Grote problemen duiken aan gemeentelijke horizon op v; Vegla geboeid door ballon-avontuur Particuliere bouwers en ook kansen Door geldschaarste zijn verscheidene pl annen De Sica en Lóren maken Schandaal in Sorrento HOUTMAN Wageningen aan Bosrand JAARREDE BURG. PEEK in Delta-plan, enz. Lam gelegd Ruime marges Woningbomv eerst Wif heeft iels verloren Huurverschillen Met Nini en Jan Boesman PASSAGE-THEATER VERTOONT UIT DE GEMEENTERAAD A De slechte Schiedamse bodem Woningbouiv Bodemonderzoek Reorganisatie Groei PIANO'S ORGELS Inbreker liet naam en adres achter Hetgeheim van de zwarte tent" De vrouw en de woningbouw Programma van de Katholieke Kring Wordt Schiedam dam-kampioen? Burgerlijke stand Artsen op zondag KERKDIENSTEN Zatcrclag 19 januari 1957 O NDANKS alle moeilijkheden Is het jaar 1356, in zijn geheel, ie zien als een jaar van gestage groei op alle gebied. WH hebben een perio de van snelle uitbreiding achter de rug. Staan we thans op de grens van een nieuwe periode.'waarin liet tempo trager is?" Zo merkt burge meester mr. J, \V, Peek op in de jaarrede die hij gisteravond, volgens de traditie, gehouden heeft op de eerste vergadering van de Gemeenteraad in hetnieuwe jaar. Een jaarrede waarin een wat zorgelylke toon te beluis teren is. Immers, verschillende grote problemen duiken aan de horizon op. In-de eerste plaats de fïnancieel-economlsche moeilijkheden, waarvan de gemeente Schiedam ook de nasleep ondervindt, terwül ook de grote ruim telijke-ordeningsplannen de schaduwen over ónze gemeente werpen en bet bestuur dwingen er rekening mee te houden bjj het ontwikkelen" van de stedelijke plannen. Maar nor. Peek begint zijn rede met het uitspreken van de dank baarheid dat de raad nog in vrede de beraadslagingen kan voortzetten en de gemeente naar eigen inzicht besturen. Dit omdat de explosie van gebeurtenissen in Midden-Europa en het Nabije Oosten hebben aange toond hoe labiel de internationale verhoudingen zün en hoe gemakke lijke het maatschappelijk evenwicht verstoord kan worden. Deze politieke, moeilijkheden val len echter, samen met de heersende spanningen op. het financïeel-econo- mischè vlak. Er heerst een zorgwek kend tekort aan gereed geld, dat zijn weerspiegeling vindt in de stijging van de rente en de moeilijkheden om kapitaal aan te trekken, zijnde zullen moeten worden voltooid. Vooral de woningbouw 2al moeten worden voortgezet. Daarnaast ging burgemeester Peek nojjj uitvoerig in op de grote ruim telijke ordenings-plannen, het Delta plan .en anderen, zoals die opgewor pen, maar nog niet .volledig ontwor pen zijn. Deze plannen ..vertonen ve le aspecten, waarbij ook de gemeen te Schiedam betrokken zal zyn. Nog zijn de definitieve plannen'niet ge reed," zodat" de gevolgen daarvan voor Schiedam niet, met zekerheid vast te stellen zijn. Wel heeft de gemeen te er rekening mee te hóuden voor de tóekomst. Schiedam verkeert in de gelukki ge omstandigheid, zo meende bur gemeester Peek, dat langs de rivier Ook voor de gemeente heeft deze i voldoende ruimte aanwezig is, om ontwikkeling ernstige gevolgen. Di verse activiteiten moeten worden in gekrompen en j reeds zyn verschil lende voorstellen aan de Raad, waar van de voorbereidingen voltooid Wa ren, achterwege gelaten, omdat het b. en w. onder deze omstandigheden niet wenselijk voorkwam de uitvoe ring van de plannen ter hand. te ne men. Wanneer deze gedragslijn gedu rende langere tijd gevolgd moet wor den, kunnen de daaruit voortvloeien de vertragingen schadelik zijn. Burgemeester Peek bestreed hierbij krachtig de wel eens verkondigde mening, dat .het vooral dë gemeenten zouden zijn ge weest, die door onbesuisde uitgaven debet zouden zijn aan de - huidige geldschaarste. Wel hebben de ge meenten de laatste jaren grote be dragen moeten investeren, maar dit is immers onverbrekelijk verbonden aan de taak. die de gemeenten is op gelegd. - Woningbouw en stadsuitbreiding, aanleg van .wegen en bruggen, het inrichten van industrie-terreinen. de eventueel vereiste nieuwe water kering op de gewenste hoogte te brengen. Op technisch gebied lopen de inzichten op dit punt echter ver uiteen cn mr. Peek had de indruk, dat op verschillende punten, het ge vaar heeft gedreigd, dat de realiteit uit het oog verloren zou zijn- zodat de voorzieningen een offer vragen, dat niet meer in overeenstemming zou zyn met de gevaarsmogelijkhe- den. OVER de eigen gemeentelijke plannen vertelde mr. Peek nog het volgende. De woningbouw vraagt steeds meer. nieuwe gronden. Dé "gemeente kan hierbij niet een afwachtende -houding aannemen maar moei voortgaan met het schep pen van- nieuwe woonwijken'. Het ziet er naar uit dat de zo zeer be geerde continuïteit in de woning bouw is verkregen door het vijf-ja ren-;, contract, met Muivi. Hierdoor zal een groter aantal woningen ge bouwd kunnen, worden. Om deze woningbouw voortgang te doen vinden zal de uitvoering van een aantal werken uitgesteld vragen nu eenmaal grote bedragen.' j wordra. Dit ral enig ongemak geven, -r-v noch np hiirtromppclfr jc va-tt m on ine Daarnaast nog scholenbouw, recrea tie. volksgezondheid en stadssane- ring. dok deze terreinen vange meentelijke zorg wagen grote toe dragen. Hierbijkomt nog.dat. ge zien de zich zeer snel voltrekkende veranderingen, .het wijs gezien is. om ruime marges te nemen in de kosten-berekeningen maar dit wordt 'dan nog vaak uitgekreten als luxe-nijgingen. Inderdaad is het mo gelijk het tempo van werken een tijd lang af te knijpen, maar de voordelen daarvan moeten worden afgewogen tegenover het grote na deel, dat de gemeente dan minder in staat-zal-zijn .de verdere ontwik kelingen op te vangen Daarbij zal de inkrimping van werkzaamheden vooralsnog van vrij 'beperkte omvang moeten zijn en een aantal onder handen Té bevragen aan het Hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9— 12.30 uur én 2—6 uur: 2 paarwollen handschoenen; 1 paar zwarte dames glacé handschoenen aplastic regenjas; zwart damesvest; m'elkkralje; spaar- zegels; 6-lands bietenriek. Te bevragen bij de vinders: .Hand- fietspompje, .C, Sijper, Hoofdstraat 141; sutowiel met band, v. Buijteiien. Voorstraat. 32. Vlaardingen; hand zaag Zonneveld, Ceisiusstraat 24a; sleutel, W. v. d. Torren. Bakkerstraat 4; vulpotlood in étui, S. de Swart, Hogenbanweg 15b; zwarte; balpen. J. Heukels,Lekstraat 17b; kerkboek. H, Jansen, Potgieterstraat 21a; sleutel in étui, J.. Polderdijk. Korte Haven .32; autosleuteltjes aan ring, v. Dijk, B. K. laan 191; vulpen, J. v. Katwijk, Dr. Schaepinansingel 4; bedrag aan geld, Lossekóot. Tuiiilaan 96; trouw ring, C.WIJlems; Gbofbaan 19/10; bedrag aan geld, v. Haogenhuijze, Nassaulaan 59; baal bi.oem, Ros, Ha- vendijk 180; .zakje aardappelen, v. Geloven, .Aleidastraat 44c: partij ko- lenzakken. G. Kuijl, Morsëstraat 27a; kïndertuigje, v. Nugteren; Noss.au- laan 11a; pak inhoudende een. kleed, A. Coinmijs, Foetsestraat 67a, Rotter dam-Zuid; blauwe jongenspet, F. de Boer, Brugmanstraat 25a: gele sjaal Ravens, Dirk vari Wassenaar- doch de burgemeester is van mening dat dit offer maar gebracht moet worden om het grootste kwaad van deze tya de woningnood, te kunnen bestrijden. Het jaar 1956 vertoonde een lich te verbetering; ten opzichte van de voorgaande ja ren. 429 woningen konden worden betrokken, waar te genover staat dat 67 woningen ge sloopt werden. Door verschillende omstandigheden is het In 't vooruit zicht .gestelde aantal van 509 wonin gen niet gehaald, maar het is slechts een gevolg van een tijdelijke vertra ging. Thans zijn 1200 woningen in aan bouw en indien er zich geen tegen slagen voordoen zullen er dit jaar 1.000 van betrokken kunnen wór den. Dit zal het-aantal woningzoe kenden doen afnemen. Overigens heeft het aantal woningzoekenden een nieuw hoogtepunt bereikt: er kwamen bü het Bureau Huisvesting weer 267 aanvragen bij. .waardoor liet aantal van 5.643 woningzoeken den werd bereikt.- t Een nieuw-opgedoken probleem bij de woningbouw is het. verschil dat ontstaan is in de huren, niet alleen tussen voor- en naoorlogse wonin gen. maar ook tussen de. na-oorlogse hutzen onderling. Deze toestand is onbevredigend, dat onderschrijft mr. Peek ten volle, maar het -ligt niet. in de /nacht van de gemeente, om hierverandering in te brengen, daar van het vastge stelde huurpeil niet afgeweken mag worden. OOR de eerste'drie jaar-is de behoefte aan bouwgrond; ge dekt, onder restrictie echter, dat de hogere overheid er in- toe stemt- dat de oorspronkelijk; geheel in laagbouw gedachte bebouwing rond het dorpKethel wordt omge- dustriële erfpachtscontracten is na de oorlog verzevenvoudigd! De moeilijkheden waar de ge meente Schiedam op dit tijdstip mee worstelt, zijn door burgemeester Peek in zjju jaar-rede wel ruim be licht. Maar mr. Peek besloot zijn rede met de Woorden: „Wij zullen voortgaan met de opbouw van onze samenleving, de lasten torsend, soms struikelend onder de tegenwind, maar altijd met de blik vooruit". Toen tijdens de gemeenteraads- 1 vergadering gisteravond een voorstel aan de orde was tot wij ziging van een gemeentelijke ver ordening, kwam het raadslid mr. H. B. Engelsman overeind. Het had hem allang gestoken dat er in de raadstukken zo slordig om werd gesprongen met de nieuwe spelling en nu er een lijvige ver ordening gewijzigd werd wilde hij het maar meteen rechtgezet zien. „Controle" moet nu zonder kapje" merkte hjj verontwaardigd op, „en er staat credietcn in plaats van kredieten. Ook accoord voor akkoord. Kan daar niet opgelet worden?-' „Akkoord met dubbele k", merkte wethouder "Van Bocbove droog op, tot grote hilariteit. Apothekers nachtdienst:, apotheek Gouka Co., .Groenelaan 127. Bellen bij ongeval: G.G. en G.D. -Tuinlaan 80, telefoon 69290. Politie-alarmnummer: 64666, Gemeentelijke Openhare Leeszaal en Bibliotheek, Lange Haven: Geopend iedere werkdag «be halve maandag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (be halve woensdags én zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags ge sloten. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Dam: Geopend iedere dag (behalve maandag) van 2 tot 4 uur: iedere avond (behalve donder dag én 'zaterdag) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Stedelijk Museum: Dagelijks ge opend van 10. tot 5 uur; zonda gen van 2 tot 5 uur. Expositie eigen werken. Kersttentoonstel ling „Met 'meesterhand gete- kend" t.m. 20 jan. 1957. BIOSCOPEN Passage, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Schandaal in Sorrento." Monopóle: 3, 5,'7 en 9 uur: „Het ge heim van de zwarte tent." DIVERSEN Irene,8 üür: HétZuiden, toneel avond. Arcade; 8 'uur:Amateur, toneel avond. Volksgebouw, 8 uur: s.m.h.v. Vrien denkring', cabaretavond. Musis Sacrum. 8 uur: SOS, cabaret avond; Marijke, 8 uur: Delftse'disputen, vie ring lustrum., Tivoli, 8 uur: pers.yer. 'Hollandia IX, feestavond. De Vriendschap, 7'uur: Ouden v. da gen, cabaretavond. Beurs,. 10, tot 22 uur: Vogeltentoon- stëlliüg. Welke vrouw kan beweren dat zij een van de vier vrou- wen ter wereld is in het bezit van een ballonbrevet, dat zij met een notaris als passagier in een ballon boven Duitsland door Engelse militairen is be schoten, dat zij op een ballon- tocht met Godfried Bomansin de zee is terecht gekomen, dat zij in Griekenland met haar ballon op een vuilnisbelt is ge land en dat zij door een plotse linge storm, overvallen bijna in de A tlantischeOceaan is te recht gekomen? Mevrouw Nini Boesman kan dat, alles en nog veel meer beweren métrecht van spreken. En. zij deed dat dan ook vrijdagavond ih Irene voor de leden van de ontspan ningsvereniging Vegla, tróuw ter zijde gestaan door haar echtgenoot Jan' Bóesman. De thuisblijvers en'dat warén er nóg al wat op deze tweede van een serie van drie culturele avonden hadden heel groot ongelijk., want Jan Boesman schoot' al direct, midden in de roos met-enkèle komisché-ballon- Omdat „La Lollo" een exorbitantkernachtige van de drie filmverhalen, hoge gage bedong voor medewerking S ch a nda.a.1 i.n S o r r:e rit o (Pane, aan de derde aflevering van de „Pane, amore" serie, engageerde men Sophia Lor en, voor de rolvan een verleidelijke visverkoopster. Een domme houding van Gina, moet men zeggen, want haar grootste rivale Hééft nu een pracht kans gekregen in het beste, meestvermakelijke en De gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raad heeft in het teken van de jaarrede gestaan, die door burgemeester Peek is uitge sproken en die wij hiernevens afdrukken. De andere punten van de toch vrij omvangrijke agenda lokten %rrijwel geen discussie uit, zodat, op een en kele uitzondering na, de pun ten zoetjes „onder de hamer door'* gleden. Aan het begin van de verga dering heeft voorzitter mr. Peek het nieuwe raadslid, de heer J, J. van Woerkom, be ëdigd en geïnstalleerd; De heer Van Woerkom is in de plaats gekomen van wijlen de heer H. UI; van Nïeuwkerk in de V.VD.-fractie; en met; zijn in trede in dc raad is deze fractie weer compléét- Zjj het dan ook dat nu twee - geheel nieuwe raadsleden de V.V.D, zullen vertegenwoordigen. Daarna hieldburgemeester Peek .4moré e..i) van Marcello .Girosi is een veroverende film, primitief, puur- Italiaans en tegelijk intelligent-humo ristisch. - Ook door de kostelijke medewer king van politiechef-charmeur Vitto- rio de -Sica.--schalt- dit' opwekkend prodükt van de,lach, in alle nuances. PASSAGE vertoontookdeze der de editie weer, 'het voorgezette film- feuilleton van .de grijzende, maar altijd amoureuze commandant Ca- rotenuto, die na -dertig jaar diénst bij de marechaussee benoemd wordt tot chef van'de gemeentepolitie van Sorrento. De mislukking van zijn liefdesavontuur met de vroedvrouw vari zijn vorigé standplaats is wel mede aanleiding geweest tot zijn overplaatsing. Wie nu echter- denkt dat zijn veroveringslüst wat be koeld is, vergist zich deerlijk" in de aardvan de ijdelé uniformdrager. Trouwens kan iemand onverschil lig blijven voor dé opruiende' schoon heid van de vis-' en schelpdieren- verkoopster Sofia? Sofia. bewoont hef geboortehuis van de nieuwe commandant, dat kern is. toegewe zen. Maar met allerlei slinkse 'stre ken, poogt z'e haar onderdak té hand haven. Carotenuto logeert zolang bij een godvruchtige,dweepster, wier af- De heer A, Hoek haakte in op de schuw vanmannen "ten slotte, toch voorstellen over de woningbouw. De niet zo diep blijkt te zitten als ze ,imn,Hnt,n,„]fiTarihn(ninnnn manlnmh ;trarht woningbouwverenigingen krijgen maal 200 woningen te bouwen en er wordt'terrein gereed gemaakt voor ongeveer 500 huizen tussen Oudedijk en de spoorlijn.-Dat is. tezamen 900, juist het jaar-contingent voor de woningbouw. Blijft er dan niets over voor de premiebouw door par ticulieren? Wethouder Van Kinderen zétte uiteen dat de voorgestelde bouw van 500 huizen slaat op een. kwantum voor 1959, "maar dat de grond jnaar vast gereed gemaakt moét worden om continu-bouw mogelijk te maken. Het jaar-kwantum-voor- woningwet- bouw blijft 500. Wat.de bouw door de woningbouwverenigingen betreft, gestreefd wordt er wel naar om voor beide complexen van 200 'n eenvor mig ontwerp van eenzelfde architect te gebruiken, maar dat de bouw toch over twee jaar uitgesméerd zal. wor den. Er blyven zo nog enkele, hon derden woningen per jaar over. te verwezenlijken door particuliere bouwers. Er zijn overigens niet zó veel plannen door particuliere bouwers. Op de reeds ingediende aanvragen zal de vergunning verleend worden zodra alle woningen die nu in Ke thel gébouwd worden, ook inder daad verkocht zün. Dit om de bou- zijn "harde feiten, zo merkte hij op, maar hij was ook weer verheugd over de ondertoon van moed en wil om voort te gaan,'dié hij in de rede heeft mogen beluisteren. „Willen wij goede bestuurders zijn, dan mogen wij niet terugschrikken voor de op doemende -moeilijkheden en onze blik op de toekomst houden."-Voorts dankte de heer Poot namens de raad w. de ambtenaren, die, ondanks dé vele zet in een bebouwmgswijze in drie moeilijkheden, nog zoveel hebben w wetpn te bereiken.v Bij de verdere besprekingen, in formeerde de heer J. Rèynart naar het verzakken van de fundering van de Groen van Prinsterers'chool aan de Singel. Door de gemeentewaren zijn jaarrede, die beantwoord werd 11W„S nlet in ae, w'?!™ le rijden. Er door het oudste raadslid, de heer. bl«n- verzekerde de wethouder. J. Poot. Hij sprak er zijn waardering t "n rul'"e nwselijkheld bestaan voor over uit dat de burgemeester ook i d.® particuliere bouwers- Overigens de «aangename voorSitzichten voor er t>«P™kinSen faantle met nog de gemeente heeft durven tonen. Het twee woningbpurvvereiilgin - -u -tl- de opbouw reeds moeilijkheden ten;- straat 20a; _blamve overall en brills- i gevolge van het personeels-gebrek, Vnlror T Wocco Sphta 110* rnnrl- 1...ri koker. J. Wessel. Schie 110; rood groene sjaal, J. Ouwendijk, Ridder- kerksestraat 39a; badhanddoek!; F. de Kort. Fabristraat 69a: geblokte shawl, K. Monster. Nwe. Maasstraat 15a; wit kinderlaarsje (L), J. de Brum. Rubensplein 10b; .1 paar gele kinder sokjes, Albers, Anth. Muijsstraat 13a: breiwerk en rode want, B. Kerk- laan. Karklaan 77, Kethel: kinder schoentje CL). Hogérwcrf. B. K. laan 26a; rood wantje <L>, G. Vreeswijk, Jacobastraat 22; glacé herenhand- schoen (R), A. Hai-tog, Galilei straat 33b: róde kinderhandschoen G. Vreeswijk, Jacobstraat 22; 1 paar bruine glacé herenhandschoenen, K. Bregman, Schiedamse weg '37; bruine glacé hérenhandschoen (D), J. v. Katwijk, Halleystraat 13b; 1 p. dames handschoenen. Kok, vakkle- ding. Rotterdamsedijk 429; 1 p. grijze glacé herenhandschoenen, de Borst, miljoen kilowatt overschreden Nassaulaan«3a: portemonnaie met in- het komende- jaar zal de 100 mil- hóud. G. Masseree, Dr; Kuijperlaan joeii kw bereikt worden. Op 1 janu- 18S; tas met broodblik en fles. Plooy, ari 1950 omvatte het gemeentelijke woonlagen. Een herziening van het uitbreidingsplan zal daarom niet vermeden kunnen worden. De uitbreiding van de stad blijft naar debodemgesteldheid daar in de buurt. Wat was het resultaat? Wethouder Van der:Berg zei toe, dat binnenkort een rapport uitge bracht zal worden over de bevin dingen van het ingestelde bodem onderzoek. De moeilijkheden bij de bedoelde schoot waren niet ontstaan (zoals aanvankelijk verondersteld werd) doordat het rioolgemaal aan de Marconistraat, teveel grondwater weggezogen .zou hebben. Er zijn meerdere théorieën opge steld over de verlaging van het grondwaterpeil en de juiste oorzaak is nog niet vast té stellen. De meest waarschijnlijke oorzaak achtte de wethouder de veranderde bestem ming van de' grond. Vroeger, nog niet zo heel lang geleden, was het Singelkwartier weiland waar de regen ongehinderd in de. bodem kon dringen. Door de bebouwing ver dwijnt het regenwater direct tn de riolen cn krijgt dc grond minder vocht. Dit was zo een theorie. De de blijvende zorg heeft met het zelf de bezwaar te kampen. Ten dele kan het bezwaar worden onder vangen door mechanisatie van de arbeid, in welke richting de Reini gingsdienst het zoekt, of door hulp middelen zoals. de. mobilifooninstal- latie van de politie. Ook de administratieve diensten ■worden met werk overstelpt en om dit te kunnen opvangen zal een ingrijpende reorganisatie no dig zü". gen: mogelijk dat die" ook aan het bouwen gaan. - (Advertentie LM.) Over de groei van de stad gaf bur gemeester Peek nog de volgende cij fers. In 1950 werd bij de eïektrici- teits-uitgifte voor het eerst de 50 Vergadering: Katholieke Bejaarden De Kath. Bond van Bejaarden en Gepensïonneerden zal dinsdag 22 ja nuari in het gebouw Arcade 's mid- iw, ui«i uiuuatiiiK en tivs. riuuti, i an ld au umvaHe jici gcuncuic^nc - dags om half drie de half» jaarlijkse Vondeliaan 12; portemonnaie met in- woning bezit 855 eenheden thans (wethouder hoopte dat het rapport er j leden-vergadering houden. De leden houd, J. Landsbergen, Polderweg 86; zijn het er al 3.863. Het aantal in- jmeer over zou kunnen zeggen,. worden opgewerkt aanwezig te zijn. SingeJ 114116 .Schiedam Sedert jaren, vertrouwd adres Een briefkaart met naam en adres erop bracht de politie, op het spoor van dé zestienjarige Schiedammer M. de G., die er .van wordt verdacht enkele inbraken gepleegd te-hebben, o.a. in de kantine vaft SVV.. De briefkaart is gevonden in de kantine op Boshoek, waar, eveneens inge broken was. Vannacht omstreeks drie uur trof de politie, de jóngen aan in de buurt van het HDVS terrein. De j totachtergrond van een liefdesgev knaap is enige tijd geleden ontvlucht schiedems tussen een zwaargewonde uit een rijksopvoedingsgesticht in Engelse kapitein en een Bedoemen- meisje. Men laat het zelf tot een huwelijk komen, omdat men dit no dig, had om een Arabische bruiloft compleet met buikdanseres - op het celluloid vast te leggen, Om de ge voelens van. het. Engelse bioscoop publiek niet te kwetsen, laat men op het- 'einde van de film de kapitein sneuvelen. Het zou immers niet erg te pas komen, dat een Engelsman, die eige naar is van een, enorm landgoed, zün verdere leven in de woestijn zou slijten met een meisje, dat tussen de geiten.en. kamelen is opgegroeid. steeds met veel aplomb -tracht te demonstreren. - Er is- n'ogéén' jónge ."vriend van donna Sofia,: die door haar voor spraak bij Carotenuto als agent wordt aangenomen; de verliefde po litiechef gaat -trouwens nog verder in .zijn attenties, .zelfs totonder de zeespiegel, als hij. zich voor zijn su perieuren verbergen moet na een weinig .effectief rendez-vous met zijn aangebedene. Enfin; moeten we u nog verder vertellen; welke raxé avonturen de Sica beleeft voor hij, zich laat in palmen door zijn wachtende hos pita? Wederom beeft hij hét 'nakij ken .bij een jonge deern, zoals in. zijn heide vorige.filmromances. Maar het aardige is, dat alle partijen - ja ook de toeschouwer - vrede hebben met de oplossing aan het slot; De Sica is weer veroverend' als de soldateske, maar innerlijk zwakke, politiechef, prachtig ook m de bij zonder geestige dïaloóg.: Sophia Loren spéélt, "verleidelijk naar natuur, en bekwaam naar talent. Een kostelijke verschijning isook weer de bejaarde actrice. Tina.Pica .als. de ..ironische bewaakster Caramella, De regisseur heeft .geen gelegen heid .laten voorbijgaan om bet spel van de humor filmisch te bedrijven. Er is ook nog een .landgenote te ont dekken in deze film: Joke.-Berretty, die de rol van de op mannen be luste Zweedse villabewoonster .be kwaam -vertolkt. In Móiiopole: Tijdens de tweede wereldoorlog is het 'vóórgekomen, dat Engelse mili tairen, die geen kans zagen zich aan een Duitse.omsingeling in de Lybi- sché woestijn té onttrekken, onder doken bij bevriende Bedoemenstam- men. Over dit onderwerp maakte Arthur Rank „Hetgeheim van de zwarte tent" („The black tent"). Om het géheel eert locale kleur te geven, trok men met de cameramensen, spe lers .etc. naar de Lybische woestijn, waar honderden meters kleurenfilm werden verschoten op wrakken-van tanks uit de oorlog, hardlopende en voortsjokkende kamelen, wuivende palmen en woestüitziende surrogaat- en echte Arabieren. Dit alles diende voorvallen, waarbij zyn echtgenote tön nauwste betrokken was. Grappig is bij voorbeeld .het gebeuren in Wijk bij Duurstede, waar de burgemees ter beslist mee in het mandje wilde, hoewel het een zeer lichte ballon was, speciaal uitgerust voor een solo vlucht van Nini Boesman. Heel wat ballast moest er over boord om de burgervader zijn zin te geven, tot zélfs zijn geklede jas en ambtsketen, toe. Aan een kabel nog verankerd kon de burgervader tenslotte óp een honderd meter hoogte de omstanders toespreken en zeggen dat hij in zijn hemd stond en nog nooit onder der-, gelijke omstandigheden met een vrouw „óp stap'vwas geweest. Mevrouw Nini Boesman vertelde een en ander over dé praktijk van het ballonvaren en boeidede zaal met'haar talrijke spannende en ook wel angstige ballonavonturen boven Duitsland, Frankrijk,.Griekenland en Afrika, De zaal hing aan haar lippen bij het benauwde ballonavon- fcuur boven Frankrijk, Waarbij twee bemanningsledenuit het mandje' overboord sloegen bij een mislukte landing en zij tenslotte, helemaal al leen hemelhoog opsteeg en gedreven door een stormwind de ondergang (Atlantische Qceaan) tegemoet scheen te gaan. Met veel humor vertelde mevrouw Boesman de zogenaamde hoge-hak- jes-Ianding, de hondehok-landïng en de kaasstulp-landing cn ook de toch ten vanuit Algiers en Athene gaven op smeuïge -wijze verteld zowel re den tot lachen als bewondering voor de kleine ondernemende ballon- vrouw, - Na de pauze, werden de. schriftelijk gestelde ballonvaartvragen op hun originaliteit getoetst door ballon- commandant Jan Boesman. Voor. de origineelste vragen was een beloning en ais hoofdprijs een passagiersplaats aan. boord van een kabelballon. Een televisieballonfilm toonde de aanwe zigen hoe het wel toegaat aan boord en wat er al nodig is voor een bal lon kan opstijgen. Interessant was ook de film over een internationale ballorjrace. De avond werd met een kort wóórd geopend door dé voorzit ter van de ontspanningsvereniging, de heer-J.. de Pater. De drie mond-, accordeonvirtuozen de .Chrmonica's brachten enkele nummers ten ge hore. Voor de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Schiedam, heeft mevr. EL D. 's Jacob-Goddart van de Ned. Huishoudraad en oe Vrouwenadviescommissie inzake woningbouw te Rotterdam, vrij"dag- middag in Irene een interessant on derwerp aangesneden onder de titel ,,Samen';.wonenM.-V. ■Met praktische voorbeelden toonde mevr. 's Jacob aan dat de mannen bij het bouwen van woningen in bepaalde situaties het oordeel van de vrouw nodè kunnen missen. De vróuw die meer nog dan de man met dé praktische bewoonbaarheid van bet huis te maken heeft, ont dekt meestal dingen in een huis. die zij anders gewenst zou hebben. Wor den dergelijke .fouten" aangewezen, dan kunnen die verbeterd worden. Vooral op het - gebied van sanitair, zoals douches en wasgelegenheid, is hét oordeel van de vrouw belang rijk, aldus mevr, 's Jacob. - Na de pauze stelden de aanwezige dames vragen aan mevr. 's Jacob, waarbij 'wel bleek, dat vrijwel leder wel iets in-, haar .woning had, waar iets op aan te merken viel. De bij eenkomst werd geopend en gesloten door de.voorzitster, mevr. M. Schroot- Droogl'ever-Fortuyn. V-V Voor de Katholieke Kring, Schie dam houdt Georgette Hagedoorn op maandag 21 jan. aanvang 8 uur. een voordrachtsavond in Musis Sacrum;Op het programma staan o.m. La Ronde van Paul Fort-Marjo Tal.'de geschiedenis van een piano van Jelle de Vries, De spin Sebas- tiaan van Ahnle ,M. G. Schmidt en een gedeelte „In' het museum". De vróuw zal weerspiegeld worden In teksten van Jehari Ristus", Martlen de Beuch, Jelle de Vries en. Com posities en bewerkingen Pierre Ver» donck. X Op donderdag. februari zal het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap het jubileumstuk van Joh an Elsen- sohn" „Schakels" van Herman Heijer- mans opvoeren voor de Kath. Kring. Hierin spelen o.. johan Elsensohn (Pancras Duif), BabWijsman, Robert Sobels. Herman Bouber en Frans Vasen. De Werf Gusto in Schiedam heeft de licerisie verworven voor de bouw v.anz.g. „vlevgelboten." Vaartuigen," 'die zich met" grote snelkeid verplaatsen en daarbij ge deeltelijk: uit hetwater geheven worden. Ter Illustratie van hkt idee geven we hier een foto van zo'n Vleugelbootzoals die in ge bruik is in de Straat van Messina. Soortgelijke boten zal Werf Gusto ook 'gaan bouwen. Twee elftallen, die aan een serieuze opmars zijn begonnen, treffen'.elkaar zondag aan de Bosrand. SW krijgt Wageningen op bezoek, dat de afge lopen wekenzeer verdienstelijke overwinningen heeft behaald op VSV en HVC. Nfet. te'onderschatten tegenstanders voor SVV ,dus, die stellig zullen trachten ook de roodgroenen aan ;hun zegekar te binden. Met vijftien pun ten öit de eerste helft'van dé com petitie is het voor SVV toch wel zaak om zondag'de volle winst te grijpen: Deuitwédstrijd tegèn "Wageningen leverde voorde Schiedammers een verdienstelijk 1-1gelijkspel op. Stellig zal-men nu op een nog fel lere tegenstand stuiten, want de eerste- klappen .in de tweede helft van de competitie zullen van, groot belang zijn. op het vérdere verloop van de strijd. Scheidsrechter is- de heer F. Hugens. Reserves.. SVV 2 zal de overwin ning .van UVS 2 in Leiden niet cadeau krijgen en SW 3. dat om 10 uur thuis tegen HDVS 3 'Speelt kan de derbysfeer wel eens parten gaan "spelen. SW 4 speelt: uit tegen CW 4. In de competitie eerste-klas van de R.D.B. werd deze week door hét 3e tiental van dé Damclub Schie dam" de negende wedstrijd gespeeld, en ,wel tegen D.I.O. Met niet minder dan 15-5 wonnen de Schiedammers deze ontmoeting. Mede 'doordat hun naaste concurrent verloor, verover den zij hierdoor de eerste plaats in de le klas Donderdag a.s. speelt Schiedam haar voorlaatste wedstrijd tegen eén van haar voornaamste .concurrenten, n.l. C.D.H. 2, dat met Ons Genoegen de .tweede plaats deelt.-Wordt deze wedstrijd door Schiedam gewonnen Cwat. nog niet zeker is), dan !heeft de Damclub „Schiedam" voor het eerst in' haar 25-jarig bestaan het kampioenschap van de le.klas ver overd, De wedstrijd wordt gespeeld a.s. donderdagavond, 24 januari in zaal 10 van Het Volksgebouw, Belang stellenden zijn welkom» „Niet voor Vaders", maar voor NVV-Vrouwenbond ..Niet voor vaders" (N.V.V.), maar voor de' vrouwen van. leden van het N.V.V.,is het programma, dat het gezelschap Adrie van Oorschot op donderdag 7 februari brengt in het Volksgebouw voor de Vrouwenbond van het N.V.V., Toegangskaarten voor deze bijeenkomst zijn a ƒ0,60 ver krijgbaar in de Gordonstraat 31b, Voornsestraat 19a, Lorentzlaan 36b (tel. 65479) en in het Volksgebouw. GEBOREN: Johanna EL».d. v. M, J. M. "Hooijmahs en P. de Jonge; Mari- nus G. W. z. v. C. _F.. A. Bernaerts en J; M. W. Hürxkens; Catharina» d. v. H. Jongeneel. en A. P. -van Laarho ven; Hendrika, d, v. J. Krynen en H. Pasztjerik;-Rudolf H., z. v. C. Kou- v/enoord eh C, T. E. Verhoef: Louise J-, d; v, F. v. Dyk en J. Hi Esbach. OVERLEDEN: A- Roodnat, 63 T. Driesse. 55:j. In spoed gevallen .zijn. dit week einde-, de' volgende artsen :te raad plegen; 3. .van Buren, Buys Ballot singel 43, tel. 69661;.P. J. ,W. Beu kers, Burg. Knappertlaan 76.' tet 68004 en A. Hoogendyk, Tuinlaan 74 tel.63785. - Geopend is apotheek Gouka Co, Groenelaan 127, die ook ge durende de volgende week de nachtdienst waarneemt. Ned. Herv." Gemeente, Grote kerk;'10 en. 5..uur. ds,_J. G. Jansen (H. Avond maal); Nieuwekerk: 10 en 5 uur ds, 'A. Hoffmatl; Westerkerk: 9 en 10-30 uur ds. L. J. Cazemler <H. Doop.) en 5 uur ds. A. Vroeg in! de Wèij (Veenendaal); Vjedeskerk';- 9, 10.45 en T uur ds.J. Gras (H. Avondmaal): Pr. Marijke- school: 10 uur ds. A. J. Plug: Kethel: 10 ,en_.7. uur ds. ,P. J. de... Bruijn (H. Avondmaal). Gerei, kerk," Oosterkerk; 10 uur ds, G7 Brinkman en-5 uur ds, E, J. Oom- kes;. Plantagekerk: 9,30 uur ds. W. A, Krijger en 4.30 uur ds. G; Brinkman; Julianakerk: 10 uur ds. J. Lever (Vlaar dingen) en 5 uur ds. V/.. A.. Krijger; Kethel: 8,30 uur. ds. E. J. Oomkes en 2.30 uur ds, W. A. .Krijger. 2iekendiénst gem een te-ziekenhuis 7 uur ds. E. J. Oomkes. Ned, Herv. Geref. Evang. Gebouw Irene: 10 uur ds. A. Vroegindewéij (Veenendaa)): Westerkerk: "5 uur ds. A, Vroegindeweij. Ned. Prot. Bond, Westvest S2:10.30 uur dr. P. D. Tjasma. Hem. (Den Haag). Evang, Luth. Gemeente: 10 ttur da. S, G. V. d. Haagen.- Jefaovab's Getuigen; Volksgebouw: 3^0 uur Wachttorenstudie., Onderwerp: ..Brengt God een offerande des Lofa toe Woensdag 8 uur dienstvergadering. en theocratische bedieningssehool. Oud-Kath, kerk. Dam 28: 10 uur Hoogmis. Chr. Geref. kerk, Kerkgebouw Wa- rande/B.K.-Iaan: 10 en S uurLcesdlenst. Chr. Geref. Gemeente, Volksgebouw TulnJaan; 10 en 4 uur ds. M. J. Middel koop,,; Oud-Geref. kerk. Jeugdhui» Lange Haven 97: 10 en 5 uur ds. F. Loyttes." Baptisten-gemeente. Kerkraal Lange Haven 59: 10 en 7 uur ds. J. -Seeaar» Leger des Heils, Lange Haven.27:^ lö uur heiligingssamenkomst en 7.30 uur verlossingssamenkomst. Gerrit Verboon- straat: 6.30 uur openluchtsamenkomst o.l.v, majoor en mevrouw J.H-Drmtje

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1957 | | pagina 2