Proefdraaien voor de taak op de zeven wereldzeeën Aan t Hoofd wachten *ers op de buit Nu vijvers en singels zijn dichtgevroren... Produktie margarine wordt ingekrompen Koeriersters Pastoor Oudslioorn „bouwt' de nieuwe katholieke kerk in Nieuwland ^ats prenten-serie „De dag 11a Sinterklaas AGENDA WALDOrtlJSCHOOL ir* 64.65.0 -w Werkloosheid - in Schiedam MET EEN EIGEN PAROCHIE Auto's botsen bij inhalen Burgerlijke stand jyjET een IN HET STED. MUSEUM Eendjes voeren en „ijsjes-brouwen" Eerste paal voor 6e nijverheidsschool Huisvrouwencursus Bij Unilever zijn 95 werknemers overbodig Eurvallis terug in Rotterdam Deken op auto valte vlam Automatische kijker van Leidse sterren wacht in Z. Afrika Patroonhuisjes van bouwwerk gestolen SCHIEDAM rustige slag went •oef zich op neven- lan de taak, die zij teven wereldzeeën '.rrichten. Het is de '..V ©INNEEM f"1 295 |SGH1£0AM5SWE5 >29 unsiiM Advertentie LM.) Bellen tol) ongeval: G.G. en G.D Tuinlaan 80. telefoon 89290. Politie-alarmnummer: 64666. Apothekers nachtdienst: apotheek F. H. Backer. St. Liduinastr. 58. Gemeentelijke üprnbare Leeszaal en Bibliotheek. Lange Haven: Ge opend iedere werkdag (behalve maandag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve woens dag en zaterdag) van 7 tot 830 uur. Zondags gesloten. EL-K. Leeszaal eD Bibliotheek, Dan. Geopend Iedere dag (behalve maandag) van 2 tot 4 uur; iedere avond (behalve donderdag en zaterdag) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten Stedelijk Museum: dagelijks geopend van 10 tot 5 uur; zondagen van 2 tot 5 uur Tentoonstelling schilderijen van Gër Lataster en grafiek van Theo van der Horst (tot 12 december). Cult. Contact Centrum. Geopend op werkdagen van 10- tot 5 uur; 's maandags gesloten. BIOSCOPEN Passage, 2 en 8,15 uur: „De drie Mus ketiers". Monopole, 2, 7 'en 9 uur: „Ontsnapt van het Duivelseiland", Te koop ocmgeb. Foto gratie Woensdag 4 december 1937 &UST1G afwachten" is het parool van de sleep- t boten, die we dagelijks aan het Hoofd kunnen zien liggen. Zij brengen in Schiedam, dat voor een stad aan de drukke Waterweg merkwaardig weinig wan de scheepvaart merkt, nog een vleugje „wereld haven"met zich mee. Soms zijn het er maar'een paar, een andere keer liggen er zoel tien of vijftien van deze fraai gestroomlijnde scheepjes. De zilver vloot die voor Rotterdam bestemd is, wordt ter hoog- te van Schiedam schip voor schip opgevangen. De jachthonden laten de buit tot op ongeveer een kilo meter afstand naderen en draaiendan met een 12 mijls-vaartje xoeg van het havenhoofd. De binnen-- lopende schepen worden door drie of vier sleep boten aangeklampt, die de havenloods aan boord zetten: De loods geeft aan de kapiteins van dé sleep boten instructies voor het vastmaken van de trossen over en toeer klinken fluitjes eu hét binnenlood sen, in de haven begint. Met uitvarende schepen gaat het wat. gemakkelijker; dan kan men volstaan met twee of drie slepers dié het zeeschip op gang helpen. 1/ OOR enkele jaren moesten de sleepboten na elke uitgevoerde opdracht terugkeren naar de Waal haven, waar zij aan het Rapporteerbureau van de Sleepdienst L.: Smit en Co. door middel uan een luid spreker verdere, instructies kregen. Nu zijn de boten van hSmit en F. Sniit met de rode en de gele schoorsteehband -uitgerust met een radio-telèfoon- installatie waardoor men in verbinding staat met het hoofdkantoor in Rotterdam. Loopt er een zeeschip de Nieuwe Waterweg binnen, dan gaai er per telex een seintje van Dirkzwagers Scheepsagent-uur in Roek van Holland naar de sleepbootcentrales, die de opdrachten verdelen over hun schepen. Deze kunnen dus rustig wachten op hun opdracht ter- u-ijl zij op hun station, dug in'Schiedam blijven. jQ E stoomslepers met hun schoorstenen als kachel- pijpen zijn' nagenoeg verdwenen; daarvoor zijn bijna uitsluitend, motorsleepboten in de plaats .geko men. Als het deze winter nog eens flink gaat vriezen zullen er meer stoomslepers in'de vaart komen. Zij zullen dan hun moderne broeders moeten vervangen die op de Waal bezig zullen zijn als ijsbrekcr. De kracht van deze slepers varieert van 150 tot 600 pk'. Binnenkort zullen er ook van 800 pk. in de vaart kom+n, om de monstertankers veilig te kunnen bin nenloodsen. Mét de problemen die ...deze reuzen- tankers voor de sleepdienstmeebrengen'wordt dus terdege rekening gehouden. Zo vervult .Schiedam toch nog een rol in het wereld-scheepvaartverkeer. -'.gi-. N. H'. v-"-7 GV■<'-.• a "Av 'jfl èt'i de Op 30 oktober 1957 stonden bij. het staande foto aan de Binnen afzienbare tijd zal er In Nieuwland een jrrole Katholieke kerk gebouwd worden voor de katho lieken die zich in toenemende mate in deze nieuwe stadswijk van Schie dam hebben gevestigd. Deze „kerk van Onze Lieve Vrouwe van Visita tie" zal komen te liggen op het ter rein in de hoek tussen de dr. Schaep- ntansingcl en de Burg, van Haaren- laan, vlak naast de reeds bestaande katholieke Domenico Savio-school voor lager onderwijs. Door de bis schop van Rotterdam Is tot „bouw- pastoor" benoemd de eerst kortgele den tot pastoor bevorderde kapelaan Oudshoorn van de parochie aan de Lange Haven. Voor pastoor Oudshoorn is geen ge makkelijke taakweggelegd, daar hij als „bouw-pastoor" al het voorberei dende werkdat aan de eigenlijke bouw x-oórafgaat, zal moeten opknap pen. Zo 'is zijn eerste xverk om een bouw-commissie te benoemen die hem in het omvangrijke werk zal moeten bijstaan. Dan zal hij. zoals hij het uitdrukt „de boér op" moeten gaan om de nodige gelden te verza melen ter aanvulling van het bouw fonds. Maar als kapelaan in de St., Li- duina-parochie (xvaar Nieuwland nog onder valt)' kent hij zijn mensen in Nieuxvland en hij is vol goede hoop „dat het xvèl zal lukken". Overi gens zal Nieuwland in de toekomst een eigen parochie gaan vormen, af gescheiden van de bestaande St. Li- diiiha-parochte. De grenzen van de nieuwe parochie zijn nog niet vast gesteld. maar zeker is dat de noord- grens gevormd zal worden door de spoorlijnhaar Vlaardingen. Ook een deel van Schiedam-west de omgeving van de r.k.-ketk aan de Aleidastraal .zal aan de nieuwe parochie toeval len. evenals een deel van de parochie Kethel en b.v. ook het woonwagen- kamp. Het zal een grote parochie worden met naar voorlopige schat ting een bevolking van 7000 katho lieken, -Maar om te voorkomen dat deze parochie weer tè groot zal wor den zak er later de parochie Nieuxv- land-oost van xvorden afgescheiden - met een eigen kerk uiteraard. Modem bouwwerk Wat de nieuwe katholieke kerk be treft, hiervoor staan dc plannen nog Re5"Sz.'Ps vast. Maar hoogst waar schijnlijk zal het ontwerpen ervan worden opgedragen aan architect L Jr' ^'r' de ontxverper ook van de Domenico Savlo-school. Dit garandeert een modern cn repre sentatief bouwwerk, dat zich zal aan passen aan de architectuur van Mcuwland. De plannen gaan uit naar een kerk met 800 zitplaatsen. - Daar echter de aanvang van dé bouw van deze kerk van O.L.Vrou- "fe van Visitatie nog wei even op zich za] laten wachten, zal tevoren een bouten noodkerk worden neer gezet, vlak naast de plaats waar de definitieve kerk zal verrijzen. Vol gens plan zal deze noodkerk, met de douw waarvan spoedig een begin ge- 5=n za* worden, nog altijd een 1550 zitplaatsen bevatten. Is deze noodkerk er. dan zullen de parochie grenzen ook definitief worden vast- ri ai -en zal de tijdelijke kerk aan ae Aleidastraat worden opgeheven. Na gereédkomen van de défini- «eve kérk zal .de noodkerk op1 zijn oeurt weer afgebroken worden om ?aP, Plaats te maken voor een tweede school daar in dé buurt. xjok Heeft pastoor Oudshoorn (er is ™!Fers voldoende ruimte daar) nog -aacht aan eer» eigen parochie-huis. wa f v- *s ^an een toekomst-droom, :.J\nt hiJ zal zorgen genoeg hebben )oor de kerkbouw zelf. Pastoor Oudsehoom Op de Rotterdamsedijk tér hoogte van het benzinestation De Brandaris vond gisteravond een aanrijding plaats tussen een Volkswagen be stuurd door de heer J. D. Z. uit Rot terdam, en een peisonéelsbus van de werf Wiltön-Fijenoord. bestuurd door de heer W. van G. De Wilton bus passeerde eën W.S.M.-bus, .die voor het benzinestation geparkeerd stond. Tegelijkertijd probeerde de heer Z. met zijn Volkswagen de bus in te ha len. Toen de bus naar links uitweek, moest de Volkswagen de tramrails op, om een aanrijding te voorkomen. De Volkswagen kwam daarna weer óp: de rijbaan terecht én .botste tegen d« Wiltonbus. De Volkswagen en dè autobus werden zwaar beschadigd. Ook is er schade aangericht aan een lantaarnpaal en een verkeersbord. GEBOREN: -Wilhelmina L., d. van T. van Dijk en C. Beumer; Mar tina A. J„ d. van N. Bós en M. Droog; Adrians C.. d. van J, van der Kraan en fT. M. van Pelt; John H., z. van H. Bot en J. A. Ver- burgh; Héndricus S., z. van H. A. Kèrklaan en JY M. Feelders;' Ross M, T., d. van J. F. Eijkenbfoek én C. J. Zonneveld; Jan K., z. van I. J, van 't 'Hof en N. Ouwens; Izaak C. J., z. van I. 'Verberk en S. J. P. de Kort OVERLEDEN; L; Wiegel, 63 jaar. arbeidsbureau ingeschreven 117 man nen en 49 vrouwen, van wié ér resp. 92 en 31 geheel werkloos waren. Het aantal inschrijvingen geduren de de maand november 1957 bedroeg 222 mannen en 80 vrouv/en; geplaatst werden 125 mannen en" 32 vrouwen; afgevoerd werden 77 mannen en. 16 vrouwen, zodat op 28 november 1957 nog ingeschreven stonden 137 man nen en 81 vrouwen, van wie er resp. 111 en .45 geheel werkloos warén. Gedurende de verslagmaand wer den ontvangen 121 nieuwe aanvragen van Werkgevers voor mannen én 59 voor vrouwen, terwijl op 28 novem ber nóg 1390 aanvragen voor mannen en 126 voor vrouwen als onvoldaan stonden ingeschreven. fAdvertentie LM.) straks op de zeven zal moeten verrichten, schroef, die het schip en zijn la ding voortstuwt naar de plaat sen van bestemming. Voedsel voor duizenden duwt zij over de oceanen en alleen i?t de haven krijgt zij wat gelegenheid uit te rusten. Vandaar deze foto's van een sckip, dat proef draait en de altijd beweeglijke Maashaven, waar de schepen met graan uit verre landen komen om miljoe nen in Europa voedsel te bren gen. Ontelbare keren zullen kleinere schroeven, dan die wel ke hier is afgebeeld door het water malen voor al het graan, dat die ene grote aanbracht, de plaats van. bestemming heeft bereikt. Een enkele keer wei gert een van de schroeven dienst, dan is ér een schip „in nood, maar wederom zijn het andereschroeven, die andere schepen in staat stellen in dit noodgeval hulp te verlenen. De Schiédamse vijvers en singels liggen nu bijna alle dicht. Het ös Is nog niet erg dik, maar voor de eenden en zwanen is het zwemfeest voorlopig voorby. Voor de zwanen Is het varen in linie of het zeilen met opgezette vleugels niet meer zo gemakkelijk boxren alles vérheven en onbewogen driven zij een beetje doelloos rond in de kleine open plekken In het ijs. Aan voer zullen de eenden en zwanen waarschijnlijk geen gebrek krijgen in de winter, daar .zorgen de allerkleinste Schiedammers wel voor die tijdens een wandeling langs de plantsoen en vijvers altijd wel een flinke zak met brood meenemen om daaruit met gulle hand te delen onder de waggelende zwemvogels. En als het ijs dikker wordt .en langzaam maar zeker de zwanen en eenden wil insluiten, zorgen de mannen van de Plantsoenendienst er voor dat er nog een beetje ruimte blijft vóór kleine rondvaarten. Behalve de aandoénlijk voederende Dries Peute Ieraar sportschool Schiedam Nu de heer Blschof, een van de txvee leiders van de' sportschool „Schiedam" een eigen judo-school gaat exploiteren, heeft de heer Ber Janse de heèr Dries Peute, be drijfsleider van het openluchtbad Groenoord, oud-trainer van' de KN ZB en coach van Cockie Gastelaars, bereid gevonden de lessen voor-in- doortraining aan de schóól voort te zetten. jeugdzijn er ook de wat oudère schoolkinderen, die er natuurlijk een sport van maken om de dikte van het ijs te „keuren" door er straat stenen of grote aardkluiten op te gooien, of wat nog erger is, door zich op het ijs te wagen. Geen wel denkend mens zal een .prijsje toe kennen aan de béste „ijsjes-brouwer" of „ijsjes-pieper" want er kómt alleen maar narigheid van.'Jongens die door het nog te dunne ijs-laagje zakken en met natte benen, verkleumd en be- modderd thuiskomen. En wanneer 't om diepere wateren gaat, dan kun nen ouderen een ijskoud karweitje opknappen door de lummels uit het water te halen. Dit dan nog afge zien van het feit dat de gras-gazons rond de vijvers en singels danig te lijden hebben van de roekèlozë kin- KINDEREN en grote ménsen, die met Sinterklaas te veel snoe pen, kunnen iets leren van de. serié prenten, die het Stedelijk Museum té Schiedam voor de maand decem ber op de ereplaats in dé hal gehan gen heeft. De beroemde, onlangs gestorven Belgische, kunstenaar Edgard Tytgat vertelt- met deze prenten, gegra veerd én gesneden in hout, het ver bazingwekkende en-, tenslotte ook a n g s twekkende verhaal van een broertje en een zusje, die zich op onverklaarbare wijze eensklaps in een besneeuwd bos bevinden, mid den in de nacht. Daar verschijnt Sin terklaas, mét drie-stoute kinderen in een mand op zijn rug. Hij néémt de verdoolde schaapjes mee naar zjjn paleis, dat helemaal van marsepein is. met een erewacht van speculaas- soldaten. Een Napoleon en een Ma rie-Louise van suiker treden op. als gastheer en gastvrouw. Broer en Zus mogen, van St. Nicolaas- net zoveel eten van alles als ze maar willen; 'maar één deur móeten ze ongemoeid laten. Dan begint het snoepfestijn, maar spoedig gebeurt er van allerlei akeligs. Er verschijnen Indianen met tomahaxvks van chocola, en dié In dianen worden alsmaar groter, ter wijl de kinderen lelijke'buikpijn be ginnen te krijgen. Dè kindertjes vluchten... door de.verboden deur. Aan de andere kant worden ze ge grepen door duivels uit doosjes die met hen gaan ropdgooien. ALS het broertje dit gevaar weet te ontsnappen, is eensklaps zijn zusje verdwenen. -Tenslotte vindt bii haar terug in een zaal maar ze is net a3s al. de andere kin deren door Sinterklaas veranderd .in chocolaEn dan begint de ellende tïe gegrepen door twee reusachtige duivels, die hem in de oven willen goóièn óm speculaas van hem tè bakken. v Gélukkig; wórden ze nu wakker, broer en zus, en dan zet moeder hen op een nuttig voorwerp om hen van hun buikpijn te verlossen -- - Tytgat, die „de dag na Sinter klaas" in 1913 vervaardigde! had met zijn groot talent én zijn fijn kleurge voel een grote voorliefde 'voor het kinderlijke vertelsel, het sprookje, en dikwijls krijgt zijn werk.het ka rakter van een echte,; eenvoudige volkskunst, ai wist hy zich steeds te hoeden voor het kinderachtigeen het 'kunstloze. 7 Een vertedering, een charme van dichterlijkheid gaat van zijn prenten uit, maar tevens merkt" men het per fecte vakmanschap, devindingrijk- heïd en dè innerlijke beschaving van de kunstenaar op. deren. Geen wonder dan ook. dat'de j pas goed!'want nu wordt het kerel- politie steeds dc jeugd van de plas sen wegjaagt. bl onder grote belangstelling van him schoolgenootjes zijn drie jóngens aan het proberen of het jjs in de singel bij de Stadhouderslaah hen kan houden. ROTTERDAM Aan de 2e Hogebanweg in Over- schie wordt a.s. dinsdagmorgen om ï0 uur de eerste paal geslagen voor de. zesde nijverheidsschool voor meisjes. Deze school, zal plaats .bieden, aan 384 leerlingen. Zy is ontworpen door het architectenbureau Lockhorst. Kol- dewijn en,Van Eyk, Het bouxven is op gedragen aan 1 het aannemersbedrijf Strijland uit Uithoorn. De wijkraad voor Overschié deelt mede, dat dames, uit Overschiet die een cursus van omstreeks 8 weken willen- volgen .ip. koken, .bloemschik ken, maak-het-zelf, naaien, breien, beheren huishoudgeld, voeding, hy giëne. opvoeding enz. uitgaande van de Huishoudelijke Voorlichtings dienst, zich a:s,vrijdag 6 december kunnen melden ter hulpsecretane, Oyerschiese Dorpsstraat .64, van 16,00—17.30 uur, waar de directrice van deze dienst gaarne ieder te woord zal staan. Op het maandelijks zang- en or-? geluur, dat zaterdagavond om 8 uur wordt gehouden in de Vredéskerk, Tuindorp Vrèèwjjk, zal medewer king worden verleend door Elisabeth de Klepper, sopraan, die een aria. uit de Messias vpn Handel en enige ad-, vêntsliedèren van Bach zal zingen en het Maaskërkkoor uit Kralingse-- vèer 6.I.V., Bram Sintnicolaas met werken van Bach, Vain een on zer verslaggevers) ROTTERDAM. Bijna hon derd mannen cn vrouwen zijn in de maranncfabriek van Van den Bergh en Jurgens aan de Nassaukade overbodig gewor den doordat het drièploegen- stelsel van lieverlede» vervan gen zal worden door een twee- ploegenstelsel. Déze'inkrimping houdt onmiddel lijk verband met het wegvallen van de -export van melanges haar Enge land en de concurrentie die is ver oorzaakt door het op de markt bren gen van grote hoeveelheden koel- huisboter. Het pousseren van het nieuwe merk Rama zou hiermede noch direct noch zijdelings te maken hebben,, aangezien de produktie hiervan slechts op een klein deel van. de totale produktie betrekking hééft. Beperking van de.produktie zal over de gehele linie xvorden doorgevoerd, dus zowel voor de goedkopere als voor de duurdere soort geldon. De directie heeft aangeboden alle Ernstige maclüneschade moet worden hersteld Het turbinestoomschip Euryalus, gebouwd door de werf Jan Smit Czn. te Alblasserdam, en vorige maand aan de eigenaars afgeleverd, waarop het schip op 27 november van Rotter dam naar de Golf van Mexico ver trok, ié vanmorgen in Rotterdam te ruggekeerd en heeft ligplaats geno- ,men bij hét Scheepsinstallatiebedrijf -Nederland te IJsselmonde voor her stel van ernstige machinesehade ten gevolge van een. brand. Het schip had dé A zo ren als nood haven aangelopen,waar bleek dat de schade niet kon worden gerepareerd. Het schip is. toen met verminderde snelheid, namelijk varende op de stoom x?an de bakboordketel, naar Rotterdam teruggekeerd,. Op de Zaagmolénkade is gister avond de personenauto van dè hcér D Clarys'iri'-brand geraakt. De auto stond geparkeerd tegenover de wo ning van de heer Clanjs. In de loop van de avond had meh de mo tor van de wagen tegen de kou be schermd met een déken. De motor was echter nogwarm en het ge volg was dat de deken vlam vatte. De deken verbrandde, lakwerk en elektrische installatie van de auto werden, beschadigd. De schade be draagt, naar schatting ongeveer tweehonderd gulden. Het vuur, is geblust met een nevelstraal vandé N 1 en twee tetra-apparaten van de blusgroep 222. 95 zónder werk;gekomen mannen en vrouwen op andere afdelingen van bet concern .in te. schakelen, xv.elk aanbod door tweederde de betrokke nen is aanvaard. Intussen worden met de vakorganisaties besprekingen gevoerd over de gevolgen van deze interne reorganisatie, xvaarbij 'in het bijzonder aandacht wordt geschon ken aan hel aantal werkuren, dat bij een tweeploegmstelsel hogerligt dan bij een dnaploegenstelsel. Ove rigens zal dit stelsel niet in de. ge hele fabriek doch sléchts' in een; ge deelte ervan xvorden veranderd. (Van onze correspondent) LEIDEN Het Waarnemings station van de Leidse Sterrenwacht in Harlebeestpoortdam (Z.-Afrlka) heeft thans de primeur van een x'olautomatlsche kijker, die een Hol landse vinding Is, De kijker is ontworpen doordr. Th. Walraven die de leiding voert in het observatorium en mag gel den als een Leidse'primeur op bet gebied van waarnemingsinstrumen tarium. De waarnemer; kan mét deze kijker instellen op een bepaalde ster terxvijl hij aan zijn bureau zit.,Door middel van een aantal wijzers en het indrukken van knoppen richt de kijker zich automatisch op de waar te nemen'ster. Het is zelfs mogelijk de kijker al vast op een volgends ster tn te stellen, terwijl de eerste \x-aarneming nog niet beëindigd is: automatisch schakelt de kijker na de eerste waarneming over op de twee de, De kijker, die goeddeels in ons land werd gebouwd, is nog niet in vol bedrijf. Dr. Walraven is nog be zig met de. voltooiing van enkele elektronische onderdelen van het mechanisme. GRONINGEN. Van een bouxv- wèrk'zijn. drie ronde doosjeémet ruim 300 koperen patroonhusjes, die een kaliber van 6.2 mm hebben en explo sieve lading be.vatten, ontvreemd. Dé patroonhuisjes worden gebruikt om stalen nagels in beton te drijven. De patroonhuisjes hebben een vrij krachtige lading en kunnen gevaarlijk zijn. - Rolfilms vergeten? Automaat staat voor u klaar. Alle soor ten films. Foto K. van Vuu- ren. Hoogstraat 108. Voor pasfoto's naar K, van - Vuuren. Hoogstraat 106. te- lefoon 66720: In spoedgeval desgewenst in 1 uur klaar. Rotan clubjes 34.50. Rotan tafels 28.50. Mooie keus bij Plate. Grote Markt 19—31, Schiedam,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1957 | | pagina 2