BESTUUR EN TECHNIEK Dreigementen met raketten zijn uitgestoken vriendschapshand mwmpo Onschuld op schoolschoenen Neutrale Zweden als voorbeeld gesteld Carambolehelaas zwak tv-debuut MOSKOU STELT SCANDINAVISCHE LANDEN GERUST Heyermans Incident tijdens „Het lied van de moordenaar"' Westduitse politie arresteert ex-SS-officier Oost-Pakistan wil autonomie Timmerman gedood door vallend dak Cultureel centrum in Hilversum van architect Dudok Nederlandse bergers in Suezkanaal door Nederlander gefilmd 1 SPROETJE SPARKS door FRANK GODWIN, 5$ door JOSEPHINE TEY Donderdag 4 april TQö IN een korte beschouwing hebben wij onlangs opnieuw de aandacht gevestigd op de verminderde betekenis der getueenlelijke autonomie. De verantwoordelijkheid en het verantwoordelijkheidsgevoel van de raden hebben schade geleden door het vervallen van het verband tussen de taken, welke de gemeenten verrichten en de middelen, welke de gemeen ten aren opbrengen. De Utrechtse wethouder, de lieer Ploeg, heeft in een vraaggesprek met het Ulrechtsch Nieuwsblad nog enkele andere verschijnselen genoemd, die in dezelfde richting wijzen. Ei is op het ogenblik sprake van een centralisatie van bedrijven, welke de specifiek gemeentelijke bemoeienis sterk vermindert, en er is een verschuiving van bestuurlijk handelen naar een zich neerleggen bij wat de technici met veel deskundigheid en vaardigheid hebben ontworpen. v De feiten zijn juist; en wij geloven dat \oor wat de groei der bedrijven Haar nationale instellingen betreft, er weinig aan \aU te veranderen. Ook ian de toegenomen betekenis van de specialist niet worden geloochend, maar bij deze figuur aangeland is er alle reden voor de waarschuwing, zijn aiacht binnen bepaalde perken te houden. De heer Ploeg stelt vast, dat raadsleden en misschien ook we! wethouders, moeite hebben, de vlucht der techniek op alle punten te volgen. Hij vraagt zich daarom af of onder Bepaalde omstandigheden het beslissingsrecht niet eerder in handen van deskundige raadscommissies of bedrijfsdirecteuren moet liggen dan bij grote lichamen, die de materie niet kunnen vatten of overzien. Het is, geloven wij, zaak, deze suggesties rustig en vrij ^\an vooringe nomenheid te bekijken. Er is nu eenmaal een ontwikkeling gaande die oude opvattingen ondermijnt en uitholt. De heer Ploeg en zonder twijfel Wie anderen worstelen met de problematiek van het nieuwe, dat hen mis schien meer verontrust dan verblijdt. Bestuur en beheer van publieke srafcen dienen hun betekenis te behouden. Zo kan men komen lot ideeën, zoals het Utrechtsch Nieuwsblad ze uit de mond van deze wethouder heeft Opgetekend. ONS spreken deze ideeën echter niet. bijzonder aan. Het nut van specialisten is onbetwistbaar, maar even onbetwistbaar is, lijkt ons, de stelling dat voor hen nooit anders dan de tweede plaats kan zijn gereserveerd. De eerste plaats is en moet blijven die van "de bestuurders. Zij zijn het die met bun beginselen als grondslag en met hun van de kiezers verkregen mandaat als bevoegdheid, de grote lijnen moeten trekken en voor het geheel van het gevoerde beleid verantwoorde lijk dienen te blijven. Deze taak kan een raad nimmer aan commissies of aan directeuren overdragen. Het is, geloven wij, een eis van democratie hieraan onder alle omstan digheden vast te houden. Deze eis geldt trouwens niet specifiek voor ge meenten; ze geldt voor alle publiekrechtelijke lichamen. De technicus, de specialist, is de uitwerker, nooit de leider. De hoofdingenieur, de generaal, de financiële expert, zij verrichten ieder op hun gebied, een belangrijke taak, maar steeds als onderdeel van een. beleid, .Waarvoor mapstraat in Stad en land de verantwoordelijkheid draagt. Wij gaan zo ver om te zeggen-Üat bet handhaven va» deze toestand een kwestie van zijn of niet zijn is voor de wereld. Dit laatste hoeft eigenlijk nauwelijks nader betoog. Wie weet hoeveel atoomspecialisten of militairen er al zijn geweest, die het wel eens met een oorlog met atoombommen hadden willen wagen. Doch gelukkig droe gen niet rij, maar anderen de verantwoordelijkheid. De oorlog, heeft Glémenceau eens gezegd, is veel te belangrijk om hem aan de generaals óver "te laten. Met een variatie daarop zou kunnen worden gezegd, dat het bouwen veel te belangrijk is om het aan de ingenieurs over te laten, ZO wij al wat afgedwaald zijn, dan toch niet zo ver, dat wij de draad van het verhaal hebben verloren. In groot en klein verband moet de dienende taak van de technici en de specialisten steeds in het oog worden gehouden. En met alle begrip voor de moeilijkheden, waarvoor ook de gemeentebesturen zich zien. gesteld, verkeren deze laatste toch in de 'gunstige omstèndigheid, dat hun "problematiek veelal niet de perken van bet begrijpelijke of met enig gezond verstand oplosbare te hoven gaat. Men moet de dingen ook niet dramatischer voorstellen dan ze zijn. Soms verbeelden wij ons wel eens, dat er een grote vrees bestaat, in fellerlei zaken de meest volmaakte en technisch fraaiste oplossing niet te vinden. Deze neiging, die wij al eens de obsessie der gestroomlijnde wereld hebben genoemd, berust eigenlijk op niets. Technische gebreken zullen ér" altijd blijven en kunnen--ook altijd worden verbeterd, maar politieke misverstanden4Jn fouten kunnen nog jaren nawerken. De betekenis der gemeentelijke autonomie is minder groot dan voor heen, het is waar; maar voorzover het de technische ontwikkeling is. die mTTtan knaagt, is er, naar op ze,mening, alle reden en zeer zeker ook de jmogelijkheid, ergens een grens te trekken en deze zorgvuldig te bewaken. Dit is meer een'zaak van gezindheid dan van.techniek. 23 maart JJ. A, Rumoer in Haarlem (Van onze correspondent) HAARLEM. ln de Stadsschouw burg is het woensdagavond, tydens de voorstelling van „Het lied van d( moordenaar" het nieuwe stuk van Hugo Claus tot een incident gekomen. Het publiek was zo on rustig en hinderlijk dat de hoofd rolspeler, Pim Dikkers, zich op een gegeven ogenblik genoodzaakt zag zijn tekst te onderbreken om het publiek te verzoeken 2Ïch rustig te houden „of anders maar naar de bioscoop te gaan". Nadat de zaal weer rustig was geworden onderbrak Pim Dikkers opnieuw zijn tekst om het publiek een honende uitlating toe te voegen. Dit was er de oorzaak van, dat ver scheidene bezoekers de zaal verlie ten. De directeur van het gezelschap. Ton Lutz, verklaarde na afloop van de voorstelling tegen het goedwil lende deel van het publiek dat Pim Dikkers zich tot deze ongebruike lijke stap genoodzaakt had gezien door de houding van het kwaad willende deel. BONN In Waldeck in West- Duitsland is een zekere Hermann Krtimey aangehouden, d'"e als hoog geplaatst SS-officier mede verant woordelijk was voor het deporteren en vergassen van ongeveer vierhon derdduizend joden uit Hongarije in de periode van mei tot juni 1944. In 1948 was hij als „kleine nazi" door een de-nazificeringshof op vrije voe ten gesteld. MADRID De toestand van kardinaal Segura. aartsbisschop van Sevüia, geeft ernstige reden tot ongerustheid. De 76-jarige verzwakt zienderogen. LONDEN. - Radio-Moskou heeft gisteren een energieke poging gedaan de onbehaaglijke stemming In de Scan dinavische landen over de „dreig brieven" van premier Boelganin, tveg te nemen. Die boodschappen, legde de Russische staatsradio uit, waren helemaal niet bedoeld als bedreigin gen, maar meer als vriendschappe lijke waarschuwingen. „De Sow jet- boodschappen aan de premiers van Noorwegen en Denemarken moeten worden beschouwd als de vriend schapshand uitgestoken naar de Deense en Noorse volken," verklaar de radio-Moskou. Premier Boelganin had in brieven aan Denemarken en Noorwegen ge wezen op het gevaar dat die landen zouden lopen in geval van een atoomoorlog, vooral als er buiten landse bases in die landen gevestigd zouden zijn. Woensdag verklaarde Radio-Moskou, dat deze brieven met als een bedreiging waren bedoeld- „Denetnarken. en Noorwegen zijn bu ren van de Sowjet-Unie," zei de radio. „"Wij staan met hen op vriend schappelijke voet en wensen nog nauwer vriendschap. Dat betekent niet, dat wij er bij Noorwegen op aandringen ineens uit de NAVO te treden, noch dat wij de Scandina vische landen aansporen de vriend schappelijke betrekkingen met de VS te verbreken." „Maar daar wij goede buren zijn, vinden wij, dat wij de aandacht moeten vestigen op het gevaar, dat voortvloeit uit de deelneming van Denemarken en Noorwegen aan de NAVO. Dit gevaar is thans zelfs groter, gezien het plan, Amerikaanse kernwapens op het gebied van deze landen op te slaan." „Aangezien deze wapens zijn be doeld voor agressief gebruik tegen de Sowjet-Unie, is er alle reden voor ons om voorzorgen te nemen. "Wij zijn van mening, dat iedere andere regering hetzelfde zou doen." (Advertentie 1M.) DACCA De wetgevende verga dering van de provincie Oost-Pakis tan heeft woensdag een resolutie a an genomen, waarin volledige auto nomie voor de provincie Oost-Pakis tan wordt geëist. De centrale regering te Karatsji zou zich dan uitsluitend mogen be moeien met de defensie, de buiten landse zaken en de financiële poli tiek. Bremier Soehrawardy is gekant tegen verlening van volledige auto nomie aan de provincies. (Advertentie 1M.) TILBURG De 27-jarige timmer man F. P. D. Janssens Is gistermid dag dodelfjk getroffen door een Instortend betonnen dak van een fabriekshal ln aanbouw. De man was getrouwd en had een kind. Deskundigen stellen een onder zoek in naar de oorzaak van de in storting. HILVERSUM pe gemeenteraad heeft de bouwmeester W. M. Dudok opdracht gegeven het goedgekeurde voorlopige schetsplan voor de bouw van een. cultureel centrum uit te werken tot een definitief plan. Het ligt in de bedoeling het cen trum te bouwen tegenover de andere schepping van Dudok, het raadhuis. „Het doel van de beide boodschap pen van premier Boelganin is niet te bedreigen, maar een gevaar af te wenden." „De Sowjet-Unie eerbiedigt ook de neutraliteitspolitiek van Zweden. Zij beschouwt deze ais een belang rijke vredesfactor in Noord-Europa en gelooft, dat er gelegenheid te over bestaat om te komen tot nauwere vriendschap met Denemarken en Noorwegen." Aldus Radio-Moskou. De premier van Noorwegen en zijn Deense ambtgenoot bespreken don derdag de brieven van premier Boel ganin. De Oostduitse communistische pre mier Grotewohl heeft gedreigd „te genmaatregelen" te nemen indien het Westduitse leger van atoomwa pens wordt voorzien. Deze maat regelen zouden volgens Grotewohl, eveneens „luchtverdediging" inhou den. DEN HAAG Carillon Films te Voorburg, de onderneming van de jonge filmers Ted de Wet en Ge rard J. Raucamp, heeft nu, behalve een kleurenfilm over de Nederland se zeesleepvaart, ook een documen taire kleurenfilm in produktie over het werk van de Nederlandse ber gers in het Suezkanaal. Ted de Wit, die het scenario schreef en de su pervisie van de verfilming heeft, heeft eerst besprekingen gevo'erd met de autoriteiten van de Egyp tische Kanaalmaatschappij en met die van de U.N.O., onder wie ge neraal Wheeler, waarna hij toestem ming kreeg om de werkzaamheden te verfilmen. Cameraman Eddie van der Enden, die nu reeds meer dan een maand bij het Suezkanaal ver blijft, heeft zojuist een aantal zeer geslaagde opnamen gemaakt van de berging van de laatste obstakels. 53 H!65chiêm is-ie AfGÊOR£Vtn...ER öTAAT EEftSTERKfc 5TR00M HIER.... WE MOtTtfl HIER HEG Z.!tH TE KQtf EH...HH P HELP Luister hoor Jl) ook ROEPEN? itnAnp HtZFTOnZt BOOT 6ES10. LEO 2970 Hoewel Rob weet, dat hij geen kans heeft i kapitein Rob!" De voorzeilen van de „Caprice" om de veel snellere „Caprice" te ontlopen, geeft zijn geborgen, want Voisin wil de ruimte hebben hij- Nils Björn toch opdracht het anker op te halen om zonder gehinderd te worden te kunnen ente en de motor op gang te ^brengen, Maar nauwelijks ren. Hij probeert zijn stem zo vriendelijk moge- is dat gebeurd, of de stem. van Voisin schalt over lijk te laten klinken om de indruk tc wekken, dat het wwMf. „Hallo, Laura!" schreeuwt hij, „hallo, I het hier een toevallige ontmoeting op zee betreft. Ralph schreeuwt terug. „Wat is er aan de hand?" roept hij. Het antwoord van Voisin is onverstaan baar, maar nu komt de „Caprice" recht op de ..Laura" af. ATA een niet steeds ere» geluk- kige maar in de grote lijnen toch respectabele reportage van de uoetbaUoedstryd NederlandDuits land, bracht de televisie ons gister avond 'n oorspronkelijk spel van de debuterende schrijfster Éls Meijer. We worden met oorspronkelijke tv- spelen niet verwend, juist daarom zouden we graag gunstig oordelen over deze „Carambole". Dit is ons helaas niet mogelijk. De grondge dachte was aardig, het slot verras send en sterk. (Met dit slot bedoe len we niet de ontknoping van de intrige, maar 't laatste woord van mevrouw Koopman: „gelukkig", dat de ganse, te nadrukkelijk geponeer de strekking, samenvatteJ. Het spel bleek opgebouwd te zijn in toneel matige bedrij ven, waarvan slechts de twee eerste door een film-inlas, die omdat ze de structuur niet vermocht te camoufleren wat onwerkelijk aandeed, werden verbonden. In de eerste helft rinkelen veel telefoons en werden veel sigaretten gerookt dankbare attributen blijkbaar. Er ger was het, dat er ook veel ge praat werd. Tussen mensen, die in hun gesprekken geen. aanleiding tot handelen konden vinden. De jonge politie-agent, ongedisciplineerd leu nend tegen een tuinhekje, en de oude levensfilosoof die uit een tent je de straat op kroop, verkondigden waarheden, zo algemeen, dat hun optreden er niet door werd gerecht vaardigd. Regisseur Jack Dixon was met z'n rolbezetting niet zo heel gelukkig. Josephine van Gasteren en Han Bentz van den Berg hadden het, als geroutineerde acteurs, zelfs moeilijk. Al waren er in hun eerste dialoog sterke momenten. Misschien, dat een spel als dit onder de handen van. een bekwaam dramaturg, die de tekst zin voor zin met de auteur had doorgenomen, wel iets geworden zou 2ijn.. De aanstelling van zo'n figuur, die een bekwaam, boven de omroep „partijen" staand vakman zou moe ten wezen, wordt in het NTS-be- stuur nog altijd als een overbodige luxe beschouwd. Hoewel er van be paalde zijde (door de bekwaamste Bussumse regisseurs nota "bene!) bij herhaling op de benoeming van zo'n functionaris is aangedrongen. ZEVEN artiesten, die tot dusverre aan de VARA-showboat mee werkten en in het volgende seizoen in het AVRO-programma „Eldora- dio" hun stemmen zullen laten horen, hebben ons een verklaring doen. toekomen. Zij delen mee, „dat uitsluitend artistieke motieven een rol hebben gespeeld bij hun beslis sing, in het nieuwe seizoen 1957-'58 voor de AVRO-microfoon te gaan optreden. Van financiële overwegin gen is absoluut geen sprake, aange zien zij bij de AVRO eenzelfde ho norarium genieten als by de VARA het geval was. Van een „breken" met de VARA kan overigens beslist niet worden gesproken, immers zij werken dit seizoen normaal bij deze omroepvereniging uit, terwijl onder „breken" wordt verstaan de onmid dellijke opzegging van een contract. De verklaring is ondertekend door Cees de Lange, Alexander Pola. Conny Stuart, Joop Doderer, Ko van Dijk, Rijk de Gooyer en Johan Kaart, GISTER is, bij wyze van proef, de televisiezender te Imsum (Gr.) voor het eerst ln de lucht ge weest. De reportage van de wed strijd NederlandDuitsland is in de provincie Groningen goed ontvan gen, Het beeld was beter dan het beeld, dat gewoonlijk van de Duitse zender Oldenburg de enige, waar op de Groningers tot dusver konden afstemmen werd ontvangen. TEGEN het einde van dit jaar zal, volgens radio Moskou, een nieuw Russisch tv-station bij Moermansk, zijn uitzendingen, beginnen. Het sta tion is bedoeld voor het poolgebied, in verscheidene steden zullen, relais- zenders worden gebouwd. (Advertentie t.Mj Ontloop die pijn van brandend maaginnr. Neem Bennies! Alsof de maag uit uw lichaam brandt, io'n pijn veroorzaakt overtollig maag- tuur De remedie as eenvoudig en. af doende: Renxues. Die helpen dadelijk. 3ewoon, zonder water of wat ook. op 3e tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofdI Eet onbe vreesd waar u trek in hebt, maar steeds Kermies bij de handt JNe letterkundige nalatenschap van Herman Heyermans puit in het museum te 's Gravenhagc ticec hou ten archiejkisten, De heb ze O pcre- gemaakt met de eerbied waarmee me» de relikwieen ener jeugahefae behandelt want Heyetmaas was cie held van mijn puberteit en jaren lang deed ik zelf schrijvend met veel anders, dan meer oj jritn- der geslaagde imitaties produceren t'a» de stijl, die mij in zijn romans en zijn Faiklandjes zo imponeerde. Als toneelschrijver is hy bezig ie herrijzen. Zowel ,JEva Bonheur" als „Op hoop van zegen" staan weer op het repertoire en blijken, ondanks de verouderde problematiek, hun sterke greep op het publtek te heb ben behouden. De manuscripten de zer stukken kunt u óók in deze mu. seumkisten vinden, geschreven in dictaatcahiers, met een kloeke hand, praktisch zonder doorhalingen. Jk heb eens gelezen dat het laatste be- drijf van „Op hoop van zegen" voorbeeld van een meesterlijk ge componeerd stuk een week voor de première nog niet klaar tpas. Het gegeven van „Eva Bonheur" wortelde in de werkelijkheidhet echtpaar Heyermans leende eens 'n aanzienlijke som van een rijke vriendin. Dat leidde later tot deze komische situatie: men zit (goedJ te eten, de bel gaat. een bUk in het spionnetje leert dat de vriendin voor de deur staat en haastig wor den de ingrediënten van de maal tijd, die te weelderig schijnen voor een schuldenaar, weggeborgen, war.t het geld is nog niet terugbetaald... Voordat Heyermans auteur u-erd is hij korte tijd te Rotterdam in de handel geweest. Het museum bevat, als bewijs daarvan, een door hem geschreven catalogus van de won derlijke apparaten die zijn firma in de handel bracht, zijn eerste publi catie, zij het wijselijk anoniem. Zijn vroegste letterkundige probeersels, die de drukpers nooit bereikten, vindt men in een schoolschrift een in het Frans vertaald fragment uit de Camera Obscuraen versjes in deze trant: Er was een knaapje.'t treurde Het was zo stil en droef. Het weende, zuchtte en lachte Was dan weer nors en stroef Op dezelfde, nog niets van zijn later talent verradende manier, dicht hy een ode aan de poezie: „O gaaf der poe'zie, dat ik U bezat. Ik geloof het weldat schijnt, zo dikwijls my alsof ik moet. Alsof het my opgelegd is Enige maanden later heeft hij er ■met dikke, boze letters onderge- krast: ,Jjc word bankier, maar lust of geld, heb ik geen zier. 't "Wordt dan ook niet geteld..." Naief beminnelijk zijn de bewoor dingen waarin hij, op zeventien ja rige leeftijd, zijn eerste treurspel Don Gables" (nooit verschenen opdraagt aan zijn «ader:,,. Aan. U, zorgzame, lieve, beste vader, draag ik dit, mijn eerste dichtstuk op. 'tls niet veel wat de inhoud betreft, dat weet ik zelf, maar het zij een voor bode van andere, die dit overtref f en zullen Dat deze verwachting is uitgeko men, weten we. Heyermans heeft een enorm oeuvre nagelaten, dat hy nog lang niet vol tooid had, toen de dood hem kort voor zijn zestigsteverjaardag wegrukte. De laatste maanden van. zijn roemrijk leven, verk -rde hy in zeer tragische omstandigheden. De ondergang van zijn toneelgezelschap had hem bedolven onder een 2tuare schuldenlast, die hij, ijverig schrij vend, te boven trachtte te komen. Een ernstige mondzickte bezorgde hemjuist in die tijd, zoveel pijn dat hij twee maal per dag morfine- injecties kreeg. Drie dagen voor zijn dood ontving hij de Haagse journa list Johan Koning. Hij kon toch al niet meer praten, doch schreef zijn antwoordenop de vragen die de in terviewer hem stelde, op kleine blaadjes papier. De blaadjes het laatste manuscript van een zo bezi ge hand warden ook in het mu seum bewaard. Als Koning hem vraagt wat hy, terugkijkend op zijn werk, nu eigenlyfc zelf zijn beste stuk vindtschrijft hy: 7jfk had nog geen goed stuk geschreven, ik hoop te er nu aan te beginnen Wat gaat u dan schrijven, als u weer beter is?" vraagt Koning ten slotte. En dan schrijft de man, die tn zyn prilste jeugd met een zwaarwichtig treurspel begon, zijn laatste woord met grote, hunkerende letters op 't papier: „Satire!" KRONKEL. 91 „Ja. Zo van: wat doe je hier, en zovoort. De bedrogen echtgenote en de minnares, weet u. Maar op een o£ andere manier maakte ze me drif tig. Ik weet mefc hoe dat kwam. An dere keren kon het me nooit zoveel schelen. Ik bedoel, we hadden ge woonlijk een fikse ruzie zonder ran cune van weerszijden. Maar er was iets in die kleine hoer, dat m'n maag omkeerde..." „Mevrouw Chadwick. Alstublieft!" „Ja. Neem me niet kwalijk. Maar u zei dat »k het met m'n eigen woor den moest mm tellen. Er kwam dus een moment dat ik die si... dat ik me niet kon beheersen. Toen trok ik haar van het bed en gaf haar een mep op haar hoofd. Ze keek zo verwonderd, dat ik bijna in een lach schoot. Niemand had haar blijkbaar nog ooit een tik gegeven. Ze zei: „Je hebt me geslagen." En ik zei: Een heleboel mensen zullen er nog op los timmeren by jou, juffertje. En ik ben dan de eerste. Toen gaf ik haar nog een mep. Dat was het sem voor een gevecht. Ik geef toe, dat ik het voordeel aan mijn kant hBd. In de eerste plaats ben ik groter en in de tweede plaats was ik razend. Ik heb dat idiote nachthemd van haar lichaam getrokken en het ging van pats. pats, tot ze over een van haar sloffen struikelde en kwam te val len. Ik wachtte tot ze opstond, maar dat deed ze niet en. ik dacht dat ze flauw gevallen was. Be ging naar de badkamer om wat koud water te halen en veegde haar gezicht af. Toen ging ik naar de keuken om koffie te zetten. Ik had m'n drift wel uitgeleefd tegen die tijd en dacht dat zij ook wel trek zou heb ben in een kopje. Ik zette dus kof fie, maar toen ik in de slaapkamer terugkwam, bleek die hele flauwte comedïe te zijn geweest. De kleine- ze was verdwenen. Ze had tijd ge noeg gehad om zich aan te kleden, dus ik nam aan dat ze dat gedaan had en toen vlug weggelopen was." „En u ging toen ook weg?" „Nee. ik ben nog een uur geble ven, Dm dat" ik dacht dat Barney... m'n man zou komen. Al dat kjpd haar bezittingen lagen verspreid, dus ik gooide ze in een koffer, die ik in een kast bij de vliering heb gezet. Toen deed ik alle ramen open. Ze had de parfum waarschijnlijk met een soeplepel over zich heen ge gooid. Tenslotte, toen Barney niet verscheen, ging ik weg. Ik moet hem net gemist hebben, want hij is er wel heen geweest die avond. Een paar dagen, later heb ik het hem verteld." „Hoe reageerde hy?" s.Hij zei, dat haar moeder dat al jaren geleden had moeten doen. „Was hij niet bezorgd over haar?" „Nee, Ik wel, tot hij me vertelde dat ze dichtbij in Aylesbury woon de. Voor dat kleine eindje 20U ze best een lift kunnen krijgen." „Hij nam dus als vanzelfsprekend aan dat ze naar huis was gegaan?" „Ja. Ik zei nog, dat hij zich beter op de hoogte kon stellen, omdat 't toch nog maar een kind was." „Wat antwoordde hij toen?" „Hij zei: „Frankie, meisje, dat „kind" weet meer van zelfbescher ming dan een kameleon." „Daarna zette u de geschiedenis uit uw hoofd?,s „Ja," „Maar u moet er toch weer aan gedacht hebben toen u over het Franchisegeval las." „Nee, helemaal niet." „Hoe kwam dat dan?" „Ten eerste wist ik het meisje haar naam niet. Barney noemde haar Liz, ziet u.. En bovendien bracht ik een vijftienjarig schoolmeisje, dat ontvoerd en geslagen was» niet in verband met Barney's scharrel tje. Ik bedoel, met het meisje dat chocola lag te eten op mijn bed." „Als u geweten had. dat 't wel hetzelfde meisje was, zou u dan naar de politie rijn gegaan?" „O stellig." „TJ zou u niet hebben laten weer houden door het feit» dar u het Was geweest die haar mishandeld had?" „Nee. Ik zou dat morgen weer doen als ik de kans kreeg." „Ik wil mijn confrère een vraag besparen en graag van u weten, of u van plan bent van uw man te gaan scheiden." „Nee. Beslist niet." „Uw getuigenis is dus niet een demonstratie in 't publiek hoe u 't wel eens bent met elkaar." „Nee. Ik heb geen demonstratie nodig. En scheiden ga ik zeker niet. Ik heb 't prettig met Barney en hij zorgt goed voor me. Wat wil je meer van een man?" „Ik zou 't niet weten", hoorde Robert Kevin mompelen. Toen vroeg hy met zijn gewone stem of het meisje waar ze over gesproken had hetzelfde meisje was als het meisje dat getuige geweest was en nu in de rechtszaal zat. Daarna bedankte hij haar en ging zitten. Nog eer de volgende getuige op geroepen kon worden, vroeg de voorzitter van de jury het woord. Hij wilde de rechter mededelen, dat rij alle bewijzen hadden die ze nodig vonden, (Wordt vervolgd)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1957 | | pagina 1