiten prevaleerden, wat ook uit de boekverzorging bleek. Het zijn echter juist die artistieke DEN HAAG „De Nederlandse regering, overvallen door de radio berichten over de gebeurtenissen in Egypte, volgt de ontwikkeling met spanning en grote ongerustheid". Aldus is gisteravond verklaard van de zijde van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Van officiële zijde voegde men hier aan toe. dat de Nederlandse regering, mede in overleg met ver tegenwoordigers van Nederlandse scheepvaart- en, luchtvaartmaat schappijen, alsmede mert de diploma tieke en consulaire vertegenwoordi gers, voortgaat alles in hefc werk te stellen wat in haar vermogen ligt om de Nederlanders en de Neder landse belangen in het Midden Oos ten te beschermen. Van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken herinnerde men overigens aan het reeds eerder bekend gemaakte standpunt van de Nederlandse regering, dat naar haar mening kwesties als deze in de Vei ligheidsraad dienen te worden be sproken om tot een oplossing te ka men. kwaliteiten, die in een kinderboek, waarop zo speciaal dé aandacht wordt gevestigd als bij een bekroning het geval is, niet mogen ontbreken, meent de jury. Naar het oordeel van de jury wordt in Lasse Lanta een interessant beeld gegeven van het leven der Lappen door een auteur,- die gedu rende een groot aantal jaren een diepgaande studie heeft gemaakt van hun 2eden en gewoonten. In pedago gisch opzicht kan dit boek van bete kenis zijn voor de karaktervorming van jonge mensen. (Adve-tentie IJA.) (Advertentie f.M.J Ook deze maand - elke dag Geef Uw kind méér weerstand n» deze zon-srme Zomer het héérlijke levertraan product, (met vitamines Ai B, Cen D) bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers ood AT 0 RE WENEN- Volgens reizigers uit Roemenië, die woensdag in Wenen zijn aangekomen, hebben, zich en kele dagen geleden te Cloej inci denten voorgedaan tDen studenten betoogden voor afschaffing van de Marxistlsch-Lenirüstische cursussen en vervanging van 't Russisch door Frans. Er werden arrestaties ver richt. Ook in de Roemeense hoofdstad Boekarest werden mensen aange houden. Brits schip „Wimbledon" in moeilijkheden DEK HAAG Het Britse schip „Wimbledon" (1.600 brt) is woens dag onder de Britse kust nabij Bla- keney door de bemanning verlaten. Het schip maakte water. De kapitein, diaover boord was gevallen, bleek, toen hij door een ander schip aan boord was genomen, te zijn. overleden. DEN HAAG. - Te rekenen van 29 oktober jl. is prof. dr. L. J. M. Beel benoemd tot regeringscommis saris voor het radiowezen. Hiermede wordt voorzien In de vacature, ontstaan door het verttek naar het buitenland van de vórige regeringscommissaris, mr. L. A. Kesper, op 15 oktober 1955. Na het vertrek van mr, Kesper heeft de mi nister van o. k. en w. mr. A, W. Schade van Westrum, hoofd van de afdeling radio, televisie en pers van genoemd ministerie, tijdelijk belast rrfet de leiding van het bureau, van de regeringscommissaris voor het radio wezen. BERLIJN Oost-Dnltsland heeft de arrestaties bekend gemaakt van 73 „Westerse agenten"'in een veilig heidscampagne tegen een mogelijke revolutie van Hongaars type. Woordvoerders van de regering hebben tijdens een persconferentie in. Oost-Berlijn meegedeeld, dat' de beweerde agenten gehuurd werden door Westduitse en Amerikaanse „miljonairs", die het communistische, regiem omver wensten, te werpen. Inmiddels heeft het "West-Berlijnse onafhankelijke blad „Der Abend", meegedeeld, dat de Hongaarse revo lutie een paniek veroorzaakt heeft onder de Oostduitse leiders en uit gelopen is op een golf van arresta ties in de geheime politie zelf. _J?EN platitude is een zo onbetwiste waarheid, dat het van slechtm smaak getuigt er medé te goochelen, „Och, het lenen gaat snel..." Dat zeg je niet. Dat wéét je hoogstens. Een mooi ranzig eiempi'flar is ook! „Wat blijft er weinig over van onze jeugdillusies..". 1 In behoorlijk gezel -chap kun je dat echt niet als een parel van je moede lippen laten tuimelen, zonder je te blameren. Maar 't blijft waar. Ik merkte het gisteren nog t» Den Haag, de stad waar ik de eerste 33 jaar van mijn snaaks leven heb mogen door- brengen. Per tram over de Vijver- berg geëxpedieerd, zap ik mee een schok, dat ze in de vijver een'hou- ten bruggetje hadden aangelegd naar het eiland. En op het eiland Ja, u kent het toch? Het is een zinloos, klein, rond schijfje autonomie midden in hei water dat doet denken aan de eiland jes, waarop schipbreukelingen in moppenbladen elkander het leven zo zuur maken. Zit mijn kinderjaren speelde het een romantische rol in mijn verbeel ding, want het was dichtbegroeid met bomen en struiken waardoor heen je, als je goed keek, de contou ren van een moe, oud huisje kon zien schemeren. Vaak droomde ik dat ik er, in een onwerkelijke maan nacht, vastberaden heenroeide, net als. Dik Trom onbevreesd voor spo ken. Mensen of doorzichtige gestal ten vond ik op het eiland niet. Maar wel een ijzeren kist vol documenten die éindelijk opheldering verschaften over kwesties, waarmee de samenle ving al lang zat te tobben. Mijn por tret kwam in alle couranten en de burgemeester ontving mijten sf ad- huize, om de dank uun de stad be wogen te verklanken. Maar hoe fijn tjes luidde mijn antwoord: Geen dank, burgemeester. Ik heb hei graag gedaan voor mijn mede- mensen." „Een bijzondere jongenmom pelde de magistraat, niet zonder ont roering. Door een juichende menigte reed ik in een open calèche naar huts, wel wuivend met de hand, „maar toch eenvoudig blijvend van hart. En des anderen daags zou ïk gewoon naar school gaan met mijn versleten tasje. Ook daar wilde men mij nuldigen. Doch. ik sprak met een kort gebaar: „Neen, hei is genoeg geweest. Nu moet er weer worden aangepakt" En het voorbeeld gevend, boog ih mij studieus over mijn sommen Goed, dit is allemaal niet doorge gaan. Maar ergens blijf je toch geloven in zo'n eiland. Ik heb er altijd dro merig naar gekeken en het is mij onmogelijk geweestvan harte mee te lachen als de kranten in Den Haag het telkens weer in hun April-mop pen betrokken. Voor mij bleef het een romantische, plek, een paradijse lijk vluchtoord midden in de boze wereld. Je zou er je kunnen vestigen ïater, als grijze zonderling. Maar. och.. Over die houten brug zijn gemeen te-mannen met bijlen en messen op gemarcheerd en zij hebben't eiland kaal geschoren als een groenEen domme, blote krentebol van aarde ligt daar nu.midden in het toater. Je ziet bet zo: daar kan geen enkele illusie meer op gedijen. De conducteur, die mijn blik ge volgd heeft voltooit het vernieti gingswerk, door'te zeggen: Ja, het moest wel eens. 't Zat vol ratten.",- KRONKEL. (Advertentie IM.) DEN HAAG. In Neder land sterven drie maal zoveel kinderen door ongevallen als door infectieziekten. De cate gorie „ongevallen" eist hier meer kinderlevens tussen een en veertien jaar dan enige an dere doodsoorzaak. Diit staat vermeld in een studierapport, dat op verzoek van de regerin gen van Nederland en Zweden is opgesteld door een aantal deskundigen van de "Wereld gezondheidsorganisatie. Uit dit onlangs verschenen rapport blykt dat in de laatste jaren in vele landen d^kindersterfte aanzienlijk is gedaald, doch dat het aantal dode» lijke ongevallen met kinderen daar entegen een scherpe stijging vertoont. De deskundigen van de "Wereldge zondheidsorganisatie zijn tot de con clusie gekomen, dat vele van deze ongevallen vermeden kunnen wor den. De Wereldgezondheidsorganisatie zal een grootscheepse actie beginnen ter voorkoming van ongevallen met kinderen. Het rapport van de studie groep van de Wereldgezondheidsor ganisatie heeft daartoe een aantal pr^entieve maatregelen voorgesteld. Maatregelen van opvoeding en pro paganda nemen daaronder een be langrijke plaats in. Tevens wordt ge wezen op mogelijkheden ter voorko ming van dodelijke ongevallen door verdrinking, verbranding, - drinken van vergiften, etc. Bij de voorlichting over de gevaren voor kinderen zal men niet alleen de jeugd zelf op deze gevaren moe ten wijzen, doch bierbij zullen ook de ouderen moeten worden ingescha keld. In de eerste plaats natuurlijk de ouders, de onderwijzers en de jeugdleiders, doch verder evenzeer de gewone weggebruikers, de speel goedfabrikanten, de stedebouwkundi gen,'de architecten, de verkeersdes- kundigen, de artsen, de apothekers en drogisten, etc. Politierapporten en medische ver-, klaringen tonen aan,- dat het groot ste deel van alle jeugdongevallen had kunnen worden voorkomen door een betere voorlichting en door grotere oplettendheid zowel van de kinde ren als van de ouders en opvoeders. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft deze zaak na het appèl' van de Nederlandse en Zweedse regerin gen van zo groot belang geacht, dat zij haar actie dienaangaande oen jaar heeft vervroegd. HILVERSUM. Zowel bij de radio als bij de televisie wordt door journaal, en nieuwsdiensten onder hoogspanning gewerkt, om luiste raars en kijkers zo spoedig moge lijk van de jongste ontwikkelingen op de hoogte te kunnen brengen. De omroepverenigingen werken op dit punt zeer nauw samen. Zo wer ken de door de N.C.R-V, uitgezon den reportera Alfred van SpTang en Link van Bruggen niet uitslui tend voor deze omroep. Hun telefo nisch doorgegeven reportages zul len ook in de andere programma's zo spoedig mogelijk na ontvangst worden uitgezonden. Van Sprang,- die gisteravond uit Györ sprak, wordt vanavond Boedapest aan. de lijn verwacht. Met Link van Bruggen, heeft men eergisteren, toen hij op Cyprus ver bleef, het laatste contact gehad. Hij zou toen trachten, als correspondent bij de Britse troepen gedetacheerd te worden of anders naar Israël te reizen. In de N.CR.V.-radiokrant zal van avond o.a. een. gesprek met een Ne derlands journalist in Tel Aviv, waarschijnlijk de heer Hamburger, worden uitgezon den. Aanvanke lijk waren er bij de- VJAR.A. plan nen, om Jan de Troye naar Is raël te sturen. Nu de omroepverenigingen een xneenschappelijke reportsge,.poöT' gevormd hebben, heeft men hier van afgezien. Uiteraard wordt in spanning op de eerste berichten uit het Midden-Oosten gewacht. De A.V.R.O. heeft vanmiddag na de nieuwsberichten van kwart over één een telefoongesprek mét zijn Weense correspondent dir. Grêite- mann, die sinds zondag in het Do- nauhotel te Boedapest verblijft, "uit gezonden. De heer Greitemann ont kende. toen reporter Wim Ruth hem daarnaar vroeg, het bestaan van een. „ijzeren kordon" van de Russen om de Hongaarse hoofd stad. Het gesprek zal, vanavond om 10.40 nogmaals uitgezonden worden. De kwaliteit van de radio-repor tages zal doorgaans slechter zijn dan mén gewend is. De reportagedien sten willen nl. geen enkel risico lopen, er worden niet éérst speciale" muzieklijnen aangevraagd, alle bin- nenkomende gesprekken van buiten landse correspondenten worden rechtstreeks van de gewone telefoon lijn opgenomen. Van. de technici wordt hiervoor uiteraard grote in spanning vereist. Ook de Wereldomroep „speelt mee" in de pool van de omroepver enigingen. Een medewerker van zijn Engelse dienst, de heer Keers, is op eigen risico naar Hongarije gereisd. Carel Enkelaar, de hoofdredacteur van het NTS-journaal konden, wij vanmorgen niet. aan de telefoon krij gen, omdat hij voortdurend inter nationale gesprekken voerde. De heer v. d. Dool, hoofd van de pro- grammadienst der Nederlandse Tele visie Stichting, was vol lof over de grote "medewerking van de jonge Oostenrijkse beeldradio. Het was een van haar reporters, die de voortref felijke filmopnamen in Györ en Boe dapest, die gisteravond nog eens werden ^uitgezonden, maakte. In wëenen is onmiddellijk aan het Ne derlandse verzoek om een extra kopie van d'e film voldaan, zodat hij dezelfde dag nog gedraaid kon wor den. Met de BBC-tole visie wordt ge regeld contact onderhouden, opdat men zo spoedig mogelijk de beschik king kan krijgen over eventuele reportages uit het midden-oosten. In de.commentaar bij de journaalfilms, die in deze dagen „live" wordt uit gesproken, wordt, steeds het laatste nieuws verwerkt. De VPRO last vanavond in hei. door haar verzorgde tv-programma een gesprekje met een in Nederland verpleegde Hongaarse vluphteling in. Advertentie IJtf.J Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijf tin „Woman and Beauty"; - „Nagels die breken f NA 3 en splijten hebben behoefte aan een spe-"v cfale olie. genaam_ NnNale. dia onder da nagelriem doordringt, anelle groei bevordert en broosheid voor kom tNu ook In Neder land - 1.80 per flacon. WEKEN maakt br cat nageU lUrk

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2