„Beperking van de bestedingen is niet geheel voldoende" In Kethelse weide deed men oudheidkundige vondst een 1 Scholieren strijden voor de school-eer Fundamenten on tdekt van Heerenhuysvan Bol'es Verse groente en fruit nodig voor gezondheid ODG vertoont voor wijk 5 Verbroken Banden55 Deel loonsverhogingen kon achterwege blijven' Tarzan en de vuurgod BEVESTIGING VAN OUDE AKTEN Haast werk Stenen muur Zes generaties 't Coppelia-baliet voor Katli. Kring Schied. Kunstkring met „Julia" Padvinders op zoek naar 'n karweitje BIJ VIJF SLUIZEN VLAMDE 'T ST. J ORIS-K AMP VUUR De p.v.-belofte werd plechtig af gelegd Opening Clutenba - in het Paas-sport-toernooi - Nog ACHT industriehallen „Repelsteeltje" voor kinderen van Coop. DES Goede films voor Singelkwartier Voor de junioren WALDO-RfJSCHOOL 69915 DR. HOLTROP IN JAARVERSLAG NED. BANK Liquidatie van N.V. Haweka Biljart om de Luifelbeker Burgerlijke Stand Woensdag 24 april 1957 3 35 In het vlakke polderland ten noorden van Schiedam, niet ver van de plaats waar het Bad Groenoord is verrezen, worden momenteel opgravingen ver richt men is op zoek naar oudheidkundige vondsten. Het gaat namelijk om de resten van wat eens het buitenverblijf van de bekende Schiedamse familie Bol'es moet zijn ge weest. Reeds een oude akte uit de achttiende eeuw gewaagt er van dat hier aan de Harg- sloot, die de grens uitmaakt tussen de oude heerlijkheden Kethel en Vlaardinger Am bacht een „logiabel Heeren huys" moet hebben gestaan. ïn het gemeente-archief van Schie dam was hier reeds het een en an der over bekend. Op een oude kaart van Delfland, vervaardigd door de vermaarde Cruqluis staat een woning aangegeven met een vijvertje, waar- schijnlyk is bedoeld een buitenver blijf of een kapitale boerenhoeve. Een andere aanwijzing was ook een in het gemeente-archief berus tende akte, daterende uit de eerste helft van de achttiende eeuw. waarin genoteerd staan de goederen van de Hargpolder en wel gronden, boer derijen en ook het ^êds boven ver melde „logiabele Hr jrenhuys'' Maar absolute zekerheid over de plaats van dit buitenverblijf had men niet, evenmin was bekend of cr nog resten van overgebleven zouden zijn. In verhand echter met het feit dat deze gronden reeds door de gemeen te zijn onteigend, met het doel hier woningen op neer te zetten, werd het van belang geacht om eens een on derzoek in te stellen. In de hoop en verwachting dat cr wel eens vonds ten van historisch belang gedaan konden worden. Onder goedkeuring van de ge meente-archivaris, drs. P. Th. J. Kuyer, is de ambtenaar op het ge meente-archief, de heer A. de voogd van der Straateu op onderzoek uit gegaan. Hierbij werd zijn aandacht getrokken door een bult of verho ging in het terrein, ongeveer halver wege de vroeger zo fraaie Laan van Bol'es, die nu voor een deel ten offer is gevallen aan de bouw van het Bad Groenoord. Een dergelijke bult kan een aanduiding zijn van een vroegere bebouwing. Dit onderzoek had direct al suc ces, De \jzeren staven, die „ter ver kenning" in de grond werden gesla gen, stootten reeds op ongeveer' 40 cm diepte op tegenstand. Nadat er gegraven was bleken het aanvanke lijk grote stenen in het weiland te zijn, maar spoedig kwam ook een gemetseld stenen muurtje bloot. Uit de constructie was dan weer af te leiden dat het fundamenten van een gebouw moesten zyïi- Aan weerszijden van de Hargsloot werden voorts de resten van een ste nen bruggetje gevonden een aan wijzing dat het een flink groot ge bouw moet zijn geweest. Dat er ver der nog het skelet van een paard werd ontdekt is oudheidkundig van minder belang. De heer De Voogd en zijn helper, de jeugdige amateur-archeoloog Jan Lissenberg (van wiens activiteiten we reeds eerder gewaagden) zijn zeer goed te spreken over de thans reeds bereikte resultaten. Zy zijn ernstig van plan het gehele funda ment bloot te leggen Verder is de kans met uitgesloten, dat er ook nog vondsten van andere aard, oud aar dewerk bijvoorbeeld, naar boven zul. ïen komen. In elk geval is de oud heidkundige dienst van het rijk te Amersfoort van de vondst op de hoogte gesteld Van de roemruchte familie van Bol'es, de eigenares van het buiten verblijf waarvan hier gewaagd wordt, kunnen wij nog melden dat gedurende zes generaties een vooraanstaande plaats in het Schïe damse leven hebben ingenomen. De eerste in de bekendheid tredende Bol'es was een bekend scheepsbou wer, terwijl er ook een Bol'es de functie van burgemeester heeft be kleed, Verder is er in de geschiede nis sprake van een bouwmeester Bel's, die medegewerkt zou hebben aan het tot stand brengen van enke le grotere gebouwen In Schiedam, zoals het (voormalige) St.-Jacobs Gasthuis, thans het Stedelijk Mu seum, dat ontworpen is door de Ita liaanse bouwmeester Guldici. Het Ballet der Lage Landen brengt op donderdag 25 april in het Passage-theater hefc complete Cop- pelia-balet of „Le Fiile aux Ycux d'email". Een kleurige spectaculaire voorstelling met afwisseling van klassieke en volksdansen, die ook voor niet-balletliefhebbers zeer aan trekkelijk is. De muziek is van Delibes, de choreografie van Lev Ivanov, ten tonele gebracht door Jack Carter. Behalve de Coppeiia wordt ook nog vertoond „Het feest van "de klok". Bij de opgravingen ito Kethel stootte men op geringe diepte reeds op een stenen muurtje: het fundament van het oude buiten verblijf van de familie Bol'es Links de leider bü de opgravin gen, de heer A. de Voogd van der Straaten en rechts de jeugdige amateur-archeoloog Jan Lissen- berg. Rechts op de achtergrond ziet men nog het rustieke Laantje van Bol'es. Voor de leden van de Schiedam- se Kunstkring voert het Nieuw Ne derlands Toneelgezelschap op don derdag 2 mei in het Passage-theater het blijspel „Julia" op. geschreven door Somerset Maugham en Guy Bolton. De regie wordt gevoerd door Fnts van Dijk, die, zelf ook een rol vervult, Medespelenden zijn o.a. Ferd. Sterneberg, John Gobau, Bob Verstra ete, Ellen de Thouars, Aaf Bouber, enz. Bij deze voorstelling zal een nieu we versterker-installatie van Philips gebruikt worden, zodat te verwach ten is dat het gesproken woord be ter tot zijn recht zal komen. Apothekers nachtdienst: Gouka Co., Groen elaan 127. Bellen bü ongeval: G.G- en G.D Tuinlaan 80. telefoon 69290. Politie-aiarmnummer: 64666. Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Lange Haven: Geopend iedere werkdag (be halve maandag) van 9J0 tot 4.30 uur en iedere avond (be halve woensdags en zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags ge sloten. fLK. Leeszaal en Bibliotheek, Dara: Geopend iedere dag (behalve maandag) van 2 tot 4 uur; iedere avond (behalve donder dag en zaterdag) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten Stedelijk Museum*. Dagelijks ge opend van 10 tot 5 uur; zonda gen van 2 tot 5 uur. Expositie „MIchiel de Ruyter" en „Start". BIOSCOPEN rassage, 2 en 8.15 uur: '„High So- Monopole, 2, 7 en 9 uur: „De Schat der Vuuraanbidders". diversen Arcade, 8 uur: Eerste auditie revue S.G. St. Joris Doele, 7.30 uur: Opening Clutenba. Tivoli, 7.30 uur; SSV, prijsuitreiking Musis Sacrum, 8 uur: Wr F. (O en A) lezing. Chr. Soc, Belangen, 8 uur: Ned. Chr. Beambtenbond, jaarverga dering en toneel. Irene, 8 uur: Wijk V, toneelavond. Poiïtie-bureau, 7.15 uur: Heitje voor een karweitje. Hoog heeft het St.-Joriskampvuur Van morgenochtend af tot en met zaterdagavond toe zal men door de stad weer vele padvinders en pad- ne Bu-duriMuuupvuui vindsters zien trekken pandend dinsda6gavoncI opgelaaid voor de wei- van verlangen om b(j de*burgery J verkenners en voortrekkers van een karweitje te mogen opknappen, de Schiedamse gyoepen 2, 4 en 8 van J de N.P.V. Op het terrein van de waarvoor ze dan als beloning een kwartje (of meer kwartjes) vragen. Want de bekende actie ,,'n Heitje voor *n karweitje" zal ook dit jaar worden gehouden. Hieraan wordt deelgenomen door de neutrale en katholieke padvinders- en padvind- sters-groepen in ons district. De ac tie zal echter vanavond al ingezet worden,, wanneer commissaris K. Rijpma op het hoofdbureau van po litie het eerste „karweitje" zal laten opknappen. De Clutenba wordt vanavond om 7.30 uur door ds. J. G. Jansen ge opend. Naast de tentoonstelling die een indruk geeft van het werk in het clubhuis St. Joris Doele is er een grote bazaar. Prachtige prijzen zijn geschonken door ouders en win keliers en veel prijzen zyn zelf ge maakt. De Clutenba is geopend van woensdagavond 24 april tot en met zaterdagavond 27 april. De trekking van de verloting vindt zaterdagavond in het clubhuis plaats er zijn nog loten. Voor de Vrouwengroep van de Party van de Arbeid vertelde mej. J.' A. Huijskes gisteravond in zaal 8 van het „Volksgebouw'' Iets. over voeding en gezondheid. Aan de hand van een aantal brochures sprak deze lerares van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding over de juiste keuze van de groente in de verschillende j'aargetijden. Door het maken van propaganda en het organiseren van tentoonstel lingen wil .dit bureau het belang van verse groente en fruit voor de volks gezondheid onder de aandacht bren gen. De spreekster maakte onder scheid tussen de bouwstoffen, die er. voor zorgen, dat het lichaam groeit en brandstoffen, die het lichaam van warmte voorzien. De stoffen in de voeding, die de mens tegen infecties behoeden, worden beschermende stoffen genoemd. Daar aardappelen andere beschermende stoffen bevat ten dan groente en fruit, is het nood zakelijk iedere dag zowel aardappe len als groente en fruit te nuttigen. Niet alle fruit- en groentesoorten 2ijn opgebouwd uit dezelfde bestand delen. zodat het zaak is iedere dag een andere soort te kiezen. Door groente en fruit rauw te gebruiken, snel te wassen, met weinig water op te zetten en zo kort mogelijk koken, blijven de vitamines het best behou den. Vervolgens vertelde mej. Huijskes iets over de praktijk van het klaar maken van verscheidene gerechten. De prachtige kleurenfilm „Van Tuin naar Tafel" vulde de lezing van de voedingsdeskundige uitstekend aan De grote belangstelling voor deze avond bewees, dat de huis vrouwen het belang van de voe dingsvoorlichting volkomen hebben begrepen. De sportwedstrijden voor de scho len zijn dinsdagmorgen weer begon nen. Voor de tiende achtereenvol gende maal overigens. Van negen tot vier uur hebben jongens uit de hoog ste klassen van de Schiedamse lagere scholen op de drie vélden van Bos- hoek gestreden voor de eer van de school. Gedurende enige dagen zul len honderden klassegenoten, ouders en onderwijzers rond deze velden hun aanmoedigingen en toejuichingen aan hun favorieten zenden. Op de eerste volop door de zon begunstigde dag was er voortdu rend een warreling van talrijke be langstellenden en van velerlei sport- knapen in fel gekleurde shirts ge huld. Opmerkelijk was het dat meer teams dan vorige jaren over een uniform tenue beschikten. Toch wa ren er nog wel elftallen, die „regen- boogneigingen" vertoonden zodat het voor de scheidsrechters soms een moeilijke taak zal zijn geweest een goed oogje <?P de sportlieden te houden. Het enthousiasme voor dit tweede lustrum is bijzonder groot. Er zun ruim zeventig deelnemende scholen, vorig jaar bedroeg dit aantal acht en vijftig. De organisatie is weer per fect. Rode Kruis (die geen dienst hoefde te doen) en de leden van de Schiedamse Scheidsrechters Ver eniging verlenen weer hun gewaar deerde belangloze medewerking. Dinsdag 30 april is de belangrijke dag, want dan worden de finales ver speeld. Op deze eerste dag maakten de knapen van de Jan Lïgthartschool een bijzondere indruk, want onge slagen werden deze jongens ïn poule 1 kampioen. Het doelgemiddelde was zelfs achttien voor en geen enkele goal tegen. Eer. formidabele presta tie dus. In de andere poule ontliepen de verhoudingen elkaar niet veel. De St. Bernardusschool 1 werd win naar door een beter doelgemiddelde dan de Klaas de Vriesschool A, die gelijk, in pnntenaantal eindigde. De 42 wedstrijden verliepen in een prettige sportieve sfeer. De jeugd ge noot van de paasvakantie, het goede weer en vrolyke muziek droegen tot de opgewekte stemming bij. Dat er ook minder prettige momenten in dit toernooi voorkomen onder vond het keepertje, dat geen enkele bal had laten passeren, en net toen hij zyn club kampioen ging wanen. nog werd geslagenwaarop hij prompt in tranen uitbarstte. Dit be hoort nu eenmaal tot het kansspel, dat sport heet. Bij dit tweede lustrum krijgen alle teams na afloop een herinnerings- medaille. Deze medailles werden met een toespraakje door de heer M. van Dijk aan de aanvoerders uitgereikt. Voor de aanvang van het toernooi had de heer van Dijk van zijn mede- commissieleden een klein aandenken ontvangen voor zijn tienjarige'acti viteit voor deze schoolsportwed strijden. Voor J. v. d.Tempel De firma J. van den Tempel Zn. N.V. te Schiedam, die reeds twee „industrie-hallen" heeft neergezet op het industrieterrein bjj de Kommie- zenlaan, is voornemens om nog een acht-tal van dergelijke industrie hallen te touwen en wel ten behoe ve van de Victoria-garage te Rotter dam. Bedoelde firma heeft daarom een perceel grond van 3 400 m2 •bij de gemeente in erfpacht aangevraagd, gelegen aan de Stricklede weg tus sen de Koromiezenlaan en De Nij verheidstraat. Daar tegenover staat dat de fir- maf bereid is het onbebouwd geble ven stuk bouwterrein aan de Kom miezenlaan, groot 3.199 ro2 weer af dering tussen kinderen van ver te staan. schillende nationaliteiten zien. Na B, en w. zijn bereid op deze trans- de pauze is de lang verwachte film actie in te gaan. „Mandi" gedraaid. boerderij Vijf Sluizen, het kleine stukje Schiedamse grond voorbij de Poldeiwaart naast het sportpark van de BPM, waar de padvinders een ruim honk hebben, waren "meer dan honderd padvinders bij elkaar geko men om St. Jorisdag te vieren. Na de opening door hopman J. van der Kooy heeft ass.-districtscommïs- saris A. M. Simderman met een brandende fakkel de houtstapel aan gestoken. Op het terrein achter de oude boerderij heeft de grote groep daarna gezellig rond dit kampvuur gezeten op bankjes, blokken, sommi ge welpen gehuld in dekens. De heer Sunderman hoopte, dat het oplaaiend Toen „Repelsteeltje" gistermiddag in .Arcade" het kindje van de prins en de prinses op kwam eisen, aten de jongens en meisjes op de voorste ry hun vingertjes bijna op van spanning. De voorzitter van de propaganda-commissie, de heer A. Bakker, had tevoren iet5 verteld over deze door kinderen van leden van de coöperatie „D.E S." onder leiding van mevrouw Meelberg-Van Keeken ingestudeerde operette. De jeugdige speiers brachten de kinder-operette met zang en dans alleraardigst. In prachtige costuums met guuddraad bestikt en som migen met grote puntmutsen maak ten ze van „Repelsteeltje" een mooi sprookje. De jeugdige artiesten speelden zonder uitzondering voortreffelijk Namen noemen zou onvriendelijk zyn tegenover de spelertjes, die niet genoemd werden. Hoewel de kinder stemmen niet zo hard zijn, is het waarschijnlijk beter in het vervolg geen microfoon bij kin der uitvoerin gen op het toneel te zetten. Een microfoon werkt onnodig storend in een sprookjesdécor. Vanmiddag is de voorstelling voor een andere groep schoolkinderen herhaald. In zijn welkomstwoord op de laat ste contactavond van dit seizoen vertelde voorzitter A. Teerds, dat plannen bestaan de bijeenkomsten van „Singelkwartier" een cultureel tintje te geven. Met de toneelver eniging „Amictia" zijn besprekingen aan de gang over bet opvoeren van toneelstukken op de contactavonden in het volgend seizoen. Vervolgens ging de voorzitter uit voerig de verrichtingen in het af gelopen' seizoen, na. Volgens de beer Teerds maakt de grote belangstel ling voor de avonden van de ver eniging een verruiming van de pro gramma's noodzakelijk. Na de speech van de voorzitter is de film ,.Zo de jongen piepen" vertoond. Dit aardige m een wintersportcentrum opgenomen werkje, liet de verbroe- vuur het symbool mocht zijn van het streven der padvinders om betere mensen in de maatschappij te wor den, Een welp en een verkenner la zen daarna hun wetten voor en een voortrekker liet 'het motto klinken. Terwijl het hout in het duister knetterde 'lieten de padvinders hun yells horen en ook zongen zij wat trekkersiiedjes; zeeroversliedjes en het vermaarde verhaal van Miéhie1 en het wiel completeerden deze avondzang. De welpenleidster Ch. van der Hoeven ias het verhaal voor van St. Joris, die de draak versloeg. Enkele welpen declameerden en speelden het sprookje van de prin ses. die niet op de erwt kon slapen. Alle leiders en leidsters herhaal den tenslotte onder leiding van de ass.-distnctscommissaris hun belofte en gezamenlijk zongen allen daarna het padvinderslied „Hoort zegt het voort". Een taptoe van een hoorn blazer vormde een waardig besluit van een welgeslaagde St. Jorisdag. In Tivoli houdt de Schiedamse Scheidsrechters Vereniging heden avond de jaarlijkse prijsuitreiking van de jumortestwedstryden. Alle voetballers, junioren èn senioren, zyn welkom. Er zullen een aantal sportfilms worden vertoond en wat amusementsfilms. De bekende hoofd bestuurder van de KNVB, Dirk Nijs, zal de prijzen uitreiken. Aan vang half acht. Op de terreinen van Excelsior "20 aan de Oudedijk wordt donderdag een aspirantentoernooi voor Schie damse elftallen gehouden. f Advertentie IJM.) 55 De toneelgroep „Ons Doel trouw" heeft gisteravond in Irene bij de eerste van de twee gemeente avonden die door Wijk 5 van de NHG zijn gegeven (de wijk is te groot dan dat alle belangstellenden tegelijk ïn de zaal kunnen) de première gege ven van een nieuw toneelstuk „Ver broken handen", In zes taferelen. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM. Wanneer 1956 moet worden aangemerkt als een jaar van omslag dan is dat niet omdat het een breuk bracht in de konjunktuur maar omdat in de loop van het jaar het evenwicht tussen nationale bestedingen en. nationale mid delen in toenemende mate verstoord bleek. .J5e vooral door het ingetreden be- talingsbaianstekort sterk tot de ver beelding sprekende omslag in 's lands economische positie heeft voor de belastingverlaging. loonsverhoging, sociale verbetering en niet aflatende geld- en kapitaalruimte in een zeker welvaartsoptumsme geraakte volks huishouding een ernstige ontnuchte ring gebracht" zo schrijft de presi dent van de Nedeiiandsche .Bank dr. M- W. Holtrop in het gisteren ge publiceerde verslag over het boek jaar 1956 van de centrale bank. Naast het aanzienlijke betalmgs- balanstekort dat aan het eind van het j'aar was opgelopen tot ruim 900 miljoen manifesteerde het teveel aan bestedingen zich ook in spanningen op de geld- en kapitaalmarkt. Vooral de geldmarkt is doör de zich sedert maart 1956 in een geleidelijke maar aanhoudende afvloeiing van deviezen openbarende omslag, waarop zij niet was voorbereid, zwaar getroffen, Maar ook de kapitaalmarkt is in 1956 vooral in het laatste kwartaal, aan een voortdurend toenemende ver- krapping. onderhevig geweest Alle belangrijke bestedmgscate- goneen vertoonden, volgens raming van het Centraal Planbureau een grotere relatieve stijging t.o.v. bet voorafgaande jaar dan net met ca. 7 pet tot 28640 mni. toegenomen nominale nationale inkomen. Zo steeg het particuliere verbruik met 10 pet, de overheidsbestedingen met 12,5 pet. en de netto-investeringen in vaste akUva tmkl. de woning bouw) met 25 pet, terwijl ook de voorraadvorming volgens voorlopi ge raming met meer dan 20 pet. is toegenomen. Met deze verschijn selen ging een zeer belangrijke ver schuiving in de inkomensverdeling gepaard: de door de bedrijven be taalde loonsom' nam met inbegrip van sociale lasten, met niet min der dan 12 pet. toe, terwijl de overi ge inkomens gemiddeld slechts met 1,5 pet. stegen. Over de achtste loonronde 39 maart 1956, bedoeld als een gedifferentieerde loonronde, wordt opgemerkt dat deze veel ge lijkenis vertoonde met de zevende (ui et-gedifferentieerde) loonronde van 1 oktober 1954. Met uitzonde ring van enkele bedrijfstakken werd overal de maximaal toelaat bare verhoging van 6 pet. toege kend. Dr. Holtrop rekent de loons verhogingen yan 1956 tot de oor zaken van dé* over besteding, maar merkt in dit verband op, „dat in redelijkheid slechts een deel en nimmer het geheel van deze loons verhoging achterwege had kunnen blijven, omdat inderdaad van een zekere achterstand van de lonen bij de stijging van het nationale inko men kon worden gesproken." Met het allengs uitgeput raken van de nog aanwezige monetaire speel ruimte nadert de spanning op de geld- en kapitaalmarkt het tijdstip waarop de overbesteding niet kan worden voortgezet. Dan komt het ogenblik waarop slechts de centrale bank als bron van iiquiditeitscreatie overblijft. Als hoedster en sleutelbewaarster van de deviezenvoorraad zal zij bij haar kredietgevmg grote voorzichtigheid moeten betrachten en nimmer zelf een bron van duurzame inflatoire fi nanciering mogen worden. Het rege ringsprogramma tot beperking van de bestedingen wordt, mits op jaar basis gezien, voldoende geacht om het evenwicht in de rijksfinanciën te herstellen. Het zal echter vrijwel ze ker ontoereikend blijken om de fi nancieringsspanningen en de daar uit voortvloeiende aandrang tot in flatoire financiering weg te nemen, vooral voor zover het de lagere over heid betreft. Gevreesd moet worden dat dit programma niet zal blijken te voldoen aan het door de Sociaal- Economische Raad gestelde deside ratum, dat aan de monetaire poli tiek niet een te groot aandeel in 4o4o 3 NX 3874 2 atjudtn mqnivoorraad 1956 fësicr De teruggang van de poud- en de viezenvoorraad in 1956 blijkt dui delijk uit deze grafiek, die een vergelijkend ouerzicht geeft van de voorraad in 1956 en het jaar daarvoor, het afdwingen van de bestedingsbe perking worde over gelaten," aldus dr. Holtrop. I Dit is een tragi-komisch „familie"- verhaal, dat door de spelers en speel- ster s van ODG onder leiding van re gisseur W. A. Mak gestalte heeft ge kregen. De wat lichtzinnige Tante José (mevr Zonneveld-van. Leeuwen) heeft, bedacht op haar kunstenaars carrière in Amerika, haar dochter Tilly ais klein meisje achter gelaten onder hoede van haar zuster Trees (Jeanne de Bie) en Bart Verelind. de rondborstige trambestuurder, een goede creatie van Goof Zonneveld. De moeilijkheden komen echter wanneer Tante José na twintig jaar haar dochter, die intussen verloofd is met de matroos Lex, (een aardige rol van Dick Meeder), weer eens komt opzoeken. Dan blijkt nl. dat Lex op een geheimzinnige manier nog nauw verwant is aan de vader van Tilly, zodat een huwelijk niet goed zit, Er komt nog heel wat gemorali seer aan te pas om onder veel tegen stand en wrijvingen de verloving on gedaan te maken en de jonggelicfden zich te laten verzoenen met de nu verbroken banden. Een moeilijk ge geven, maar de spelers van ODG zijn er op bevredigende wijze in ge slaagd. vooral de geroutineerde krachten onder hen, om leven in dit verhaal te brengen. De avond, die i ad herhaald zal worden, we -d door de wijk-predikant - msen. Door de Vrouwenknr wijk was er verkoping georzaui-eoid van nuttige en fraaie zaken, waarvan de op brengst bestemd was voor de toe komstige bouw van het Nieuw Ker kelijk Centrum. De N.V. Haweka Metaalwarenfa- briek aan de Buitenhavenweg 128 zal per 1 juni worden geliquideerd. Als reden geeft men op: het ontbre ken van een geschikte opvolger in de directie. Van financiële moeilijk heden is geen sprake. De N.V. Ha- we,ka fabriceert elektrisch materi aal, o.a. lieh torn amen ten. Aan het ongeveer 75 man. sterke personeel is ontslag aangezegd. Veertig werknemers' hebben inmid dels al bij bevriende relaties werk gevonden. In Soestduinen bezit de fabriek, nog twee nevenbedrijven. In deze fabrieken werken, nog ca. 60 mensen. Deze bedrijven zullen normaal blijven draaien. De metaalwarenfabriek legt zich vooral toe op de export naar Scan dinavië en België. Verscheidene za ken zijn met Indonesië, Curacao en Nieuw-Guinea gedaan. IN MONOPOLE Heeft u wel eens jonge meisjes zien offeren? Nee? Dan wordt het toch werkelijk tijd, dat u eens naar „De schat der vuuraanbidders" gaat kijken. Daar worden er zo losjes weg wat voor de vuurgod gesmeten. Indien Johnny Weissmuller (beter bekend als Tarzan) er niet was ge weest, was er nooit een eind aan deze walgelijke praktijk gekomen. Dankzij Tarzan en een uitbarstende vulkaan loopt alles nu goed af. Een professor en zijn dochter (An gela Stevens) zoeken een vriend, die tijdens een vorige expeditie is .ver mist. Tarzan helpt de geleerde. Door het oerwoud loopt ook nog een ben de, op zoek naar juwelen. Een in boorling komt bij Weissmuller kla gen, dat ze zijn bruid voor de vuur god willen gooien. Tarzan redt het meisje. Ondertussen vechten de in boorlingen en de boevenbende om de schat. De kater komt als de vuur god eigenlijk helemaal geen god is, maar de verdwenen vriend van de professor. De „vuurgod" bezweert de inboor lingen, dat ze zullen worden vernie tigd als ze hun dorp niet verlaten. Dan komt er een aardbeving met een stroom lava en de film is uit. Let u vooral eens op het sublieme spel van Kimba de Aap, die samen met de juwelen en Angela Stevens in de hoofdrollen schittert. Voor de Luifelbeker Serie zijn gisteravond onderstaande partijen, gespeeld: In afdeling I speelden: Entre Nous bSluis a: de uitslagen zijn: A. Weeland W. Hemsbroek P. Eggelmeyer P. v. Buuren A. Boekestijn T. v. Denkeren tV, Koens G. Bezemer 149 69 32 12 2.15 150 150 32 26 4.68 90 90 30 16 3.00 90 75 30 7 2.50 80 51 31 9 1.67 60 60 31 9 1.93 50 50 55 6 0.90 50 42 55 5 0.78 In afdeling II speelden DKC a Entre Nous a De uitslagen zijn: J. de Koning P. den Brinker J. Heeze G. Schellebeek J. Heeze H. Hardingsveld J. Prein W, Krabbendam 130 130 29 19 4 48 130 106 29 12 3.65 90 90 35 11 2.57 100 81 35 14 2.31 80 80 20 13 4.00 90 65 20 11 3 25 50 42 26 5 1.61 50 50 26 5 1.90 De bank van een bankstel van de kraanmachinist H. uit de B.K. laan verbrandde gisteravond volkómen. Een twaalfjarig buurjongetje had met een brandglas een veter aange stoken en deze" daarna over de muur van het balkon geworpen. De bank die buiten stond heeft daardoor^ vlam gevat. Omstreeks een uur gistermiddag is de brandweer gewaarschuwd voor een. brandje op een scheepswerfje van de „Hoop" aan de Schiekade. Een stapel houtafval bleek in brand geraakt te zijn. Met twee water stralen is het vuur ïn korte tijd geblust. WJj brengen in herinnering dat hedenavond in gebouw Arcade aan de Lange Haven de eerste auditie voor de Ravu 1957 gehouden wordt. Jongelui vanaf 16 jaar die menen iets te kunnen presteren zijn van harte welkom. Ook kleine orkestjes (Hawaiian enz.) kunnen zich daar melden. Aanvang 8 uur. GEBOREN: Jannetje, d. v.' J. Bosch en.F. A. Langbroek, Wilma J.f d. v. J. Weergang en A. Lagerweij. Maria V. L. d. v. E. J. A. Korver exl j. C. S. M. Bosch, Maria S. E. d. v. J. G, M. Marcus en M. H. van Unen» Leonie, d. v. A, Ar bon en C. K. N. van den Bandt, Johanna, d- v, L. P. Roeters en J. Boezaard, Geertje, d. v. C. J. Stouthandel en M. E. C. Mi- chels, Cornelia,- d. v: J. Goudswaard en M, Stalk, Henricus G. W. z. v. M. J, Sterk en T. E. M. Kerstel, Geer- truida M., d. v. H. W. J, M. Koever mans en J. M. L v. Deventer, Wil lem J., z„ v. C. J. Hatenboer en K. E. Groenhof, Marianne, d. v. L. G. den Routing en A. Damme, Geertje, d. v. J. Pannekoek en. L. Strijbos, Bemadette L. M. d. v. J. A. B. Heg- gelman. en H. A. A, v. Duimen, Fok- kolixia H., d. v. J. Wigmans en F. H. Daniels. OVERLEDEN: G, v. Dartelen, 64 i C. P. G, J. Kemp. 49 j. wed. v, T. M. Loran, D, v. Leeuwen, 83 j„ wed. v. A. W. Zamhora, T. S. A. H. v. Veen, 1 maand.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1957 | | pagina 2