Spanj Tunnel en offervaardigheid Handel met China Liever de bergen in, dan de vrijheid te verliezen WM Mi - CHECHAQUO JACK LONDON Eieren Opperpotsenmaker van de Tsaar bleef liever op de botermarkt. SPROETJE SPARKS door FRANK GODWIN AVONTUREN VAN Imre Nagy terug in Boedapest Joegoslavische minister naar Sowjet-Unie Proteststaking bij Volkswagen Krupp krijgt in Turkije enorme opdrachten Nieuw soort Duits vissersschip -door- J Zaterdag 1 juni 1957 AMSTERDAM heeft, dunkt ons, op goede -wijze gereageerd op het besluit van de regering, vooralsnog geen medewerking te verlenen aan de bouw van een IJ-tunnel. De mogelijkheid leek, meteen na ■- - de jobstijding: niet denkbeeldig, dat de hoofdstad baar kracht zou zoeken in luide en felle agitatie, en verder niet. liet vinden van slagzinnen en het ontketenen van acties is altijd een Amsterdamse spe cialiteit geweest; maar dn indruk was groeiende de laatste jaren, dat achter dit geluidsgordijn het élan was verslapt en de burgerzin verzwakt. Met goed recht bon in dit geval worden volgehouden, dat de regering ■was teruggekomen op een duidelijke toezegging en op die wijze stad en land had gedupeerd en bedrogen. Men ziet. materiaal te over voor een propagandistisch offensief in vervaarlijke stijl. Het zou overdreven zijn. te zeggen, dat dit offensief geheel is uit gebleven. Het „stad- en land geschrei" is luid genoeg geween en duurt nog voort. Maar daarnaast heeft de stad zich vermand en verklaard; Als het rijk niet helpt, doen we het zonder het rijk. Er is goede reden om aan te nemen, dat dit geen gebaar is. Het emotionele element in deze houding is duidelijk genoeg, maar daarnaast kan ook de aanwezigheid ■worden bespeurd van het besef, dat Amsterdam voor zijn bestaan en voor zijn toekomst één of meer tunnels beslist nodig lieeft. Dit is het positieve element in de huidige actie. Er zal worden be zuinigd op andere werken, ofwel die worden uitgesteld. Er zuUen leningen jvorden afgesloten. Veel staat op het spel, en burgemeester en wethouders en de raad hebben het begrepen. Zij hebben ook begrepen, dat men grote dingen niet cadeau krijgt, en misschien hebben zij zelfs zoiets gevoeld dat het niet goed zou zijn, dat men ze cadeau kreeg. Er is geen vreugde in een politiek zonder spanningen en zonder tegenstellingen. Amsterdam gaat iets veroveren. De hoofdstad had wel eens de schijn gewekt, te leven in de opvatting, dat de tijd van veroveringen voorbij is. SPANNINGEN en tegenstellingen zijn nodig;'maar voldoende zijn ze niet. Iets boort er nog bij, en wel offerzin. De waarnemende bur gemeester van Amsterdam heeft mededeling gedaan van tal van aanbiedingen van geld. Dit moeten natuurlijk aanbiedingen zijn in andere stijl dan die, welke spontaan plegen te worden gedaan wanneer arme mensen bij een brand hun hebben en houden verliezen of door schurken van hun pensioentje of schamele s paard ui ten worden beroofd. Het gaat niet om enkele honderden guldens, het gaat om vele miljoenen. Deze miljoenen, zeggen de deskundigen, worden, ook strikt zakelijk bekeken, om de drommel niet zomaar in het water van IJ en Noordzeekanaal gedeponeerd. Grote belangen van handel en industrie staan op het spel. Het feit doet zich echter voor dat de gemeentelijke overheid, die de miljoenen investeert, in haar budget slechts zeer indirect en pas op heel lange afstand iets van de voordelen van deze tunnel Zal merken. Amsterdam komt op zware lasten te zitten. Dat hebben degenen begrepen, die de suggestie hebben geuit, later gedurende een zekere tijd bij de tunnel tol te heffen. Deze oplossing lijkt niet zeer gelukkig. Als de tunnel er is en de op winding geluwd is zal de bereidheid, vreugdevol en vastberaden tol te be talen aan het U in een overigens tolvrij land, stellig niet van lange duur zijn. Ons komt het voor, dat de offervaardigheid in een eerder stadium tot uiting moet komen, en wel in een lage rentevoet van de aan de hoofd stad te verstrekken leningen. Wanneer er zulke ontzaglijke belangen aan de bouw van één of meer tunnels zijn verbonden (waar wij niet aan twij. felen) en wanneer bet verlangen om geld beschikbaar te stellen zo groot is, dan zou als vervolg op het raadsbesluit om voort te gaan met de tunnelbouw, de mededeling aan de regering, dat althans een deel van het benodigde geld tegen 3 a 3lé pet. kan worden verkregen, bet meest in drukwekkende antwoord zijn op de „uitdaging" van Den Haag. DE Chinese communisten hebben indertijd de strijd tegen Tsjang Kal Sjek voor een deel gewonnen met Amerikaanse wapenen, die overlopers hadden meegebracht of die ze hadden buitgemaakt. Misschien is het wel mee de wrok geweest over dit feit, die de Amerikanen heeft gebracht tot hun rigoreus standpunt omtrent datgene, wat als strategisch belangrijk en dus verboden moet worden beschouwd Sn de handel met China. Engeland beeft nu roet deze enge uitleg gebroken; en naar onze mening terecht. "Er is nauwelijks één artikel te noemen dat niet op "de een of andere wijze "als strategisch belangrijk kan gelden. Dit geldt echter niet alleen voor de goederen, die China invoert, maar ook voor zijn uitvoerar tikelen. Laat een embargo blijven bestaan op'goederen van rechtstreeks militair belang ea, voor het overige een handel op ruime schaaf bijdragen tot een betere verstandhouding roet een land, waarvan wel bekend is, dat het volstrekt geen satelliet van Moskou wenst te 2ijn. De Westelijke landen hebben er niet het minste belang bij, de eenheid in de communistische groep hardnekkig te blijven bevorderen. Advertentie l-MJ En In deze zucht naar persoonlijke vrijheid, m dit ten top gedreven in- dividuallsme. was hfj Spaanser dan de heer in het hotel. Toen. Tetje Roert op verzoek van het Amsterdamse stadsbestuur eens op trad voor T'saari Peter de Grote, was deze zo verrukt, dat hij Tetje Roen öe positie van opperpotsenmaker aan het Tsarenhof aanbood. Deze voor stelling vond plaats bij Tsaar Peter's bezoek'aan Nederland in het Heren logement, waar de tsaar verbleef. Tot ieders verbazing antwoordde de ze merkwaardigste aller _markt- clowns op dit aanbod, dat hij liever bleef op de Botermarkt het hui dige Rembrandtsplein. En de geschie denis heeft Tetje Roen gelijk gege ven. Want. Lees dit en vele andere kostelijke geschiedenissen in het prachtige cir cusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Voor uw ogen ontrolt zich het interessante schouwspel van het circus vanaf het allereerste begin tot groots opgezette massastufcken in drie pistes tegelijk, zoals bij Barnum Baily. Het is een boeiend en af wisselend verhaal met talloze pen tekeningen en veie kleurenplaten en plaatjes; geschreven dooi1 de circus kenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. U kunt dit boekwerk kopen voor slechts j 2,50 bij uw rootnboterleverancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt het al bum dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral dui delijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt ti gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje room boter. Neem 'n pakje extra voor de zondag! SPANJE begint niet in Ir uit maar tn de Franse grens plaatsen Bayonne en Biarritz. Aan de toonbanken der cafe's staan de Spanjaarden en drinken somber hutt Calvados. Nog voordat men een voet op Spaanse bodem heeft gezetheeft men at ken nis gemaakt met een van de belang rijkste Spaanse fenomenen: de emi grant. Spanje produceert wijn, sinaasap pelen, stierengevechten en emigran ten. Dat dateert niet sinds de our- geroorlog. Al eeuwenlang vluchten Spanjaarden voor Spanjaarden. Geen bevolkingsgroep heeft aan dat fatum kunnen ontsnappen. Eerst de Moren, toen de Joden, daarna de protestanten. Koningen en presiden ten, priesters en vrijdenkers, dicta tors en democraten, intellectuelen en arbeiders, eruit, eruit, eruit! Wij gaan erin. De slagboom by Hen day e zwaait open. Het was niet zonder moeite gegaan. Want wie het woordje .journalist', in zijn paspoort heeft staan, komt niet zomaar Spanje binnen. Dan moet er eerst toestemming aan Madrid worden gevraagd mits men c!e telegram- kosten heen en terug zelf betaalt. De grensformaliteitcn gaan snel en efficiënt; geen spoor van de veelbe sproken Spaanse traagheid. Een man m het smetteloze witte uniform van een zee-officier tekent het carnet af met zo'n superieure glimlach, dat men zich plotseling tot een niets waardige voelt ineenschrompelen. De man die het paspoort aftekent, is precies zijn tegendeel: een arme bureaucraat. Die tegenstellingen zul len we nog dikwijls in Spanje tegen komen. Weelde en armoede, gast vrijheid en wantrouwen, dictatuur en anarchisme, vrolijkheid en tra giek, ze wonen vlak by elkaar, Spanje is het land van „todo o na- da", alles of niets Hoe dikwijls heb ik geen gesprek horen besluiten met „nada" als teken van wanhoop! Frankrijk ligt nu achter ons. De kastelen van de Loire, Bordeaux met zijn geuren van wijn en vis, de bos sen van Les Landes met zijn kleuren van paars tot groen. Een nieuw land, een volkomen, ander land, begint. Een land zonder liefelijkheid maar van een indrukwekkende schoon heid, Spanje is niet kleurrijk zoals ve len denken. De overheersende kleu ren zijn bruin, geel en grijs. Een for nuis in de zomer, een ijsberg in de winter waar de bergen omhoog ste ken als de hoornen een stier. Een tand, waar elke hei'vei' een vesting en elk bos een schuilpaats -voor vervolgden lijkt. Maar we zijn te snel gereisd. We zijn nog pas in Bas kenland. De Baski- sche kust is groen en prachtig, veel mooier dan de Mid dellandse Zeekust, waar de toeristen afkomen als vliegen Dp suiker. De kust komt soms hoog in zee uit. honderden meters boven het water alsof land en wa ter met een ruk van elkaar zijn ge scheiden. Een an dere maal vormt de kust prachtige baaien waarin dro merige vissers plaatsen liggen en ïeerlijke badplaat sen waar men zijn hele leven zou wil len blijven. Als Galicië te ver rijdt dan eens rie weg van Zaraus Guernica, de heilige plaats van Basken, door Franco's bommen werpers verwoest. Men rijdt er voort durend m bochten, die als boven de zee hangen. De lucht is er mous serend en soms valt er een zachte regen en men moet Spanje verder ingereden hebben om te beseffen wcik een gave Gods dit is. Spanje's rijken weten de voortref felijkheden van de Baskisehe kust t© waarderen. In de zomer verhuist het regeringsapparaat van Madrid naar San Sebastian. met de achter ban van officieren, hoge Falengisten en de anderen, die de vette brokken van de Spaanse tafel krijgen toe geschoven. Men vmdt ze langs de hele kust, terwijl ze onder een para sol hun maiizemtia, de Spaanse sber- rie, drinken. Zij zijn ook de gebrui kers van het zuiveringszout, dat men bier op alle hoteltafels vindt. Men ziet hun aanwezigheid ook aan de honderden kindermeisjes, dik wijls oude vrouwtjes, die op de kin deren passen terwijl pa en ma in de zon liggen. De Basken zelf trekken zich wei nig van hen aan. Het is een fier en onafhankelijk volk, waarvan nie mand met zekerheid de oorsprong weet. Hun taal vertoont een ver wantschap met die van de Dakota- Indianen en de Azteken uit Midden- Amerika. Vraag het een Bask. Hij zal u trots antwoorden, dat zij de enige ware Spanjaarden zijn, de echte Iberiërs die er al waren voor dat de Romeinen kwamen. Katholiek als geen ander deel van Spanje verzette het Baskenland zich heftig tegen Franco. Ën nog altijd smeult hier het verzet. Bilbao be hoort met Barcelona tot de onrus tigste steden van Spanje. En in te genstelling met de rest van Spanje staat de geestelijkheid hier niet bo ven maar achter het volk. De Basken maken een open en zorgeloze indruk. De arbeiders zijn er geen proletariërs geworden zoals in het even anti-Franco gezinde Ca- talonië. Ze zullen uw vraag over hun levensomstandigheden van de hand wijzen maar daarna zullen ze u net als mij meenemen naar hun huis en Vertellen: over hun ge brek aan vrijheid, over hun lage io nen, over het feit, dat het bestuurs apparaat uit niet-Basken bestaat en Madrid met de verdiensten van hun industrie gaat schuiven. Twee Ba^kiscïie kinderen, de Jongen met de befaamde Baskisehe baret op. De Basken, zeer katholiek en zeer anti Franco-gezind, vormen eert apart volk dat opvalt door zijn „Eu ropese" Instelling. SLEUTtL. IK WED DAT Dit DE SCHATKISjI ib... HljlSOPÓLOT' De Basken maken een Europese indruk, Europeser ook dan de ge spleten Catalanen. Hun godsdienst mist de vervoering die men elders in Spanje tegenkomt. Zij geloven in democratie, kennen geen groot grondbezit en zijn trots op hun in dustrie. In mijn hotel vroeg ik terloops san een van de gasten wat hij van de Basken dacht. Hij haalde zyn schouders op. „Aardige mensen," zei hij, „maar het zijn geen Spanjaar den." Geen Spanjaarden? Nergens hecht men zo aan traditie, nergens is men feller separatist. In een dorpje aan de kust sprak ik een arbeider, die vertelde, dat hy vorig j'aar in een conservenfabrïekje was gaan wer ken om meer te verdienen, maar dat hij weer naar het dorp in de bergen zou terugkeren. „Waarom?" vroeg ik. „Omdat ik vrij wil zijn", ant woordde hij. Een boer uit de bergen van het Bas kenland; een Her en onafhankelijk volk. WENEN. Volgens hardnekkige geruchten in Boedapest Is de voor malige Hongaarse premier Nagy uit Roemenië naar Boedapest terugge bracht. Nagy zou tijdens de oktoberrevo- t lutie van het vorig jaar, na eerst 1 zyn toevlucht bij de Joegoslavische 1 ambassade in Boedapest te hebben gezocht, naar Roemenië zijn ge- bracht. Hij zou zich volgens de ge ruchten op 't ogenblik m de staats- j gevangenis van de veiligheidspoli tie in Boedapest bevinden. BELGRADO. Jocgo-Slavië heeft officieel bekend gemaakt, dat zijn minister van Landsverdediging, generaal Ivan Gosnjak, op 1 juni naar de Sowjet-Unie zal vertrekken. Hij is uitgenodigd door de Sowjet- mmister van Defensie, Zjoekow en zal 15 dagen in de Sowjet-Unie doorbrengen. Hij zal worden verge zeld door verscheidene Joegoslavi sche generaals. president Tito heeft de uitnodi ging van de Sowjets m een recent interview bekend gemaakt en ge zegd, dat de aanvaarding daarvan door Gosnjak niets'bijzonders is. WOLFSBURG De 25.000 arbei- 1 ders van dc reusachtige Volkswagen- fabrieken hebben vrijdag een uur gestaakt uit protest tegen de plannen om de aandelen van het concern aan de markt te brengen. Dit plan, dat onlangs tijdens een vergadering van de christen-demo cratische unie ter sprake gebracht is, werd vrijdag aan de Bondsdag voor gelegd. De sociaal-democraten en het Westduitse vakverbond noemen het plan goedkope verkiezingspropagan da. Volgens het plan zou de West duitse kleine man m staat gesteld worden aandelen van 50 mark m de poplairste automobielfabriek van rijn land te kopen. ISTANBOEL. De Westduitse in dustrieel Alfred Krupp heeft bekend gemaakt, dat ztfn firma een belang rijke rol zal spelen in een enorme uitbreiding van de Turkse staalindu strie en het Turkse transportwezen. Hij deelde mee, dat hij een nieuwe hoogoven zal bouwen bij de enige Turkse staalfabriek te Karaboek en er in principe in heeft toegestemd, een tweede staalfabriek te bouwen op een nog niet vastgestelde plaats in Turkije. 1 Voorts vertelde hij, dat hij er even eens in beginsel in heeft toegestemd investeringen te doen in de exploi tatie van Turkse wolfratnfagen en in zes cementfabrieken, die reeds in aanbouw zijn. Hij zei ook, dat besprekingen be treffende de aanleg van een nieuwe sp "riijn, die Turkije met Perzië zal ve nden en aangaande de bouw van eei. lijnschip ter vervanging van de „Izmir", die in februari bij een bot sing is gezonken, ver gevorderd zijn. 7"*0£N tfc wan morgen myu fcv?s eer liet, wenkte ae visbupi <um de overkant my naderbij e,i _tu, met een gezicht dat op «ets koxaigs vooruit liep: „Ik heb er weer ecu Mevrouw 1 Van Dijk leent twee eieren aan me- vrouw Cohen beneden. De volgen- t de dag roept mevrouw Cohen; „Me vrouw Van Dijk! Het geleende stunt op de trap''. Mevrouw Va» Dijk kykt en ziet een pannetje mei een et. Ze roept dus: .Mevrouw Cohen! Ik heb u twee eieren geleend en u geeft er maar één terug". Zegt me vrouw Cohen: „Ach, ik zal me ver teld hebben". Ik kende hem al maar ik lachte toch. Want hij blijft goed. Verder wandelend stiet ik op Wies en Piet, die altyd door de stad lopen als mensen in een woestijn wanhopig op zoek naar drinkwater. „Dag", riep 2e eenstemmig. Want ze doen alles eenstemmig. „Dag" zei ik. Wc kennen, elkaar nu eenmaal dus we liepen samen op, ofschoon dat naar is, zo 's ochtends. Ze zyn diep in de veertig, academisch gc- vormd, geestelijk dakloos en sinds een jaar van de drank, dus veel praten doen ze niet. Daar ik ook nog maar toeinig conversatie bij de vhand hadbesloot ik de twee eieren van me vrome Cohen tegen hen aan te gooien, want de functie van mop pen is, dat ze de hiaten vullen tn de menselijke omgang. „Beneden ons troont mevrouw Cohen", begon ik, want ifc hou er van moppen te ver-ikken. „Wat zegt hij?'' vroeg Wies, aan Piet. Ze liep aan de buitenkant en er kwam net een tram langs. „Beneden hem. woont mevrouw Cohen", zei Piet, met een gezicht of hij glas at. Cusifc dacht dat jullie dat huts- je alleen hadden", zet Wies. „Luister nou", hield ifc volbe neden ons woont mevrouw Cohen. Gisteren leent ze twee eieren van (Advertentie l M n aroom van een pysma -mijn vrouiv. Vanmorgen....'' Opeens bleef Wies stilstaan. Ach...." riep ze. Op de stoep vlak voor ons, lag in een plas bloed een dode kat met een smartelijk, rood besmeurd pro fiel. „Die is overreden", zei een man. Hij ging er op zijn kurken bi) zitten en raakte het magere lichaam aan met een voorzichtige vinger. Mom nou..J' zei Piet„Ik kan daar niet tegen". We liepen zwijgend verder, tot we by een groot café kwamen. „Hier moeten we z\jn", sprak Wies, Drink je een kop koffie mee?" Haar ogen smeekten dat ik neen zou zeggen en ik was haar ter wille. Na het handen schudden liep ifc verder, tot ifc Piet hoorde roepen: „En wat was er nou met die eie ren?" Na de dode kat leek het klimaat mij ongeschikt voor een lach, zodat ïk zei: „O, we hebben ze weer terugge kregen". Bij de ingang van het café ston den ze me onzeker aan' te kijken „Gelukkig dan maar", vond Wies, met een blik die reeds alles be helsde wat zij straks aan haar man ou er my vertellen ging. „Ja he?" zei ik, „Wou, dagf" En ik wuifde. Plotseling barstte Piet in lachen uit en riep; „Vleet je wat ifc nou dacht? Dat je die mop vertellen wou. Van me vrouw Cohen, die maar-één et te ruggeeft en dan zegth ach, ik' zal me ver-teld TxebbeiU" - Ifc schaterde. Want hy blijft goed. KRONKEL. BREMERHAVEN Een rederij te Bremerhaven heeft vrijdag een schip van 826 brt. in dienst geno men. dat de gevangen vis onmid dellijk kan verwerken tot filets, vismeel en visolie. Bovendien kan. het 5500 manden verse vis aan boord hebben. Ook wat het uiterlijk; betreft verschilt dit schip- van de vroegere vissersschepen, aangezien het net over het achterschip wordt uitgezet en ingehaald, en brug, ma chinekamer en manschappenverblijf ziah in het voorschip bevinden. 43 3016. Ook Rob en Eddy zyn wakker geworden en wanneer zij naar buiten komen zien zij het brandende wrak van hun helikopter. Maar waar zijh Apoén' en Tsibe? Loopt daar m de verte iemand? „Kijk uit. Rob!" zegt Eddy, „als die oud» heer gelijk heeft, dat hier gevaarlijke in dianen in de buurt zitten, dan moeten we op alles bedacht zijn." Opeens horen ze in de verte _een kreet. Het is Apoén. „Mijn zoon!" roept hij. „Kom mee, Eddy," roept Rob, „er is iets met Tsibe ge beurd." Bij het licht van de brandende helikopter vinden zij hun weg. Daar ligt Apoén geknield bij zijn zoon. Is Tsibe dood? Apoén schudt zijn hoofd. „Hij getroffen door pijl van Punyasindiaan, maar hy niet levensgevaarlijk geraakt." zegt hij. Tsibe kreunt. „Punyas hebben overval gepleegd." stamelt hij, „zij waren drie man sterk." Het was de manier, vooral waar- op ze het zei. Hy voelde zich warm worden. Hy wierp haar een (snelle onderzoekende blik toe, ern- i stig en vragend, en toen haar ogen leen ogenblik de zijne ontmoetten, [scheen het hem, of hij daarin, eer zij ze neersloeg, iets haa gelezen van [meer gewicht dan het aandeel, dat Cyrus Johnson niet had laten regi- atreren. „Ik doe het," zei hy. „Ik. zal win- i nen." De glans in haar ogen scheen hem meer te beloven, dan al het goud in het Mono-aandeel. Hij zag een beweging van haar hand vlak naast de zyne. Onder bescherming van het tafellaken stak hij zijn eigen hand uit en voelde een stevige druk van vrouwenvingers, die weer een warme golf door zijn aderen joeg. „Wat zal Shorty zeggen?" was de gedachte die door zyn hoofd vloog, toen hy zyn hand terug trok. Hij keek bijna jaloers naar de gezichten van Von Schroeder en Jones, en was benieuwd, of zij de 't oog vallende bevalligheid niet hadden opgemerkt van de vrouw, die naast hem zat. Hij schrok wakker door haar stem en bemerkte, dat zij al enige ogen blikken tegen hem had gesproken. „Arizona Bill is een blanke In diaan," zei ze. „En Grote Olaf een berenjager, koning der sneeuwvel den, een machtige wilde. Hij wint het van een Indiaan in lopen en uithoudingsvermogen, en hij heeft nooit een ander leven gekend dan dat in de wildernis en de kou." „Wie is dat?" vroeg kapitein Con- sadine van de overzijde. 1 „Grote Olaf," antwoordde zij, „Ik vertelde juist aan Mr. Bellew, wat i voor een trekker hij is." ,.U hebt gelijk," klonk de luide, zware stem van de kapitein. „Grote Olaf is de beste trekker aan de Yukon Hy zou het zelfs van de duivel win nen, als 't er op aan komt zich een weg te banen door sneeuw en ijs. Hij bracht de regeringsstukken over in 1895, nadat twee koeriers op Chil- coot waren doodgevroren en de der de was verdronken in het open. wa ter van Dertig Mijlen.' III Stoom was op zijn gemak naar Monokreek getrokken, omdat hjj zijn honden niet wilde vermoeien vóór de grote wedren. Ook had hij nu de weg precies leren kennen, en kampen gemaakt voor het wisselen van honden. Zovele namen deel aan de wedstrijd, dat de honderd tien mijl van zijn tocht door één dorp schenen te gaan. Overal aan. de weg waren kampen opgeslagen. Von Schroeder, die meedeed alleen ter wille van de sport, had niet min der dan elf spannen honden een vers span voor elke tien mijl, Ari zona Bill was gedwongen zich met acht span tevreden te stellen. Grote Olaf had er zeven, evenals Stoom. Bovendien waren er nog meer dan veertig andere deelnemers. Niet elke dag, zelfs niet in het goudland, was een miljoen dollar de prijs voor een wedren met honden. Alle honden van de streek waren in dienst genomen. Geen dier, dat vlug en lang kon lopen, was ontsnapt aan. de hark, die de kre ken en kampen had schoongeharkt; de prijs voor honden was verdubbeld en verviervoudigd in de loop van deze krankzinnige speculatie. Nummer Drie onder Ontdekkings aandeel lag tien mijl stroomopwaarts van Monokreek, van de monding af gerekend. De ovenge honderd mijl moest men afleggen over de bevro ren oppervlakte van de Yukon. Op Nummer Drie zelf waren vijftig ten ten en meer dan driehonderd hon den. De oude. door Cyrus Johnson zestig dagen tevoren in het ys ge stoken palen met zijn naam, stonden er nog, en iedereen was herhaalde lijk langs de grenzen van het aan deel gegaan, want de wedren met de honden zou worden vooraf gegaan door een wedloop met hindernissen. Iedere deelnemer moest opnieuw be slag leggen op het aandeel, en dit wilde zeggen, dat hij twee palen In het midden en vier hoekpalen moest plaatsen en de kreek tweemaal moest oversteken, vóór hy weer naar Daw-fc son kon. vertrekken met zijn honden. Verder mocht men geen ogenblik te vroeg beginnen. Niet vóór vrijdag nacht om 12 uur was het aandeel open, om er weer beslag op te leggen, en niet voor het slaan van twaalf mocht men een paal in de grond slaan. Dat was het bevel van de commissaris der goudmijnen in Daw son, en kapitein Consadtne had een afdeling bereden politie gezonden, om dat bevel te handhaven. Er was twist ontstaan over het verschil tus sen zonnetijd en politietijd, maar Consadine had beslist, dat men poli tietijd moest volgen, en verder, dat 't horloge van luitenant Pollock zou gelden. De Mono-weg ging langs de effen- kreekbedding en leek op een vore, nog geen twee voet breed, aan bei de zijden door sneeuwwallen inge sloten. Hoe meer dan veertig sleden en driehonderd honden langs dal pad konden gaan was voor iedereen een vraagstuk. „Zo!" zei Shorty. „Dat zal dè ver schrikkelijkste, jammerlijkste war boel worden, die er ooit is geweest. Ik zie geen andere uitweg, Stoom, dan met lichaamskracht en zweet, je er maar door te slaim. Als de hele kreek glad ijs was, dan zqu er nog geen plaats zijn voor twaalf span naast elkaar. Ik heb een sterk voor gevoel, dat er heel wat gevochten zal worden, eer we er door komen Als ze ons in de weg komen, moet je het knokken maar aan mij over laten." Stoom rekte zich uit en lachte, zon der die belofte te willen geven. „Nee, dat mag je niet!" riep zyn vriend bezorgd, „Wat er ook gebeurt, je mag niet vechten. Je kan niet honderd myl ver honden besturen met gebroken vingers,". Stoom knikte. a „Je hebt gelijk, Shorty. Dat gevaar mag ik niet lopen." (Wordt -vervolgd)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1957 | | pagina 1