-crisis a als Amerika niet helpt GRANT Britse crisis V.N. betreuren gebrek aan vaste leiding van Amerika Aanvoer van extra olie uit V.S. onzeker; hulp via O.E.E.S.? niet meer aan enaren 'reus Ziekenfondsrégeling bejaarden aanvaard Weduwen en weduwnaars gaan congresserendank zij „Wereldvrijgezel no F' NIVEA PvdA niet tevreden met antwoord van minister Klompé Archief Instituut Sociale Geschiedenis komt terug VS deed aanbod voor ve met Indonesië Opluchting o ver Egyptische verklaring W1 Neutrale zone oplossing voor Gaza-strook? Gomoelka wil gesprek als gelijken Amerikaanse wapens Vliegtuigramp eist 23 doden Utrechtse kliniek gevangeniswezen gewaarschuwd KLM wil zeelui gaan halen uit Egypte Dulles zondag uit het ziekenhuis Nieuwe premie Nu al 51 leden uit PEN-centrmn per 1 januari Vrijdag 16 november 1956 3 In West-Duitsland wórdt geen en kele rantsoenering overwogen, even. min in Oostenrijk. In Italië zijn de voorraden, in de tanks der raffina derijen voor 40 dagen voldoende en men gaat daar voorlopig r.iet over •ot beperkende maatregelen voor het benzineverbruik. (Ad»erfenti« J-W.J (Advertentie l.m.) (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De behandeling ;an de begroting van bet ministe rie van Maatschappelijk Werk, die dinsdag in een vriendelijke sfeer was begonnen kreeg gisteren tij dens de replieken enkele scherpe accenten. Het was de socialistische afge vaardigde mevrouw Ploeg—Ploeg, die verklaarde, dat het antwoord van minister Klompé op haar kri tiek op de kampen voor onmaat schappelijke gezinnen, haar fractie geenszins had bevredigd. Het was alleen uit referentie voor de kort optredende minister dat de socialis tische 'fractie naliet tegen de post te stemmen die voor dit werk was uitgetrokken op de begroting. Mp- vrouw PloegPloeg liet er echter geen twijfel over bestaan dat, mocht er volgend jaar ten "aanzien van deze kampen geen verandering ten goede zijn gekomen, de PvdA-frac- tie niet zou schromen dit wèl te doen. Aan de heer Scheps antwoordde de minister dat, als de middelen van de commissie voor hulpverle ning "'voor Hongaarse vluchtelingen en. de Federatie voor Vluchtelingen hulp niet voldoende zouden zijn om hun werk voort te zetten de rege ring haar verantwoordelijkheid zou kennen, 't Feit dat de. regering had toegestemd in de komst van de Hongaarse vluchtelingen maakte dit. volgens haar, vanzelfsprekend. De begrotingwerd vervolgens zonder hoofdelijke stemming aan vaarde AMSTERDAM. De Poolse', re gering-zal een grote hoeveelheid archiefstukken van het Int. Instituut voor Sociale Geschiedenis, die de Duitsers tijdens de bezetting weg voerden en nu'in Polen is. Neder land teruggeven. De weggevoerde collectie .bevat o.a. het archief der voormalige S,D_A.P. uit de jaren 1898—1940. archieven der Nederlandse vakbeweging en van verscheidene Nederlandse sociale or ganisaties. privé-collecties van lei ders der S.D.A.P. en andere vooraan staande Nederlanders uit het poli tieke en sociale leven, materiaal vari hst Belgisch Historisch-Söeiaal In stituut, collecties van leidende per sonen in de internationale sociale en anarchistische beweging. VtTVoIji van pag. I EDEN heeft: er de organisatie der V.N. biiitengelaten, die naar'zijn mening gefaald had, en hij heeft er Amerika buitengelateu, dat in 1939 toch ook niet meedeed, en hij heeft geen re kening gehouden met de Russen, die immers nooit een' vinger in de pap hebben gehad in het mid den-Oosten. Gróot-Brittannië. gesteund door Frankrijk, wilde het. overeenkom stig zijn traditjes, zelf doen; ver trouwend opzijn macht en gelovend in zijn zending. Een misdaad? Het is gezegd; maar wij vrezen dat het, naar het klassieke woord iets ergers was, n.l. een fout. Engeland heeft jets op zichgenomen, wat het.'niet helemaal meer kan. Eden heeft het i gemerkt, aan de reacties in het buitenland, aan de reacties in het eigen land; en feitelijk heeft hij het erkend, door de actie ontijdig te doen staken. Men mag hein deze fout heel wat minder zwaar aanrekenen dan de Kussen hun misdaad in Hongarije. Belangrijk en verreikend is echter de lering, die uit het geval getrok ken móet worden. Het komt er op neer, dat de Britten niet meer zelf standig grote daden kunnen verrich ten, wanneer volgens hen de inter nationale rechtsorde of de interna tionale organen ergens, tekortschie ten. Zij moeten bet zoeken in groter verhand; dat van de NAVO, dat van een. verenigd Europa. Een tijdperk is voorbij. Het is hard voor de zonder twijfel respec tabele conservatievenmaar erzit voor hen niet anders op dan het te begrijpen en het te aanvaarden. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft haar plan, dat voorziet in aanvullende olieleveranties van het Wes telijk halfrond voor het geval de olieaanvoer van Europa moei lijkheden mocht ondervinden, in de ijskast gezet, zo wordt van diplomatieke "zijde te Washington vernomen. In verscheidene Europese landen moet men reeds overgaan tótbeperkende maatregelen bij het gebruik, van olieprodukten. Nu de aón- voer van extra olie uit Amerika onzeker is gewórden wil mén over het algemeen bijvoorbaat zorgen,.dat de verdeling van olieprodukten"zo -eerlijk mogelijk zal.geschieden. zouden associëren met een actie, die zij niet hebben goedgekeurd, verlichting te brengen, in dé ern stige oliecrisis, die Europa bedreigt. Te Parijs wordt inmiddels verno men, dal de raad van de O.E.E.S. zich heeft uitgesproken voor een ge meenschappelijke actie van de ze ventien leden-sta ten om het hoofd te bieden ahn de moeilijkheden, die de Europese voorziening met brand stoffen en andere goederen onder vindt als gevolg van de gebeurtenis sen in het Nabije Oosten. Beperking van verbruik Om de moeilijkheden in de olie- voorziening het hoofd te bieden heeft men in Frankrijk o.a, het verbruik van: super-motorbrandstof en de verkoop van een enkele soort benzine, stopgezet en Tokomotieven, die op zware olie lopen, uit de dienst genomen, in Engeland worden reeds rantsoeneringskaarten gedrukt, en leveranties van stookolie en ben zine zyn met10% verminderd, in Denemarken is de aflevering van autobenzine met 25% verminderd, in Zweden mag men niet meer auto rijden op zondag en iri Spanje ge ven plaatselijke autoriteiten bijzon dere bonnen af-". Het Amerikaanse besluit: heeft geen invloed op de Europese inko pen van Amerikaanse olie, die langs normale handelskanalenworden verricht. Deze aankopen worden, ondanks de" bestaande dollartekor ten.'aanzienlijk uitgebreid. Men ziet te Washington niet over het hoofd, dat verscheidene Europese' landen worden getroffen door de onderbre king van de olie-aanvoer uit het Nabije Oosten. De Amerikaanse re gering, zo verneemt Agenee France Fresse, streeft er echter naar on partijdig te blijven in het conflict dat uit de militaire actie van Frank, rijk, Engeland en Israël isvoort gesproten en wil niet de schijn wek-, ken, dat zij dezelanden zou .willen steunen door ze te helpen bij de olievoorziening. Een soort morele sanctie achteraf, waarvan echter ook andere Europese landen de dupe zijn. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de Amerikaanse regering bereid zal zijnverdoeken van een organi satie, die alle landen in Europa vertegenwoordigt, bijvoorbeeld de Organisatie voor Europese -Econo mische samenwerking (Q.E.E.S.), om hulp in overweging zal.nemen. Ver zoeken van landen afzonderlijk zou den dus niet in aanmerking komen. Op deze wijze zou het mogelijk zijn zonder dat de V.S. zich zijdelings DJAKARTA.: De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Koeslan Abdoelgani, heeft donderdag voor het parlement medegedeeld, dat de Verenigde Staten aan Indonesië bet sluiten van een vriendschapsver drag hebben aangeboden. De minister zei, dat het aanbod was gedaan door de Amerikaanse ambassadeur in Indonesië, tydens bet bezoek, van president Soekarno aan de Verenigde Staten in mei van dit jaar. Hij deed deze onthulling tijdens een verhit debat over de gezamen lijke Indonesisch-Russische verkla ring, die na de reis. van president Soekarno door de Sowjet-Unie door hem namens Indonesië werd ge tekend. Tegen het uitgeven van deze gezamenlijke verklaring werd krach tig geprotesteerd door de Islamieti- sche. Christelijke en Katholieke par tijen, die de verklaring niet in over eenstemming met Indonesia's onaf hankelijke buitenlandse politiek acht ten. KARLSRUHE. Bij de voortzet ting gisteren van het proces tegen dr. Otto John, voormalig hoofd van de Westduitse contraspionagedienst, heeft de 45-jarige douane-ambtenaar Gerhard Schmidt, die 20 juli 1954 dienst deed op het punt waar dr. John over de grens tussen Oost- en "VV.-Berlijn reed, verklaard, dat deze op hera de indruk maakte volkomen bij zijn positieven te zijn. Talloze virgima-rokers hebben reeds de mon- sierrol getekend voor CAPTAIN GRANT. De nieuwe vjrgima. die een geheel nieuwe koers erhcid cn smaak. EXTRA:opelk pakje een mooi sehecpsplaatje in prachtig kleuren. AH aboard v«te.\N\K<n Verrem el de 180 seheepsp'oot/es. fee prachtig o/bvm it in 6e maak. Kies "goed gezelschap Vertrouw op GREVENBRICHT „Wereldvrijgezel no. 1 emeente-secretaris Lr. genbeid deel te nemen kend de eerste en volle reijn, die initiatiejne- aan de bijeenkomsten belangstelling" zullen mer, stichter en organi-. van meneer ;Greijn, om- genieten, zal ook aan de sator is van de wereld- dat zaj met m staat wa- culturele ontspanning beroemde, vrijgezellen- ren de verklaring te to- aandacht" worden be- congressen in zijn woon- hen, waaruit moest bly- steed Het is tenslotte plaats, heeft een nieuw ken dat men niet ge- - - -- Op .verzoek van huwd is en nooit ge- tientallen briefschrij- huwd.is geweest. vers uit heel de wereld Van 1 tot: 3 juni ech- heeft hij het initiatief ter zullen zij „in onge- genamen tot het hou- dwongen samenzijn meer den. van hét eerste we-/ van elkanders proble- uitgeven van een eigen reldcongres voor wedu- men kunnen leren ken- Biad te' komen wen en weduwnaars. nen, en deze, zo moge- Het congres zal van 1 lijk, gezamenlijk oplos- Gescheiden mannen t 3 juni worden ge- sen" Vooraanstaande en vrouwen, zo vertelde houden „in een nog na- sprekers hebben zich de Grevenbrichtse ge- der te bepalen plaatsin Inmiddels al bereid ver- meente-secretaris.zijn een rustige omgeving in klaard de congresgan- uiteraard van deelne- Duitsland of België". gers toe te spreken over nïng aan bet congres Tot nu toe waren de hun problemen.' iitgesloten. - weduwen en weduw- Hoewel de „ernstige im/. 1 naars met in de gele- problemen vanzelfsnre- gemeente -secretaris G- genheid deel te nemen kend de eerste bedoeling, dat tij dens het congres een „Wereldorganisatie van Weduwen, en Weduw naars" wordt gesticht en. als het kan; tot het (Van onze correspondent) NEW YORK. De langgerekte debatten over de agenda in de Al gemene Vergadering van de V.N, kunnen de aandacht van de gedele geerden nietafleiden van hetgeen buiten de V.N. vooral in het Mid den-Oosten thans gebeurt. Er heerst hier grote bezorgdheid met betrek king tot de vraag wat de reis van Hammarskjöld naar Egypte zal op leveren. De Amerikaanse gedele geerde Cabot Lodge, maakte zich tot tolk van veler gevoelens, toen hij vroeg om een afhandeling van de agenda-besprekingen desnoods In een avondzitting, opdat de assemblee na de terugkeer van de secretaris generaal onmiddellijk de grote pro blemen In behandeling zou kunnen nemen. {"Advertentie 2JM.J {Advertentie LAL) De meerderheid van de vergade ring stemde hiermede in, ondanks het wrevelige verzet van de Indische afgevaardigde Menton, die reageert als een kat. die men tegen, de haren instrijkt, telkens wanneer hij zijn. zin niet krijgt. Ook in de kringen van de V.N. heerst enige opluchting over de Egyptische ontkenning, dat reeds gevraagd zou zijn om vrijwilligers naar dit land te zenden en de ver klaring die Eisenhower woensdag aflegde met betrekking tot deze vrij-, willigers. Men had dié verklaring echter graag wat positiever gezien, in dier voege, dat elke vorm van interventie van. de zijde van Rusland niet al leen zou leiden tot stappen van de zijde van de V,N. maar óók tot een onmiddellijke actie van de zijde van de V.S. Het uitblijven van een dergelijke aankondiging plus het uitsteto van de ontmoeting die Eisenhower zou hebben, met de Britse en Franse premiers schijnt naar men aan neemt te zyn gelegen in' het feit dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse zaken zijn houding nog niet heeft bepaald, hetgeen wordt betreurd omdat op dit ogen blik een vaste leiding van de V.S, zo zeer gewenst is. De Algemene Vergadering besloot zonder stemming de kwesties Cy prus en Algerije op de agenda te plaatsen. Het besluit om de behandeling der Indiërs in Zuid-Afrika te bespreken werd genomen met 63 tegen twee stemmen (Zuid-Afrika en Italië) bij dertien onthoudingen. De rassen scheiding in Zuid-Afrika werd met 62 tegen acht stemmen (Australië, België, Engeland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Portugal en Zuid-Afri ka) bij zeven onthoudingen op de agenda geplaatst De Nederlandse de legatie onthield zich in beide geval len van stemming. De Cubaanse delegatie heeft een ontwerp-resolutie ingediend, waarin de Sowjet-Unie wordt verzocht on middellijk de deportatie van Honga- ren naar de Sowjet-Unie te staken en Hongaarse politieke gevangenen, die in de Sowjet-Unie zijn, onmid dellijk naar hun land terug te zen den, Margriet" hei frisse blad ptzn déze tijdtelt reeds jarenlang hei grootste aantal lezeresnn. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbj want... „Margriet" véél gezelliger! NEW YORK. Israel kan geen oplossing van het Midden-Oosten aanvaarden, die de terugkeer van het Egyptische leger naar de grens van Israel tot gevolg heeft. Dit heeft de Israëlische afgevaardigde hij de VN, Eban, gisteren op een persconferentie meegedeeld. Eban zei, dat dit niet betekent dat Israel weigert afstand te,:doen van het schiereiland Sinai en- de strook by Gaza, maar wel zal de Joodse staat krachtig weerstand biaden aan. ieder }Slan tot terugkeer vatt de Egyptische strijdkrachten naar hun oude posities. Hij liet doorschemeren dat een gedemilitariseerde zone aan vaardbaar zou kunnen zijn. De Arabische leiders hebben op hun conferentie in Beiroet geen over eenstemming kunnen bereiken over het instellen van een embargo op de handel van Engeland en Frankrijk. De conferentie was gisteren bijna uiteengegaan wegens hevige me ningsverschillen tussén Syrië en Irak. De Arabische landen moesten zich beperken tot een dreigement. Zij ver klaarden, dat er „doeltreffende stap pen" zullen worden ondernomen in dien Engeland, Frankrijk en Israel weigeren hun troepen tijdig terug te trekken. De nieuwe Britse ambassadeur in Washington, sir Harold Caccla, heeft gisteren verklaard, dat Rusland in middels 100 kanonnen, 100 gepantser de, voertuigen, 50 tot 100 gemechani seerde vuurmonden'en nog een gróte hoeveelheid ander militair materiaal naar Syrië heeft gezonden. WARSCHAUBö aankomst In Moskou heeft de Poolse partijlei der Gomoelka verklaard, dat zijn onderhandelingen met de Sovjet leiders moeten zijn gebaseerd op de „principes van Lenin van nationale soevereiniteit, gelijkheid en non-in- terventie in de binnenlandse aange- j legenbeden van alle landen", j Gistermiddag zijn de besprekin- gen begonnen. Er is nog geen com- muniqué uitgegeven. 1 n Polen /heerst grote spanning over het ver- i loop van de onderhandelingen. Men i is van mening dat deze besprekin- gen een historische rol kunnen spe- len in de toekomstige betrekkingen j tussen Rusland en Polen. Er heerst j de stille hoop, dat volledige onaf- j hankeiijkheid wordt verkregen. Daarbij verliest men niet uit het MIAMI. Een Mexicaans ver- °°Z< dat F016" "u. eenmaal een keersvjiegtuig is in Nicaragua neer- i randstaat van de Sowjet-Unie is en gestort. Van' de 24 inzittenden ver-j m1n daar ook naar zal moeten, han- lóren 23 het'leven. Het toestelj een i deIea DC-4, was onderweg van Panama naar Guatemala BriUCn Ctl 1' Tail 5611 Nadat het toestel enige uren ver- mist was is de Mexicaanse lucht- rvnLn ttItI m Rmmtf vaartmaatschappij dé route gaan af- ffCDrUIKItll 111 J_j2yjJl,C zoeken. Nabij Puerto Somoza werd «i WASHINGTON. Het Ameri kaanse ministerie van. Defensie heeft donderdag bekendgemaakt, dat Engeland en Frankrijk bij hun actie tegen Egypte Amerikaanse wapens gebruikt hebben, die alleen voor NAVO-gebruik bestemd wa ren. Het „State Department" heeft op 3 november Engeland en Frankrijk gewaarschuwd, dat die wapens niet tegen Egypte gebruikt mochten worden, Door het bestand in Egypte' z}jn verdere Amerikaanse stappen bij de Britse en de Franse rege- ring1' wellicht overbodig geworden, i aldus de bekendmaking. ustitie ontevreden ARNHEM. De procurenr-gëne- raal hU het gerechtshof, mr. M. C. van Oosten, heeft bezwaren tegen de observatiekliniek van het gevan geniswezen, in Utrecht; die de justi tie veel last zon veroorzaken door de talrijke ontvluchtingen. De justitie heeft de leiding van de kliniek reeds gewaarschuwd. Deze mededeling deed mr» Van Oosten tijdens de behandeling van de zaak tegen de 32-jarige Nijmeegse los-arbeider H. J., van den B., die volgens het psychiatrisch rapport voor heropvoeding in een kliniek in Groningen of in Utrecht in aanmer king zou komen. DEN HAAG. - Een eerste groep van de tweeënzestig Nederlandse zee lui, die in Cairo zitten,, zal; van avond op, Schiphol aankomen, als de Egyptische autoriteiten de door de KLM gevraagde landingsvergunning voor een toestel van de dienst Am sterdamRomeAthéne verleent. Het KLM-vliegtuïg, dat gisteren uit Khartoem naar Nederland ver trok, kreeg vergunning een tussen landing op het vliegveld bij Cairo te maken. Het 'zou. vandaag in Cairo kunnen zijn, vanwaar het-vanavond op Schiphol moet aankomen- WASHINGTON De Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Dulles, zal zondag aanstaande uit het ziekenhuis worden ontslagen'en de zelfde dag naar Florida vliegen, waar hij nog een korte tijd voorherstel zal vertoeven, aldus heeft een woord voerder van zijnministerie donder dagavond te Washington meegedeeld- Minister Dulles werd op 3 novem ber aan darmkanker geopereerd. Het is mogelijk, dat de minister in het begin van december zijn taak her vat, aldus de woordvoerder. (Advertentie IJtfj Aiftrx NX'VEA ktvat Eueerit tut oaedingsmiddti soar da huid het wrak. gevonden. AMSTERDAM. Voor hét lid maatschap van het FEN-centrum hebben weer een aantal schrijvers bedankt, a.l. Remco Campert, mr. Cola Debrot, Emma Dronckers, dr, G. A. van Klinkenberg, prot dr. E. A Ji van Lier, mr. Francois Pauw els en J. A. Rispens. In totaal zijn' nu l51' leden 'uit het' PEN-cen trum getreden. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft het gisteren minister Suurhoff niet gemakkelijk gemaakt, toen hy zijn wetsontwerp voor een nieuwe ziekenfondsverzekering voor bejaar den kwam verdedigen. De regeling die de minister voorstelde zal met ingang van 1 januari van kracht worden, als de thans bestaande re geling voor trekkers Van de nood- wet-Drees komt te vervallen. In de nieuwe verzekeringsvorm kunnen boven 65-jarigen met een In komen beneden TWEEDE KAMER de 2400 gulden per jaar zich ver zekeren tegen een bedrag van 50 cent per week, bejaarden: met een inkomen van 2400 tot 3400 gulden per jaar tegen een premie van een gulden per week. premies die respectievelijk en de helft van de berekende kostprijs be dragen. De toetreding is vrijwillig, maar de fondsen kunnen niet weige ren verzekerden op te nemen. De meerderheid van de Kamer was het met de praktische opzet van het wetsontwerp eens. maar vond dat degenen die iets boven deze loongrens kwamen en zich daardoor op de normale vrijwillige wijze te gen riekte en dergelijke moesten verzekeren tot veel hogera kosten werden genoodzaakt. Ondertekend door afgevaardigden van de ARP, KVP en CHU werd een amendement ingediend dat een derde groep aan deze regeling wilde toevoegen, de groep met een inkomensgrens tot ƒ4200 per jaar. Deze zou de volle premie moetep betalen die voorlo pig op twee gulden per week is ge steld. Het amendement werd door de partijgenoten, van minister Suur- hoff niet zonder meer afgewezen» maar de. minister liet tweemaal een onverbiddelijk „beslist onaanvaard baar" horen. Aanvaarding van het amendement zou hem noodzaken het ontwerp naar het kabinet terug te wijzen, hetwelk waarschijnlijk tot gevolg zou hebben dat de zieken fondsverzekering niet op 1 januari klaar zou zijn. Deze verklaring had tot gevolg dat de heer Hazenbcsch het amendement introk. De socialist Van der Dienden zag als gevaar van bet. gekozen systeem de mogelijkheid dat bejaarden zich niet zonden verzekeren en bij voor komende ziekte terug zouden moe ten vallen op de geneeskundige ar menverzorging, maar de minister zag dit gevaar niet Het ziekenfondssys teem was in Nederland zo ingebur gerd dat hü verwachtte dat maar een zeer klein deel van de bejaarden van de mogelijkheid tot verzekering geen gebruik zal maken» Een amendement van de socialis tische fractie dat de maximumgrens van de verzekering van 3400 op 3410 gulden brengt, nam de bewindsman over, Het wetsontwerp werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aan vaard. iU-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2