ONDANKS DE WINST met VS z.li.s. goedgekeurd Opnieuw langdurig debat over processievrijheid Tommy Sands (19) nieuw R n R-wonder Er is geen veiligheid .op een koopje' Anderhalf jaar voor Dietrich en Lippert -CHECHAQUO- JACK LONDON BRINTA is zo gemakkelijk. U maakt 't aan tafel snel klaar! 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Ghefarine „4' „Regering bemerkt niets van enig wantrouwen" EISENHOWER WAARSCHUWT: Besnoeiing van begroting ontoelaatbaar D« natuur geëvenaard Nacht der lange messen Advocaat in hoger beroep RAD! -ENT „Juwelen aan de hoogst-biedende verkocht" Influenza besmet op Malakka 12.000 man 7pt da AiPon SPROETJE SPARKS du-s FRANK GODWIN AVONTUREN VAN - KAPITEIN ROB door- 2 Woensdag 15 mei 1157 VEEL bladen hebben het bericht, dat Britse cn andere Weéteuropese schepen weer door het Sue2-kanaal zullen varen en dat het be talingsverkeer tussen Engeland cn Egypte gedeeltelijk wor.dt hervat, versierd met de kop: Nasser winti Het herinnert enigszins aan de slagzin: M assert wint! uit de dertiger jaren. De winst van Mussert bestond echter slechts in.de verbeelding van zijn aanhangers; en op de winst van Na.-ser valt ook wel bet een cn ander aan te merken. Wij in het Westen zouden iets minder waarde moeten hechten aan zegepralen op de korte Jbaan. dan veelal geschiedt. De geschiedenis van de laatste kwart eeuw- heelt wel geleerd, hoe onhistorisch de eerbied voor het snelle succes is, cn trouwens ook. op hoe gespannen voet deze eerbied staat met bet ver trouwen in de democratie. Vooropgesteld moet worden, dat de Egyptische dictator, dank zij Amerika maar ook dank zij de toegenomen betekenis van de Aziatische cn Afrikaanse volken, een diplomatieke overwinning van de eerste rang heeft behaald. Men hoede zjch er echter voor, bet Westelijk toegeven ten opzichte van bet Suez-kanaal te zien als een succes te meer voor Nasser. Het is alleen maar een consequentie van de diplomatieke zege; een consequentie, die ieder met enig inzicht bad kunnen voorzien. Het vas volkomen irreëel om te menen, dat het vreedzaam overleg nog iets zou opleveren. Een overzicht van het hele complex van gebeurtenissen en van de ontwikkelingen, die zich thans afspelen, levert intussen een beeld op, waar de omschrijving; Nasser wint, volstrekt niet op past. Nassers greep op het Suez-kanaal is nu wel sterker dan in de herfst van vorig jaar, raaar zijn positie in de Arabische wereld beeft grote schade geleden, en van de Europese landen beeft hij niet veel goeds te verwachten, al varen voor lopig de schepen weer. NASSER's pretentie als leider en bevrijder aller Arabieren berustte in hoge mate op de Russische wapens, die bij zich tegen duur geld aanschafte. Er is twijfel geweest bij de oude machthebbers in de Arabische landen of verzet tegen de eenheid, die radio- Caïro onophoudelijk propageerde, nog zin had. Zou de oude orde niet binnen afzienbare tijd geheel onder de voet worden gelopen? Nu willen wij het in algemene zin niet voor de sjeiks en de koningen opnemen, doch wij achten het wel van belang, de aandacht te vestigen op het nihilistisch element in de revolutie, gelijk die van Caïro en ook van Damascus uit werd gepredikt. Bij bet Arabisch nationalisme is het onrustig minder waardigheidsgevoel veel sterker dan het rustig zelfvertrouwen. Er valt van alles te zeggen over een Nasser, die zou fungeren als erfgenaam, van de kaliefen; maar dit punt is niet actueel meer. De korte oorlog tussen 'Israël en Egypte heeft de legende van Nasser's militaire kracht genadeloos ontluisterd. De dictator beeft zich, dank zij het ingrijpen van de V.N., weten te handhaven, maar zijn reputatie als bevrijder,, als wreker en als profeet is er niet minder om naar de maan. De vrees voor hem is geweken. ïbn Saoed beeft zich van hem losgemaakt, Hoessein heeft de Egyptische agenten het land uitgejaagd en Feisal maakt zich geen zorgen meer over Irak's deelgenootschap aan het Pact van Bagdad. En het is de vraag.' toe lang Syrië nog de oude koers handhaaft. Er zijn allerlei aanwijzingen, dat de Russen htm fiducie in de regering te Damascus goeddeels hebben verloren. En ondertussen gaat het Westen na. in hoeverre het het Suez-kahaal tan mijden. De schepen varen er nu wel weer doorheen, maar de super* tankers van de toekomst hebben het niet meer nodig. Onderwijl nemen de "plannen tot aanleg van een geweldige pijpleiding door Turkije meer en meer vaste vorm aan. Komt deze tot stand, dan hoeft er geen. druppel olie uit Koëtfeït, 'Perzië en Irak meer bet Suez-kanaal (of Syrië) te pas seren. Wie nagaat, wat Nasser heeft bereikt mag ook dit alles niet vergeten. MISSCHIEN vraagt men Of het dan vaststaat, dat de Arabische landen het definitief oneens zijn. Is er dan geen bindmiddel, dat Israël heet? Inderdaad, bet bestaan van de Joodse republiek blijft dé neiging tot Arabische machtsconcentratie in stand houden. Alleen, het Arabische leven- kan nu eenmaal niet blijvend halt houden hij deze steen des aanstoots. De Verenigde Naties hebben naarstig ge poogd, de resultaten van de Sinaï-veldtocht geheel ongedaan te maken, maar misschien.is er toch wel. uit overgebleven een begin van inzicht, dat er op sommige geschiedkundige feiten niet valt terug te komen. Wat kan Nasser de Arabische vluchtelingen nog in uitzicht stellen, wat Hoessein? En een blijvende stemming van ontevredenheid en balsturigheid onder deze on gelukkigen wordt meer en meer een bedreiging voor de landen, waar ze verblijven, veeleer dan voor Israël, Hoessein heeft het ervaren en Nasser zal het misschien nog «naren in de strook van Gaza. Xn elk geval hoeft Israël er onder de nieuwe omstandigheden nauwelijks meer op to rekenen, doft nog met alle Arabische landen tegelijk in oorlog te komen. Dé winst van Nasser is zeer zichtbaar op dit ogenl-'.kraaar zijn verlies,begint zich ook al af te tekenen. Het zal nog moeten blijken of hij er op jangere termijn tegen bestand »s. Arabisch katnpioen-in-verval als hij is, ontkomt hij er niet aan. zich weer in de binnenlandse proble matiek van Egypte te verdiepen. En daar liggen vele mjsïukkingskansen, vooral als het buitenlandse geld trager gaat vloeien. Advertentie LM.) (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG..:Zonder veel enthousiasme heeft gisteren de Tweede Kamer het-onlangs met de Verenigde Staten afge sloten. luchtvaartverdrag, zonder hoofdelijke stemminggoed gekeurd. Hoewel men veel waardering had voor de delegatie onder -leiding, van staatssecretaris Van'der Beugel, was men toch ernstig teleurgesteld over de weigering van een con cessie om te vliegen van Amsterdam naar Los Angeles. "Uit het oogpunt van redelijke ver houdingen noemde ir. Posthumus (P.v.dA.) het verdrag „ver beneden de maat" Als men echter de interne verhoudingen in de V.S. in acht neemt, zo zei hij, „dan zijn de resul taten aanvaardbaar". Overigens vond bij de protectionistische luchtvaart- politiek van de V.S. onbegrijpelijk. „Het is noodzakelijk, dat de Euro pese landen zich. ook op het punt van de luchtvaartpalitiek, nauwer aaneensluiten." zo betoogde hij. Door verscheidene sprekers werd de onbegrijpelijkheid naar voren ge bracht van de omstandigheid, dat de Duitse Lufthansa en de Scandina- vische S.A.S. wel concessies kregen om op de west kust te vliegen. Staatssecretaris drs. Van. der Beu- TWEEDE KAMER gel verklaarde, dat deze landen in staat waren grotere tegenprestaties aan de V.S. te leveren dan Neder land, een beginsel dat hij in wezen onaanvaardbaar'noemde. In de briefwisseling die ia het tractaat is opgenomen, wordt van (Advertentie 1MJ B'l PÜ". grï«p of „landerig gsmd jofj! «n enk»! tablet dit U wetr mei pietier Uw wiek kuni 4ma! Amerikaanse zijde de mogelijkheid toegegeven het overleg te hervatten. Hoewel aan deze verklaring niet te veel waarde mbet worden gehecht, is zij toch ook niet geheel zonder waar de, zei drs. Van der Beugel in ant woord op een vraag van de heer Tilanus. Het wetsontwerp tot bekrachtiging van het Verdrag van Vriendschap, Handel en Scheepvaart met de V.S. werd door de Kamer 'met 120 tegen 12 stemmen aanvaard. Tegen stem den de communisten, de staatkun dig-gereformeerden de christelijk- historische afgevaardigden Kikkert PBO-staatssecretaris DEN HAAG. De Eerste Kamer beeft gisteravond zonder hoofdelijke stemming de begroting van Binnen landse Zaken, Bezitsvorming en Pu bliekrechtelijke Bedrijfs Organisatie voor 195? aanvaard. Zijn beleid inzake de bezitsvor ming en de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie verdedigend, ver klaarde staatssecretaris dr. W. K. N. Schmelzer, dafc noch minister Struycken, noch hij duidelijke aan wijzingen hebben voor een gebrek aan vertrouwen in brede lagen van het Nederlandse volk in een con structieve bijdrage van het kabinet tot bezitsVorming. Hy sloot hierbij aan op de rede, die prof. Romme zaterdag hield in de partijraad van de KVP. De socialist Van Wingerden be toogde, dat de maatregelen, die de regering wil treffen te zeer zijn ge richt op de persoonlijke bezitsvor ming. Hij acht het juister zich te richten op collectieve bezitsvorming. en Calmeyer en de socialist Scheps. Evenals tijdens de eerste behande ling van het wetsontwerp, vorige week, debatteerden ook gisteren - -de Kamerleden langdurig over .de vraag, of het ontwerp al dan niet passages bevat, die strijdig met de grondwet zijn. De professoren Oud (VVD) en Romme (KVP) herhaal den hun. standpunt, dat aan Ameri kanen in Nederland op grond van het verdrag processievrijheid wordt gegeven,, -welke vrijheid rooms-ka- tholieke .Nederlanders volgens onze grondwet niet hebben. Prol Oud stelde opnieuw/ dat wanneer de overeenkomst een twee-derde meer derheid niet zou halen, de regering het verdrag niet zou mogen ratifi ceren. De socialistische afgevaardigde de heer De Kadt, trok zijn motie, die hij vorige week indiende en die tot doel had vast te stellen, dat het ver drag niet met de grondwet in strijd is. in. Hij was namelijk bij een na derebestudering van het ontwerp tot de conclusie gekomen, dat de considerans van: het wetsontwerp voldoende duidelijkheid gaf over de vraag van de al of niet grondwettig heid. 5? WASHINGTON. President Eisenhower heeft gisteren aan Republikeinse leiders in het Congres verklaard, dat hij niet van plan is de verantwoorde lijkheid voor de veiligheid van de Verenigde Staten te blijven (Advertentie IMA D« wonderbaarlijk» charme, die de natuur aan het vederkleed van de vogels geelt. geeH VICRCM een Gebruik ViCREM en ontdek hoe mooi Uw eigen haar is Vitamine Haarcreme Grntapnt 1 65-'tui* 1 VO lp EN negentienjarige Amerikaan, Tommy Sands, hoort sinds kort tot de ,j)oIden te«" onder r'n land genoten-artiesten: de tien, van wie de meeste grammofoonplaten morden verJeo.cht. Tommy heeft z'n succes eigenlijk aan Eluis (rock'n'roll) Presley te danken. Dit singxvonder teas door de NBC uitgenodigd op te treden in een tv-spel, The singing idol". Elvis (22) kon zich echter niet tjry maken, Zn manager advi- seerde de N BC-directie, het eens te proberen met Tommy Sands, een jongen die het in een Hollywoods programma voor vijftig dollar in de week heel aar* dig deed. Het ad vies werd opge volgd. Tommy zong z'n succes- liedje Teenage Love" voor de camera's in New York. Binnen een week had hij hon derdduizend brieven van bewonde- r aar (ster) s. Er wordt over de jongen, die hard bezig is Elvis Presley van z'n plaats te verdringen, mild geoordeeld: hij wiegt niet met z'n heupen, heeft echt een aardige stem, kleedt zich niet zó buitenissig, is voorlopig te vreden met een gewone rode Ford. Hij houdt, evenals pianist Liberace, érg veel van z'n moeder. KRO--hoorspelregisseur Leon Po- vel (45) is ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum bij de katho lieke omroep hartelijk gehuldigd. Een prismakijker, een rugzak; een paar bergschoenen en een houweel waren de mooiste cadeaus voor deze enthousiaste Alpinist. Sprekers: prof. dr. j. b. Kors (voorat) en drs. A. A. v, d. Made. (directeur van de KRO); Toon Rammelt en Ton Lutz namens de collega's; Dogi Rugani namens de hoorspelkem; Dirk Vereï namens de regisseurs van de andere omroepverenigingen. JOHN Gilpin, solo-danser vanhefc London Festival Ballet, dat vo rige week enkele voorstellingen in ons land gaf, heeft een auditie ge maakt bij-de progressieve Britse grammofoonplatenmaatschappij „Ni- xa". De heren daar waren zo onder de indruk van Gilpins. vocale kwa liteiten. dat zij hem prompt een contract aanboden. Wat deed de danser? Onmiddellijk weer terug gaan naar het Europese continent, om verder deel te nemen aan de tournee van Anton Doïins vermaar de ballettroep. HET hoorspel over Hilversum II wordt vanavond uitgezonden, na het programma „Wien bleibt Wielt", waaraan o.a. Greet Koeman mee werkt. Titel van het hoorspel: „Het is weer lente", regisseur is S. de Vries jr; medewerkenden o.a.Benita Groenier, Eva Janssens. Jan van Ees en Paul Storm. (21.10—22^0 uur). Het programma van. de andere zender wordt besloten met een uitvoering van. Schuberts „Rosamunde Kwartet" door het Nieuw Italiaans Kwartet (2320— middernacht). Hongaars-Nederlands luchtvaartgesprek BOEDAPEST. Radio Boedapest heeft gisteren meegedeeld, dat lucht vaartbesprekingen geopend zijn tus sen Hongaarse en Nederlands rege- rings-vertegemvoordïgers. (Van onze correspondent) HAMBURG. De rechtbank >n München heeft gisteren de voor malige commandant van de SS- Lelbstandarte Adolf Hitler", Sepp Dietrich en de voormalige SS- Gruppenführer lippert ieder tot een gevangenisstraf van 18 maan den veroordeeld. Beide verdachten werden door de rechtbank mede plichtig geacht aan moord. De president van de rechtbank zei in zijn requisitoir, dat degenen die schuldig zijn aan het ombren gen van weerloze mensen ook nu nog een gerechte straf verdienen. Dietrich en Lippert zijn figuren die aan het begrip „trouw" iedere zin hebben ontnomen door zelfstandige zedelijke verantwoordelijkheid" af vormt de wegbereiders voor dicta toriale machten. In de motivering van het vonnis zegt de rechtbank O.8.: in 1934'be stonden ongetwijfeld spanningen tussen de SA aan de ene kant en de NSDAP en de Reichswehr aan de andere kant Een Putsch werd door de SA echter niet voorbereid. Op zijn hoogst was de arrestatie van de SA-leiders te rechtvaardi gen, hun executie echter in geen gevaL Er was geen enkel acuut ge vaar dat alleen door de executie der gevangen genomen SA-marmen kon worden afgewend. Dietrich beroept zich ten onrech te op een gegeven militair bevel. Hij was echter geen soldaat, want hij had niet de eed van trouw aan het staatshoofd Hindenburg afge legd- Hij had trouw gezwo ren aan partijleider Hitler. Hit- Iers bevel tot executie der SA-lei ders was geen. militair bevel, maar de persoonlijke beslissing van de politieke leider Hitier. „Ook het geloof aan de rechtma tigheid van net bevel ;variHitler is een onvoldoende - rechtvaardigings grond. Blinde gehoorzaamheid is geen grond die schulduitsluit". Voor Lippert gold naar de mening van de rechtbank in hoofdzaak hetzelfde als voor. Dietrich. De ver dediger, dr. Seidl, heeft aangekon digd, dat hij tegen het vonnis van dragetv indien, het Congres de door hem voorgestelde uit gaven voor vliegtuigen en' ge leide projectielen beknot. 's Avonds heeft de president, spre-, kend vanuit zijn werkkamer in het Witte Huls, een red* voor de Ame rikaanse televisie gehouden, gepleit vóór de handhaving van zijn mili taire budget en gezegd, dat „er geen veiligheid óp een koopje bestaat". Hij gaf toe. dat zijn budget van 72 miljard dollar hoog was, doch hij oordeelde het in de strijd om de wede noodzakelijk. Als op het voor de defensie uitgetrokken bedrag belangrijk besnoeid wordt, zullen de Verenigde Staten een. „vreselijke gok" wagen, aldus de president. HU voegde daaraan toe nimmer akkoord te zullen gaan met een onjuist eco nomisch programma, dat de V,S. en het leven van haar burgers op nieuw aan gevaar zou blootstellen. „Ik kan", aldus de president, „geen onmiddellijke internationale ont spanning waarnemen, die belang rijke besnoeiingen in het regerings- program zou wettigen. De naakte waarheid is, dat de prijs voor de vrede hoog is. Dit verklaart waarom de belastingen hoog ztfn en waarom verdere vermindering van belastin gen is uitgesteld. Dit verklaart ook. waarom werkelijk belangrijke be snoeiingen in de uitgaven van de regering afhangen van het succes bij onze pogingen de vrede te be waren." Politieke waarnemers hebben in middels betwijfeld of de commissie voor de toewijzingen uit het Huis van Afgevaardigden haar standpunt nog kan wijzigen. Getuige in zaak-Dongo PADUA. In het proces té Padua over de verdwenen schat, die Mus solini bij zich had toen hij bij Dongo aan het Comomeer werd aangehou den op zijn vlucht naar Zwitserland, heeft een getuige verklaard, dat hij en een andere partizanenleider de juwelen van Mussolini's vriendin Clara Petacci aan „de hoogste bie der'^ had verkocht. Hij zei, zich de naam van de ko per niet meer te kunnen herinne ren. In de tas van Clara Petacci had den zich behalve een halssnoer en andere juwelen een bedrag van 75.000 Zwitserse franken, tenminste tienduizend peseta's en enige En gelse ponden bevonden. Eén van. de andere 35 partizanen, die er van worden beschuldigd de schat te hebben ontvreemd, ontken de dat hij juwelen van de fascis tische ministers aan vriendinnen zou hebben gegeven, zoals een getuige had verklaard. SINGAPORE Op het schier- eiland Malakka heerst thans een influenza-epidemie. In totaal zijn reeds 12.000 personen besmet. De de rechtbank in hoger beroep zal laatste dagen zijn vele nieuwe ziek- gaan. tegevallen geconstateerd. (Advertentie LM.) -Je- AL5 Vil SCHRttUW&h WORDT Hij WANK tR...Mli)SCHlErt &00IT HU 0HS WEL0VERB00RP of zottri nAARWEKunntnntn jj GQEDiDtE'Hieft rtlóbCHlEh fltt BEST UA57 1 16 EE" TOUW BmDEM TERWijl HU 51AART HflAR UzT EEtiZ> OPttETflflDEBE Elft O VAfi tl ET TQUhf f nu biAAPT 8002. De comorans behoren ook tot de bewa- kingstroepen van Lupardi. Het zijn. evenals de condors, mechanische vogels, die op afstand wor den bestuurd en die voorzien zijn van een krach tige explosieve lading. En deze projectielen dui- keh met een griezelige nauwkeurigheid op de schepen. Het eerste doel schijnt de sloepen te zijn. Ze worden totaal vermeld Bob begrijpt, dat de „Hanger" het volgende doel zal zijn en hij vaart dus met v&Ue kracht weg. Even verder op bevindt zich 'n grot op zijn eerste tocht naar het eiland heeft Rob deze schuilplaats reeds gezien en hy weet de „Ranser" nog juist deze grote binnen te sturen, riskerend, dat het water er diep genoeg is. Het is op het nippertje, want op het moment dat het schip onder een overhangende rots ver dwijnt. spat een comoran. die het op de ..Ranger" heeft gemunt, tegen de bergwand uit elkaar. 29 „Dat klinkt eenvoudig," critiseerde Stoom, „zó eenvoudig, dat ik niet begrijp hoe mensen dan kunnen ver liezen." „De moeilijkheid is," gaf Shorty toe. „dat de meeste mensen zich ver gissen in hun voorgevoelens. Nu en dan vergis ik mij ook wel eens in de mijne. Men moet proberen, om het te weten." Stoom schudde zijn .hoofd, i „Dat is ook statistiek. Shorty. De ■meeste mensen blijken zich in hun gevoelens te vergissen." „Maar krijg jij nooit zo'n zonder ling gevoel, dat je je geld maar op een bepaald nummer hoeft te zetten?" Stoom lachte. „Ik ben te bang voor het percen tage tegen mij. Maar ik zal jé wat zeggen, Shorty. Ik zal dadelijk een dollar op een hoog nummer zetten en zien, of hij ons genoeg opbrengt voor de vertering." Stoom baande 2ich een weg naar de farotafel, toen Shorty hem bij z'n arm pakte. „Wacht even. Ik krijg nu een van die voorgevoelens. Je moet die dollar op de roulette 2etten." Zij gingen naar een roulettetafel dichtbij het buffel. „Wacht, tot ik je een teken geef," vermaande Shorty, „Welk nummer?" vroeg Stoom. „Kies dat zelf maar. Maar wacht, tot ik zeg: laat vallen." „Je wilt toch niet zeggen, dat ik aan die tafel veel kans heb te win nen?" beweerde Stoom. „Even goed als iedere andere kerel" „Maar niet zo goed als de bank," „Wacht nou maar," drong Shorty aan. „Nu! Laat vallen!" De croupier liet juist de kleine ivoren hal draaien om de gladde rand boven het ronddraaiende afgesleten rad. Stoom, aan het benedeneind der tafel, reikte over een speler heen en wierp de dollar op goed geluk neer. Hu gleed langs het gladde groene laken en bleef midden in de „34" liggen. De bal kwam tot rust, en de crou pier kondigde aan: „Vier en dertig wint!" Hij veegde de tafel schoon en schoof naast Stoom's dollar een sta peltje yan vijf en dertig. Stoom nam het geld weg, en Shorty klopte hem op z'n schouder. „Was dat nou niet een echt goed voorgevoel, Stoom? Hoe ik het wist? Dat kan ik niet zeggen. Ik wist al leen, dat je zou winnen. Als die dol lar van jou op een ander nummer was gevallen, had dat geen verschil gemaakt. Als het voorgevoel goed is, moet je winnen." „Veronderstel eens, dat de bal dub bel blank had aangewezen." vroeg Stoom, terwijl zij naar het buffet gingen. „Dan was jouw dollar op dubbel blank geweest," was Shorty's ant woord. „Je kan er niet aan ontko men. Een voorgevoel is een voorge voel. Maar kom. Laten we teruggaan naar de tafel. Ik kreeg een voorge voel, nadat ik wist, dat jij zou win nen, dat ik zelf op enige nummers moet zetten." „Speel je volgens een systeem?" vroeg Stoom tien minuten later, toen zijn makker honderd dollar had verloren. Shorty schudde verontwaardigd z'n hoofd, terwijl hij zijn bankbiljetten uitspreidde in de buurt van „3", „11" en„l7" en een overblijvende zo maar op het groene laken gooide. „De hel is zeker opgepropt met kerels, die volgens een systeem speel den," zei hij, toen de croupier de ta fel leegharkte. Eerst was Stoom een onverschillige toeschouwer, maar weldra begon hij belang te stellen in het spel en volg de met gespannen aandacht elke bij zonderheid, van het ronddraaien van de bal tot het inzetten en het beta len van de winsten. Hij speelde echter zelf niet, maar stelde zich tevreden met toe te kijken. Toch was hij zo verdiept in het spel, dat Shorty, zeg gend er nu genoeg van te hebben, moeite had hem van de tafel te ver wijderen. De croupier gaf Shorty de goudzak terug, die hij als pand had moeten geven om te mogen spelen, met een stukje papier, waarop gekrabbeld was, „Dit...' 350,00 pond." Shorty droeg 2ak en papier de kamer door en gaf ze aan de weger, die achter een grote goudschaal zat Uit Shorty's zak woog hij 350,00 md, die hij stortte in de geldkist van het huis. „Dat voorgevoel van jou kwam erg mooi uit," hoonde Stoom. „Ik moest toch spelen, om het te weten, nietwaar?" antwoordde Shor ty. ,Jk denk, dat ik het mij ver beeldde, omdat ik je wilde overtui gen, dat er zo iets als een voorge voel bestaat" ,JHet doet er niet toe. Shorty," lachte Stoom. „Ik heb nu een echt voorgevoel Shorty's ogen glinsterden, toen hij haastig riep: „Wat is het? Gauw dan, speel het gauw uit." „Het is niet zo iets, Shorty. Nee, ik heb er nu een voorgevoel van, dat ik de een of andere dag een sy steem zal uitwerken, dat jullie alle maal verbaasd zal doen staan." '„Systeem!" kermde Shorty, keek zijn makker medelijdend aan en zei: „Stoom, luister naar het tikkertje in je borst en bemoei je niet met sy stemen. Met systemen verlies je ze ker. Er zijn geen voorgevoelens bij systemen," „Daarom houd ik-er juist van," ant woordde Stoom. „Een systeem is een soort statistiek. Als je het juiste sy steem hebt, kan je niet verliezen, en dat is het verschil tussen systeem en voorgevoel. Je weet nooit, wan neer een goed voorgevoel je gaat bedriegen." „Maar ik ken een hoop systemen, die verkeerd gingen, en ik zag er nog nooit een winnen." Shorty wachtte even en zuchtte. „Hoor eens, Stoom, als jij begint met systemen, is dit geen plaats voor jou, en dan wordt het tijd, dat wij weer 'weg gaan." II. Gedurende de volgende weken wa- ren de twee vrienden het niet eens met elkaar. Stoom wilde zijn tijd be steden met het roulettespel in ..De Elkhorn" gade te slaan, terwijl Shor ty even hardnekkig op hun vertrek bleef aandringen. Eindelijk maakte Stoom er één eind aan, toen Shorty voorstelde deel te nemen aan een goudjacht twee honderd mijion stroomafwaarts van de Yukon. (Wordt vervolgd)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1957 | | pagina 1