Murray vist met dynamiet Israel verdedigt Sinaï tegen welke aanval ook Tekorten niet te dekken alleen door lagere overheidsuitgaven H NIEUWE TOESTAND Fransen teleurgesteld over Britse houding „Ik wil niets zeggen over Russische agressie in Egypte en Europa" Wijze zelfbeperkingook voor bedrijfsleven nodig RECHT VN-macht moet oude bestandslijn bezetten VASTBERADEN BEN GOERION: MINISTER HOFSTRA IN TWEEDE KAMER: HAMMARSKJöLD IN VN.. Tien pet minder olie en benzine voor Britten Duitse grenzen open voor 3000 Hongaren Nederlandse en Deense bergers naar Egypte? Avontuur in Abessijnse leeuwenkuil BEZORGDE EDEN IN HET LAGERHUIS: Jordanië beschiet een Israëlisch vliegtuig Dr. Drees zendt gelukwens aan Eisenhower Donderdag 8 november 1956 3 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In een door vriend en tegenstander bewonderde maiden speech heeft de nieuwe minister van Financiën H. J, Hofstra woensdag middag in de Tweede Kamer verklaard, dat iedere vorm van financiering nm te ontsnappen 3an de budgetaire moeilijkheden waarvoor het Kijk staat, door de regering volstrekt wordt verworpen. Het land worstelt met een tekort van 5Ö0 miljoen op de betalingsbalans voor 1957. IVlen vindt hetzelfde bedrag terug als het ondekbaar tekort op dc begroting voor 1957. De regering wacht op het S.E.R.-advies over de tc volgen bestedings- poHtiek, maar minister Hofstra gaf reeds nu te verstaan, dat een uitweg uit de moeilijkheden in vele richtingen tegelijk moet worden gezocht. De k.v.p.'er Lucas voerde hy te gen dat door vermi idering dei* over heidsuitgaven alleen het tekort niet te dekken zal zijn. De socialist Von deling ontnam hij de illusie dat al leen door belastingverhoging het te kort zou worden TWEEDE KAMER L overbrugd. Minis ter Hofstra gaf duidelijk te ver staan, dat behalve de reeds inge diende belasting- ontwerpen, eerlang andere belasting verhogende voorstellen zijn te ver wachten. terwijl hij denkt aan ver mindering van investeringen waar van het rendement eerst op langere termijn optreedt. Minister Hofstra toonde zich bij zonder ongerust over de schaarste aan geld op de kapitaalmarkt. .Ter wijl de overheid volgens het huidige budget 900 miljoen nodig zou heb ben om het tekort te dekken, kan zij op niet meer dan 400 miljoen reke- nen. „Ik doe een dringend beroep op 7 N een geagiteerd sukkeldrafje -* kwam de heer Fop te Zaandam het perron oplopen en vroeg aan de conducteur, die de laatste deur van de op pertrefc staande trein net wil de stuitenr Js dit Amsterdam, meneer?" „Nee. Zaandam," antwoordde de man. In verwarring deinsde de heer Fop terug „O, ik moet naar Amsterdam", zei hij zacht, ,J)anr gaan we wel héén," sprak de conducteur, JTaar dit hier is Zaandam, hè" 't Was een grap geweest. Blozend struikelde de heer Fop alsnog de trein binnen. De mensen op het bal kon grinnikten en keken met spot tende verachting naar het vale oude mannetje met de enorme ui leb ril, waarachter een der ogen onmisken baar utt de koers was geraakt. De heer Fop lachte maar zo'n beetje terug. Dat deed hij eigenlijk altijd Bij voorbaat. Want hij werd veel be spot, omdat hij zo scheel keek en, als teenganger, hobbelig liep. ats een. kameel- Toen hij in Amsterdam zijn straat in kwam keken de kinderen op uit hun spel en zongen, net als elke middag: „Scheetje beef... scheet je beef scheetje beefGlim lachend stak hij de sleutel in het slot en liep de muf -ruikende trap op. Boven wachtte de hond van de hospita^ blij kwispelstaartend. „Dag bengel, dag lieve bengel," zei de heer Fop. Jk breng u dadelijk thee, hoor", 7ïep de hospita uit de keuken. „Patent, juffrouw, dat is patent." 't Was een woordje dat hij zich had aangewend patent. Hij ge bruikte het oofc vaak tn zijn vak, als htj mensen tot kleine verzekeringen trachtte over te halen. Glimlachend nog steeds, liep de heer Fop de trap naar de tweede verdieping oo, ging zijn kamer binnen, deed de deur cp NEW YORK SeeretarN-generaal Hammarskjold heeft vannacht in de Algemene Vergadering meegedeeld, - dat de voorgestelde politiemacht slot en naaide diep adem. Daeetis haar werk zal moeten beginnen in veranderde z'rt hele wezen. De bange het gebied dicht bjj het Suezkanaal, de lagere publiekrechtelijke licha men en op het particuliere bedrijfs leven, bij hun beroep op öe geld markt een wijze zelfbeperking in acht te nemen. Doen zij dat niet, dan moet een situatie ontstaan, waarin veel sterker dan nu noodzakelijk Is, zal moeten worden ingegrepen," zei minister Hofstra. Maatregelen ter vermindering van de bestedingen in de investerings sector zijn echter ook reeds op dit ogenblik onvermijdelijk. Niet alleen de onmogelijkheid voor de overheid om geld te lenen in zodanige mate dat het tekort op de begroting ge dekt wordt, dwingt daartoe. Het te kort op de betalingsbalans stelt de zelfde eis. De minister verwerpt de suggestie de rentevoet nog meer te doen stijgen. Iedere half procent renteverho ging betekent b.v. een huurverho ging van één gulden per week, het geen een opwaartse druk op de lo nen, een bedreiging van een export positie en een stijging van de over heidsuitgaven uitlokt. Minister Hofstra verklaarde, dat het voeren van een „gez'ond geld politiek" een essentieel onderdeel is van de regenngspolitiek. In dat ka der moet men krachtige overheids maatregelen verwachten. In antwoord op kritiek van vrijwel de gehele rechterzijde, die had aan gedrongen op het verminderen der overheidsuitgaven, antwoordde mi nister Hofstra, dat men er langs die weg niet uit zou komen. Jarenlang heeft er een onderschatting van de behoeften op alle gebied plaatsge vonden. Daardoor is men steeds ver der ten achter gekomen t.a.v. wo ningbouw, scholenbouw, en als het niet anders wordt, straks by de toe passing van de atoomenergie. Het huidige budget leent zich niet voor al te veel schrappingen of tem poriseringen. De heer Lucas (k.v.p.) heeft op de defensie-uilgaven kritiek geoefend. Geen'zinnig mens zal na wat zich nu in Hongarye heeft afge speeld, kunnen betogen dat het ge rechtvaardigd is, onze defensiebij- drage te verminderen. Min of meer bij verrassing ver klaarde minister Hofstra voorts aan de Kamer, dat hij anders dan zyn vorig jaar als Kamerlid ingenomen standpunt zou hebben doen. vermoe den de commissie die de wijzi ging van de comptabiliteitswet voor bereidt. ook had verzocht na te gaan, op welke wijze de Kamers efficiënter toezicht kunnen houden op het fi nanciële doen en laten van de over heid. „Het is mij reeds nu gebleken, dat een beter kostenbesef m bepaalde delen van de overheidsdienst zeker wenselijk is. Hoewel ik vorig jaar vreesde voor doublures met name van het werk van de Algemene Re kenkamer. heb ik de commissie ver zocht na te gaan. of een speciaal ap paraat van de Tweede Kamer wel licht niet toch op nuttige wijze kan worden ingeschakeld," verklaarde minister Hofstra. Vervolg van ("tg- I heden o\er de schuldvraag te rap- poiteien. Bij gelegenheid bemoeide de Veiligheidsraad cr zich ook wel mee; alleen nooit met het vaste doel, aan de ongeregelde toestand defini tief een einde te maken. ET ogenblik daartoe is tiu gekomen. Het is zeer be treur ens waai dig. dat Brits- Franse en Israëlische acties h iet voor de grondslag hebben ge legd, maar dc organen der V.N. heb ben dat aan zichzelf te wijten. Er moet een vrede komen in het Mid den-Oosten. Egypte, Jordanië, Syrië en de Libanon zullen er thans niet aan ontkomen, met Israëliërs aan één tafel plaats te nemen. Het is de vraag of Israël voor het gebi uikmaken van het Suezkanaal Egypte nog nodig heeft. Het is een punt, behorende bij het recht tot het bevaren van deze waterweg door schepen van alle' landen. Maar Egypte zal wel de vrije scheepvaart moeten toestaan in de Golf van Aka- ba en afzien van de economische bojcot van Israël. En al zal de Sin a woestijn wel niet Israëlisch worden, het is toch de vraag of Israël zich zal terugtrekken uit de kuststrook van Gaza. Tenslotte is het nodig, een rege ling te vinden voor de 'Arabische vluchtelingen. De V.N. hebben al lang geld en technische hulp aange boden voor „een definitieve vestiging van deze on gelukkigen in de Arabi sche landen, doch die hebben dat altijd afgewezen. Nu zal het er toch van moeten komen, waarbij Israël, om te voldoen aan de eer, misschien bij wijze van symbolische handeling, een aantal zal willen terugnemen. Maar veel kunnen het er stellig niet zijn. (Van een onzer redacteuren) Nieuwsgierig bekijkt de majoor van de Vei ligheidsdienst van het Filippijnse leger een foto van een jungle-karabyn, die hy zojuist heeft ont vangen van een Engelse officier, die tegenover hem aan de schryftafel zit. Plotseling legt de majoor de foto neer. „Ik vind dit maar een vreemde geschiedenis" zegt hij. „De karabijn op deze foto behoort tot de uitrusting van het Filip pijnse leger. Daarom ben ik verbaasd van u te ho ren. dat dit wapen op Malakka in beslag is genomen. Ik had 'het logischer gevonden, wan neer u mij had verteld, dat de karabijn by de Huks in het zuiden was aangetroffen'' Verbaasd kijkt de Engelsman de majoor aan. Deze lacht en ver volgt: „Onlangs is er ingebroken in een van onze Iegerarsenalen. Een paar kisten met moderne wapens, waartoe ook deze jungle-karabyn behoort, zijn door de daders wij vermoeden Huks gestolen. Deze lieden wisten ook wel, wat zij meenamen, want zij Jieten een partij verouderd oorlogstuig, dat in hetzelfde wapenmagazijn lag opgesla gen, en bestemd is om vernietigd te worden, onaangeroerd." Wanneer de Engelse officier een uur later van de majoor afscheid neemt, is hij bijzonder tevreden, 's Avonds schrijft hij een uitvoerig rapport, waarin hy niet vergeet het volgende te vermelden: „Het Filippijnse leger is na de oorlog door de Amerikanen bewa pend, waarbij werd overeengekomen, dat een groot gedeelte van het oorlogstuig, dat tijdens de tweede wereldoorlog in het Verre Oosten, is gebruikt, en na de capitulatie van Japan op dumps op de Filip pijnen is terechtgekomen, m zee vernietigd zal worden." Een agent van de Geheime Dienst, die een afschrift van dit rapport een paar weken later in handen krijgt, fluit tussen de tanden, wan neer hy het bovenstaande leest. „Het zou interessant zyn om eens uit te zoeken, hoe die wapens zijn vernietigd," mompelt hij. Na„st een Dakota op het vliegveld van Manilla stopt een vracht auto. Een paar Fihppino's klimmen uit de wagen en brengen de lading van de truck bestaande uit enige kisten naar het vliegtuig. Voor een gebouwtje aan de rand van het vliegveld kijkt een groepje men sen belangstellend toe wanneer de Dakota een kwartier later naar de startbaan rolt. Er is nog een man, die interesse toont voor het vliegtuig, doch hy past er wel voor op, dit te laten merken. Zo onverschillig mogelijk slentert hij tussen de loodsen op de luchthaven door. Later maakt hij een praatje met iemand van het grondpersoneel. De laatste heeft er geen vermoeden van, dat hij door een agent van de Engelse Geheime Dienst wordt uitgehoord. Openhartig vertelt by, dat de Dakota, die zojuist is vertrokken het eigendom is van een van de vele „eenraansluchtvaartmaatschappyen" in Manilla. Wanneer de agent" de naam van Murray noemt, kijkt de ander ver wonderd. „Neen, Murray heeft niets met deze vlucht te maken." De Amerikaan doet wel eens zaken met deze maatschappijen, waarvan de eigenaar tevens piloot is, maar dan moeten zy over Catalina's be schikken. Murray gebruikt deze toestellen om dynamiet en staven ijs naar zijn. vissersschepen op zee te vervoeren." „Dynamiet" vraagt de agent verwonderd, „Sinds wanneer gebrui ken vissers dynamiet?" Dan hoort hy tot zyn verbazing, dat de Amerikaan een vergunning heeft voor het vissen met springstoffen. Door de oorlog is de Filip pijnse vissersvloot grotendeels verloren gegaan, zodat er vlak na de capitulatie van Japan een groot tekort aan vis was, Murray wist een manier om dit tekort zo snel mogelijk op te heffen en die was bij het vissen gebruik te maken van. dynamiet. In zee worden de springstof fen tot ontploffing gebracht, waarna de vissen in groten getale naar dt oppervlakte komen drijven. De vissers behoeven dan niets anders te doen, dan hun netten gereed te houden, om de vangst aan boord te halen. Wanneer de agent het vliegveld verlaat is hij belangrijk wijzer ge worden, maar hy is er niet achter kunnen komen, wat de bestemming is van het toestel, dat een half uur geleden is opgestegen- - Vele uren later landt de Dakota op een in de oorlog door de Japanners aangelegd - noodvliegveld. gelegen op een eilandje in de Soeloezee. Munitie, die de capitulatie van. Japan In zee vernietigd moest worden. ■wanneer de Dakota, naar serviliteit gleed als een mantel van hem af. Hij rekte zich wat uit. Zijn gezicht nam 'n koele wrede uitdruk king aan. Gewichtig liep hij naar zijn schrijfbureau, ging zitten, open de een map en vroeg: Hoe is tuo naam?" Hij richtte zijn loense blifc op een lege stoel, die aan de andere 'zant tjgii het bureau, stond en vervolgde, na een korte pauze: „U is conducteur by de Nederland se spoorwegen? En u woont te Am sterdamDan vermaart ik u oplettend te zijn op hetgeen u zult horen." Hij leunde achterover en begon zijn bril schoon te maken, precies zoals hij het, gezeten op de publieke tribune, zo vaak had zien doen door die rechter. Na enige tijd zette hij de bril weer op en zei tegen de stoel: U hoort het, verdachte? U hebt op 'n buitengewoon onbeschofte ma nier een misselijke g-rap uitgehaald met getuige Fop, die u, beleefd en behoorlijk, een zakelijke inlichting had gevraagd. Neen, zwijgt u! Ik heb voor uto ploertig gedrag een voudig geen woorden." Er werd op de deur geklopt „Uw thee meneer Fop." Met zijn lieve, stem riep hij: Ogenblikje juffrouw. Ik schiet even myn jasje aan" Hij deed het half uit en liep zo naar de deur. „Zo. Komt u binnen. Gezellig een lekker kopje thee." 1 De lach was er weer. Jk dacht dat ik u hoorde praten," zei de vrouw. ,flee, ik zong een liedje," sprak htj luchtig, „Dat gaat naar Den Bosch toe dat kent u toch ook nog wel?" Toen ze de deur uit teas hief nij aan: „Dat gaat naar Den Bosch toe, zoe. te lieve GerHtje, dat gaat naar Den Bosch toe, zoete lieve neid Plotseling stopte hij, draaide zich om naar de lege kamer en zei scherp: ;(Het ponnis is lichamelijke tuch tiging. Verdachte, strekt ti zich hier uit." Hij -nam een koperen gordijnroe, die in de hoek van het vertrek stond en stapte met stijve, gespannen tred ■naar de divan. Smeekbeden baten u niet," sprak hij met trillende stem. Hij hie de roe en begon met uitzinnige ijver op de kussens te ranselen. Minuten lang ging hy er mee voort stof dwarrelde om hem heen. Plotseling hield hij op, draaide zich bliksem snel om en schreeuwde hijgend tegen de fauteuils: ..Nog iemand, soms? Nog iemand?" Er kwam geen antwoordMet be vende hand zette de heer Fop de gor dijnroe weer op zijn plaats, ging bij de schoorsteen zitten en schonk zichzelf een kop thee in. „Er is recht gedaan," zei hij mat. KRONKEL maar dat haar arbeidsterrein zich ten slotte zal uitstrekken tot de oude bestandslijn vanwaar de Israëlische aanval op Egypte ts begonnen. Het voorste] tot oprichting van een internationale politiemacht voor het Midden-Oosten werd goedge- LONDEN. Het gebruik van stookolie en benzine is in Groot Brittannië woensdag met onmiddel lijke ingang met 10G> beperkt, om dat de aanvoer uit het Midden Oosten gaat staggeren. Er zal tot strikte distributie be sloten worden, indien cr vertragin gen ontstaan bij de bergingsopera ties in het Suezkanaal en het her stel van de pijpleidingen in het Midden Oosten. Uit vrees voor onderbreking der leveranties heeft de Deense regering woensdag besloten het gebruik van benzine met 25 procent te beperken. Deze beperkingen gelden ook voor het gebruik van stookolie De Ame rikaanse oliemaatschappijen zullen de olieproducenten in Texas ver zoeken hun. produktie met 20 tot 25 procent te verhogen, in verband met een te verwachten olietekort in Eu ropa. keurd met 64 stemmen vóór en 12 onthoudingen Er waren geen. tegen stemmers. Tot de landen, die zich van stemming onthTeiden behoren Egypte, Israel, Zuid-Afrjka en de landen van het Sow jet-blok. De tweede resolutie, die aandringt op het onmiddellijk terugtrekken van de Britse, Franse en Israëlische troepen uit Egypte ingediend door de groep van Afrikaans-Aziatische landen is aanvaard met 65 stem men vóór. J tegen (Israel) en tien onthoudingen De landen, die zich hierbij van stemmen onthielden zijn: Frankrijk, Engeland, Australië, Nieuw Zeeland. Zuid-Afrika, Portugal, Laos en de drip Benelux] an den. Hammarskjold heeft Egypte laten weten, dat de politiemacht onver wijld kan v/orden gevormd Hij ver zoekt het te laten welen of het be zwaar heeft tegen deelneming van troepen van een der landen, die hun diensten hebben aangeboden. Zodra dit antwoord zal zijn ontvangen kan met de samenstelling van de politie macht onmiddellijk worden begon nen. Vanmiddag om 4.30 uur Ne derlandse tijd komt de Alge mene Vergadering opnieuw bijeen ter bespreking van de toestand in Hongarije. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, De secretaris generaal van de Verenigde Naties Hammerskjóld heeft Denemarken en Nederland verzocht te helpen bij het bergen van dp schepen, die thans de doorvaart in het Suezkanaal ver sperren. De Deense bergingsmaatschappti Svitzer, die het bergingsvaartuig Protector in Aden heeft gestatio neerd. heeft laten weten, dat zij be reid is haar aandeel in deze werk zaamheden te leveren- Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft by het bergingsbedrijf i v, d. Tak in. Rotterdam namens de Verenigde Naties geïnformeerd of dit bedrijf bereid js deel te nemen aan de bergingswerkzaamheden in het Suezkanaal. Naar men ons vanmorgen mee deelde heeft Van den Taks Ber gingsbedrijf verklaarde bereid te zijn op beperkte schaal deel te nemen aan die werkzaamheden. Men wees er ons op. dat deze besprekingen nog slechts een informatief karakter dra gen. In Colombia hebben hevige slag regens aan vijftig personen het leven gekost Er is enorme schade toege bracht aan pakhuizen en woningen en aan de oogst Het regent in Co lumbia al twee weken. JERUZALEM Ontroerd zong het Israëlische parlement gisteravond het volkslied nadat een vastberaden Ben Goerion had verklaard: „Wy zullen geen enkele buitenlandse strijd macht, onder welke naam ook, toestaan het door Israel bezette gebied, driemaal zo groot als het huidige Israel, binnen te trek ken." Een geestdriftig parlement keurde daarna met 83 tegen 3 stemmen (de stemmen der communisten) het beleid der regering goed. Het gebouw waar het parlement .operatie in de annalen van ons volk bijeenkwam, was tot de laatste en een van de meest opmerkelijke plaats bezet, toen Ben Goerion. die militaire acties in de wereldgeschie denis. Ons leger heeft niet het eigen lijke Egypte aangevallen en ik hoop plaats bezet, toen Ben Goerion, die juist van een zware griepaanval is hersteld, zijn verklaring aflegde. Over de militaire actie in de Srnai- woestyn zei de premier: „Dit was de grootste en roemrijkste militaire (Advertentie LM.) Bij een bezoek dat de leeuwentem mer Seeth bracht aan Ethiopië, had men juist in de hoofdstad Addis Abeba een vijfentwintigtal levend gevangen Abessijnse leeuwen in «en diepe kuil bijeengebracht. Keizer Menelik vroeg aan Seeth of hij dacht er in te zullen slagen, een van de gevangen inheemse dieren te tem men. Seeth meende van wel en m tegenwoordigheid van de keizer en zijn gevolg begaf hij zich naar de leeuwenkuil en daalde er onmiddel lijk in af. leder verwachtte niet an ders, of de wilde dieren, die nog nooit een blanke hadden gezien, zouden zich op hem werpen en hem verscheuren, maar. Ongelofelijk maar waar. is dit ver haal dat u kunt lezen in het circus album „De bonte droom van het cir cus". Een boeiende en afwisselende geschiedenis met talloze pentekenin gen, vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circus- kenners bij uitstek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts 2.50 kunt U dit boek werk kopen bij uw roomboterleve- rancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rem bours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor ryksbotermerken. II vindt zo'n merk op elk pakje room boter. Neem een pakje extra voor de zon dag! dat de Egyptische dictator ons niet zal dwingen dit te doen". Zich bewust, dat hü met zijn ■woorden de Inhoud van het be vel tot staken van het vuren aantastte, besloot Ben Goerion zijn rede met de waarschuwing: „Het gevaar ts nog niet voorby. Er komt geen einde aan de krijgslisten, welke verscheidene staatslieden gebruiken om hun bedoelingen te verbergen. Laten wij de komende dazen roet moed en verstand onder ogen zien, ons bewust van de recht vaardigheid van onze zaak en van onze kracht". Hammarskjold, de secretaris-ge neraal der VN. heeft onmiddellijk Engeland en Frankrijk gewaar schuwd, dat .araels opzegging van de wapenstilstandsovereenkomst met Egypte een oplossing van de crisis in het Midden-Oosten ernstig zou kunnen bemoeilijken. Engeland is het, in tegenstelling met Frankrijk, volgens een Britse nota aan Hammarskjold niet met het Israëlische standpunt eens. Dit houdt met m. dat er geweld zal worden gebruikt om de Israeli's uit LONDEN. De temperatuur van het Lagerhuis was gistermiddag als begrijpelijke reactie op de drama- j tischc zitting van dinsdag heel wat BONN. De Westduitse regering I £r?den getaald. Aan sir Anlhonj- heeft meegedeeld drieduizend Hon gaarse vluchtelingen te willen toe laten tot de Bondsrepubliek. Engeland overweegt 2500 vluchte lingen op te nemen. Australië wil 3000 Hongaren toelaten. BEIROET. Volgens Associated Press heeft het afweergeschut van het Jordaanse leger een vliegtuig van Israël neergeschoten. Dit zou het tweede toestel zyn, dat in verloop Éden stelde oppositieleider Gaits- keil en enige andere leden een aan- f tal vragen over de situatie in het i Midden-oosten en de discussies de Verenigde naties. Over de laat ste kwestie kon dc premier op dat ogenblik geen nadere mededelingen verstrekken. De regering pleegde juist op dit moment overleg met het gemenebest, dc Verenigde Staten en Frankrijk. Blijkens een van zyn antwoorden had de Engelse regering toen nog niet helemaal de hoop opgegeven dat deelname van de grote mogend heden aan de internationale poli tiemacht mogelijk zou zijn, maar deze positie lijkt door het 'verdere van twee dagen is omlaag gehaald. verloop der discussies m de Assem blee thans onhoudbaar te zyn ge worden Wel verklaarde de premier in ant woord op een vraag van Gaitskefl, dat Engeland en Frankrijk met v#i plan waren hun troepenmacht uit de kanaalzone jterug te trekken voordat er een V.N.-macht ter plaat se aanwezig zou zijn om de taak over te nemen. Over de militaire situatie deelde sir Anthony mee, dat Engeland cn Frankrijk het sta ken van het vuren gestand zouden doen, mits de troepen niet werden aangevallen. Hoewel er in Port Said nog wat geschoten wao, diende men daaraan niet te veel aandacht te besteden. Men was met van plan om verder te gaan dan de huidige posities Eden zei, dat men reeds bezig was met het opruimen van de ob stakels in de haven van Port Said en in het kanaalgebied, dat Enge land (met Frankrijk) controleren. Men zou gaarne voortgaan met dit opruimen ook in andere kartaalge- bierien (dus de niet bezette) en was bereid dit ie doen onder het gezag van de Verenigde eNalies, Een der conservatieve ..backbenchers", me vrouw Irene Ward, vond dat een passende gelegenheid gevonden moest worden om de „briljante operatie" der Britse troepen te hul digen. Eden was het hiermee volkomen eens en zei dat, voor zover Port Said betrof, de gehele operatie was uitgevoerd door een brigade para chutisten zonder voorafgaand lucht bombardement Hij .voegde daar de woorden aan toe; „Wat men ook over de politieke aspecten mag denken, dit is een militaire presta tie» die 'in de geschiedenis haar weer ga niet vindt", een uitlating die voor de conservatieven natuurlijk aanleiding was om te juichen. Het meest ernstige moment kwam toen John Grimmend, de nieuwe ieider der liberalen, vroeg of de eerste minister informaties had over geruchten van nieuwe dreigingen van Russische agressie In het Mid den-Oosten en Centraal Europa. Eden wachtte een ogenblik voordat hy antwoordde en zei toen met een zeer zachte en ernstige stem; „Hier over wil ik liever, vanmiddag niets zeggen. Men moet altyd in het oog houden of wat men zegt nuttig Is of niet. Ik wil thans hierover niets zeggen-" Dit antwoord, hetwelk niet ver heelt met wat voor grote bezorgd heid ook Engeland de ontwikkeling ia Centraal Europa (en een even tuele bedreiging ,van Oostenrijk) naast de moeilijkheden in het Mid den-Oosten gadeslaat, liet niet na grote indruk op het huis te maken. Egypte te verdrijven. „Groot Brit tannië zal, aldus een woordvoerder van het ministerie, wél zyn invloed aanwenden om te verzekeren dat de politiemacht van de V.N. alls stappen, daartoe onderneemt.'' De Fransen zijn. het evenmin eens met de Britten over de vorm waar in dezen zich hebben neergelegd bij d« order tot het-staken van Ret vuren. De Fransen betreuren het, dat zy de gestelde doelen nu niet hebben kunnen bereiken. Het dagblad „Le Monde" schrijft hierover: „Waarom hebben de Brits- Franse troepen hun operaties ge staakt alvorens zowel Port Said als Ismailia en Suez, de drie sleutel- punten, die het kanaal beheersen m handen te hebben? Er zouden daarvoor nog slechts 3B uur nodig zyn geweest/' Het besluit van Eden de strijd in. Egypte onmiddellijk te staken zou gekomen zyn, nadat hij was ge zwicht voor krachtige druk door leden van zijn kabinet. Volgens het Britse liberale blad. „The Star" zouden vele ministers hebben gedreigd af te treden, indien de premier niet toegaf. Officiële kringen in Londen achten, de voorstelling van zaken door dit blad overdreven, maar ontkennen niet, „dat er wellicht meningsver schillen zyn geweest." Een van Ëdens naaste medewer kers, William Clark, die de contacten van de premier met de pers onder hield, heeft ontslag genomen wegens onenigheid'met Eden over zijn po litiek in het Nabije Oosten. De totale verliezen aan Brits- Franse zijde worden geschat op iets meer dan honderd man. In een schriftelijke verklaring van sir Char les Keightley geeft by toe dat er in sommige delen van Port Said felle tegenstand is geboden. Het zou nu in de stad betrekkelijk rustig -zijn, op verspreide aanvallen van sluip schutters na. Volgens Egyptische bron worden er nog steeds daden van agressie gepleegd tegen, de bur gerbevolking. De correspondent van Associated Press in Port Said schat, dat by de gevechten om het Suezkanaal vijf tienhonderd Egyptenaren zijn gedood en enige duizenden gewond. In ver schillende delen van de stad woeden nog branden, sommige gebouwen zijn zwaar beschadigd en boven do stad hangen zware rookwolken. Vele in woners van de stad hebben deze ver. laten. Hij heeft in het kanaal de ma* ten boven water uit zien steken een middelgrote tanker, die dv.- in "het vaarwater tot zinken is bracht, enkele dagen voor de Bnts- Franse actie. DEN HAAG. Minister-presi dent dr.-W. Drees beeft de volgende gelukwens gezonden aan president Dwight D, Elsenhower van de Ver enigde Staten: „Gaarne wens ik-u van harte ge luk met de nieuwe ambtsperiode welke u tegemoet gaat De bijzon dere banden die u m het verleden zo sterk met Europa en met Neder land hebben verbonden, rechtvaar digen de verwachting, dat de Ver enigde Staten in de komende jaren, opnieuw versterking zullen zoeken van de bestaande bondgenootschap pelijke verhoudingen."

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2