A Hongarije is moeilijk te verteren voor vele communisten Hongarije met voorrang op agenda van V.N. Assemblee VIII Moderne wapens voor Daroel Islam Negentien nieuwe leden blijken optimistisch In Brits Lagerhuis nog veel spanning John noemde namen van drie agenten chauffeur verdaagd FIASCO VAN FRANSE RODE VAKVERBOND Massa van bedankjes bij twee partijen Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Chefaiine 4 Blijf MwzeuMwen de baas,neem Regering doet felle aanval op Rusland „IK VREESDE INJECTIE TE KRIJGEN ,Goed zo" voor Hongt aarse kinderen TEGEN DE BRAAL VERZWARENDE GETUIGENISSEN 1111! Negervraagstuk in VS weer stap dichter bij oplossing Russische delegatie in Joego-Slavië BUSONGELUK BIJ ULM: Proces tegen Duitse Nehroe bezoekt Eisenhower PHILIPS „InfraphiT Hagenaar K. ontkent schuld aan serie juwelendiefstallen Krijgt Sow jet-Unie gebrek aan olie? Nieuwe Nederlandse nota over schulden van Indonesië gevraagd Woensdag 14 november 19S6 NEW X'OltK. De Algemene Ver gadering van de VN heeft dinsdag xonder discussie de opneming van de toestand in het Midden-Oosten op de agenda goedgekeurd! De aan beveling van de agendacommissie om ook Hongarije op de agenda te plaat sen, werd onmiddellijk bestreden door de Hongaarse minister van Bui tenlandse Zaken, Horvath, die zei dat het om een binnenlandse aangelegen heid gaat. Met 62 tegen 9 stemmen, bij 8 onthoudingen, werd besloten de kwestie-Hongarije toch, op de agenda te plaatsen. De tegenstemmers waren de com munistische landen. Afghanistan, Egypte, Marokko, Saoedi-Arabië, Soedan, Syrië, Je men en Joego-Slavië onthielden zich van stemming. Met 51 tegen 9 stem men, by 19 onthoudingen, werd be sloten Hongarije in plenaire zitting en met voorrang te behandelen. Ome correspondent seint: Aan de besprekingen over de agenda was gisteren de officiële ver welkoming van de negentien nieu we leden-staten van de V.N. voor afgegaan. De vertegenwoordigers van al deze negentien landen gaven hun (Advertentie iM.) Vtor warkalijk b*frow<*btrt> mtddalmn li tl pan alkttr endeen wondaranl V* vT«r geneesmiddelen van Cbefarine „4" woiden in de (iele wereld me! uit stekend resultaat gebruikt. Ze Hebben bun valkansen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en miilioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen talen. zienswijze op de betekenis en de idealen van de volkerenorganisatie in bewoordingen, die optimistisch zouden hebben geklonken, wanneer, men slechts zou kunnen vertrouwen, dat de praktijk in overeenstemming is met de theorie. De ergste cynicus kon zich echter niet onttrekken aan de gevoelens, die gewekt werden door het feit, dat zovele vertegen woordigers van jonge, zelfstandige naties hier het spreekgestoelte be klommen als gelijkgerechtigden van die der oude staten, welke nog zo kort geleden elke gedachte aan hun zelfstandigheid met beslistheid af wezen. Het verschil in optreden van de vertegenwoordigers van de jonge staten verschilde in niets van dat van de ervaren diplomaten. Voor de eerste maal klonk giste ren de Duitse taal in de vergadering van. de Assemblee tijdens de toe spraak van de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Figl, die de enige was, die geen gebruik maakte van een van de officiële ta len. waarvan, de V.N. zich bedienen. (Advertentie 1.8 Het zenuwstillend. geen slaap verwekkend. BAYER preparaat (Van onze correspondent) LONDEN Het Lagerhuis heeft gisteravond het Zesdaagse algemene debat over het adres van antwoord op de troonrede, dat ditmaal vrijwel volkomen aan Suez was gewijd, be ëindigd. Hoewel in de twee laatste dagen het Huis na de stormen van vorige week weer tot meer normale verhoudingen is teruggekeerd, blijft de stemming hoogst ernstig. Aan de regeringszijde gaat men voort op het thema, dat door de Engels-Franse interventie eigenlijk de omvang van de Russische penetratie in Egypte was ontdekt en KARLSRUHE Dr. Otto John, voormalig hoofd van de Westduitse geheime dienst, die thans terecht staat voor het hooggerechtshof te Karlsruhe op beschuldiging van ver_ raad, heeft dinsdag opgewonden uit geroepen, zich nimmer volledig aan de Russen te hebben overgegeven, „daar ik anders op dit ogenblik niet hier zou zijn". Op de vraag van de openbare aanklager, waarom hij erin toegestemd had met de Russen „samen te werken", antwoordde hij: „Ik wilde iets doen om uit Oost- Duits land weg te komen en dit leek mij de enige weg," Dr. John zei, dat hij niet venvacht had in West-Duitsland voer een rechtbank te moeten verschijnen. Hjj had verwacht, voor een parlemen taire commissie rekenschap te kun nen afleggen van zijn handelingen. John bekende, dat hij tydens een ondervraging in de zomer van 1954 in een badplaats aan de Zwarte Zee de namen van drie agenten van zijn inlichtingendienst had genoemd, om dat bij het vertrouwen van de Russen wilde verwerven om later naar West- Buitsland te kunnen vluchten. De MORGEN begint de NCRV de radio-actie „Operatie Goed Zo", waarover we u veertien dagen geleden uitvoerig hebben ingelicht. De NCRV heeft besloten gedurende de eerste drie we- j ken van deze cam- pagne de opbrengst I geheel ten goede te doen komen aan I noodlijdende Hon gaarse kinderen, in het bijzonder aan kinderen, die ten gevolge van de gebeurtenissen ouderloos zjjn geworden. De Instel lingen, voor welke de actie op touw is gezet het Nationaal Comité tot bestrijding van de. Kinderverlam ming, „Effatha" (doofstomme kin deren) en „Johannastichting" (spas tische en invalide kinderen) heb ben evenals de schenkers van de prijzen zich van harte met dit be sluit verenigd. - Voor het speciale kinderfonds, dat is tot stand gekomen in overleg met het Nationaal Comité Hulpver lening Hongarije, zullen ook giften in ontvangst worden genomen buiten de briefkaartactie om en 2eer bijzondere activiteiten worden vermeld. T T W transcriptie-serie over het v-/ Holland-festival behoort tot de uitnemendste, die dit station ooit heeft uitgezonden, zowel wat de in houd als -wat de opname-kwaliteit betreft." Dit compliment van het radiostation van de Universiteit van Alabama in de Verenigde Staten is slechts een van de honderden gun stige reacties, die de Transcriptie- dienst /an Radio Nederland Wereld omroep hoeft ontvangen naar aan leiding van dc *)et van vier half-uur- programma's van het Holland Festi val 1955, waarvan 983 stuks naar radiostations m Sy landen zijn ver zonden. in ter c isnit is het te ver nemen. dot ook Radio Republik In Russen hadden hem een telefoon- boekje van de Westduitse inlichtin gendienst laten zien,„.r hetgeen be tekende dat zij de namen toch al hadden. „U moet zich mijn toestand in denken,' zo zei hij tegen 2ijn rechters. „Ik kende veel geheimen en ik stemde in met samenwerking met de Russen, niet om mijn leven te redden, maar om te voorkomen dat zij mij een injectie zouden geven om mij van mijn vrije wil te be roven. Dan had ik wellicht alles wat ik wist, onthuld," DJAKARTA. Tijdens de derde zitting in de zaak tegen de Neder lander De Braai, die beschuldigd wordt van ondergrondse activitei ten, hebben vier getuigen a cha~ te verklaard, dat zij beklaagde haduen gezien, toen zij zelf nog leden wa ren van de Daroel Islam. Een van hen zei, dat hij De Braai had gezien in gezelschap van Kar- tosoewirjo, de leider van de Daroel Islam. Ook verklaarden deze ge tuigen, dat zij De BraaL strafbare daden hadden zien plegen. Het landgerecht 2al maandag het proces voortzetten. dat kolonel Nasser op het punt stond als werktuig dei Russen de hege monie in het Midden-Oosten te ver werven. Gisteren werd het vertolkt door de minister van koloniën Len- nox-Boyd (die op het laatste ogen blik sir Anthony Eden- verving). Lennox-Boyd zei, dat deze interven tie-politiek (van de Russen wel te verstaan)eerst met wapens en daar na met vrijwilligers, zo verontrus tend was, omdat zü aan het gebruik van „particuliere legers", wier eigen lijk doel was, een houvast.te krijgen op de staten, die geholpen heten te worden, een schijn van wettigheid gal Van de oppositiezijde gisteren door Alfred Robens vertegenwoor digd wordt tegen deze stelling het zeer afdoende argument aangevoerd, dat als een zodanig sensationeel Rus sisch plan tot onder de voet lopen van het gehele Midden-Oosten be stond, waarom zulks dan niet aan de Verenigde Staten en. aan het gemene best. was medegedeeld. Ook wijst de Labouroppositie ten enenmale van de hand, dat de regering nu ter elf der ure met de Russischewapen- leveranties aan Egypte (die .al meer dan een jaar bekend zijn), nog als een reden voor de Engelse interven tie aankomt. En ze is van oordeel, dat de Russische invloed onder de Arabische staten als gevolg van de interventie juist enorm zal toenemen. Butler, die het debat voorde rege ring sloot, zei. dat de regering een „doeltreffende" internationale poli tiemacht wenste, maar niet op Engels-Franse deelname aandrong. Zij werkte voor een oplossing, die de Verenigde Naties zouden kunnen accepteren en die de regering als een der leden- van de Verenigde Naties rechtvaardig. ..vond. Butler ontkendei dat.ér ponder-; de Egyptische burgerbevolking 'in Port Said enorm hoge verliezen zouden zijn. In totaal waren de Egyptische verliezen in Port Said (militaire en civiele tezamen) honderd doden en o4ö gewonden. Geallieerde technici waren thans bezig om het leven in de stad weer op gang te brengen. Aan sir Pierson Dixon. de Britse vertegenwoordiger in de Verenigde Naties, was verzocht om aan te be velen. dat Britse bergingsvaartuigen, de enige ter wereld, die in staat waren om het kanaal op te ruimen, onder de bevelen der Verenigde Na ties zouden worden gesteld, om het opruimingswerk te verrichten. lil! (Van een onzer redacteuren) Met een diepe zucht legt dc ueUtgrfcetaso/jicicr j een kapitein r—/van het In donesische militaire vlieg veld TjiRitah br} Djakar- ta de telefoonhoorn op de haak. Zojuist heeft hij be richt ontvangen, dat een j zwartgeverfde Dakota een j uur. geleden parachutes met kisten heeft ajgeworpen j boven een gebied in West- i Java, waar de strijdkrach ten van de Indonesische republiek er nog niet in geslaagd zijn, orde en rust te herstellen. De kapitein vraagt zich af, waar dit toestel, dat volgens rapporten van het leger de Daroel Islam een terroristen- bende van de meest moderne wapens uit de lucht voorziet, vandaan, komt. Er wordt beweerd, dat de mysterieuze Dakota een vliegtuig is van de Nederlandse militaire missie in Indonesiëmaar de veiligheids officier weet, dat deze bewering nergens op is gebaseerd. Natuurlijk heeft men deze mogelijkheid onderzocht. Toen op een avond het geheimzinnige toestel ten zuiden van Bandoeng werd ge signaleerd, werd onmiddellijk nagegaan of er vliegtuigen van de Nederlandse militaire missie in de lucht waren. Dit bleek niet het geval te zijn. De luchtmacht staat vrijwel machteloos' tegenover deze vreemde indringer, omdat zij door de gebrekkige communicatiemiddelen in het binnenland steeds te laat wordt gewaarschuwd, wanneer de Datoka boven West-Java opduikt. Op het ministerie van Defensie in Djakarta maakt men zich bezorgd over het grote aantal moderne wapens, dat de Daroel Islam door deze „droppings" in haar bezit krijgt. Patrouilles van de gezagsapparaten. die in het bendegebied opereren rapporteren dat de vuurkracht van de terroristen steeds toeneemt. De autoriteiten in Djakarta krijgen nu met dezelfde problemen te maken, waarover de Engelsen op Malakka' zich nog maar enkele jaren geleden het hoofd hebben gebroken. Wie zit achter deze illegale wapenleveranties? De Engelse geheime dienst zou het de Indonesiërs kunnen vertellen, doch zij zwijgt. Het interesseert haar niet, wat. er in Indonesië gebeurt. Zij heeft er. alleen belang bij, dat vreemde vliegtuigen boven Malakka geen wapens af werpen. En daarvoor, heeft de Engelse luchtmacht wel de nodige voorzorgsmaatregelen genomen. Want al is Murray, de grootste wapensmokkelaar, die het Verre Oosten ooit heeft gekend, 'dood, zijn organisatie bestaat nog steeds. De leiding berust thans bij Donovan en Johnson, die twaalf maanden de tijd hebben gehad om nieuwe plannen voor de toekomst te maken. Een groot deel van hun vissersschepen hebben zij verkocht. Kort na de dood van Murray hebben de Philippijnse autoriteiten diens vergunning om met dynamiet te vissen ingetrokken, zodat het voor Donovan en Johnson geen zin meer heeft er een kostbare vis sersvloot op'na te houden. Ook de Catalina's. de amfibievliegtuigen gaan in andere handen over. Slechts twee Dakota's houdt de bende wapensmokkelaars voorlopig nog aan. Een groot 3antal bendeleden wordt uit de organisatie ver wijderd, want Donovan wil met een. kleine geselecteerde groep de zaken van Murray voortzetten. Hij ziet de toekomst echter somber in. Malakka is voor hem te gevaarlijk geworden, en het geringe aantal wapens, dat hij van tyd tot tijd aan de Huks*.*) op de Fhilippijncn kan leveren, levert niet voldoende winst op. Daarbij komt. dat de Philippijnse autoriteiten, die thans het bestucnr over hun land weer in eigen handen hebben gekregen de Amerika nen houden er slechts enkele militaire steunpunten aan bijzonder geïnteresseerd zijn in buitenlandse ondernemingen. Men probeert uit te vinden met wat voor soort zaken de vreemdelingen zichbezig hou den. En daar Donovan eri Johnson in Manilla niet de relaties hebben, waarover Murray beschikte, voorzien beiden moeilijkheden in da toekomst. Donovan heeft reeds gehoord, dat de kans groot is. dat de buiten landse „eenmansluchtvaartmaatschappijen" binnenkort onder de loep zullen worden genomen. Er wordt beweerd, dat voor chartervluchten een speciale toestemming nodig zal zijn. Èn Donovan weet veel te. goed, dat wanneer de Philippijnse regering hiertoe overgaat, dit het einde van zijn organisatie zal betekenen. Daarom moét de bende wapensmokkelaars op korte termijn over een geheime basis in dé buurt van de Phiiippijr.en kunnen beschikken, om operaties niet vliegtuigen naar het buitenland te kunnen uitvoeren. v-. De Nedpriandse militaire missie hielp de Indonesiërs bij dc opbouw van hun leger. Enkele Indonesische politieke partijen was dit niet naar de zin. Zij beweerden, dat deze missie niets anders was dan een vijlde colonne, die door de Nederlandse regering naar Indonesië Was gestuurd om de Daroel Islam langs illegale weg onder andere doormiddel van vliegtuigen. van wapens te voorzien (processen Schmidt en wijlen Jung schlager). Het gevolg was. dat de Indonesische regering tenslotte gedwongen werd. de Nederlandse militaire missie naar huis te sturen. De Huks zijn een bende terroristen, die in het zuiden van de Philip- pijnen opereren. (Advertentie IM.) Voorkom au blos die zonrbraod op do maag. Met Bennies. Wacht niet tot uw maag door over tollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijnlijk zuisrbranden in de kiem. Met Bemües. Uw apotheker of drogist heeft Reünies voor u in drie verpakkingen: klein - groter - grootst en iedere Bennie is apart verpakt. Hygiënisch en praktisch om bij u te steken.! Rennies helpen lederoen altijd direct en.... zij zijn nog smakelijk ook. NEW YORK, Hei Amerikaan se opperste gerechtshof heeft de plaatselijke wetten, zowel als de staatswetten, die rassenscheiding voorschrijven, In openbare middelen van vervoer, ongrondwettig: ver klaard. Deze uitspraak viel naar aanleiding van een beroep, dat was aangetekend door de gemeenteraad van Montgomery en de commissie van openbare diensten van de staat Alabama tegen een gelijkluidende uitspraak, enige weken geleden ge daan. door een speciale rechtbank in Montgomery, nadat vervolgingen waren ingesteld tegen de leiders van de bus-boycot m Montgomery. Nadat reeds vroeger de uitspraak was gevallen, die segregatie ver biedt in alle vervoermiddelen, die verbindingen onderhouden tussen de staten, is hiermede officieel een einde gemaakt aan de voorschriften, die de Amerikaanse negers zolang in een vernederende positie hielden en na het verbod van de rassen scheiding op de openbare scholen is de Sow jet-Unie gebrachtbezöëic be- j thans een nieuwe mijlpaal bereikt BELGRADO. Generaal Iwan Gosnjak, de. Zuidslavische minister van Defensie heeft besprékingen gevoerd met een delegatie van het Sowjet-leger onder leiding van ko lonel-generaal Wladimir Komarow. De Sowj et-delegatie brengt, naar het officieel heet, een vriendschaps- bezoek, dat een onlangs door een Zuidslavische militaire delegatie aan AUGSBURG In Memmingen in deskundige een snelheid van onge- West-Duitsland is dinsdag het pro-[veer 25 km. per uur. ces begonnen tegen de 26-jarige De chauffeurs van de Nederland- Duitse chauffeur H. DL die op 14 augustus met _.zyn vrachtauto bij Voehringen in botsing kwam met een uit Oostenrijk komende toering- se toeringcar. *J, Scholten uit/s Gra vendeel en C. Stok uit Zwijndrecht, die als getuigen opgeroepen waren, verklaarden, dat zij het slingeren car van de tïrma C. Stok uit Zwijn-! van de aanhangwagen pas gezien drecht. Bij het ongeluk kwamen ze ven vakantiegangers drie uit Dor drecht, twee uit Dubbeldam, één uit Rotterdam en één uit Den Haag om het leven. De Duitse chauffeur wordt ervan beschuldigd het ongeluk door roe keloos rijden veroorzaakt te hebben. De deskundige Th. Schimmhammer verklaarde dinsdag, dat M. een er varen chauffeur was. die altijd zo snel mogelijk reed. Hy was op 14 augustus de Nederlandse autobus te gemoet gereden met een snelheid van 65 km per uur, hoewel zijn uit- anfcwoordt. hadden toen een botsing niet meer vermeden kon .worden. Het proces is verdaagd, omdat de officier.van justitie nog twee Nederr landse. reizigers van de toeringcar als getuigen wil horen. zicht belemmerd was. Bovendira had i howcrS?nDi??iS«TTehrMCl^nEtad°a' hij met aan de rechterkant van de 2y„ overeenSekomen elkaar nog dit weg gereden. Toen hy remde, gleed i_ t a- de aanhangwagen van zijn vracht auto door als gevolg van het natte wegdek en de vrijwel afgesleten ban den van de aanhangwagen. De aan hangwagen werd tegen de vracht auto gedrukt en begon te slingeren. Hij raakte bij het passeren de Ne derlandse autobus, die opengereten werd. Op het ogenblik van de bot sing had de Duitse auto volgens de in het negervraagstuk. (Advertentie t.M.) met dieptewerking Spit Philips „InfraphiR' PHILIPS „Infraphü" zo gemakkelijk in uw gezin Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, verstuikingen, ver wondingen, steenpuis ten, verkoudheid, win terhanden en -voeten. STOCKHOLM De Hagenaar Her man K-, die schuldig zou zijn aan «en reeks juwelendiefstallen in de Scandinavische landen. ontkende dinsdag voor de rechtbank alle óchuld. Hij beweerde, dat een Frans man, die hij slechts kent als „Marcel" de diefstallen zou hebben gepleegd. Herman K„ die aan de verdachten- bank was vastgeketend en twee zwaargebouwde politiemannen achter zich had staan, zei, dat „Marcel" inbrekerswerktuigen en vuurwapens in zijn auto had gelegd en dat hij K.'s voetafdrukken had nagemaakt op de plaatsen, waar de inbraken gepleegd waren en gestolen juwelen en andere kostbaarheden, op ver scheidene plaatsen verbórgen had. K. beweerde er geen flauw idee van te hebben, hoe de bij hem gevonden grote voorraden gestolen juwelen en gouden voorwerpen in zijn bezit waren gekomen. Hij vermoedde, dat .Marcel" ook daar de hand in had gehad. jaar in Washington te ontmoeten. Welingelichte woordvoerders zijn van mening, dat Nehroe omstreeks half december naar Washington zal komen, na in New Delhi gastheer te zijn geweest van premier Tsjoe Enlai van communistisch China. Ambassadeur Mehta van India zei, dat er nog geen agenda was opge steld voor de conferentie, maar dat hij ervan overtuigd was, dat de toe stand in het Midden-Oosten ter sprake zou komen. (Advertentie LM.) donesid uitgezonden.1 LONDEN. De Engelse minister voor vervoer en burgerluchtvaart, Harold Watkinson, heeft tijdens een maaltijd van het instituut voor ver voer, verklaard, dat de Sowjet- Unie moge'ijk gebrek aan olie 2a! krijgen. Hij zei, dat de Sowjet-Unie aan het begin staat van een grote uitbreiding van. de industrie, het geen zeer grote eisen aan haar hulpbronnen. 2al stellen. Dit alleen al moet, aldus Watkinson. het Mid den-Oosten doel maken van com munistische intriges. DEN HAAG. In een nieuwe uota aan dc Indonesische regering spreekt de Nederlandse regering nogmaals haar verwondering uit over het feit, dat Djakarta „zonder enige redelijke grond betoogt, dat Nederland aart de Indonesische maatschappij nog een schuld zou hebben van meer dan drie miljard gulden". Zij acht het noodzakelijk op te komen, tegen de Indonesische stel ling, dat de vermindering van de Indonesische schuldenlast' met twee miljard waar toe in de confe rentie te Genève werd besloten niets zou afdoen aan die zogenaam de schuld van drie miljard. Ter beoordeling van de smaak van een. op komst zijnde nieu we, sigaret vraagt een belang rijke sigarettenfabriek een groot aantal proef rokers uit alle delen van Nederland, van elke leeftijdsgroep, zowel man nen als vrouwen. Zij, die daar voor in'aanmerking willen ko men en bun medewerking wil len verlenen om als „keur meester" op te treden, worden vriendelijk verzocht zich schriftelijk op te geven aan Postbus 1324, Amsterdam met vermelding van: a) adres, b) leeftijd, c) beroep, d) man of vrouw, e) het merk, dat zij de laatste drié maanden regelma tig hebben gerookt. Voor de deelnemers, die gratis sigaret-' ten van verschillende me langes ter beoordeling krijgen, zijn aan deze smaakproeven uiteraard generlei kosten ver bonden. De verstrekte namen en gegevens zullen nimmer in welke vorm ook worden gepubliceerd: er zal slechts een intern gebruik van worden ge maakt. Zweedse commandant V.N.-politiemacht is ex-nazi STOCKHOLM- De grote Zweed se dagbladen hebben een felle cam pagne ontketend tegen de benoe ming van majoor Sigmund Ahnfelt tot commandant van het Zweedse contingent voor de V.N. politie macht. Majoor Ahnfelt was nl. tot 1938 een actief lid van de Zweedse na tionaal socialistische partij en re dacteur van het nazistische partij- orgaan. Het zou, volgens het blad „Ex pressen" moeilijk zijn geweest iemand te vinden die nog minder representatief is voor de Zweedse vredespolitiek. In officieuze kringen acht men het nog niet te laat om deze ..fatale en groteske misgreep" te herstellen. (Van onze correspondent) programma's alle heeftPAKIJS. =- De Hongaarse ge beurtenissen hebben een grote be- Hp.P I roering veroorzaakt in de gelederen ^programma „Dc Miljoenste", van «P zü« minst tvfoe communis- «-pJn Uf .J«hnnie -R'rdaön op- tische partijen in het westen. Zelfs m T1""1 vorige week in verband de ontmaskering van Stalin heeft rnwlwr, °p1V,an4isbeden niet uitge- niet zoveel deining veroorzaakt en r.>-in De AVRO zal het nu bij de Franse en de Britse commii- yUaUf"»™* 20 november öl«- Zij komen ditmaal niet zózeer uit de intellectuele vleugel, dan wel uit de kringen ''an communistische vakbondsbestuurders en officials, schrijft onze Londense correspon dent. Onze correspondent in Parijs bericht, dat de communistische vak- centrale CGT een enorm fiasco heeft geleden toenzy poogde een zoge- nlstische party regent het bedank- naamde protestactie te organiseren les- i tegen de aanvallen, die op de ge- i bouwen van de partij en het com munistische dagblad zijn. gedaan. Van de 600.0(10 metaalbewerkers, die het krachtcentrum van de CGT vormen, hebben ër hoogstens SOOO het werk neergelegd en dan nog maar voor een half uurtje. Bussen, metro en alle andere bedrijven functioneerden normaal. Ze was het ook in de mijnen, waar de CP over veel aanhang placht te be schikken. De actie werd ondernomen tegen het advies van de lagere functiona rissen in, die gewaarschuwd hadden, dat zij in hoge mate impopulair zou zijn. Bijde Renaultfabrieken is het tot vechtpartijen gekomen die op de arbeiders een bijzonder slechte in druk hebben gemaakt Daarentegen werd een door di verse partijen en persoonlijkheden georganiseerde protestbetoging te gen de onderdrukking van Honga rije een enorm succes. Wat de Britse communistische par tij betreft: drie communistische vak bondsbestuurders hebben tot het hoofdbestuur een oproep gericht om de party maar te ontbinden. Toen dit van de hand werd gewezen hebben zij voor het lidmaatschap bedankt. Zij verklaarden hun stap al lang te hebben overwogen. Hongarije was de druppel, die de emmer deed over lopen. Zij zijn van mening, dat hun standpunt overal in de lagere regio nen wordt gedeeld. Men verwacht dat nog vele bedankjes zullen volgen i op die welke reeds plaats vonden. DEN HAAG. Blijkens een aanvulling op het hoofdstuk 2a der rijksbegroting 1956 wil de rege ring dit jaar 1 miljoen gulden uit trekken voor de Nederlandse inzen- ding naar de Wereldtentoonstelling in Brussel in 1958. Er teas gist era rond grote vreugde in. het Nkxtrdense zwemsxadion. Al licht, want Ada den Haan slaagde erin een nieittc wereldrecord op 200 meter schoolslag te vestigen. Zij liet een tijd van 2.46,4 note ren. Dat betekende dus dat zij 1,9 sec. onder de gestelde limiet» tijd van-. 3.48,3 blee*.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2