Voor be ter-gesitueerden geen woningnood meer Aan Waalhaven verrijst nieuwe Havenvakschool LIJNBAANFLATS ZOUDEN LEEG STAAN ALS EISEN NIET WAREN GEMATIGD Maar weinig Rotterdammers verlieten te grote woning NU VRIJE VESTIGING" IN ROTTERDAM Ongelijke kappen Afgifte huurmachtigingen wordt afgeremd Schande Hoeden van Mimi de Graaf: groot, glanzend, kleurrijk Rotterdams Kamerorkest opende het seizoen Gouden jubileum S.V.Z. Mr. van Walsum steekt eerste spade in grond Verzadigd Lijnbaanflats Gezinsgrootte ONDANKS OPROEP VAN WETHOUDER S1EBELI Oud-politieman viel uit tram Grote zege van Het Westen Botsing tussen auto en fiets Fraai geschenk voor gouden S.Y.Z. Grote stagnatie in Maastunnel Inbraak in café Zstf 'dag 21 September 1957 JAREN lang heeft het gemeentebe stuur het systeem van „vrije ves tiging" buiten de Rotterdamse deur weten te houden. „Gelijke monniken, gelijke kappen" zei men hier, naar onze mening terecht. „Beter-gesitu- eerden mogen niet meer kansen op een woning hebben dan een ander". Vrijwel geruisloos is het verfoeide systeem nu plotseling toch geaccep teerd. Men kon moeilijk anders. Nog steeds wordt „vrije vestiging" als een sociale onrechtvaardigheid be schouwd, maar een groot aantal leeg staande ivoningen kan helemaal met worden getolereerd. We moeten met de nieuwe regeling vrede hebben. Maar wel vfagen we ons af hoe het mogelijk kon zijn dat in Rotterdam een zo groot aantal dure flats kon worden gebouwd, ter wijl toch bij voorbaat moet zijn ge weten dat er bij een stringent toe passen der normen niet voldoende gegadigden voor zouden zijn. Heeft het verlangen van de stede- bouwkundigen naar een snelle en fraaie opbouw van de binnenstad niet een te zwaar stempel gedrukt op de voningbou wpohtiek 1 (Advertentie IM.) 3 ETALAGES MEER j 3 Etaliges zouden wij mlruten» I meer moeten hebben om U vwaf 1 öe «truc een jultt* Indruk te v»n onze enorme, veeboor- I tfje collectie verlovingsringen. Vf* onze expositie kunt U zich ongehinderd komen overtuigen, wij niet overdrijven. t ZO N0D1C WACHTEN PP GftAVE (Van een onzer redacteuren) Voor een aantal bevoorrechte Rotterdammers is er sinds Icort geen woningnood meer. Gedwongen door de omstandigheden is de Dienst van Volkshuisvesting er toe over gegaan haar eisen tegenover gegadigden voor ïeer dure huur- en koopwoningen sterk te matigen. In de praktijk komt het er op neer dat elke Rotterdammer en woonvergunning voor een dergelijke woning kan krijgen, mits slechts de samenstelling van zijn gezin in overeenstemming is met de grootte van het te betrekken huis. Uiteraard schept '"eze gemeente lijke politiek een bijzonder onbillij ke situatie tegenover degenen, die niet voldoende kapitaalkrachtig zijn om zich de luxe van misschien twee honderd gulden huur per maand of het kopen van een eigen huis te kun nen permitteren. De directie van Volkshuis vesting zal de laatste zijn. om dit te ontkennen. Men stond echter voor de keus: óf wonin gen leeg laten staan, óf de eisen verzachten. Nu de laatste oplossing is gekozen, is de situatie in Rotterdam net zo geworden als zij in vele andere ste den reeds lang was. De term „vrije vestiging" is nog niet officieel uit gesproken, maar de omstandigheden beginnen er veel op te lijken. Ook in de afgelopen jaren is bet al enkele malen incidenteel voorge komen dat Volkshuisvesting water in haar ambtelijke wijn moest doen als het om particuliere woningen ging. Een aantal van deze huizen vond namelijk niet voldoende ko pers, die aan alle eisen voldeden. Als de huizen al te lang leeg bleven staan, werden tenslotte ook wel ko pers toegelaten, die voor een huur woning niet in aanmerking zouden zijn gekomen. De laatste maanden Is het aantal van deze gevallen sterk toegenomen. Misschien rijn het de exorbitant ho ge pryzen, die thans voor koopwo ningen moeten worden betaald {tot zestig-, tachtig-duizend gulden voor één flat!); misschien ook raakt Rot terdam langzamerhand verzadigd met deze vr^e buizen en flats. Zeker is dat zeer veel particuliere woningen leeg zouden blijven staan als Volkshuisvesting voet bij stuk zou houden. Elders in den lande ziet men al in verscheidene plaatsen dat particuliere bouwers hun huizen niet kwijt kunnen. i Dat de prijzen van deze huizen de laatste tijd 20 sterk omhoog zijn ge gaan is aan tal van omstandigheden te wijten Wij noemen slechts de on gekend hoge hypotheekrente en de sterk gestegen bouwkosten. Ook voor het betrekken van dure huurflats, zoals, bijvoorbeeld die ach ter de Lijnbaan, kan Volkshuisves ting niet meer het bezit van een huurmachtiging blijven eisen. Men heeft aan de Slaak gewacht zo lang men kon en steeds getracht mensen met wèl een machtiging in deze wo ningen te krijgen. Maar onder de laatste categorie bleek het aantal mensen dat zich een huur van honderd vijf tig gulden, tweehonderd gulden of meer per maand kon permitteren aanzienlijk kleiner te zijn dan bet aantal flats dat ter beschikking was. We wagen b»»t de veronder stelling te uiten dat de l»yn- baanflats voor méér dan de helit leeg zouden bijjven staan als voor deze woningen de nor male eisen golden. De voorwaarde dat men geen wo ning mag betrekken die niet in over eenstemming is met de gezinsgrootte blijft ook nu nog gehandhaafd. Bo vendien eist Volkshuisvesting dat de financiële omstandigheden van de bewoners een hoge huur toestaan. In het „Lijnbaankwartier" vindt men thans tal van jonge echtparen, waarvan man en vrouw beiden werken. Onder normale omstandigheden zou den zij waarschijnlijk nog ja ren op een huurmachtiging en nog veel langer op een woning hebben moeten wachten. VOOR HEDEN TONEEL Rotterdamse Schouwburg, 20 uur: Rott. Toneel „Het kind van de reke ning". MUZIEK Ahoy' hal, 20.15 uur: Rott. Phil- harmonisch Orkest, volksconcert met Louis Backx, piano. Wilheiminakerk, 20.15 uur: Orgel concert door Piet van EgmontL Kerk, Simonstraat, 20 uur: Orgel concert door Koos Bons. DIVERSEN Groote Schouwburg-Zuid, 20 uux: Interkerkelijke Jeugd Evangelisatie, feest Volksuniversiteit, 20 uur: „Zwer vend langs wildpaden" lezing door dr. Adnani. Terrein Kruiskade, 20 uur: Circus Strassburger. Gebouw Spes, 20 uur: Rott. Toneel Ensemble Spel na Arbeid" „Het Straatje". FILMS Arena. 2. 4.30, 7, 930 uur: Vjer meisjes en een miljonair; Capitol, 2. 4 30. 7. 9.15 uur: Zij die van de zonde leven. Centraal, za. 4, 7. 9.15 uur; zo. 2. 4R0, 7, 0.15 uur: De koppe laarster. Cineac, 9R0. 1U0, 1.30. 3.30, 5-30, 7.45 en 10 u., zond. vanaf 1.30 uur: De nachten van Cabiria; Colos seum, za. 2. 7. 9.15, zond. 2, 4.30. 7, 915 uur: De dood was sneller; Har monie, za. 3.30. 7, 9.15 uur, zo. 2. 4.30. 9.15 uur: De miljoenenroof; Ln- mlère, 2, 4.30. 7, 9.30 uur: Het begon 20 onschuldig. Lutusca, 2. 4 30, 7, 9.30 uur. Vaders en zonen. Metro, za. 3.30, 7, 915 uur, zo. 2. 4.30, 7. 9.15 u.: Atackl Monopole, 2, 5. 7, 9 uu: Bot sende jeugd. Passage, 2, 4.15, 7, 9.15 uur: Een theehuis voor Tobiki. Prinses, 430. 7, 9.30 uur: Het vuur van de haat; 2 uur: speciale kinder voorstelling. Rex, za. 4, 7. 8.15 uur, zo. 2, 7, 9.15 uur: De banneling van Baliantrae. Thai la, 2, 4.30. 7. 9.30 uur: Dé wolvinnen, 't Venster, za. 2, 7, 8J5, zond. 1.30, 4.15, 7, 9.15 uur: Les grandes manoeuvres. Victoria, za. 2, J. 9.15, zo. 2, 4.30. 7. 9.15 uur: De Jacht op kapitein Ehrlich. VOOR MORGEN TONEEL Rotterdamse Schouwburg, 20 uur: Rett. Toneel „De Bolle. Groote Schouwburg-Zuid, 14.30 u,: Jjdris Hofland „De gelaarsde kat" 20 uur: De Schouwspelers „Boefje". DIVERSEN Terrein Kruiskade, 14 en 20 uur: Circus Strassburger. (Van een onzer redacteurs) In juli richtte wethouder Schilthuis een oproep tot de Rotterdamse be volking om vrijwillig overtollige woonruimte beschikbaar te stellen; hetzij door het nemen van inwoning, hetzij door naar een kleinere woning t« verhuizen. Thans, twee maanden tater, moet worden geconstateerd dat de resultaten weinig bevredigend zjjn geweest De heer J. M. Pemmelaar, chefer niet vertwijfeld het bijltje bij van de sociale afdeling van Volks-neergooien, huisvesting, wees er ons op, dat het nog wel wat vroeg is voor het vel len van een definitief oordeel over de ontwikkeling van bet aantal op schuivingen. Hü bracht bovendien nog eens naar voren dat de zaak gecompli ceerder is dan men op het eerste ge zicht zou vermoeden. Opschuiving s c h ij n t zo eenvoudig. Gezin A woont in een te groot huis en is wel bereid naar een kleinere woning te verhuizen. Kan iemand daartegen bezwaar hebben? Het probleem is echter ook voor Volkshuisvesting waar die kleinere woning te vul den. In de praktijk blijkt men te zijn 1 aangewezen op woningen van wo ningbouwverenigingen, omdat de gemeente over de toewijzing van huizen, die particulier eigendom zijn, minder zeggenschap heeft. Eisen Gezin A krijgt dus een kleinere in laten we zeggen Fendrecht aan geboden. Maar de familie A stelt Hoopvol Nog enkele ondanks alles hoopvolle cyfers: in het afgelo pen jaar werden 11286 woon vergunningen verstrekt; 1200 gezinnen met een medische ur gentiever klarmg konden aan een huis worden geholpen, evenals 891 gezinnen die zeer onvoldoen de waren gehuisvest en 210 ge zinnen die al heel lang inwonend waren. Hiertegenover staan echter an dere cijfers, die minder rooskleu rig zijn. Op 1 september jongst leden had Volkshuisvesting met minder dan 23.566 aanvragen om een huurmachtiging in behande ling. Op dezelfde datum waren er bovendien 31.452 huurmachti gingen In omloop, waarvan ruim 12.000 met een urgentieverkla ring. Het is duidelijk dat de enorme hoeveelheid machtigingen enerzijds en het gennge aantal beschikbare woningen anderzijds geleid heeft tot een aanzienlijke waardedaling van de huurmachtigingen- Wie er al in (Advertentie LM A ZWITSERSE HORLOGES Vm<- A» moolita c*IUeU» •Ik* STADHUISPLEIN 24-2ól NIEUWE &ftlNENW£G 227 J terecht de voorwaarde dat zij er wat j - - en comfort betreft niet m »n papter te bemacb- op aehterfit gaat Men biedt vrij- ff J"™ wlch willig leis aan, dus men kan (en mag) met eisen komen. Een probleem bij bet tot stand brengen van opschuivingen vormt ook de huurprijs. De nieuwe wonin gen, die in het algemeen voor dit doel ter beschikking zijn, doen ge woonlijk meer huur dan de vaak grotere huizen, die worden aange boden. En lang niet iedereen is be reid tegelijkertijd kleiner te gaan wonen en meer te betalen. Al deze vertragend werken de omstandigheden maken dat er op dit moment nog onge veer zeshonderd gezinnen bij Volkshuisvesting staan inge schreven, waarvoor een klei nere woning wordt gezocht. Woningruil Kleiner betekent in dit verband - dat men genoegen wil nemen met J een huis dat minstens twee kamers minder bevat. Wie een woning met slechts één kamer minder zoekt, krijgt van Volkshuisvesting de raad het via de weg van onderlinge wo ningruil te proberen. Gedurende 1956 slaagden 2900 Rotterdamse gezinnen «r in een ruil tot stand te brengen. Dat getal bewijst wel dat woningruil «en vrij vaak gehanteerd middel is om er wat woning betreft be ter op te worden. In 1956 kon Volkshuisvesting ook 664 opschuivingen bewerkstelligen Dit ti eveneens een cijfer dat moed geeft. Het kost vèel mdélbs, bias? vorig jaar lukte het dan toch maar 664 maal, Het zijn getallen als deze, die er voor zorgen dat de ambtenaren van het hulsveoUaf^ureau aan de Slaak ten voor hij een huis vindt. Volkshuisvesting remt daar om de laatste tijd de uitgifte van huurmachtigingen wat af. Wie een woning heeft welke niet voor hem geschikt is, krijgt vaker het advies te trachten door middel van onderlinge ruil iets anders te vinden. Vanmorgen is op de Kruiskade de gepensionneerde commissaris van po litie, de 65-jarige heer J. E. Eilers uit de Pynacker Hordijkstraat in Den Haag uit «en tramwagen van lijn 4 gevallen. Met een hersenschudding werd het slachtoffer in het Coolsin- gelziekenhuis opgenomen. /N de Groene uon 7 septem- ber stout een fragment uit de levensroman*) wan Sandor Pe- toji, de Hongaarse dichter en ury- heidsstryder, die 26 jaar oud in 1849 «neuuelde tegen het invasie leger van de Tsaar. Op een „on- derduik"-tocht met zijn meisje vaart hij in een Hongaarse Bies- bos-achtige streek., d ie de Drij vende Eilanden heet. Het meisje vtndt het griezelig als ze op de deinende „grond" pan networtels en graspollen lopen. Soms zijn er gaten in, en het zwarte water is dan diep. Pelofi stelt haar niet gerust als hij zegt: „Idie dras en turfgaten heeft menigeen ook "zelfmoord gepleegd. Ik weet van een herdersdochter die tot schan de was vervallen. Ze vonden haar klompen terug voor zo'n gat." „Wat is dat, schandevroeg Ju lia met haar vingers in het trek kende water. „Onvrijheid is schande; de wanverhouding tus sen het ene en het andere leven; gehuichelde liefde; ieder bedrog! Een schande gemengd met bela chelijkheid is het zelfbedrog." Dit antuiooTd uan de Hongaar heejt my getroffen. Daarom geef ik het u, hier door. Ik jnoest ook denken aan Jezus, die in onge huichelde liefde zonder enig be drog ,jhet kruis op zich genomen heeft en de schande niet geacht", opdat wij niet verslappend Hem zouden volgenmoedig en vol hardend. F OBERMAN. Arnold Krieger (schrijver van „Jokoenda, het zwarte licht"). „Berg met in de bruldskist Je sluier", levensroman van Fetofi, ver taald door C. J Kelk. Uitg, Kos mos. Amsterdam). (Van onze modemedewerkster) „De hoeden", zei Mimi de Graai van Malson de Chapeaux gistermid dag tijdens haar Modeflits in Restau rant Engels. ,.de hoeden zün in de komende winter schmeiehelnd om het hoofd". Wat dat nou precies be- tekent, werd ons in de loop van deze show wel ongeveer duidelijk. De hoe- den hebben soepele randen, die naar willekeur gedeukt, teruggeslagen, naar voren gebogen en scheef ge dra gen kunnen worden. De bollen zijn over het algemeen groot. Ze omslui ten het achterhoofd en dikwijls is er van het kapsel niets meer te zien. Dit ss sterk het geval met de turbans, de op tulbanden lijkende hoeden, zonder randen, met een inkeping 'midden boven het voorhoofd, welke wordt geaccentueerd door een glin sterend bijou. Charmant was een Italiaans-rood (dat is vurig licht rood) fluwelen turban met een ge. plooide band. Alleraardigst was een warm. olijf groen hoog en bol hoedje, het vilt was kunstig in een punt gedraaid. Een zwart fluwelen bandje was rond de omlijsting van het gezicht gelegd. Aan de voorkant was een garnering van glinsterende steentjes en paillet- ten. Warm groen, lichtend rood, veel tinten beige en veel zwart zijn de voornaamste kleuren, die voor de hoeden zijn gebruikt. Nieuw was Mimi's kleur modder, „mooie mod- 1 der", aldus de explicatrice. We zagen een royale ronde hoed met een bre de rand van ecru-kleurige melusine, met mooie-modderkieurige spikkels en een dito getint fluwelen lint. De hoeden waren gecreëerd naar modellen uit Parijs. Wenen. Italië en fp EN springlevend Rotterdams L' Kamerorkest, misschien nog een weinig geïntimideerd door de span ningen der jongste gebeurtenissen, maar toch ook menigmaal in staat tot het leveren van goede prestaties, concerteerde gisteravond voor een vrij talryfc publiek in de Rotter damse Schouwburg, waarvan het po dium rijkelijk met bloemen was versierd. Die feestelijkheid hield, naar men mag aannemen, echter minder ver band met het gunstige raadsbesluit dan wel met het feit, dat m®n dit keer gelegenheid kreeg, de twee prijswinnaars van de dirigentencur sus Rotterdam 1957 aan het werk te zien. Louis Dispa, violist in het R.K.O., heeft ook in zijn geboorte land (België) reeds directie gestu deerd en voor zover dat in de twee de suite van Bach te beoordelen viel worden zijn verworvenheden gedragen door een natuurlijke dis positie voor het orkestleiderschap. Zeer voortvarende tempi en een soms plotseling energiek gebaar de den een vurig temperament ver moeden, dat uiteraard in deze ver tolking binnen tamelijk nauwkeurig afgebakende Barokgrenzen moest worden gehouden. Het bleek voor de fluitist Gerard van der Koek geen sinecure, de dirigent in de snel le delen geheel terwifie te zijn. Het trooste hem; dat deze snelheid his torisch zeker verantwoord is (de oude bronnen vermelden vaak een voor ons onvoorstelbaar korte duur van stukken uit die tijd), doch thans ia dat niet meer gebruikelijk en in vele gevallen zells onmogely'k- Dat de weergave van Brahms" Alt-rhapsodie oLv, Piet Struyk niet geheel bevredigde kan men deze j zeer goede koordirigent niet te I zwaar aanrekenen. Voor de mannen. 1 koren (RET en Hermandad) die zich met name voor Brahms' ingewik kelde polyritmiek bijzonder moesten inspannen, zowel als voor het RKQ bleek deze opgave geestelijk zeer zwaar. De juiste expressie bereikte slechts de alt Annie Hermes, die te recht veel applaus in ontvangst had te nemen. Na de pauze kon men twee Mo- zartcomposities onder leiding van Piet Ketting beluisteren. In het pianoconcert in Es was .de Duitser Robert Weisz (over hem ontbraken gegevens in het programma) solist Zonder het droge spel, dat een mi nimum aan pedaalgebruik oplevert voor te staan moet ons toch van het hart, dat de klankmenging, waartoe Weisz ook tijdens langdurig passage- spel meent te kunnen overgaan, ons niet bevredigt Wat Weisz' zin voor intimiteit betreft het donker ma ken van de zaal behoorde eveneens daartoe daarin past zijn interpre tatie zeker bij de Mozsrtsfeer. De niet geheel vlekkeloze prestatie werd door het RKO doorgaans accuraat gesteund. Veel applaus, evenals na de goede uitvoering van de Praagse symfonie, die het eerste abonnementsconcert besloot. ELLY SALOMé. CHELMSFORD Een 37 jaar oude grootmoeder heeft het leven geschonken aan een tweeling. De jongens zyn ooms van het 12 maan den oude kleinkindvan hun moe der, mevr. Harriet Edwards, en de babies maken het goed. 1 Zwitserland. Tevens waren er enkel® originele Nederlandse ontwerpen bij. Vaak waren deze ontwapenende mo dellen in vilt, chiffon en fluweel ge garneerd met satijn. Frêle was een avondbaret van modderkleurige tule met nopjes, die als een. wijdgeplooi- de muts om het hoofd van de man- nequin viel. Kittig en hartveroverend was een wit satynen matei ootje, klein, rond, plat, versierd met zwarte steentjes en paaltjes. Als een kroon f stonden, trots overeind, de zwarte, wuivende aigrette veren, bij de bol 1 gestut door een snoertje zwarte kra len. Een aparte show, waar we naast enkele conventionele modellen veel hoeden hebben gezien, die overtui gend charmant, royaal en vrouwelijk waren. Deze week begon in de hoofdklasse van de Rotterdamse Dambond de clubcompetitie. De opmerkelijkste uitslag was de grote overwinning van Het Westen 1 in zijn uitwedstrijd tegen CDR 1. Met niet minder dan 16—4 zegevierden de blijkbaar in kracht aanzienlijk toegenomen Wes terlingen. RDG won eveneens met 164, waarvan Schiedam de dupe werd. Het Oosten zegevierde even eens, zij het op zeer fortuinlijke wijze, met de kleine score IX9 van VDV. Constant 2 zag kans de nederg laag tegen Constant I binnen rede lijke perken te houden; 14—6. Ten slotte Vreewijk—Charlois: 10—10. hetgeen vooral van de Vree wijkers een verdienstelijke prestatie is. BOEDAPEST Een deel van de Kiliankazeme in Boedapest die vo rig jaar oktober het toneel was van felle gevechten tussen opstandelin gen en Russische tanks, zal worden verbouwd tot hotel. Doordat hij door een plotselinge manoeuvre van een voor hem rij dende wielrijdster naar links moest uitwijken, is donderdagmiddag de 60- jange lasser W. H, Wulffele uit de Adriaan Pietersstraat met zijn fiets in de Jan Kruyffstraat aangereden door een personenauto. Met hoofd wonden en verwondingen aan het linkerbeen werd hij naar het Zui derziekenhuis vervoerd. Geste van personeel De heer «L Quiet, voorzitter van de personeelscommissie, heeft gis teren in het gebouw van de Scheepvaartver en! ging Zuid, het be stmix van de gouden SVZ namens het personeel een bijzonder fraai smeedijzeren plastiek aangeboden, dat geplaatst is voor een drietal ra men in het trappenhuis van het ge bouw. Da voorzitter "van de personeels commissie vertelde, dat het perso neel zeven maanden lang een deel van het salaris heeft afgestaan om. dit geschenk te bekostigen. De plas tieken zijn hoofdzakelijk in smeed ijzer uitgevoerd, maar dankzij de toepassing van twee soorten koper beeft men er-ook kleur in kunnen brengen. Zij zijn op zeer korte af stand voor het glas geplaatst, waar door een geheel ander effekt wordt verkregen dan bij het glas in lood. Dr. W. F. Lichtenauer, algemeen voorzitter van. de SVZ dankte met enkele welgekozen woorden voor dit geschenk. Sprekende over het jubi leum zei hij: „Wij vieren dit feest niet met een onvruchtbaar terugzien naar het verleden, maar met het voornemen het in de toekomst nog heel wat beter te doen" De ramen geven aan de linker kant een uitbeelding van de Haven arbeid in 1907 en aan de rechter kant van dat werk in 1957. Het middenraam beeldt de samenwer king tussen werkgevers en werkne mer® uit. (Advertentie LM.) ALLE KLEDING voor de leerlingen van de Havenvaksehool wordt geleverd door J. DE BRUIN C.V. Noordmolenstraat 64 - tel. 44775 Deze foto van de maquette ran de j rneuire Havenvakschool aan de Waalhaven Z.Z. geeft een goede indruk oren de omvang van het I complex. Men onderscheidt duide- 1 lijk het theoriegebottta en de werk- j plaatsen en, op 't voorterrein, het gedeelte van. een schip waarop de teerlingen, uner aantal in enkete jaren ryds groeide van enkele tientallen tot 280. kunnen oefenen j in het laden en lossen. 1 (Van een onzer verslaggevers) Teru-yt de leerlingen van de Havenvaksehool In hun blauwe overalls «en kleurig carré vormden, heeft burgemeester mr. G, E. van Walsum gister morgen op het terrein Waalhaven Zuidzijde in het by*Un van verschei dene autoriteiten, onder wie zich vertegenwoordigers van de Scheepvaart- vereniging Zuid, van ryk en gemeente, van het nijverheidsonderwijs en de vakbeweging bevonden, de eerste spade in de grond gestoken voor het nieuwe gebouw van de school, dat daar binnen twee jaren zal ver rijzen, Tevoren, had mr. van Walsum school is een teken van deze evo- deze symbolische plechtigheid in- j iutie. Het verheugde hem zeer dat geleid door op te merken dat deze deze school het mogelijk maakt de dag in. het teken staat van de haven te voorzien van werkers die evolutie die de Rotterdamse haven in het afgelopen tijdvak te zien heeft gegeven. Ook de Havenvak- in staat zullen zijn de naam van de haven hoog te houden. Het is daarom een felicitatie waard nu de initiatiefnemers zo ver zijn gevorderd, dat de eerste 1 spade in de grond kan worden ge stoken, Met het uitspreken van de hoop dat dit gebouw tot in de lengte van jaren kan bijdragen tot de bloei van de Rotterdamse haven en tot het persoonlijk welzijn van hen die in de haven zullen werken, besloot mr. Van. "Walsum dit in leidend woord. De ontwerper van dit gebouw, prof. P. Elling, heeft de conceptie van het gebouw geheel laten ont- staan uit de behoefte, die de school 1 door haar leerprogram stelt. Het i gebouw zal in hoofdzaak worden I opgetrokken als een betonskelet 1 met baksteen vulling, terwijl voor j het werkplaatsencomplex een staal- 1 skelet voor de overspanning is ge- j constxueerd. Verder zijn ingevoegd een kantine, ruwielztalling, garde- robes en de afdelingen voor leraren, I directeur, sociaal werkster, jeugd leiders, bergplaatsen voor yaie- en kraanwagens enz. Als merkwaardigheid voor dit omierwU* ral op het ruime voor plein een gedeelte van «en «hip worden gebouwd om te oefenen In ladrn cn lessen. Hiervoor tal het ruim van het schip als een betonnen bak In de grond wor- den gestort, terwijl de opbouw ge heel al* btf een aehip van »taal wordt geconstrueerd met alle outil lage van laadmaaten, winch et bu. Het opleidingsschip „Veteraan" zal binnenkort door de overheid wor den teruggevorderd. Door de be stedingsbeperking is het totale plan enigszins geamputeerd, want voor lopig cal niet worden gebouwd de tweede verdieping van het theorie gebouw en twee van de vier loka len voor bewegingseconermie. Men hoopt evenwei dat de situatie zich m gunstige zin zat ontwikkelen, waardoor het mogelijk zou zijn tij dens de bouw deze aanvulling als nog toe te voegen. Deze nieuwe Havenvakschool krijgt een front van 100 meter en een diepte van 40 meter. Op de er achter gelegen sportterreinen bestaat nog een ge legenheid tot uitbreiding- Het ge meentebestuur van Rotterdam heeft goedgekeurd, overigens nog te be krachtigen door de gemeenteraad, de aankoop van het terrein (voor malig vliegveld Waalhaven) groot 11.040 fn2 en de beschikking in erf pacht over een terrein van. ca. 8-000 m2 gedurende 75 jaar met optie tot aankoop. Een 15-ton® takelwagen die donder dagmiddag te omstreeks kwart voor vijl in de Westbuis van de Maas tunnel was vastgelopen, heeft het verkeer ontwricht Tot vijf uur, toen het euvel verholpen was. moest het verkeer in die buis in een file rijden. Hierdoor was het verkeer op de toevoerwegen echter zo ge stagneerd. dat het om half zevert pas weer normaal was. Donderdagnacht heeft men Ingebro ken in 't café v, V. aan de Binnen weg. De juke-box werd opengebro ken, het geld ee de platen. 110 stuks, werden emir gehaaid. Boven dien werd er nog op enige andere plaatsen kleine geldsommen gestolen in totaal ƒ118,—. Ook verdwenen er enige dozen sigaretten, een kistje sigaren en drie flessen cognac. In totaal een schadepost van 750.—.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1957 | | pagina 4