Dulles: wereldoorlog kan worden vermeden Bgei«gn Amerika blijft alle steun aan VN g< even Briefwisseling Eden- Boelganin openbaar Nieuw offensief van Algerijnse rebellen océr mé Moet eeh vah iulue illfl GEWEEST. i^-CHECHAQUCh) JACK LONDON Fransen verzorgen een Nederlandse vertaling van Russisch boek onder de goudzoekers door Voorjaarsprijs huisbrandkolen niet lager Minister Luns slachtoffer van diefstal Weer speelclub in Baarle-Nassau? Burgemeester van Maastricht in Florence bestolen Proi Rademaker overleden Recorddrukte met Pasen LONDEN WAS MOSKOU VOOR Russische premier waarschuwde voor heiligeSuezoorlog COMMUNISTISCHE KLIP OMZEILD „BERGSINGEL" bij Algerije GESTRAND Canadezen met A'dammers slaags Lacoste houdt radicalen tegen Geheime politie in Hongarije onderscheiden Afscheid van St. Germain RADIO ENT.V. Nederlandse vlieger in Canada gedood Zweedse minister pleegt zelfmoord door FRANK GODWI Wa5 U dat m het has TEEL7 Maar U6EMT TOCH Ml er DOOD AVONTUREN VAN - KAPITEIN «-te; Dinsdag 23 april 1937 NEW YORK. In een grote rede, die tevoren door president Eisen' Iiower was goedgekeurd, heeft minister Duties gisteravond antwoord ge geven op de kritiek die de laatste maanden van verschillende kanten is gerezen tegen de Amerikaanse buitenlandse politiek- Ztfn rede op het Amerikaanse perscongres waaraan ruim 1200 krantenuitgevers en redac teuren deelnamen, was zeker niet in de laatste plaats bestemd om een drei gende vermindering van het budget te voorkomen. De Engelse bladen He ten rich vanmorgen zeer kritisch uit over Dulles' voortdurende moraliseren. Dulles verwierp het idee, dat een oorlog tussen Oost en West onver mijdelijk is. Maar hij gaf Rusland duidelijk te verstaan, dat Amerika streeft naar de bevrijding van de onderdrukte volkeren achter het IJzeren Gordijn. Tegelijk stelde hij Moskou echter gerust, met de mede deling. dat Amerika nooit zal aan sporen tot een gewelddadige op stand. Dulles constateerde een groei ende drang naar vrijheid in Rusland en de andere communistische landen. Zijn binnenlandse kritici hield Dulles voor, dat besnoeien op de be groting voor militaire hulp aan het buitenland onzinnig is, Amerika heeft krachtige bondgenoten nodig. Als die ontbreken zou de Ameri kaanse defensiebegroting enorm moeten -worden verhoogd, betoog de hij. Amerika is van oordeel, zei de minister verder, dat controle en in krimping van de bewapening moge lijk, wenselijk en ook onmisbaar is. De wedloop om kernwapens is kost baar, nutteloos en gevaarlijk, zei Dulles. Dulles richtte een waarschuwing tot de „onlangs onafhankelijk ge worden landen" wier leiders niet beter weten te doen dan hun rechten tentoon te spreiden door andere on- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Voor de derde maal zullen de voorjaarspryzen voor huisbrandkolen gelijk zijn aan de voorafgaande winterprjjzen. Dat ook ditmaal de overgang van winter- naar voorjaarspryzen niet met een verlaging gepaard gaat, is een ge volg van de gestegen kolenprijzen en van de verhoging van de vracht- tarieven, van de spoorwegen. Over de prezen van de komende winter is nog niets bekend. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat de invoering van oen vijfdaagse werkweek in de mijnen de kolenprijzen zal beïnvloeden. De marges van de kolenhandel zijn on gewijzigd gebleven. De voorjaars maanden omvatten mei en juni. In .Gemeenschappelijk Belang', uitgave van de Bond van Nederlandse han delaren in brandstoffen, wordt erop gewezen, dat in de loop van het jaar de prijzen aanmerkelijk hoger kun nen komen liggen dan de voorjaars prijs en dat het daarom raadzaam wordt geacht niet met het kopen van huisbrand te wachten. NEW YORK. Juwelen en vreemde valuta ter waarde van tweeduizend gulden zijn gestolen uit de koffer van de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die "op het ogenblik in het New Yorkse Ambassador Hotel logeert. Minister Luns heeft de recherche medegedeeld, vrijdagavond gecon stateerd te hebben, dat de koffer opengemaakt was. Hij had daarbij echter niet verder stilgestaan, tot dat hij zondag wat uit de koffer moest pakken en de diefstal ont dekte. Vermist worden een paar antieke manchetknopen, een ring, 'een paar schakelmanchetknopen, 100 gulden en 22 Engelse ponden. afhankelijke landen te tarten. Dit noemde Dulles „zelfmoordsoeverei- niteit". Dulles noemde geen enkel land met name, maar het is bekend, dat hij van oordeel is, dat Egypte door de behandeling van de Suez- kwestie de rechten van andere lan den genegeerd heeft. Tenslotte wees Dulles de (Euro pese) kritiek af. dat Amerika teveel op de Verenigde Naties leunt. Vol gens hem betekende het Amerikaan se optreden via de VN geen afstand doen van een eigen, Amerikaanse buitenlandse polihek. Het gebruik BAARLE-NASSAU, De eigenaar van de „Woodside"-clnb, een speel club die enige tijd geleden op het omstreden gebied Baarle-Nassau was gevestigd, is van plan een nieuwe speelclub op dezelfde plaats op te richten. Deze club zal ondergebracht wor den in een stenen gebouw, er zullen een oprijlaan en een grote parkeer plaats komen. De speelclubhnuder meent dat hij tenminste enige jaren zijn club daar kan exploiteren. Hij verklaart een onderhoud te hebben gehad met een hoge autoriteit in België, die hem zou hebben toege zegd, dat van Belgische zijde niet meer zal worden opgetreden tegen spgelclubs, die op de enclave Baarle- Nassau worden geëxploiteerd. FLORENCE. Dieven hebben de reisbagage gestolen van baron W. Michiels van Kessenich, de bur gemeester van Maastricht, toen deze een bezoek bracht aan een museum in Florence. Baron Van Kessenich, die met zijn auto een vakantiereis door Italië maakt had zijn bagage in zijn on bewaakte wagen achtergelaten. maken van de VN. betoogde hij, is een buitenlandse politiek, die de beste hoop voor de mensheid be lichaamt. LEIDEN In zyn woning te Oegstgeest is overleden prof. dr, G. G. J. Rademaker, die vorige maand 70 jaar is geworden en als gevolg daarvan aan het einde van de lo pende academische cursus afscheid van zijn werkkring zou hebben ge nomen. Prof. Rademaker deed zijn intre de als hoogleraar te Leiden als op volger van de Nobelprijswinnaar prof. Einthoven in 1928 ais fysio loog, doch bekleedde de neurologi sche leerstoel sinds 1946. Hy heeft in Leiden medicijnen gestudeerd, was enjge tijd zieken huisassistent in Den Haag en heeft zeven jaar de artsenpraktijk te Soe- rabaja gevoerd. In 1922 keerde hy naar Nederland terug om enige tijd te werken op de fysiologische kliniek te Utrecht. Vervolg vaa pag* 1 ren uit Duitsland en Frankrijk, En gelsen, Polen, Spanjaarden, Pakista ni, Vietnamezen, Indiërs en Afrika nen. De Randstad Holland heeft de grootste toeloop gehad. De in de drie grote steden aanwezige 16.000 hotel- en pensionbedden waren -van te vo ren reeds grotendeels volgeboekt. Nadat ook de beroepspensions vol waren heeft men de noodadressen aangesproken. Daarnaast werden door Den Haag gasten doorgestuurd naar Katwijk en Noordwijk enKzond alleen Amsterdam al 2.000 toeristen naar de Noordzeebadplaatsen boven het Noördzeekanaal en. naar Alk maar, waar 1.700 personen onderdak werden gebracht, Egmond herberg de 5.300 bezoekers en de stadsomroe per werd ingeschakeld om nog voor 300 logies te zoeken. Bergen aan Zee, Schagen, Schoorl, Hoorn en vele dor pen in die omgeving werden met buitenlanders overstroomd. Utrecht was eivol en spreidde naar het hele Sticht, in het Gooi was vrijwel geen bed meer onbeslapen. In Amsterdam werden 8.000 mensen bij particulie ren ondergebracht, in Rotterdam 2.500, in Den Haag 5.500, in Utrecht 1.800, in Arnhem 2.500. En dat zijn maar enkele, willekeurige cijfers «it de reeksen, die zouden zijn te noe men. De bemanning van de May flower II, allen stenige, erva ren 2e e lut, die waarschijnlijk niet onderdoen voor hun voor vaderen, die eens met een notedopje de gevaarlijke oce aan overstaken, poseren voor hun vertrek uit de haven van Plymouth. Zij zijn gekleed zoals de ,JPilgrim-fathersge kleed gingen.' De man op de brug met ae h.oge hoed is kapitein Vfliiers. LONDEN. Na een aankondi ging van Moskou, dat de briefwisse ling tussen Eden en Boelganin, die vorig jaar tijdens de Suezcrlsis plaatsvond, bekendgemaakt zou wor den, heeft premier Macmiltan de brieven maandagavond plotseling aan de openbaarheid prijsgegeven. Boelganin heeft Eden al een maand voor de Suezkwestie ge waarschuwd voor gewapend optre den tegen Nasser, zo blijkt uit de briefwisseling. „Een heilige oorlog, waaraan alle Arabische staten mee doen", voorzag de Russische pre mier toen, evenals een totale mis lukking van het Brits-Franse optre den. Boelganin was er heilig van overtuigd, dat Engeland en Frank rijk zich de haat van de hele Afri kaanse en Aziatische wereld op de hals zouden halen. Eden stelde rich op het standpunt, dat alle voorbereidingen die getrof fen waren volkomen gerechtvaar digd waren. „Nasser is 'n milïtairist die zich .meester beeft gemaakt van eigendommen van de- maatschappij .van het Suezkanaal", schreef Eden. Eden verwijt Moskou, dat het op treden van Nasser geen enkele (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Het gerucht makende boek van de jonge Sowjet- russische schrijver Wladimlr Doe- dintsew „Niet bij brood alleen" zal binnenkort in Nederlandse vertaling op de markt verschijnen. Merkwaar dig genoeg zal deze Nederlandse uit gave niet worden verzorgd door een Nederlandse uitgeverij, maar door een Franse n.l. „Les Phares", waarvan „De Bezige By" de alleen vertegenwoordigster voor Neder land is. Aanvankelijk had „De Berige By" het voornemen zélf het boek van Doedintsew in vertaling uit te geven, maar dit bleek niet mogelijk, omdat de communistische uitgeverij „Pe gasus" de vertaalrechten ervan had aangevraagd. Het is evenwel aan ernstige twijfel onderhevig of „Pe gasus" het boek in zijn oorspronke lijke versie het licht wil doen zien, aangezien het na het verschijnen in de Sowjet-Unie een storm van offi ciële kritiek te verduren heeft gehad en nog heeft. Doedintsew werd n.l. verweten, dat hij bij het kritiseren van de bureaucratie in de Sowjetmaatschap- pij geen „zuiverende" werking had toebedacht aan de communistische partii, die immers tegen uitwassen heeft te waken. Dit „gebrek" ver hinderde overigens niet, dat „Niet bij brood alleen" in de Sowjet-Unie een bestseller werd. In de veronderstelling dat „Pega sus" alleen maar de vertaalrechten had gereserveerd om een verschij ning m Nederland van. Doedintsews boek in de oorspronkelijk versie tegen te houden, heeft „De Bezige By" de communistische uitgeverij verzocht haar de vertaalrechten over te dragen. Toen „Pegasus" niet be reid bleek hierop in te gaan, heeft men genoemde regeling getroffen teneinde toch de verschijning van het opzienbarende boek in Neder land mogelijk te maken. Hy „Pegasus", waar men 't nieuws over de Nederlandse uitgave uit een advertentie in het jongste nummer van het „Nieuwsblad voor de Boek handel" las toonde men zich zeer geschokt en verontwaardigd over deze gang van zaken. Men kon ons evenwel niets meedelen, of men be paalde stappen zou ondernemen, aangezien de zaak nog in beraad was. ROTTERDAM. Het 400 brt. metende Nederlandse vrachtschip „Bergsingel" Is zaterdagavond tussen Djldjelli cn Collo voor de Algerijnse kust aan de grond gelopen. Het Engelse vllegdekschlp „Alblon" en een Franse torpedobootjager liggen in de buurt van het gestrande schip om eventueel hulp te verlenen. Vijf bemanningsleden werden door het Indische schip „Jaladharna" aan boord genomen. Een opvarende sprong overboord en wist de wal te bereiken. Drie anderen wilden zijn voorbeeld volgen, maar konden de kust niet bereiken, zodat zij de nacht op een klip moesten doorbren gen. De kapitein, de eerste machi nist en twee andere opvarenden rijn nog aan boord, om te trachten het schip te behouden. AMSTERDAM. Zaterdagavond omstreeks half elf kregen twintig Canadese militairen, van wie de meesten dronken waren, het op de Nieuwendijk te Amsterdam aan de stok met een aantal burgers. Toen agenten van de radio-autodienst op het terrein van de veldslag arriveer den, zagen zij de Canadezen in een massa-gevecht gewikkeld met circa honderd burgers. De vechtende me nigte werd door de agenten met gummistokken uit eikaar geslagen, waarna de rust spoedig was hersteld. CHICAGO, Adlai Stevenson, in 1952 en 1956 kandidaat der Demo cratische partij bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen hij werd □eide keren door Eisenhower versla gen zal midden mei Zuid- en West-Afrika en Engeland bezoeken. Van onze correspondent) PARIJS. Aan de vooravond vatt Pasen hebben de Algerijn^* rebet- lenformaties een offensief ontketend, dat in Parys reeds als het voor jaarsoffensief der Algerijnse op standelingen wordt aangeduid. In Oran evenals In Kabyüe tot aan de Marokkaanse en Tunesische grens kwam het tyflens de paasdagen tot gevechten, waarbij aan beide zijden aanzienlijke verliezen geleden wer den. Alle berichten uit Algerije wijzen erop, dat de rebellen, over grote hoeveelheden moderne wapens be schikken, welke voor het grootste deel via Tunesië en Marokko in hun bezit komen. Opvallend was, dat de aanvallen der rebellen in verschillende streken van Algerije tegelijkertijd plaats vonden. Terzelf der tijd werden terroristische aansla gen van rebellen uit talrijke steden van Algerije gemeld. Ook in Parijs werd de tracL iO- nele rust van de paasdagen door het Algerijnse probleem beïnvloed. In de eerste plaats voerde de poli tie op reusachtige schaal een razzia uit in die stadsdelen waar Algerij nen wonen. Het ging er daarbij in de eerste plaats om wapens in be slag te nemen en vervolgens om Al gerijnen op te sporen, die dagelijks terreurdaden bedrijven. Er konden slechts weinig wapens in beslag ge nomen worden, maar talrijke Alge rijnen werden gearresteerd. Van grotere politieke betekenis is echter een gebeurtenis welke even eens met Algerije verband houdt. De door Mendès-France geleide ra dicaal-socialistische partij bad be sloten een commissie naar Algerije te zenden voor een onderzoek naar de wandaden en folteringen, welke door militairen zouden zijn ge pleegd. De commissie die gisteren zou vertrekken, heeft dit vertrek in de laatste minuut moeten uitstellen na dat van de minister voor Algerie La- missie niet kon worden gegaran deerd. Met dit telegram heeft Lacoste zich vrij duidelyk gesteld achter de campagne, welke reeds sinds enkele dagen door alle rechts-extremisti- sche organisaties in Algerije tegen Mendès-Franse en diens vrienden gevoerd werd. De leden van deze commissie zouden met massademon straties en zelfs met bedreigingen van moord in Algiers ontvangen worden. Deze dreigementen en de houding van Lacoste zijn kenmer kend voor de stemming die onder de Europese bevolking van Algiers heerst. Het is zonder meer duide lijk, dat de minister voor Algeryë zich op geen enkele wijze van de extremisten distantieert en dienten gevolge er ook niet aan denkt ia Algerye een andere politiek dan die van oorlog te voeren. In links politieke kringen te Pa rijs, ook bij vele socialisten, is de ontsteltenis des te groter, daar de met zoveel ophef aangekondigde re- gerings-commissie van een onder zoek naar de wandaden van mili taire en politie-eenheden in Alge rije nog niet gevormd is. Russische kritiek tot gevolg heeft gehad. In 1946 had Rusland zich uit gesproken voor internationaal be heer van het kanaal, met erkenning van Egypte's soevereiniteit. Verder handelt de corresponden tie van Eden en Boelganin over het al dan niet in overeenstemming zijn. van het Brits-Franse ingrijpen met het Handvest van de Verenigde Na- ties. WENEN. Radia-Boedapeat meldt, dat de Hongaarse president Istvan Dobi een besluit heeft uit gevaardigd, waarbU alle leden van de Hongaarse militie de geheime politie die in de oktober-revolutle rijn gesneuveld, posthumn In rang zyn bevorderd. Alle gesneuvelde minderen krij gen de officiersrang. Gevallen offi cieren krygen. promotie naar de naast hogere rang. Leden der staatspolitie, die aan de oktober-gevechten hebben deelgeno men en deze hebben overleefd, krij gen voorrang bij sollicitaties. J~\ E in het door het AVRO-pro- LJ Q SNEEK. De Nederlandse korpo raal-vlieger 3. Nauta is vorige week woensdag in Canada tijdens een oefenvlucht om het leven gekomen. Nauta, die in Canada in opleiding was, maakte een vlucht in een T.-33 straaltrainer. Hij moest om nog on bekende redenen zyn toestel verlaten en sprong er uit. Bij deze sprong kwam hy om het leven. Korporaal Nauta was 20 jaar en ongehuwd. STOCKHOLM. Sture Hartvig Henriksson, de Zweedse minister van Verbindingen, heeft zich maandag in zijn woning bij Stockholm van 't leven beroofd. Henriksson was 40 jaar en werd coste een telegram ontvangen, had, verleden maand tot minister be- waarin onomwonden verklaard j noemd. De reden van zyn zelfmoord werd, dat de veiligheid van de com-1 is niet bekend. gramma van gisteren uitgezon den filmreportage van de FaasdriiJc- te was voortreffelijk een mooi staal van samenwerking tn NTS- verband. Er moet méér en méér sa mengewerkt worden in de NTS! Het zaterdagavondprogramma bracht ons het voorlopig afscheid (voor een jaarpatt „St. Germain des Prés." Tom Mandera heeft het voornemen in liet najaar van 1958 met een nieu we t.v.-show zijn rentree te ma ken. We zijn er blij om. Want al was niet alles even gaaf in deze za terdagavond-uitzendingen, er wiet toch altijd veel in te waarderen. Ori ginele ideeën en eett goede presen tatie. De parodie op „Dit is uw le ven," met Heintje Davids als zéér vi tale past,, was van dit laatste „St. Germain" vóór het reces van een vol jaar, het hoogtepunt. Bijzonder geslaagd mocht het optreden uooi de camera's van Toki Horvath, de .koning der zigeuners", met zijn or kest heten. Een spectaculair staaltje van bezeten musiceren DE klankradio bracht gisteravond voor de laatste maal in dit sei zoen „De familie Doorsnee." Annie Schmidt en Wim lbo hebben meege deeld, dat het „Hollandse huis" nog één seizoen" bewoond zal blijven. Dan gaan de deuren definitief dicht. Het zal voor die twee wel druk wor den in september, als ze er ook nog iedere maand een muzikale come- die voor de televisie bij krijgen. Rosemary clooney (mrs. Jo sé Ferrer), de befaamde Ameri kaanse zangeres en filmster, komt donderdag naar Hilversum voor een exclusieve opname met het Cosmo- politain-orkest van Jos Cleber. Zij zal zes nieuwe liedjes zihgen, waar onder het in de V.S. zeer populaire „Mangos", dat aan de top van de „Hit-parade" prijkt. Aan deze Ro semary Clooneyshow werkt ook de Kees Kuyt-combo mee, die de jazz- competitie van de AVRO heeft ge wonnen. Het programma wordt zon dagavond van vijf over acht tot ne gen uur uitgezonden. OP Hilversum II geven vanavond van 10.30 tot 10.55 de bariton Heinz Rehfuss en de Zwitserse eora- ponist-pianist Frank Martin een re cital. Uitgevoerd worden Martins „Sechs Monolcge aus Jedermann". n 1Kb HOOR! ZOALöEEfl AflDERE GROTE RlVIfcRLQODS IEI HÉT BbRJCHT VAH MU" DOOOWA66TERKOVÊR OREvEtl Wat dedeh jullie EIGEflUjH IK DEED EErt TUKJE IH DETORErt. KAMER ÈH ItnAHPóTRUlKÊLDfc De verborgek 5CHAT ZOEKEft naam heb Ieren kennen Eddy Clinton t zijn gast mee naar weten, hoe ik de jachtclub, waar zijn kotter klaar ligt aan de kade. De „Ranger" is maar een klein schip, doch het ziet er zeewaardig genoeg uit en Rob ver heugt er zich nu al over daarmee uit te varen. „Kyk" zegt Clinton, „ik wil de zaak niet geheim- trinniger maken dan het is. Je wilt natuurlijk kreeg ik van kapitein MaeLloyd." Ja, Rob her innert zich die naam nog wel: dat was de kapitein che hem indertijd als schipbreukeling aan boord heeft genomen, nadat hij het oliemysterie van professor Lupardi had opgelost. Clinton is be halve mijnbouwkundig ingenieur ook geoloog en amateur-blioloog. „Wat die vogels betreft...., dat is eigenlijk liefhebberij van me. maar je be grijpt wel, dat er misschien nog iets meer achter steekt. Wat dat is, zul je wel merken. Op dit punt moet je nog maar wat nieuwsgierig blijven." ii tract en maakten hun draagriemen weer los." „O, het zijn echte schelmen, jou baas en de mjjne, ais het er op aan komt met geld om zich heen te wer pen, zonder anderen te ontzien. Wat hebben zij gedaan, toen zij Litider- man bereikten? De timmerlieden leg den juist de laatste hand aan een boot, die ze aan een troepje uit San v- i u-- Francisco hadden verkocht voor zes- bn^Lt?ac!' ,honde!'d' Sprague en Stme boden j ket zeildoek en hun een ronde duizend en zij ver- gebruikie een tweede ontbyt, dat wel braken hun contract. Het is een flin- ^™ïï?,?LiVierg./waiS- zwfe' ke boot> maar ze hebben die andere iL jaatste weken mensen laten zitten. Die hebben hier ma t ee^.ust Y331 nu hun hele uitrusting, maar geen fjf Qu^° v. zorf? ?lLu0rla boot. En ze zullen tot het volgend in elke hoeveelheid. Shorty vond hy jaar moeten wachten." Kit gaf hem een flinke handdruk. „Ben jij grootgebracht bij beren vlees?" vroeg hij. „Zeker," was het antwoord; „of schoon mijn eerste voedsel buffel- melk was, als ik het mij goed herin ner. Ga zitten en eet wat. Onze mees ters zyn nog niet op." spraakzaam en pessimistisch, en van hem kreeg hij wonderlijke inlichtin- „Neem nog een kop koffie en wees «xittg iiij wvuuciujrvt iiujtnun- - i .f -- gen over hun meesters en sombere lk, 1}iet met. mee zou gaan, als ik niet zo vervloekt graag in Klondike wilde komen. Zij hebben een hart van steen in hun borst. Zij zouden het rouwfloers van voorspellingen over hun tocht, Tho mas Stanley Sprague was een veel belovende mijningenieur en de zoon van een miljonair. Dokter Adolph An - Stine was ook de zoon van een rijke wta!U3S ner"en> vader. En door hun vaders konden win 5 f v,°?r h"n, beiden veel geld beleggen in de goud- Kitkw-i getekend? velden van Klondike. schudde het hoofd. „Dan spyt het me voor jou, kame- „O, zij" bulken van geld," legde raad. Er is geen voedsel in dit land, Shorty uit. „Toen 2ij het strand in en zij zullen je laten schieten, zodra Dyea bereikten, was de vracht- zij in Dawson komen. Daar zal deze prijs zeventig cent, maar er waren winter menigeen omkomen van ge- geen Indianen. Er was een gezelschap brek." uit Oost-Oregon, echte mijnwerkers, „Ze hebben beloo'fd begon Kit. die er in waren geslaagd elf Indianen „Mondeling," viel Shorty hem kortaf te krygen tegen zeventig cent. De In- in de rede. „Dan is het jouw woord wü er voor betaald'worden het werk dianen hadden de draagriemen reeds tegen het hunne, dat zegt alles. Nu, doen" antwoordde Kit opgewek', om de uitrusting gegespt, drie dui- in elk geval hoe heet je, kame- „;n konden even goed beginnen." zend pond zwaar, toen Sprague en raad? Stine kwamen. Zij boden tachtig cent „Noem mij Stoom," zei Kit. i) Kleintie en negentig, en voor een dollar per „Wel, Stoom, je zult voor je mon- pond verbraken de Indianen het con- deling contract moeten strijden. Dit (Wordt ei vulgd) is een eenvoudig staaltje van wat je kunt verwachten. Zij kunnen wel geld uitgeven bij handenvol, maar zij kun nen niet werken, of 's morgens uit hun bed komen. Wij hadden een uur geleden ai moeten inladen en ver trekken. Jij en ik zullen het meeste werk moeten doen. Al heel gauw zal je hen horen roepen om hun koffie in bed, begrijp eens, en dat volwas sen mannen. Heb jij ook verstand van boten en varen? Ik ben veehoe der en landontginner, maar op het water ben ik een nieuweling, en zij weten van toeten noch blazen. Weet jij er veel van?" „Dat kan je begrijpen,' antwoordde Kit, dichter onder het zeildoek krui pend, toen een hevige windvlaag de sneeuw naar bFanen joeg. Ik heb niet gevaren .sedert ik een jongen was. Maar ik veronderstel, dat wij liet wel kunnen leren." Een hoek van het zeildoek werd losgerukt en een rukwind joeg Shor ty een laag sneeuw in de nek. „O ja, wij kunnen het wel leren, bromde hij nors. „Zeker kunnen wij dat. Een kmd kan leren. Maar hon derd tegen een dat wij zelfs vandaag nog niet wegkomen." Het wais acht uur, toen het geroep om koffie uit de tent klonk, en byna negen uur eer de beide heren te voor schijn kwamen. „Hola,' zei Sprague, een weldoor voede man van vyf en twintig Jaar met blozende wangen. ,.'t Is tijd. dat wij vertrekken. Shorty. Jij en Hier keek hij vragend naar Kit. „Ik heb je naam gisterenavond niet goed gehoord." „Stoom." „Nu, Shorty, jij en meneer Stoom deden beter te beginnen met de boot te laden." „Stoom alleen laat dat meneer als 't u blieft weg," stelde Kit voor. Sprague knikte even en slenterde weg tussen de tenten, gevolgd door dokter Stine, een slanke, bleke jonge man. Shorty wierp een veelbetekende blik op zijn metgezel. „Meer dan anderhalf ton uitrusting, en zij willen geen handje helpen. Dat zal je wel zien." .Ik veronderstel, dat het is. omdat

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1957 | | pagina 1