Een klein maar dapper clubje zijn voor eranto Bestrijdt de ratten Geen ^stoute kinderen bij de be jaardén Jeugdgemeenteraad bekijkt max. snelheid en Nw. Guinea van de jongeren Middelbare school is een vormingsschool en geen bedrijf s-opleiding Laatste biljartwedstrijden in de competitie E Koeriersters DR. ZAMENHOFS VOLGELINGEN IN SCHIEDAM Jongens spelen met brommer DE SINT VERRAST DE OUDSTEN Jordanië wijst drié Syriër? uil Burgerlijke stand Rector dr. J. A. Af. v. d. Linden: WALD0-RIJSCH00L mr- 64.65.0 "«c Nieuwe roman van Doedintsew Britten en Zwitsers onderzoeken plan „onderzee-tankers" Spanje verloor 62 man in Ifni In ons land gestólen cocaïne in België achterhaald ;er t Romein? vonnis in narcotica-schandaal SCHIEDAM Woensdag 11 december 1957 Dit is dan, watje noemt, de „laat ste hand" die gelegd wordt aan de Opstandingskerk, die woens dagavond overgedragen zal wor den aan de, centrale kerkeraad van de Hen-ormde kerk. Tot laat in de avond *s men cu bezig om de kerk netjes te kunnen op leveren- Tiet „gordijn" dat men hier ziet en waar nog in gehoord wordt, is de uit kunststoffen ver vaardigde inschuifbare „wand" van de vergaderruimte, onder de eigenlijke kerkzaak De Jeugdgemeenteraad van het Politiek Jongeren Contact Schiedam j komt maandag 16 december voor de vijfde maal in de raadszaal van het Stadhuis in zitting bijeen. Dit maal zal de heer-M. de Bruyne van de J.O.V.D. optreden als voorzitter. Er zijn twee onderwerpen van dis cussie. beiden van actueel belang. Het eerste gaat over de verhoging van de maximum-snelheid. Toegege ven wordt in het voorstel dat de be perking tot 50 km per uur een gun stige uitwerking heelt gehad .op de j verkeersveiligheid. Maar anderzijds wordt gesteld dat bepaalde straten binnen, de bebouwde kom. gezien hun gesteldheid en verkeersfunctie onderscheiden dienen te worden van de anderen. .Dit zijn dan de hoofd verkeersaders als de. Burg.' Koap- pertlaan. waar volgens - het. voorstel, best een maximum snelheid- van' 70 km kan worden toegelaten. Het andere discussiepunt .is. de kwestie Nièuw-Gumea, die dé- laat- Terwijl er tegenwoordig toch overal wordt gepraat over het aankweken van meer begrip voor andere volken en het aantal internationale organisa ties met de dag groeit, bestaat er, althans in Schiedam, bijzon der weinig belangstelling voor een internationale taal als het Esperanto.-r w Zo telt de Bond van Arbeiders Es perantisten in Schiedam, jammer ge noeg-, maar ongeveer dertig leden. En dat zftn dan In meerderheid nog de oude getrouwen' die reeds vóór. de oorlog met enthousiasme het es peranto begonnen te Ieren. De jongere arbeiders hébben véel-v al met de weinige grammatica van de lagere school ar moeite gehad en zien er misschien daarom tegenop later ook nog esperanto te Ieren. Wat de ouderen, die toch zeker geen be tere schoolopleiding hebben gehad, met enig enthousiasme hebben kun nen presteren, bleek óns %vel uit de uitgebreide internationale correspon dentie van de heer Hl Letsch,.-.de voorzitter, van de Schiedamse afde- Met Polen en Japan .'Hij correspondeert régelmatig met o.a; een. bouwkundig opzichter in Po len, een onderwijzer in Frankrijk en een drukker in Japan. De briefwis seling met een Deensgezin leidde ertoe dat hij zijn vakantie in dat land ging doorbrengen.Het 'hele jaar door kan een. dergelijke correspon dentie een gezellige en - leerzame vrye-tijdsbesteding vormen ..voor de esperantisten. Hoe men. ib het buiten land leeft en werkt leert men nooit zo goed, als wanneer men in persoon lijk contact staat met een buitenlah-j der. In de dertiger'jaren, is de Schie damse-afdeling opgericht. Eén van. de .oprichters, de heer Van Gink, is thans secretaris-penningmeester van de afdeling. Eén keer per week wordt er bij de leden of in een vergaderzaaltje les. gegeven, de les sen voor beginners duren een half De actie begint morgen Morgen zal, zoals we reeds ge meld hebben, de grote actie tot ver delging van de ratten beginnen Een campagne die tegelijkertijd in het gehele land gehouden zal wor den om het grootst mogelijke effect te verkrijgen. In Schiedam berust de leiding van de actie als steeds bij de Gemeen telijke aeinigings- en Ontsmettings- öienst, die echter de medewerking van het publiek behoeft om deze ac tie te kunnen laten slagen. Deze hulp kan er uit bestaan dat men, zo dra men ratten in de omgeving heeft gesignaleerd, dit doorgeeft aan be doelde dienst, aan het kantoor aan de Builenhavenweg 154. tel- 68337. Voor Kethcl kan het geschieden bij de poll'.ie-nost aan de Schicdamse- weg, .tel. 69565. Dit jaar zal een nieuw preparaat worden gebruikt, het cumurine, dat wat moeilijker te hanteren is dan het scylla-preparaat. dat in de voor gaande jaren is aangewend, maar waar de ratten reeds te veel aan ge wend zijn geraakt. Dit etimurinc-gif wordt daarom ook niet aan het pu bhek verstrekt, maar de meer des kundige officiële ratten-bestrijders zullen het gif zelf uitzetten op de juiste plaatsen en verder de nodige aanwijzingen geven. Maar nogmaals: de medewerking van het publiek ia onontbeerlijk voor het slagen van de actie. En men heeft er zelf het meeste profijt van. .Drie jongens van tien jaar waren gistermiddag in dè St.'. Liduinastraat opgewekt met eèn bromfiets aan het rondrijden. Een agent zag dat. liet het er niet-bij en nam de drie knaap jes mee naar het hoofdbureau. Daar bleek, dat de bromfiets onbeheerd voor een" woning aan de Singel had gef a|n. De bewoonster van het des betreffende pand had de jongens ge vraagd, het rijwiel naar de politie te brengen. Zij hebben blijkbaar erg veel moeite, gehad om de weg daar- aeen te vinden. jaar. Daarnaast zijn er de conversatie avonden voor de gevorderden. De Schiedamse afdeling beschikt ook over een bescheiden, maar. interes sante bibliotheek, die ongeveer veer tig delen telt. Esperanto-braille Daarin zijn vertalingen in het Es peranto te vinden van Selma Lager- löf, Dickens, Remarque, A. -M, de Jong en anderen., Eén van de leden heeft er zich; zelfs op, toegelegd om Esperanto-studiehoeken in braille schrift te vervaardigen. Uit het één. en." ander blijkt wel. dat het heus weldè-moeite loont deze internationale taal te leren spreken en schrijven. Het is te hopen dat de belangstelling hiervoormet tertijd weer wat [.opleeft en er. meer. Schiedammers het insigne van de Esperantisten, de vijfpuntige ster, zullen kunnen dragen.. Op voorstel van de Schiedamse esperantisten is destijds in Schïedam-Oost eenr^aat vernoemd naar de Poolse maker van het esperanto, dr." Zamenhof, V-V:- Dat niet alleen de jongste - inwo ners van Schiedam nog in Sinter klaas geloven, bleek gistermiddag wel, toen er; tegelijkertijd twee fees telijke programma's werden ver toond voor de ouden ran dagen In onze stad. In Musis Sacrum werd een vrolyk cabaret-variété opge voerd voor de leden van de Algeme ne Bond van Ouden van Dagen. De bejaarden hebbenhier intens genoten van de afwisselende schets jes en conférences van Henk Riet veld met zijn ensemble. Toen dè goe de oude Sint binnenkwam, werd er spontaan eh;. welgemeend gezongen van de stoute kinderen, die. er dit keer natuurlijk niet bij warén. Een alleraardigst klein Pietje drukte vele oudjes de hand. en de Sint bewoog zich waardig naar het podium, waar hij aan enigè van de oudste leden van .de bond een bijzondereverras sing uitdeelde. De vier gelukkigen waren in dit" geval mej. Blad, de heeren mevrouw Paardenkopen en de heer Vredenbregt, die allen reeds 'in de.tachtig zijn, maar steeds weer doen blijken van: hun belangstelling voor het werk van de bond. In de loop van de middag werd er een tombola gehouden, waarvoor de; leden en Schiedamse industriëlen aardige geschenken beschikbaar hadden gesteld. Aan dè leden die de Sinterklaasvoorstellingen niet kunnen bijwonen wordt in .de loop van ..deze of volgende week een surprise thuisbezorgd. De feestelijke bijeenkomst werd geopend door de heer A. Catoen. voorzitter van de Ontspanningscom missie van. de bond. De landelijke voorzitter van debond, behoorde tot de genodigden, daar de landelijke bond zijn.Schiedamse afdeling steun had verleend om dit prettige Sinter klaasfeest te kunnen organiseren, 's Avonds is de voorstelling, herhaald. In gebouw Arcade heeft een iets oudere Sint' gistermiddag de leden van .de Katholieke Bond van Be jaarden "en Gepensioneerden ver maakt met hèt uitvoerig vérslag van zijn. reis pér Spoetnik (nr, éen of twee?) haar Schiedam. Op het to neel" stonden een model van een stoomboot en van een kunstmaan, als bewijs dat de Sint zijn vroegere ja ren nog niet vergeten is. Er werd hier een' aardige amusementsfilm vertoond 'en aan het eind van dè bij eenkomst kreeg iedereen een sur prise.'; ste tijd zeer op de voorgrond is ge treden, Als discussieleider zal hier optreden dr. P. B. Venhèy, die niet met afgeronde voorstellen komt maar slechts enkele punten tér be- bespreking aanvoert. Zoals de vraag of Nerierlgnd de sou vereiniteit over. Nw. Guinea - diént te behouden; zo neen, welke be stuursvorm dient dan te worden ge kozen? Is hulpverlening nog verant woord en dient Nw. Guinea als een apart soort „onderontwikkeld gebied" beschouwd te worden? .En is een „plan de. campagne" ten aanzien van de ontwikkeling van. 'dat land niét wenselijk met het oog op mogelijke emigratie? .Al deze vraagstukken zullen de politiek-jongeren nu eens belichten. Bellen bij ongeval: G.G. en G.D.,Tuin- laan 80, telefoon.69280 Politie-alarmnummer: 64065. Apothekers nachtdienst: Rembrandt- apotheek, Rembrandtlaan .5. Gemeentelijke Openbare Leeszaal on Bibliotheek, Lange Haven: Ger opend iédere werkdag, (behalve maandag) van 2 tot 4 uur-en iedere avond "(behalve woensdag en zaterdag) van- 7 tot 8-30 uur. Zondags gesloten, R.-k. Leeszaal en - Bibliotheek,. Dam: Geopend iedere' dag: .(behalve maandag) van 9.30 .totr4.30 uur en iedere,avónd (behalve woensdag en-zaterdag) van 7 tót 8:30 uur. Zondags gesloten. Stedelijk Museum: daèelijks geopend van 10 tot 5 uur; zondagen van 2 tot 5 uur. Tentoonstelling schil derijen van Gér Lataster en gra fiek van Theo van der Horst (tot 12 december). Cultureel Contact Centrum: Geopend op werkdagen van 10 tot 5 uur; 's maandags gesloten. BIOSCOPEN Passage, 2,-8.15 uur: Het vuur over de Jangtse.-,, Monopole. 2, 7. 9 uur: „Het vuur van de haat"; •;^'''^:-:brvÈBSEN' v; Vï'' Ned. Prot. Bond, 8 uiir; Westvest 92. Film. Musis- Sacrum, 8 uur: „Gemengd Koor". Feestavond met bal. Arcade. 8 uur: R-K. Org. v. Werjc- nemende Midd. St. Lezing en film Wijkcentrum (Nieuwland), 8.15 uur: Alg. Fotokring; 7.30 uur: R.K. S.V. Excelsior-Film. (Advertentie t-M.) Vertrokken tec trawlvangst; VI.- 78 D. van Rijn;' VI. 153 A. Hog. Ik zag je foto met een pakje Ibis shag:'in dè krant Lekkerman. Primë hoor Tja, dat hoor ik door het hele fand. Maar met dat „prima bedoelen ze hooit mij maar altijd, die Ibis. shag.' Ibis shag in 3 smakqn van Dobbelmann ekker man. vwC1M,A- ,cAM In cdiafaan verpakt AMMAN Jordanië heeft twee politieke attaché's en de. secretaris van de Syrische ambassade in Am man uitgewezen. De uitgewezenen zijn dinsdag uit Amman vertrokken, -De redehen voorde uitwijzing zijn niet bekend gemaakt. - v--1--'. GEBOREN: Ariane, d. v. V. H. Baaij ea J. Hartman;. Eduardus A. F;, z. v. A. J. J. Sclirauwers én C. T, Zagwijn; Sonja, d. V; A'.-Bakèlaar en C. van; der'Toorn; Johannes F. M„ z. v., F. A.,-de Groot en J. .C- W. M. Hennékam; Johannes C-. z. v. J. C. Oosterwaal en J. van Steenis; Ge- rardus L., z. -v. W„ A. van Scheijndel en C. A. .F. Scholtes;; Cornells,z. v, L. Verhoeven en L. deRuijter. OVERLEDEN; P. J. Dommisse, 31 jaar. „Maatschappij, Middelbare School en Ouders." was de titel van de cau serie, die de rector van het St. Li- dulna-lyceum, de heer dr. J. A. M. van der Linden, dinsdagavond gebouwIrene hield. De spreker werd ingeleid door de heer A, 3. L. Kunze, die verheugd was over de groei van de school en teleurgesteld was dat hij de vele belangstellenden (Advertentie l.M.) Aan de ,.kopvan de Afaasboulet'ard i.? men nu Daar deze eerste palen vlak aan het ivater peslc- bczic met het slaan van de heUpalen voor het café- gen moesten worden is door de uitvoerder, de Rot- restaurant dat hier gebouwd wordt. Zonder veel terdamse firma Guis en Rietveld gebruik gemaakt ophef is zaterdag de eerste paal" geslagen in can- van een grote drijvende ^heistelling, die de eerste toezighèid van burgemeester mr. J. W. Peek en enige zes palen voor zijn. rekening nam. Gisteren was dit andere aandeelhouders van de maatschappij die dit eerste/deel van het hei-werk voltooid -en konde paviljoen aan de Maas zal exploiteren. Aan deze drijvende stelling weer inrukken .om plaats te. ma- gebeurtenis heeft men geen officieel karakter wil- - ken voor: de meer .gebruikelijke :hei-installatiesTdie len geuetiL omdathet voorlopig zat blijven bij het morgen zouden beginnen'te werken- en-leen - paar slaan van de palen en het leggen van de funderin- weken bezig- blijven-om.üe .resterende 36.;palen te gen.'zonder dat daarop de verdere - bouw volgtEr slaan. is nl. nog geen boutu-uotume toegewezen voor de afwerking van dit bouwselhetgeen in deze tijd van Overigens is voor dit werk het clublokaal van de. bestedingsbeperking ook wel te verwachten is. Dat Jachtclub „Schiedam", dat hier tijdelijk was -ge- er toch alvast een begin ts gemaakt met de werk- plaatst, weer moeten verhuizen. Voor de tweede zaamheden houdt verband met de verdere afwer- maal heeft dit ■houten: geboutvtje in-de takels van Icing van dit deel van de- Maas-boulevard, met de een grote drijvende bok een luchtreis moeten maken. kade waaraan de jachthaven zal komen te.liggen en Het is nop niet te zéggen wanneer het paviljoen, dl de verdere bouwbedrijvigheid daar in die omge- een- schepping van het- architecten-bureau Swane- ving. veld en Goslingaafgebouwd zal worden voor deze ouderavond nog niet In de gereedgekomen school had kun nen ontvangen. Hy rekende er ech ter op dat alle ouders volgende maand de school zouden kunnen be zichtigen en een gesprek met- de leerkrachten zouden kunnen hebben. De heer Van der Linden beschouw de, zijn lezing, als een inleiding naar dat bezoek van de volgeiide maand. Hij-zei dat het woordje „Maat schappij" bewust vooraan in de titel was gezet omdat het tegenwoordig zo is. dat hét bedrijfsleven.meer voel bare belangstelling heeft voor de middelbare scholen dan de ouders. Het zou gemakkelijk zijn een tri mester te vullen met excursies naar bedrijven en met filmvoorstellingen van cn over die bedrijven. Het be drijfsleven geeft te kennen het iso lement te willen doorbreken en de jeugd de kans te geven op een ver antwoorde beroepskeuze. Spreker wantrouwde deze welwil lendheid. Hij vroeg zich af of er zulk een grote behoefte was aan dit soort voorlichting. De school heeft recht op een zeker isolement. Be roepskeuze vir.dt hij een overdre ven begrip. Hij kon zich niet voor stellen dat de kinderen wijzer \ver: den gemaakt met deze incidentele contacten. De standenindeling van de vorige eeuw is verdwenen. De beroepen gaan onder in een specia lisme. Spreker was niet tegen excur sies e d.. maar hij zag dergelijke ge beurtenissen toch liever slechts als verlengstukken van bepaalde iessen, als aardrijkskunde, fysica. FLEINZICHT—HET OOSTEN 4—4. CONTIAÏVCE—DE UNIE '6—2. 19 24 18 3 2 C. Coeris JY Hagestcijn Afdeling H DE KARSEBOOM—LUCTOR ET EMERGO 4—4, HET OOSTEN B—ENTRE-NOUS - 4—4 W. Hulsman P. Eggeïmeijer Eigen belang Het woord isolement klinkt con servatief maar de jeugd heeft be hoefte aan concentratie cn juist nu is dat zo beiaagrijk omdat de jon geren snel kunnen worden afgeleid. Er werken vervelend veel invloeden, die aan de jeugd trekken. Boven dien is het ccn misvatting dat de middelbare school opleidt voor be drijf of een bepaalde studie. De middelbare school is een vor mingsschool, die tot taak heeft men sen te vormen. De maatschappij heeft geen recht eisen te stellen in het eigenbelang. Er worden al pogingen gedaan de vormingsschool te door breken en daaruit is b.v. ontstaan een geschikte Algemene Maatschappü- school. die voor een beroep in het bedrijfsleven opleidt/' Het is echter de onderwijsvernieuwing die er de oorzaak van is dat het kind op aller lei manieren wordt afgeleid, Over .het intelligentiepeil - van -de hedendaagse jéugd op de middel bare' schooi merkte de heer dr. Van der Hinden °P dat het peil niet slecht - is. Vroegerstuurde de gegoede stand "allé. kinderen, dus ook de minder dan rniddelmafcigen: Tegenwoordig komen dé geschikten uit- alle standen.- Aan het slot van zijn betoog hield de spreker eèn pleidooi voor eéh hecht contact, van ae ouders mét de schobl. Dit is van groot belang voor het kind omdat zo 'dikwijls gebleken is dat na eèn gesprek met dé leerkrachten - de eventuele moeilijkheden, met ..-een kind gemakkelijker kunnen worden opgelost. Over dit onderwerp staaf de dr- Van dér Linden zijn opmer- MOSKOU. De Russische schrU- vér'Wladimïr Doedintsew, wièns ro man „Niet bij brood alleen".'veel.op zien..heeft gebaard, is aan een niéuw boek over de intellectuelen in de Sowjet-TJnie begonnen, zo meldt de Russische: pers. - Doedintsew. heeft verklaard, dat zijn 'nieuwe werk „positieve figuren zal bevatten,die met een warm en toegenegen hart beschreven zijn". Hij vond- de kritiek op zijn boek „Niet bij brood alleen" over het algemeen gerechtvaardigd. Hij zóu proberen met ;zun nieuwe boek de hoop die zyn collega's'op hem gevestigd heb ben,, .te rechtvaardigen. LONDEN. De Britse scheeps- bouwojtderneming „Gel-tankers" én de Zwitserse onderneming - ..„Maler farm" zyn een gemeenschappelijk onderzoek, begonnen naar de com-: merciële mogelijkheden van onder zeetankers van 68.000 ton die' met kernenergie worden voortgestuwd. De directeurvan' „Gel-tankers" voorspelde, dat, een, dergelijke tanker binnen vijfjaar gebouwd kan wor den.. De kwestie; is'echter, of dit-ook economisch .verantwoord zou zijn, zo voegde hij eraan toe. MADRID/'Sedert het begin van de strijd om Ifni heeft het Spaanse leger. 62 man verloren, aldus een mededeling van radio-Madrid. Er vielen 124 gewonden, Omgeroepen-werd voorts, dat men geïsoleerde, kleine-posten in het ge bied van Ifni heeft prijsgegeven .om. een gecoördineerde operatie tegen de binnengedrongen benden, té kunnen ondernemen::"-w•-* -ANTWERPEN De politie bs Borgerhout. in België heeft twee jongemannen aangehouden van res pectievelijk 32 én .22 jaar,, die in het bezit bleken.;; te zijn van 20Ö gram zuivere cocaïne. Het was hun bedoeling, de cocaïne te vérkopen» Hiin ondervraging-leidde er toe, dat als hun leverancier kon worden, geïdentificeerd de 52-jarige. J- S. uit 's Hertogenbosch die e veneens werd aangehouden. De cocaïne zou af komstig zijn van diefstal uit een. Nederlands, ziekenhuis. ROME Da openbare; aanklager en-de advocaten in de zaak van het Romélnse verdovende-middelen- schandaal hebben beroep aangete kend tegen de yonnlssen," die de rechtbankdinsdag heeft'Kewezen. ^-. De openbare,1aanklager ging in beroep tegen de .vrijspraak van. acht van. de 34 verdachten en: tegen de milde: straffen van tien andere verV dachten. Dë advocaten daarentegen wilden zichmet 'neerleggen- iby 'dé -. uitspra- kèn tegen de overige verdachten. kingen 'methet verhalen van voor vallen tiit-dr praktijk;-Na. de pauze volgde een discussie over deze in teressante lering,' PORT SAID. De Egyptische autoriteiten hebben dinsdag hef: 1.395 ton-metende Zuidafrikaanse schip „Range" toestemming gegeven zyn reis naar Durban yooirt të zetten.: De .YRange". die op 23 november.te Port Said aankwam, werd, vastge houden. omdat de Egyptenaren dach ten, dat het een Israëlisch schip was. Fotograf]* Rolfilms vergeten? Automaat staat voor u klaar. Alle soor ten films. Foto K. van'Vuu- ren. Hoogstraat 106. Voor pasfoto's, naar K. van Vuuren, Hoogstraat 106- .te- lefoon 65720. In spoedgeval desgewenst .in,;l uur 'klaar., Ts hotir gevraagd Onderwijzeres zoekt woon ruimte, best, uit kamer (s) eh keuken .of kookgelegenheid. Br. no. S 622, bur. v.d. blad.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1957 | | pagina 2