."S V V acht huurverhoging zonder compensatie onaanvaardbaar \en met ten koste van woningbouw NOV tegen CPN-leden joen opnb.999 crèr::rLr; Creme Paft ■SALK-VACCIN KRIJGT REGERINGSSTEUN Ome Jan van Zutphen hartelijk gehuldigd Hongaren bieden als dank cyclamen aan Ons Jeugdboek Tsjoe En-Iai op rondreis Nehroe in december naar de V.S. en Engeland Felle brand richt grote schade aan Chinees schip met 102 man vergaan? Telegram aan Koningin en dr. Drees Transportbrug van 55 m geplaatst Schoonheid is hei mooiste geschenk. Rokossowski nu onderminister; in Sowjct-Ünie Evert Vermeer sprak Fakkeldragers toe Prof. Muntendam terug uit V.S. Stroom viel uit, radio zweeg Voorzitter van Krant in eigen taal lag klaar RADIO ENT.V. Zonnestraal nam afscheid Dulles verlaat ziekenhuis Nieuwe regering in Libanon gevormd Postverkeer met Hongarije nog gestoord Fles slaolie wordt 12 cent duurder Hulpprogramma van VS voor kernenergie uitgebreid Danseres Oclanowa geblesseerd Eerste uitstapje van Hongaarse studenten Meer schepen voor vloot van VS ƒ2.95 Maandag 19 november 1956 AMSTERDAM. Het NVV acht een huurverhoging zonder compensatie-maatregelen onaanvaardbaar. Indien langs andere weg geen compensatie wordt gegeven, zal het op het moment van de huurverhoging looneisen stellen. Bovendien waar schuwt het NVV dat de investeringsbeperking niet ten koste mag gaan van de volkswoningbouw zoals in 1951 is gebeurd. Illiiiiiiiliüilli Dit heeft het Verbondsbestuur van het NW verklaard in een. uitvoerig schrijven aan de regering over het regeringsprogramma. Het stelt voor op, dat het de vorming van dit ka binet met instemming begroet, om dat het daarin een garantie riet voor de voortzetting van het na 1945 ge voerde beleid. Het- verbondsbestuur herinhert er aan, dat het NV?, zich eenjaar ge leden' slechts node heeft neergelegd AMSTERDAM. Het hoofdbe stuur van de Nederlandse OnderwU-- zers Verenisins lmft voor de 27, 28 de wijziging m het systeem van en 29 deeember te hoeden algemene j to«n»Mek. De ervaringen hiermee vergadering een motie ingediend, dat hebben de bezorgdheid slechts ver- de N.O.V.. diep geschokt door het - groot, Van een differentiatie is m de onmenselijke optreden van Knslanö praktijk mets terecht gekomen, in Hongarije en met afschuw ver- j Een van de minst te aanvaarden vuld over de reacties van de C.F.N., i gevolgen is, dat de aanpassing, van de geen prjjs stelt op hét lidmaatschap sociale uitkeringen aan het loonpeil van leden van de C.P.N. en van an- slechts na verloop van tijd kan ge- deren, die de Russische terreur t schieden. Het heeft het bestuur te goedkeuren. j leurgesteld. dat deze aanpassing nog Jïïft H?1 «SL.?Bi'J^Soorgesteld geval is' kan het in beginsel met SA"riKS de middelen be- schikt een dergelijke motie uit te voeren. Het enige middel om vast te stel len of iemand tot de gewraakte cate gorie behoort,, is het hem te vragen en het behoeft geen betoog dat. wan neer men een dergelijke vraag aan C.P.N.-ers at meelopers stelt, het antwoord' geer, enkele zekerheid biedt Daarvoor weten we genoeg van de methoden van de cellen- bouw." HONGKONG Premier Tsjoe En-lax van eommonistlsch' China Is j In communistisch Noord-Vietnam I gearriveerd, het eerste luid van zijn bezoek aan zeven Aziatische landen, j - Zijn bezoek aan Noord-Vietnam I valt samen met berichten over tegen j de regering gerichte onlusten in een overwegend katholiek district dat op j ongeveer 200 km ten zuidoosten van Hanoi, de- Noord-Vietnamese hoofd stad, is 'gelegen^ De verhouding van communistisch China tot Noord-Vietnam is te ver gelijken met de greep waarin Rus land zijn Oosteuropese satellieten probeert gevangen 'te houden. .De 58-jarige Tsjoe zal na Noord- vietnam een bezoek brengen aan India, Afghanistan, Birma, Nepal, Kambadzja en Pakistan. Groot belang wordt gehecht aan het bezoek aan India, waar hij 12 dagen zal vertoeven. Dit land. heeft, zich steeds.sterk uitgesproken voor toelating van' China tot de Ver. Naties. NEW DELHI. In welingelichte kringen te New Delhi is vernomen dat* premier, Nehroe van India op 14 december'- naar Washington zal vertrekken voor een onderhoud met president Eisenhower. Hij' zal op 24 december naar Londen gaan. akkoord gaan. Het bestuur acht het dringend ge wenst, dat een nationaal bouwbedrijf wordt opgericht, dat als voorbeeld bedrijf zou kunnen dienen; Het is ernstig teleurgesteld, dat het rege ringsprogram niet in de ..oprichting van een dergelijk bedrijf voorziet. Over de aangekondigde huurverho ging van 25 procent zegt het ver bondsbestuur dat deze in het belang van de volkshuisvesting onvermijde lijk is. Voor het ontbreken van de aankondiging van compensatiemaat regelen inde uiteenzettingen vande regering is geen enkele verklaring te vinden. De hoogte van de kinderbijslag moet op dezelfde wijze op het wel vaartspeil" worden afgestemd als de algemene ouderdomsvoorziening. De weduwen- én wezenvoorziening zal het gehele volk moeten omvatten. De in het KVP-plan genoemde bedragen zijn in verregaande roate onvol doende. Een nieuwe invaliditeitsverzeke ring, die het gehele volk zal moeten omvatten, acht het bestuur voorals nog niet mogelijk. Beperking tot de werknemers zal onvermijdelijk zijn. Naast de verplichte ziekenfonds verzekering bepleit het NVV voor loontrekkenden met een inkomen boven de loongrens een wettelijk ge regelde verzekering voor zware risi co's. Bij de tegenwoordige maatschappe lijke verhoudingen acht het NW uit- breiding van de sociale zekerheid en verbetering van het onderwijs be langrijker dan overigens niet ge heel afgewezen overheidsmaatre gelen tot bevordering van de bezits vorming. De salarisverhogingen voor hogere ambtenaren, die niet gepaard gaan met evenredige verhogingen voor de middelbare en lagere ambtenaren, zullen niet alleen de stemming onder dit deel van het ambtenarenkorps be derven,- maar bovendien een zeer slechte indruk maken op alle werk- nemersgroepen met een. lager in komen. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Een felle brand in een textielwarenhuis aan de 's-Gravenlanflseweg richtte zater dagavond in twee uur een schade aan van naarschatting f 400.000, De brand ontstond door een smeu lende- sigaret op de etage, waar een grote hoeveelheid dekens, tapijten en dergelijke lag opgeslagen. Bij ae blussingswerkzaamheden werd een brandweerman,, die van .een: kantelende 'ladder viel, licht aan een van zijn ogen gewond. TAIPEH. Het 160 ton metende nationalistisch-Chinese stoomschip Koeang Sjcng II wordt vermist; het :'e misschien in een storm vergaan. Het had 102 passagiers aan boord- De Koean Sjeng Il/ di'é 'een' veer dienst' onderhield tussen Kaosioeng en dè Pescadoren. seinde.- dat het nabij de Pescadoren aan de grond was gelópen. De heer J. 'Landman, de nieuwe, voorzitter ran „Zonnestraal". wenst Ome Jan en - zijn vrouw ,,nop vele jaren". UTRECHT In de hun aangebo-, den krant hebben de Hongaarse gas ten, die in de nacht van zaterdag op zondag arriveerden, de vertaling van de welkomstrede van Koningin Juliana gelezen. De Koninklijke woorden inspireerden hen tot een telegram, aan Hare Majesteit. Hier in zeggen rij o.a.: „Wij waren he laas niet in de gelukkige omstandig heid om uw toespraak persoonlijk te beluisteren, maar de letters in de courant hebben in ons hart ge grift, dat wij voor vaderland een vaderland, voor broeders broeders, voor moeder 'n moeder hebben ont vangen. Nu de Hongaarse bevolking in haar eigen land geen beschermer heeft, grijpt het ons bijzónder aan, dat Uwe Majesteit ook Koningin en moeder van onze vluchtelingen wil zijn". In een telegram aan dr. Drees staat o.a.: „Ondanks alle commu nistische propaganda, die ons. vele jaren werd opgedrongen, hebben wij geweten en weten wij nu nog beter, dat gij alles doet wat in uw vermo gen ligt, om uw land en volk voor spoed en geluk te brengen". De Hongaarse gasten zijn zondag middag allen gekeurd. Bij deze groep bieken aanzienlijk meer psy chisch gestoorden te zijn dan bij de eerste. Velen hebben hard én lang gevochten en de reactie hier van kon niet uitblijven. Vooral de jongere kinderen zijn geschokt. Een veertienjarig meisje, dat in een. zie kenhuis moest worden opgenomen, had erbij* gestaan, tóen twee van haar vriendinnetjes door de Russen wer den neergeschoten. SLUISKIL De grootste trans portbrug van Europa is gisteren in Sluiskil op zijn plaats gezet. De brug dient voor het verladen van cokes van de opslagplaatsen van de „Association .cooperative zelandaise de carbonisation"- naar het kanaal van Gent naar Terneuzen. Met behulp van Nederlands groot ste bok. dc, „Heracles" werd de brug,' die een lengte heeft van 55 meter gemonteerd. Het verkeer langs- het kanaal was het grootste deel van de dag geblokkeerd. DEN HAAG. Op giro 999 van het Nationaal Comité Hulpverlening f Hongaarse Volk is het eerste miljoen ruimschoots voltekend. (Advertentie t.M.) CREME PUFF maakt verder zoeken naar het ideale geschenk overbodig.' Deze meesterlijke creatie van Max Factor staat op het verlanglijstje van elke vrouw. MAX FACTOR'S Creme Pull (handelsmerk) betekent Max Factor Hollywood creamy powder msite-up. MAX FACTOR HOLLYWOOD - IM.P-.MARFAC N.V.. HUDDESTRAAT 5, A'DAM MOSKOU. Maarschalk EoJww- smvski, voormalig PaoLs minister vin Defensie en opperbevelhebber in Pe len, is benoemd tot plaatsvervangend minister van Defensie van de Sowjet- Unie. De Prawda schreef, dat fcuStos- sowski deze maand op eigen verzoek ontheven wos van zijn functies - m Polen- Volgens het blad dankten de Poolse leiders hem hartelijk voor „het grote werk ter versterking van de Poolse defensie, dat door hem tot stand is gebracht." L (Van een onzer verslaggever#) UTRECHT. Tijdens de zater dag gehouden fakkeldragersbijeen komst van de P3rtU van de Ar beid heeft partijvoorzitter F.vert Vermeer met klem gesteld, dat het onjuist is, dat leden van de partjj manifesten ondertekenen, samen met communisten of communistisch ge zinden. De heer Vermeer doelde op 't vo rige week verschenen manifest, waar medewerking wordt gevraagd een gedenkteken op te richten voor An ne Frank. ..De solidariteit met men sen. die in Oost-Europa voor hun vrijheid strijden, verbiedt ons sa men te gaan met hen. aan wirr handen het bloed van deze strijders kleeft." Ruim duizend leden van dc Fak keldrager rsclubs woonden de bijeen komst bij en bespraken in kleine groepen het vraagstuk van gelijke kansen voor de jeugd en van de gelijkheid in inkomens- en bezits- verhoudingen. *s Middags sprak de fractie-voor zitter in de Tweede Kamer, nu. J. VV. Burger, over de politieke situa tie. Dc Partij van de Arbeid, zo zei hij onder meer. is tevreden over de samenstelling en het programma van het tegenwoordige kabinet. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „De regering overweegt bp welke wü« men art sen, die patiënten met het Salk- vaccin tegen kinderverlamming wil len vaccineren, daartoe in staat kan stellen". Dit zei zondag op Schiphol prof. dr, P; Muntendam, juist terug van een reis van twee .maanden door. de. Verenigde Staten. Kortgeleden heeft dr. Muntendam, een ontmoeting gehad met dr. Salk in Atlantic City, tijdens een congres van de American Public Health As- IN het hele land zwegen gistermid dag de op de zenders Hilversum I en II afgestemde radiotoestellen. Dit was het'gevolg'van een technische storing, in de centrale, waardoor de elektrische stroom-uitviel. Dank zij de noodaggregalen, die men in alle studio's ter beschikking heeft, kon den de uitzendingen vrij snol wor den hervat. De KRO was na tien minuten weer in de lucht, de AVRO enige tjjd later. Om half vijf kon men in de studio's weer op het nor male stroomnet terugschakelen. HET NTS-journaal bracht zater dagavond o.a. opnamen van het Sinterklaasfeest van de Hongaarse kinderen in Utrecht en van een vraaggesprek met generaal Gruen- ther. Het de laat ste tijd bij inter views gevolgde systeem voldoet uitnemend: ter wijl de vragen worden gesteld, - 1 horen de kijkers de vertaling van het antwoord, waarna zij dit nog eens in de oor spronkelijke taal, uit. de mond van ae geïnterviewde zelf kunnen beluis teren. "j Het marionettenspel is al vele ma len een dankbaar televisie-object ge bleken. De bijzonder knappe Salz- burger-poppen zorgden in het begin van het KRO-programma voor een alleraardigst half uur, 'Wat „kroco- dü" betreft: we blijven hopen, dat dit variete-programma in deze vorm geen lang voortbestaan beschoren zal zijn. Er waren ook nu weer een paar aardige staaltjes van acrobatiek, maar de presentatie had kraak noch smaak. ÏK Duitse, Bondsrepubliek zijn in de maand oktober bijna 40.000 nieuwe' tv-toestellen geregistreerd net aantal officieel ingeschreven kijkers bedraagt thans 578.575. Woensdagmiddag van 1.55 tot 3.41) uur op televisie een rechtstreekse reportage uit het Waldstadion te Frankfort aan de Main van de voetbalwedstrijd Duits-, land-Zwitserland. Commentator is Dick van Bommel, ge- (Van onze correspondent) HILVERSUM. Een stampvolle zusterzaai met genodigden uit bin nen- en buitenland heeft zaterdag de 93-jarige „Ome Jan" van Zutphen bij ziin afscheid als voorzitter van zijn „Zonnestraal'1 uit volle borst een „Lang zal-ie leven" toegezongen. Een op het eerste gezicht misschien ietwat utopische wens, maar Ome Jan zelf heeft aan het slot van zijn dank woord als zijn persoonlijk voornemen onthuld150 jaar te worden. Nederlands meest krasse t.b.e.-be- strijder no. 1 is in een van de recrea tiezalen van zijn levenswerk een on vergetelijk afscheid bereid met tal van toespraken, nog meer geschenken en nog veel meer telegrammen en brieven. Koningin Juliana zond het tele gram: „Op deze voor u zo belangrij ke dag zend ik u mijn allerbeste wensen. Moge uw grote toewijding en liefde voor Zonnestraal een lich tend voorbeeld zijn. voor hen, die na u komen." Ook de minister-president dr. IV. Drees heeft telegrafisch in de meest hartelijke bewoordingen blijk gege ven van zijn meeleven. Zonnestraals vice-voorzitter J. Landman, gaf een overzicht van het laatste levenswerk van Ome Jan. Immers 37. jaar geleden op een leef tijd waarop een ander het wat rusti ger gaat dóen en aan zijn rust gaat denken begon Jan van Zutphen met zijn zeldzaam stuwende kracht aan een nieuwe levenstaak: de stichting en uitbouw van het sanatorium Zon nestraal, eén positief bewijs van de stoffelijke en geestelijke verheffing van de arbeidersklasse. Op zijn 90ste verjaardag is duide lijk de waardering van het Neder landse volk hiervoor gebleken. Hét toentertijd spontaan beschikbaar ge stelde geld voor een grote recreatie zaal is er een sprekend bewijs van. Inmiddels is. Zonnestraal van t.b.c.- sanatorium geworden tot een modern zo volledig mogelijk uitgerust zieken huis, waarmee vooral ook de stad Amsterdam nauw samenwerkt. Dé heer Landman meende Ome Jan op dit ogenblik niet hartelijker en beter te kunnen bedanken voor dit alles dan met de aanbieding van het ere- voorzitterscbap van de vereniging Zonnestraal een geste die ook nog ge paard ging, behalve met een dave rend applaus, mét de. aanbieding van een televisietoestel en een boeket ro. de anjers evenveel als Zonnestraal jaren telt —.aan mevrouw Van Zut phen, Voorts spraken nog burgemeester Boot van Hilversum, prof. dr. G Stuiveling, Paul de Vries namens het N.V.V., J. Schoeters, voorzitter van de Belgische Diamantbewerkersbond, dr. A. Bierhost, geneesheer-directeur van Zonnestraal, Louis Major, alge meen secretaris van het Belgische Vakverbond die ook sprak namens de aanwezige 85-jarige Camille Huys- mans, H. Mug namens het Koperen Stelenfonds een der eerste activi teiten van Ome Jan tal van oud patiënten die vaak op ontróerende wijze dank zegden en Evert Kupers, oud-voorzitter N.V.V. en een der me de-oprichters van Zonnestraal. Omdat de doktoren hem ontraden hadden veel handen te drukken met het oog op de kans van een bloeduit storting in de rechterhand, greep Ome Jan tenslotte als bewijs en sym bool van zijn warme dank voor allen en alles ontroerd de handen van zijn echtgenote en van zijn „trouwe se cretaris" de heer G. H, Sanders ook een der Zonnestraaloprichters. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Doodstil was het in de immense Margriethal toen, nadat de tweede groep Hongaarse vluchte lingen aan de lange tafels hadden plaats genomen, het volkslied uit de luidsprekers weerklonk. De slager uit Györ zwaaide met ernstig gezicht zijn vrüheldsvlag, toen uit zeshon derd kelen de door de Nederlanders niet verstane maar wel begrepen kreet klonk: „Leve Hongarije". Een der gasten was, hoe weten we niet, éen ontroerend klein bosje rode cyclamen machtig geworden. Die overhandigde zij, met een kort toe spraakje in het Hongaars, aan dr. Vrij landt, op deze manier dank brengend aan alle vrijwilligsters en vrijwilligers, die deze voortreffelijk georganiseerde ontvangst mogelijk hebben gemaakt. Nieuw waren de verhalen, die we hoorden -— ondanks de grote ver moeidheid bleken velen verlangend te zijn, bun hart uit te storten niet. Wel lag het accent vaak anders. Dui delijk bleek, dat van de mannen de meesten actief aan het verzet hadden deelgenomen. Er waren kinderen bij van negen of tien, die aan de vol wassenen hadden gevraagd. „Oom, hoemoet ik zo'n granaat hanteren?" Uit de kerkers ontzette politieke ge vangenen vertelden, dat van. hun .lot genoten de meesten de vrijheid Een der Hongaarse biedt dr. Vrtfkmdt, lijk commandant va» 'Ja rode cyclamen aan gasten geivesre- het Rode >uis, namens allen een bosje slechts enkele dagen hadden I proefd. Zij stonden vooraan ij strijd. Velen sneuvelden. Om half drie konden ook de laatste gasten; na door Rode kruishelpsters geregistreerd tè zijn, naar bed. Op de siaap2alen vonden zij "een krant in hun eigen taal, him aangeboden door het Utrechts" Nieuwsblad en het Nieuw, Utrechts Dagblad. „Isten Ho- zott" stond er boven, het Hongaarse .equivalent van. -het Oostenrijkse „Grüss; Gott". Een groet, die zoals een van de tolken ons verzekerde, door het Nederlandse „welkom" slechts bij benadering kan worden vertaald/omdat de gevoelswaarde er van. veel groter is; Het blad bevat, behalve een.vertaling van de rede van de Koningin; artikelen over de levensomstandigheden in ons land. Het was niet nieuw meer. We had den alles reeds eerder meegemaakt. Maar toch zullen we ook de indruk ken van deze nacht niet licht ver geten: de vaandeldrager met'z'n blo zende, kogelronde, bitter-ernstige kindergezicht; de overgave, waarmee een magere, zwartharige volksjongen de nationale hymne meezong, de har telijkheid van de Utrechtse burgerij, die zo helemaal niets met ongezonde nieuwsgierigheid te maken had en ja, dat ook de hautaine gezich ten van twee Hongaars sprekende heren van aristocratische allure, die wél op het perron waren maar de vluchtelingen slechts van 'n afstand monsterden. Het nieuwe is er af. Laat dit voor ons geen aanleiding zijn, onze ere- plicht jegens het Hongaarse volk te vergeten. Met'tientallen gasten heb ben we de afgelopen dagen gespro ken. Allen, zonder uitzonderingi wil den hetzelfde ook degenen, die hoopten op korte termijn, naar hun vaderland terug te kunnen keren, om daar aan de opbouw van een demo cratisch staatsbestel mee te werken: zich zo snel mogelijk aanpassen, de handen uit de mouwen steken. WASHINGTON De Amerikaan se minister van, Buitenlandse Zaken Foster Dalles, heeft zondag het Walter Reed-ziekenhuis te Washing ton, waar hij een operatie onder ging, verlaten. Op de trap van het ziekenhuis staande beschuldigde Dulled de Sow- jet-Unie van hét aanrichten van een „slachting in Hongarije", Hij verklaarde verder, dat dc Sow- jet-Unie wat het Midden-Oosteri vbe- treft had getracht de VN. te ver vangen „in plaats van te handelen als een samenwerkend lid". Dulles sprak met vaste stem en Z3g er goed uit, hoewel bleker dan voor 2ijn operatie. Na voorlezing van zijn verklaring liep hij zonder hulp naar de auto. die hem naar zijn l vliegtuig bracht. sociation. Dr. Muntendam noemde dr. Salk een „bescheiden; sympa thiek mens". Men past zijn vaccin in de V.S. toe. aldus dr. Muntendam, „en dit vaccin biedt een zekere mate van bescherming. Maar er zijn nog veel vragen onopgelost, bijv. in wel ke mate en hoe lang het Salk-vaccin bescherming biedt. Dat is ook een reden, waarom men hier. van over heidswege nog niet de toepassing gepropagandeerd heeft-. Prof. Muntendam heeft tijdens zijn rers ook ontmoetingen gehad met dr. Sabin. Ook dn Sabtn bestudeert mogelijkheden van een vaccin met leveiid virus. „Van overheidswege bestaart hiervoor belangstelling"; vooral prof. Van Linden in Leiden volgt-dit onderzoek op de voet. Dr. Sabin. die een tegenstander van dr. Salks "methode is. zegt aldus prof. Muntendam: ..Het Salk-vacdn is op dit ogenblik het enige dat voor toe passing' in aanmerking komt. Deze gelegenheid- moet'dus te baai^-geno men worden*'. BEIROET Zondag is een nieu we Libanese regering gevormd. Pre mier is Sami el Solh. Hij volgt Ab- dalla el Jafi op, die vrijdag aftrad. Minister van Buitenlandse Zaken is. Charles Malik, een vroegere voor zitter van de Veiligheidsraad der Ver.'Naties. De regering telt slechts zes ministers, die gezamenlijk 13 portefeuilles beheren. DEN HAAG. De PTT deelt mee, dat de postverbinding- met Hongarije tot dusver nog niet is hersteld. Er bestaat echter de mogeljjk- heïdr correspondentie via het Rode Kruis té verzenden. Hiertoe moeten de brieven in een open enveloppe gedaan worden in een tweede om slag. die geadresseerd moet-worden aan hetInformatiebureau van het Rode Kruis, Jan Evertsenstraat 9. Den Haag. De nodige frankeerze gels moet men insluiten. Volledige zekerheid, dat de op deze wijze ver zonden correspondentie haar be stemming zal bereiken, kan niet worden gegeven. (Van. onze correspondent) ZAANDAM, De laatste twee we. ken zijn de prijzen van geraffineerde eetbare olie met ongeveer 20, per 100 kg gestegen. Werd begin no vember nog een prijs van 351. genoteerd, thans wordt reeds een prijs van 178.voor .levering in januari aangehouden/Het einde van de stijging, is nog niet in zicht. De vraag naa-v eetbare olie in het binnenland is door de hamsterwoede van sommige huismoeders plotseling gestegen. Dat de vraag naar geraf fineerde olie ook in het buitenland Hoog is.moge blijken uit het feit dat de exportprijzen circa '5.—per 100 hoger liggen, dan de binnenland se pryzen, De prijzen van de slaolie werden aangepast aan de hogere prijzen, die voor de grondstoffen moeten worden betaald. Dat betekende dat men de prijzen voor de in januari té leveren flessen slaolie heeft verhoogd met 12 cent per fles. WASHINGTON. President Ei senhower heeft zijn goedkeuring gehecht aan zes aanvullingen on zijn programma, om kernmateriaal voor vredesdoeleinden beschikbaar te stellen. Op grond van deze aanvullingen zal Amerika kernbrandstoffen voor pi oef reactors en reactors voor de opwekking van elektriciteit ter beschikking van andere landen stellen tegen prijzen overeenkomend rr.ct die, welke dc commissie voor atoomenergie aan de Amerikaanse gebruikers berekent. De president heeft voorts goed gevonden, dat plutonium en ura nium 233. door reactors in het bui tenland geproduceerd, door Ameri ka worden aangekocht. MOSKOU. Gatnila Oelanows, de 46-jarige prima ballerina van bet Rolsjoi-theater, die de vorige maand in Londen is opgetreden is zater dagavond tijdens het dansen van Gi selle op bet toneel in elkaar gezakt. Het bleek dat zij een spier had verrekt. Zij had juist haar tweede solodr.ns uitgevoerd toen zij neer viel. Een halve minuut bleven de andere dansers als bevroren op hun plaatsen. Torn zakte het doek en gingen dc lichten in de zaal op. Een uaar n.muten Istcr verscheen direc teur Tsjoelaki voor het voetlicht om mee te delen dat Oelanowa een spier had verrekt, maar dat zij niet ern stig gewend was. Dc voorstelling werd voortgezet: de danseres Stroek- howa nam de plaats in van Oela- nowa. Oe.anowa mag een maand niet dansen. UTRECHT. De zestig Hongaarse studenten, die deet uitmaakten van de eerste groep vluchtelingen, welke vorige week in ons land arriveerde, hebben zaterdagavond een tocht door Utrecht gemaakt. Dankzij de spon tane medewerking van twee GEVU- chauffeurs. die onmiddellijk bereid bleken hun vrije tjjd op te offeren, kon hun wens om nader ker.nis te maken mot de stad, waar zij ontvan gen waren, in vervulling gaan. De studenten, die zijn ondergebracht tn het Doopsgezind conferentieoord „Heerewegen" tc Zeist, werden door het gemeentebestuur in het Jaar- beursrestauran: onthaald. Zij waren opgetogen over di*. eerste werkelijk vrije uitstapje. NEW ORLEANS De Ameri kaanse admiraal Arleigh Burke. heeft in een rede voor een vergade ring van de National Navy League betoogd, dat de crisis in het Midden Oosten nog lang kan duren en aan gedrongen op meer manschappen er» schepen om onze strijdkrachten ter zee te steunen. (Advertentie LM.) AMSTERDAM. Ook de volgen de leden hebben hun lidmaatschap vs;n het PEN-centrum opgezegd; prof. dr. H. Brugmansy Hans Edin- ga, mr. P. J. Idenburg, G. Kamp huis -en J. W. Schotman. Bekijk het en u kóópt het! Vraag aan de bezor- ym ger of bij onze agent- schappen f BRANDING OP DUIVELSEILAND ter inzage. Blader het eens door, bekijk de vlotte, goed getekende illustraties, let op de degelijke afwerking en de fleurige linnen band. En denk dan eens aan de blijde gezichten van uw kinderen als u daarmee nu, of straks met Sinterklaas te voorschijn komt- U koopt het vast* want het kost slechts U kunt ook rechtstreeks bQ ons blad bestellen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2